1873. N°. 144. Zondag 30 November. 31 Jaargang. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. g HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt üinosdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. A-bonnemeHtspry# por kwartaal1.30. franco per post - 1.65. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndiê: via Triest 9 Dec. 's avonds 6 u. Marseille 4 Dec., 's avonds 6 u. Brindisi 1 Dec., 's avonds 6 u. Naar Curafao en Suriname, 1 Dec., 's morg. 6 u. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 3 Dec,, 't morg. 6 u. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 November. Het schroofstoomschip Deli is den 25 dezer Malta aan gekomen. Aan boord was alles wel. Den 8 Dec. a. s. zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar hier vertrekken een detachement suppletie troepen, sterk 300 man, waaronder 20 onderofficieren, om dien dag te embarkeren aan boord van de via Suez naar Java bestemde mailboot Madura. De redding der opvarenden van het gestrande stoom schip König Wilhelm I is jl. Donderdag namiddag gelukt. Een 75tal hunner, waaronder eenige kinderen, werden dien dag, de overigen den dag daarna aan wal gebragt. De Heldersche reddingboot was bemand door J. Koningstein, schipper, P. van der Wiele, G. van der Wiele, N. Koning stein, J. Visser, S. Visser, P. Borst, P. de Wijn, J. de Jong, W. Verberne en J. Sluisman. De vlet „Drie gebroeders," die mede een belangrijk aandeel aan de redding had, door A. Wilner, P. Kikkert, J. Verberne, A. Baak, J. A. Jansen, H. Kuiper, C. Jansen, C. Kikkert en W. van der Wiele. De Huisduiner reddingboot, schipper K. Duit, bragt na verschillende vergeefsche pogingen om het schip te bereiken een 5tal schipbreukelingen aan boord der sleepstoomboot Noordzee. Men is thans bezig de lading van 't schip te lossen. Blijkens achterstaande advertentie zal Mina Krüseman op a. s. Dingsdag in Musis Sacrum alhier eene lezing houden. Met een enkel woord willen we daarop de aan dacht onzer lezers vestigen. De naam der spreekster is van elders reeds zóó algemeen bekend, dat we het onnoodig achten in het breede uit te weiden en tot belangstelling op te wekken. Ongetwijfeld is zij een zeer begaafde spreekster. Drietal te 's Hage: J. G. Knotnerus, D. P. M. Huet en dr. J. A. Gerth van Wijk. Aangenomen het beroep naar Alphen aan den Rijn door ds. J. van Walsem, te Apeldoorn. Bedankt voor het beroep naar Harlingen door ds. H. W. Creutzberg, pred. te Vlissingen, die 't beroep naar Schiedam heeft aangenomen. Van wege de politie wordt dezer dagen bij juweliers goud- en zilversmeden en effectenhandelaars in onderscheidene plaatsen een gedrukte lijst rondgebragt van de voorwerpen en effecten, die vermoedelijk na den moord van mevr. v. d. Kouwen ten haren huize zijn ontvreemd. Tevens wordt daarbij in herinnering gebragt, dat de erfgenamen der vermoorde dame een premie van f 1000 hebben uit geloofd voor de ontdekking van de daders. Door het Prov. bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed, het driejarig onderhoud der Rijks- havenweken en zeeweringen op het eiland Urk. Daarvoor was de minste inschrijver de heer J. Zwolsman, te Kuinre, voor f 10,138 por jaar. De dief of dieven, die voor eenigen tijd eenige voor werpen ter waarde van ongeveer f 16 ontvreemdden uit een winkeltje van een arme weduwe te Texel, hebben zich zekerlijk bezwaard gevoeld. Althans men vond jl. Woensdag morgen die voorwerpen ingepakt op straat liggen met een geleidend schrijven. Op 27 dezer des avonds ten 11 ure is te Callantsoog bij paal No. 12 gestrand de kof Louise, gezagvoerder P. Duijvenbode, van Amsterdam. De bemanning, uit vier man bestaande, is 's nachts ten 3 ure gered met de reddingboot van Callantsoog. Het vaartuig zit zeer hoog. Men was gisteren bezig met de lading, bestaande in vijgen, te lossen. Het schip is stuk; de lading is tengevolge daarvan door zeewater beschadigd. Jl. Donderdag werd te Schagen de gewone najaars paardenmarkt gehouden, die zeer druk, door inlandsche kooplieden, werd bezocht, terwijl slechts enkele butenlandsche kooplieden ter markt waren. Het aantal paarden, aan de lijn aangevoerd, was p. m. 200, behalve de veulens; er was goed soort, zoo. van rij- als werkpaarden; de handel was vlug, doch de prijzen liepen niet hoog. Men besteedde voor de rijpaarden f 200 tot f 500 en voor goede werkpaarden f 150 a f 180, behalve eenige mindere soorten, voor welke men toch ook gretig koopers vond. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente te Nieuwe Niedorp hebben het tractement van den predikant aldaar verhoogd met f 100. Bureau: HOLEN PLEIN, N°. 163. Men schrijft ons uit Oudkarspel, dd. 28 Nov. „Gisteren had alhier eene vergadering van ingezetenen dezer gemeente plaats, bijeengeroepen van wege het Depar tement Oudkarspel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, tot het benoemen eener commissie voor de alhier te vierep feesten ter gelegenheid van de 25jarige troonsbestijging van Z. M. den Koning. Er werden tot commissarissen benoemd de heeren J. Butter Cz., M. Kroon Cz., W. B. Riesz, J. Rootjes, J. Vis, G. C. Weizenborn, S. J. Zomer Jr., dip dadelijk uit hun midden benoemden tot voorzitter de heer J. Vis, tot penningmeester de heer J. Butter Cz., tot secretaris de heer W. B. Riesz." Omtrent de schade, door het onstuimige weder van de laatste dagen aan de havenwerken van het Amsterdamsche Noordzee-kanaal aangebragt, verneemt de N. Rott. Crt., dat in den Noorderdijk een gat is geslagen van minstens 20 meter lengte, waardoor de zee thans met kracht heen- spoelt. Drie of vier lagen betonblokken zijn er uit geram meid, liggen thans naast den dijk en steken boven het water uit. Naar de strooming van het water te oordeelen, vreest men dat er meerdere bressen in den dijk zijn gemaakt. De laatste storm schijnt dus te hebben voltooid wat de voor laatste begondrong toen reeds het water door verschillende kleine breuken van den dijk, thans is er al minstens één opening van kolossale afmeting ontstaan. Of er nog meer verwoesting is aangerigt, kan nog niet worden nagegaan, daar de waterstand niet toelaat het einde van den dijk te bereiken. De toestand is thans reeds treurig; vele werk lieden worden successivelijk bedankt. De mazelen heerschen te Voorburg in die mate, dat de school is moeten gesloten worden. Aan A. C. Kensler te Rotterdam, is wegens 43 jaren dienst als dienstbode, en om de zelfverloochening, de edel moedigheid en trouw, waarvan zij tegenover hare meesters blijk had gegeven, de gouden medaille vanwege de afd. Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgereikt. De heer N. B. Donkersloot oppert in een ingezonden stuk in de N. Rott. Crt. het plan om Z. M. den Koning op den dag van het aanstaand jubilé tot eenig fondateur te benoemen van eene stichting of een fonds tot een wel dadig of nuttig doel. Sedert den 25 Oct. 11. zijn te Gouda door cholera aangetast 84 en aan die ziekte overleden 62 personen. Te Sliedrecht heeft zich onlangs in den vroegen morgen de dochter van G. v. L., een meisje van 18 jaar, door verdrinking in de rivier de Merwede van het leven beroofd zij had een briefje op tafel gelegd met het opsqhrift: dag goede moeder! dag vader! Uit Breda wordt gemeld, dat aldaar van een hoofd officier der Atsjinesche expeditie berigt is ontvangen, dat deze medegemaakt zal worden door generaal Bixio, den bekenden Garibaldist, en wel als scheepskapitein van de Madelonie. Hij was in 1844 krijgsgevangen geweest in Atsjin en had nu grooten lust om eens af te rekenen. Men heeft te Vlissingen het denkbeeld ter sprake gebragt, dat het gemeentebestuur, even als dat van den Helder, pogingen zou aanwenden om van de regering te verkrijgen, dat Vlissingen als garnizoensplaats voor de Indische brigade wordt aangewezen. Gelijk bekend is, werd in de berigten uit Indië mel ding gemaakt van bet feit, dat een der Nederlandsche officieren bij den aanval op Atsjin tot in den kraton was doorgedrongen, waaruit de gevolgtrekking werd gemaakt, dat zonder eenige groote inspanning van onze troepen die kraton kon zijn bemagtigd. Uit zeer goede bron vernemen wij, dat uit de enquête gebleken is, dat geen officier in den kraton is binnengedrongen en de persoon, van wien dit ver haald werd, het feit zelf heeft ontkend. (Arnh. Crt.) Van 't Loo schrijft men o. a. aan de N. A. Crt: „De koning maakt druk gebruik van jagten, op groot en klein wild, waaraan diverse series genoodigden deel namen. Als gast is op het paleis gelogeerd onze consul- generaal voor Australië, de heer Ploos van Amstel, die aldaar gedurende 14 dagen verblijf houdt. Behalve in het jagtvermaak, toont Z. M. veel belangstelling in de roode bessen-, alias jans-bessen-cultuur. Vijftien hectaren grond in het park zijn met jeugdige planten uit alle oorden van ons land, Frankrijk en Duitschland aangevoerd, waut de voorraad planten hier te lande was niet voldoende, om in zulk eene behoefte te voorzien. Het geheel wordt met fijn rasterwerk omzet en zal een prachtigen coup doeil opleveren, wanneer de planten in vrucht staan. Deze cultuur moet aanzienlijke winsten afwerpen, daar deze bessen o. a. voor likeurstokerijen eene groote waarde hebben. Indien deze proefneming gelukt, zal Z. M. onge twijfeld daardoor hebben bijgedragen tot bevordering van een nieuwen tak van cultuur, die veel voordeel kan ver spreiden, daar zelfs minder kostbare gronden daarvoor ge schikt zijn.' Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. .t Mep schrijft uit het Noorden aan de Arnh. fjrt: „De tijdingen van faillissementen vpn bekende effecten kantoren hebben hier onder den boerenstand nog al sensatie gemaakt en den steeds toenemeuden lust oip papier te koopen, dat hooge renté geeft, vrij wat getemperfj. Wilde de boer vroeger van geen effect weten, en nam hij nqode een coupon aan, dat is thans y,eranderd. De tijd, dat hij aan solide bekenden in de provincie gaarne voor 4, 3, zelfs voor 2 pet. geld leende, is voorbij, en ongeloovig lacht de boer, als hij hoort vertellen, dat een plattelander in het begin dezer eeuw 1 pet. aan een notaris gaf, om geld dat hij van dezen moest ontvangen, voor hem te bewaren. Als men echter weet, dat hij voor dat geld geen land kon koopen, omdat er in den omtrek niets werd gepresenteerd; dat hij het aan andere landbouwers, die hij ten volle ver trouwde, niet kon kwijt raken, omdat deze zelf geld genoeg hadden en hij dus verpligt was het in den grond te bergen, opdat het voor diefstal zou beveiligd zijn, dan is het te begrijpen dat hij, om van al die ellende met het geld verlost te worden, zijn schat aan een notaris in bewaring gaf, bij wien het veilig was als de bank. In sommige gemeenten van deze provincie gaf men zijn geld aan Rusland, dat eene secure geldbelegging werd geacht, later aan Oostenrijk, vervolgens aan gemeente- en provinciale leeningen voor kanalen en vooral voor gemeente kunstwegen, en eindelijk, aan Spanje, Noord-Amerijra en den TurkAls men dezen of genen eens onder de aandacht bragt dat hij zijne schuldenaars ver pit de buurt had en hij ook in de couranten las dat die schuldenaars er dapper op aan leenden, dan antwoordde hijoch, 't zal wel losloopen, want ze holt mekander op de beenen en as 't er is een enkel papiertien over de kop vluug, dan hek er zoo weinig veur egeven en zoo veule rente etrokken, dat ik er nog niet mank van gao Ondertusschen nu begint hij de effecten-kraam te wantrouwen. Dat er geldmannen wegloopen en ledige kisten en trommels achterlaten, maakt het hem benaauwd om 'het hart, hoewel hij zijn papieren zelf en heel secuur bewaart, ja een enkele daartoe zich al de groote uitgave voor een ijzeren geldkist getroost. Dat de coupon in het geheel niet betaald wordt, noemt hij „min* van het betrokken gouvernement, en dat het papier zelf haast in den voddenmand kan worden geworpen, vindt hij een schande voor den Staat, die hem het geld „hëf ofepangeld," Genoeg, de Europesche papieren-tempel begint, naar zijne meening, een weinig te waggelen en als er een bekende bij hem aanklopt, heeft hij er weêr ooren naar, om hem voor 4 a 4| pet. te helpen. In gemeenten waar men niet alleen honders, maar ook speculanten in effecten aantreft, waar men wonderbaar goed op de hoogte is van het effectenspel, waar men al heel aardig met het beleeningstelsel weet te manoeuvreren, is de benaauwdheid groot en krabt menigeen verdrietig achter de ooren als de courant hem de lange effecten-lijst met hare dagelijksche noteringen in handen geeft. De krisis werkt in zooverre goed, dat zij de „waaghalzerij" met zuur verdiend geld wat tempert en het raadzame, om niet alles in papier te veranderen, weêr geloof doet schenken. „Aan onroerend goed is toch houvast" de landbouwer begint zich die spreuk zijner vaderen te herinneren, en als hij nu den grond dien hij bezit, ook verbetert met het geld dat hij voor een effect had bestemd, zal dat werk evenmin renteloos blijven. Maakt hij minder rente, hij heeft bij die speculatie ook minder benaauwdheid." Op de veemarkt te Deventer waren jl. Woensdag 330 koeijen aangebragt; de handel was zeer gering en het opmerkelijkste was, dat zich geen vreemde kooplieden opdeden. De prijzen voor het vette vee waren echter hooger dan op de vorige marktenzij liepen van f 140 tot f 250 melkvee van f 110 tot f 180guste koeijen van f 110 tot f 130. In de gemeente Wijmbritseradeel is dezer dagen eene vrouw van 42 jaar voor de vijfde maal gehuwd. Te Beetgum had dezer dagen een treffend geval plaats. Zekere persoon, die dagelijks misbruik maakte van sterken drank, werd daarover door zijne vrouw ernstig onderhouden. Hij ontstak daardoor zóó in woede, dat zijne vrouw van schrik neêrzeeg en stierf. De man, hierdoor wanhopig, ging heen en maakte door ophanging een einde aan zijn leven. In het Bat. Hbl. leest men: „Ons is heden ter bezigtiging gegeven een in Nederland verkrijgbaar gestelde photografie, waarop zijn afgebeeld een vijftal vreemde Oosterlingen en een kind met het opschrift De Atsjinesche legerhoofden. Op de achterzijde leest men de volgende verklaring: De Atsjinesche legerhoofden, enz. De op den voorgrond zittende persoon, met opgestroopte mouwen, is: De kommandant van den kraton van Atsjin, de man wiens dappere tegenstand geheel Nederland in

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1