1873. N°. 126. Zondag 19 October. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. YEESCÏÏOWING. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEIIWEDIEPER COURANT. i.W ij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdao-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS I Naar Oost-lndië: via Triest 28 Oct. 's avonds 6 u. 2b m. u Marseille 23 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. uur Brindisi 20 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Curacao én Suriname, 1 Nov., 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 23 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde keurmeesters eene SCHOUWING zal plaats hebben van Rundvee, Baarden en Schapen, en wel Op MAANDAG den 20 OCTOBER e. k., in bet Koegras, langs den Zanddijk en de Vliet. Op DINGSDAG den 21 OCTOBER e. k., in het Koegras, langs het Noordhollandsch Kanaal. Op VRIJDAG den 24 OCTOBER e. k„ te Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 10 ure, en in het gedeelte van den Heldersehen Polder aan de Westzijde van den Spoorweg, des voormiddags van 10 tot 12 nre, en in het gedeelte ven den Heldersehen Polder, aan de Oostzijde van den Spoorweg en in het Brakkeveld, des namiddags van 1 tot 2 ure. De Veehouders worden bij dezen herinnerd aan de bepalingen van art. 459, 460 en 461 van liet Wetboek van Strafregt, en aangemaand hun vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 14 October 1873. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 October. Gisteren heeft bij de directie der Marine alhier de aan besteding plaats gehad van: het sloopen der voor 's Rijks dienst afgekeurde drijvende batterijen Jupiter en Orkaan. De uitslag is geweest als volgt: W. Rippens. Jupiter f 5600. Orkaan f 4700. Gebr. Korff 5560. 4550. Gebr. Klein nu 5500. 4500. W. v. d. Wooning 5225. 4175. P. Spruit u u 4720. 3990. S. Gooien nu 4680. 3700. Gebr. Moorman. u 4650. 3925. P. Verhey 4600. 6000. P. Boon. u 2418. 2794. De Sociëteit Mars opende jl. Donderdag de reeks harer wintervergaderingen op feestelijke wijze. Toespraken, voordragten, optogten, muzikale uitvoeringen en dans wisselden elkander af en de aangenaamste en gezelligste toon heerschte onder de aanwezige, waaronder ook onderofficieren van de landmagt. Volgens het Vaderland is omtrent het gerucht, dat de Bommelerwaard zou getroffen hebben, naar Indië ge seind, vanwaar men eene bepaalde tegenspraak ontving. Volgens de berigten uit Batavia, loopende tot den 10 Sept. jl., wordt aan de voorbereiding tot de tweede expeditie naar Atsjin met kracht gewerkt. De generaal Verspijck treedt, volgens de Javabode, op als onderbevelhebber en de kolonel de Neve als chef van den staf. De uitslag der enquête naar de leiding der eerste expe ditie was nog niet bekend. De berigten omtrent den moord, in Benkoelen gepleegd op den assistent-resident en den contróleur, zijn nog zeer scbaarsch. Do aanleiding tot dezen moord is nog niet bekend. Het Nederl. stoomschip Tromp is dezer dagen te Toulon aangekomen om te repareren. Het plan dat dezer dagen, vooral wegens de bezwaren van den Standaard, de aandacht heeft getrokken, om namelijk aan Z. M. den Koning op den aanstaanden gedenkdag zijner troonsbestijging door de kinderen in ons land een geschenk te doen aanbieden, is, naar men aan bet Handelsblad mede deelt, uitgegaan van den heer Seybel, te Asperen, bij Leerdam, dezelfde die in 1870 bet denkbeeld heeft geopperd, dat ten uitvoer is gebragt, om H. K. H. Prinses Marie bij haar huwelijk met den Prins von Wied een geschenk (prachtbijbel met toebehooren) te geven. De heer S. beeft daartoe tot 20 hoofdonderwijzers en 10 hoofdonderwijzeressen de uit- noodiging gerigt, als leden eener commissie van voorbe reiding en uitvoering op te treden. Hij geeft in zijn circulaire te kennen, dat „de commissie moet bestaan uit ledematen van de verschillende geloofsbelijdenissen in Nederland, en dat zoowel de bijzondere als openbare school in haar moet vertegenwoordigd zijn," daar zooals hij in het slot zegt, het doel der zaak is „den band van liefde, eendragt en verbroedering tusschen vorst en volk te ver sterken, Het plan, door den ontwerper aan het oordeel der commissie onderworpen, bestaat in bet volgende: een album in 2 deelen, dén voor jongens en één voor meisjes, met een titel, ont worpen en onderteekend door al de leden der commissie bet zenden van inteekenlijsten aan de hoofden der scholen (alleen kinderen kunnen bijdragen en wel van 1 25 cent), en van brieven aan onderwijzers in Nederlandsch-Indië en aan de redactiën van bladen; verzoek aan autoriteiten, om op den gedenkdag een algemeen kinderfeest te houden en aan elk kind een „beschrijving van dien dag" met een plaat als geschenk aan te bieden; uitschrijven van prijs vragen 1. voor bet beste, onpartijdigste kinderwerkje, voor dien dag geschikt2. voor het beste plan van en teekening van een geschenk aan den Koning; 3. voor de beste feestliederenaanbieding van bet geschenk door 200 jongens en 100 meisjes, die toepasselijke liederen zullen zingen; eindelijk bet uitgeven van een lijst van al de scholen en onderwijzers, met het bedrag door ieder opgezonden. En toch houdt de Standaard vol dat de ontwerpers van het plan de schoolkwestie er in willen mengen. Beroepen te Nijmegen ds. F. W. Smits Pzn,. pred, te Enschedé. Op de jongste vergadering van inspecteurs van het lager onderwijs is behandeld de vraag des ministers naar middelen om in bet klimmend gebrek aan onderwijzers te voorzien. Men is tot de volgende beantwoording gekomen a. Algemeen is men van gevoelen dat het getal kweekelingen aan de rijks-kweekscholen aanzienlijk behoort vermeerderd te worden, b. De groote meerderheid der inspecteurs zou ook wenscben vermeerdering van het getal rijks-kweek scholen, zoo al niet in elke provincie, dan toch zooveel rijks-kweekscholen mogelijk, c. Zullen de voorgestelde maatregelen gunstige uitkomsten opleveren, dan acht de vergadering bet tevens noodzakelijk dat de jaarwedden der onderwijzers voldoende verhoogd worden, d. Ook zou men weDschen daar, waar bet noodig zal bevonden worden, ver hooging der toelagen ten behoeve van de normaallessen en opleidingsklassen, alsmede een hoogere toelage aan de kweekelingen der rijkskweekscholen. Door het Prov. bestuur van Noordholland is jl. Don derdag aanbesteed: 1. Het driejarig onderhoud van de Rijkszeeweringen op het eiland Texel; minste inschrijver de heer W. Hillenius, aldaar, voor f 5834 per jaar. 2. Het driejarig onderhoud van de werken der Rijkszeehaven het Nieuwediep; minste inschrijver de heer B. Swets, aldaar, voor f 24,860 per jaar. 3. Het driejarig onderhoud van den provincialen grindweg van den Huigendijk naar Ursem, uitmakende een gedeelte van den grooten weg der 2de kl. van Alkmaar naar Hoornminste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor f 1568 per jaar. 4. Het bouwen van eene school en onderwijzerswoning te Krom- meniedijk, gem. Krommenie; minste inschrijver de heer J. Groot, te Wormer, voor f 13,212. Men weet uit de verslagen van de Alkmaarsche feesten, dat baron Baud van Java den burgemeester van Alkmaar voor de armen van de feestvierende stad eene aanzienlijke gift heeft doen toekomen. De Amst. Crt. verneemt daaromtrent nader het volgende: De heer Baud had zijn handelsagent in Nederland, den heer N. van der Werff Ie Amsterdam, opgedragen om bij gelegenheid van de feesten te Alkmaar aan den burge meester dier stad duizend gulden voor de algemeene armen te zenden. De heer van der Werff, voldoende aan dien last, maar tevens vrij om het gebruik der som aan te wijzen, heeft het eigenaardig gevonden, om ze in de feestweek door de armen te doen opeten, opdat deze meer direct en onmiddelijk van de gift van den heer Baud zoude genieten. Dat is geschied en zoo heeft de burge meester op den 7 October kunnen uitdeelen aan al de armen boven de 18 jaar 6 pond spek, mud aardappelen, 2 krentebrooden en 1 pond koffij of bier naar verhou ding; aan alle armen onder de 18 jaar 3 pond spek, 1 mud aardappelen, 1 krentebrood en 1 pond koffij. Den israelieten is vleesch of vet, in plaats van spek, gegeven. zoo heeft, dank zij den heer Baud en zijnen agent, den heer van der Werff, niemand te Alkmaar met een leêge maag feest gevierd. Nog iets. De heer Baud had een voorwaarde aan zijne gift verbonden. Hij had er namelijk een echt Alkmaarscli zoetemelkskaasje voor gevraagd. De burgemeester heeft evenwel meer willen doen dan bedongen was en een monsterkaas voor den edelen weldoener laten vervaardigen. Dat krachtige kaas product, ten inschrift of indruk dragende: „Aan baron Baud op Java, uit naam der dankbare armen van Alkmaar, de burgemeester" maakt op het oogenblik de groote zeereis. Moge het daar goed gesonserveerd aankomen en de tafel van den baron versieren als een monument dat de erfckate- lijkheid van Alkmaars armen voor hom heeft opgerigt. Zij dat monument ook broos en vergankelijk, de heer Baud kon, terwijl hij het doet verminderen, overtuigd zijn, dat de herinnering van zijne weldaad in veler harten zal voortleven, als de monsterkaas treeds lang den weg van alle kaas gegaan is. De correspondent van het Vaderland geeft het vol gende verslag der rede van den heer van Eek, gehouden bij gelegenheid van de plegtige onthulling te Hoorn van den gedenksteen, die de ouderlievende daad herinnert van Lambert Melisz: t Is ons goed," zoo sprak de feestredenaar ongeveer, „dat het nakroost de daden der voorouders waardeertNa het afbreken der Westerpoort ging een stem opruit het volk, om het gedenkteeken aan Lambert Melisz te bewaren. De commissie der Vereeniging van Volksvoordragten maakte dien wensch des volks bekend aan den burgemeester, en de regering meende die taak op zich te moeten nemen. De commissie had in overeenstemming met de overheid gemeend, de onthulling van den nieuwen gedenksteen tij dens de feestvieringen te moeten verrigten. De redenaar wierp in korte trekken een blik op 's lands toestand in 1573; hij herinnerde wat wij aan de dapper heid der Kennemers en der Westfriezen te danken hebben en hoe de geschiedenis van Nederland en Oranje door heilige banden is vastgesnoerd. Na den voor Spanje zoo noodlottigen slag ter zee hield de Spanjaard nog huis in Waterland, en tallooze huislieden zochten hun heil in de vlugt. Lambert Melisz van West- zaan volgt hun voorbeeld, plaatst op een berrie het kost baarste wat hij bezit zijne moeder, en brengt haar tot voor do Westerpoort te Hoorn. Die daad, merkte de redenaar op, moeten wij niet gering schatten, al hebben dichters die met bespottelijke lofspraak opgevijzeld. Zeker moet het wel een ontaard kiud zijn, dat niet alles voor zijne hulpbehoevende ouders over heeft, maar 't is grootheid van ziel die handeling, zoo als zij plaats vond, te volvoeren. Nog vindt men van Lambert Melisz afstammelingen in de vrouwelijke lijnde bescheidenheid verbiedt het noemen van namen, nu vooral," zeide de spreker, „waar wij het voorregt hebben één van hen in ons midden te zien. De vaderen hadden een beroemde spreuk, helaas echter meer in den mond, dan in het hart, die van„Eendragt maakt magt." Ik zal de laatste zijn om verloochening van beginselen aan te prijzen, maar men kan en men moet, tot bevordering der eendragt, regt laten wedervaren aan tegenstanders. Als zeldzame uitzondering doen de kroniekschrijvers dezer gemeente dat ten aanzien van de Spanjaarden in het sparen der moeder. Is dat geen goede wenk om ons voor overdrijving te wachten, en zou het niet goed rijn voor ons, nuttig en heilzaam tevens voor het vaderland, wanneer wij meer zochten naar punten van overeenstemming dan van verschil? Is het grootsch voor liet vaderland te sterven, 't is beter, en er is bij zoo menigen tegenspoed en teleurstelling dik wijls meer moed toe noodig, voor liet vaderland te leven, bestaande krachten te schragen, nieuwe in het leven te roepen en zooveel mogelijk ieder individu, en door hen te zamen de maatschappij, te doen beantwoorden aan hunne bestemming, te brengen tot de hoogste ontwikkeling die bereikbaar is. Het tournooi, waarop de volken elkander thans kunnen en belmoren te ontmoeten, de plaats waar zij moeten wed ijveren, is niet meer het ruwe slagveld, maar de baan der nijverheid. Maar de arbeid heeft noodig werktuigen en hulpmiddelen, die gelijkstaan met die zijner mede dingers. Is het prijselijk dat gij meerderen achteruitgang hebt weten te keeren, want vooruitgang in mindere mate dan die van anderen is achteruitgang, laat ons niet rusten voor aan ons nog altijd onbevredigd, hoogst regtmatig verlangen voldaan is. Staal en ijzer strekken gelukkig, hoezeer ook vele droevige afwijkingen, niet langer meer uitsluitend tot een vloek der maatschappij. Vereeren wij de berrie van Melisz, maar moge zijn beeld- tenis waarnemen, dat bij het deelen in de zegeningen van onzen tijd, huiselijke aard, ouderliefde en kinderdeugd niet in het wereldburgerschap te gronde gaan. Aanschouwe zijn beeldtenis, dat wij het eigenaardig goede van onzen landaard behouden en alleen van vreemden overnemen wat werkelijk verbetering mag heeten. Aanschouwe die beeldtenis 't weldra, dat onze afsluiting behoort tot het verledene, dat wij ons gelijk anderen mogen voortspoeden op de wieken van den stoom, dat wij in het genot worden gesteld van uden ijzeren weg!" In de jl. Donderdag te Amsterdam gehouden buiten gewone algemeene vergadering der Stoomvaart-Maatschappij „Java," is besloten "het maatschappelijk kapitaal te ver- hoogen tot twee millioen gulden. De notarisklerk uit Rotterdam is jl. Donderdag door het Prov. geregtshof van Zuidholland aan het hem ten laste gelegde misbruik maken van vertrouwen en verduistering van gelden schuldig verklaard en veroordeeld tot gevan-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1