1873. N°. 133. Woensdag 5 November. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Inenting en Herïnënting. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." V«r«chijnt Dinosdao-, Domderdag- en Zatuïdaq namiddag. jLbonnemeatsprija per kwartaalf 1-30. franco per poat - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Adverteatiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. \£ERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar,( Oqst-lndiê: via Triêst 11 Nov, 's avonds 6 u. Marseille 6 Nov., 's avonds 6 u. „ga Brindisi 17 Nov., 's avonds 6 u. a Curagao en Suriname, 16 Nov., 's morg. 6 u. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 13 Nov., 's morg. 6 u. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter voldoening aan het bepaalde bij art. 18 der wet van den 4 Dec. 1872 (Staatsblad No. 134) ter openbare kennis, dat door den plaatselijken heelmeester, den Heer H. BITTER, op aanstaanden Donderdag den 6 dezer, des namiddags ten drie ure, in een der localen van de werkinrigting op de Kerkgracht, eene zitting zal worden gehouden tot kostelooze inenting en herïnënting, en maant belanghebbenden aan van die gelegenheid gebruik te maken. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 November 1873. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 November. De mailboot Prins van Oranje, kapt. F. W. Fabritius, is den 30 Oct. des voormiddags 10 ure, van Batavia naar hier vertrokken. De mailboot Conrad, van Batavia naar hier, is, volgens telegram, 31 Oct. te Suez aangekomen en heeft aldaar de achtergebleven equipage van de Prins Hendrik geëmbarkeerd. Voor 100 schelvisschen werd jl. Donderdag alhier bij afslag f 45 betaald. De rog gold 99 cents per stuk. De sociëteit Mars alhier vierde gisteren avond het feest van 't 25jarig bestaan der grondwet. In 't midden der zaal prijkte de grondwet nevens de beeldtenissen van Z. M. Koning Willem III en van Neêrlands grooten. staatsman Thorbecke. Een der aanwezigen schetste in korte trekken de geschiedenis van Neêrlands staatsregeling in 't algemeen, meer bijzonder die van de belangrijke wijziging der grondwet in het veelbewogen jaar 1848, en wekte door te wijzen op den milden, vrijzinnigen inhoud van dit wetboek op tot meerdere waardeering van onze staatsregeling. Ten slotte werden door de aanwezigen aangeheven het 1ste en 5de couplet van het Volkslied. De leden bragten den avond verder genoegelijk door, terwijl toepasselijke heil dronken werden ingesteld. Nog iets over Cholera. Wat waarheid is, kan niet te dikwijls gezegd worden, en er zijn tijden waarin het pligt is te spreken. Deze beide gezegden geven mij vrijheid de volgende dingen ter overdenking aan te bieden, aan elk die prijs stelt op zijne gezondheid en die van het volk waarvan hij een deel uitmaakt. Toen eenige weken geleden de cholera wel in naburige landen heerschte, maar onze grenspalen nog niet had overscheden, heb ik in de Haarl. Crt. den invloed aangetoond van het drinkwater op de verspreiding van die ziekte, blijkbaar in hetgeen in vorige epide- mien te Haarlem was waargenomen. Thans, nu de cholera zich ook in ons land heeft vertoond, meen ik wel te doen met aan te toonen wat men in andere landen heeft waargenomen ten opzigte van het verband tusschen de cholera en het drinkwater. Over weinig dingen betreffende den algemeenen gezondheidstoe- «tand zijn in den laatsten tijd zooveel onderzoekingen gedaan als over het drinkwater. Ofschoon de geleerden het nog niet eens mogen zijn over de vraag, of het drinkwater de voorbeschiktheid voor ziekten verhoogt, dan wel of het als het voertuig, den drager van de besmetting beschouwd moet worden, het is in elk geval een feit, dat de verspreiding van de cholera en andere ziekten af hankelijk is van het drinkwater. Eu ten gevolge daarvan ziet men dan ook tegenwoordig overal, waar radicale verbeteringen van het drinkwater ingevoerd zijn, verbetering van den algemeenen gezondheidstoestand, vermindering van de sterfte en merkbare af- aeming van endemische en epidemische ziekten. Het water, dat als regen, hagel, sneeuw enz. op de aarde valt, loopt gedeeltelijk van de hoogten naar de laagten en kuilen van den grond, in den vorm van beken en rivieren. Doch het grootste gedeelte van het uit de lucht vallende water dringt in den grond; Oen noemt het dan grondwater. Door in den grond te dringen, loet het water de bestanddeelen van den bodem op. Alle stoffen van de aarde, die voor oplossing in water vatbaar zijn, worden het grondwater aangetroffen. Al het water, dat als bron- of Putwater uit den grond komt, bevat dus altijd grootere of kleinere aoeveelheden onbewerktuigde en bewerktuigde stoffen. Het spreekt 'an zelf, dat de hoeveelheden van die stoffen moeten verschillen aaar den aard van den bodem, waarin het water dringt, en daarom reeds PliniusTales tunt aquae, quales terraeper quas fluunt, <lat isde wateren zijn zooals de aarden zijn, waardoor zij vloeijen. Het is hier de plaats niet de verschillende bewerktuigde en on- Naar men verneemt, heeft het Z. M. den Koning behaagd, den naam van het thans in aanbouw zijnde oorlogsvaartuig Etna te veranderen in dien van Alkmaar. Naar bet U. D. verneemt, zal voor de stoomvaart maatschappij Nederland een stoomschip op de werf van de heeren Blackwood en Gordon te Glasgow gebouwd worden, zóó groot en prachtig, als er nog geen in de vaart is. Het Prov. geregtshof in Noordholland heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van Adrianus en Cornelis Sengers en Jan Komen, allen van Heiloo, beschuldigd de eerste en tweede van bedriegelijke bankbreuk en de derde van valschheid in geschrifte. Het hof heeft hen schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde feiten en hen ver oordeeld: den eersten beschuldigde tot negen, den tweeden tot drie en den derden tot twaalf maanden cellulaire gevangenisstraf. Men schrijft ons van Texel, dd. 3 dezer: „Tot groot genoegen van de ingezetenen te Oude Schild, heeft de geachte hoofdonderwijzer Muller beloofd, dat al mogt zijn naam, op de voordragt van hoofdonderwijzer aan den Burg zijn geplaatst, hij in geen geval zijn tegenwoordige standplaats zou verlaten. Reeds vóór genoemden heer aan het vergelijkend examen deelnam, dat in de vorige week ten raadhuize werd gehouden, heeft hij dit aan sommigen bepaald beloofd. Wij meenen dit blijk van verknochtheid niet onvermeld te mogen laten, daar men, waar onderwijzer en ouders zoo zamenwerken, van het onderwijs niet dan zegenrijke vruchten kan wachten." „Gisteren namiddag is een Grieksche brik, naam onbekend, bij de slufters verzeild geraakt. Het schijnt dat men het baken achter de Koog, voor het landmerk bij Callantsoog moet hebben aangezien, dat bij de heijigheid der lucht zeer wel mogelijk kan geweest zijn. 't Schip was geladen met zwavel en zat korten tijd na de stranding reeds vol water. De ekwipage bevindt zich hier aan wal. Met de berging van den inventaris is men druk bezig; de lading zal echter vermoedelijk verloren zijn." Jl. Vrijdag nacht zijn vijf schapen, aan verschillende veefokkers toebehoorende, op de weide gedood. Naar de wond te oordeelen zou het feit met een kort zakmes bedreven zijn. De dader is tot nog toe onbekend, doch de politie doet ijverig onderzoek. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 3 November: „Op de groote Najaars-Veemarkt alhier waren aangevoerd 5200 stuks. De handel was eenigzins stug en daardoor de prijzen, hoewel hoog, toch gedrukt. Wijders waren heden aangevoerd: 23 vette kalveren f 42 a 106, 1 nuchtere kalf f 18, 194 schapen f 32 a 40, 10 vette varkens 56 a 62 c. per kilogram." bewerktuigde stoffen te bespreken, die in het grondwater voor komen. Hoe onreiner de bodem is, des te onzuiverder zal natuurlijk ook het water zijn, dat uit dien bodem komt. Dat de grond, waarop sedert duizenden van jaren menschen wonen, natuurlijk zeer onzuiver moet zijn, dat is: vervuld moet zijn met bewerktuigde stoffen, is zoo duidelijk, dat het haast niet behoeft gezegd te worden. De bodem der steden vooral is vol van rottende stoffen, en over de oorzaak van die verontreiniging van den grond kan wel geen twijfel bestaan. Honderdduizend menschen brengen jaarlijks voort ongeveer 3,300,000 kilogram drekstoffen en 44,000,000 liter urine in onze stad worden dus in het jaar voortgebragt meer dan 1,000,000 kilogram drekstoffen en 14,000,000 liter urine. Een gedeelte van de vloeibare uitwerpselen komt met het waschwater, het water dat tot keukengebruik heeft gediend, met water uit fabrieken en werkplaatsen, vooral uit looijerijen, brouwerijen, slag- terijen enz. in de straatgoten, of het wordt door geulen en riolen in de grachten gevoerd; maar in elk geval dringt het voor een groot gedeelte in den grond. De overige vloeibare en bijna alle vaste uitwerpselen worden, zooals bekend is, in secreetkuiien ver zameld, die nooit volkomen digt zijn, of zij gaan door de riolen in de grachten, maar in elk geval dringen er groote hoeveelheden in den grond. Volgens de onderzoekingen van von Pettenkofer dringen er 0.9 van alle uitwerpselen in den bodem van Munchen, en volgens die van Reioh 0.7 in den bodem van Berlijn. Rekent men dooreengenomen slechts 0.5 of de helft, en rekent men daarbij den afval uit keukens en werkplaatsen, de uitwerpselen van dieren, enz., dan dringen er in den grond van eene stad van 100,000 inwoners meer dan 50,000,000 kilogram stoffen, die min of meer in verrotting zijn. En in den grond komen die stoffen in aanra king met het grondwater, dat water neemt hen op, en met het water komen zij weer uit den grond, of wel zij komen in den grond onder den invloed van verrottings-organismen (bacteriën), en zij vormen dan met de zuurstof van de lucht koolzuur, ammo niak, salpeterig zuur, enz. Als deze stoffen in het drinkwater voorkomen, leveren zij dus het zekerste bewijs, dat zulk water uitwerpselen van menschen en dieren heeft opgenomen. Het bovenstaande moge genoeg zijn om aan te toonen, hoe het grondwater in de steden onzuiver wordt. Laat ons nu zien, wat zulk grondwater, als drinkwater gebruikt, doet op de gezondheid van den mensch. Het menschelijk ligchaam bestaat voor ongeveer 70 ten honderd uit water. In den vorm van urine, zweet, enz. wordt dat water Jl Zondag vierde de gemeente Oost-en Westerblokker, in de avondgodsdienstoefening, gedachtenis van haar drie honderdjarig bestaan. Voor een talrijke schare, ook van elders aangekomen, sprak ds. J. van den Bergh Jr., de feestrede uit; terwijl de gemeente aan het einde der gods dienstoefening een feestlied aanhief, vervaardigd door den verdienstelijken onderwijzer van Oosterblokker, den heer P. van Kassei. De tentoonstelling van voortbrengselen der heden- daagsche kunstindustrie en fabrieks- en handwerksnijverheid, die op initiatief van den heer C. A. J. Geesink in den loop der maanden Dec. en Jan. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden gehouden, zal de volgende groepen bevatten: a. 1. Weverij, kant- en borduurwerk, vrouwen arbeid; 2. kristal, glas, aardewerk, porselein; 3. goud- en zilversmidswerken, met inbegrip van émail, niëllo, enz, 4. ijzer-industrie; 5. brons en andere onedele metalen; 6. geweren en wapenen; 7. meubelmakerij en houtsnijkunst; 8. mozaïk, hout en lederwerk; papeterie; 9. graphiek (boek-, steen- en plaatdruk, chromographie, enz.)10. muur-, hed en vloerbekleedsels; decoratief; 11. tapisserie en behangers- werk; b. voedingstoffen en delicatessen; c. chemische industrie. Te Amsterdam is gisteren een schipper, liggende met zijn schip in het Westerdok, aan Aziatische cholera overleden. Het Grondwets-feest werd ook gisteren te Amsterdam feestelijk gevierd. De vlaggen wapperde van de openbare gebouwen en uit zeer vele particuliere woningen. De bijeen komst in het Park begon ten 11 ure en was ten 1 ure afgeloopen. De groote zaal was vol; vele notabiliteiten op elk gebied, waaronder alle ministers, behalve de heeren Brocx en Fransen van de Putte, waren aanwezig; ook een aantal dames vereerden de bijeenkomst met hare tegen woordigheid. Kindergezang van 350 kinderen, allen met den oranjestrik op de borst, voorafgegaan door eene feest- ouverture van Reinecke, door het Parkorchest uitstekend uitgevoerd, opende het feest. Staande werd door de aan wezigen het Volkslied aangehoord. Prof. Vissering hield eene rede waarin hij, na hulde te hebben gebragt aan onzen Koning, door het publiek met een „leve de Koning" ontvangen, een overzigt gaf van al het goede door de grondwet gewrocht, van de groote ver anderingen en verbeteringen door haar in het leven geroepen, van de zegeningen door haar en de uit haar voortspruitende wetten over het land verspreid. De rede was in twee deelen gesplitst. Een andante van Beethoven werd na het eerste gedeelte uitgevoerd. Was dat eerste gedeelte gewijd aan de lichtpunten, het tweede toonde aan dat er schaduwzijden waren, zonder die echter op te sommen; er werd toch feest gevierd, critiek paste daarbij niet. Maar spreker erkende dat er verbetering bestendig uitgescheiden en inoet het dus geregeld weder opgenomen worden, hetzij als drinkwater, hetzij in den vorm van kunstmatige dranken, maar welker hoofdbestanddeel in elk geval water is. Het spreekt dus van zelf, dat de aard van het drinkwater den grootsten invloed moet oefenen op de gezondheid van den mensch. Sedert te Cardiff goed drinkwater wordt aangevoerd, is in die stad de sterfte van 33.2 verminderd tot 22.6; te Merthyr van 33,2 tot 26.2, en te Newport van 31.8 tot 21.6 op de 1000 inwoners. Volgens Horneman, is de typhoïde-koorts te Kopenhagen afge nomen, zoowel in veelvuldigheid als in hevigheid, zoowel in uit breiding als in duur en in doodeiijkheid, nadat het nieuwe water- verzorgingsstelsel is ingevoerd. In de Milbank-gevangenis te Londen is sedert het drinkwater voor de gevangenen niet meer genomen wordt nit de Theems, die met dierlijke stoffen verontreinigd is, maar uit eene artooische bron op Trafalgar-square, de sterfte van 6982 tot 419 op de 1000 verminderd, en typhus, dyssenterie en diarrhée zijn uit dat gesticht verdwenen. In een gedeelte van de stad Greifswald woedde eene hevige typhus-epidemie. Bij onderzoek van den bodem bleek het, dat de walgelijke inhoud van de straatgoten door eene dunne, reeds met rottende stoffen bezwangerde aardlaag, in de putten was gedrongen. Ballard deelt mede, dat een melkverkooper typhus in 70 huis gezinnen gebragt heeft, doordat hij zijne melkvaten met onzuiver putwater spoelde en misschien ook wel de melk daarmede vermengde. Wolf somt eene groote menigte van gevallen op, waaruit met zekerheid blijkt, dat slecht drinkwater diarrhée veroorzaakt en dat het moeraskoorts, boord, typhus en cholera kan verspreiden. Vooral wijst hij daarbij op het feit, dat zulk water dikwijls volkomen helder, frisch en goed van smaak kan zijn, en dat het onderzoek toch duidelijk eene verontreiniging met gootwater en zinkput- inhqpd aantoont. Lersch verhaalt van eene menigte gevallen, waarin water, 'twelk rottende bewerktuigde stoffen bevatte, de verwekker en verspreider van typhus, diarrhée, cbolerine, cholera en andere ziekten werd. Volgens Lebert, is het ontwijfelbaar zeker, dat drinkwater, 'twelk rijk is aan organische verrottings-producten, tot de verspreiding van typhus en cholera bijdraagt. Hetzelfde zeggen Buchanan, Wolfsteiner, Göttisheim en vele andere geleerden. De beroemde pomp in de Broadstreet te Londen leverde drink water aan een van de fraaiste gedeelten van het Westend. Gedu rende de cholera-epidemie van 18481849 gaf dat putwater

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1