öëzWrdï kapok ADVERTENTIËN. Collegie 8INE A OM INE, Oostenrijk. INGEZONDEN. Burg-erlijke Stand. Gemeente HelderX Marine-Haven Nieuwediep. ALKM AARSC HE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Vereeniging tot Godsdienstige en Zedelijke Ontwikkeling van 't Volk. voor Bedvulling'. Adres: HOPMAN KONING, Texel. Te Londen overleed dezer dagen graaf de Scazelecki, de eigenlijke ontdekker der goudvelden in Australië, althans^ hij was 't, die van zijne ontdekkingstögten in dat werelddeel gouderts raedebragt, lang voor dat iemand het bestaan er van vermoedde. Dezer dagen zijn te Londen proèven genomen met een verkoelings-werktuig, welke uitnemend zijn geslaagd. Door dit werktuig is men in staat ,/koude kamers" te maken in oorlogs- of passagiersschepen, voor het bewaren van ver- sche provisie, of in koopvaardijschepen voor het vervoer van aan bederf onderhevige artikelen. Voor gasthuizen, vooral in Indië, is de uitvinding onwaardeerbaar. Zij stelt bovendien in staat, om tegen een nietbeteekenenden prijs verschwater-ijs te maken. De uitvinder van deze belangrijke machine is de heer Warren, kapitein ter zee op de Engel- sche vloot. Naar men uit Londen meldt, had de heer Reginald Herbert, na zich gedurende vijf weken onder een bekwamen leermeester in het roeiien geoefend te hebben, eene wed dingschap aangegaan om 1000 p. st., dat hij den afstand tusschen Maidenhead en Westmiuster op de Theems bijna 50 mijlen per roeiboot in twaalf uren zou afleggen. Dezer dagen heeft hij zijne weddingschap glansrijk gewonnen; 's morgens 13 minuten vóór zessen toch ving hij zijn togt aan en 3.49 's namiddags was hij reeds te Westminster terug. Twee stoombooten volgden hem, op een waarvan zich, als geheel onpartijdig beoordeelaar, het Parlementslid Beaumont bevond. Diiitschlanö. Te Aken is jl. Dingsdag ten 9 ure 41 min. een aard beving gevoeld, welke 2 a 3 seconden aanhield. Ook te Keulen werd zij tegen 10 ure waargenomen, zij duurde daar 5 of 6 seconden; zij bewoog zich in de rigting van het oosten naar het westen. De meubels in de kamers waggelden, men meende zachtkens te worden ge schommeld. Door een dame in de Glockengasse werden, terwijl zij op een stoel zat, verscheidene stooten achter elkander be speurd; de kleine voorwerpen, welke zich in het vertrek bevonden, werden omvergeworpen. Gelijke waarnemingen werden tegen 9| ure gemaakt door een heer die zich in het gebouw van het hof van appèl bevond. Hij ontwaarde bij zich een gevoel van onvast heid op zijn stoel en tegerlijkertijd vernam hij, met een zijner bekenden, die zich bij hem ophield, een geruisch der krakende zware eiken meubelen. Ook te Dremmen, Würm, Trummern en Immendorf werden aardschokken gevoeld. Te Weiden, bij Aken, hoorde iemand, die in zijn kamer zat te lezen, een heftig onderaardsch gedruisch. 't Gansche huis beefde als 't ware, niet alleen de grond, maar ook de wanden en de zoldering der kamer werden zigtbaar bewo gen, in welke schudding natuurlijk al de voorwerpen deelden, in het vertrek aanwezig. Op de straat voelden de voetgangers den bodem onder zich bewegen. Ook het Pruissische Volksblad bevat thans een officieus artikel over het bezoek des Keizers te Weenen, waarin onder anderen gezegd wordt: ,/De goede verstandhouding der drie Keizerrijken, waarbij Italië zich heeft aangesloten, is een waarborg voor het behoud van den algemeenen vrede, dien men te hooger moet waardeeren naar mate de staat van zaken in Frankrijk een dreigender aanzien verkrijgt, en naar mate de woelingen onverdragelijker worden waarmede het ultramontanismus allerwege het naar vrede hakende menschdom kwelt. Frankrijk schijnt spoediger dan men kon verwachten aan inwendige beroerten en twisten ten prooi te zullen worden een treurig vooruitzigt, hetwelk niet alleen aan de bestu rende staatslieden, maar aan eiken vriend van beschaving en vooruitgang ernstige zorg moet baren. De hiërarchie der kerk van Rome speelt hare laatste troeven uit en hitst hare Volgelingen aan tot een wanhopigen strijd tegen staat en wet. In dezen strijd, waarin het er op aan komt de heiligste regten der menschen tegen de aanmatiging van een door heerschzucht gedreven priesterdom te handhaven, staat Duitschland in de voorste rijen en neemt er met groote voldoening kennis van, dat het daarbij op de zoo hooggewaardeerde ondersteuning van het denkende gedeelte der burgers van het Oostenrijksch-Hongaarsclie Keizerrijk rekenen mag. De bevolking van Weenen zou geen grooter verdriet aan de ultramontanen hebben kunnen aandoen dan door den grooten kanselier van Duitschland met de bewijzen van hare toegenegenheid en sympathie te vereeren." Het gisteren namiddag omtrent den gezondheidstoestand des Konings van Saksen te Dresden openbaar gemaakte bulletin luidt: ;/De pols is zeer zwak. De Koning heeft sedert 24 uren geen voedsel genomen." Keizer Wilhelm, tot het spoorweg-station vergezeld door Keizer Frans Jozef, is jl. Donderdag met von Bismarck uit Weenen vertrokken, na van den Oostenrijkschen monarch op de vriendschappelijkste wijze afscheid te hebben genomen. Aan het station was eene talrijke volksmenigte aanwezig. H. M. de Koningin der Nederlanden heeft den 21 dezer, naar de Neue Freie Presse meldt, Pesth weder verlaten en zich naar Agram begeven. Vervolgens zou H. M. hare reis over Triëst naar het zuiden van Italië voortzetten. Het dagblad van Moskou deelt thans de hoofdbepa lingen van het met Khiwa geslotene vredesverdrag mede, waaromtrent de vroeger verspreide opgaven minder juist blijken te zijn geweest. Volgens genoemd blad is in het vérdrag het volgende bepaald: Alle bezittingen van Khiwa op den regter-oever van de Amu-rivier benevens het delta dier rivier tot aan den zijtak Taldyk worden bij het Russische rijk ingelijfd. Van den mond van genoemden zijtak loopt de grens tot aan Kaap Urgu, en vervolgens langs de zuidelijke helling van den Ust-Urt tot aan den Usboi, of de oude bedding van den Oxus. Khiwa moet aan Rusland eene oorlogsschadevergoeding van 2,200,000 roebels betalen; doch uit aanmerking van de armoede der staatskas van Khiwa, is voor de voldoening dier som een termijn van twintig jaren toegestaan, mits jaarlijks 5 percent rente voor het nog niet afbetaalde gedeelte voldaan worde. De Russen erlangen het regt om in Khiwa handel te drijven, zonder eenige belasting voor de uitoefening van dat regt te moeten betalen. De Klian van Khiwa aanvaardt tegenover Rusland de pligten van eenen vasal. Portugal. De berigten gewaagden onlangs van het levensgevaar waarin de Koningin en haar beide zoons verkeerd hadden. De toedragt was deze//De beide Prinsen Karei en Alfonsus, 10 en 8 jaar oud, liepen bij het baden hun moeder vooruit, werden door een golf bereikt en meê naar de diepe zee gespoeld. De moeder ijlde hun te hulp en hield de knapen vast, totdat te juister ure een vuurtorenwachter aan dien bedenkelijken toestand een einde maakte. Het gevaar was niet gering, daar de zee stormachtig begon te worden. De Koning vereerde zijn gemalin voor de bewezen heldhaftig heid met de gouden medaille als onderscheiding voor ver dienste, philanthropie en grootmoedigheidden redder zijner vrouw en kinderen beloonde hij met een jaargeld en de orde van den Toren en het Zwaard. De veijaardag der Koningin schonk aan het hof en de bevolking een gunstige gelegenheid om aan de geredden hunne blijde deelneming te toonen. De schriftelijke en mondelinge gelukwenschen moeten niet minder hartelijk dan talrijk geweest zijn. Het volk vierde dien dag als een feest en vele gemeenten maakten er een kerkelijken dankdag van en zonden een Te Deum op. Aan het hof werd een schitterende receptie gehouden, welke door tal van deputatiën uit stad en land bijgewoond werd, om van de vreugde over de redding der vorstelijke familie te getuigen." In het geheel telt men in de Vereenigde Staten niet meer dan 3000 kloosterbroeders; in de verschillende vrouwenkloosters bevinden zich meer dan 7000 nonnen, terwijl er zich niet minder dan 3000 liefdezusters bevinden. Uit Buenos-Ayres wordt geschreven dat voor eenigen tijd aldaar is gearriveerd de beruchte pastoor Santa-Cvuz. In den beginne vrij driest in zijn optreden, achtte hij 't echter weldra zaak de stad te verlaten. Tegenwoordiglogeert hij bij een groenteboer in den omtrek. Mijnheer de Eedacteur! Geef s. v. p. een plaatsje aan het volgende in uw geacht blad. In het laatste nummer uwer courant vestigt het gemeentebestuur van den Helder de aandacht van houders van logementen en slaap steden, enz. op de noodzakelijkheid, om vooral tegenwoordig de privaten in logementen, slaapsteden, enz. meer dan gewoonlijk te doen reinigen. Mag ook ik, een niet houder van een logement, het gemeente bestuur van den Helder bescheidenlijk attent maken op den slechten toestand van vele slooten of op het aanwezig zijn van open riolen in deze gemeente, die evenzeer in dezen tijd noodzakelijk en meer dan gewoonlijk gereinigd dienen te worden. Goed voorgaan doet goed volgen. X. Voor vele der bewoners van eene havenplaats als de onze is het zeker niet van belang ontbloot kennis te nemen van de volgende mededeeling. Door de te Veendam (prov. Groningen) gevestigde commissie tot het examineren van varenslieden is dezer dagen een adres opge zonden aan den minister van Binuenl. Zaken, naar aanleiding van 't verzoekschrift door de Vereeniging ter bevordering van 't Zee vaartkundig Onderwijs te Amsterdam bij dienzelfden minister inge diend. Bedoelde commissie verzoekt: 1. het examen vcor alle stuurlieden verpligtend te stellen2. aan de diploma's der examens lste en 2de klasse protectie te verleenen, door de bepaling dat zoodanige geëxamineerden alléén geregtigd zijn als gezagvoerders gouvernementsgoederen en passagiers te vervoeren; 3. eommissiën van examinatie van 's Bijkswege te benoemen in die plaatsen waar voldoende inrigtingen voor 't zeevaartkundig onderwijs bestaan; 4. het onderwijs op de afzonderlijke zeevaartscholen te behouden en die door subsidiën of andere middelen van 's Bijkswege eene behoorlijke uitbreiding te geven. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de regering aan dit belangrijk adres hare aandacht in groote mgte wijdt; wordt aan 't verlangen van adressanten geheel of gedeeltelijk voldaan, dan zal dat voor zeevarenden niet onbelangrijke gevolgen hebben en de opleiding van stuurlieden daardoor zeker aanmerkelijk bevorderd worden. Helder, 23 October 1873. Z. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: A. Pot, smid en L. Stokvis. A. J. Mulder, matroos bij de Marine en W. Heijselaar. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: II. Oostendorp, geb.deRuiter,(Z.). M.Hempenius, geb. Haftenkamp, (D.). T. Bijnevelt, geb. Boekhorst, (Z.). J. Hartog, geb. Iloelandt, (D.). OVERLEDEN: A. G. Maarsen, 14 jaren en 10 maanden. Levenloos aangegeven 2. IiATSSRE BEKieTESr. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Blijkens eene mededeeling van de directie der Stoom vaart-Maatschappij Nederland" is de voor Nederland be stemde brievenmaal a. b. van de mailboot Prins Hendrik bij de ramp van dat vaartuig niet kunnen gered worden. Uit de scheepsverklaring van den gezagvoerder blijkt, dat de mailboot, na het raken van de rots //the Brothers" in diep water is gezonken, en dat bij het verlaten van het schip de brievenmaal niet kon worden medegenomen, daar de ruimte in de scheepsbooten voor het redden van menschen- levcns geheel noodig was. Te Rotterdam is eene dienstbode welke zich successi- velijk bij acht familiën had verhuurd, de godspenning daarvoor ontving en dan wegbleef, veroordeeld tot een half jaar cellulaire gevangenisstraf, 6 boeten van f 25, de boete eventuëel te vervangen door 6 dagen cellulair. Aankomst. Vertrek. Schip. 16 Oct. Henriette. 20 Julius. 24 24 Zeehond. Argo. Gezagvoerder. Bestemming. J.R.Brouwer. Padang. K. Wijtsma. Suriname. P. Fenenga. C. Gran. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 25 Oct. Jannetje. J. Schricr. v.d.Brug&Co. New-York. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Carbon. G. Reston. Neucastle. S'eenk. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. Afw. •SPo O -= Toestand van de zee. 12 12 ztw. 0.7k. nw. 25.0,, wnw. 12.0,, 745.69 -13.61 745.72-13.53 748.52-10.73 10.3 7.6 10.2 1.6 2.2 1.5 0.86jSlechtw. 0.97 j holwater 0.74;hol in zee Weersgesteldheid: 24 Oct. 12 u. Digtbetrokken, mooiweer. 25 Oct. 8 u. Digtbetrokken, regen, wind, hagel. 25 Oct. 12 u. Losbewolkt, wind, buijig. Kaas. Aangevoerd 469 stapels, wegende 101132 kilogram. Kleine Hooi f Commissie fMiddelbare f.Laagste prijs fKleine Gras f 35,50. Comm. f 37,50. Middelb. f 41,25. Laagste prijs f 17,—. Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 2943 hectoliters, waarvan 703 Tarwe, 245 Rogge, 349 Gerst, 1165 Haver, 210 Boonen, 50 rood Mosterdzaad, 10 Karweizaad, 211 Erwten. Tarwe f 12,50 a f 14,25, Rogge f 10 a 10,60, Gerst f 6 a 7,25, idem Chev. f7,75 a f 8,50, Haver f 4,25 a 5,25, Paardenboonen f 8 a 8,50, Bruine Boonen f 12 a 13,50, rood Mosterdzaad f 15 a 18, Karweizaad f 17, Erwten: Groene f 12 a 16, Graauwe f 14 a 16,60, Vale f 10 a 13, Witte f 11. 4 Paardenbov.'tjaar f 35a 65 127 Magere Varkens - 15a 24 Veulens - a 486 Biggen ben. 10 w.- 4a 8 1 Koeijen - 295a -6 Bokken en Geiten - 5a 8 14 NuchtereKalveren- 12a 19 Kleine dito c a 224 Schapen Lammeren - 14a 65 Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c9Ü alOO Getrouwd S. A. KANNEWASSER EN J. L. BEEK. Helder, 22 October 1873. Getrouwd JOHs. VERFAILLE EN J. SCHILD. Enkhuizen, 23 October 1873. Door Gods goedheid voorspoedig van een Zoon bevallen, THEODORA TE BOEKHORST, geliefde Echtgenoot van M. BIJ NEVELT. Helder, 23 October 1873. Voorspoedig bevallen vau een welgeschapen Zoon, HERMIN A DE RUITER, geliefde Echt- genoote van LODEWIJK OOSTENDORP, Nieuwediep, 23 October 1873. Op den 20 October jl. is in den ouderdom van bijna 24 jaren overleden, onze geliefde Broeder ZACHARIAS KLAASSEN. Hoorn op Texel, den 23 October 1873. D. KLAASSEN. IJ. KLAASSEN. V E 11 <4.1 k?32Si 1 U van Aandeelhouders op Dingsdag den SS October 1873, des avonds te acht ure, in het gebouw aan de Vischmarkt. i D. DE LANGE, Voorzitter. J. P. VAN VARIK, Secretaris. VJ3ïl<5ADBRIÜT<J van tegenwoordige en oud-Leden, op Maandag 87 October 1873, 's avonds ten 8 ure, in MUSIS SACRUM. De Secretaris, J. P. DE GRAAFF.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3