posterijen! Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. SCIl AG ER MARKT van HEDEiN. Gemeenteraad van Texel. AOVER TEW TIÉN. kan zoodanig geval niet voorkomen, daar in Pruissen de wetten en andere maatregelen der regering altijd moeten worden goedgekeurd door mij als heer des lands. Tot mijn diepe smart heeft een gedeelte van mijne Katholieke onderdanen sedert twee jaren een politieke partij georganiseerd, die den confessioneelen vrede, welke in Pruissen sedert eeuwen ongestoord had bestaan, zoekt te verstoren door woelingen tegen den Staat. Hooggeplaatste Katholieke geestelijken hebben helaas! deze beweging niet alleen goed gekeurd, maar zich ook daaraan aangesloten en zich openlijk verzet tegen de bestaande wetten van het land. 't Zal uan de waarneming van Uwe Heiligheid niet zijn ontgaan dat dergelijke verschijnselen zich in den laatsten tijd ook in andere landen, zoowel in als buiten Europa, hebben voorgedaan. Op mijn weg ligt het niet de oorzaken na te sporen, waardoor priesters en geloovigen bewogen kunnen worden de vijanden der maatschappelijke orde bij te staan in de bestrijding van den Staat. Maar wél is het mijn pligt in de Staten, waarvan het bestuur mij door God is toevertrouwd, den inwendigen vrede te bewaren en te zorgen dat de wetten worden geëerbiedigd. Ik ben mij bewust dat ik tegenover God rekenschap zal moeten afleggen omtrent de vervulling van mijne koninklijke pligten en ik zal wet en orde in mijne Staten handhaven, zoolang God mij daartoe de magt geeft. Als Christelijk Vorst ben ik daartoe verpligt, ook daar, waar ik tot mijn smart mijn Koninklijke magt moet aan wenden tegen de dienaren van een Kerk waarvan ik ver trouw dat ze, niet minder dan de Evangelische, het gebod der gehoorzaamheid tegenover de wereldlijke overheid er kent als eene openbaring van den goddelijken wil. Tot mijn spijt evenwel verloochenen velen der, aan Uwe Heiligheid onderworpene geestelijken in Pruissen, in dit opzigt de Christelijke leer en brengen mijne regering in de noodzakelijkheid om, gesteund door de groote meerderheid mijner onderdanen, Evangelischen, zoowel als Catholieken, door wereldlijke middelen, hen tot gehoorzaamheid aan de wetten te dwingen. Ik wil zeer gaarne hopen dat Uwe Heiligheid, nu ze omtrent den waren toestand is ingelicht, haar gezag zal willen aanwenden om een einde te maken aan de, onder betreurenswaarde verminking der waarheid en onder misbruik van de priesterlijke autoriteit begonnen agitatie. De godsdienst van Jezus Christus heeft, gelijk ik Uwe Heiligheid tegenover God durf verzekeren, met al deze woelingen niets te maken en de waarheid evenmin, onder welker vaan, waarvan Uwe Heiligheid heeft gewag gemaakt ik mij volgaarne wil scharen. Nog eene enkele uitdrukking in het schrijven van Uwe Heiligheid kan ik niet zonder tegenspraak laten voorbijgaan, al berust ze ook niet op verkeerde informaties, maar op het geloof van Uwe Heiligheid, de uitdrukking namelijk, dat ieder die den doop heeft ontvangen, toebehoort aan den Paus. Het Evangelisch geloof, 't welk gelijk aan Uwe Heiligheid bekend zal wezen door mij wordt omhelsd, laat ons niet toe in onze betrekking tot God eenen anderen middelaar aan te nemen dan onzen Heer Jezus Christus. Maar dit verschil in geloof belet mij niet om met hen, die het mijne niet deelen, in vrede te leven en Uwe Heiligheid te verzekeren van mijne persoonlijke toe genegenheid en vereering. Wilhelm." Op last der regering is bekend gemaakt dat op Pruissisch grondgebied van het einde van Mei tot het einde van September 33,125 personen door de cholera zijn aangetast. Van dezen zijn 16,585 overleden. De cholera is thans in Pruissen zoo goed als geheel geweken; zij heeft, naar men weet, voornamelijk in het oosten des lands en in de havenplaatsen geheerscht, maar toch enkele meer westwaarts in het binnenland gelegen plaatsen, zooals Maagdenburg, hevig geteisterd. De Kroonprins van Saksen is jl. Zaturdag nacht met zijn rijtuig omgevallen, waarbij Z.H. onder den wagen geraakte en eenige kwetsuren bekwam; de lijder wordt te Pillnitz verpleegd; de wonden zijn niet doodelijk. Van 8 tot 15 October 1873. ONDERTROUWD: Simson Veen en Elisabeth Boon. GETROUWD: Johannes Daamen en Frouwtje Kaan. GEBORENNeeltje, dochter van Teunis Koning Cz. en Geertje Dekker. Guurtje, dochter van Dirk Keijser en Antje Roeper. OVERLEDENWijntje Eelman, 4 maanden, dochter van Maarten Eelman en Martha Reuvers. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) !S Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. I Afw. 10 12 wzw. ztw. ztw. 4k. 0.5„ 0.1 760.82 762.75 763.68 0.88 f 2.88 f 3.81 Thermometer C. Stand. 1 Afw. 12.4 8.8 12.0 - 0.6 - 2.1 - 0.9 Toestand van de zee. 0.65 0.97 0.79 Slechtw. Vlak. De Gaceta meldt, dat in de nabijheid van Carthagena gedurende twee uren een zeegevecht heeft plaats gehad, en de schepen der opstandelingen met groote schade naar Carthagena zijn teruggekeerd. Naar men zegt, heeft een vreemd oorlogschip zich tusschen de Mendes Nunez en de Vittoria gesteld. Dat de Numancia niet werd genomen, is alleen hieraan toe te schrijven, dat dit schip een snelle zeiler is. Contreras, commandant van de Retuan, had 900 man aan boord. De Carthageners hebben van jl. Zaturdag tot Zondag middag ten 5 ure het vuren gestaakt. Op dat oogenblik werd het vuur van alle forten bijna tegelijkertijd hervat; de vlaggen werden halfstok geheschen ter gelegenheid van de begrafenis van Moya, lid van de junta, die dien dag in den zeeslag werd gedood. Het verlies der opstandelingen bij dit zeegevecht bedraagt 13 dooden en 47 gewonden. Bij den orkaan, die in Sept.jl. op de Noordkust van den Atlantischen Oceaan heeft gewoed, hebben 1122 schipbreuken plaats gehad en zijn 600 menschen omgekomen9000 huizen zijn vernield, en de visschers vooral hebben groote schade geleden. Het Mexicaansche Congres heeft de volgende wetten aangenomen: 1. tot scheiding van Kerk en Staat 2. tot afschaffing van den eed 3. tot opheffing der kloosters4. tot Verwijdering der Jezuïten. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: J. Jongkees, machinist bij de Marine en I. H. de Beer, weduwe van P. K. C. Weijer. GETROUWDA. Mooij en E. C. Schriever. M. J. Waas en D. Broekman. BEVALLEN: M. Werner, geb. Bossij, (Z.). J. H. Pool, geb. van Rhijn, (Z.). E. Temme, geb. Westhoff, (Z.). C. L. de Wijn, geb. van der Velden, (D.). J. Pieters, geb. Vastenouw, (D.). A. de Vries, geb. van Straaten, (Z.). OVERLEDEN: B. M. C. T. de Hoog, 4 maanden. Weersgesteldheid: 15 Oct. 12 u. Losbewolkt, mooi. 16 Oet. 8 u. Losbewolkt, mooiweer. 16 Oct. 12 u. Helder, beneveld, schoon. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 16 Oct. Ferdinand&Louis. Pb. Krul. Atsjin viaNewcastle' 16 Henriette. J.R.Brouwer. Padang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 14 Oct. Virginia. E. Nenciola. ZurMühlen&Co. New-York. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lóssen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Angenieta. G. Visser. Nyland. Hout. Blikman Co. Achilles. D. Ericksen. Drammen. Amons Co. HenrietteMaria. J.P.Oldenburger. Sundsivall. Duinker& Goedk. Barbara. J. Robinsen. Seaham. Steenk. ZurMühlen&Co. Malta. A. Purvis. Newcastle. C. Berghuijs. I.AT!)KK HERILTEV. Ter aanvulling van de opgaven der schepen gestationeerd in Oost-Indië vermeld de Staatscourant nog de aankomst in de Atsjinesche wateren van de Bommelerwaard, Banda en Amboina. Te Hoorn zijn de feesten in de beste orde afgeloopen. Het weder was gisteren schoon. Bij de harddraverij waaraan 18 liefhebbers deelnamen werd de eerste prijs (f 200) behaald door A. de Graaf, van Watergraafsmeer; de tweede prijs (ter waarde van f 150) door J. Smits van Dubbeldam. Voor zoover bekend is, zijn gedurende de week van 5 tot en met 11 dezer als aan longziekte lijdende onteigend en afgemaakt: te Vogelenzang (gemeente Bloemendaal) 5 runderen, te Hensbroek 1 en te Hoogwoud mede 1 rund. 5 Paarden Ossen Stieren 126 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingeu 8 Nucht.Kalveren VetteRammen 1368 Schapen PER TELEGRAAF. 40al50 a 100al70 130a300 240a280 110al30 50a 65 16a 22 30al40 24»38} Lammeren f 20 4 Bokk. en Geiten - >20 MagereVarkens- 14 40 Biggen - 6 200 Eenden c. 50 100 Kippen - 40 Boter per kop -112 Kaas per K.G. - 40 Kip-Eijeren per 100 -450 Eend-Eijeren -400 a 28 a 25 a 9 a 80 a200 a 50 a o425 Vergadering van Woensdag 15 October 1873. Afwezig de heeren W. Hillenius en Jb. Klz. Vlaming, de eerste met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aan genomen. 2. Wordt berigt, dat de besteding voor steenkolen ten behoeve der scholen heeft plaats gehad en J. P. Noordijk als minste in schrijver aannemer is geworden. 3. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van de Plaatse lijke Schoolcommissie, houdende aanbeveling van twee candidaten voor de vacature, ontstaan door het vertrek van den beer A. Blom, waarop zijn geplaatst de heeren C. Boldingh en H. Koekebakker. De heer K. Bakker achtte het wenschelijk, dat een lid van den Raad tevens lid der Plaatselijke Schoolcommissie was. De Voorzitter doet den heer Bakker opmerken, dat de stemming daaromtrent vrij is. Tot de stemming overgaande, blijkt het, dat de heer C. Bol dingh met 7 stemmen benoemd wordt als lid der Plaatselijke Schoolcommissie. 4. De Voorzitter berigt, dat het suppletoir kohier van den Hoof- delijken Omslag, ten bedrage van f 30, door B. en VV. is vastge steld en gedurende 14 dagen ter visie zal worden nedergelegd op de Secretarie. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Wordt gelezen eene missive van den heer W. Hillenius, in substantie inhoudende het verzoek, om mede in aanmerking te komen als opzigter over de gemeentewerken, en het zoodanig te regelen, dat hij het opzigt had over de wegen en straten en den heer J. van Putten over de andere werken. Wordt, nadat hier omtrent eenige discussiën hebben plaats gehad, besloten, het trak tement voor den opzigter vast te stellen op f 300 en daartoe eene oproeping in de Heldersche Courant te doen. 6. Wordt voorlezing gedaan van het proces-verbaai van kas- opneming. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Wordt gelezen eene missive van den heer Minister van Financiën, waarbij wordt berigt, dat de vergoeding voor het Post en Telegraafkantoor aan het Gemeentebestuur hoogstens zal bedragen f 300 's jaars. De Voorzitter berigt de vergadering, dat tengevolge de vele veranderingen en de groote kosten, men heeft afgezien van het perceel van D. Keijser voor het inrigten van een Post- en Tele graafkantoor. Dat heden morgen is ingekomen eene missive van A. C. Lap, voorstellende om het Post- en Telegraafkantoor in zijn perceel in den Binnenburg te vestigen. Wordt na eenige besprekingen besloten het Dag. Best. te mag- tigen, deze zaak te regelen en in eene volgende vergadering verslag daaromtrent uit te brengen. 8. Wordt ter tafel gebragt de door B. en W. ontworpen be grooting voor dé dienst 1874. Wordt besloten dezelve van heden af gedurende 14 dagen ter visie op het Raadhuis voor een ieder neder te leggen, terwijl den Secretaris wordt opgedragen 4 afschriften dier begrooting te maken, om die te Oude Schild, Oosterend, de Cocksdorp en den Hoorn bij de daar wonende leden van den Raad te deponeeren. De vergadering wordt voor eenigen tijd geschorst. Na het openen der vergadering verwijdert zich de heer Langeveld. 9. De Voorzitter brengt ter tafel de rekening en verantwoording en staat van begrooting van het Algemeen Armbestuur, en 10. De rekening en verantwoording en staat van begrooting van het Algemeen Weeshuis. De Voorzitter stelt voor, deze stukken met de gemeente-begroo ting door de leden te onderzoeken. Daartoe wordt besloten en bepaald, dat de leden tegen Woensdag 22 October, 's morgens 10 ure, op het Raadhuis zullen bijeenkomen. 11. De Voorzitter berigt de vergadering, dat zich 42 sollici tanten hebben aangemeld voor de betrekking van hoofdonderwijzer te den Burg en dat het vergelijkend examen zal plaats hebben op Maandag 27 en Dingsdag 28 October. Hij noodigt de leden van den Raad ter bijwoning uit. 12. De Voorzitter berigt den Raad, dat de inwijding van de school te Koog. zal plaats hebben op Maandag den 20 dezer, des morgens 10} ure. De leden van den Raad worden uitgenoodigd ter bijwoning. 13. De Voorzitter brengt ter kennisse van den Raad, dat, in overleg met den hoofdonderwijzer J. K. G. Muller te Oude Schild, de hulponderwijzer. G;. Dros,, gedurende de vacature aan den Burg, ter adsistentie aan den hoofdonderwijzer tijdelijk is toegevoegd. Tevens wordt berigt, dat zich een der sollicitanten voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Burg, mede beschikbaar heeft gesteld voor de betrekking van hulponderwijzer aan den Burg, en dat omtrent dezen persoon inforraatiën zullen worden ingewonnen. 14. De Voorzitter brengt ter tafel eene door het Dag. Bestuur ontworpen verordening betreffende de heffing der schoolgelden, welke verordening na geheele voorlezing wordt goedgekeurd. 15. De Voorzitter berigt aan de vergadering dat door B. en W. na onderzoek een staat is opgemaakt in verband met het in eene vorige vergadering daaromtrent bepaalde, ten aanzien der aan de verschillende onderwijzers te verleenen gratificatie. Wordt na eenige discussie vastgesteld. 16. Wordt gelezen eene missive van eenige ingezetenen in Eijerland, betreffende de vergrooling der school in Zuid-Eijerlaud. Wordt besloten deze zaak ten fiue van onderzoek te stellen in handen van het Dagelij ksch Bestuur. 17. Idem rekest van J. Pz. Smit, inhoudende verzoek om een stukje grond, thans bij hem in erfpacht, in koop te mogen aan vaarden. Besloten als voren. 18. Idem missive van K. Kikkert, voorzitter van het Collegie van Regenten van het Algemeen Weeshuis aan den Burg, be treffende eene wijziging van het reglement van voornoemd Wees huis. Wordt overeenkomstig het verzoek tot wijziging besloten. 19. De heer Mentz herinnert de vergadering dat in het volgende jaar, zoo hij vertrouwt, ook hier algemeen bet feest zal gevierd worden van de 25jarige troonsvervulling van Z. M. den Koning en acht het wenschelijk dat de raad reeds nu daarvoor op de begrooting voor 1874 een post moge uittrekken, en daardoor zal willen blijk geven van zijne ingenomenheid met het Kuis van Oranje. De heer K. Bakker zegt dat te Oude Schild zich reeds eene commissie heeft gevormd, tot regeling dier zaak. De heer Keijser brengt hulde aan het bewijs van vaderlandsliefde van den voorsteller, en uit den wensch dat de goede geest, die den voorsteller bezielt, weerklank moge vinden op dit eiland. Hij vertrouwt dat de bevolking evenzeer als vroeger van hunne belang stelling op ondubbelzinnige wijze getuigenis zal geven. Met het oog echter op den eigenaardigeu toestand dezer gemeente, als beslaande uit niet minder dan zeven dorpen, meent hij dat er bezwaar bestaat, om van wege dé gemeente eene feestviering behoorlijk te regelen en daarvoor gelden op de begrooliug uit te trekken. Hij acht het daarom verkieslijk de feestviering aan de ingezetenen over te laten, waartoe hij vooral na de mededeeling van den beer K. Bakker, meent dat met vertrouwen kan worden overgegaan. De Voorzitter geeft eenige inlichtingen omtrent den financieëlen toestand der gemeente; hij vreest dat de goede geest onder de burgers van dit eiland, door het aannemen van het voorstel van den heer Mentz, ligtelijk zou verflaauwen en noodigt dien heer uit zijn voorstel om deze en andere redenen weder in te trekken. De heer Mentz verklaart zich hiertoe bereid en trekt zijn voorstel in. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt dat den 20 dezer Zr. Ms. Stoomschip „DELI" van NIEUWEDIEP regtstreeks via SUEZ naar ATSJIN vertrekt, en er tot en met 19 dezer gelegenheid bestaat om met dien budem gewone brieven en drukwerken, voor het Blokkade- Eskader bestemd, te verzenden. De Directeur van het Postkantoor, HEKWEIJEE. Ondertrouwd: J. JONGKEES en I. H. DE BEER. Helder, 15 October 1873. Bevallen van eene Dochter C. L. DE WIJNVAN DER VELDEN. Nieuwediep, li October 1873. Heden overleed ons eenigst geliefd Dochtertje, in den jeugdigen leeftijd van circa vier weken. Burg op Texel, 15 October 1878. D. Jz. BAKKER. G. BAKKER, geb. Eelman. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze Zoon BAREND, in den jeugdigen leeftijd van 20 jaren. Nieuwediep, 15 October 1873. P. KIKKERT. T. M. C. KIKKERT—OTTEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3