STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Spanje. Amerika. BERIGTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. INGEZONDEN. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. de toestand is hier zoo verschrikkelijk en zoo donker als men zich naauwelijks voorstellen kan, en ik achtte het niet van belang ontbloot u hieromtrent eens goed in te lichten. Dat Stokes, de moordenaar van Fisk, er met vier jaren tuchthuisstraf is afgekomen, zal u bekend zijn, maar dat hij in de gevangenis is aangesteld als schrijver in de sigarenfabriek, wist gij mogelijk nog niet. Er is hier maar één roep van verontwaardiging over dat schandelijke vonnis. Omkooperijen spelen ook hierin de hoofdrol. Mijn hoofd staat er niet naar thans uitvoeriger te zijn, daar men natuurlijk te veel vervuld is met de omstandigheden om over koetjes en kalfjes te schrijven. Omtrent de wijzi gingen, hetzij ten goede of ten kwade, die er mogten plaats hebben, zal ik u op de hoogte houden." Eerste Kamer. Zitting van Maandag 24 November. De beraadslagingen over de Indische begrooting voor 1874 is aangevangen. De heeren Hein, van de Putte, Twist, Rahusen en Hartsen hebben daarover het woord gevoerd, de beide laatsten verklaarden zich, in de tegen woordige omstandigheden, vóór de begrooting, om het gezag der regering niet te verzwakken. Tweede Hainer. Zitting van Maandag 24 November. De beraadslaging over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting is voortgezet. Bij afdeeling: Kosten van bestuur der provinciën is met 42 tegen 16 stemmen aangenomen een amendement van den heer Bergsma tot verhooging dier afdeeling met f 17,000, tot verbetering der bezoldiging aan ambtenaren der provinciale griffiën. De afdeeling militie en schut terijen kwam daarna in discussie. Bij de afdeeling Militie heeft de minister de belofte herhaald van een spoedige indiening eener wet. Bij de afdeeling medische politie heeft de minister verklaard, dat het tijdstip nog niet gekomen is, om bij de wet eene interpretatie te geven aan art. 17 der wet op de besmettelijke ziekten. Bij verschil van toepassing van dat artikel op sommige scholen dient de regter de zaak uit te maken. De heer Godefroi meende dat art. 17 alleen op de lagere, de heer Idserda dat het op alle scholen toepasselijk is. De afdeeling Waterstaat is aangevangen. De Moniteur meent te kunnen verzekeren, dat de graaf van Chambord sedert een week in Frankrijk is, en wel op het kasteel Dampierre in het departement Seine- et-Oise. Hij zal daar wel vele vrienden bij zich gezien hebben, maar zijn verblijf schijnt geen politiek doel te hebben. Men zegt, dat hij in de laatste krisis de afgevaar digden der regterzijde volkomen vrij gelaten heeft, om volgens hun geweten te stemmen. Berigten van Cape Coast Castle, die tot den 31 Oct. jl. loopen, vermelden twee nieuwe gevechten tusschen de Britsche krijgsmagt en de Ashantijnen. Beiden hadden in den ochtend van den 27sten plaats. Het eerste gevecht bij Abracampra, alwaar de luitenant Pollard, bevel voerende over eene kleine troepenmagt, die ter plaatse aanwezig was, en over een contingent mariniers, waarmede sir Garnet Wolesley uit Cape Coast Castle gemarcheerd was, op het vernemen van het berigt, dat de Ashantijnen hun kamp opbraken, eene welgeslaagde verkenning deed en een groot aantal gevangenen maakte. Het tweede en meer belangrijke gevecht werd geleverd door kolonel Festing, die, met eene magt van 9 officieren, 100 man van het West-India-regiment en omstreeks 300 Fantijnen, uit Dunquah marcheerde, den vijand in den vroegen morgen in zijn kamp overviel en eene zware strafoefening deed óndergaan. De Ashantijnen herzamelden zich in het kreu pelhout en vochten drie uren achtereen om hun kamp te heroveren, maar werden met verlies teruggeslagen. Vijf der negen officieren kolonel Festing en de kapiteins Godwin, Haynes, Filleter en Lang werden ligt gekwetst. Van de inlandsche bondgenooten werden 52 omgebragt of gewond. Bij de aanvaarding van het rectoraat der universiteit van Glasgow heeft jl. Donderdag de heer Disraëli eene lange redevoering uitgesproken. De eerste voorwaarde om in 't leven wel te slagen, betoogde hij, was zelfkennis, de tweede bekendheid met den geest van zijn tijd. De geest nu van den tegenwoordige tijd, zeide Disraëli, was de geest Yan gelijkheid. Gelijkheid voor de wet was de eenige ware grondslag voor het algemeen belang. Reeds zeer vroeg had die geest in Engeland geheersclit en daaraan, veel meer dan aan aardrijkskundige ondernemingen, waarvan zeide Disraëli, we in den laatsten tijd zooveel hebben gehoord een piqué op de jongste redevoering van Glad- stone is het te wijten dat ons volk zoo vaderlands lievend is. Maar, dus vervolgde de spreker, deze maatschappelijke gelijkheid is voor onze nieuwe wijsgeeren niet meer vol doende. Zij willen ook eene materiëele gelijkheid. Zij gelooven trouwens alleen aan materiëel geluk; zij willen het privaat bezit afschaffen en erkennen slechts de regten van den arbeid. Maar dit, zeide Disraëli, was geen vaste grondslag voor eene geordende maatschappij. De geest stond boven de materie en alleen door godsdienst kan de menscli geleid worden ten goede. Professor Lazarus aan de universiteit te Berlijn, door zijne boeijende voordragt zoo hoog geschat bij de Duitsche studenten, heeft een college geopend over volken-psycho- logie. In een zijner laatste voordragten deelde hij mede, wat hij op de Weener wereld-tentoonstelling had gezien. „Een kort verblijf in de maand Mei gaf mij slechts gele genheid om de afdeeling mijn vak betreffende te gaan zien. Dit reeds gaf mij stof genoeg tot opmerkingen! Zonder catalogus, die toen nog niet gereed was, moest ik de ver schillende landen zelf onderscheiden. En voorzeker was dit het gemakkelijkste van alles. Bij de Franschen stelde elke derde schilderij een lijk voor: of een moord, of een duel, of ten minste eene begrafenis. Bij de Spanjaarden bijna elke tweede. Daar kon men zeer duidelijk den invloed bemerken van den reeds een of meer eeuwen durenden burgeroorlog, de zucht en den dorst naar bloed. Hoe geheel anders bij de Nederlanders. De figuren van elke tweede of derde schilderij hielden een boek of een instrument in de hand; bij elke vijfde of zesde teekening werd iets van eten of drinken voorgesteld. Voor mij was op die wijze de individualiteit van het karakter van de verschillende natiën een voldoende gids. Latere vergelijkingen met den officiëelen catalogus hebben mij doen zien, dat ik mij bij geen enkele schilderij in den oorsprong vergist had." Ook in Duitschland is er tegenwoordig groot gebrek aan goede onderofficieren. In den oorlog was dit niet zoo voelbaar, omdat duizenden eenjaars-vrijwilligers als onder officier dienst konden doen. Een rapport aan den Keizer vestigt de aandacht op de moeijelijkheid, om goede onder officieren te bewegen in dienst te blijven. Het schijnt, dat het vooruitzigt op eene kleine landsbetrekking niet voldoende is, om hen te bewegen 12 jaar te dienen. De nieuwe verordeningen door den minister van Oorlog van Kameke over dit onderwerp schrijven o. a. voor dat er zoo min mogelijk sergeants en korporaals van de regementen mogen gedetacheerd worden; de benoeming van onder officieren moet, om willekeur te voorkomen, geheel aan de compagnies-kommandanten overgelaten worden, terwijl alle kapiteins van het bataillon moeten gehoord worden voor de benoeming van een sergeant-majoor; eindelijk zal ieder onderofficier, die 100 thaler deponeert als borgtogt, dat hij zijn weduwe niet onverzorgd nalaat, verlof krijgen om te trouwen en buiten de kazerne mogen wonen. Kor poraals zullen ook vrij van corvee zijn, behalve het schoon houden hunner eigen wapens. De sergeants kunnen het door de manschappen laten doen. Bij de Universiteit te Bonn, hebben zich een zestal oud-kath. studenten laten inschrijven. De oud-kath. pro fessor Reusch, rector magnificus aan genoemde Universiteit, kan dus zijne grondige en veelzijdige kennis aan geestver wanten meedeelen. Een berigt uit Madrid luidt: „Men gelooft dat de kwestie betreffende de Virginius onderworpen zal worden aan de scheidsregterlijkc uitspraak van een der groote mogendheden, waarschijnlijk van den Duitschen Keizer." Jl. Vrijdag werd te New-York een ministerraad gehouden. Men gelooft, dat de kwestie met Spanje zal bijgelegd worden zonder oorlog. De president Grant heeft in eene verlenging van den termijn voor voldoening bewilligd, op grond dat men Spanje tijd behoort te laten om inlichtingen in te winnen. Het departement van marine is in staat om binnen den tijd van eene maand 23 schepen naar Cuba te zenden. Het woord „paniek" heeft te New-York, zoo meldt men vandaar, thans in de gewone of huistaal het burgerregt bekomen. De manufactuurwinkels adverteeren allen „tot paniekprijzen," de bakker levert „paniekbrood" en de hou ders van openbare verkoopingen kondigen aan, dat zij de prachtigste verzamelingen van meubelen en ander huisraad tengevolge van de paniek tot paniekprijzen zullen verkoopen. Te Cincinnati, in Amerika, hertrouwde in het begin dezer maand eene weduwe op denzelfden dag, dat haar drie zonen en twee dochters in het huwelijksbootje stapten. Van Onrust wordt gemeld: „Men gaat hier ijverig voort het Ned. schip Philips van Marnix in te rigten als ziekenschip voor de bemanning van het blokkade-escadermen legt zooveel spoed en ijver aan den dag, dat men hoopt den 15den dezer voor de afreis gereed te zijn. In het schip zijn ongeveer 100 ijzeren kribben aangebragt voor de lijders; het personeel, bestemd om geneeskundige hulp te verleenen, zal bestaan uit den officier van gezondheid 1ste kl. bij de marine Noordewier, den officier van gezondheid der 2de kl. C. J. A. de Groot en den militairen apotheker 2de kl. de Groot de officier van administratie bij de zeemagt Torré en een genoegzaam aantal ziekenoppassers maken het overige per soneel uit, op dien bodem geplaatst. Voorts zal met dit schip, ten behoeve van het blokkade- escader, eene ruime hoeveelheid leeftogt voor twee maanden worden overgevoerd. Het stoomschip St. George, van de maatschappij „Java," is bestemd om de stoomer Generaal van Swieten te ver vangen en als transportschip in de wateren van Atsjin dienst te doen. De St. George wordt alhier van de kust verwacht, en zal, na steenkolen te hebben ingenomen, de als ziekenschip voor de marine ingerigte Philips van Marnix die te Onrust uitgerust is en aldaar ter vertrek gereed ligt, naar het blokkade-escader slepen. Texel, 23 November 1873. Mijnheer de Redacteur! Ik lees in het verslag „Gemeenteraad Texel" 21 November jl., geplaatst in uw blad van 23 dezer, dat door P. Koning Cz. een adres is ingediend, inhoudende verzoek om den hulponderwijzer Dros alsnog op de voordragt te plaatsen voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de gemeenteschool aan den Burg. Deze opgave is echter minder juist, natuurlijk ter goedertrouwll niet alleen i door mij dat adres geteekend, maar tevens door de volgende G. ZOETELIEF, K. VINKEN, A. E. STIGGELBOUT, P. Pz. KIKKERT, C. MOOIJEN, N. KIKKERT, B. OOSTERBAAN, JAN Jz. SMIT, W. BIERSTEKER, allen hoofden van huisgezinnen, welke voor hunne kinderen belang hebben bij die benoeming; er waren alzoo ook vele anderen met schrijver dezer van hetzelfde gevoelen en 't ware misschien beter geweest om te notuleeren vele inwoners van den Burg die de voordragt van den heer schoolopziener in overleg met B. W. niet toegedaan waren getuigen tevens de debatten door het meerendeel der raadsleden tegen die voordragt gevoerd, welke leden die voordragt ten zeerste laakten doch die debatten zijn door uw verslaggever niet genoemd, natuurlijk ter goeder trouwI Ik verzoek beleefdelijk plaatsing van bovenstaande regelen. Hoogachtend, UEd. Dienstv. Dienaar, P. KONING Cz. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: A. Groot en F. Dekker. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: G. Muller, (D.). T. Roem, geb. Dekker, (D.). E. Spigt, geb. Rijkers, (Z.). A. T. de Jong, geb. Visser, (Z.). W. E. van Dok, geb. üuijvetter, (Z.). C. M. van Duin, geb. Duijvetter, (D.). M. Koomen, geb. Pfeiffer, (Z.). A. Heerdt, geb. Roos, (Z.). OVERLEDENM. Spolet, 33 jaren. G. Schenkels, geb. Cokx, 83 jaren. J. Smit, 76 jaren. F. L. van der Haagen, 63 jaren. J. Cornelisse, 59 jaren. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 7 Oct. SusannaElizabeth. G.vanderBorden. Pensacola. 30 Oct. Tromp. P. Hoekstra. Batavia. 18 Nov. Cato Paulie. E. R. Hotze. Suriname. 23 Nov. 24 Nov. Sirius. C. T. Geraud. Venetië. 25 Nov. KaapstadPacket. P. Collenteur. Curaqao. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 24 Nov. Astrea. W.Corombes. ZurMühlen&Co. Sephalonia. 25 ii GeesienaMaria. P.RuardiBek. Hoogl.&v.Herw. Padang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in d* Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Gebr.Janzen. M. T. Sanne. Riga. Hout. Amons Co. Finchale. C. Mew. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. J.H.Lorentzen. W. Hall. Conrad. J.H.Graadtv.Roggen.Batavia. Stukg. de Vries Co. Otteren. P.E.Torjussen. New-York. Tarwe, van Vliet Co. Houghton. H. Swinson. Sunderland. Steenk. Zur Mühleu Co. Pollux. J.W.Wilkens. Croonstad. Graan. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) O K Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 12 wnw. 40k. 745.13j-13.35 10.6 f 4.0 0.75 hol water 24 12 wzw. 5„ 757.22 - 1.82 9.2 t 2.7 0.86 weingolv 25 8 wtn. 1-7» 764.19|f 5.11 8.0 f 3.2 0.91:Slecht. 25 12 wtz. 3„ 765.56,f 6.48 8.6 2.2 0.86 a Weersgesteldheid: 23 Nov. 12 u. Helder, bewolkt, storm. 24 Nov. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 25 Nov. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 25 Nov. 12 u. Helder, beneveld mooi. Storm van 2223 Nov. Windstooten: 22 Nov., 20 m. na den middag 54 K.G., 1 u. 55 m. 72, 3 u. 52, 5 u. 40 K.G. - 23 Nov., voorm. 10 u 50 m. 56, op den middag 40 K.G. Waterstand in het Marsdiep: 22 Nov. 's av. 8 u. 25 m. 1.35 M. boven volzee. 23 Nov. 5 u. 40 m. na middern. 0.75 M. b. v., 9 u. voorm. 1.15 M. b. v., 6 u. 42 nam. 0.96 M. boven volzee. LATKSG BEBIfiTEir. De minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebragt: 1. dat in de bekendmaking, opgenomen in de Staatscourant van 18 Nov. jl. melding is gemaakt van het voorkomen in de week van 915 Nov. van een sterfgeval aan Aziatische cholera te Capelle a. d. IJsel; dit moet zijn: Capelle in Noordbrabant; 2. dat in de week van 1622 Nov. jl. aan Aziatische cholera zijn overleden te Breda 3 personen, te Buurmalsen 1, Poederoijen 1, Aarlanderveen 1, Alphen 1, Gouda 5, Gouderak 1, Krimpen a. d. IJssel 1, Oudshoorn 1, Rotterdam 12, Wassenaar 1; totaal in het rijk 28 personen. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente te Noordscharwoude hebben besloten, het vaste tractement van den predikant dier gemeente te verhoogen met f100, en de noodige maatregelen genomen om gedurende den wintertijd het kerkgebouw te verwarmen, door middel van kagchelg. Ook in de Herv. kerk te Nieuwe-Niedorp zijn kagchels geplaatst. Kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. gem. te Oud-Carspel hebben het inkomen van den predikant aldaar verhoogd met een persoonlijke toelage van f 100. In de jl. Maandag te Rotterdam gehouden vergadering van Zuidhollandsche bierbrouwers is besloten, den prijs der Hollandsche bieren te verhoogen. De vrouw, die bij de onlangs plaats gehad hebbende spookgeschiedenis te Middelburg eene wond aan het hoofd ontving, neemt in beterschap toe en zal weldra geheel hersteld zijn. Dat muizen veel schade kunnen veroorzaken kan o. a. hieruit blijken, dat een landbouwer te Rauwerd (Friesland) die voor 30 koeijen hooi had kunnen winnen, slechts voor 10 heeft gekregen, terwijl dezelfde landbouwer door middel van gaten met muizenboren gemaakt plm. 45,000 heeft gevangen inwoners van den Burg, als D. C. MOOIJEN, T. KONING, J. B. H. KRUSE, S. R. KEIJSER, P. D. KALF, W. VERBAARSCHOT, F. DE VRIES, G. LIST, TIJS ZIJM,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3