golven zouden worden, wijl de ramen van tijd tot tijd reeds door de stuifzee werden bereikt. Gelukkig ecbter viel de eb in, kromp de wind, en week alzoo het gevaar; men is evenwel zeer bezorgd, als de wind weer met ruw weer naar het N. W. loopt, dat telegraafkantoor, haven, enz. geheel vernietigd zullen worden. Afneming van de stranden schijnt oorzaak te zijn van de onstuimige zee, die thans bij storm weer de haven bedreigt. Den 13 dezer is de telegraafkabel op de Yliereede weder gebroken door hetzelfde schip van de vorige keer, Victoria, kapt. Hut. Het ontstuimige weder maakt het dreggen naar de einden onmogelijk. In de afgeloopen week is te Hoorn en omstreken ontzettend veel water gevallen, zoodat de omliggende landerijen in een zeer drassigen toestand verkeeren en de landbouwers, niettegenstaande er nog vrij wat gras aan wezig is, spoedig genoodzaakt zullen zijn hunne koeijen op stal te moeten brengen. Vooral is dit het geval in de Banne Berkhout en Oosterpoldèr. Men is daar dan ook reeds druk bezig de aanwezige waterwerktuigen in een maal- baren toestand te brengen. Het departement Enkhuizen der Maatschappij tot Hut van 't Algemeen, vierde jl. Donderdag zijn 75jarig bestaan. In een der hervormde kerken werd door de zangvereeni- ging der afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, versterkt met eenige liefhebbers, een cantate uitgevoerd, woorden van den heer Oudkerk Pool, muziek van wijlen den heer G. H. Meijroos; de feestrede werd uitgesproken door den heer W. P. van Vlissingen, die de lotgevallen van het departement en zijne instellingen, in verband met die van de stad, zeer eigenaardig en tot genoegen der opgekomen menigte, zoo leden als anderen, schetste. Des avonds vierde het departement in zijn eigen lokaal een huiselijk feest, waar het niet aan goede muziek, voor dragten en condities ontbrak. Te Amsterdam is gisteren door eene vereeniging van diamantwerkers aanbesteed in massahet ophoogen van een bouwterrein groot 15000 centiaren en het daarop bouwen van 104 woonhuizen, bevattende te zamen 312 woningen. Minste inschrijver de heer Ozinga te Middelburg voor f 912,600. Men schrijft uit Dordrecht aan de Amst. Crt. „Ofschoon hier eenige gevallen van cholera zijn voor gekomen 'en dit nu en dan weder het geval is, kan men het toch naauwelijks een epidemie noemen. Van 16 Sept. tot 22 Oct. zijn aangetast 26 personen (12 mannen en 14 vrouwen); hiervan zijn overleden 17, hersteld 3, herstel lende 2 en 4 nog onder behandeling. Met den meesten ijver neemt het bestuur onzer stad alle maatregelen, welke geacht moeten worden de ziekte te voorkomenzelfs bestaat het plan reeds de volgende week drinkwater aan de huizen rond te brengen, hetwelk dan met chloorijzer is gezuiverd. Tot dusverre had de regering de bestanddeelen van het zuiveringsmiddel opgegeven en op verschillende plaatsen der stad ontsmettingsmiddelen gratis verkrijgbaar gesteld, terwijl drinkwater, versch uit de rivier getrokken, aan de huizen werd rondgebragt. Waar daartoe gelegenheid is, werd het bestuur door de hier bestaande „Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid" krachtig bijgestaan en voorgelicht." Uit Venray schrijft men van den 22 dezer aan de Tijd „Gisteren had alhier een droevig voorval plaats. De heer Keijnders vierde zijn 25jarig feest als notaris. Tal van familieleden en kennissen waren tot dat einde bijeen gekomen. Heel het dorp was vol vreugde, en bijna geen huis, dat niet vlagde. In optogt was men des morgens naar de kerk gegaan. De Harmonie bragt den jubilaris, daar hij beschermheer dier vereeniging was, een prachtig albumhij nam dit geschenk in ontvangst en was blijkbaar aangedaan voor de eer, welke men hem aandeed. Daarop begaf hij zich in eene andere kamer, viel op de canapé neêr, en was eenige oogenblikken daarna een lijk. Alle vlaggen werden ingehaald en het vrolijke dorp verkeerde in rouw." Jl. Zaturdag overleed te 's Hage een zeer verdienstelijk musicus, de heer A. Faubel, vroeger directeur van de Fransche opera aldaar. De II. N. trekt te velde tegen het speculeeren. „Iedereen, die het niet is, wil gaarne rijk worden. Dat is een zwak van den mensch en wij weigeren te gelooven, dat er edelè zielen bestaan, wier innerlijk gemoed geheel vrij is van hebzucht en begeerte naar aardsche rijkdommen. Wat meer is, wanneer de zucht naar rijkdom niet tot ondeugd voert en slechts een spoorslag blijft, om door ijver en energie steeds voorwaarts te schrijden, dan hebben we er zelfs vrede meê. Maar in de meeste gevallen leidt het verlangen naar goud en schatten, tot de boosaardigste praktijken, vooral ook aan de beurs. Nog is 't besef niet genoeg doorgedrongen, dat niemand op eene eerlijke wijze rijk wordt dan door ijver en energie." De H. N., die de kwade gevolgen van de beursspeculanten met eenige voorbeelden aantoont, maakt ten slotte deze opmerking: „Als men al de fondsen, die nu tot op een derde van de waarde zijn gedaald, in Hollandsche zaken van-landbouw en Industrie had gestoken, zou men er dan niet vrij wat beter aan toe zijn? En zou ook het land er niet onder vooruitgaan? Deze vraag sluit een les in voor de toekomst." - Op eene aanklagt van den gemeen te-architect L. T. Bedeker, te Schoonhoven, tegen het raadslid Brussen, die den eersten in eene openbare raadszitting had ten laste gelegd twee karren grint van de gemeente naar zijn tuin te hebben doen vervoeren, heeft de kantonregter aldaar het raadslid veroordeeld tot het betalen eener schade vergoeding van f 200. De tabak te Amerongen wordt verkocht tegen den buitengewoon hoogen prijs van f30 de 100 halve kilogrammen, namelijk de geheele plant. Men meldt uit Nieuw Appelscha aan de N. Rott. Crt „Naar wij vernemen, hebben kerkvoogden der hervormde gemeente van den procureur-generaal bij den hoogen raad berigt ontvangen, dat hij geene termen heeft kunnen vinden, om eene voorziening in cassatie in het belang der wet te beproeven tegen het vonni^ van den kantonregter te Olde- berkoop dd. 21 Junij 1872, waarbij de kerkvoogden, in gevolge de wet van 1855, als niet geregtigd om te procedeeren, zijn veroordeeld in de kosten (te betalen uit eigen beurs) van het proces contra den heer A. W. v. d. Sluis, die weigerde den hoofdelijken omslag, groot f 8, aan de kerk voogdij te betalen." In het aanstaande voorjaar zal de bekende geestige teekenaar Alexauder Ver-Huell weder met studenten-typen voor het publiek optreden. De nieuwe reeks schetsen, door hem uit te geven, sluit in genre en uitvoering vol komen aan bij de seriën, die hij onder de titels: Zoo zijn er en Zijn er zoo? uitgaf. De berigten uit Batavia, loopende tot 13 Sept. jl., melden, dat de moord, in Benkoelen op twee ambtenaren gepleegd, geen op zichzelf staand feit was, maar eene oproerige beweging, waartegen men met militaire magt heeft moeten ageren en waarvan de einduitslag nog niet bekend was geworden. Overigens bevatten de Indische berigten geen bijzonders. Als een uitstekend middel tegen cholera wordt aan bevolen „ammonia liquida," waarbij een twintigste gedeelte in volume pepermunt-olie; dit wordt goed dooreen geschud en den lijder 15 a 20 droppels in een half bierglas met water toegediend. In het werkje van den protonotarius msgr. Gaume komt een gemotiveerd bezwaar voor tegen het gebruik van gas, als eene der oorzaken van de verbasterde levenswijze in onzen tijd. Ziehier wat Nederland daaromtrent mededeelt De eerwaarde deelt ons mede, dat in 1346 op een concilie te Parijs, onder voorzitterschap van Willem aartsbisschop van Sens, een decreet uitgevaardigd werd, waarbij den geloovigen aanbevolen werd het Ave Maria driemaal op te zeggen bij het in-asschen van den haard (a l'heure du couvrefeu). Wij zullen die Fransche uitdrukking liever behouden. Luister wat de eerwaarde ons daaromtrent verder mededeelt: «Het concilie spreekt van het couvrefeu. Weet gij, waarde vriend, wat dat is? Ik wensch het u mede te deelen, omdat het ons herinnert aan het gezond verstand onzer voorvaderen. In zijn christelijken eenvoud, dat is, in zijne diepzinnige wijsheid, geloofde men in de midden eeuwen dat de nacht geschapen was om te rusten en de dag om te arbeiden. Tegen tien uur des avonds werden daarom de stadsklokken geluid, om den burgers bekend te maken, dat het tijd was om naar huis te gaan. De bevolking, die vroeg naar bed ging, stond ook vroeg op. Bij die bij uitstek verstandige orde van zaken, tevens zoo zedelijk, zoo uitstekend voor de gezondheid en zoo bevorderlijk voor het familieleven, werd zelfs aan de behoefte van gas niet gedacht, van dat gas, waarmede de nieuwere beschaving den nacht in den dag tracht te verkeeren. De nachtelijke zamenkomsten, bals,schouwburgen,koffijhuizen,cafés-chantants en soirées waren onmogelijk, en hun vernielende invloed op het physiek en moreel welzijn, die thans voor niemand meer een geheim is, kon zich niet doen gelden. Die ellendige invloed is onvermijdelijk, geloof dat vrij, want de mensch kan de wetten der Voorzienigheid niet ongestraft schenden. Met grond wordt gezegd: «Wee de steden die waken.»» De schietwedstrijd in de vlakte van Waalsdorp, Vrijdag heeft de schietwedstrijd een aanvang genomen. Donderdag te voren heeft de plegtige ontvangst van de corpora- tiën der schutterijen en weerbaarheids-vereenigingen van elders door het gemeentebestuur van 's Hage plaats gehad. Te half drie ure ongeveer werd het Binnenhof bezet door de leden van het korps koninklijke scherpschutters van 's Hage, een detachement van de dd. schutterij aldaar en de andere vereenigingen en detachementen van de verschillende corpsen van het leger, die aan den wedstrijd deelnamen. Te half vier, nadat de Rotterdamsche en Schiedamsche scherpschutters zich op de aantreêplaats bij de daar aan wezigen hadden gevoegd, maakten de troepen zich tot den marsch gereed en zette de stoet, voorafgegaan door het muziekcorps der Haagsche schutterij, en met ontplooide vaandels en banieren, zich in beweging. Omringd door eene talrijke menigte trok hij naar het stadhuis, op de Groenmarkt, waar de officieren de gelederen verlieten en zich met de vaandels en banieren naar de trouwzaal begaven, waar zij door den burgemeester en de vier wethouders werden ont vangen. De burgemeester, de heer F. G. A. Gevers Deynoot, rigtte alsnu het woord tot de aanwezigen en zeide nagenoeg het volgende„Mijne heerenHet gemeente bestuur van 's Hage heet u hartelijk welkom in de koninklijke residentie. Het verheugt zich dat door u, leden van het weerbaarheidsbond, is bepaald, dat de wedstrijd ditmaal zal plaats hebben in de omstreken dezer stad, omdat het toejuicht het edel doel der scherpschutters-vereenigingen, het doel namelijk: onze vrijheid en onafhankelijkheid onder het geëerbiedigd huis van Oranje te beschermen. Mogt ooit ons vaderland worden bedreigd, dan zullen niet alleen onze schutterijen, onze zee- en landmagt, maar ook de weerbaar heids-vereenigingen haren pligt kennen en weten te ver vullen. Z. M. onze geëerbiedigde Koning waardeert dan ook zeer al hetgeen door u wordt verrigt. Het gemeente bestuur heet u hartelijk welkom en biedt u dezen eerewijn aan, met den wensch, dat Nederland moge zijn en blijven een vrije en onafhankelijke staat onder het huis van Oranje. Nederland en Oranje toch zijn één niet alleen, maar de glorie van Nederland is het stamhuis van Oranje." Na luide hoera's en een „leve de Koning"nam de presi dent van het Ned. Weerbaarheidsbond, de heer Schubart, het woord om den burgemeester voor zijne hartelijke taal dank te zeggen. Na het aanbieden van den eerewijn scheidden de aan wezigen, om elkander bij het militair concert in den Kon. Zoöl. Tuin weder te ontmoeten. Het weder was Vrijdag ochtend bij den aanvang van de" schietwedstrijd tamelijk gunstig. In den loop van den voor- middag is het kamp door den minister van Oorlog en door Z. K. H. den Prins van Oranje bezocht geworden. De uitslag was als volgt: a. Korpswedstrijd (afstand 400 pas) voor de weerbaar- heidsvereenigingen. Eerste prijs: een zilveren verguld, bokaal met voetstuk, uitgeloofd door Z. M. den Koning, met dien verstande, dat deze op twee achtereenvolgende nationale wedstrijden moet gewonnen worden, alvorens het eigendom van het winnende korps te zijn, het koninkl, scherpschutterskorps te Rotterdam, met 186 punten. Tweede prijs: een zilveren bokaal met voetstuk, op dezelfde voor waarden uitgeloofd door Z. M. den Koning. Nog niet toe gewezen, vermits het Utrechtsch studentenkorps en de koninkl. Veluwsche scherpschutters, een gelijk aantal punten, 167, schoten en dus den volgenden dag moesten kampen, b. Korpswedstrijd (afstand 200 passen) voor de schutte rijen. Eerste vaandelprijs: een zilveren medaille, behaald door het 1ste bataillon der dd. schutterij te Amsterdam, met 207v punten. Tweede prijs: een bronzen medaille, behaald door de Haagsche schutters, met 200 punten. c. Korpswedstrijd voor het leger (afstand 200 passen). Eerste vaandelprijs: zilveren medaille, behaald door het regiment grenadiers en jagers, met 612 punten. Tweede prijs: bronzen medaille, behaald door het 2de regiment infanterie uit Maastricht, met 598 punten. d. Korpswedstrijd met remmington-karabijnen (afstand 200 passen) voor de korpsen huzaren en mineurs en sappeun, Eerste prijszilveren medaille, door het korps mineurs en sappeurs, met 297 punten. Tweede prijsbronzen medaille, door het 2de regiment huzaren, met 266 punten. e. Korpswedstrijd (afstand 200 passen) voor de weer baarheids-vereenigingen. Eerste prijs: twintig remmington- geweren, door Z. M. den Koning, een zilveren bokaal doot Z. K. H. Prins Hendrik uitgeloofd, en een zilveren medaille als vaandelprijs, door het korps kon. scherpschutters van 's Hage, met 248 punten. Tweede prijs: bronzen medaille, door de Utrechtsche vereeniging „de Zwijger" met 238 punten. Derde prijs: bronzen medaille, door het korps kon. scherpschutters uit Rotterdam, met 230 punten. Vierde prijs: bronzen medaille, door het Utrechtsche scherpschut terskorps, met 229 punten. Kampschieten naar den tweeden korpsprijs op 400 pas tusschen het Utrechtsche studentenkorps en het korps koninkl. scherpschutters van de Veluwe. Gewonnen door het Utrechtsche korps met 111 punten tegen 69, door de Veluwsche geschoten. Personele wedstrijd op 300 pas, met het geweer, voor schutterij, weerbaarheid en leger. De prijzen daarvoor uitgeloofd en 27 in getal, zijn in onderstaande volgorde behaald: 1ste prijs, bestaande uit zes zilveren couverts, geschonken door Z. K. H. den Prins van Oranje, door den jager Verwey, met 54 punten; 2de prijs, fourier Ploeg, van het reg. grenadiers en jagers, met 51 punten; 3de prijs, lste luit. Onderwater, van het 5de reg. inf., met 50 pun ten 4de prijs, van Bylandt, serg. jagers, 50 met punten; 5de prijs, Haus, serg.-majoor scherpschutters Rotterdam, 48 punten; 6de prijs, J. J. Becht, scherpschutter 's Hage, 48 punten; 7de prijs, Thijhoff, korp. grenadiers, 48 punten; 8ste prijs, Nijenhuis, serg. 5de reg. inf., 48 punten9de prijs, du Quesne, Utrechtsch student, 47 punten; 10de prijs, C. Becht, scherpschutter 's Hage, 47 punten; 11de prijs, Bruyn, korp. grenadiers, 47 punten; 12de prijs, Rutten, 2de luit. scherpschutter 's Hage, 46 punten13de prijs, Oosterhout, scherpschutter Rotterdam, 46 punten; 14de prijs, Vroom, scherpschutter's Hage, 45 punten; 15de prijs, L. P. van Lommei, scherpschutter 's Hage, 45 punten; 16de prijs, de Winter, fourier jagers, 45 punten; 17de prijs. Schrijvers 45 punten; 18de prijs, Nauta, sergeant jagers, 45 punten; 19de prijs, Klaassing, lste luitenant3de regement infanterie, 45 punten; 20ste prijs, van Dijken, scherpschutters Schiedam, 44 punten; 21ste prijs, Mensing, sergeant 2de reg. inf., 44 punten; 22ste prijs, Bernink, fourier grenadiers, 44 punten; 23ste prijs, Waldeck, scherp schutters 's Hage, 44 punten; 24ste prijs, Oldenhoff, scherp schutters Apeldoorn, 44 punten25ste prijs, Meijer, scherp schutters Schiedam, 44 punten; 26ste prijs, Barends, korp. mineurs, 44 punten; 27ste prijs, Stahl, adj. onder-officier normaal schietschool, 44. punten. De stand van den wedstrijd met den revolver, waarvoor afzonderlijke prijzen bestemd zijn, was heden zoo, dat 25 het hoogste getal was der punten door de deelnemers geschoten. Dit getal der punten werd behaald door den lsten luit. van der Griendt, van het korps kon. scherp schutters van Rotterdam. Het Roode Kruis in Indië. Weder werden, van wege het hoofd-comité der Ver eeniging het Roode Kruis, bij circulaire, aan de leden toe gezonden, mededeelingen uit Indië gedaan, waaruit o. a. het volgende blijkt: „Volgens berigt van Batavia, van 2 Sept. jl., zijn de 14 kisten met tabak en pijpen, 2 kisten met boeken afgezonden door het hoofdcomité, en 6 vaatjes haring door den heer J. G. Legel A. Czn. te 's Hage aangeboden, ontvangen. Dit geschenk wordt zeer gewaardeerd. De tabak, pijpen en boeken worden, in afwachting van het vertrek der tweede expéditie naar Atsjin, voorloopig in het entrepot te Batavia opgeslagen. Het verslag van het centraal-comité van de stichting der afdeeling in Indië, onlangs door het hoofd-comité ontvan gen, werd in een aantal van ongeveer 100 exemplaren met de Prins Hendrik verzonden. Dit schip is echter met zijn lading in de Roode Zee verongelukt. Men hoopt dat het centraal-comité op een mogelijk ver loren gaan heeft gerekend, en later dat verslag nog aan de comités kan gezonden worden. Met een gelegenheid, die zich in het begin van Sept. voordeed, heeft het centraal-comité voor het blokkade- cscader een collectie versnaperingen afgezonden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2