STATKX-GEXËRAAL. Buitenland. Engeland. werk, ruim f 100 maken, maar elk gezin in Lossarie slechts f 2.50, schoon daar het aantal hoornen veel grooter was. Zoo verdiende in het voordeelige koffiejaar 1869 elk gezin in Passaroean dagelijks 56 cents, hoezeer aldaar 2/3 der koffie de weinig werk vorderende boschkoffie is, en in Banjoemaas 2| cent! Slechts in enkele van de meest winst gevende districten is het dagloon voldoende om de rijst te betalen, welke de arbeiders gedurende hunnen werktijd tot voedsel behoeven. De minister vleit zich, dat, wordt de druk der verplichte koffiecultuur „van lieverlede geheel weggenomen, na verloop van eenigen tijd de verplichte teelt slechts in naam zal bestaan en in werkelijkheid een vrije volkscultuur zal zijn geworden, mits de bevolking voor de geleverde koffie eene betaling ontvange, die de voordeelen der cultuur voor haar tastbaar maakt." Zoete hoop, welke, bij nog dikwerf herhaalde prijsverhooging, misschien in enkele der beste districten vervuld zal worden, vooral in zulke waar nu het loon reeds redelijk is en het door de verhoogiug met f 1 per picol nog beter zal worden. Maar in de minder bevoorrechte districten, wat baat daar f 1 per picol bij de geringe oogsten, gevolg van ongeschikte gronden? Dit bezwaar werd in de Kamer dan ook degelijk ter spraak gebracht; waar een zeer ongelijke druk bestond, meende men, dat een algemeene maatregel, eene gelijke verhooging, niet de gewenschte verbetering kon aanbrengen; maar men bleef in gebreke, practische middelen aan te geven, waardoor billijker verdeeling van druk, meer gelijk matige betaling zou worden verkregen. Dit gaf dan ook den minister, die de gemaakte bedenkingen gaaf toegaf, de beste gelegenheid om zijn voorstel te verdedigen als eene poging om het plantloon der koffie iets meer te doen naderen aan den [driemaal grooteren] marktprijs. Aan los lating der cultuur viel niet te denken. Voor alsnog was hem geen middel bekend om de uitgaven in Indië te dekken door eene andere inkomst, die de bevolking minder drukt dan die door de koffie verkregen. Hij verloor het précaire van den toestand niet uit het oog, maar zou der waarheid te kort doen, zoo hij verklaarde binnen een kort tijdperk verandering mogelijk te achten. Hij gaf door deze verkla ring te gelijker tijd een démenti aan hen, die hem het voornemen toeschrijven om de verplichte koffiecultuur op te heffen en alzoo roekeloos en ontijdig een middel prijs te geven, dat en voor Indië en, helaas, voor het moeder land onmisbaar is het blijft nog altijd waar, dat de koffie de kurk is waarop beider financiën drijven. Amendementen van de heeren Bredius, om de zaak in afwachting van de gevolgen der koffie-enquête in statu quo te laten en de verhooging van de begrooting te nemen, en Moens om het plantloon met f 2 in plaats van met f 1 te verhoogen, werden met groote meerderheid verworpen en het regeeringsvoorstel daarna onveranderd goedgekeurd. Binnenland. HELDER en NIEÜWEDIEP, 11 November. Spaarbank voor den Helder, 3de kwartaal 1873: Saldo op 1 Julij 1873 f 44943.59 Ingebragt, en renten gedurende het3ekw.l873 5700.09 f 50643.68 Uitbetaald gedurende het 3de kw. 1873 3036.185 Saldo op 1 October 1873 f 47607.495 Aantal deelhebbers op 1 Julij 1873. 362. yl October 1873. 371. Bij de op jl. Zondag gehouden verkiezing van vier notabelen der hervormde gemeente alhier zijn de heeren J. Goedkoop, P. A. C. Hugenholtz, C. J. Blok en B. Wereridlijn Smit herkozen. De mailboot Holland is Zondag alhier van Engeland aangekomen en zal waarschijnlijk den 16 dezer van hier naar Batavia vertrekken. Volgens een bij het departement van Marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Deli, onder bevel van den luit. ter zee 1ste klasse P. Zwaan, op zijne reis naar Oóst-Indië, den 9 dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. H. M. de Koningin is Zondag avond jl. van H.D. buitenlandsche reis in de residentie teruggekomen. Beroepen bij de Vlaamsch Evangelische gemeente te Brussel ds. J. G. Knottnerus, pred. te Dordrecht. Uit het verslag aan den Koning van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezigt in het jaar 1872, dat dezer dagen het licht zag, blijkt, dat de sterfte in Nederland geringer was dan in 1871. In dat jaar was 1 inwoner op 31,78 gestorven; in 1872 1 op 35,69. Bij eene bevolking van 3,627,285 stierven in 1872 in het geheele rijk 101,907, daaronder begrepen 7313 leven loos aangegevenen. Dit laatste getal is bijna gelijk aan dat in 1871. In 1872 was het aantal geneeskundigen met 40 vermin derd, dat der vroedvrouwen daarentegen vermeerderd met 5, terwijl dat der apothekers met 25 verminderde. Op 31 Dec. 1872 bedroeg het aantal geneeskundigen voor het geheele rijk 2162. Nog steeds wordt het verlies van plattelands- en stedelijke heelmeesters niet opgewogen door eene evenredige vermeerdering van het aantal artsen ot medicinae doctores. Intusschen mag niet voorbijgezien worden, dat, terwijl het aantal doctores met beperkte bevoegd heid afneemt, dat der doctoren met algemeene bevoegdheid jaarlijks toeneemt. Over het algemeen is de aardappelenoogst op Texel niet voordeelig. Het natte weder heeft de knol verminderd van kwaliteit. Puike aardappelen gelden f 3.25 per mud. De mangelwortel (veevoeder) daarentegen levert een goeden oogst op. Een landbouwer rooide 3 wortels, welke te zamen 24 kilogram zwaar waren. Men schrijft ons van Hoorn, dd. 10 dezer: «De aanvoer van vee op de gehouden veemarkt van heden wordt geschat op ongeveer 6500 stuks; men besteedde voor geldekoeijen f 150 a 325, voor melkkoeijen f 120 a 290, in jong vee was de handel stug en de prijs zeer uiteen- loopend, zoodat het wel een derde minder in prijs was. De handel was in het beste vee vlug en men besteedde zeer goede prijzen daar er veel voor buitenlandsche rekening werd opgekochtde mindere soorten kon men niet zoo vlug van de hand zetten, daar de prijzen eenigzins minder waren, bleef er nog al vee onverkocht." De jaarwedde van den hoofdonderwijzer aan de open bare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Medemblik is onlangs door den Raad verhoogd met f100, waardoor zij is gebragt op f 950. De Raad der gemeente Schermerhom, heeft in zijne vergadering van 4 dezer besloten tot verhooging der jaar wedde van den hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school aldaar met f 175, zoodat die nu zal bedragen f 1000. Bij L. G. Post, te Purmerende, is verschenen het eerste nummer van een Weekblad voor het jonge Nederland. De redactie de heeren D. Dekker en H. C. van der Heide stelt zich voor, eene courant te leveren voor het opkomend geslacht, voor jongelieden van 1217 jaar- De geschiedenis van den tegenwoordigen tijd zal op eene wijze behandeld worden, dat zij ook begrepen kan worden door hen, voor wie de berigten van andere couranten zonder nadere verklaring dikwijls niet duidelijk genoeg zijn. Het blad zal trachten aan alle rigtingen regt te laten weder varen en voor geene daarvan partij kiezen. Op de eerste najaars-veemarkt te Yelsen waren onge veer 1700 runderen aan de lijn. De handel was tamelijk levendig en de prijzen over het algemeen beter dan men verwacht had. De heer W. P. de Chavonnes Vrugt, vroeger hofkamerzanger van Z. M. en als zoodanig algemeen bekend, is op 76jarigen ouderdom, jl. Zondag middag buiten Haarlem op de Brouwersvaart, waar hij eenige jaren woonde, overleden. Bij de jl. Dingsdag te Weesp plaats gehad hebbende aanbesteding van het verbeteren van het fort Uitermeeris, onder nadere goedkeuring, aannemer geworden de heer K. van Spanje, te Sliedrecht, voor de som van f 133,600. Een schandelijk feit moet, volgens de H. N., te Leiden hebben plaats gehad. Een kind zou gedurende 4 jaren door eene stiefmoeder opgesloten zijn gehouden, en door haar op de ruwste manier mishandeld zijn, tengevolge waarvan het geheel gekromd is en als het ware uitgeteerd zoude zijn. Zeker is het, dat het kind naar 't academisch ziekenhuis is vervoerd, de zaak in handen der justitie is, en de ouders, naar men zegt, de stad met de noorderzon hebben verlaten. Het huis van de schuldigen is gedurende dag en nacht door de politie bewaakt, om te zorgen, dat het volk niet zijn eigen regter zou worden. Volgens het D. v. Z. H. loopt het gerucht, dat de mis vorming en de onreinheid, waarin het kind zich bevond, zouden zijn toe te schrijven aan de verwaarloozing of mis handeling die haar ouders hebben moeten gepleegd. De politie doet daarnaar onderzoek; maar er bestaat een ver moeden, dat die toestand veroorzaakt is door het kousen- breijen van den vroegen morgen tot den laten avond, voor de behoeften van het gezin] dat daarvan leven moet, omdat de vader als kleermakersknecht voor een koopwinkel te weinig verdient. „Zulke voorbeelden, zegt het, zijn er meer daar ter stede, dat meisjes ook van hooger leeftijd van 's morgens 5 tot 's avonds 10 ure op een stoel zitten te breijen en onder dat werk allerlei ligchaamsbuigingen maken, die op den duur een wanstaltigheid veroorzaken, welke welligt ook bij een abnormalen toestand der ligchaamsdeelen verkregen wordt. Voor 's hands blijkt nog niet van mis handeling, wel van verwaarloozing, gelijk steeds ddar, waar de arbeid van kinderen zoo vroeg geëxploiteerd wordt in het geldelijk voordeel der ouders." Het L. D. bevat eene met de laatste overeenkomende lezing. Jl. Zaturdag was de najaars-veemarkt te Utrecht met ruim 1200 stuks vee bezet; er waren vele buiten landsche handelaren, maar de handel was lusteloos, men kon de gevraagde sommen niet verkrijgenvoor kalfkoeijen was de prijs van f 180 tot f 230, vare koeijen van f 120 tot f 180, vaarzen van f 80 tot 150, melkkoeijen van f 120 tot f 200, voor vette varkens betaalde men van 45 tot 55 cents per kilogram, voor schapen van f 15 tot f 30; er is veel vee onverkocht gebleven; de grootste aankoopen werden nog voor het buitenland gedaan de handel voor het binnenland was van geene beteekenis. (U. D.) Op de gisteren gehouden veulenmarkt te Utrecht waren 580 paarden aangebragt. De handel was voor het binnenland lusteloos, terwijl die voor het buitenland levendig was en er zeer hooge prijzen besteed werden. Het Provinciaal geregtshof in Zeeland heeft P. Blomme, oud 51 jaren, beschuldigd van eene vrouw op den open baren weg moedwillig te hebben aangegrepen, in eene sloot geworpen en haar met een mes bloedende wonden te hebben toegebragt, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vijf jaren en in de kosten. Dr. H. J. Nassau, te Assen, sedert jaren inspecteur van het lager onderwijs in Drenthe, die eenige dagen geleden wegens ouderdom en ongesteldheid als zoodanig zijn ontslag had aangevraagd, is jl. Zaturdag nacht in den ouderdom van 82 jaren overleden. Uit Meppel, meldt men van 9. Nov. „Tengevolge van het terugloopen der veeprijzen, zijn er in onze environs vetweiders, die dit jaar meer dan f 700 schade lijden." Men meldt o. a. uit den zuid-oosthoek van Drenthe aan de Gron. Crt: „Ruim zoo veel sensatie, als't grondwet-jubilé, verwekten hier de courant-artikelen over de hooge-hakken-kwestie, door de doctorale thesis van den heer Hamilton in 't leven geroepen. Och ja, ook tot in onzen vergeten achterhoek drong, onder de dames, die Babelsclie dwaasheid door, om grooter te willen schijnen dan men inderdaad is! Ook hier, helaas! kan men jeugdige schoonen (die men anders voor verstandiger aanzag,) op dat verfoeijelijk en gevaarlijk schoeisel langs 's heeren straten zien voltigeeren en balan- ceeren, dat men, uit bezorgdheid van ze, zóó zóó te zien zwikken en tuimelen, onwillekeurig de handen uitsteekt, om ze weêr op de been te helpen.... Mag ik, meneeren van de redactie, uw geacht blad tot het vehikel maken van een zeer dringend verzoek aan den pas gepromoveerden doctor?.... 't Zal dit zijn: dr. Hamilton, laat uw thesis achter uw dissertatie niet een laatste woord zijn over hooge afschu welijke hakkenVat er de pen voor op om er nog uit voeriger tegen te schrijven, en bewerk daardoor, dat onze jonge dames, op 't punt van haar schoeisel althans, weêr de heerschappij van 't gezond verstand gaan erkennen en huldigen! Menige huisvader zal er u eeuwig dankbaar voor zijn." Te 's Hage, Haarlem, Leiden en meer andere plaatsen zijn de vleeschprijzen verminderd met 10 cents per kilogram, Te Zutphen geldt het 90 cents en te Assen 70 cents. Op de jaarmarkt te Baarle-Rixtel zijn twee paarden verkocht, die zamen 78 jaren oud waren, door twee boeren, die met hun beiden 160 jaren tellen. Een berigt uit Samarang, dd. 22 Sept. jl., luidt „Naar wij vernemen, acht de generaal van Swieten voor de tweede expeditie tegen Atsjin vier bataillons infanterie (dus 5000 man) voldoendetwee bataillons blijven in reserve te Padang. Van de aanvankelijk noodig geachte twaalf stafofficieren wordt nu de helft als toereikend beschouwd." Vroeger zag men in Engeland op vele plaatsen als uithangbord voor herbergen de Five alls. Op het uithang bord zag men vooreerst een koning in prachtgewaad, met het onderschrift: „Ik bestuur allen;" ten tweede een bis schop in ambtsgewaad, met het onderschrift: „Ik bid voor allen;" dan een getabberden regtsgeleerde, met het motto: „Ik pleit voor allen;" vervolgens een krijgsman in uniform, met het motto„Ik vecht voor allenen eindelijk een armen boer met spade en hark, met het onderschrift: „Ik betaal voor allen." Tegenwoordig is dit volstrekt niet meer waar. Op de Weener tentoonstelling vond men onder de nieuwigheden, die aldaar geëxposeerd zijn geweest, glazen dameshoedenbestaande uit losse stukken glas, die door een gutta-percha-band stevig aan elkander worden verbonden, ten einde zich naar den vorm van het hoofd te kunnen voegen. Van binnen met zijde gevoerd en van buiten met kunstmatige vogels en bloemen versierd, worden ze om de bijzondere duurzaamheid en ligtheid, zeer geprezen, terwijl ze daarenboven door den regen niet bederven. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 8 November. In deze zitting liep de beraadslaging over de Indische begrooting hoofdzakelijk over het zendelingschap en het inlandsch onderwijs, in verband tot het beginsel van godsdienstvrijheid, de verzekering der orde en de neutraliteit van het onderwijs. Daarna is de afdeeling openbare werken in behandeling genomen. Zitting van Maandag 10 November. In deze zitting is de behandeling der afdeeling openbare werken van de Indische be grooting afgeloopen en zijn alle onder-artikelen goedgekeurd, waar onder de memoriepost voor eene haven te Batavia en voor de werken tot beveiliging van Batavia en Samarang wegens overstrooming. Omtrent de Indische spoorwegen heeft de minister geantwoord, dat hij zich nog niet kon uitlaten over het rapport en de voor stellen der speciale commissie. Bij de afdeeling Oorlog heeft de minister gunstige mededeelingen gedaan omtrent het gedrag en het gehalte van het meerendeel der vrijwilligers voor Atsjin. De beraadslaging over de afdeeling Oorlog is aangevangen. Er zijn stukken openbaar gemaakt over de betrekkingen tusschen Engeland en Atsjin. De gouverneur der Straits Settlements beeft aan de regering overgezonden een aanbod van den Sultan van Atsjin, om, met het oog op den aan val der Nederlanders, zijn rijk tijdelijk onder Britsch bestuur te stellen, waarbij hij zien beriep op een oud tractaat tusschen Atsjin en Groot-Brittannië. De gouver neur wilde deze aanbieding niet beantwoorden, tenzij de regering zulks gelastte. Lord Enfield, de vice-minister van buitenlandsche zaken, heeft daarop geantwoord: „Lord Granville houdt het er voor, dat de brief van den Sultan beantwoord moet worden, om hem te doen weten dat Groot-Brittannië, onder geene omstandigheden, een protec toraat over Atsjin zal uitoefenen, en dat bij geen regt heeft zich op eenig tractaat te beroepen. Indien hij zeker weet, dat hij van Engeland geene ondersteuning te wachten heeft, zal hij misschien bereidwilliger, dan thans het geval schijnt te wezen, willen luisteren naar de door Nederland of eenige andere mogendheid tot hem gerigte klagten over zijn wanbestuur, waardoor de beschaving in zijn land tegen gehouden wordt en de veiligheid van vreemdelingen, die met zijne havens handel drijven, gevaar loopt. Engeland is door een tractaat verpligt, geene nederzettingen op Sumatra te vestigen en met geen inlaudsch vorst, hoofd of staat op dat eiland een tractaat te sluiten, en kan derhalve het protectoraat niet aannemen. De Sultan kan Engeland's hulp niet inroepen ter bescherming van zijn land tegen een vijandelijken inval. Engeland koestert voor Atsjin dezelfde gevoelens van vriendschap als altijd, en zou elk bewijs, dat dat koningrijk op het pad der beschaving voor uitging, zijne binnenlandsche hulpbronnen ontwikkelde en met vreemde natiën in liberale handelsbetrekkingen trad, met vreugde begroeten: maar indien Atsjin door wanbe stuur zich het misnoegen zijner naburen op den hals haalt, moet het niet verwachten, dat Engeland de gevolgen zijner daden zal afwenden, ofschoon het altijd zal kunnen rekenen op Groot-Brittannië's vriendschappelijke pogingen om vrede en rust te herstellen. Lord Granville meent, dat eene mededeeling in dezen geest heilzaam zou kunnen werken

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2