OPENBARE VERKOOPINC, Benoemingen, enz. STATEN-GENEMAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Amerika. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven INieuwediep. Ing-ezonclen mededeelingen. ADVERTENTIËN. Hartelijke dankbetuiging*. Eene aanzienlijke en nette collectie SCHEEPSTinMERlSAnS-GEREEDSCHAPPEll De kapt. ter zee J. van Gogh, belast met bet bevel over de maritime middelen in de wateren van Atsjin, kwam onlangs van daar tijdelijk te Batavia. Yan hem werd op nieuw de betuiging vernomen, dat al het gezondene door onze zeelieden zeer wordt gewaardeerd. Hij roemde onze instelling als zeer populair op de geheele vloot. Aan eenige op het wachtschip ter reede van Batavia geïnterneerde Atsjinesche krijgsgevangenen zijn, op voorstel van den kapt. ter zee Kroef, kommandant van dien bodem, eenige artikelen ter verkwikking toegezonden. Dat is een daad van menschenliefde, die de Nederlandsche natie met groot genoegen zal vernemen. Van den legerkommandant werd ook op nieuw de ver zekering ontvangen van groote erkentelijkheid voor de hulp van het centraal-comité en die van het sub-comité te Pading, aan do eerste expeditie tegen Atsjin bewezen. Van de directie der sigarenfabriek „l'Industria" te Wage- ningen werden bij het hoofdcomité ontvangen 2000 sigaren, die naar Indië worden gezonden. Ten slotte wordt met innig leedwezen melding gemaakt van het overlijden van de vice-presidente, van het centraal- comité in Indië, mevrouw Nieuwenhuijzen, geb. Sijthoff van Kervel, die den 30 Aug. jl. bezweek en de ziel der ver- eeniging was." Tot hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft is benoemd air. B. H. Pekelharing, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zutphen j tot ontvanger der registratie en domeinen te Arnhem, de heer G. J. Jacobson, thaus ontv. der reg. en dom. te Schiedam. Met gunstig gevolg hebben o. a. het hulponderwijzers-examen afgelegd de jonge dames J. O. Waleson, C. A. de Koever, A. Menno en J. Groot. De off. van gez. 2de kl. der landmagt van Yiersen, is met den 1 Nov. overgeplaatst van het 3de bat. 8ste reg. infanterie naar het 4de bat. 7de reg. infanterie alhier, ter vervanging van den off. van gez. 2de kl. Plantenga, die verplaatst is naar Gouda. Tweede Kamer. Het antwoord der regering op de aanmerkingen op de Indische begrooting over 1874 is bij de Kamer ingekomen. De middelen in Nederland en in Indië zijn thans geraamd op f 123,598,199, de uitgaven op f 113,053,620; het geraamde batig slot is f 10,544,579. De minister van Koloniën zegt, dat de memorie betreffende de koloniale politiek niet anders bedoelt dan het doen ophouden van betreurenswaardige misbruikeu. Er is of er wordt niet aan gedacht, om de inlanders te onttrekken aan de leiding hunner hoofden. De regering blijft volhouden, dat de finanliële toestand gunstig is. Zij was tot dusverre steeds zeer voorzigtig en bijzonder matig in hare ramingen. Nu reeds zijn de werkelijke ontvangsten gedurende 1872 2} millioen hooger dan bij de indiening der begrooting was ge raamd, en dat wel wegens de opbrengst der veilingen van Sumatra- koffij in 1872. In 1873 zal de hoeveelheid te verkoopen Java- koffij 50,000 picols meer bedragen dan de raming. De laatste telling constateert dat te Parijs op het oogenblik 210 openbare bals en 114 café-chantants zijn. Uit het verslag van de gezondheids-commissie te Londen blijkt, dat in de maand Julij jl. niet minder dan 10,000,000 ponden vervalschte thee in de entrepots aanwezig was. De vervalsching geschiedt in China door de Chinezen zelf, door inmenging van ijzervijlsel en andere, voor de gezondheid nóg schadelijker, stoffen, soms tot een bedrag van 70 pCt. bij slechts 30 pCt. wezenlijke thee. Zou de regering vraagt de Pall Mali Gazette verdiept als zij steeds is in de sferen der hoogere politiek, zich kunnen verwaardigen om door middel van wetgeving aan een zoo schandelijk euvel perk te stellen? Zoo neen, dan zal, met geverfd ijzervijlsel in den trekpot en typhoide smetstof in de melkkan, de /afschaffer zich in een gevaarlijker positie bevinden dan de dronkaard; en weldra zullen onze sterftelijsten een nieuwe kolom bevatten, met 't opschrift: „dood door matigheid." Verscheidene winkeliers in Camomilestreet te Londen klaagden luid over de schade aan gebroken vensterglazen, hun door de straatjongens toegebragt door het schieten van keisteenen met een zoogenaamden catapult; een hunner had in één week niet minder dan voor f 500 aan gebroken ruiten betaald. Een dier baldadige knapen, dien men op heeterdaad had betrapt, is tot 21 dagen dwangarbeid ver oordeeld. Madama Ristori bevindt zich thans te Londen en is opgetreden in de Lucrezia Borgia. Er is verschil geweest over het antwoord op de vraag welke de snelste trein in Engeland zou wezen. Het is nu uitgemaakt dat de Great Western Expres-trein tusschen Paddington en Exeter het snelst rijdt. Tusschen Paddington en Swindon is de afstand 77| mijl, welke zoowel voor de heen- als voor de terugreis in 87 minuten, met inbegrip van stoppen, wordt afgelegd, dus een snelheid van 53,62 mijl per uur! In volle vaart kan men dus rekenen op een halven kilometer per minuut. Jl. Woensdag avond ten 6 ure werd te Ramsgate berigt ontvangen, dat op de Kentish Knockbank een schip gestrand was en dat de bemanning in het want zat. Hoewel deze bank op een grooten afstand van Ramsgate ligt (ruim 26 Engelsche mijlen), werd echter onmiddelijk de reddingboot Bradfort, gesleept door de stoomboot der haven, tot redding der bemanning uitgezonden. Het weder was vreeselijk slecht, met harden wind en regen, en des nachts ten 11 ure bereikte men het vuurschip der bank, waar berigt ingewonnen werd omtrent de juiste ligging van het gestrande schip. Men vertrok terstond en hoewel den geheelen nacht alle pogingen in het werk gesteld werden om het schip te ontdekken, gelukte zulks eerst met het aanbreken van den dag, toen men het geheel onder water vond en plat op zijde liggende. Tot groote vreugde van de bemanning der red dingsboot werden de schipbreukelingen nog in het tuig gezien en nadat de boot ten anker was gebragt, werd de bemanning, bestaande uit 10 personen, gered en bereikte den volgenden dag ten 11 ure de haven van Ramsgate, zoodat de bemanning der reddingsboot zeventien uren in de boot geweest is, terwijl de schipbreukelingen 36 uren in den grooten mast hadden doorgebragt. Het gestrande schip was de Engelsche bark Scott, kapt. Wilson, van Sunderland naar Algiers bestemd. (N. R. Ct.) De Alabama-kwestie schijnt bepaald onsterfelijk. Na lang en verschrikkelijk tobben, meende men er eindelijk van verlost te zijn, en nu blijkt ze slechts schijndood geweest te zijn. In Amerika is zij weêr opgestaan, en ofschoon zij na het doodvonnis van het Geneefsche scheidsgeregt niet meer van internationaal belang zal worden, maakt zij het toch den Yankees althans weer lastig genoeg. Er is namelijk twist ontstaan over de verdeeling van de 15 millioen dollars schadeloosstelling, welke men met zooveel moeite van Engeland heeft losgekregen. De regering te Washington had de som in staatsfondsen belegd en eene commissie benoemd om over de toewijzing te beslissen. Dat reeds wekte veel ontevredenheid, daar de vermeende regthebbers van oordeel waren, dat zij zeiven hun geld wel konden bewaren. Maar nu de commissie eindelijk verklaard heeft, dat de staat de geheele som maar alleen zal opstrijken, „aangezien de assu radeurs der buitgemaakte schepen toch vroeger reeds oorlogspremiën getrokken hebben, en overigens- eigenlijk geen enkel privaat persoon eenig regt op schadevergoeding heeft," nu is de verontwaardiging ten top gestegen. Men kan zich denken, hoe de oppositie-bladen thans tegen de regering uitvaren en haar herinneren, dat juist de belangen der particuliere personen het zwaarst gewogen hebben bij het scheidsgeregt. Het zal den klagers intusschen weinig baten. Op het patentbureau te Washington is onlangs aan elk beambte een vrouwelijke klerk toegevoegd. Pater Hyacinthe heeft zich over zijn niet-bijwonen der Evangelische Alliantie, die gelijk men weet den 3 dezer te New-York is bijeengekomen, met den volgenden brief verontschuldigd. „Mijne heerenToen ik meer dan een jaar geleden uwe uitnoodiging aannam kon ik de beletselen niet verwachten, die de naleving van mijne belofte ver hinderen. Ofschoon die beletselen mij thans eene opoffering kosten, betreur ik die niet, want zij betreffen de nieuwe ontwikkeling eener hervorming, waaraan zich, naar mijne meening, de redding der katholieke kerk vastknoopt. Mij eene taak toevertrouwende, die mijne individuële krachten te boven gaat, maar welke Hij, naar ik vertrouw, mij zal helpen vervullen, heeft God mij pligten opgelegd waarvoor alle andere wijken. Wilt gij mij verontschuldigen, mijne heeren, indien ik alleen met mijn hart in uw midden ben? Met zijn warmen aandrang gaat mijn geheele wezen naar u uit. Reeds sedert langen tijd tel ik vrienden in uwe gelederen; inderdaad, ik kan u allen mijne vrienden noemen, whnt, vereenigd door het geloof in denzelfden Christus, den eenigen Zoon van God, en den Zaligmaker der menschen, arbeidt gij om op een gemeenschappelijk terrein de verschil lende christelijke gezindheden te zamen te brengen, welke op zoo betreurenswaardige en, tot nog toe, zoo onherstel bare wijze zijn gescheiden geweest. Mijne eerzucht, ik beken het, strekt veel hooger. Waar gij met eene Alliantie tevreden zijt, zou ik eene organieke en levenwekkende eenheid verlangen. Ik geloof, dat deze eenheid te ver wachten is van het toekomstige lot der christelijke kerk, omdat ik haar ontdek in de vroegste traditiën dier kerk, en bovenal omdat zij den wil is van haren Goddelijken Stichter. Indien, even als die verzwakte Kerk der Open baring, de geheele christenheid niet van hare eerste liefde was afgeweken, zou het haar niet zoo moeijelijk vallen om dat blijde geheim harer eenheid te verwezenlijken, of zelfs maar zich er een begrip van te vormen. Mijn tijd verbiedt mij, mijne heeren, om u de bijzonderheden mede te deelen van het werk waaraan ik te Genève arbeid, en hetwelk gij wel met uwe deelnemende belangstelling wilt vereeren. Bovendien is die arbeid u door middel der pers voldoende bekend geworden. Ik waag het om er op te rekenen, dat de eerwaarde heer Frank Coulin (die u dezen brief over handigen zal) u desnoods over mijne plannen zal willen spreken. Wilt gij, mijne heeren, met mijne herhaalde betuiging van innig leedwezen, ook die aannemen van diijne eerbiedigste en innigste gevoelens van toewijding en achting voor u, in onzen gemeenschappelijken Heer en Zaligmaker. Hyacinthe Loyson." Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWDC. Krijnen, timmerman en A. Bommel. GETROUWDGeene. BEVALLENE. Buitenkant, geb. Katwijk, (Z.). M. A. Dost, geb. van Engelen, (D.). G. Andriessen, geb. Selderbeek, (D.). C. C. Sinjewel, geb. Bethlehem (Z.). A. D. Agema, geb. Vennik, (D.). F. H. Hagedoorn, geb. Descamps, (D.). J. Kroon, geb. Koffeman, (D.). G. Pronk, geb. Dienst, (1 D. en 1 Z.). A. de Boer, geb. van Stipriaan, (Z). J. E. Faber, geb. Bakker, (D.). OVERLEDENE. Fiorani, 24 dagen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) "3 O ei u Windrigting en Kraeht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent, j Toestand van de zee. 1 Stand. Afw. Stand. Afw. 26 12 zo. O.lk. 1 758.66 - 0.53 8.5 - 2.9 0.93 Vlak. 27 12 ntw. 7„ 768.56+ 9.42 9.0 - 2.2 0.73 weingolv 28 8 notn. 0.1„ 772.77jfl3.69 8.6 - 0.3 0.76 Vlak. 28 12 notn. 0.2„ 773.18 -f-14.10 9.2 - 1.7 0.71 Weersgesteldheid: 26 Oct. 12 u. Losbewolkt, mooi. 27 Oet. 12 u. Losbewolkt, winderig, mooi. 28 Oct. 8 u. Ligtbewolkt, helder, mooi. 28 Oet. 12 u. Idem. Van 20 tot en met 24 October viel er 72.8 millimeter regen, nagenoeg een negende van de jaarlijksche regenhoeveelheid. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 16 Oct. 27 Oct. Henriette. J.R.Brouwer. Padang. 20 Julius. K. Wijtsma. Suriname. 24 28 Oet. Zeehond. P. Fenenga. 24 Argo. C. Gran. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binneuk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 25 Oct. Venns. D. G. Pieieers. ZurMühlen&Co. Malaga. 27 SestriPrimo. G. Parodi. Duinker&Goedkoop. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Finchale. C. Merd. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Elvira. J. Sterry. C. Berghuijs. Pickwick. G.C.Ascough. Taganrog. Lijnzaad. ZurMühlen&Co. Iluntcliff. J. Battrum. Middlesbro. IJzer. lloogl. v.Hern'. John Bayle. F. Burnard. Cardiff. Steenk. de Vries Co. Ohio. C. Buil. Sunderland. Brazilian. J. Hodson. Croonstad. Rogge. Duinker&Goedk. Landbouw. A.Sissingh. Hernosand. Hout. Blikmau Co. Christiane. O.B.Andersen. Riga. van Vliet Co. EATEBE BERIGTE1V. De minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat, volgens de bij hem ingekomen ambts- berigten, aan Aziatische cholera zijn overleden in de week van 19 tot 25 Oct. jl. in Noordbrabant: te Breda 7, te Ondenbosch 2 personen; in Zuidholland: te Delfshaven 2, te Dordrecht 3, te Dubbeldam 1, te Rotterdam 5, te Schiedam 2, te IJsselmonde 1 persoon, en in Limburg: te Hom 1 persoon. Totaal in het rijk 24 personen. (Plaatsruimte betaald). PENSIONATEN. KOSTSCHOLEN. Het beste en aangenaamste cadeau hetwelk men aan jongens of meisjes op Pensionaten of Kostscholen geven kan, is ongetwijfeld het Eau d'Anvers van AuS. de Marbaix van Antwerpen. Het is de zuiverste parfumerie die bestaat daar zij gestookt is op aroma- titche planten en getrokken is op wijngeest. In vele Kostscholen en Pensionaten wordt het reeds gebruikt. Vijf-en-twintigjarigc Echtvereenlging VAN TEUNIS DE WAARD E N g NEELTJE VLAMING. Vlieland, 24 October 1873. 1 I 1 Bevallen van een Zoon E. RETEMEIJERSARLEMIJN. Soerabaija, 6 September 1873. De Heer en Mevrouw POOLVAN RHIJJf betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunnen Zoon. Helder, 27 October 1873. Langs dezen weg betuig ik mijnen hartelijken dank aan den Wel-Ed. Zeerg. Heer HAREMAKER, voor zijne uitmuntende behandeling en herstelling, aan mijne Vrouw bewezen; aan den Wel-Ed. Zeerg. Heer BITTER, voor zijne hulpvaardigheid; en aan den Wel-Ed. Heer MESDAG, Directeur van het Gasthuis, voor zijne menschlievende behandeling, aan de Patiënt en aan de Familie bewezen. M. PR A ATT. Mede uit naam van H. BLIKKENHORST, Vader, JOHANNA OETELMANS, Moeder, en verdere familie. De Machinisten a/b DEL1, roepen bij hun vertrek naar Indië, aan Vrienden en Bekenden een HARTEIiIJH VAARTWEL toe. P. J. SCHULD. C. VISSER. A. BOON. Degëne welke Zondags van Zantmer Kermis jl- eene verkeerde JAS heeft gehad uit de Kraam van de Vrouw van A. DE WAARD, gelieve hem, om onheilen te voorkomen, spoedig terug te bezorgen aan 't Buurtje, bij A. DE )VAA1!D. op BBlVCcSDAG ATOVEMBER s., des voormiddags ten 111 ure, vóór het lokaal 'T CENTRUM, ten overstaan van den Deurwaarder SWAVING, van: Op den verkoopdag ter plaatse voornuld te bezigtigen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3