ADVERTENTIËN. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. De minister van Openbare Werken heeft het advies gevraagd der kamers van koophandel over het ontwerp tot verbinding van Frankrijk en Engeland door middel van een tunnel door het Kanaal. Kort na de wereldtentoonstelling van 1867 was reeds door eene vergadering van Franschen en Engelschen dat ontwerp, hetwelk een onderzeeschen tunnel van 34,400 meters bevatte, welke met de naast bij de kust gelegen spoorwegstations in Frankrijk en Engeland in verbinding zou worden gebragt, aan de Fransche regering aangeboden, met een verzoek om vergunning tot het doen van proefnemingen en om subsidie voor het werk, indien die proefnemingen goed mogten uitvallen. Wegens finan- ciëele bezwaren had de zaak toen geene verdere ge volgen. Thans heeft zich echter op nieuw eene Fransch- Engelsche maatschappij gevormd, welke zich wederom tot de Fransche regering heeft gewend, ditmaal geen subsidie maar alleen eene concessie ten eeuwigen dage en een uit sluitend privilegie verzoekende. De minister deelt in de door hem aan de kamers van koophandel gezonden circulaire mede dat de regering geen bezwaar heeft tegen het werk zelf, maar zich deswege tot de Britsche regering heeft gewend met de mededeeling dat zij, bereid zijnde over het gemeenschappelijk verleenen der concessie in onderhandelingen te treden, zich echter vooraf ongenegen moet verklaren aan die concessie eenig uitsluitend privilegie of monopolie te verbinden. De Graaf van Chambord heeft een brief geschreven aan een Gedeputeerde. De Prins zegt daarin, de plaats hebbende revolutionaire propaganda te betreuren, en noemt de voorspellingen omtrent eene wederinvoering der tienden en van andere feodale regten oproepingen van spoken. Dat hij onder onmogelijke voorwaarden een dwazen oorlog zou ondernemen is, zegt hij, een argument, dat geene ernstige wederlegging verdient. Hij verwacht, dat het gezond verstand der bevolking alle door de kwade trouw te werk gestelde manoeuvres *op den regten prijs zal weten te schatten. Er behoort een beroep gedaan te worden op de toewijding van alle weidenkenden, om zich op het terrein van den maat- schappelijkea wederopbouw te vereenigen. Ik ben, zegt de Prins, geene partij. Ik heb behoefte aan de medewerking van allen, en allen hebben behoefte aan mij. Wat de zoo loyaal tot stand gebragte verzoening in het Huis van Frankrijk betreft, kunt gij tot hen, die deze groote daad trachten te verkleinen, zeggen, dat alles wat op 5 Aug. is verrigt, gedaan is geworden met het uitsluitende doel om Frankrijk zijn standpunt te hergeven en ter bevordering zijner dierbaarste belangen: zijn bloei, zijn roem en zijne grootheid. Volgens de Parijsche dagbladen worden aan den maarschalk Bazaine, welks proces binnen weinige dagen geopend wordt, in eene zeer omvangrijke acte van beschul diging de volgende feiten ten laste gelegd: „1. van met den vijand eene capitulatie te hebben gesloten en de vesting Metz te hebben overgegeven, zonder alle middelen van verdediging te hebben aangewend, welke hem ter beschik king stonden, en zonder alles te hebben gedaan hetgeen pligt en eer hem voorschreven; 2. van als opperbevelhebber van het leger voor Metz in het opene veld eene capitulatie te hebben gesloten, waarbij hij zich verbond de troepen hunne wapenen te doen nederleggen3. van niet, voor dat hij tot mondelinge en schriftelijke onderhandelingen over ging, alles te hebben gedaan hetgeen pligt en eer hem voorschreven, misdrijven voorzien bij de artikelen 209 en 210 van het militair strafwetboek." In die artikelen wordt op de genoemde misdrijven de doodstraf met degradatie gesteld. Te Yerdun gaat een adres aah den maarschalk president ter onderteekening rond, waarin geconstateerd wordt, dat die vesting de eenige der gedurende den nood- lottigen oorlog van 18701871 in 's vijands handen gevallen sterkten is geweest, aan welke haar geschut (137 kanonnen) en haar oorlogsmateriëel (ter waarde van ruim 2 millioen fr.) gelaten is als eene hulde aan den moed, door hare bevolking en haar garnizoen ten toon gespreid onder drie bombardementen en tien gevechten, waarvan twee te midden der Pruissische batterijen, welker stukken door de uitvallers vernageld zijn geworden. Op grond daarvan verzoeken adressanten den maarschalk vier der stukken geschut, die zich op dit oogenblik nog op de wallen bevinden, aan de stad in eigendom af te staan, om tot aandenken aan het gebeurde en tevens tot krachtige aansporing voor de toe komstige bevolking van Yerdun te strekken. Naar aanleiding van het bezoek des Konings van Italië te Berlijn merkt de Saturday Review aan, dat de aartsbisschop van Parijs en de godsdienstige en politieke dweepers, welke die prelaat vertegenwoordigt, in de berigten over de in Berlijn aan den Koning ten deel gevallen ont vangst een zeer veel beteekenend antwoord ontvangen hebben op den onbetamelijken herderlijken brief, die onlangs zooveel gerucht gemaakt heeft. ,/Het Vatikaan en zijne Fransche aanhangers zegt genoemd blad hebben teweeg gebragt, dat de Koning van Italië op de hulp tan een ontzagwekkenden bondgenoot kan rekenen voor het geval van eene botsing met de clericale partij. De vorst Bismarck zou geen onverschillig aanschouwer blijven van eene Fransche expeditie naar Rome; en aan den anderen kant zouden de Italianen, indien de oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland op nieuw mogt uitbarsten, zich niet kunnen ontveinzen dat hunne eigene onafhankelijkheid en de een heid van hun gebied afhangt van de zegepraal dergenen, die in den laatsten tijd hunne natuurlijke bondgenooten geworden zijn. Er zal geen formeel verdrag noodig wezen, om de zamenwerking der mogendheden te verzekeren, welke tegenover eenen gemeenschappelijken vijand staan. Misschien hebben de bezoeken des Konings te Weenen en te Berlijn gelegenheid gegeven om te beraadslagen over de politiek, welke gevolgd zal worden zoodra de pauselijke zetel vacant wordt. Indien de vrijheid der verkiezing alsdan openlijk wordt geschonden, dan is het niet onwaarschijnlijk dat de Europesche regeringen weigeren den opvolger van den tegenwoordigen Paus te erkennen. Indien daarentegen de verkiezing niet tengevolge van onregelmatigheid als nietig te beschouwen is, dan zal de nieuwe Paus tot een besluit moeten komen omtrent de vraag of hij zich met de Itali- aansclie regering verstaan of Rome verlaten wil. Het is niet waarschijnlijk dat de thans bestaande valsche positie den tegenwoordigen Paus zal overleven." De Norddeutsche Allgemeine Zeitung behelst, naar aanleiding van het vertrek van Koning Yictor Emmanuel uit Berlijn, een artikel, waarin de onlangs door de Pro- viucial Correspondenz aangegeven denkbeelden nader ont wikkeld worden. „Wanneer in de achter ons liggende dagen van feestvreugde, zoo leest men in het eerstgenoemde officieuse orgaan, het IJzeren Kruis en het Kruis van Savoye zich naauw verbonden naast elkander bewogen hebben, dan mag dit beschouwd worden als een symbool, dat ook ernstiger dagen Duitschland en Italië in diezelfde gemeenschap verbonden zouden vinden. Twee volken, strevende naar hetzelfde doel: zedelijke en staatkundige onafhankelijkheid naar buiten, eenheid en gestadigen noesten arbeid binnenslands, beiden slechts door één tegenstander met afgunst beschouwd, behoeven geene bijzondere verdragen als grondslagen voor de gemeenschap van handelen. Italië heeft door deze reis des Konings met eene plegtige daad zijne toetreding verklaard tot het groote vredesverbond, het welk de zamenkomst der drie Keizers in Sept. des vorigen jaars gesticht heeft en in dit jaar door de bezoeken der Monarchen te Petersburg, Weenen en Berlijn op nieuw versterkt is een vredesverbondhetwelk, naar' wij hopen, zich sterk genoeg zal betoonen om elke nieuwe stoornis der rust van Europa bij tijds en met nadruk tegen te gaan. Vooreerst heeft men, gelijk de Provincial Correspondenz dezer dagen deed opmerken, zulk eene stoornis des vredes gelukkig niet te verwachten; tnaar de Koning van Italië zal bij het aanschouwen der troepen, wier eerwaardige vanen tweemaal binnen eene eeuw binnen de muren der hoofdstad van een magtig en krijgshaftig volk wapperden bij het aanschouwen der veroverde adelaars en vaandels, welke het graf van Frederik den Groote,, dat heiligdom van Pruissen, omringen de over tuiging verkregen hebben, dat Duitschland zulk eene stoornis wel niet behoeft te wenschen, maar ook niet behoeft te eezen." Volgens een telegram uit Madrid van jl. Zondag hebben twee schepen der opstandelingen de stad Alicante, eene der belangrijkste zeesteden van Spanje, zeven uren achter een gebombardeerd en door hunne kogels en petroleum- bommen zeer groote verwoestingen aangerigt. De burgers hebben zich echter dapper verdedigd, zoodat een der sche pen grootendeels vernield werd en het andere met schade zich heeft verwijderd. Dit is geschied in tegenwoordigheid van Engelsche, Fransche, Duitsche en Italiaansche oorlog schepen, welker kommandanten overeengekomen waren niet tusscheubeiden te komen. Het klinkt zeker vreemd, dat men eene opene stad door roovers en galeiboeven laat vernielen; men noemt dat in de politiek non-interventie, geen tusschenkomst. 't Is zeer te wenschen, dat zij in het dagelijksch leven niet worde toegepast, want dan zou het gaan, zoo als van Lennep zong, 40 jaren geleden: Staat je buurmans schuur in brand, Smeekt hij assistentie: Zeg dan: buurman! 'k ga naar bed, Zie maar, dat je zelf je redt; Dat 's non-interventie. De stad Carthagena, die de opstandelingen nog voort durend in bezit hebben, is aan groote ellende ten prooi; er wordt gemeld, dat de galeiboeven, die zij van wapens hebben voorzien, reeds negen burgers hebben vormoord. Castelar heeft per telegraaf generaal Caballos en de bevolking van Alicante geluk gewenscht en zijne tevreden heid betuigd over hunne wakkere houding, maar hiermede zijn de puinhoopen niet weder opgebouwd; inderdaad Spanje ondervindt wel al de verschrikkingen van een burgeroorlog! Toch blijven de radicalen te Madrid medepligtig aan de gruwelen in het Zuiden; zij hadden dezer dagen een op roerig manifest gereed, dat terstond is in beslag genomen; zij hebben hierop eene meeting belegd ten einde andere maatregelen te beramenDe afgevaardigden der regterzijde hebben zich geheel verzoend met Serrano, die ongetwijfeld in de naaste toekomst weder een belangrijke rol zal spelen. Volgens een officiëel rapport, loopende over de maand Sept. jl., is de graanoogst, gemiddeld genomen, goed. Den tegenwoordigen toestand en de toekomst der Vereenigde Staten schildert de New-York Herald aldus af: „Het land is rijk en magtig. De zon schijnt en het koorn groeit. Wij verdienen gemakkelijk geld en geven het royaal uit. Onze vaders waren oude pruiken, die nooit ijs of paté proefden. Onze moeders breidden kousen en waren met japonnen tevreden, die niet uit Parijs kwamen. Maar nu zijn wij rijk geworden in den petroleum, in leger- contracten, in spoorwegwaarden, in land, in suiker en katoen, in dividenten a 800 pCt., in het smokkelen. Wij hebben zooveel geld, dat wij het wel moeten uitgeven. Wij hebben kant uit België en zijde uit Parijs, kostbaarheden en allerlei weelde; wij missen nog slechts een hof met al zijn luister te Washington. Wij zullen het wel krijgen, als Grant voor de derde maal president wordt. Wij mogen dan nog in naam geen dynastie hebben, het zal toch het begin van het einde der Amerikaansche vrijheid zijn." Mrs. Margareth Smalley heeft van de Lancashire en Yorkshire spoorwegmaatschappij als schadeloosstelling voor het verlies van haren echtgenoot, die zijn leven verloor bij het ongeluk tusschen Charley en Wigan, de som van 1041 p. st. ontvangen. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: II. F. Olivier en W. Winkel. J. L. Billiet en M. C. Tiebackx. J. van Brederoode en T. Agema. BEVALLEN: J. van Woensel, geb. Kroonstuiver, (Z.). M. Smit, geb. Kunst, (Z.). W. de Jong, geb. Bakker, (Z.). H. Jannette, geb. van Schelven, (Z.). OVERLEDENJ. Baas, 28 jaren. Van 24 September tot 1 October 1873. ONDERTROUWD: Johannes Daamen en Frouwtje Kaan. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Naatje, dochter van Jan Kooger en Jantje Timmer. Alberdina, dochter van Aaijen Henkes en Geijsje Duinmaaijer. Neeltje, dochter van Jonas Schagen en Martje Visser. Jacob, zoon van Jacob Tanis en Cornelia Witte. Auke, zoon van Auke Boon en Mariua Blom. Johanna, dochter van Jan van Sikkeleras en Jannetje Zegel. Hielkje, dochter van Douwe Visser en Hiske Visser. Neeltje Martha, dochter van Wouter Bakelaar en Rigtje Visser. Arie, zoon van Jan Koorn en Jantje de Jager. OVERLEDEN: Geene. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 29 Sept. Pieter Adolf. J. G. de Roever. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. 11 Houghton. H. Swenson. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Success. B. James. Seaham. ZurMühlen &Co. AnnaColbjomsen. A.M.Halstensen Riga. Hout. van Vliet Co. o o g V Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 ztw. 0.6k. 760.88 f 0.02 16.6 t 1-9 0.83 Vlak. 2 8 zwtw. 0.8„ 761.34 f 0.52 15.3 f 2.8 0.96 H 2 12 zwtw. 1.0„ 761.85 f 1.03 16.7 t 2.1 0.94 II Weersgesteldheid: 1 Oct. 12 u. Digtbeneveld, mist, mooi. 2 Oct. 8 u. Ligtbevvolkt, beneveld, mooi. 2 Oct. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. PER TELEGRAAF. 6 Paarden Ossen Stieren 80 Gelde-Koeijeit Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 5 Nucht.Kalveren VetteRammen Schapen f 110a200 - a - 110a220 - 80a310 - 270a320 - 120al60 - 14a 21 - 30a200 - 24a 40 Lammeren f 22 a 30 5 Bokk.enGeiten - 2^a 10 45 MagereVarkens- 18 a 27 1Ó0 Biggen - 6 a 8 Eenden c. 50 a 60 Kippen - 10 al75 Boter per kop —112Ja Kaas perK.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -400 a Eend-Eijeren - a Getrouwd JOHs. dyserinck en JOHa. bok, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen harte- lijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden, in het bijzonder v»n de leden der gemeente, aan den morgen van den 38sten September. Helder en 's Gravenhage, 30 September 1873. Getrouwd WILLEM JAN VAN NECK, van Nieuwediep en ANNA ADEL, welke ook namens wederzijdsche betrekkingen hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 2 October 1873. Bevallen van een Zoon E. ï\ARO, geb. VERGRAGT, Nieuwediep, 28 September 1873. Bevallen van een welgeschapen Zoon A. M. C.DELLEMI JN geb. ABSIL. Nieuwediep, 29 September 1873. Bevallen van een welgeschapen Zoon w. KRUITHOED, geb. BIJL. Oude Schild op Texel, 1 October 1873. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon H. VAN SCHELVEN, geliefde Echtgenoote van R. J. JANNETTE, Verificateur. Nieuwediep, 1 October 1873.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3