Buitenland. ADVERTENTIËN. Benoeming-en, enz. Frankrijk. Engeland. Ouitschland. Zwitserland. Rusland Amerika. Burg-er lij ke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. kracht bestaat. Maar het is tevens een dure pligt, de zegeningen van het tegenwoordige op prijs te stellen. De eendragt moet worden gekweekt, zonder welke onze onaf hankelijkheid niet te behouden is. Eerbied voor wet en regt moet worden bevorderd, ook door zelf van dien eerbied het voorbeeld te geven. Er moet worden gewaakt, dat de zegeningen Gods noch door brooddronken ondankbaarheid, noch door zelfgenoegzaamheid, noch door ongodsdienstigheid worden verbeurd. Men vreeze God, men eere den Koning. Alle eigenbelang moet worden opgeofferd aan het ééne groote belang. De partijgeest moet worden uitgedoofd. De maatschappelijke kwalen moeten door onderling toegeven worden geheeld. Zóó bevordere de Almagtige de vrijheid en den vrede, behoede den Koning en zegene het Vader land, en in den schoonsten zin ga dan het licht van 8 October van jaar tot jaar en van eeuw tot eeuw van Alkmaar op!" (Toejuiching). De vorstelijke personen verlieten de tribune, Z. M. de Koning trad op den heer Beets toe, reikte hem hartelijk de hand en verklaarde hem voor al het goede, door hem gesproken, te benoemen tot ridder der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Jl. Donderdag morgen was het schoolfeest voor al de kinderen die het lager onderwijs genieten en ieder keerde huiswaarts, voorzien van de bewijzen zijner tegenwoordig heid in het feestlokaal, bestaande in een toepasselijke plaat en kleine kindergeschenken. Een duizendtal kinderen of daaromtrent was tegenwoordig. Donderdag avond werden muziekuitvoeringen gegeven in de tent op het Hof, door 't muziekkorps der Marine. Groot was 't aantal menschen op die plek tegenwoordig, die herhaaldelijk van hunnen bijval deden blijken. Van 8 tot 10 ure was er electrisch licht op de Mient tegenover de Langestraat boven het huis van den heer Boem, dat een keurig effect maakte over de rijkversierde Langestraat en Mient met die duizenden menschen. De uitvoering der feestcantate, mede op dien avond, lokte een druk bezoek uit. Mevr. Storm, mej. Gips en de heeren dr. Boeke en Snabers gaven bij deze gelegenheid hunne muzikale talenten ten beste en oogsten daarvoor de welverdiende hulde. Op de harddraverij waren jl. Donderdag 25 paarden. Do eerste prijs, f 300 contant en een souvenir ter waarde van f 80, werd behaald door het paard Sophia, van T. Velstra, te Deinum, in Friesland, pikeur W. de Boer; de eerste premie, f 125 contant en een souvenir ter waarde van f 60, door Susanna, van A. de Graaf, te Watergraafsmeer, pikeur P. de Boer. De tweede premie werd niet toegewezen. Gisteren werd gehouden eene harddraverij met paard en kar; aantal deelnemers 28. De prijs, bestaande in een pendule, werd behaald door den heer T. Schilder te Beemster, met het paard Nette; de 1ste premie, een gouden horologie, door den heer Kool, te Midwoud, de 2de premie door den heer J. Spaan te Alkmaar met het paard „de Ver ongelukte;" de 3de premie door den heer A. P. de Wit te Ilpendam. Des avonds had in de zaal van den heer Vervloet de feestviering der Ontzetvereeniging plaats. Schoone decla matorische voordragten door mevr. KleineGartman en den heer Deckers, afgewisseld door de muziek-uitvoeringen van 't stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den heer Weckesser, waaraan blijkbaar den meesten lof werd toegebragt, maakten de werkzaamheden uit van dezen feest avond, die met een bal werd besloten. Tot ontv. der reg. en dom. te Bruten is benoemd de heer S. W. Middelkoop, thans te Texel en te Texel de heer B. Haga, surnum. De ingenieur 1ste kl. bij de marine L. C. P. W. Visser is met ingang van 1 Nov. a. s. bevorderd tot hoofdingenieur. De kapt.-luit. ter zee A. N. L. Koops en de luit. ter zee lste kl. G. J. Smith, worden, met. den laatsten dezer, eervol ontheven van het bevel, respectivelijk over het ramschip Schorpioen en den monitor Tijger, en worden genoemde bevelhebbers met 1 Nov. a. s. ver vangen door den kapt.-luit. ter zee W. H. baron van Ileerdt, adj. des Konings in gewone dienst en den luit. ter zee lste kl. J. M. L. A. P. Wirix. Aan den eervol uit het korps zee-officieren al'gev. luit. ter zee lste kl. O. van Slooten, insp. over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het lste district, en aan den gepens. kit. ter zee lste kl. jhr. F. L. Brantsen is toegekend de tit. rang van kapt.—luit. ter zee. De luit. ter zee lste kl. L. F. H. Tuekermann, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 3 dezer in Nederland teruggekomen, is met dien datum op non-act. gesteld. Met den 1 Nov. a. s. worden geplaatstaan boord van het wacht schip te Willemsoord, de adelborsten lste kl. O. H. Kuyck en H. Rudolph en de benoemde scheepsklerken F. D. van Genderen, II. P. M. van Alteua H. A. G. T. D. Ilaut, W. S. van der Noordaa, W. A. H. Doorman en J. A. Grootendorst; en aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis de benoemde scheepsklerken O. van tóerkesteyn en W. A. Bakkers. Aan den bootsman in het vaste corps dek- en onderofficieren 1 van der Linden is toegekend de gouden medaille ter geheele grootte, voor 50 jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. De Staatscourant van 10 Oct. behelst het verslag der commissie, die belast is geweest met het afnemen van het examen, vermeld k art. 4 van het koninkl. besluit van 10 Sept. 1864, zooals het is gewijzigd bij art. 1 van het koninkl. besluit van 30 Oct. 1872 (Oost-Indisch ambtenaar). De volgende candidaten hebben voldoend examen afgelegdG. A. van Lookeren Campagne, J. F. N. van Oosterzee, Ph. Metman, A. T. Cock, B. C. J. Heyman, A. H. A. Labaar, F. A. Liefrinck, ff. van der Linde, A. Vos, H. Hage, J. A. Wijnmalen, mr. J. M. Brooshooft, L. C. li. Fraenkel, F. Jvan Kaeften, C. F. Zeeman Jr., T. Fokkens, J. H. C. Blaauw, mr. N. Th. Verwey, J. Th. van der Plas, H. F. Veenstra, W. C. E. C. E. Baak, H. A. Dezentje, D. K. A. »an Loghem, C. R. van der Meer, C. A. Olivier en V. L. de Lannoy. De heer A. F1. Beukman, commissaris van politie te 's Hage, is door Z. M. den Keizer van Duitschland benoemd tot ridder der Kroonorde IVde klasse. Koningin Isabella heeft een jaarlijkscbe rente van 1800 fr. verzekerd aan den zeeman, die haar zoon te Houlgate beeft gered. De Londensche Times zegt, dat hare lezers met leed wezen zullen vernemen, dat eene mededeeling in de John Buil, volgens welke „een nieuwe roman van den heer Disraëli, waarin de ontwikkeling van het socialisme zou worden uiteengezet, bijna voltooid zou wezen," onjuist is. De Times is gemagtigd te melden, dat zoodanig werk niet is begonnen. Het Keizerlijk besluit van 19 Sept. jl., waarbij de generaal von Manteuffel tot veldmaarschalk is benoemd, wordt door het Militar-Wochenblatt openbaar gemaakt. Het luidt als volgt: „Nu het Fransche grondgebied ontruimd is, onthef ik u bij deze van het opperbevel van het occupatieleger en betuig u tevens mijne levendige erkentelijkheid en warmsten dank voor de in alle opzigten uitstekende vervulling der u opgedragen moeijelijke taak. Ik heb die aan u toever trouwd, omdat gij als veldheer ruimschoots deel hebt gehad aan den goeden uitslag van onze laatste oorlogen, nadat gij mij vroeger met goeden raad en onovertroffen toewijding in vele moeijelijke omstandigheden ter zijde gestaan hadt en ik het aan uwen arbeid voor een goed deel te danken liad, dat bet uur van ernstig gevaar het corps mijner officieren voorbereid vond. Ik wensch heden u en het leger te doen zien, hoe hoog ik uwe diensten waardeer en hoezeer ik haar waarde op prijs stel, door u bij deze tot generaal-vela- maarschalk te benoemen. Ontvang mijnen hartelijken gelukwensch bij het aanvaarden van deze welverdiende hoogste en eervolste betrekking in mijn leger." De bekende Bussische communist en demagoog Michaël Bakounine heeft in het Journal de Genève bekend gemaakt, dat hij zich aan het openbare leven onttrekt of, gelijk een buitenlandsch publicist het uitdrukt, den door hem onder nomen strijd tot verdelging der maatschappij opgeeft. In dat schrijven, waarin Bakounine zich vooral zeer scherp over het hoofd der Duitsche communisten, Karl Marx beklaagd, die, ofschoon den diepsten haat voor het Bussische gouver nement voorwendende, nooit eene gelegenheid had verzuimd om met dat gouvernement tegen hem, Bakounine, zamen te spannen, geeft hij zijn besluit in de volgende bewoordingen te kennen: „Dit alles heeft een onverwinnelijken afkeer van het openbare leven bij mij verwekt. Ik heb daarvan genoeg, en na mijn leven lang geworsteld te hebben, ben ik eindelijk den strijd moede. Ik heb mijn zestigste jaar achter den rug en lijd aan eene hartkwaal, die met de toeneming mijner jaren niet verbetert en mij het leven gestadig verdrietelijker maakt. Laat anderen, die jonger zijn, het werk van mij overnemen. Ik bezit geene kracht en ook misschien niet genoeg zelfvertrouwen meer om langer den steen van Sisyphus tegen de allerwege zegevierende reactie op te wentelen. Ik trek mij derhalve uitliet worstelperk terug, van mijne waarde tijdgenooten slechts eene enkele zaak verlangende, die namelijk om mij te vergeten. Voortaan zal ik niemands rust meer storen. Wederkeerig late men ook mij met rust." De Goloss, een Bussisch blad, zegt dat de Khiwa-veld- togt in plaats van afgeloopen, ter naauwernood is aange vangen. De overwinningen van de generaals Kauffman en Golovatcheff op de Turcomanen behaald, zijn op verre niet zoo beslissend als de officiële rapporten doen voorkomen. Geen officier van de kolonne van generaal Golovatcheff, die zelf door twee sabelhouwen op het hoofd en den schouder zwaar gewond is, kwam ongedeerd uit den slag. Sommigen hunner, zooals kolonel Esipoff, en anderen, zijn letterlijk in stukken gehakt. Dat de verliezen onder de troepen, in verhouding tot dit feit, schrikkelijk moeten geweest zijn, is duidelijk. De Turcomanen vochten met onbeschrijfelijke verwoedheid. Vrouwen streden aan de zijde der mannen en overtroffen somwijlen dezen in wan- hopenden moed. Ons leger won niet veel, toen het eindelijk de Turcomaanscke steden binnentrok en wat er leefde ter dood bragt. Terwijl op die vreeselijke wijze de orde daar hersteld was, brak de opstand uit op een ander punt. De troepen zijn genoodzaakt lange en afmattende marschen te maken, waarbij de ellende, die zij tot de inname van Khiwa leden, kinderspel was. 5000 kameelen zijn reeds bezweken en de troepen hebben bijna geen middelen meer voor het transport der bagage. De officieren zelf mogen slechts een kleinen linnenzak medevoeren. De schrijver komt tot de conclusie dat Busland zich op den duur niet in Khiwa kan handhaven of eenig voordeel hebben van zijne behaalde overwinningen, zoolang Bokhara, dat zich langs den geheelen oostenlijken grens van Khiwa uitstrekt, geen Bussisch grondgebied is. De New-York Herald heeft zich een uittreksel van de acte van beschuldiging tegen maarschalk Bazaiue laten telegrapheren. Dat heeft aan deze Amerikaansche courant f 2500 gekost. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: S. A. Kannewasser, koopman en J. L. Beek. W. II. Kroos, schilder en M. Cordemans. J. Dienst, scheeps timmerman en T. D. Groenewold. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Hendriks, (Z.). E. Maarleveld, geb. Buter, (Z.). D. Jansen, (D.). F. Griek, geb. Groot, (D.). M. Boon, geb. Vroom, (D.). OVERLEDEND. Bommel, geb. Kunst, 28 jaren. E. van der Weide, geb. Louwaars, 83 jaren. liATEHG BEBI6TE1Ï. Volgens telegram van den heer Anslijn, hoofdagent in Egypte der Stoomvaart-Maatschappij Nederland, uit Suez verzonden 9 October, 10 uur des avonds, waren de passa giers, troepen en equipage van de mailboot Prins Hendrik in goeden welstand te Suez aangekomen. Door den hoofd agent en den gezagvoerder werden maatregelen genomen voor de doorreis der passagiers. Zij ondervinden daarbij alle medewerking van de Egyptische regering. De mail boot heeft in den nacht van 27 September de klippen (Brothers-eilanden) geraakt en maakte dadelijk water. Kapitein Oort hield af naar de Egyptische kust, teu einde schip en lading in veiligheid te brengen, doch 5 mijlen van de kust zonk het schip in diep water. Er is niets gered dan de sloepen, waarmede de opvarenden Kosseir hebben bereikt. Bedankt voor het beroep naar Wadenoijen door dr. W. C. van Manen, pred. te Winkel. Te Breda hebben zich twee gevallen van cholera voorgedaan met doodelijken afloop. Sir Samuel en lady Baker zijn gisteren te Londen aangekomen. De opgaaf der Alkmaarsche markt van gisteren en heden niet ontvangen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 29 Sept. 9 Oct. Pieter Adolf. J. G. de Roever. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Sehip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 9 Oet. Evergreen. J. Watt. ZurMülden&Co. Taganrog. 9 Si. G.BattaMusanti. New-York. 10 AghiosNicholaos. N. Kuzuli. Galatz. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Elizab.Catharina. O.C.Andersen. Abo. Hout. Amons Co. Silentia. O. Basberg. Soderbamn. Freija. H. Ericksen. Sundswall. van Vliet Co. Sambo. E. T. Ericksen. Drammen. Onze geliefde ouders J. J. BOUKENS en J. PEET herdenken heden hunne 25jarige Echtvereeniging. Nieuwediep, 12 October 1873. Mede uit naam mijner Zusters, H. Roukens. Ondertrouwd JOHANNES EVEEHAEDUS DE VOOGT Nz., Candidaat-Notaris, en GEEETBUIDA ELISABETH EDWABDINA SCHOON. Kampen, 1 October 1873. Ondertrouwd S. A. KANNEWASSEB en J. L. BEEK. Helder, 9 October 1873. Door 's Heeren goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter, A. D A L M E IJ E B, geliefde Echtgenoot van A. VLAMING. Anna Paulowna, 8 October 1873. Bevallen van eene Dochter G. J. KONINGDEKKEB. Texel, 9 October 1873. Heden overleed, na een langdurig maar geduldig lijden, nog slechts 39 jaren oud, mijn veelgeliefde Echtgenoot S. J. GBOEN, mij nalatende zes Kinderen, nog te jong om hun treffend verlies te beseffen. Helder, 6 October 1873. Wed. S. J. GBOEN, geb. Leuw. De Affaire zal door de Weduwe op denzelfden voet gecontinueerd worden. Door buitenlandsche betrekking eerst heden geplaatst. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij hunne 25jarige echtvereeniging. D. DE BOEE en\ Echtgenoote. Vader en Moeder in het Geref. Weeshuis te Medemblik. Voor de vele en treffende bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijn Echt genoot ondervonden, betuig ik, mede namens mijne Kinderen, mijnen hartelijken dank. Wieringen, den 9 October 1873. GEERTJE VET, Wed. J. Lont.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3