F. J. Barbarini, met 40 punten; 3de prijs, 1 koelkan, j behaald door het werkend lid A. van der Meer, met 38 punten. 's Avonds had in Musis Sacrum de uitreiking der prijzen plaats. De majoor-kommaudant Aberson hield een toe spraak, waarin hij de leden opwekte tot vlijtige oefening. De heer Wonderiegem, lid van het bestuur, reikte, tel kens met een gepast woord, de prijzen uit, met de door den heer P. H. Polak sierlijk bewerkte diploma's. De heer Aberson aanvaardde zijn prijs met de mededeeling, dat hij dien ook nu weder voor een volgenden wedstrijd beschik baar stelde. Herhaaldelijk werden door het talrijk opge komen publiek feestliederen aangeheven, terwijl met een bal de werkzaamheden van dezen avond werden besloten. Omtrent de zich hier gevormd hebbende commissie voor plaatselijke feestviering in Mei a. s. kunnen wij berigten, dat, behalve in de in een vorig nommer genoemden, alsnog de heeren J. H. de Meijer en A. Wonderiegem het lidmaatschap dier commissie hebben aanvaard. Eerstdaags zullen zich de leden tot de ingezetenen wenden met uitnoodiging tot het verleenen van geldelijke bijdragen in ééns, maandelijks of wekelijks. Uit particuliere berigten verneemt men, dat het deta chement mariniers, onder bevel van den kapitein van Braam Houckgeest, in de maand Mei naar Indië vertrokken, om deel te nemen aan de tweede expeditie naar Atsjin, niet als een zelfstandig korps, zooals men verwachtte, zal ageren, maar in twee gedeelten is gesplitst, waarvan het eene is gesteld onder kommando van den kapitein van Braam Houckgeest en het andere onder dat van den lsten luit. Smith. Deze gedeelten zijn als de 7e en 8e kompagnie ingedeeld bij het bataillon van den overste van der Heide en maken deel uit van het linker half bataillon, gekom- mandeerd door den majoor Thooff. (Amst.) Crt.) De Tweede Kamer zal, naar men verneemt, den 29 dezer hare werkzaamheden weder hervatten. De bekende teekenaar Alexander Verhuell heeft aan den heer van Foreest, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een prachtig album ten geschenke aange boden, dat een veertigtal teekeningen bevat voor het meerendeel aquarellen, die een liooge kunstwaarde bezitten en ontleend zijn aan het bekende dagboek, door den raad pensionaris Nanning van Foreest tijdens het beleg van Alkmaar gehouden. (Kunstbode.) De Duitsche Keizer, die, zoo als men weet, te Weenen is, heeft jl. Zaturdag middag een bezoek gebragt aan H. M. de Koningin der Nederlanden. In de vorige week zijn cholera-gevallen voorgekomen te Rotterdam, Schiedam, Leerdam, Bergen-op-Zoom, Overschie en Delfshaven. In de vijf eerste plaatsen be paalde zich de ziekte echter nog tot één geval. Te Delfs haven hebben zich echter 2 gevallen voorgedaan. Beroepen te Harlingen ds. A. Meerdink, pred. te Harderwijk. De Nederl. Yéreeniging tot beperking van openbare dronkenschap heeft een open brief gerigt aan gemeente besturen, vereenigingen tot volksvermakelijkheden, commis- siën ter feestviering, enz. om er op aan te dringen, dat het feest van 's Konings 25jarige regering „waardiglijk" worde gevierd, dat is „met blijden maar muchteren zin," zoodat het „misbruik van bedwelmende dranken en dron kenschap zal geweerd worden." De Vereeniging geeft eenige middelen aan de hand, die haar geschikt voorkomen om dat doel te bereiken. Men schrijft ons van Texel, dd. 20 dezer: „Heden had te Koog, in tegenwoordigheid van autoriteiten en van de ouders der leerlingen, de inwijding plaats van het nieuwgebouwde schoollokaal. De heer burgemeester heette de aanwezigen welkom en wees vervolgens op de zeer groote verbetering van localiteit. Hij sprak eindelijk den hoofdonderwijzer, den opzigter, den aannemer toe, de beidelaatstgenoemdeninzonderheid hulde brengende voor hun ne uitvoering van 't opgeleverde werk. Vervolgens werden nog toespraken gehouden door den districts-schoolopziener, door een lid der plaatselijke schoolcommissie en door den hoofd onderwijzer der school, welke laatstgenoemde het nut van het onderwijs en het verderfelijke van schoolverzuim aan toonde. Door feestliederen der schooljeugd werd deze festiviteit opgeluisterd. Ten slotte werden de kinderen onthaald, deden zij een optogt door 't dorp, om later aan een tombola in de school deel te nemen. Het feest van dezen dag werd door den heer burgemeester met eene toespraak besloten." Men schrijft ons van Texel dd. 19 dezer: „Het detachement torpedisten, hier van af half Mei bezig met proefnemingen, is heden morgen vertrokken. De kannon-- neerbooten waarop zij gekazerneerd waren (4 in getal), werden door de sleepboot Stad Amsterdam naar het Nieuwediep gesleept, vanwaar de aan boord zijnde kanonniers per spoor naar Brielle zullen vertrekken. Naar men verzekert, zullen de proefnemingen een volgend jaar hier worden voortgezet, 't Schijnt dat de gronden en het vaarwater bij ons eiland daartoe bij uitnemendheid geschikt zijn." „Gedurende deze week moeten hier van de zandbank Onrust vele battings zijn aangebragt, die daar aangespoeld waren. Ook aan het vaste strand zijn er verscheidene gevonden, terwijl ze ook in het Marsdiep dreven. Een en ander doet vermoeden, dat een schip aan deze kust moet vergaan zijn, of dat het den deklast heeft verloren." „Aan het Oude Schild, waar de schippers en varenslieden het vorige jaar op 1 en 2 April door een sierlijken, gere- gelden' optogt zoo schitterend feest gevierd hebben, heeft zich met het oog op de aanstaande feestviering van het 25jarig krooningsfeest van onzen geeërbiedigden Koning uit de sociëteit Neptunus een commissie gevormd, ten einde bedoeld jubilé luisterrijk te vieren. De commissie bestaat uit de heerenJ. K. G. Muller, W. Mets Tz., M. J. de Waard, J. Vos, F. Zegel, K. Bakker, J. A. Buijkes en Jb. Hillenius. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten, aan een nieuwe brug aldaar den naam te geven van Willemsbrug. De raad heeft verder besloten aan mevr. Bosboom- Toussaint, te 's Hage, een exemplaar in zilver aan te bieden van den gedenkpenning, onlangs ter herinnering aan het derde eeuwfeest van Alkmaar's ontzet aan 's Rijks munt geslagen. De talentvolle vaderlandsche schrijfster had aan genoemden raad een exemplaar ten geschenke gezonden van haar geschrift, getiteld: „het beleg van Alkmaar.'' Het derde eeuwfeest van Alkmaar's ontzet werd jl. Donderdag avond ook te Nieuwe Niedorp gevierd op eene wijze, die algemeen genoegen gaf. Aan circa 150 behoeftigen werd vrije toegang verleend tot de met vlaggendoek, groen en bloemen versierde kolfbaan van den heer Kwantes, waar de rederijkerskamer eene gecostumeerde voorstelling gaf van het historisch tooneelspelStrijd en zegepraal of de belegering en het ontzet van Alkmaar in 1573" door P. Beets. Tusschen de verschillende bedrijven werd muziek gemaakt, en zong men toepasselijke liederen, terwijl te gelijkertijd broodjes met vleesch en ham en chocolade aan de be hoeftigen werden uitgereikt. Het bestuur van het Nut aldaar was tot dit alles in staat gesteld door de milde bij dragen van eenige leden en niet-leden. Hoogst voldaan en dankbaar voor hetgeen zij gezien, gehoord en genoten hadden, verlieten de armen de feestzaal tegen middernacht, terwijl hun ordelijk en fatsoenlijk gedrag niet dan lof verdient. Op den 15 en 16 dezer heeft Monnikendam feest gevierd ter herinnering aan den slag op de Zuiderzee, waarin voor 300 jaren Cornelis Dirkszoon, burgemeester van Monnikendam, een schitterende zegepraal op de Span jaarden behaalde. De stad was voor deze gelegenheid fraai versierd. Woensdag avond gaf de rederijkerskamer Concordia eene gelegenheids-voorstelling. Na eene voorstelling van den slag op de Zuiderzee door Marker vischschuiten, bijgestaan door het jagt van den heer Schol te Amsterdam, had Donderdag een historische optogt plaats, die door goed weder begunstigd werd en des avonds met verlichting werd herhaald. Beide malen mogt men er veel succes mede behalen, waartoe vooral 's avonds de fraaije verlichting van vele woningen medewerkte. Donderdag had een concert plaats in de groote kerk, daarna volksspelen, terwijl 's avonds vuurwerk werd af gestoken. Tal van ingezetenen en bewoners van omliggende ge meenten namen aan de feestviering deel. De commissie voor het gedenkteeken-Kaiser heeft goedgekeurd het door den beeldhouwer Fr. Strackée, te Amsterdam, ontworpen model in gips, zijnde de meer dan levensgroote buste van den hoogleeraar E. Kaiser, ter halver lijf, voorgesteld in het professoraal gewaad. Aan dien beeldhouwer is de bewerking van de buste in marmer opgedragen. Zij zal over een jaar gereed zijn en op een piëdestal geplaatst worden in de vestibule van de Sterre- wacht te Leiden. Te Amsterdam hebben eenige ingezetenen een plan georganiseerd tot herdenking van den 25sten verjaardag der Grondwet, welke den 3 Nov. a. s. invalt. Eerst zal er een meeting worden gehouden en daarna de feestviering met een nationalen feestdisch worden besloten. Allen, van welke politieke rigting ook, die de Grondwet van 1848 als een grooten stap vooruit beschouwen, zullen kunnen meedoen. Aangaande het plan, om door kinderen een geschenk aan Z. M. den Koning te doen aanbieden bij het zilveren feest van zijne inhuldiging, verneemt het Handelsblad met zekerheid, dat zich te Amsterdam een „centraal comité van uitvoering" heeft gevormd, hetwelk binnen kort openlijk zal handelen. De heer Seybel van Asperen, wiens ontwerp dezer dagen werd medegedeeld, heeft als lid zitting in dit comité. De hoofdgedachte van dat ontwerp is behouden in de bijzonderheden echter heeft het wijzigingen ondergaan. De arrondissements-regtbank te 's Hage nam jl. Donderdag kennis van eene zaak van hoon en laster, welke was voortgevloeid uit een kwestie, ontstaan tusschen twee ingezetenen der residentie en wel tusschen de heeren Harder, bouwkundige, werkzaam aan het departement van Marine, en dr. Zaalberg, predikant bij de Ned. hervormde gemeente. Zooals men zich zeker zal herinneren, werd in der tijd door een eeregerigt omtrent deze kwestie een uitspraak gedaan, waarbij de heer Z. in zijn eer werd hersteld en waarbij dien heer het regt werd toegekend bedoelde uit spraak in eene brochure publiek te maken en te bespre ken. Zoodanige brochure zag dan ook na eenigen tijd het licht, maar dit geschrift werd gevolgd door een open brief, die op last en voor rekening van den heer H. werd gedrukt, uitgegeven en verspreid. Tegen dezen open brief nu diende de heer Z., den 14den Julij jl., bij het openbaar ministerie der regtbank een bezwaarschrift in, en was daarbij van gevoelen, dat hij op vier verschillende plaatsen van dien brief werd beleedigd en belasterd. Na verhoor van den klager, dr. Z. werd als getuige vervolgens gehoord de boekhandelaar van Duijl, die ver klaarde, dat hij den open brief van den heer H. op diens last uitgegeven en verspreid en voor de plaatsing der desbetreffende advertentiën gezorgd had. Bekl. ondervraagd, bekende, dat hij den open brief had geschreven en dien had doen drukken en uitgeven, maar hij ontkende, dat hij daarbij den kwaden wil had gehad dr. Z. te beleëdigen. Daarna bekwam de substituut-officier van justitie, jhr. mr. de Jonge, het woord. Het was z. i. niet te ontken nen, dat het einde van den open brief strafbare bewoor dingen inhield, o. a. op de bladzijde waar eene ten laste legging geschiedt, strafbaar volgens art. 367 C. P. Geen harder en lasterlijker uitdrukkingen om te beleedigen had den kunnen worden gebezigd, dan in bedoelde punten voorkomen. Omtrent de ontkentenis van het doel om te beleedigen lette de ambtenaar van het openbaar ministerie op de reeks van hatelijke en vinnige uitdrukkingen. Hij achtte èn de feiten èn den dolus voldoende bewezen. Wat de vraag betreft, of de wet ten dezen in haar gestrengheid moet worden toegepast, meende hij ontkennend te moeten antwoorden. Men had hier te doen met een man van onberispelijk gedrag, die gemeend heeft zich te moeten verdedigen, en zelfs enkele punten zijn hem te vergeven, omdat hij opkwam voor de eer zijner dochter. Het misdrijf greep zoo weinig in het privaat en het openbaar karakter, dat het openbaar ministerie niet dan na ingediende klagt tot de vervolging is overgegaan. Het verheugde ^ïem, dat de heer Z. ook in de regtszaal niet vergeten heeft, dat hij predikant en evangeliedienaar is, door te denken dat de liefde alles bedekt. Ten slotte rekwireerde de substituut-officier schul dig-verklaring van den heer H. aan hetgeen hem wordt ten laste gelegd en diens veroordeeling in twee geldboeten van f 50, of subsidiaire gevangenisstraf van zeven dagen voor iedere boete. De heer H., ter zijner verdediging het woord bekomen hebbende, bepaalde zich alleen tot datgene, wat in de dag vaarding voorkomt. Hij achtte het niet noodig een regts- geleerde zijn belangen te doen voordragen en verzocht, dat men zich in zijn toestand zou verplaatsen, waarin hij ver keerde toen hij den brief schreef. De brochure van den heer Z. kwam hem in handen, toen hij zich voor het land op reis bevond. Het sprak toen van zelf, dat hij moest opkomen tegen hetgeen in die brochure voorkwam, doch hij meende geen enkel woord te hebben gebezigd, waardoor de heer Z. zich als aangevallen kon beschouwen. Beklaagde deelde daarna de indrukken mede, die hij na de lezing der brochure had verkregen en komende tot zijn eigenlijke verdediging, had hij o. a. niet gesproken over een certifi caat van goed gedrag, maar „als 't ware" een certificaat van goed gedrag. Hij was naar zijn oordeel geprovoceerd en het streed tegen zijn gevoel van eigenwaarde, om op dat certificaat iets af te dingen. Daarna is de uitspraak bepaald op Donderdag a. s. De palfrenier van mevr. F., op de Prinsengracht te 's Hage, was jl. Vrijdag middag in den stal op de Laan bezig de paarden en het rijtuig in orde te brengen voor een wandelrid, toen eensklaps een der paarden den 19jarigen jongeling beetpakte en hem zoodanig verwondde, dat men den palfrenier eenige oogenblikken later hevig verminkt en in bewusteloozen toestand vond. De inmiddels ontboden geneesheeren verklaardeu, dat de ongelukkige jongman niet naar zijne ouderlijke woning mogt worden vervoerd, waarop men hem in het huis van zijne meesteres binnenbragt, waar hij met de meeste zorg wordt verpleegd. Het Haagsche Dagblad vestigt er de aandacht op, dat de heer W. P. de Chavonnes Vrugt, wonende op de Brouwersvaart te Haarlem, den 23 October a. s. zijnen 75sten verjaardag zal vieren. Het blad voegt erdenwensch bij, dat menige gulle handdruk dien dag den heer Vrugt het bewijs moge leveren, dat Nederland zijnen eertijds zoo gevierden zanger niet heeft vergeten. Dezelfde onbekende weldoener der Maatschappij van Weldadigheid, die haar door tusschenkomst van jhr. J. K. W. Quarles van Ufford, te 's Hage, in 1864 f 25,000 schonk, om te strekken in mindering der bouwkosten van 6 boerderijen, en van 1867 tot 1871 successivelijk f20,000 geschonken heeft, begiftigde door dezelfde hand deze inrigting nu weder met f 8000, om daaruit te voldoen de jaarlijksche annuïteit, verschuldigd aan de Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland. H. K. II. Prinses Ma- rianne der Nederlanden heeft hare bijdrage van f 50 verhoogd tot f 400 per jaar. Jl. Zondag is te Rotterdam, onder het houden van parade, door den commandant van het gedeelte mariniers, aldaar in garnizoen, uitgereikt de gouden medaille ter halve grootte met f 50 gratificatie, voor 36jarige trouwe en eerlijke dienst, aan den sergeant M. A. Kooistra, en de zilveren medaille, voor 24jarige trouwe en eerlijke dienst, aan den sergeant J. W. F. Bergman. Bij de uitreiking rigtte de commandant eene toespraak tot de begiftigden en de onder de wapens staande mariniers. Over de vergadering der Evangelische Alliante te New-York schrijft men van daar aan de N. Rott. Ct. o. a. Het programma der conferentie, dat niet minder dan 64 nummers bevat met ongeveer 120 spreekbeurten, vermeldt ook predikdiensten, door afgevaardigden in ver schillende kerken te houden. De reeks voordragten, die gedurende 10 dagen zullen gehouden worden, begint met rapporten over den tegenwoordigen godsdienstigen toestand in de verschillende Christelijke staten. Verder zijn er punten te behandelen over de volgende onder werpen: Christelijke Unie; het Christendom en zijne tegen standers; hieronder zal voorkomen een bijdrage van prof. J. J. van Oosterzee van Utrecht over de geschiedenis van het evangelie, en moderne critiek, door ds. Cohen Stuart voor te dragen; christelijk leven; Protestantisme; en Romanisme; christelijke zendingen buitenslands en te huis; christendom en sociale hervormingen. Tot afscheid zal een dienst in de groote zaal van de Academy of Music gehouden worden met een afscheidsrede van dr. Schenck, van New-York, en redevoeringen en gebeden in ver schillende talen. Ds. Cohen Stuart maakt zich den tijd van zijn verblijf aldaar, buiten de werkzaamheden voor de Alliantie, ten nutte om Amerika te bestudeeren, vooral in betrekking tot zijn landgenooten in deze streken. Zoo het hem mogelijk is zijn verblijf te verlengen, wil hij ook de westelijke Sta ten, Michigan, Jowa, Winconsin en Minnisota, waar de Hollandsche emigranten zich meest als kolonisten vestigen, gaan bezoeken. Zondag jl. nam hij de predikbeurt waar voor een talrijke schare Nederlanders in een der Gereformeerde kerken in Brooklyn. Hij neemt zich voor nog een dienst in de Engelsche taal te New-York waar te nemen. Hij wendt pogingen aan om een Hollandsche kerk te New-York of Brooklyn te stichten, daar het thans van belang is de dienst in het Hollandsch voor landverhuizers naar hier op te rig- ten, met het oog op het feit dat door de directe stoom vaartverbinding zij nu meer gezamenlijk hier aankomen, in tegenstelling met vroeger, toen zij over de verschillende indir. lijnen, onder andere nationaliteiten verspreid, arriveerden. Langs de Staats-Rijnspoorwegen zijn jl. Zaturdag ruim 400 stuks vee naar België en Rotterdam vervoerd, die door Belgische en Fransche handelaren op de markt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2