Benoemingen, enz. Frankrijk. Engeland. genisstraf van vier jaren en betaling van één geldboete van 12,30 en zes geldboeten van 50 of subsidiaire gevan genisstraf van 2 dagen voor eerstgenoemde en van 14 dagen voor laatstgemelde boeten. De jeugdige leeftijd werd door het hof als verzachtende omstandigheid aangenomen. Het oud-lid der Tweede Kamer, de heer C. Schiffer van Bleiswijk, is Dingsdag jl., op zijn landgoed onder Wassenaar, op ruim 80jarigcn leeftijd overleden. De nationale schiedwedstrijd, van 24 tot 28 October in de vlakte van Waalsdorp te houden, zal met eenige feesten gepaard gaan. De plaats van aantreding voor de deelnemers zal Zijn het Binnenhof, waarna de wedstrijd in het kamp zal geopend worden, en de volgende dagen voortgezet. Den 20sten zal te 's Hage een Flobe-A-concours plaatshebben, en den volgenden dag een algemeen scherm-assaut in het kamp te Waalsdorp. Behalve dat alle scherpschutterscorpsen, leger, marine en schutterij in Nederland door afgevaardigden bij den wedstrijd zullen kunnen worden vertegenwoordigd, zal hij door eenige Belgische "officieren worden bijgewoond. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft f 500 beschikbaar gesteld tot het aankoopen van prijzen. In den Zoölogischen Tuin zal een kameraadschappelijk diner worden gegeven, alwaar ook een militair concert zal plaats hebben; voorts eene gelegenheids voorstelling in den Koninklijk Hollandschen schouwburg en iederen avond Reünie in de sociëteit de Vereeniging. Bij de najaars-examens voor het lager onderwijs in Noordbrabant, had dezer dagen een bijzonder voorval plaats. Voor het teekenen presenteerde zich ter bekoming van eene akte in dat vak een meester-teekenaar met twee zijner leer lingen, die hij uitsluitend tot het examen had opgeleid, en wat was nu de uitslag? Dat de beide leerlingen meesters werden, dus acten van toelating verkregen, terwijl de meester.... droop en dus leerling is geworden. De horologiemaker Telgman, te Zutphen, heeft een kunststuk vervaardigd, dat alleszins vermelding verdient, t. w. eene afbeelding van de ruïne Eschelo in Tyrol, op eene rots gelegen. In het rotsgevaarte heeft de maker zeven uurwerken geplaatst, dienende om onderscheidene voorwerpen, als torenklokken, wijzerplaten, watermolens en een fontein, in beweging te brengen. De rots is geheel omgeven door een helder water, dat als aquarium dient, en waarin visschen zwemmen. Hierom ziet men een spoorweglijn, op welke een locomotief met den tender in een cirkel loopt. Het kunststuk is vier meters groot. Een treurig ongeval heeft in de vorige week te Putten plaats gehad. Een gepensioneerd O.-I. onderofficier, W. v. H., kwam den 7 dezer des avonds beschonken tehuis en zeide toen tot zijne vrouw, met wie hij niet altijd in vrede leefde, dat hij een pistool had gekocht en zich daarmede wilde doodschieten. De vrouw durfde dien nacht niet bij haar man tehuis blijven, vermits het haar niet gelukt was hem het pistool afhandig te maken, en zij nu ook voor haar leven bevreesd was, zoodat zij bij eene buurvrouw ging slapen. Den volgenden morgen is de buurvrouw het huis van v. H. binnengegaan, om te zien wat er dien nacht was voorgevallen, en vindt v. H. slapende in de schuur liggen, met het pistool bij zich, waarvan zij zich meester maakt en nu het huis verlaat. Eenigen tijd daarna komt v. H. de deur uit en zegt tegen zekeren v. d. P., die hem tegenkomt;/Ik wilde mij doodschieten, doch zij hebben mij het pistool afgenomen, heb jij ook een geweer voor me?" waarop v. d. P. ant woordde: „Als jij je dood wilt schieten, kun je van mij wel een geweer krijgen, ga maar meê naar huis." De dienstvaardigheid van v. d. P. gaat werkelijk zoover, dat hij, tehuis komende, zijn geweer neemt, den hagel er afmaakt, doch nog geladen met kruid en prop aan v. H. ter hand stelt, die er mede de kamer uitgaat, zich achter het huis van v. d. P. van schoenen en kousen ontdoet en geposteerd tegen den muur den loop in den mond steekt, en met den teen aan den trekker het geweer afschiet. üp het schot komt v. d. P. achter het huis, en vindt den ongelukkige op den grond liggen, wien het bloed uit den mond loopt en die niet in staat is tè sprekem Tot op dit oogenblik verkeert de man nog steeds in groot gevaar, geeft bloed op en kan niet spreken, door dien de tong opgekruld achter in den mond zit. (N.A.Ct.) J. M. Claassen, ontslagen burgemeester van Vlodrop en Posterholt en J. Russel, uitgever-redacteur van het nieuwsblad 1'Ami du Limbourg, te Maastricht, zijn wegens laster, ten nadeele van den commissaris des Konings in Limburg, veroordeeld tot eene eenzame opsluiting van drie maanden en eene geldboete van 500.en de kosten van het geding. De luxe heeft sedert eenige jaren zulk een omvang aangenomen, dat het Parijsche Petit Journal zich de moeite heeft getroost om de cijfers op te sporen, die sedert Jan.jl. de invoer bereikt heeft van de voornaamste artikelen van het dames-toilet. Het blad staat in voor de volkomen juistheid van de volgende opgaven Artikelen. Hoeveelheid. Vertegenwoordig, waarde. Haar. 68,700 kilogr. 4,637,250 francs. Veeren 35,600 543,000 Paarlen138,300 grammen. 2,351,100 Parfumerie. 268,359 kilogr. 1,145,436 Kant 2,012,210 Shawls 521,648 Linten 17,960 1,368,449 Bontwerk 54,700 1,378,400 Het blijkt dus, dat wij nog al verre zijn van den tijd, waarin een vijgenblad het eenvoudige kleedje der blonde Eva was. Men versta ons echter wel: wij spreken hier van Frankrijk. De Nederlandsche vrouwen en meisjes nemen zoo'n hooge vlugt niet, ofschoon Petit Journal er bij voegt, dat vele van die voorwerpen de Fransche grenzen weder over zijn gegaan, nadat zij bewerkt waren door de bekwame handen der Fransche werklieden. Waar zouden zij gebleven zijn 't Is een aardig volk daar in het Noorden, schrijft men uit Hoorn aan het Vaderland, zoo sans gêne, dat men er soms versteld van staat. Zoo riep op mijn terugreis van de stad, waar ik een paar dagen met onuitsprekelijk groot genoegen doorbragt, in de kajuit der boot een overigens zeer aardig boerinnetje, met fonkelende diamanten in haar hoofdsieraad, eensklaps met een stem als een stoomfluit tot haar vriendinnetje: „Wat kaikt dat waif vinnig daer!" „Jae," antwoordde de vriendin, nog een toontje scherper, „ze kaikt niks kermis hoor!" 't Is ook niet goed, zegt de correspondent, dat iemand van zijn hart een moordkuil maakt. Voor eenige dagen kwam een heer van Charleroi te Brussel aan. Er viel een fijne regen en daar hij geen regenscherm had, bood eene dame, welke naast hem stapte, vriendelijk een plaatsje onder het hare aan, hetgeen hij onmiddelijk aannam. Op de muntplaats gekomen, verliet hij, onder veel dankbetuigingen, de vriendelijke dame, ging een café binnen, en weldra ontdekte hij dat hem zijn horologie en ketting door de dame waren ontfutseld, benevens een met brillanten omzette manchetknoop. De 1ste luit. J. F. van Gorkum, van het 7de reg. infanterie, is, in afwachting van nadere beschikking, met den 14 dezer op non-activiteit gesteld. Oo3t-Indië. Tijdelijk gedetacheerdBij het marine-etabliss. te Onrust, de luit. ter zee 1ste kl. bij de Kon. Ned. marine J. M. H. Bcrvoets, ten einde de betrekking van ekwipagemeester bij dat etablissement te vervullen. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het volgend jaar eenige jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. Nadere bijzonder heden in de Staatscourant van gisteren. Buitenland. Eenige mededeelingen betreffende het geslacht van maarschalk Bazaine zullen in deze dagen den lezer wel niet onwelkom zijn. In het laatst der vorige'eeuw woonde te Lessy, bij Metz, een gezin van eigen geërfde landbouwers, den naam Bazaine voerende. Een der leden daarvan, Pierre Bazaine, was een ontwikkeld, geleerd man, bovenal in de wiskunde. Hij huwde in zijn land, kwam daarna te Parijs, waar hij eenigen tijd later hoogleeraar in de wiskunde aan het Athenée werd. Toen hij zijn pensioen erlangde, ging gij dit genieten nabij zijnen geboortegrond, te Blenod, een nabij Pont-a-Mousson gelegen dorp. Daar overleed hij in 1863. Pierre Bazaine had drie dochters en drie zonen. Een der zonen doorliep de polytechnische school en werd daarna bij de administratie der bruggen en wegen geplaatst. De tweede zou boekdrukker geworden zijn, maar stierf op jeugdigen leeftijd. De derde koos de militaire loopbaan, onderscheidde zich, en stierf in de dienst. Hij liet drie kinderen na, twee zoons en eene dochter. De eerste is de uitstekende hoofdingenieur, wien Napoleon III het kruis van het Legioen van Eer verleende, na vol- tooijing van de lijn Montangis-Nevers. Bij die gelegenheid zeide de Keizer: „Gij hebt thans een voor het land nuttige lijn voltooid, en in uwe loopbaan reeds talrijke belang rijke werken gemaakt. Gij zijt de broeder van den generaal Bazaine, een mijner dapperste generaals, met genoegen geef ik u het eerekruis." Op dat tijdstip had de oudste Bazaine meer dan 30 jaren dienst gewijd aan de constructie van spoorwegen in Frankrijk. De zuster huwde met den heer Clapeyror, hoofd-mijn-ingenieur en lid van het Instituut. Het derde kind is Achille Bazaine, geboren te Versailles, en die met moeder, broeder en zuster zijne jeugd te Parijs sleet, in een vrij nederige woning, rue du Cherche-Midi. Evenwel ging de familie van tijd tot tijd de vakantie doorbrengen te Blenod, tot de kinderen aan de keuze van een werkkring moesten denken. De staat van dienst des maarschalks, bij het proces voorgelezen, geeft het overige zijner loopbaan. Maarschalk Bazaine keert na iedere zitting terneergeslagen en blijkbaar onder de pijnlijkste indrukken naar zijn appar tementen terug. De wijze, waarop de hertog van Aumale het presidium voert, wekt ieders bewondering. Algemeen wordt ook erkend, dat de president zoo onzijdig mogelijk blijft en zich wel wacht om partij te trekken voor den beklaagde. In de Figaro trad dezer dagen de Villemessant als profeet op, om te verkondigen, hoe de kwestie der vlag opgelost kon worden: „Eene deputatie van vertegenwoor digers des lands," zoo spreekt deze kampvechter der moreele orde, „zal aan Z. M. de kroon aanbieden. De klokken zullen luiden. De soldaten zullen het geweer presenteren, de muziek zal „leve Hendrik V spelende vlaggen zullen wapperen! Op dit oogenblik zal de Koning, gelukkig in het geluk, dat hij medebrengt, als hij den grond van Frankrijk betreedt, te veel tranen in zijne oogen hebben, om de kleuren van de vlag te onderscheiden." De graaf van Chambord heeft dezer dagen door middel van 1' Union zijnen dank betuigd voor de talrijke heilwenschen en bewijzen van gehechtheid uit alle oorden van Frankrijk ter gelegenheid van den 29 Sept. te Frohsdorff ontvangen. „Vol vertrouwen in de toekomst, zoo heet het in dit communiqué, hoopt hij, met Gods hulp, over alle belemmeringen te zegevieren; hij rekent op de medewerking van alle welgezinden, en verheugt er zich over, dat hij met den dag de gelederen ziet aanwassen dergenen, die vastberaden met hem tot heil des lands willen zamen werken. Maarschalk Mac Mahon komt tegenwoordig bijna dagelijks te Parijs. Jl. Woensdag wandelde hij te voet langs de boulevards, maar bijna niemand herkende hen en ongestoord vervolgde hij, even als ieder ander, zijn weg De Parijsche commissionair Peake, die, als verdachl van den hem, volgens zijne aangifte, ontstolen reiszak mei eene waarde van 300,000 of 400,000 fr., zelf verduisterd te hebben, in hechtenis was genomen, is, daar het te zijner aanzien gerezen ongunstig vermoeden gebleken is ongegrond te zijn geweest, weder in vrijheid gesteld. Omtrent df beweerde aanhouding te Brest van den vermoedelijker, dader van den diefstal, den logeergast uit het Parijschf Hotel du Louvre, Davis, is nog niets verder vernomen. De Internationale Juriuische Conferentie heeft der 13 dezer hare laatste zitting gehouden. De wensch is uitgesproken, dat in ieder land vereenigingen, aan de studie van het internationale volkenregt gewijd, mogen worder opgerigt. Aan het bureel is de taak van eene permanents vertegenwoordiging der conferentie opgedragen. Des namiddags ten 6 ure is door den heer Dudlej Field, honorair president, een maaltijd aan de leden dei conferentie aangeboden in de zaal der restauratie „les Frères Prove^aux. Onder de daar uitgebragte toaster trok het meest de aandacht die van den heer Bluntschli, die het betreurde, dat onder de vlaggen, welke de zaal versierden, wel die van Pruissen, niet die van Duitschland werd aangetroffen. Hij nam daaruit aanleiding om de meening te uiten, dat Duitschland niet genoeg gekend wordt. De bedoelingen van Duitschland zijn vredelievend; het waardeert andere natiën, met name Frankrijk, en er kent hare meerderheid in sommige opzigtenmaar het wenscht, dat ook de verdiensten der Duitsche natie zullen erkend worden. Duitschland heeft de gewetensvrijheid aan de wereld geschonken en strijdt nog steeds voor dat beginsel. De volgende jaarlijksche vergadering zal te Genève worden gehouden. 't Schijnt niet de ex-Koningin van Spanje, maar de Koningin van Portugal te zijn geweest, die onlangs, met hare beide oudste kinderen, gevaar heeft geloopen van te verdrinken. H. M. wandelde met de beide oudste Prinsen aan het rotsige strand van Cascaes, toenop eens een golf over beide laastgenoemden heensloeg en ze een eindweegi medevoerde. II. M. trachtte oogenblikkelijk hare kinderen te redden, en 't gelukte haar werkelijk Don Carlos tegrijpeD, maar ongelukkig bleef ze met hare kleederen aan een rotspunt hangen, zoodat ze zich niet verder kon bewegen. Een der wachters aan den vuurtoren heeft haar echter nog tijdig uit hare moeijelijke positie kunnen bevrijden en ook de beide kinderen in veiligheid gebragt, zij het dan ook met eenige moeite. Deze wachter is oogenblikkelijk door den Koning gedecoreerd en heeft van de Koningin eene voor- loopige belooning ontvangen van 1200 gulden. Het Journal Amusant gaf onlangs in de geschiedenis van doctor Nélaton een aardig staaltje „hoe men beroemd wordt." Het Journal schrijft: „Doctor Nélaton was zonder twijfel een bekwaam heel meester en een handig operateur. Echter was zijn naam niet buiten de enge grenzen der medische wereld gedrongen. Daar komt het incident-Garibaldi. Twee maanden later was de naam van doctor Nélaton een Europesche naam geworden. De roem kwam tot hem, luidruchtig, bijna burengeruchtachtig. O O ,/Had hij evenwel een greintje kennis meer dan hij des avonds te voren gehad had? neen; maar hij was in de mode gekomen, zoo als personen en dingen in de mode komen, zonder dat iemand kan zeggen hoe of waarom. In het geval van doctor Nélaton is dit het kluchtige, dat zijne beweerde uitvinding, die hem eensklaps in de hoogte bragt, hem door een ander was aan de hand gedaan. Het was toch doctor Jules Guérin, die hem in de Gazette Médicale den raad gaf eene sondeernaald met eene porseleinen punt te bezigen, hetgeen de ontdekking van den kogel in Garibaldi's wond ten gevolge had. Indien men zekerheid omtrent dit feit verlangt te bekomen, heeft men slechts de verzameling van gemelde courant na te slaan, om het met dag en datum gedrukt te zien. Doctor Nélaton vergat te erkennen, wat hij aan de medewerking van een zijner vakgenoten verschuldigd was. Desniettemin was de chirurgijn, wiens verlies wij betreuren, een zeer merkwaardig, zeer welwillend, zeer lofwaardig man. Is het echter niet zonderling, dat hij zijn groot fortuin te danken heeft aan een sic vos, non vobis? Met al de onnoozelheid die aan de Fransche ingenomen heid met iemand eigen is, wilden sommigen, na de volbragte operatie op Garibaldi, van doctor Nélaton een politiek man maken. Bewonder deze prachtige redenering„Hij heeft een kogel uit den voet van een democraat gehaald; dus is hij de aangewezen persoon voor afgevaardigde der democratie 1" „Dit is de ongerijmheid zelve. Men had volgens deze logica, even goed Garibaldi's tandmeester of zijn kleer maker kunnen kiezen. Doctor Nélaton was te verstandig om niet te zien welk een dwaas figuur men hem wilde doen maken. Hij bedankte voor de kandidatuur en verzette zich tegen alle manifestatie. Toch was het geschreven dat hij, ondanks zich zeiven, politieken invloed zou uitoefenen. Én welk een invloed! „In 1869 was Napoleon III, té Saint-Cloud, verloren zonder Nélatons tusschenkomst. Ga nu de gevolgen na. Geen oorlog in 1870 en, bijgevolg, de gansche geschiedenis van Frankrijk gewijzigd." De briefwisseling „tusschen Caesar en den Vice-Regent des Hemels" geeft de Londensche Times aanleiding tot eenige beschouwingen. In den brief des Pausen leest zij, „onder eene uiterst dunne vermomming van Christelijke liefde," zoovele en zoo onverdragelijke beleedigingen als een Paus slechts kon uitdenken. Zij kan zich den brief alleen verklaren als eene opwelling van toorn over de snelle opvolging van gebeurtenissen, die allen toonen, dat de Duitsche regering weet wat zij wil, en het doet. Ove rigens werpt noch deze brief, noch des Keizers antwoord eenig nieuw licht over het geschil; evenmin doen zij tot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2