opschudding bragt. Naast hem aan de regterhand zit: De kommandant van de Missigit, die door onze troepen een oogenblik genomen werd. Deze was voor vrede met de Hollanders. De eerste daarentegen voor Guerre a outrance, waarin hij gesteund wordt door den Klingalees, links met de handen aan zijn zak. Aan de regterzijde der photografie staat een kind van den Sultan. De twee overige personen zijn gewone Atsjinezen. Amsterdam, Aug. 1873. Jan D. Brouwer, uitgever." Tot verklaring van deze verregaande humbug diene, dat deze plaat niets anders voorstelt dan eenige kust-kapiteins, door de firma Woodbury en Page, te Penang, geruimen tijd geleden, gephotografeerd, welke photografie waarschijnlijk door een of ander naar Nederland is medegenomen en aldaar is gereproduceerd, om onzen goeden landgenooten een idee te geven van Atsjinesche legerhoofden en tevens de geldbeurs te vullen van den uitgever Jan D. Brouwer, te Amsterdam, die zich N.B. het uitsluitend regt van kopie van deze photografie overeenkomstig de wetvan 1817 voorbehoudtII,/ In het Krossener Wochenblatt stond onlangs de vol gende advertentie te lezen: „Heden rood, morgen dood. Alzoo geschiedde het met mijne vrouw, die nog heden voor acht dagen over stoelen en banken sprong en gisteren reeds begraven werd, althans wat vergankelijk aan haar was. Gedurende ons huwelijk was zij eene vrolijke vrouw, die zich geene knollen voor citroenen liet verkoopen. Daaruit kan een ieder mijn smart beseffen, zóó jong, zóó aardig en nu reeds hegraven. Wat is 's menschen leven! zeide ik in deze dagen voortdurend hij mij zei ven, zelfs gisteren nog, toen ik den doodgraver betaalde, die haar graf in orde houden wil. Zulk eene vrolijke vrouw vind ik ongetwijfeld niet weder. Daarom is mijne smart geregtvaardigd. De hemel moge elkeen voor zulk een treurig lot bewaren! Intusschen dank ik voor de bloemen, alsmede den voorzanger voor zijn graflied, dat mij door merg en been ging en inderdaad voortreffelijk voorgedragen werd. Ackermann, meester slotenmaker.* Uit Amerika wordt gemeld, dat de regering van Spanje geneigd is de Yirginius terug te geven. Benoeming-en, enz. De heer B. J. Troll, hulponderwijzer te Wassenaar, benoemd tot hoofdonderwijzer te den Burg op Texel, is mede benoemd tot hoofdonderwijzer aan de burgerschool te Harderwijk. De luit. ter zee 1ste kl. G. C. C. Thierens en.die der 2de kl. J. T. F. Bruyn, beiden laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Iadië en vandaar den 23 dezer in Nederland teruggekomen, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 27 November. Na langdurige beraad slaging, is de post tot verbetering van het Hillegat verworpen met 37 tegen 29 stemmen. De beraadslaging is nu gevorderd tot artikel 87, betrekkelijk den Botterdamschen waterweg. Zitting van Vrijdag 28 November. Het geheele eerste gedeelte dezer zitting was gewijd aan de beraadslagingen over den Botter damschen waterweg. Ten slotte is het betrokken artikel aange nomen met 51 tegen 10 stemmen. Daarna zyn nog velerlei onderwerpen besproken, o. a. de noodzakelijkheid van de verbetering der Keulsche vaart, door de heeren Godeffoi, 's Jacob, Stieltjes en Fabius. De minister hoopt nog in dit zittingjaar een daartoe betrek kelijk wetsvoorstel in te dienon. Buitenland. Frankrijk. In het proces-Bazaine heeft jl. Dingsdag het getuigenis van den heer Tachard, die tijdens het gouvernement der nati onale verdediging Fransch gezant te Brussel geweest is en in die hoedanigheid alle emigranten, onderhandelaars enz. heeft te woord gestaan, gedurende twee en een half uur het publiek geboeid. Opmerkelijk is het, dat de heer Tachard, die in zijn getuigenis altijd van „zijn dierbaar vaderland" enz. sprak, het niet noodig heeft geoordeeld als Elzasser voor de Fransche nationaliteit te opteren. Hij is advocaat, is afgevaardigde geweest in 1869 en in 1871 te Bordeaux, en thans houdt hij zich als groot grondeigenaar bij Calmar uitsluitend met den landbouw bezig. Hij is met eene Duitsche vrouw getrouwd. De heer Tachard erkent zelf niet het minste begrip te hebben van de diplo matie, maar zijn geëerde vriend Jules Favre had hem in September 1870 den post van gezant aangeboden en hij had gemeend hem niet te mogen weigeren. Het was hem dan ook gelukt eenig goed te doen; dank zij vooral de hulp,; welke hij van alle kanten ondervond, De ex-gezant schijnt vooral veel met de dames te hebben onderhandeld en mevr. Bazaine, mevr. Canrobert, mevr. Bourbaki en andere grandes, grandes dames, gelijk hij zeide,! spelen een groote rol in zijn verhaal. Hoor wat hij van mevr. Bourbaki. vertelt: Mevr. Bourbaki is niet schoon, maar toen mevr. Canrobert en zij den generaal wilden overhalen om öp nieuw zijn degen aan Frankrijk aan te bieden, had zij een oogenblik, dat ook de leelijkste vrouw schoon maakt. Zij sloeg hare armen om den hals van haren man en riep „Vriend, herinner u dat gij Bourbaki heet; een man als gij laat zich, als het noodig is, aan het hoofd van vijfhonderd man dooden; hij krepeert (crève) niet in zijn bed!" De generaal was overwonnen. Soms was de heer Tachard zoo opgewonden, dat hij allerlei zonderlinge uitdrukkingen bezigde, wat de aanwezigen wel eens deed lagchen. Dat verdroot hem en, zich omkeerende tot het publiek, zeide hij: „Ik kan me niet begrijpen hoe men vrolijk kan zijn in mijne tegenwoordigheid, in tegenwoordig heid van een ElzasserHet is schandelijk dat Fran- schen hier, in deze zaal, lagchen en ik dacht niet dat i zulk een onbetamelijk gedrag geoorloofd was.... Ik lach niet, ik!" En het publiek lachte niet meer! Merkwaar dig was nog een onderhoud, dat de heer Tachard met mevrouw Bazaine, die naar Brussel gekomen was om te bevallen, gehad heeft. Mevrouw Bazaine beefde over al hare leden en zeide, staroogend naar een deur ziende: „Het ongeluk van mijn man komt van daar." Tachard vroeg wat zij het ongeluk van haar man noemde. „Royer„ was haar antwoord. Royer was toen, na het mislukken der onderhandelingen, te Brussel, om naar Metz terug te keeren. Tachard vroeg eene nadere ver klaring, waarop Mevrouw Bazaine met een sombere stem antwoordde: „Gij moet weten, dat mijn man op het slag veld een leeuw is, daar hij alsdan slechts aan de uit spraak van zijn hart gehoor geeft, maar in zaken, in onderhandelingen, wordt hij beheerscht door Royer, en dan...." Daar hield mevrouw Bazaine op, maar Tachard hernam; „En dan?" „Dan voegde de vrouw van de maarschalk er bij zou het beter zijn, indien het anders ware. Generaal Royer schijnt dus door mevrouw Bazaine voor den slechten genius van haren man gehouden te worden, en uit het getuigenis, dat die man gisteren weêr voor den krijgsraad heeft afgelegd, is weder gebleken dat hij minstens genomen een zeer zonderlinge rol in de onderhandelingen heeft gespeeld. Een voormalige actrice van de comédie fra^aise, mej. Sevary, heeft, zoo wordt ten minste door verschillende dagbladen medegedeeld, het initiatief genomen om te Parijs een theater op te rigten tot bevordering der goede zeden, althans een dat geen demoraliseerenden invloed kan uit oefenen. Verscheidene invloedrijke personen hebben zich de zaak aangetrokken en reeds is, ter voorziening in de kosten, voor eene som van 500,000 francs ingeschreven. Men leest in een Parijsch dagbladWij hebben de sluiting van talrijke werkhuizen aan te kondigen en een aanzienlijke vermindering van personeel in al de werkhuizen zonder uitzondering. Zaturdag 11. hebben veertien maga zijnen van confectiën, welke onder die geteld worden, die 't meeste werk verrigten, hunne werklieden weggezonden, zeggende dat er „geen werk" meer was. De schoenmakerij bevindt zich ook heden in slechten toestand. Het weinige werk, dat er nog is, wordt 70 ten honderd onder den prijs gedaan! In kinderspeelgoed worden op dit tijdstip vele zaken gedaanthans is er niets te doen. Kortom, overal werk staking, overal ellende. In de hotels insgelijks hoort men niets dan klagen; er zijn geen vreemdelingen. Al wat vroeger in pracht werd ten toon gespreid ontbreekt thans. Wegens een twist, waarvan de aanleiding in verschil van staatkundige meening gezocht moet worden, heeft jl. Woensdag te Fontainebleau een ontmoeting plaats gehad tusschen twee vreemdelingen, die sedert jaren te Parijs wonen en beiden namen dragen, die tot den doorluchtigsten adel van Europa behoort, de Prinsen Soutzo 'en Nicolaas Ghika. Op zeer korten afstand vuurden de tegenstanders een pistool op elkander af Nicolaas Ghika miste zijn tegenpartij; de kogel van Prins Soutzo trof den eerste in den buik. Hij viel doodelijk gekwetst neêr en overleed eenige uren later. Nicolaas Ghika, een jongmensch van 23 jaar, is geboren uit een onder een ongelukkig gesternte geleefd hebbend geslacht. Gregorius Ghika beging in zijn kasteel bij Melun een zelfmoord, Georges sprong van zijn rijtuig, toen de paarden in de Champs Elysées op hol waren gegaan en bleef dood liggen en Nicolaas wordt in een duel gedood. Prins Ghika was in 1817 geboren en tweede zoon van den hospodar Gregorius. Hij bleef eenigen tijd in Rus sische dienst en werd toen prefect van politie te Bucharest. Prins Soutzo is, evenals zijn ongelukkige tegenpartij, de zoon van een oud-hospopar; hij diende onder de Julij-monar- chie bij de Fransche marine en bekleedt op het oogenblik de betrekking van zee-kapitein bij de Grieksche marine. Prins Soutzo en zijn getuigen hebben zich tot heden aan de nasporingen van de politie weten te onttrekken. Engeland. De prijs der steenkolen heeft in Engeland eene nieuwe daling ondergaan; :en verschillende omstandigheden (o. a. de tegenwoordige slapte in de ijzer-industrie) doen ver wachten, dat deze winter eene aanmerkelijke prijsvermin dering van dit artikel met zich zal brengen. De Murillo is aan een Spaansche firma verkocht voor 7050 p. st. 't Bedrag is tegenover de veroorzaakte materiële schade gering. Genoemde ramp kostte, gelijk men weet, aan 300 men schen het leven. In Liverpool komen met alle stoombooten vele werklieden aan uit Amerika, die uit gebrek aan werk naar hun vaderland terugkeeren. De jongste berigten omtrent den dreigenden hongers nood in Bengalen luiden zeer verschillend. De gouverneur- generaal rapporteert 't volgende: „Er bestaat wel is waar groote reden tot bezorgdheid; maar toch is er grond om te hopen dat 't gouvernement in staat zal zijn in den nood te voorzien. De bedreigde bevolking bedraagt omstreeks 24 millioen. De regering weigert vooralsnog den uitvoer van rijst te verbieden." Geheel anders luidt 't verslag van de vereeniging der Zemindars of inlandsche grondeigenaars te Calcutta (een uit den aard der zaak zeer wel ingerigt en invloedrijk ligchaam). Deze vereeniging berekent dat de bedreigde provinciën eene bevolking tellen van niet minder dan 60 millioen zielen, en dat in Dec. de rijstoogst in die provin ciën slechts drie achtsten van 't gemiddelde zal opbrengen. Zij dringt er daarom bij den gouverneur-generaal ten sterkste op aan, dat de uitvoer van rijst verboden worde. 't Is moeijelijk uit te maken, welke voorstelling de juiste is. De Daily Telegraph is van gevoelen, dat de Zemindars 't best in de gelegenheid zijn om den juisten staat van zaken te kennen, terwijl 't bovendien tegen hun belang strijden zou, zich aan overdrijving schuldig te maken. Blijkens den jongsten census op Ceylon, is 't aantal huwelijken op dat eiland in 't afgeloopen jaar bijzonder groot geweest. Dit feit moet toegeschreven worden aan een zonderling gerucht, onder de bevolking verspreid. De onnoozele Singhaleezen hebben zich namelijk laten wijs. maken, dat 't voornemen bestond om, ter aanvulling van 't door den jongsten Europeeschen oorlog veroorzaakte verlies van menschenlevens, alle ongehuwde Ceylonsche mannen naar Frankrijk te transporteeren. Daar men niet heeft kunnen ontdekken hoe dit praatje in de wereld kwam, zoo zou 't vermoeden kunnen rijzen, dat welligt de Ceylonsche dames aan de zaak niet geheel vreemd zijn. Het bankiershuis Rothschild te Londen heeft de uit gifte aangekondigd eener Russische leening van 15 mill. p. et, Tegen medio Dec. a. s. zal te Londen, in Exeter- Hall, eene groote meeting worden gehouden van de Evang, Alliantie, waar de redenaars, die te New-York het woord hebben gevoerd, zich nogmaals zullen doen hooren. De volgende zitting zal, naar alle waarschijnlijkheid, gehouden worden te Rome. Reeds moeten zich verscheidene daar gevestigde Protestantsche geestelijken, meest Baptisten, hebben vereenigd om het plan te helpen verwezenlijken. Aan een Engelsche maatschappij is concessie verleend voor de doorgraving van de landengte van Korinthe en voor de exploitatie van het te graven kanaal gedurende 99 jaren. De maatschappij, die een nominaal kapitaal heeft van 800,000 p. st., zal het kanaal graven ter diepte van 27 en ter breedte van 39 Engelsche voeten. Halverwege zal een groot dok worden aangelegd van 35,000 vierkante yards in oppervlakte en van een genoegzame diepte om de grootste zeeschepen te kunnen bevatten. Volgens de berekeningen kunnen de werken binnen zes jaren voltooid zijn. Duitschland. Te Berlijn zal eerstdaags een eigenaardige regtszaak worden behandeld. Een loopjongen bij een koopman trok op een vierde lot in de loterij een hoogen prijs. Zijn patroon 'vroeg hem, op het vernemen van de voor den armen jongen zoo gelukkige gebeurtenis, hoe deze aan het geld was gekomen om een vierde lot te kunnen koopen, waarop de jongen berouwvol antwoordde, dat hij uit de opbrengst van een aan zijn patroon ontstolen stuk goed het lot had gekocht. Nu eischt de patroon de op het lot gevallen prijs als zijn eigendom op. De bloedverwanten van het knaapje weigeren en het geregt zal uitspraak moeten doen. De dezer dagen gemelde beweging onder de Kasselsche vrouwen, ten doel hebbende om de in de laatste jaren tot een ongehoorden prijs gestegen eerste levensbehoeften, ah boter, eijeren, groenten, vleesch enz., tot een normaal peil terug te brengen, heeft te Dortmund zóóveel weerklank gevonden, dat terstond een groot aantal huisvrouwen aldaar zich tot het te Kassei gevestigd bestuur heeft gewend, ten einde over het houden van een vrouwen-congres, tot vast stelling der marktprijzen voor al de westelijke provinciën, te beraadslagen. Dit voorstel is te Kassei met gejuich ontvangen, en men is overeengekomen bedoeld congres op den 7 Dec. a. s. te Dortmund te houden. Vele der voornaamste steden als Essen, Elberfeld, Dusseldorf, Crefeld, hebben reeds beloofd zich door afgevaardigden te zullen doen vertegenwoordigen. Men zal ook alle overige plaatsen, waar de prijzen in den laatsten tijd bovenmatig gestegen zijn, uitnoodigen gedelegeerden te zenden, ten einde aan de beweging een zoo algemeen mogelijk karakter te geven. Rusland De tekst van het tractaat tusschen Rusland en Khiwa is thans officiëel openbaar gemaakt. De Khan verklaart zich daarbij tot den gehoorzamen vasal van Ruslands Keizer, en verbindt zich geen diplomatieke agenten bij andere mo gendheden of vorsten aan te stellen of verdragen met hen te sluiten. Hij staat al het grondgebied op den regteroever van de Amu aan Rusland af en kent aan de Russische schepen alle voorregten toe. Op dat terrein mag Rusland de sterkten bouwen, die het noodig oordeelt. De Khan staat in voor de veiligheid der bewoners van die forten en zijn land staat geheel open voor Russische kooplieden. De afschaffing der slavernij wordt gehandhaafd. Als oor logsvergoeding betaalt de Khan 2,200,000 roebels aan Rusland, waarvan de laatste termijn moet betaald worden den 13 November 1893. Spanje. Een berigt uit Madrid, dd. 27 dezer, luidt: Een ontzaggelijke beweging wordt op touw gezet om Castelar te doen vallen en aan Serrano het regentschap over den infant don Alfonso aan te bieden. Italië. De Voce Della Virita meldt dat de Paus den 20 Nov. eene toespraak heeft gehouden tot de leerlingen van Duitsche en Engelsche collegiën. Hij zeide tot de Duitsche adspirant- priesters dat zij, in hun vaderland teruggekeerd, daar de godsdienstvervolging zullen vinden als ten tijde van Juliaan den Afvallige. Zij moeten zich dus wapenen met alle kerkelijke deugden, voornamelijk met geduld en standvastig heid, om te worstelen ten einde toe. Zij kunnen niet op over winning hopen, tenzij strijdende als lammeren, naar het voorschrift van Christus. Maar de overwinning is hun verzekerd. Zij zullen veel verdrietelijkheden en rampen te verduren hebben, maar zoo zij moedig en volhardend blijven, worden de wolven overwonnen en het katholiek geloof zal zegepralend uit de worsteling treden. Zij hebben roem volle voorbeelden in het getrouwe volk, zijne priesters en de waardige Duitsche bisschoppendat zij deze voorbeelden volgen en God zal hen met de onsterfelijkheid loonen. Den Engelschen seminaristen heeft de Paus de gevaren voorge houden der buitensporige vrijheid die in hun land heerscht, en tegen welke „men zich met dubbele deugd moet wapenen.» Amerika. Door het bureau voor statistiek te Washington is bekend gemaakt, dat van Junij 1872 tot Junij 1873, dus in dén -

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2