1873. N°. 128. Vrijdag 24 October. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELRERSCHE EN NlEUWEDIEPER COURANT. ,,Wfj huldigen het goede." 'j herschijnt Dihgsdaq-, Donderdag-en Zatuedag namiddag. J^bonnemeH.tsprys per kwartaal1.30. j franco per post - 1.65. Bureau: fiOLENPIEIR, M°. 163, Prijs der Advertentiën Vtn 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 28 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. t i r Marseille 6 Nov.,' 's avonds 6 u. 25 m. „na Brindisi 3 Nov., 's avonds 6u. 25 m. Curafao en Suriname, 1 Nov., 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 3 Nov., 's morg. 6 u. 25 m. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER, Vestigt, tengevolge eener ontvangene aanschrijving van Z. Bxo. den Minister van Binnenlandsche Zaken, den aandacht van houders tan logementen en slaapsteden en van ondernemers van stoomboot- diensten, op de noodzakelijkheid om vooral tegenwoordig, de privaten in logementen, slaapsteden en stoombooten, meer dan gewoonlijk te doen reinigen en eenige malen daags te doen ontsmetten. Het Gemeentebestuur noodigt de belanghebbenden daartoe drin gend uit. Volgens het Koninklijk besluit van 17 April 1873 (Staatsblad No. 43, B), worden privaten .ontsmet door daarin eene oplossing te storten van ijzervitriool en carbolzuur, vooral ook langs de wanden der trechters. Deze oplossing wordt bereid door oplossing van 1 kilogram ijzervitriool in 1B liters of 1 emmer water, vermengd met liter ruw carbolzuur, waarbij is op te merken dat het ijzer vitriool gemakkelijker oplost in heet dan in koud water. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. Oetober 1873. L. VERHEY, Secretaris. VERGADERING van den RAAD te TEXEL, op Donderdag 30 October 1873. Punten van behandeling: Vaststelling Gemeentebegrooting, dienst 1874. t Rekening en begrooting Armbestuur. u Weesbuis. suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. Benoeming Opzigter. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 October. Het D. v. 's Gr. en Zh. deelt uit Parijs mede, dat aan het Eransch goevernement een gelijk memorandum is toegezonden als vroeger door den Sultan van Atsjin bij de Turksche regeering werd ingediend, en 't welk eene uiteen zetting bevat van de grieven die de heerscher van Atsjin tegen Nederland meent te hebben. Die bewuste memorie is door den president der Fransche republiek gezonden naar ons gouvernement. De opvarenden van de verongelukte mailboot Prins Hendrik worden den 27 dezer per Engelsche mail te Southampton verwacht en kunnen in het begin van Nov. in Nederland zijn. Een aantal passagiers van genoemden bodem betuigen openlijk hunnen dank aan kapt. Oort en den administrateur G. S. Molenaar, voor de heusche behandeling en voeding aan boord van gemelden bodem gedurende den reis vódr het ongeluk plaats vond en voor de uitstekend genomen maatregelen tijdens het debarkeren in de sloepen, benevens hunne bemoeijingen gedurende het verblijf op de kust van Egypte, daarbij tevens hunne erkentenis betuigende aan de maatschappij „Nederland," voor hare genomen royale maat regelen om hen te doen repatrieeren. Den 15 Nov. zal de mailboot Holland, kapt. Hoefman, van de stoomvaartmaatschappij Java, naar Indië vertrekken; behalve een groot aantal passagiers en goederen, zal met dit stoomschip ook een detachement suppletie-troepen vertrekken. Bij de directie der Marine is gisteren aanbesteed: de uitvoering der werken voor het onderhoud der dok-, sluis- en andere waterwerken van het maritime etablis sement alhier, gedurende het jaar 1874. Er waren billetten ingekomen van de lieeren: Gebr. KorfF ad f 6300, Gebr. Rlqin f6270, J. van der Woude f6111, S. Gooien f 5838, P. Verhey f 5604, W. Rippens f 5600, P. Spruit f 5613, Gebr. Moorman f 5792, P. Boon f 5597, W. van der Wooning f 5571, Vos Duinker f5504 en Gebr. Janzen f 5418. De uitslag der jl. Dingsdag gehouden stemming voor leden van het kiescollegie der Ned. Herv. gemeente alhier is als volgtHerkozen de heerenJ. Lammers, F. Boon en A. Metzelaar met 331 stemmen, N. J. Leijer en J. A. S. de Veije van Buuren met 330, C. J. Blok en Chr. van Veen met 329, F. Griek met 328, P. Dekker Tz. met 326 en J. Rinner met 321 stemmen. Ter vervanging van den heer G. Scholten is gekozen de heer A. Rijkers met 300 stemmen. Verder werden uitgebragt op de heeren K. J. Pronk 117 stemmen, C. Adriaanse, J. C. de Bui- sonjé en P. Meijneke ieder 113, L. Hartog Jr. 112, C. van Gijn, C. Wondergem en J. Kastelijn ieder 110, C. Bebelaar 109, M. P. de Koster 107 en H. Bouwer 104. Met 1 November vangt bij de Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij de winterdienst aan. Aan de opgave der dienstbilletten ontleenen wij dat de treinen van af dien dag vau hier vertrekken: 's morg. 6 u. 30 m.; 9 u. 10 m.; 's middags 1 u. 20 m. en 's avonds 6 u. 35 m. Des Vrijdags en Zaturdags vertrekt er bovendien een markt- trein, uitsluitend van hier naar Alkmaar, ten 11 u. 46 m. De uren van aankomst zijn als volgt: 's morg. 9 u. 45 m.; 's middags 12 u. 23 m.; 's avonds 7 u. 12 m. en 10 u. 50 m. Des Vrijdags en Zaturdags ten 3 u. 11 m. komt hier een marktrein aan van Alkmaar en tusschengelegen stations. Gisteren avond heeft in het Café Bellevue alhier eene vergadering plaats gehad van de Heldersehe afdeeling der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw. Na den afloop der gewone werkzaamheden zijn onder de leden, die bij de opening der vergadering tegenwoordig waren, verlooteen hoofdstel met gebit, te beurt gevallen aan den heer P. Verheij; een dek met singel, aan den heer T. Noot; een zweep, aan den heer A. Metzelaar; en 20 kazen aan diverse leden. Door den voorzitter is aan de vergadering medegedeeld, dat hij eerlang eene algemeene vergadering zal uitschrijven, om te spreken over een te houden tentoonstelling in het volgende jaar. Beroepen bij de Waalscbe gemeente te Groningen de heer W. S. C. Deyll, theol. dr. en proponent te Leiden. Bedankt voor het beroep bij de Evang. Luth. gemeente te Zierikzee door ds. C. H. Kindermann, pred. te Helder. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Harlingen door ds. A. G. van Hoogenbuijze, pred. teSteenwijk. Te Texel is op de goederen van Z. K. H. Prins Hendrik een prachtige uil gevangen. Men heeft den vogel opgezonden aan het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam. -- Jl. Dingsdag werd te Winkel door den heer K. Breebaart het tijdstip feestelijk herdacht, waarop ZEd. gedurende 25 jaren in de verschillende betrekkingen als opzigter, heemraad en sinds ruim 14 jaren als dijkgraaf van den polder Waard en Groet werkzaam was. Op een door den jubilaris zijnen medebestuursleden aangeboden diné, werd menigen toast uitgebragt op den waardigen dijkgraaf, die, in welke betrekking ook, met onverdroten ijver, de belangen des polders steeds behartigde en den wensch uitgesproken, dat het ZEd. nog jaren mogt gegeven zijn, werkzaam te blijven in die betrekking, waarin hij reeds zooveel tot den bloei van Waard en Groet heeft helpen tot stand brengen. Gisteren is te Oterleek aanbesteed het bouwen van een raadhuis, benevens school en onderwijzerswoning. Minste inschrijver was de heer P. Brugman, te Alkmaar, voor f 15,300, aan wien het werk is gegund. -Het onstuimige weder van jl. Maandag avond en nacht heeft te Beverwijk aan de havenwerken van het Noordzeekanaal veel schade berokkend. De Titan, eene machine waarmede de 15 a 16 duizend kilo's zware beton blokken opgeheschen en in zee nedergelaten worden, is van den Noorderdijk geheel weggeslagen. Die van den Zuiderdijk helt over, doordien eenige der zware ijzeren kettingen, aan den Titan en den steenen dijk bevestigd, schijnen gebroken te zijn. De brug, waarmede de beton blokken per locomotief van de noord- naar de zuidzijde worden gebragt, is gedeeltelijk vernield. Hoe de steenen dijken zelve er uitzien, is nog onbekend, omdat zij geheel onder het water bedolven en nog niet te bereiken zijn. Zoover men zien kan, zijn enkele blokken opgeligt en op hun kop gezet, zoodat ze boven den dijk uitstekenbetzelfde is het geval met de rails op de dijken. De waterstand, gewoonlijk 79 a 80 centimeters boven Amsterdamsch peil, bereikte in dien nacht de kolossale hoogte van circa 3 meters boven A. P. (N. Rott. Crt.) Men schrijft aan de Leidsche Courant: „Met eenige regenbuijen, die nu en dan, hoewel niet overvloedig vallen, komt de wind steeds uit hot zuidwesten of westen. De dagen zijn tot maanden geklommen dat hij, met geringe uitzondering, uit die streek blijft waaijen en hieruit wil men de gevolgtrekking maken dat, zoo in Nov. de wind voor oenigen tijd onveranderlijk naar het noordoosten of oosten keert, de winter wel eens vroeg of laat zoo niet langdurig, dan geducht kon worden. Komt de winter niet op zijn tijd, het voorjaar is dan doorgaans van dien aard, dat liet veilig voor winter kan doorgaan, waarmede eer verloren dan gewonnen wordt. De maand October ken- teekent zich intussclien lieel wat gunstiger dan die van het vorige jaar. De oogst is binnen, de weilanden leveren nog voldoende op voor het vee, dat onverstoord, met eene zachte weersgesteldheid, graast fenjjnog op verre na geen trek naar de stallen toont." Te Schiedam zijn 150 schapen verdronken, die in de zoogenaamde keilen werden geweid. De onverwachte hooge vloed, bij den noordwestenwind, is hiervan de oorzaak geweest. Te 's Hage is gisteren een heer, zittende op het balcon van een railwagen, die zijn hoed wilde grijpen welke wegwoei, daarvan afgevallen met het ongelukkig gevolg, dat zijn beide beenen door de wielen van het rijtuig werden verbrijzeld. Fr bestaat weinig hoop op zijn behoud. Aan de Middelb. Crt. schrijft men uit 's Hage het volgende „Het eenige min of meer met de politiek in verband staande nieuwtje is de merkwaardige opligterij van het ministerie van Koloniën voor een sommetje van f 4500 door een Duitschen chevalier Tindustrie, waarvan in de couranten reeds het een en ander vermeld is. Verbeeld u iemand, die, door de uitgeloofde premie van f 4500 uitgelokt, zich bij het ministerie aanmeldt om als officier van gezondheid naar Indië te gaan. Bij het gering getal liefhebbers, dat zicli aanbiedt, wordt de man met open armen ontvangen. Waar zijn mijnheer's papieren O, ik heb ganz schóne gehad, maar Schade! die zijn bij een brand verloren gegaan! Jammer, maar enfin, dan zullen wij een staat van dienst voor u opmaken: uw naam? De man geeft den eersten den besten naam opSchröder, Heinrichs Berlinerblau of welke dan ook, namen uwer ouders? Ist. mir unbekannt! Vreemd, maar enfin: Leeftijd? Vier, vijf of zesendertig jaar, ook wat vreemd, maar enfinuw doctorsbul schijnt verbrand te zijnwij hebben terstond dringend doctors voor Indië noodig. Hebt u be zwaar tegen het examen doen? De Duitscher doet een examen, waarschijnlijk iets minder zwaar dan het arts examen, waarbij 20 van de 25 geëxamineerden mislukken; hij wordt tot officier van gezondheid voor Nederl. Indië geproclameerd, zijn uniform wordt hem aangemeten, de f 4500 worden hem uitbetaald en illico verdwijnt de vreemde geleerde over de grenzen, om niet terug te komen. Sommige indiscrete menschen, die alles beter dan de rege ring willen weten, vragen nu of men zich niet aan meer dergelijke opligterijen blootstelt, wanneer men zoo onvoor- zigtig te werk gaat, als met dezen Duitscher is geschied." De „Haagsche moordenaars," zegt de correspondent van genoemd blad, zullen nu voor het Provinciaal ge- regtshof komen en waarschijnlijk worden vrijgesproken, tenzij het Hof in de traditiën der regtbank gelieft te vallen en het arrest van verwijzing uit te stellen, om de kans te geven iat de onvindbare overtuigingstukken worden gevonden. Sedert negen of tien maanden dat men de drie verdachten in bewaring heeft, is men nog niet veel verder gekomen dan op den eersten dag. Alle van tijd tot tijd in de couranten vermelde praatjes van ontdekkingen en aanwijzingen, en nieuwe ontdekkingen en nieuwe aanwijzingen zijn, naar ik uit goede bron verneem, geheel uit de lucht gegrepen; men heeft niets dan de stellige en volgehouden ontkentenis van drie gevangenen. Dit alles wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat men eerst verscheidene dagen na den verdachte te hebben in hechtenis genomen, op de gedachte schijnt gekomen te zijn eene huiszoeking te doen; dat er toen niets gevonden werd, zou een kind begrijpen. Uit 's Hage meldt men aan de Zutph. Cour: „Den 28 zal waarschijnlijk de Tweede Kamer weder bijeenkomen. Men zegt dat de parlementaire strijd ditmaal zeer kalm zal afloopen, maar bij ons te lande, waartusschen de leden derzelfde partij zoo weinig zamenspreking plaats lieeft, kan daaromtrent nog minder met zekerheid iets worden voorspeld dan in andere landen. Dit is zeker dat de oppositie in de afdeelingen zich hield alsof zij in de verste verte niet van plan was het de regering thans lastig te maken, en daaruit leidt men af dat alle begrootingen met een beduidende meerderheid zullen worden aangenomen. Maar de ondervinding leert dat ook dit geen zekere maatstaf is; juist de ergste oppossanten houden zich dikwijls bij de behandeling in de afdeelingen wat op den achtergrond en daarenboven zijn er nog steeds tal van kamerleden, die, zooals een oud-kamerlid het eens karakteristiek uitdrukte, wel op de parade verschijnen, maar het met andere zaken te druk hebben om de gewone najaarsoefeningen mede te maken. Vooral dit jaar waren de afdeelingen slecht bezocht; de /begrootingen zijn onder zocht volgens het oude reglement van orde en volgens dat oude reglement behoeven de kiezers niet te weten, wie in de afdeelingen al of niet present waren." Dezer dagen heeft het kantongeregt te Boxtel, in zake wildstrooperij, een vonnis geveld, dat vele stroopers de lust tot jagen zou doen vergaan. De gebroeders van Emmerik, woonachtig te St. Oedenrode, werden namelijk, wegens het bezigen van een tiras om daarmeê patrijzen te vangen, veroordeeld tot eene boete van f 120, bij wan betaling tot gevangenisstraf van 30 dagen en bovendien eene gevangenisstraf van 28 dagenj

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1