POS TE BIJ E N. ADVERTENTIËIM. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Spanje. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Ingezonden mededeelingen. ADOLPH HAAS, in Hamburg, te Marine-Haven Nieuwediep. tot het uit den weg ruimen van misverstand, indien het bestaat, ten aanzien der wederzijdsche betrekkingen tus- schen de twee rijken, en misschien zou kunnen leiden tot betere gevoelens tusschen Atsjin en den magtigen nabuur, met wien het thans in oorlog is." Met de vervolgingen wegens „het verbreken van trouwbeloften" wordt het in Engeland in den laatsten tijd hoe langer hoe dwazer. Zoo werd onlangs zekere ds. Palmer, door zijne verloofde aangeklaagd wegens 't verbreken zijner belofte, ondanks zijne verklaring dat hij bereid was haar te huwen, wanneer zij ten minste nog liefde voor hem gevoelde, tot een schadeloosstelling van tachtig pond veroordeeld, 't Schijnt dat de aangeklaagde geen ander kwaad bedreven had dan in een zijner brieven eene toe speling te hebben gemaakt op zekere „bekoorlijke, rijke en goede weduwe te Sidwouth", die dikwijls, zeide hij, op zijn studeerkamer kwam. 't Bleek later dat dit slechts scherts en de bedoelde weduwe eenvoudig zijne hospita was geweest wier bezoeken slechts in verband hadden gestaan met het weekboekje van den aangeklaagde. Voorts had de predikant eens eenige concerten bezocht zonder zijne verloofde en haar eindelijk geschreven dat het beter was wanneer hun engagement eindigde, eene verklaring echter, die hij later had herroepen, terwijl hij aan den advocaat van zijne verloofde zijne bereidwilligheid betuigde om haar te huwen. Niettegenstaande deze goede voornemens werd hij toch tot 80 pond boete veroordeeld. Zijn tractement bedraagt, volgens zijn eigene verklaring, slechts 100 pond. Gelijk men weet is het in Engeland de gewoonte om aan jonggehuwden, wanneer ze het ouderlijk huis voor goed verlaten, bij wijze van zegenwensch, een schoen na te werpen. Bij de bruiloft van ds. Brown, te Leamington, gaf dit gebruik aanleiding tot een treurig voorval. Degene namelijk die den schoen wierp, trof daarmede bij ongeluk het paard van het rijtuig, waarin de jonggehuwden gezeten waren. Het paard werd schichtig en wierp het rijtuig om, met het ongelukkig gevolg dat de jonge ds. Brown zeer ernstig werd gekwetst. De Staats-Anzeiger heeft een koninklijk besluit openbaar gemaakt, waarbij aan den heer von Eoon op zijn verzoek ontslag wordt verleend als president van het ministerie, en Prins Bismarck op nieuw tot president, en de heer Kamp- hausen tot vice-president van het ministerie benoemd worden. Volgens een Oostenrijksch blad heeft de Prins von Bismarck bij het verlaten van Weenen gezegd: „De vol gende tentoonstelling houden wij, alzoo tot wederziens te Berlijn." Uit Hameln, nabij Hannover, wordt het overlijden gemeld van den bekenden „inprovisator" Beermann. Zelfs in zijne laatste levensjaren onderscheidde hij zich door een zeldzame helderheid van verstand, levendige verbeeldings kracht en groote gevatheid van geest. Reeds meer dan 90 jaar oud had hij nog de gaaf om elk onderwerp in rijm te kunnen bespreken. Te Weenen heeft zich uit alle klassen der burgerij een comité gevormd om een liefdadig fonds te stichten, ter herinnering aan den dag, waarop de Keizer zijne 25jarige regering hoopt te herdenken (2 Dcc. a. s.). Het comité heeft eene deputatie uit zijn midden naar den Keizer afge vaardigd, ten einde hem te verzoeken aan die stichting zijn naam te geven. Z. M. heeft aan dien wensch voldaan, onder opmerking dat hij op de beschikkingen der stichters niet wilde vooruitloopen, maar toch meende het verlangen kenbaar te mogen maken, dat het fonds in de eerste plaats moge strekken ter ondersteuning van den zoogenaamden geringen handwerkstand. Jl. Zaterdag is het gedenkteeken voor graaf Cavour te Turijn ingewijd. De Koning, de Prinssen en alle over heden waren er bij tegenwoordig. Eene tallooze volksme nigte, en vele vertegenwoordigers van maatschappijen en van gemeentebesturen ontbraken evenmin, ondanks den regen. De Koning werd bij zijne aankomst met geestdrift toege juicht. Dé burgemeester van Turijn hield eene lofrede op Cavour. Hij zeide o. a. „dat Cavour grootelijks heeft bijgedragen tot Italiës eenheid en vrijheid, alleen gesteund door zijn geloofsvertrouwen in de goede zaak, door den ridderlijken Koning en door de vaderlandsliefde van het Italiaansche volk. Zijn naam en zijne school overleven hem. En door zijne lessen te volgen zijn wij gekomen te Venetië en te Eome. Door hem is de ster van Savoye geworden de zon van Italië." Uit Spanje bragt de telegraaf ons jl. Zondag belangrijk nieuws, dat evenwel, gelijk gewoonlijk, Maandag weêr werd tegengesproken. De Carlisten hadden, volgens hun zeggen, in het Noorden bij Miranda en Oteiza eene schitterende overwinning behaald op het leger van Moriones. Deze laatste zou gekwetst, ja zelfB gevangen genomen zijn en Primo de Eivera gesneuveld. De Carlisten zouden voorts 35 officieren en 150 ruiters hebben gevangen genomen en een aantal stukken geschut buitgemaakt. Dit resultaat zou vooral te danken zijn aan het voortreffelijk opereeren van de Carlistische ruiterij. Door de Carlisten werd erkend dat ze zeiven vele manschappen verloren hadden, o. a. Valdespina en Perula; Ollo en Eadica zouden gewond zijn. Van het gebeurde evenwel wordt door de regering eene geheel andere voorstelling gegeven. Ziehier wat we lezen De uit Carlistische bronnen voortspruitende telegrammen over het laatste tusschen de regeringstroepen en de Carlisten geleverde gevecht, zijn van grond ontbloot. Primo de Rivera is niet gekwetst; hij heeft aan de regering mede gedeeld, dat het gevecht alleen betrof het vooruitschuiven van het hoofdkwartier tot Arcos, van waar Moriones tele grafeert, dat die operatie gelukt is. Ongetwijfeld waren er geene andere meldenswaardige incidenten te berigten Mijnheer de Redacteur! Gun mij een enkel woord tot repliek op het artikel van Dr. Ensing in uwe courant van jl. Donderdag. 't Is zeker verstandig van Dr. Ensing, dat hij er in de verste verte niet aan denkt de vrije discussie in den Raad aan banden te leggen, want al dacht hij daarover dag en nacht.... 't zou hem weinig baten! Maar nu heeft de doctor een middeltje in practijk gebragt om de Raadsleden zoo mogelijk te genezen van eene in zijn oog ge vaarlijke nieuwsgierigheid. Die nieuwsgierigheid betrof in de jongste raadsvergadering ZEds. kwaliteit als armdoctor. Men wenschte te wetenhoe zijne aan stelling en instructie luiden, wat hij voor zijne f 500 te doen heeft en wat hij daarvoor werkelijk doet. Aan die nieuwsgierigheid is nog niet voldaan en de zaak alzoo nog in onderzoek. Mogt het na onderzoek blijken, dat de doctor tot weinig of niets verpligt, en daarentegen geregtigd is tot het genot van een jaarlijksch tractement groot f 500, dan moge dat tractement geen cadeau zijn, het is toch een tractement in anderen zin, dan van verdiend loon. De gemeente tracteert dan doctor Ensing en royaal ook! Of daarmede de zaak der gemeente ook goed getracteerd is, mag betwijfeld worden. Mogt het daarentegen blijken, dat de aanstelling van den arm doctor ruimte laat voor eene nadere instructie, waardoor loon en arbeid in eenige verhouding gebragt worden, dan ware daarmede een dienst den armen bewezen, en daarvoor zal toch wel de arm doctor moeten dienen. Intusschen is het te hopen, dat ZEd. in de edele kunst van zelfverloochening wat meer vordering moge maken dan waarvan hjj tot heden blijk gaf. Ook blijkens zijne courant-artikelen bezit noch beheerscht hij zichzelven; van zelfverloochening kan alzoo bij ZEd. nog geen sprake zijneen leelijke eigenschap voor een doctor, ook als hij recepten schrijft voor maatschappelijke kwalen Op hem is van toepassing: Geneesmeester, genees u zeiven. Met de betuiging dat ik van ZEds. geschrijf, dat er op aange legd is om in den Raad de vrije discussie over zaken te doen verloopen in personaliteiten, weinig heil verwacht en daarvan verder geen nota zal nemen, heb ik de eer hoogachtend te zijn, Mijnheer de Redacteur! Texel, Uw Dw. Dienaar, 8 November 1873. CONINCK WESTENBERG, Wethouder. Opgave van af Zaturdag middag tot Diugsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENM. de Wit, geb. van de Graaft', (D.). A. Meijers, geb. Gooien, (D.). J. Bakker, geb. Zuidewind, (D.). D, Houtkoop, geb. Schorsij, (D.). W. E. de Haan, geb. Brouwer, (D). OVERLEDEN: C. Boendermaker, 69 jaren. H. Fransen, 62 jaren. L. J. A. Oetelmans, 11 maanden. J. Duinker, 24 jaren. C. Faber, 2 weken. J. Troost, 87 jaren. Levenloos aangegeven 1. (Plaatsruimte betaald). BELANGRIJK VOOR VELEN! In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, regtvaardigt zich het ver trouwen eenerzyds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in deze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) O Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 noto. 20k. 768.19 f 9.36 5.0 - 3.4 0.78 Holw. 10 12 otn. 18„ 769.54 +10.74 4.0 - 4.3 0.80 11 8 otn. 2.5 772.18 +13.40 1.7 - 4.8 0.94 Slechtw. 11 12 otn. 1.4, 772.52 f13.74. 3.2 - 5.0 0.90 H Weersgesteldheid: 9 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, wind, onstuimig. 10 Nov. 12 u. Helder, ligtbewolkt, wind. 11 Nov. 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 11 Nov, 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. Van den lOden op den Uden dezer 1 millimeter ijs. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 80 Oct. Tromp. P. Hoekstra. Batavia. 7 Nov. 11 Nov. Jan van Brakel. D. de Roever. Macassar. 10 AdrianaJohanna. W.Bakkerllz. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Nov. Duchess. R. Bell. ZurMühlen&Co. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Barsingerhorn. S. vanderWoude. Sundswall. Hout. Blikman Co. Johannes. F\ Nannings. Söderhamn. Delft. W.J.vanderMeer. Sundswall. Duinker&Goedk. Libra. H. Jorgensen. Riga. Amons 8c Co. BroUwershavcn.P.J.L.Teensma. Sundswall. Hedevig. H.C.Torgersen. Helsingfors. van Vliet 8c Co. deGoedeVé.-wachting.D.Dekker. Sundswall. Hoogl.8cv.Herw. Jenny. C. Knudsen. Riga. van Vliet 8c Co. Elida. K.B.Christophersen. Söderhamn. de Vrede. M.OuendagHz. Ornskoldsvick.,, Amons 8c Co. Iialeijoii. W. Beavis. Newcastle. Steenk.Zur Mühlen8cCo. T. E. Forster W. Robson. C. Berghuijs. Holland. L. Hoefman. Middlesbro. Ballast. Hoogl. 8c v.Herw. LATfiBB BBBIGTK». De heer A. Maclaine Pont, burgemeester van Alkmaar, is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. De minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat in de week van 28 November jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: in Noordbrabant: te Breda 2, te Oudenbosch 1, te Zevenbergen 1 pers.; in Zuidholland: te Gouda 22, te 's Gravesande 1, te Ouder kerk aan den IJssel 2, te Eotterdam 4, te Woubrugge 1 pers.; in Zeeland: te Tholen 2 pers.; totaal 36 personen. De laatste dagen levert de zeedijk een prachtig gezigt op door de vele schepen die uit verschillende havens alhier binnenkomen. De haven ligt zoo vol dat de bavendirectie van tijd tot tijd verpligt is, da blaauwe vlag op het hoofd te doen waaijen; eene waarschuwing dat deze gesloten is tijdelijk voor de scheepvaart, ter voorkoming van ongelukken; de schepen moeten alsdan ter reede ankeren tot dat er plaats is. STAAT VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de maanden Julij, Augustus en September 1873 verzonden geweest onder den stempel van het Postkantoor op TEXEL. Naar Noord-Amerika1. C. van der Plooghe, adres M. Verdun, te New-Yersey, en 2. (van het Hulpkantoor te Oude Sehffd) H. Sieben, te Delton. Naar Engeland: 1. R. Calis, te Cornwall; 2. (van het Hulp kantoor te Oude Schild) M. A. Ainmey, te Monrovia; 3. (van het Hulpkantoor op Terschelling) M. Peterien, te Huil, en 4. (van idem) H. Pot, te Falmouth. De fung. Directeur van het Postkantoor op TEXEL maakt voorts bekend, dat, te beginnen met den 1 November jl., de verzendingen van dat kantoor uit geschieden, dagelijks: te circa 8 u. 45 min. 's morg. naar de Hulpkantoren op Tekel, Vlieland en Terschelling, met uitzondering van dat te Oude Schild; te circa 3 u. 10 min. 's namidd. naar Oude Schild en den Helder, en te 10 u. 30 min. 's avonds mede naar beide laatstgenoemde plaatsen. Bij het stil—liggen der boot geschiedt de laatste verzending te half tien 's avonds. Be fung. Directeur voornoemd, HISSINK. Vijf-en-twintigjarige Echtvcrccnlging van S. KUIPER en A. KUNST. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Ondertrouwd K. SCHAGEN en A. KUIPER. Burg op Texel, 11 November 1873. Bevallen van een Zoon T. KUIPER, geb. VLAMING. Nieuwediep, 8 November 1873. ■■i k Bevallen van eene Dochter A. MEIJERSGOOLEN". Helder, 9 November 1873. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, in het krankzinnigengesticht te Meerenberg, mijn geliefde Echtgenoot H. WILENER, in den ouderdom van 49 jaren, Helder, 6 November 1873. Wed. W. WILENER, geb. Visser. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na eene kort stondige ziekte van drie dagen, onze geliefde Zoon JAN, in den ouderdom van 24 jaren en 5 maanden. Allen die hem gekend hebben en weten wat hij voor ons was, kunnen beseffen wat wij in hem verliezen. Helder, 9 November 1873. W. DUINKER. T. DUINKER, geb. BAKKER. Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom van 86 jaren en 8 maanden, onze geliefde Vader JAN TROOST, Weduwnaar van G. STERK. Nieuwediep, 11 November lè.73. H. TROOST. L. KIKKERT. N. TROOST—KIKKERT. Algemeene kennisgeving. Men vraagt, liefst spoedig, als EEB8TE Hït'OTHBEK, op een solied perceel, 3000,tegen 5 pCt. en verder op nader overeen te komen voorwaarden. Adres franco, onder letter A, aan het Bïiréau dezer Gouranti

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3