1873. N°. 119. Vrijdag 3 October. 31 Jaargang. BEKENDMAKING. Vaststelling der 283ste Staats-Loterij. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. IIËLDËRSUHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. ,,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- eu Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. t franco per post - 1.65. Prijs der Adverteatiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndië: via Triest 14 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 9 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 6 Oct., 's avonds 6u. 25 m. per Celebes 4 Oct., 's namidd. 12 u. 23 m. Curagao en Suriname, 16 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 3 Oct., ;s morg. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat, als maatregel ter voorkoming van de gevaren van hondsdolheid, het voorloopig gedurende deze maand October aan geen eigenaar geoorloofd is ZIJN HOND OP STRATEN EN WEGEN IN DEZE GEMEENTE TE LATEN LOS LOOPEN. Op de handhaving van dit verbod zal streng worden toegezien. Iedere overtreding wordt gestraft volgens de verordening van 17 Julij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 2 October 1873. L. VBRHEY, Secretaris. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt, ter openbare kennis, dat door Z. Exc. den Minister van Financiën, bij resolutie van den 6 September 11., no. 61, afdeeling Registratie en Domeinen, krachlens de daartoe door den Koning verleende magti- ging, is vastgesteld de 283ste Staats-Loterij, bestaande uit 20,000 Loten, 10,000 Prijzen en 2 Premiën, overeenkomstig het plan, aan die resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belang stellenden ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 1 October 1873. L. VBRHEY, Secretaris. Binnenland. HELDER en NIEÜWEDIEP, 2 October. De mailbooten van de maatschappij Nederland zullen, wanneer het vijfde stoomschip gereed is en de booten den 15den van iedere maand van hier vertrekken, op de heen- en terugreis naar Batavia Napels aandoen. De mailboot Holland is den 29 Sept. jl. ten 1 ure 's namiddags van Suez vertrokken. Alles wel aan boord. De Ned. stoomboot Tromp is den 28 Sept. jl. het kanaal van Suez ingekomen, met bestemming naar Malta. De man, die jl. Zaturdag aan boord van de mailboot Koning der Nederland zich zoo deerlijk had bezeerd, is in het Marine-Hospitaal alhier aan de gevolgen overleden. Heden nacht is te dezer plaatse een oppassend jong werkman, die voor ongeveer negen weken door een dollen hond gebeten was, overleden aan de watervrees. Met genoegen vernemen wij, dat gedurende de Alk- maarsche feesten op Woensdag en Donderdag 8 en 9 Oct. een extra trein van daar des avonds ten 11 uur 30 min. naar hier zal vertrekken. We hopen dat de directie moge besluiten om ook Zaturdag daaraanvolgende des avonds een extra trein te laten rijden, als wanneer naar men ons ver zekert het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den kapelmeester F. Dunkier, een groot concert daar ter plaatse zal geven. H. M. de Koningin zal zich van Weenen naar Pesth begeven en van daar over Triëst naar Venetië. De reis van H. M. zal twee maanden duren. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram van den gouv.-generaal van Ned.-Indië is de benting van Groot Edi door infanterie bezet en te Klein Edi met succès door de marine geageerd. In schriftelijke berigten, uit Indië ontvangen, werd reeds melding gemaakt van eenige spanning in Edi. Tengevolge van Atsjinesche invloed zou een gedeelte der bevolking niet ingenomen zijn met de vriendschappelijke gezindheid van den Radja jegens het Nederlandsche gouvernement. Men was bedacht op de mogelijkheid, dat de Radja en het goedgezinde deel der bevolking zouden moeten worden beschermd, ook tegen vijandige aanvallen van naburen. Uit het telegram is af te leiden, dat een gedeelte van de in Deli gelegerde infanterie in de benting van Groot Edi in bezetting is gelegd om de noodige bescherming te verleenen, en dat te Klein Edi eene vijandige beweging door de marine heeft moeten bedwongen worden. (Staatscourant.) In den loop van dit jaar zullen nog 1200 man boven bet gewone contingent naar Indië vertrekken. Donderdag a. s. gaan 200 man, welke met de reeds vertrokkenen een aantal uitmaken van 3200 man, zoodat in het geheel in dit jaar 4400 man naar Indië zullen zijn gezonden. Beroepen bij de Doopsgez. gem. te Purmerend ds. L. F. Goteling Vinnis, te Zijldijk. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gem. te Franeker door ds. H. Boetje, te Nieuw-Appelscha. Bedankt voor het beroep naar Rotterdam door ds. Kruijff, te Velp. Voor zoover bekend is, zijn gedurende de week van 21 tot en met 27 Sept. in de provincie Noordholland geen gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen. Ds. A. van Laer, te Egmond aan Zee, heeft voor de toezegging van beroep naar Oosterland op Wieringen, alwaar hij voor 5 jaren predikant was, bedankt. Ds. Lulofs, te Broek op Langendijk, ontving, bij gelegenheid van zijn bedanken voor het beroep naar Krom menie, vanwege zijne gemeente een keurig cadeau. Voor de feestviering te Hoorn zal door het bestuur der Vereeniging voor Volksvermaken aldaar o. a. den 13 en 14 dezer eene groote harddraverij georganiseerd worden, waarvan de prijs en premie op f 200 en f 50 bepaald zijn. De feestelijkheden te Monnikendam, ter herinnering aan den roemrijken slag op de Zuiderzee, onder bevel van den admiraal Cornelis Dirksz, burgemeester dier gemeente, zijn bepaald op 16 en 17 dezer. Reeds nu openbaart zich eene bijzonder feestelijke stemming en ziet men vele. per sonen getooid met oranjelint, zoomede met de kleuren der gemeente, wit en groen. Feestliederen, voor die gele genheid vervaardigd, kan men dagelijks reeds hooren zingen, en men voorziet eene zeer opgewekte feestviering. Jl. Dingsdag heeft de aangekondigde harddraverij van paarden van zessen klaar in de Middellaan te Amsterdam plaats gehad. Zestien paarden namen daaraan deel. De baan was 325 meters lang. De prijs, een kristallen middel stuk op zilveren voet en f 50 voor den berijder, is gewonnen door het paard Sophia, van F. Velstra, te Deinum, bereden door W. de Boer; de 1ste premie, eene zilveren koffijkan en komfoor, door Graaf Adolf, van F. J. Ritsema, te Garshuizen, bereden door H. Luurs; de tweede premie, een zilveren inktkoker, door Marianne, van A. de Graaf, te Watergraafsmeer, bereden door J. de Boer. De paarden Sophia en Graaf Adolf hebben viermalen tegen elkander moeten loopen voordat de strijd beslist was. De eerste maal namelijk kwamen beiden gelijktijdig aan; de tweede won Sophia, de derde graaf Adolf en de vierde weder Sophia, die toen eerst als prijswinner kon worden gepro clameerd. Een zeer groot aantal nieuwsgierigen, ook van elders, woonden deze harddraverij bij. Jl. Zaturdag werd te Amsterdam de eerste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Sedert den korten tijd van haar bestaan mogt zij reeds 130 leden zien toetreden, terwijl zij twee afdeelingen zag tot stand komen, die weldra door meer gevolgd zullen worden. De vereeni ging voor Bloembollen-cultuur heeft zich bij haar aange sloten, welk voorbeeld ook veel navolging vinden zal. In de plaats van het nu afgetreden hoofdcomité, is een hoofd bestuur benoemd, zamengesteld uit de hh.J. H. Krelage, dr. D. J. Coster, mr. D. A. Koenen, C. Glijn, K. J. W. Ottolander, Joh. van Zoest, Jac. P. R. Galesloot, J. A. Scalogne Jr. en mr. O. J. van der Haer. Het hoofddoel dezer Maatschappij is het centraal-ligchaam te worden, ter behandeling van onderwerpen, waar alle in ons land in genoemde vakken belangstellenden geacht kunnen worden betrokken te zijn. In de gisteren te 's Hage gehouden zitting van den gemeenteraad werd van de hand gewezen een rekwest van zekeren bewoner der voormalige Bogt van Guinea, thans Huygenspark, waarin vergoeding wordt verlangd voor ruim 100 visite-kaartjes, die door gezegde naamsverandering onbruikbaar zijn geworden. In zoover had de rekwestrant succès van zijn „singulier" verzoek, dat het niet weinig stof gaf tot hilariteit. Nog werd in die zitting besloten het besluit te hand haven om een eventuële haven aan de zuidzijde van Scheveningen te doen plaatsen. Men meldt uit Groningen, dd. 30 Sept. jl., aan het Dagblad v. 's Gr. en Zh. „Een zeer belangrijke, maar tevens vreemdsoortige dief stal heeft in dezen nacht in de nabijheid dezer stad plaats gegrepen. Ten huize van den heer Havinga Oortwijn, namelijk te Euvelgunne, gem. Noorddijk, zijn ontvreemd: een ijzeren geldkist, waarin aan Oostenrijksche, Spaansche en Amerikaansche effecten tot een bedrag van ongeveer zestig duizend gulden; aan bankpapier ongeveer veertig duizend gulden aan geld ongeveer acht duizend gulden verder een gouden horologie, juweelen, huurcontracten, enz. Men heeft den heer O. in diens slaap een spons met chloroform onder den neus gehouden, en dat voorwerp ter weêrszijden met touwtjes aan het ledikant bevestigd, zoodat die heer eerst in den loop van den voormiddag, nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, is ontwaakt. De geldkist is geopend weêr gevonden in een sloot op eenigen afstand van de woning verwijderd; de sleutels daarvan lagen nog op dezelfde plaats ten huize van den heer O., als vddr den diefstalhetzelfde was het geval met sleutels, voor het openen van een kast gebezigd zijnde; zoowel voor- als achterdeur der woning stonden heden ochtend geopend, zonder dat eenige braak te bespeuren was; kennelijk had men met een kruikar de kist van af de voordeur vervoerdnaar het spoor te oordeelen, bevond de kruikar zich weder op het erf der woning, terwijl de hekken behoorlijk op de klink waren gesloten. In handen der justitie is door den zoon van den heer O. een fleschje gesteld, schijnbaar chloroform bevattende, hetwelk die heer opgeeft onder boomen in de nabijheid der woning te hebben gevonden. Onder een zomerhuis nabij de woning lagen eenige kleedingstukken van den heer O. hier en daar verspreid, 't Spreekt van zelf, dat de justitie een ijverig onderzoek in 't werk stelt. De Haagsche afdeeling van de Nederlandsche Vereeni ging tot afschaffing van sterken drank telt 2306 leden. Dat zou men niet zeggen, als men 's avonds na tien uren of op een Zondagachtermiddag in de straten der residentie wandelt. Eere echter aan de mannen, die geen moeite ontzien om dien kanker, die aan ons volksleven knaagt, te bestrijden. (Het Vaderland.) Jl. Maandag werden te 's Hage ter stadswaag ge- bragt 4 varkens, welke de schoonste en zwaarstë zijn, welligt nog ooit aldaar gezien. Hun zwaarte en fijnte waren opmerkelijker met het oog op hunne jonkheid. Het oudste toch is slechts 17 maanden oud en heeft de zwaarte van 752 ponden; het tweede weegt 690, het derde 624 en het vierde 616 pond. Tot lid der Tweede Kamer is te Rotterdam gekozen de heer R. P. Mees R.Az., met 756 stemmen. De heer Keuchenius verkreeg 231 stemmen. De Nederlandsche vereeniging tot bevordering der koepokinenting hield jl. Dingsdag te Rotterdam hare eerste algemeene vergadering. Vertegenwoordigd waren de af deelingen Amsterdam, 's Hage, Helder, Groningen, Kinder dijk, Barendreclit en Rotterdam. De heer G. Mees R.Az., voorzitter, opende de vergadering met eene redevoering, waarin beleden werd, dat de vereeniging, in 1872 geconsti tueerd, en bij kon. besluit van 5 November 1872 erkend, nog te jong was dan dat zij reeds op vele resultaten kon wijzen. Toch was zij al nuttig werkzaam geweest en zou dit zeker meer, indien het haar gelukte meer algemeen, vooral in kleinere gemeenten, belangstelling te verwerven. De vraag, of de wet op de besmettelijke ziekten deze vereeniging niet overbodig maakt, moet ontkennend worden beantwoord. Uit het verslag, medegedeeld door den secretaris, dr. J, Vroesom de Haan, blijkt, dat de vereeniging 13 afdeelingen telt: te Amersfoort 155 leden, te Amsterdam 164, te Arnhem 45, 's Hage 26, te Gorinchem 75, te Groningen 40, te Haarlem 60, te Helder 109, te 's Hertogenbosch 23, te Rotterdam 366, te Tiel 13, te Voorne en Putten 66, te Kampen onbekend; 12 afdeelingen dns met 1142 leden. Ook te Barendrecht en Montfoort zijn onlangs afdeelingen gesticht. Naar aanleiding van deze cijfers ontstond onlangs eenige discussie. Daaruit bleek, dat in 's Hage den werkenden leden van de 's Gravenhaagsche koepokver- eeniging gevraagd was zich aan te sluiten bij deze vereeni ging, doch dat dit hierop was gestuit, dat in de algemeene kas de helft der contributie zou gestort moeten worden. Nu het aantal leden meer dan 1000 bedroeg, zou weldra, volgens de wet, het quotum dalen tot f 0,25, en men hoopt dat de toetreding dan niet meer moeijelijk zou vallen. Ook het kleine aantal leden te Amsterdam werd toegeschreven aan het feit,-dat daar reeds een koepokgenootschap bestond. Het bleek echter dat dit slechts weinig leden telde, en de verwachting werdt geuit, dat dit genootschap juist den stoot zou geven tot uitbreiding der afdeeling van deze vereeniging, die niet, als bestaande genootschappen, slechts lokaal werkt, maar juist in haar algemeene werkking hare aanbeveling heeft. Twee punten werden, na het afdoen der huishoudelijke zaken, aan de orde gesteld. Het eerst zou beraadslaagd worden over de middelen, die totjïbcvordering der revaccinatie kunnen strekken. Dr. Ali Cohen van Groningen leidde dit onderwerp in, en na discussie werd besloten bij de armbesturen aan te dringen op het verpligt stellen van vaccinatie, en hun revaccinatie aan te bevelen. Het tweede punt was de vraag, of het wenschelijk is vaste vaccinateurs aan te stellen. Na langdurige discussie werd de kwestie ter nadere overweging aan een commissie opgedragen. Eindelijk werd bepaald dat de algemeene vergadering in het volgende jaar te Amsterdam zal gehouden worden, en, na een woord van dank aan den voorzitter voor de aan-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1