Engeland. Duitschland. Amerika. BER1GTEX BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJiN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 282ste STAATS-LOTERIJ. VIJFDE K.LASSE. Marine-Haven Nieuwediep. met de uiterste behoedzaamheid te werk gaan, en alles ver mijden, wat maar eenige agitatie kan teweeg brengen. De vijanden der republiek, liet hij er op volgen, bespieden ons overal, in de hoop van een woordje te kunnen opvangen, waarvan de tegenpartij, hetzij door den zin te verdraaijen, hetzij door een beteekenis er aan te geven, die wij er volstrekt niet in weggelegd hebben, een wapen tegen ons kan smeden. Laten wij kalm en geduldig zijn. Het geduld is het wapen der sterken. Bovendien, het uur nadert waarop wij de banier der republiek openlijk kunnen ontplooijen ter plaatse, waar dit regt ons niet betwist mag worden. Bewaren wij dus onze krachten en verbeiden wij inet eene verheven onderwerping het oogenblik, dat de groote slag zal geleverd worden, die geduchte slag, welks uitkomst schitterend zal zijn voor Frankrijk's welzijn en voor de republiek. Het is wel eens gezien, schrijft men uit Parijs, dat daar, waar een premie gesteld is op het redden van dren kelingen, sommige individus van dat redden hun ambacht maken en bijna om den anderen dag iemand uit het water halen, dien zij er zeiven hebben ingeworpen, of die er is ingesprongen, nadat tusschen hen beiden was afgesproken de premie te deelen. Het misbruik van het toekennen van premiën heeft deze bijna overal doen afschaffen, o. a. ook hier; maar nu hebben de redders van professie er iets anders op gevonden. Een redder spreekt namelijk af met een ander, dat deze in het water zal springende redder zal er hem dan uithalen; de geredde, door de omstanders ondervraagd, wat de reden is van zijnen beraamden zelf moord, zal antwoorden: „de honger;" de redder zal hem, uit medelijden bewogen, een geldstuk geven; de omstanders volgen dit voorbeeld; de geredde steekt het geld op en gaat verder; de redder verwijdert zich langs een anderen kant onder de toejuiching der menigte, die in hem een menschenvriend bewondert, en tien minuten later deelen redder en geredde de collecte op een te voren bepaald rendez-vous. Die speculatie op het medelijden of redders- comedie wordt hier dikwijls vertoond, maar niet altijd met succes. Dezer dagen althans heeft de politie twee zulke waterhelden gearresteerd, en verleden week heeft een redder zijnen compère niet bij tijds uit het water kunnen halen, zoodat deze verdronken is. Men heeft dit vernomen bij gelegenheid der arrestatie. Te Parijs is dezer dagen in een koffijhuis een lederen zak ontvreemd, welken een persoon die er geld had te ontvangen, een oogenblik had nedergelegd en waarin zich juweelen bevonden ter waarde van 400,000 francs. Offenbach heeft voor het Théatrc de la Renaissance een nieuwe operette geschreven, getiteld la Jolie Parfumeuse, woorden van Hector Crémieux. Volgens een door de Parijsche dagbladen medege deeld verslag omtrent het herstel der tengevolge van den jongsten oorlog geleden hebbende gemeenschaps-middelen, zijn niet minder dan 220 bruggen op de Fransche groote wegen vernield of in meerdere of mindere mate bescha digd geworden. Thans is die schade nagenoeg geheel hersteld. Slechts een zestal bruggen zullen eerst in 1874 en een drietal in 1875 voltooid zijn. Dit herstel heeft belangrijke geldelijke opofferingen aan de schatkist gekost. 0. a. is aan den herbouw der brug bij Saint-Ouen ruim 600,000 francs besteed; die der brug bij Courbevoie zal eene niet minder groote som vereischen, aan die bij Bil- lancourt is ruim 500,000 francs ten koste gelegd, enz. In het Coventgarden-théater te Londen zijn de wandel concerten onder het bestuur van den orchestmeester Rixière den 16 Aug. 11. aangevangen. Onder de solisten behoort ook Carlotta Patti. Jl. Vrijdag zijn te Londen verscheidene melkboeren in boete geslagen van f 36 tot f 60. Sedert de oplegging van die boete is de melk beter, doch de melkverkoopers- vereeniging heeft in eene vergadering besloten den prijs der melk te verhoogen tot 5 pence (25 cents) per kwart (2 pinten). De verhoogde werkloonen waren een der redenen die aangevoerd werden voor den hoogeren prijs. Van de boete werd niet gesproken. Jl. Woensdag hield de Anglikaansche bisschop van Manchester te Longridge eene preek ('t was bij gelegen heid van een oogstfeest,) waarin hij zinspeelde op 't City artikel van den Times van jl. Dingsdag, hetwelk de verklaring inhield hoe er zulk een ophooping van geld in den lande was, dat de menschen letterlijk niet wisten wat er meê te doen. Als een gevolg van dien overmatigen rijkdom, waren in de laatste jaren de weelde, de verkwisting, de zorgeloosheid en allerhande buitensporigheid schrikbarend toegenomen. Niet enkel was dit 't geval bij den werkmans stand maar bij alle klassen; allen leefden zij te ruim, en verteerden, schier uitsluitend ten eigen genoegen, te veel geld. Nog kort geleden ontving spreker een brief van een geestelijke in 't Zuiden van Engeland; de schrijver van dien brief verheugde zich over de hoogere loonen van de boerenarbeiders in zijne gemeente, doch bejammerde het tevens, dat met de verhooging van loonen een ontzettende vermeerdering van de consumptie van bier en sterken drank was gepaard gegaan. Indien dit* 't gevolg van voorspoed moest wezen, dan kon die voorspoed geen zegen heeten. De ware welvaart van eene natie bestond niet zoozeer in rijkdom, als wel in een meer gelijke en algemeene ver spreiding van 't noodige: van levensgenot, gezondheid en tevredenheid. De bewijzen van die welvaart waren te vinden in volle werkplaatsen, in ledige armhuizen en ge vangenissen, en hierin, dat de menschen met elkander zouden leven in vriendschap en liefde, zonder bitterheid en gods dienstig getwist. In Engeland mogen de dagbladlezers zich dagelijks amuseren met het Tichborne-proces, dat in zijn tweede periode de regters reeds weder 100 dagen bezig houdt. 't Is een vreemd verschijnsel, dat iemand, die zich voor den overleden sir Roger Tichborne uitgeeft, ten einde zich van de groote rijkdommen dezer familie meester te maken, maar die nu wegens meineed teregt staat, dat zoo iemand bij de heffe des volks de grootste geestdrift heeft weten op te wekken, dat het volk, in weerwil van de vele bewijzen zijner opligterij, voor hem zoo onstuimig in de bres springt. Intusschen begint de wijze, waarop de lagere standen hun geestdrift voor de verdrukte onschuld van den „baronet" betoonen, voor de regters vrij lastig en zelfs eenigszins gevaarlijk te worden. De wanorde der opgewonden menigte, die avond aan avond buiten het geregtshof opeengehoopt staat om regters, jury en advocaten, maar vooral om hun lieveling te zien, is zoo groot, dat ernstige maatregelen genomen zijn om voor de veiligheid van regters en jury te zorgen. Zeer zware, sterke hekken, van alle zijden gestut, zijn opgerigt om een weg open te houden van en naar het geregtshof. Zoodra „sir Roger" verschijnt, wordt hij met gejuich ontvangen en het janhagel breekt door alle beletselen heen en volgt zijn beminnelijken afgod, die in zijn coupé wegrijdt, juichende en met de hoeden zwaaijende, terwijl zij hun hoerah! ter eere van hun adelijken stand genoot uitgillen. Dr. Kenealy, zijn advocaat, ontvangt dezelfde eerbewijzingen. „Sir Roger" heeft een zwarten lijfknecht en ook deze neger wordt vol geestdrift gehuldigd. Het denkbeeld, dat een „man des volks" niet alleen door een zeldzaam wonder tegelijkertijd tot den laagsten stand en tot den adel behoort, maar ook een zwarten bediende heeft, verdient groote aanmoediging; en de arme neger wordt toegejuicht met een warmte, die hem zeker moet doen denken, dat al die lieden gek zijn. En als hij dat denkt, heeft hij zeker min of meer gelijk; want een meer onverklaarbare hartstogt dan die der menigte voor den ruwen, onbeschaafden man, die zich voor Roger Tichborne uitgeeft, bestaat er wel niet. In de vorige week kwam het tot een regel matigen slag tusschen de politie, die in een dubbele rij den rijweg afbakende en het gemeen. De rijen der politie werden verbroken; doch een tiental belhamels werd gevat en den volgenden dag voor den regter gebragt. De bekende Duitsche schrijfster Louise Mühlbach mevr. Mundt is jl. Vrijdag te Berlijn aan leverziekte overleden. Clara Muller zoo is haar geboortenaam werd den 2 Jan. 1814 te Nieuw-Brandenburg geboren, waar haar vader burgemeester was. In 1839 trad zij in het huwelijk met den hoogleeraar Th. Mundt, die den 1 Dec. 1861 overleed. De reeks van „historische romans," door Louise Mühlbach geschreven, is, zoo als men weet, zeer groot. De Zeitung fur Lotharingen deelt het volgende mede: Toen de laatste Duitsche bezettingstroepen Verdun reeds hadden verlaten en zich in de nabijheid bevonden van Etain, barstte er eensklaps in het digt bij den grooten weg gelegen dorp een hevige brand uit. Onder de personen, die naar de plaats van het onheil snelden, bevonden zich verscheidene Duitsche soldaten. Bij het brandende huis aangekomen, vernamen zij, dat daarin een kraamvrouw lag, die men nog niet aan de vlammen had kunnen ontrukken. Zonder aarzeling dringen twee Duitschers door rook en vlammen naar het binnenste der woning, vinden moeder en kind en brengen beiden uit het brandende huis. De maire van het dorp, die getuige was geweest van deze edele daad, schonk tot belooning aan ieder hunner een som van 70 frs., maar beiden sloegen dit aanbod van de hand. Het beroemde damesorchest, dat uit 43 te zamen werkende jonge dames bestaat, en tot op heden nog met uitstekend gunstig gevolg in Weenen schittert, zal met de aanstaande Michaelsmis in de Centraalhal te Leipzig een reeks concerten geven. Het wordt bestuurd door mevrouw Weinlich als kapelmeesteres. Als een merkwaardigheid wordt uit Schleider in West- falen geschreven, dat op het kasteel Eicks aldaar een negentigjarige keukenmeid woont, welke sedert zeventig zegge 70jaren in dezelfde dienst met de grootste naauwgezetheid en trouw werkzaam is. Haar naam is Anna Katharina Schild, en die van haren tegenwoordigen meester baron von Syburg, wiens vader en grootvader zij op het zelfde kasteel gediend heeft. In 1863 werd dit zeldzame voorbeeld van trouwe dienst door de landbouwkundige Yereeniging van Mühlheim met een premie in geld en een diploma beloond, en nu onlangs werd de eerbiedwaardige Anna Katharina verrast met een prachtig gouden kruis, haar door de Keizerin zelve toegezonden. Waren alle dienstbaren Anna Katharina's en alle meesters heeren von Syburg, dan zou misschien de sociale kwestie hare oplossing zeer nabij zijn. De beurs te New-York zal heden weder geopend worden, ofschoon verscheidene provinciale banken hare betalingen gestaakt hebben. De paniek neemt af. Te New-York is op den 6 Sept. jl. een zwemwedstrijd tusschen tien jonge dames gehouden. Een dezer Nereïden had de edelmoedigheid den prijs er aan te geven, ten einde een der tallooze toeschouwers, een jongeling, die in het water was gevallen, ter hulp te schieten. Er is zeker geen land waar zooveel verscheidenheid heerscht in de portretten op de postzegels als in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika. Op het 1 cents postzegel vindt men in ultramarijn-blaanw het portret van Franklin, naar eene buste en profil door Rubricht gemaaktop het 2 cents postzegel dat van Andreas Jakson in donkerbruin, naar eene buste door Hiram Powers. Het donkergroen 3 cents postzegel vertoont den kop van Washington, naar de beroemde buste door Houdon; het roode 7 cents het profiel van Lincoln, naar een buste door Volk, en het roode 6 cents Santons portret, naar een photographie. De kop van Jefferson op het 10 cents postzegel, in chocolade-kleur, is genomen naar dien van een levensgroot standbeeld door Hiram Powers vervaardigdhet portret van Henry Clay, in purper, op het 12 cents postzegel naar een buste door Hart. VoorWebsters kop, in oranje, op het 15 cents postzegel heeft een door Cleniger vervaardigde buste tot model gediend, voor dien van generaal Scott op het 24 cents postzegel de buste door Coffen, van dien van Hamilton op het zwarte van 30 cents de buste van Cerrachi, en voor het portret van den commodore Oliver Hazard Perry, in karmijnrood, het standbeeld door Walcott. Bij den aanleg van de „Sixty-eigth-street" teNew-York moest men den grond omwerken van het kerkhof der oude kerk van de Holl. Gereformeerde gemeente; toen men nu daartoe een mijn had aangelegd om een gewelf te doen springen, werden kisten en geraamten rammelend in de lucht geslingerd. Het Handelsblad verneemt, dat de expeditie naar Atsjin uit de navolgende troepen zal bestaanhet 2de, 3de, half 6de, half 9de, 12de en 14de bat. infanterie, een bat. barisans van Madura en Sumanap, een comp. van Panga- rang Ario Mangkoe Negoro, een comp. van Pakoe Alem, het corps mineurs en sappeurs, 100 cavalleristen; zeer veel artillerie is aan de expeditie toegevoegd. De oorlogschepen zullen een landingsdivisie aan wal zetten van 1500 tot 2Ó00 manschappen. Het 2de, half 6de en 12de bat. infanterie zullen, met voldoende artillerie, de eerste brigade uitmaken. Het Hoofdcomité van het Roode Kruis heeft heden een circulaire verspreid, waarin het mededeelingen doet van de vanwege het Centraal Comité der Vereeniging in Indië ontvangen berigten. Die berigten loopen tot 9 Augustus. De verschillende bezendingen waren in den besten toestand overgekomen. Aan verbandmiddelen bestond nog geen be hoefte, zoodat dezen voor de tweede expeditie zullen worden bewaard, maar vooral de versnaperingen waren hoogst welkom. In koffij en andere dranken wordt in voldoende hoeveelheid van Staatwege voorzien, zoodat zending van dergelijke zaken is af te raden. Wat wij in het algemeen noodig hebben, schrijft het Centraal Comité, is het volgende „Tabak, sigaren, houten pijpen, sigarenblad, zeep, gezelschaps spellen, lectuur, vruchten, in éen woord versnaperingen, waarin de Staat niet voorziet, en die de soldaat of matroos, al wilde hij ze tegen goud koopen, op expeditie zijnde, vaak niet kan bekomen. Alles lost zicli eigenlijk op in geld." De meeste gewonden en zieken van de laatste Atsjinsche expeditie hebben de hospitalen verlaten en behoeven dus vooreerst geen hulp meer. Ook de vijandelijke Atsjinesche gevangenen zijn niet in hun ongelukkig lot vergeten. Vanwege het hoofdcomité zullen de comités en corres pondenten op de hoogte gehouden worden van alles, wat er op het gebied van het Roode Kruis in Indië voorvalt. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: J. Zeeuw, geb. Kamer, (D.). E. Paro, geb. Vergragt, (Z.). C. G. van Kampen, geb. ter Beek, (Z.). J. de Winter, geb. Lubek, (Z.). A. M. C. Dellemijn, geb. Absil, (Z.). G. Damsteeg, geb. van der Poll, (Z.). W. J. Klomp, geb. Visser, (D M. J. Buhrmann, geb. van den Hoogen, (D.). OVERLEDEN: H. van der Wiele, 10 maanden. D. London, 9 jaren. M. Blikkenhorst, 22 maanden. J. Schutte, 59 jaren. C. Veenboer, geb. de Graaf, 67 jaretr. Zeventiende lijst: No. 17668 premie 3000; No. 8383 400; No. 11737 /200; No. 6101 en 19104 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Sept. 29 Sept. Dagmal. C. Haave. New-York. 29 Sept. Pieter Adolf. J. G. de Roever. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Carbon. G. Reston. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Zephyrus. T. Nicholson. C. Berghuijs. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) p. tu a> ei O f. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.' procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 zwtz. 3.8k. 759.16 - 0.99 16.7 t 1.6 0.94 Vlak. 29 12 0. 0.3 767.15 f 6.26 14.0 - 0.9 0.59 30 8 no. 0.2 766.03 f 5.15 9.4 - 3.3 0.84 30 12 noto. 0.5 766.02 f 5.14 12.8 - 2.0 0.64 li Weersgesteldheid- 28 Sept. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 29 Sept. 12 u. Helder, ligtbewolkt, schoonweer 30 Sept. 8 u. Helder, mooiweer. 30 Sept. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3