Benoemingen, enz. Buitenland, Frankrijk. Duitschland. Spanje. Amerika. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Men vraagt IEMAND die driemaal 's weeks des middags eenigen handenarbeid kan verrigten. Adres: Bureau dezer Courant. te Utrecht waren aangekocht. De markt was weder zeer geanimeerd en de prijzen liepen voor kalfkoeijen f 250 a f 300, vette koeijen f 180 a 225jong vee was zeer ge zocht, voor vare koeijen gaf men zelfs f 150 a 180; var kens vonden gereede koopers en men besteedde zelfs 60 a 75 cents per kilogram. De handel in koeijen bepaalde zich meer tot het buitenland, terwijl die voor het binnenland in varkens en biggen nog al geanimeerd was. (U. D.) Het U. D. verneemt, dat ook bij de Weerbaarheids- vereenigingen het denkbeeld bestaat, om Z. M. den Koning, beschermheer van den Weerbaarheidsbond, bij gelegenheid van het feest zijner 25jarige regering een bewijs van hulde aan te bieden. Bij gelegenheid van den nationalen schiet wedstrijd zal dit plan, besproken worden. Het denkbeeld verdient aller medewerking. Evenwel zou men de vraag kunnen doen, of de vereenigingen het uitvoeren van dit denkbeeld niet behooren op te dragen aan het ligchaam, waarin zij allen vertegenwoordigd zijn, den weerbaarheidsbond. Jl. Zondag, na het eindigen der godsdienstoefening, kwam te Boxtel de heer A. v. d. Abeelen, ongeveer 80 jaar oud, met zijn broeder uit de kerk. Langs een sloot nabij het kasteel Jagtrust gaande, viel de ongelukkige voorover in de sloot en verdronk, terwijl zijn broeder, die eenige schreden vooruitging, noch eenige kerkgangers, die zoowel vóórgingen als achteraan kwamen, de minste hulp konden bieden. Tot waarschuwing voor eijerdieven moge 't volgend voorval strekken. De smid B., te Dedemsvaart, had al eenigen tijd eijeren uit 't kippennest vermist, en denkende, dat hier een bunsing of ander dier de dief was, had hij een klem bij 't nest geplaatst. Den volgenden avond kwam iemand uit de buurt gillende de smidse binnenloopen. De pennen van de klem waren hem door de hand geslagen. Hij smeekte den smid hem te helpen, die hieraan spoedig voldeed, maar toch blij was dat hij den „bunsing" had ge vangen. (Zw. Crt.) In de noordelijke provinciën is de opbrengst van den oogst der aardappelen bevredigend. De meeste daglooners hebben meer dan voor hun gerijf noodig is en bij vele landbouwers zijn nog aanzienlijke partijen te koop, daar ze veel meer hebben verbouwd dan wel vroeger. Vooral zijn er vele „jannen' of „jammen," en hierin vindt men ook nu weder bijna geheel geen zieken, 'twelk in andere soor ten, ofschoon ook niet erg, toch nog wel het geval is. Over 't geheel zijn alle soorten zeer goed van smaak, velen zelfs uitmuntend, wat voor de mindere standen als een groot geluk is te beschouwen. De prijzen der beste soorten zijn f 2.50 h 3.mindere f 1.75 a 2. Sommige Parijsche manufactuurwinkels zenden tegen woordig aan de Nederlandsche dames, over de post, de prijscouranten hunner waar, en bieden zich tot het uit voeren van bestellingen aan. Waarschijnlijk, zegt de Tijd, kan men zich in de binnenlandsche magazijnen even goed, zoo niet beter voorzien, doch menigeen vindt het misschien pikant, om eens een kleedje uit den vreemde te laten komen. Deze zucht vooronderstelt de eigenaar van den Printemps, een dier Parijsche winkels, zelts bij Nederlandsche vrouwen die geen Fransch verstaan, want tegenwoordig redigeert hij zijn prijscouranten in het Hollandsch. Onlangs leverden verscheidene bladen een staaltje van het ver makelijke Vlaamsch der Brusselsche omnibus-onderneming. Het Hollandsch van den Parijschen manufacturier is nog prachtiger; wij deuken dat hij zelf, of de eerste corres pondent van zijn kantoor, het, met gebruikmaking van een dictionnaire en welligt met bijstand van een Luikerwaal, heeft vervaardigd. Wij deelen er hier eenige fragmenten uit mede. Op den titel staat onder het prentje, dat het winkelgebouw van buiten voorstelt: „Uitwendig zicht der groote magazijnen du Printemps." De voorrede begint met de volgende verzekering „Het sijstema van goedkoop te verkoopen is volstrekt in het huys." Voorts leest men daar: „De grootste beleefdheid de grootste regtschapenheid die geheel het personeel van den Printemps aanbevolen zijn, staan voor aan al de overeenkomsten." Nog verder: „Wij hebben den voorspoed te danken aan onze wijzen van verkoopen; die bestaat van nooit zoo laag de prijs zij of niet, geene zijde stoffen als van eerste kwaliteit te geven aan een Wezenlijke goede koop." In den hoofdtekst „Wij bezitten altoos een zeer groote keus van zijden, hooge nieuwigheid." Verder „Onze operatiën voor het saizoen zijn gehandelt geworden in de voordeeligste voorwaarden," Bijzonder wordt aangeprezen den: „Kamerrok, effen cachemire, geheel gevoederd met wolle." Ook heeft de manufacturier nog te koop „Zwarte ceinturen gansch zijde, vierkantige tippen" „gewaterde linten"„reis-gilets, gezegd jacht, aan den prijs zonder voorgaan van f 4,90"„parapluïen in wel gestelde taf van zeer groote gestalte"; „handschoenen van satijne wolle met omslagen nieuwigheid", enz. enz. Zoo onze landgenooten dezen industriëel bestellingen geven, hopen wij, dat zij hem ten minste zijn Hollandsch zullen laten houden. Sommigen hunner hebben, helaas, van bovenlandsche debitanten reeds geleerd om „daarstellen"' «voorradig" enz. te zeggen. Dat zij, ter liefde hunner moedertaal, in vredesnaam op hun hoede zijn tegen dit Hollandsch uit Parijs! De Times van 16 October bevat in een zijner kolommen advertentiën niet minder dan tien aankondigingen van weldadige instellingen, die dank betuigen voor naamloos ontvangen giften aan elke van haar, iedere gift ten bedrage van duizend pond sterling. Twee aankondigingen in alle opzigten gelijk aan de tien vermelde vindt men in een andere kolom van hetzelfde nommer der Times. De Berliner Wespen noemt niet onaardig het proces Bazaine van chemischen aard, „ten minste tracht men uit den maarschalk een stuk zeep te maken, waarmede de „grande nation" zich wit kan wasschen. In Duitschland, waar de medicijnen van uitmuntende hoedanigheid zijn en tot zeer gematigde prijzen worden afgeleverd, is het getal apothekers, als hier dat der nota rissen, beperkt. Door de uitbreiding der stad Berlijn moeten er zeven nieuwe apotheken geopend worden. Er zijn meer dan 300 sollicitanten. De zeven gelukkigen zullen gekozen worden uit hen die zich gedurende den oorlog bijzonder onderscheiden hebben. Een dergelijke aanstelling is meermalen 20,000 thaler waard, daar het verkoopen der concessie geoorloofd is. De tentoonstelling te Weenen zal tot en met 21 Nov. geopend blijven. Tot hoofdonderwijzer aan de eerste overgangschool te Arnhem is benoemd de heer J. I). C. van Batenburg, hoofdonderwijzer te Medembiik. De off. van gez. 3de kl. G. P. J. Theunissen wordt beschouwd met den Bden dezer maand geplaatst te zijn in de rol van het wachtschip te Willemsoord. De heer Louis Veuillot spreekt in een hoofdartikel van 1'Univers van den 17 dezer over de briefwisseling tus- schen den Paus en den Duitschen Keizer. De publicist constateert, dat de Keizer zijne medepligtigheid erkent aan de maatregelen, waarmede hij, naar de Paus hem waar schuwt, zijn eigen troon ondermijnt, maar hij is verzekerd, dat de Paus niet zal ophouden om voor den Keizer en voor zich zeiven te biddenvoor den Keizer om de moei- jelijke genade van het kwaad, dat hij zich zeiven berokkent, te erkennen en te herstellen; voor zich zeiven en de ver volgden zal hij ongetwijfeld de genade verkrijgen van, niettegenstaande de vervolging, te blijven volharden in de geregtigheid. Voorts doet de heer Veuillot opmerken, dat, waar de Keizer, ter regtvaardiging van zijn gedrag, er op wijst, dat in andere landen hetzelfde geschiedt, hij Garibaldi, Juarez, Cérésole en de Belgen, wanneer zij het zullen beginnen te meenen „ik vergeet (zegt de publicist) Castelar en zijne Spanjaarden" tot voorbeelden kiest, lieden, die thans het voorregt genieten van het quasi- goddelijk regt der Koningen met voeten te treden. Ove rigens zegt „de Koning", zooals de heer Veuillot hem steeds noemt, dat hij de katholieken vervolgt, omdat zij niet gehoorzamen aan wetten, die vroegere en heilige wetten schenden, maar die zijne wetten zijn, weshalve zij gehoor zaamd moeten worden, en noodigt hij den Paus uit, hem bij te staan ter vervulling van zijnen koninklijken pligt, om de dienaars te bestrijden der Kerk, die, naar hij onderstelt, de verpligting erkent om aan het wereldlijk gezag te ge hoorzamen. Hier zegt de heer Veuillot treden wij in geene discussie. Do katholieke kerk verschilt van de evangelische kerk hierin (het overige niet medegerekend), dat zij de Heilige Schriften niet verdraait. En daarom eeren de katholieken den Koning, maar in de eerste plaats dienen zij God, en in sommige gevallen, waarin de wereld lijke magt hen plaatst, gehoorzamen zij liever aan God dan aan de menschen. Bij het voortgezet verhoor heeft Bazaine verklaard, dat, toen hij de voorwaarden der capitulatie teekende, een uitval niet meer mogelijk was. Hij vernielde het oorlogs- materiëel niet, uit vrees dat de vijand zich dan op andere wijze zou wreken. Hij gaf openlijk bevel aan generaal Soleille om de vaandels te verbranden. Door onachtzaam heid der officieren werd de uitvoering van dit bevel belet. Sedert den 1 dezer zijn in het groote telegraafgebouw te Berlijn 40 vrouwen van verschillenden leeftijd werkzaam. Jl. Zaturdag morgen is de trein van Oberhausen naar Emmerik tegen eene machine geloopen, waarbij ern stige ongelukken te betreuren zijn. De machinist werd gedood, de stoker is in den vuurketel gevallen en levend verbrand en een conducteur heeft een been gebroken. Een Engelsch adviesjagt, te Alicante aangekomen, berigt dat het fregat der opstandelingen Numancia de Ferdinand el Catholico in den grond heeft geloopen. Men weet niet of het bij ongeluk of met opzet is gebeurd. De minister van Marine heeft op zich genomen het bevel over het escader, waarbij ook behoort de Saragossa. Eenige dagen geleden werd den opzigter van het observatorium te Washington een vreeselijke poets gebakken. Een ondeu gende jongen, op wien de lessen van zijnen Zondagschool onderwijzer niet veel invloed schijnen gemaakt te hebben, ving een vuurvlieg, welke hij door behulp van een weinig stijfsel tegen een der grootste middenglazen van den telescoop plakte. Toen de sterrekundige dien nacht aan het werk ging, ontdekte hij klaarblijkelijk in den luchthemel een gloed van licht, en wat hem het meest verwonderde, was, dat dit licht nu en dan in al zijn luister zigtbaar was en dan weder voor een paar seconden geheel was uitgedoofd. Hij beschouwde het wonder naauwkeurig gedurende eenigen tijd, waarna hij aan het berekenen ging, op welke plaats in den sterrenhemel de buitengewone ster geplaatst was. Hij dacht hare juiste standplaats gevonden te hebben, en den volgenden morgen telegrafeerde hij over bijna tde geheele wereld, dat hij in het sterrenbeeld „Orion" eene nieuwe en hoogst merkwaardige ster van de derde grootte ontdekt had. Binnen een paar dagen bestudeerden alle sterrekundigen in Europa en Amerika „Orion", en keken er naar, tot zij zich bijna blind gekeken hadden, zonder iets te kunnen ontdekken, waarop zij naar den sterrekundige te Washington terug telegrafeerden om toch te weten wat hij bedoeld had. De ontdekker keek hierop bij vernieuwing door zijnen telescoop, bevond, dat de nieuwe ster zich in vier en twintig uur ongeveer achttien billioen mijlen had voortbewogen, en merkte te gelijker tijd bij eene meer naauwkeurige beschouwing en met niet geringe ontsteltenis op, dat de ster pooten had. Toen hij den volgenden morgen op den koepel ging om de glazen wat schoon te maken, ontwaarde hij de vuurvlieg. Zijn toestand kan men zich beter denken, dan beschrijven. LATGB» JBKIlIGTiLV. De minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat, volgens de bij hem ingekomen ambts- berigten, aan Aziatische cholera zijn overleden in de week van 12 tot 18 Oct. jl.in Noordbrabant: te Bergen op Zoom 1 pers. te Breda 7 personen in Zuidhollandte Dordrecht 7 personen; te Dubbeldam 1 pers.; te Leerdam 1 pers.; te Overschie 1 pers.; te Rotterdam 1 pers.; te Schiedam 1 pers., en te Strijen 1 pers. Totaal in het Rijk 21 personen. Beroepen te Huisduinen ds. B. R. Damsté, pred. te Waal en Koog op Texel. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN. J. P. J. Wichers, geb. Fraser, (D.). W. Olivier, geb. Winkel, (D.). N. de Ruijter, geb. Rensmaag, (Z.). F. W. H. van Waard, geb. van Assen,(D.). J. M. van Halen, geb. Kamermans, (D.). E. Plue, geb. Goed, (D.). T Nelis, geb. Hemelrijk, (Z.). M. A. van der Lem, geb. Rietdijk, (D.). J. C. W. van der Moolen, geb. Jansen, (D.). OVERLEDEN: C. Korenbof, 7 weken. N. Kok, 2 jaren en 6 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) "5 O Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 otz. 0.2k. 767.57!f 7.93 12.4 - 0.4 0.72 Vlak. 20 12 w. 15, 752.77 - 6.79 11.5 - 1.1 0.83 Hol. 21 8 w. 35„ 754.70 - 4.79 8.2 - 2.3 0.87 a 21 12 wtz. 21» 753.36,- 6.13 8.4 - 4.1 0.86 Weersgesteldheid: 19 Oet. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 20 Oet. 12 u. Zwaarbew., wind,hagel,regen,onst. 21 Oct. 8 u. Zwaarbewolkt, zeer onstuimig. 21 Oct. 12 u. Digtbew., wind, regen, onstuimig. Op den 20sten te 9 u. 45 m. namiddags een windstoot van 65 kilogram. Op den 21sten voormiddags 7 u. de vloed 1.16 meter boven volzee. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Sehip. Gezagvoerder. Bestemming. 16 Oet. Henriette. J.R.Bvouwer. Padang. 20 Julius, K. Wijtsma, Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Oatharine, R. Brotherton, Neweastle. Steenkolen. Duink.&Goedk. rEriël, W. Shipley, Kepier, C. Mohrke, Sunderland. Susan Gray, G. Bell, Harraton, J. Hammond, C. Berghuijs. Henr.&Christ.A.DalmeijerJz., Soderhamn. Kout. Blikman Co. De melkkwestie in Londen. De melkboer is en was ten allen tijde, een spreekwoordelijk braaf mensch. Hij was 't, die ons in onze jeugd kleine broertjes en zusjes bragt. Hij is 't nog heden, die ons dagelijks de zoetste, onschuldigste en voedrijkste lafenis brengtspijs en drank, lekkernij en versterking voor zuigeling, man en grijsaard. Wie hoorde ooit een melkboer van moord, diefstal of eenige andere groote misdaad betichten?'t Gevolg van dezen staat van zaken is, dat de melkboer in den regel zeer gevoelig is op 't punt van eer, en onwrik baarder dan de meeste anderen (minder brave) menschen, voor regten durft pal staan. Getuigen de Londensche melk boeren, aan wie eene willekeurige wet sinds eenigen tijd 't regt ontnam om hunne melk naar goedvinden met water aan te lengen, en 't aldus verkregen mengsel tot den prijs van onverdunde melk te verkoopen. Verontwaardigd over zulk eene bejegening, en over de vervolgingen en boeten waaraan de wet hen allen prijsgeeft, hebben die goede lieden verleden week in de Ëxeter Hall te Londen een zoogenaamde indignation meeting gehouden, om te protes teeren tegen de wettelijke schennis van een eeuwenheugend privilegie. Treffend was de welsprekendheid, bij die gelegen heid ten beste gegeven. Hoe! de vrije behandeling van den pompstok zou den melkboer ontzegd worden? Door den Staat aangestelde analysten zouden zich vermeten om hun lactometers in de melkemmers te dompelen en- alzoo achterdocht te verwekken tegen, ja straf te brengen over, eene der braafste professies in den lande?Zoo iets eischte wraak. En daar nu eenmaal de Londensche melkboeren hunne billijke ergernis niet koelen kunnen aan de Britsche wet zoo is door hen eenparig besloten 't Londensche publiek te straffen, en ten dien einde den prijs van hun artikel tot 5 stuivers per kwart (ongeveer drie kwart liter) te verhoogen. Het is, ondanks de vlekkelooze reputatie van den melk boerstand, te vermoeden, dat de sympathie van de Londensche burgerij ditmaal niet onverdeeld naar de zijde der leden van dat achtbaar gild zal overhellen. Grievend als zulk eene

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3