Eene flinke Dienstbode. Duitschland. Amerika. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Marine-Haven Nieuwediep. i 283ste STAATS-LOTERIJ ALKMAA RSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. afwerpen; doch steeds blijft de practische moeijelijkheid bestaan, hoe men ze kan onderscheiden van de andere. Hooge interest, men mag het gerust herhalen, beteekent onvoldoenden waarborg, waarbij in 99 van de 100 gevallen wanneer de interest een zekere hoogte te boven gaat, of het fonds niet van vertrouwenswaardige zijde is aanbevolen. Men heeft dikwijls opgemerkt, zegt de Times, dat niemand zoo roekeloos zijn geld waagt als hij of zij, die 't verlies het allerminst verdragen kan. Weduwen en plattelands predikanten hebben een stoutmoedigheid in geldzaken, welke alle verstand te boven gaat. Zij loopen met het grootste optimisme en hartelijkste vertrouwen kansen, die menigen veteraan van den effectenhoek tot wanhoop of zelfmoord drijven zouden. Een correspondent van het Daily News hangt een allertreurigst tafereel op van de Fantijnen, op welke de Engelschen als bondgenooten durfden rekenen. Deze lieden - schrijft hij - hebben onder het Britsche protectoraat het laatste zweepje van mannelijkheid verloren. Niet alleen komen zij bij de Engelschen om voedsel bedelen; maar zóó ver gaat hunne onbeschaamdheid, dat zij dan nog betaling toevragen voor het naar huis dragen er van! Een ongeluk van ernstigen aard viel jl. Vrijdag ochtend, omstreeks 8 uur, voor in het huis van een vuurwerk maker, in de wijk Lambeth te Londen. De man woonde in het onderste gedeelte van het huis en was bezig vuur werk te maken voor een der schouwburgen, waar dien avond de „zamenzwering van Guy Fawkes," ten doel hebbende het parlement in de lucht te doen springen, zou vertoond worden. Het bovenste gedeelte van het huis werd door andere lieden bewoond. Nadat de buren eenige ontplof fingen gehoord hadden, die zij aan de mistseinen, welke bij de spoorwegen in gebruik zijn, toeschreven, ontstond eene zware ontploffing, die den vuurwerker het raam uit en levenloos op straat wierp. Gelijktijdig geraakte het huis in brand en werden de bewoners door de vlammen omringd; eenige brandspuiten kwamen, doch te laat om de zich in huis bevindende personen gelegenheid tot redding te geven. Zij waren zeven in getal, bestaande uit de vrouw van den vuurwerkmaker, eene moeder met twee kinderen en een grootmoeder met hare twee kleinkinderen, zoodat acht personen (de man die dadelijk gedood werd inbegrepen^ omkwamen; ook zijn vrouw, die in den winkel was, werd onmiddelijk gedood. De Nordd. Allg. Ztg. wijdt aan den pas gestorven Koning van Saksen de volgende woorden „In de twee tientallen jaren van den regeringstijd van den ontslapene vallen de gewigtige gebeurtenissen van de wedergeboorte des Duitschen rijks en de geschiedenis dier dagen zal aan Koning Johann steeds als aan een echt Duitsch vorst doen denken, die de oud-Saksische trouw met de warmste liefde voor zijn volk en de verheven eischen van den nieuwen tijd op een juiste wijze wist te vereenigen. En met den Saksischen stam zal daarom ook het gansche Duitsche volk met een gevoel van weemoed den blik naar het slot aan de Elbe rigten, waar een edel mensch, een uitstekend geleerde, een goed en wijs vorst na een hevig lijden tot de eeuwige rust is ingegaan." Kap. Cooney, gestationeerd met een detachement sol daten te Camp Colorado in Texas ter beveiliging van de bewoners dier landstreek tegen de strooperijen der Indianen, vond onlangs in het bosch het lijk hangen van een jong meisje, wier hoofd was gescalpeerd. Het bleek de dochter te zijn van een pachter te Jemneas Creek, op twaalf mijlen afstands van Camp Colorado. Gedurende de afwezigheid van den bewoner, Williams geheeten, en diens zoons, waren de Indianen de woning binnengedrongen. Zij poogden de vrouw des huizes mede te voeren, die zich daartegen met de kracht der wanhoop verzetteten laatste werd zij doorboord door een pijl- en een pistoolschot. Daarop verwijderden zich de Indianen met haar dochter, nadat zij nog haar zoontje, een kind van zeven maanden, in het vuur hadden geworpen. De moeder, hoe zwaar gewond ook, kroop naar het vuur om het kind te redden. Zij bezweek nog dienzelfden nacht aan de ontvangen wonden; haar oudste zoon keerde nog in tijds terug om haar bran denden dorst te kunnen laven en afscheid van zijn moeder te nemen. Eenige dagen later stierf ook de zuigeling ten gevolge der vreeselijke brandwonden. Hoe onmenschelijk dit ook zijn moge, zoo is het even waar, dat ook de blanke bevolking ruw geweld bezigt tegen de Indianen, die hunne onafhankelijkheid trachten te behouden. Treffend is wat een hoofd der Apachen-Indianen tot een der Amerikaansche legerhoofden zeide: „Wij lijden honger, wij moeten stelen of sterven. Uwe soldaten hebben ons verdreven, het wild is schaars en wij wagen ons niet op de jagt omdat gijlieden jagt op ons maakt. Gij hebt mijn vier kinderen doodgeslagen," ver volgde hij schreijend, „maar toch wil ik een grooten dikken vrede makeneen rots zal ik op dien vrede rollen, en wij zullen hem niet schenden voordat de regendrop de rots heeft weggespoeld." De Boodschap van den president der Fransche republiek. De Boodschap van den maarschalk-president, die in de zitting van Woensdag in de Nationale Vergadering is voorgelezen, draagt de dagteekening van 5 November. Zij vangt aan met de vermel ding der volledige ontruiming van het grondgebied, „die plaats gehad heeft zonder onlusten binnen 's lands en zonder wantrouwen in bet buitenland te verwekken." „Europa," vervolgt de maar schalk, „ziet ons, in de overtuiging, dat het ons vast voornemen is den vrede te handhaven, zonder beduchtheid het bezit van ons zeiven hernemen. Van al de mogendheden ontvang ik de betuiging harer begeerte om met ons in vriendschap te leven. Binnen 's lands is de openbare orde krachtig gehandhaafd geworden. Eene waak zame administratie heeft de bestaande wetten met stiptheid toege past en zich voor alles door dien conservativen geest laten leiden, waarmede de groote meerderheid dezer vergadering steeds getoond heeft vervuld te zijn en dien ik, zoolang zij mij het gezag blijft toevertrouwen, nimmer zal verloochenen. De stoffelijke rust heeft echter niet belet, dat er onrust in de gemoederen heerschte, en bij de nadering uwer weder-bijeenkomst is de worsteling tusschen de partijen met verdubbelde kracht toegenomen, hetgeen zich trouwens verwachten liet." De maarschalk brengt vervolgens de bij de Kamer aanhangige constitutionele wetten ter spraak. „Deze," zegt hij, „waren door de Vertegenwoordiging tegen het tijdstip harer weder-bijeenkomst aan de orde gesteld, en het kon dus geene verwondering baren, dat dit gewigtige onderwerp door de verschillende partijen vooraf tot een onderwerp van beschouwingen werd gemaakt. Ik was niet geregtigd in het daarover gevoerde levendige debat tusschenbeide te komen. De werking van mijn gouvernement moest zich er toe bepalen om de discussie binnen de palen der wettigheid te houden en om een volstrekten eerbied aan uwe toekomstige beslissing te waarborgen. Uwe magt is ten dezen dan ook in haar geheel ge bleven, en niets kan de uitoefening daarvan belemmeren. Welligt meent gij echter, dat de door dit debat opgewekte beweging het bewijs levert, dat de vestiging van een den toekomst onbepaald bindenden regeringsvorm, van welken aard die ook zijn mogt, in de tegenwoordige stemming der gemoederen en onder de omstan digheden van het oogenblik ernstige bezwaren zou kunnen opleveren. Welligt zult gij het voorzigtiger achten om in uwe instellingen dat karakter te bestendigen, 't welk haar in staat kan stellen om, even als thans, alle vrienden der orde, zonder onderscheid van partijen, rondom het gezag te blijven scharen. Mogt dit uwe meening zijn, vergun dan aan hem, dien gij gekozen hebt zonder dat hij naar die eer gestreefd heeft, u met vrijmoedigheid zijn gevoelen kenbaar te maken. Om de openbare rust op eene voldoende wijze te waar borgen, mist het tegenwoordige régime twee gebiedende voorwaar den, die gij het onmogelijk, zonder gevaar, langer kunt onthouden: het mist èn voldoende vastheid èn genoegzaam gezag. Wie ook met de magt in den staat bekleed moge zijn, hij kan geeu duurzaam nut stichten, indien zijn regt om te regeren dagelijks in twijfel wordt getrokken en indien hij niet verzekerd is, dat zijn bestaan lang genoeg zal duren om het land tegen telkens terugkeerende beroeringen te kunnen waarborgen. Met een gezag, dat elk oogen blik voor afwisseling vatbaar is, kan men wel den vrede van heden, maar niet de veiligheid van morgen verzekeren. In zulk een toestand kunnen geene groote ondernemingen op touw worden gezet; de arbeid kwijnt en Frankrijk, 'twelk niets liever dan zijne herschepping wenscht, ziet zich in zijne ontwikkeling tegengehouden. De buitenlandsche staatkunde kan niet dien zamenhang noch die standvastigheid erlangen, welke alleen in staat zijn om op den duur vertrouwen in te boezemen en de grootheid eener natie te handhaven of te herstellen. Het tegenwoordige bewind is niet genoegzaam toegerust met wetten, die de partijschappen kunnen ontwapenen, of zich zelfs door zijne eigene agenten te doen gehoor zamen. De drukpers geeft zich ongestraft aan buitensporigheden en aan eene heftigheid over, die ten laatste den volksgeest zouden bederven. De verkozen gemeentebesturen vergeten, dat zij de organen der wet zijn en laten in verscheidene deelen des lands het centraal gezag onvertegenwoordigd. Gij zult deze gevaren in ernstige over weging nemen en der maatschappij een duurzaam en sterk uitvoe rend bewind schenken, hetwelk zich hare toekomst aantrekken en haar krachtdadig in bescherming nemen kan." Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: C. Kersseboom, werkman en E. Veenstra. J. G. J. Paraviciui di Capelli, kapitein - magazijnmeester der Artillerie en W. A. Bakker. GETROUWDC. Boon en T. Tinkelenberg. BEVALLENA. Bruin, geb. Boon, (Z.). M. W. Kammerer, geb. Thie, (D.). T. Kuiper, geb. Vlaming, (Z.). J. M. Scheer, geb. de Wit (Z OVERLEDENM. N. Tichelman, 10 jaren en 10 maanden. T. Olivier, 19 dagen. Van 16 tot 31 October 1873. ONDERTROUWD: Hermanus van der Sluijs, 24 jaren en Antje Kossen, 23 jaren. GETROUWD; Johannes de Vries en Aagje Bakker. GEBOREN: Jan, zoon van J. Harp en S. Buisman. Klaas, zoon van IJ. Blokker en D. Raap. Trijntje, dochter van D. Kapitein en A. Schager. Trijntje, dochter van G. Kaper en M. van Tol. Pietertje, dochter van W. de Boer en M. Prins. Maaltje, dochter van C. Kapitein en J. de Groot. Pieter, zoon van P. Nieuwland en '1'. Blaauboer. Cornelia Catharina, dochter van C. Dignum en H. Hopman. Willem, zoon van N. Spaans en A. van Voorst. Antje, dochter van K. Koning en N. Krul. OVERLEDENJacob, 7 weken, zoon van P. Hoep en G. Schotvanger. Dieuwertje, 12 weken, dochter van P. Veuger en K. Bregman. Jan Gorter, 79 jaren, echtgenoot van T. Schager. Gerrit Zwaan, 57 jaren, echtgenoot van G. Krijt. Levenloos kind van D. Wit en J. Eriks, en van T. Ott en J. Vries. Van 1 tot 31 October 1873. ONDERTROUWD: J. Scheltus en T. Butter. GETROUWD: Willem de Jong en Trijntje Koorn. GEBORENSimon, zoon van S. Klein en T. Maars. Simon, zoon vau C. Everts en G. Ruijter. Maria Louisa Charlotte Marianne, dochter van C. Reuver en H. J. Leeflang. Antje, dochter van D. Bekendam en M. Klein. Albert, zoon van wijlen H. II. van Wit- senburg en C. R. van Eijk van Voorthuizen. Geertje, dochter Tan C. Koorn en T. Tijsen. Antje, dochter van C. Kuut en M. Dekker. Maartje, dochter vau S. Bakker en A. de Haan. Dina, dochter van D. ten Bokkel en N. Dovis. Dirkje, dochter van H. Minnes en A. de Vries. Maria, dochter van D. Lont en M. Poppen. OVERLEDEN: Jan Mostert, 1 jaar, zoon van Arijaautje Mostert Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaait. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Julij. 8 Nov. Sunda. M.A.Overgaauw. BataviaviaCardiff. 30 Oct. Tromp. P. Hoekstra. Batavia. 4 Nov. 8 Nov. Franklin. C.M.Lindgren. Pensacola. 6 Nov. 7 Nov. Cycloop. J. J. Muntendam. Napels. 7 Nov. Jan van Brakel. D. de Roever. Macassar. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 7 Nov. Sinus. C. T. Geraud. ZurMühlen&Co. Malaga. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) d Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigb.; procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 1 zto. 2k. 754.87!- 4.00 7.8 - 0.9 0.91 Vlak. 8 8 jono. 0.2„ 761.03 f 2.18 7.8 t 1.0 0.97 a 8 12 jotz. U.l„ 762.36 f 3.50 8.1 - 0.4 0.95 n Weersgesteldheid: 7 Nov. 12 u. Digtbewolkt, mooi. 8 Nov. 8 ii. Bewolkt, beneveld, mooi. 8 Nov. 12 u. Nevelig, mistig, mooi. EERST Hl K. L A. S S E. Vierde lijst: No. 8478 2000; No. 8013 1500; No. 20 en 727 ieder 400; 'No. 11427 200. B1ATERE 'BERICTEN. Door de heeren van Vliet Co., cargadoors, is aange kocht het Nederl. klipper-schoener-brikschip 4 Gebroeders, gebouwd in 1866, groot 241 Ned. tonnen, laatst gevoerd door kapt. Kliju. Het is nu genaamd den Helder, en zal gevoerd worden door kapt. ftab. Voor circa f 13000 werd in deze week aan visch besomd. De mailbooten Borneo, den 6 te Point de Galle en de Celebes te Aden van hier aangekomen, zouden den vol genden dag de reis naar Batavia voortzetten. Aan boord van beide schepen was alles wel. Bij kon. besl. van 5 Nov. 11. is bepaald, dat tegen 1 Mei a. s. de volgende garnizoensveranderingen zullen plaats hebbenvan het 1ste reg. inf. het lste batde lste comp. van Harlingen naar Leeuwarden en eene comp. van Leeuwarden naar Harlingenvan het 3de reg. inf. het lste bat., de 3de en 4de comp. van Neuzen naar Vlis- singende 5de comp. en van het 3de bat. de 5de comp. van Vlissingen naar Neuzen; van het reg. veld-art. de lste comp. art. transporttr. van Arnhem naar 's Hage, en van het lste reg. vesting-art. de 8ste comp. van Hellevoetsluis naar Delft, en de 11de comp. van Delft naar Hellevoetsluis. Verder zal, met gemeld tijdstip, de alsdan te Delfzijl gestationeerde comp. van het lste reg. inf. worden vervangen door een det. van dat corps onder het bevel van één officier. Te Rotterdam is een sjouwer veroordeeld uit Gouda, wegens mishandeling van eene tachtigjarige vrouw, die hem om betaling van haar verschuldigd geld gevraagd had, tot een cellulaire gevangenisstraf van 6 weken, boete van f 8 of subsidiair een dag gevangenis. Een bakker te Utrecht die geweigerd had bij den burgerlijken stand het kind aan te geven, waarvan zijn vrouw bevallen was, is veroordeeld tot een cellulaire gevan genisstraf van acht dagen en eene geldboete van f 8. Kaas. Aangevoerd 385 stapels, wegende 86316 kilogram. Kleine Hooi f Commissie f Middelbare f Laagste prijs f Kleine Gras f 35,Comm. f 37,Middelb. f 38,50. Laagste prijs f 21, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 3366 hectoliters, waarvan 879 Tarwe, 238 Rogge, 650 Gerst, 1200 Haver, 232 Boonen, 4 Kanariezaad, 6 rood Mosterdzaad, 7 Karweizaad, 150 Erwten. Tarwe f 12 a 13,50, Rogge f 10 a 10,50, Gerst f 6,50 a 7,50, idem Chcv. f 8 a 8,60, Haver f 4 a 5,40, Paardenboonen f 7,75 a f 8,50, Bruine Boonen f 12 a 18, Kanariezaad f 13, rood Mos terdzaad f 19, Karweizaad f 17, Erwten: Groene f 13 a 16,50, Graauwe f 15 a 17, Vale f 10 a 14, Witte f 11. 2 Paardeu bov.'tjaar f 45a Veulens - a Koeijen - a 8 NuchtereKal veren- 15a 42 19 Schapen - 13a 42 Lammeren - a 78 Magere Varkens - 13a 18 172 Biggen ben. 10 w.- 5a 8 6 Bokken en Geiten - 3a 10 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. clü0al05 STAAT VA1V BRIEVEST, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de maanden Julij, Augustus en September 1873. Naar Noord-AmerikaG. P. Wagenaar, te Cincinnati (2 stuks). Naar Belgie: L. A. Eekman, te Brussel. Naar DuitschlandCh. Bosch Reitz, te Weenen. Naar Engeland: Ch. Alston, te Glasgow; miss W. Simpson, te Liverpool; wed. J. T. Mendelson, Nicolaide, P. Thomas, J. Lee, Th. Monahaw, miss M. Jeanneret, miss den Holter en Ada van Wilgen, allen te Londen. Naar en over ItaliëG. Della-Torre, te Genua; M. L. Laureij, te Suez. Be Directeur van het Postkantoor te Helder, H E R W E IJ E R. iTTJIMll I fi.I Li II vAl ,iil{."\rt| "Wordt gevraagd, om ten spoedigste in dienst te treden Adres bij den Boekhandelaar L. A. LAURELJ.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3