EENE DIENSTBODE, Benoemingen, enz. B u ite n I a n d. Beweging-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Oct. 1873. INGEZONDEN. Ing-ezonden mededeelingen. ADOLPH HAAS, in Hamburg, Marine-Haven Nieuwediep. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. SCHAGER MARKT van HEDEN. f 35a 75 ADVERTENTIE Al. al. 3 art. 194 der Grondwet niet met zieh brengt dat bij de oprigting van openbare scholen, geen rekening zon moeten worden gehouden met de bijzondere scholen, die geheel of gedeeltelijk aan de behoefte van schoolonderwijs voldoen, gaat over tot de orde van den dag." Vele sprekers, waaronder de heer Jonckbloet, zien in de bewoordingen volstrekt geen kwaad. Anderen, waaronder de heer Godefroi, achten haar overbodig, omdat hetzelfde staat in artikel 17 der schoolwet. Wederom anderen zijn er tegen na de adhaesie door den heer Haffmans, die er een votum van wantrouwen uit wilde afleiden. De hh. Moens, Bergsma, Idserda, Godefroi, Cremers, Begram, Wijbenga, Verheijen, Bergman en van der Does verklaarden zich nader, doch op uiteenloopende gronden tegen de motie, terwijl de hh. van Kuyk, Haffmans en van Baar er voor bleven. Ten slotte heeft de heer van Catwijck „nu de waarheid en de grond zijner motie eigenlijk door niemand ernstig waren betwist, doch de stemming zeer uiteenloopend en scheef kon zijn," haar ingetrokken. Daarop is de algemeene beraadslaging over het lager onderwijs gesloten In de zitting van Maandag jl. werd met 39 tegen 18 stemmen verwor pen een voorstel van den heer van Kerkwijk om het adres van de ambte naren der departementen van algemeen bestuur tot tractements- verhooging aan den minister van Financiën op te zenden. De heer van Kerkwijk verdedigde zijn voorstel nader en deelde ten slotte het volgend treurig geschiedkundig feit mede: „Een adjunct commies van een der departementen leefde met vrouw en 4 kinderen op een tractement van f 700. Hij werd bij eene vacature voor commies in zijne afdeeling voorbijgezien en begaf zich naar den secretaris-generaal, die er eindelijk voor uitkwam, dat het was ge schied omdat de man niet fatsoenlijk genoeg gekleed was en niet fatsoenlijk woonde. De man ging naar huis, deelde 't aan zijne vrouw mede en zij besloten 't eenige uit te sparen wat zij konden een beetje vleesch. Maar die uitsparing mogt niet baten, de kinderen werden ziek, er ontbrak geld om brandstof te koopen de adjunct-commies beging de eerste oneerlijkheidhij nam in zijn overjas eiken middag van het bureel een stuk steenkool mede, om zijne kinderen te verwarmen. Een bode zag het; hij (de adjunct-commies) werd bij den secretaris-generaal ontboden, die hem nu mededeelde dat hij was voorgedragen om te worden weg gejaagd. Onmiddelijk werd hij weggezonden en 's middags werd bij de wachtende vrouw en kinderen thuis gebragt het lijk van den ongelukkige.... hij had zich verdronken." Zitting van Woensdag 10 December Heden is het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken aangenomen met 52 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de heeren van Lijnden, van Loon, Berch van Heemstede, Kerens de Wijlré, TediDg van Berkhout, Messchert van Vollenhoven, Heijdenrijck, van Zuylen, Lambrechts, van Wassenaer, Baer, Haffmans, Nierstrasz en Schimmelpenninck. De beraadslaging over hoofdstuk Marine is aangevangen. Tot inspecteur der registratie, standplaats Gorinchem, is benoemd de heer de Graag, ontvanger der reg. en domeinen te Schagen. Frankrijk. „Het proces-Bazaine", zoo schrijft de Köln. Zeit., „wordt ook in Duitschland met opmerkzaamheid gevolgd, vooral in militaire kringen. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat de maar schalk Bazaine ter dood veroordeeld zal worden, maar zeker, dat hij gratie ontvangen zal. De eene maarschalk zal de andere niet laten doodschieten. Door de veroordeeling heeft de Fransche ijdelheid ook zonder fusilleren het gewenschte zoenoffer verkregen. En toch is Bazaine in den zin der acte van beschuldiging, wat de hoofdpunten betreft, zeker onschuldig. Van eigenlijk gezegd verraad kan geene sprake zijn. Maar ook goeddoordachte staatkundige plannen moeten den opperbevelhebber van het Rijn-leger niet toegeschreven worden. Toen Bazaine ook na de rust, waartoe de hevige gevechten van 16 en 18 Apg. 1870 hem dwongen, te Metz bleef, meende hij aldaar eene goede sterke stelling te hebben, die hem tot basis voor zijne operatiën kon dienen. Inge sloten waande hij zich nog niet. Zijn ware toestand werd hem waarschijnlijk eerst den 16 Sept. duidelijk, toen de poging der Fransche troepen om door te breken hun zoo slecht bekwam. Ook de Duitsche belegeringstroepen leerden toen eerst den slechten toestand van Bazaines leger kennen en verkregen de overtuiging: „Wij hebben hen." Uit een krijgskundig oogpunt hebben bevoegde beoordeelaars alhier op Bazaine en bijna alle Fransche aanvoerders veel aan te merken, vooral dat zij niet genoeg krijgslieden waren. Zij kenden geene grondige militaire vorming en de krijgmans- loopbaan op zich zelf was hun deel niet. Zij waren er te veel op bedacht om van hunne maatschappelijke positie gebruik te maken en zich in de eerste plaats te verrijken." In een zijdefabriek te Halifax heeft jl. Donderdag morgen een zware brond gewoed. De gasmeter werd her steld, en toen de loodgieter met de soldeervlam te digt bij den meter kwam, had er een ernstige ontploffing plaats. De vloeren van drie verdiepingen werden in de lucht ge slingerd, en in enkele minuten brandde het geheele huis. Onmiddelijk werden pogingen aangewend om de vrouwen te redden, die op de twee bovenste verdiepingen werkten, doch de trap was in de nabijheid van de plek waar de ontploffing had plaats gehad, en werd weldra onbegaanbaar. De vrouwen sprongen uit de vensters, terwijl ëenige, die den moed daartoe niet hadden, en er uit werden geworpen, daar ze anders verbranden moesten. Drie meisjes waren onversaagd genoeg uit de bovenste verdieping te springen; zij kwamen er met eenige kneuzingen af. Drie andere meisjes kwamen om in de vlammen. De Loch Earn is 5 dagen na de aanzeiling met het schip Ville du Havre in een zinkenden staat verlaten gevonden. De geheele ekwipage benevens de passagiers zijn door de British Queen aan boord genomen en te Plymonth aan land gebragt. Duitschland. De luitenant-kolonel baron von Engel, adjudant van den hertog van Saksen-Meiningen, is gevangen genomen, beschuldigd de handteekening des hertogs te hebben nage maakt, op wissels tot een bedrag van 300,000, getrokken op de Thuringer bank te Sonderhausen, de Kieler bank, de firma B, J. Schiff te Meiningen en een Hamburger huis. Van Speijk, kapt. N. M. J. ICroef, wachtschip te Batavia. Prinses Amelia, kapt. P. van der Velden Erdbrink, wachtschip te Soerabaija. Roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. C. H. Cor- nelissen, wachtschip te Samarang. Bali, luit. lste kl. G. Door man, gest. in de wateren van Menado, bekruist ook de Moluksche wateren. -Aart van Nes, luit. lste kl. A. J. Dumont, ligt te Soerabaija in reparatie. Borneo, luit. lste kl. H. W. Walther, is thant te Batavia, vertrekt naar Atsjin. Banka, luit. lste kl. G. J. W. Hooghwinkel, ligt te Soerabaija in reparatie.Suriname, luit. lste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, gest. in de Z.- en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. lste kl. T. C. Gobée, gest. in de W.-afd. van Borneo. Zeeland, kapt. J. van Gogh; Meta len Kruis, kapt. B. H. Kip; Citadel van Antwerpen, kapt.-luit. J. W. Binkes; Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van T'rojeu; Watergeus, kapt.-luit. K. C. ilunnik; den Briel, luit. lste kl. H. J. van BroekhuyzenMaas en Waal, luit. lste kl. L. C. Holtzapffel; Coehoorn, luit. lste kl. C. de Klopper; Schouwen, luit. lste kl. C. P. van der Star; Biouw, luit. lste kl. W. Steffens; Amboina, luit. lste kl. jhr. A. E. Meijer; Banda, luit. lste kl. C. F. T. van Woelderen; Bommelerwaard, luit. lste kl. J. H. Haak man; Soerabaija, kapt.-luit. W. E. L. de Vriese; Timor, luit. lste kl. C. H. Bogaert; Sumatra, luit. lste kl. H. Dyserinck; Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. H. P. König; blokkeren alle 17 Atsjin. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Mijnheer de Redacteur Het is niet om terug te komen op het geschrijf des heeren Ensing, maar om u mededeeling te doen van de resultaten, ver kregen op een in den Raad dezer gemeente ingesteld onderzoek, naar de verpligtingen van den eilandsdoctor, omschreven in diens aanstelling en daarbij gevoegde instructie, opdat het publiek, waarvoor deze zaak in uwe courant gebragt is, nu kunne oordeelen. Ik wensch te constateren, wat uit de notulen der raadsvergade ringen duidelijk is geworden: Vooreerst, dat op miju daartoe gedaan verzoek, bij de vaststelling der begrooting niet die stukken in den Raad ter tafel gebragt zijn, waaruit de verpligtingeu van den eilandsdoctor gekend konden worden; dat daardoor mij de noodige gegevens onthouden werden, om den post „geneeskundige dienst" op de begrooting te kunnen beoor- deelen en ik alzoo regt had aan dien post mijne goedkeuring te onthoudep. Ten tweede, dat op mijn voortgezet onderzoek eindelijk de primi tieve aanstelling en instructie van den eilandsdoctor aan het licht gekomen zijn en daaruit blijkt: dat de heer Ensing aan de daarin hem opgelegde verpligtingen nooit heeft voldaan dat hem, op zijn verzoek, verhooging van tractement toegestaan is voor zaken die hij reeds krachtens zijne aanstelling verpligt was waar te nemen, en eindelijk dat hij jaarlijks tot hooger of lager bedrag aan het gemeentebestuur in rekening gebragt heeft dien sten, waarvoor hij alweder krachtens zijne aanstelling en instructie niet rekenen mogt. Over de motiven, die mij tot dit onderzoek hebben geleid, heb ik geene verontschuldiging te doen noch daarvan verklaring te geven, aangezien mijn mandaat als raadslid en wethouder mij gebiedt verkeerdheden in beheer en bestuur van gemeentezaken, waar ik die vermoedt, op te sporen en zooveel mogelijk te rectifiëren. Nu de officiële stukken, thans openbaar geworden, zoo duidelijk als hier het geval is, mijn twijfel aan de deugdelijkheid van den post „geneeskundige dienst" wettigen, is daardoor inijn gedrag genoeg zaam geregtvaardigd. Daar die regtvaardiging van den nu verslagen aanvaller niets meer te verwachten is, vertrouw ik, Mijnheer de Redacteur! dat gij een plaatsje in uw veelgelezen blad aan deze regelen niet zult weigeren. U daarvoor bij voorraad dank zeggende, heb ik de eer hoogachtend te zijn, Mijnheer de Redacteur Texel, 8 December 1873. UEd. Dienstw. Dienaar, CONINCK WESTENBERG. Tevel, 10 December. Gisteren avond deed het hoofdbestuur van de Vereeniging tot Werkverschaffing aan behoeftigen te Texel over 1872/73 rekening en verantwoording, waaruit o. a. bleek dat door haar was betaald aan arleidsloonen, voor het maken van breeuwwerk, enveloppen en matten te zamen f 2713.65, dat het nog debet der werkverschaffing voldoende kon worden gedekt door het nog aanwezig fabriekaat, hetwelk in het a. s. voorjaar ten meeste voordeele kon worden te gelde gemaakt, zoodat zij haar rapport eindigde met geen ongunstig financiëel resultaat. De besprekingen tot verder voortzetten dezer vereeniging hebben nog niet het gewenschte resultaat verkregen, men besloot tot defi nitieve afhandeling op a. s. Maandag te vergaderen in het logement de „Vergulde Zwaan", tot bijwoning waarvan belangstellenden worden uitgenoodigd. (Plaatsruimte betaald). BELANGRIJK VOOR VELEN I In alle branchen in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeene veel gezochte origineele loten, regtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, ander zijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma, algemeen de aandacht vestigen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Sohip. Gezagvoerder. Bestemming, SusaunaElizabeth. G.vanderBorden. Pensacola. 7 Oct. 30 Oct. 18 Nov. 25 Nov. 26 Nov. 26 Nov. 26 Nov. 28 Nov. 3 Dec. 9 Dec. 10 Dec. 10 Dec. Tromp. Cato Paulie. KaapstadPacket. Hendrik Daniël. Confiance. Spes Nostra. Sappemeer II. Alida. Recruit. P. Hoekstra. Batavia. E. R. Hotze. Suriname. P. Collenteur. Curapao. A.J.Ouwehand. Suriname. H. Holle. Messina. J.J.Beekhuis. Buenos-Ayres Z.K.Rozenberg. Venetië. H. E. Nagel. Montevideo. W. Murray. Suriname. J. Schrier. New-York. Jannetje. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Capella. E. Maugor. Croonstad. Hout. van Vliet Co, Birling. J. Sprengle. Newcastle. IJzer. ZurMühlen Co' Kinderdijk. A. T. Scherlau. New-York. Petroleum. Duink.&Goedk. u 93 rO B 93 Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Yochtigh. I procent. Toestand van de zee. 93 O Staud. Afw. Stand. Afw. 10 12 w. 0.7k. 774.44 f15.03 8.2 f 3.5 0.92 Vlak. 11 8 wtn. 0.2„ 776.13 f 16.70 7.5 f 3.9 0.94 u 11 12 wtn. 0.2„ 776.66 f17.23 8.1 f 3.4 0.95 u Weêrsgesteldheid: 10 Dec. 12 u. Ligtbewolkt, schoon. 11 Dec. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 11 Dec. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. Opgave van af Dingsdasr middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: J. G. Colijn en A. C. Balledux. F. H. Zwick en M. J. Goudswaard. W. Verhoef en P. L. Koning. K. Graaff en C. Timmerman. F. A. C. Bruhl en A. M. Wildenhuis. K. Platvoet en C. Smits. BEVALLENJ. van Ameringen, geb. Cijfer, (Z A. M. Buisman, geb. Willems, (D.). A. Everhard, (Z.). J. Blokland, geb Rover, (Z.). D. G. Rijlaarsdam, geb. de Haan, (D.). OVERLEDENJ. J. Vermeulen, bijna 4 maanden. Levenloos aangegeven 1. Van 3 tot 10 December 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Nannaatje, dochter van Fulps Duinker en Tetje Dekker. Trijntje, dochter van Jacob Knaap en en Klaasje Bruin. Jan, zoon van Albert Schagen en Cornelia Molensteeg, Pieter, zoon van Sijbrand Dijksen en Immetje Kuiper. Pieternella Anna, dochter van Johannes Sibrand Keijser en Neeltje Boon. Elisabeth, dochter van Gerbrand Huizinga en Hendrikje Jacobs. Pietje, dochter van Dirk Smit en Gertruid Peesch. Cornelisje, dochter van Meijert Boon en Dieuwertje Bakker. Trijntje, dochter van Pieter Reuvers en Jannetje Jongerling. OVERLEDEN: Klaas Bakker, oud 37 jaren. Johannes Pieter van Putten, 18 jaren, zoon van Jacob van Putten en Josina Noordijk. LATKBE BEKI6TEH. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 30 Nov. 11. tot en met 6 dezer in Noordholland drie run deren uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, nl. 2 te Bloemendaal en 1 te Helder. Gedurende de geheele maand Nov. zijn 14 runderen onteigend en afge maakt, en wel 1 te Helder, 1 te Wormer, 9 te Bloemendaal, te Hoogwoud, 1 te Beemster en 1 te Haarlemmermeer. De mailbootPrins vanOranje passeerde gisteren Gibraltar. De krijgsraad te Versailles heeft gisteren in het proces Bazaine uitspraak gedaan. Voor dat dit geschiedde nam Bazaine het woord: Twee woorden staan in mijn hart gegrift, zeide hij; het zijn de woorden: Eer en Vaderland. Ik heb gedurende 42 jaren mijn vaderland gediend, zonder aan dit schoone devies te kort te doen. Ik zweer het voor Christus: Nooit heb ik mijn vaderland verraden. Bazaine is schuldig bevonden aan het capituleeren, zoowel te Metz als met zijn leger in 't open veld, zonder alles gedaan te hebben, wat pligt en eer bem voorschreven. Dientengevolge is hij met eenparige stemmen van zijn militairen rang vervallen verklaard en ter dood veroordeeld. PER TELEGRAAF. 8 Paarden Ossen Stieren 15 Gelde-Koeyen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 15 Nucht.Kalveren VetteRammen 2000 Schapen - 150a290 - 170a200 - 7a21f - a - 25a 43 Lammeren f 24 a 31 4Bokk. en Geiten - 2 a 7 15 Magere Varkens- 12 a 17 Biggen - 5 a 8 Eenden e. a 50 Kippen - 40 al60 Boter per kop - 90 a KaasperK.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -500 s600 Eend-Éijeren a j£ Veertigjarige Echt vereeniging VAN C. KIEVIT Az. E N K. GROOTENBOE R. Texel, 12 December 1873. Heden te vroegtijdig bevallen van een doodgeboren Dochtertje, Mevrouw BREVETMOOLENBURGH. Nieuwediep, 9 December 1873. Voorspoedig bevallen vkn een Zoon J. VAN AMERINGEN —CIJFER. Nieuwediep, 9 December 1873. Heden werd ons ouderhart ten diepste gewond door het onverwachts overlijden van onzen oudsten en veelbelovenden Zoon JOHANNES PIETER. Na eene kortstondige, maar hevige ongesteldheid van twee dagen, ontsliep hij, in den bloeijenden leeftijd van 18 jaren en 10 maanden. Alleen de hope des wederziens van de zoo innig geliefde, troost ons bij zijn gemis. De Cocksdorp, 5 December 1873. J. VAN PUTTEN. J. VAN PUTTEN—NOORDIJK. Eenige kennisgeving. eerlijk en goed voor kinderen, wordt terstond gevraagd, bij Mevrouw DAMSTÉ, te Huisduinen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3