'domeinrenten.^ ADVERTENTIE N. £sgelau(i. Duitschland. INGEZONDEN. TEXELS WERKVERSCHAFFING. Amerika. Ingezonden mededeeling-en. ADOLPH HAAS, in Hamburg-, Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Uit een dezer nacht van den luit.-g-en^ van Swieten ontvang-en telegram g-eaag-- teekend Penang- 13 dezer blijkt dat bij Pedropunt beneden Atsjin-rivier, terreede van Atsjin met volkomen succes was g-eland onder het vuur des vijands. Aan onze zijde zijn g-een dooden g-evallen. Slechts enkelen werden g-ewond. De g-eneraal Verspijck leidde de eerste operatie. Zee- en landmagt wedijverden om het voordeel te behalen. Aan den goeden uitslag bragt het vuur der marine veel toe. De geest onder de troepen ondanks het verlies aan de cholera, waaraan maar een officier overleden, was uitmuntend. Men zou zich te Kwala Gighen vestig-en. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTE REN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. garnizoen, voerde gedurende de dienst eene treurmuziek uit. Het voorportaal en een groot gedeelte van het in wendige der kerk waren met rouwfloers behangenin het schip verhief zich een katafalk, die met eene trofee van Fran- sche en Amerikaansche vlaggen prijkte, en in de stad waren niet slechts van al de maritime etablissementen, maar ook uit verscheidene particuliere woningen rouwvlaggen of met floers omwonden nationale vlaggen uitgestoken. De aan komst van kapitein Surmont met de geredden te Havre, aan boord van de pakketboot Alice, van de Southamp- tonsche lijn, was niet minder treffend dan de plegtigheid in de kerk. Zij werden door den heer Yaudal, president der Transatlantische Compagnie, en door al de autoriteiten van Havre ontvangen. De maarschalk Mac Mahon heeft voor 5000 fr. inge schreven ten behoeve der slagtoffers van la Ville du Havre. Te Londen is dezer dagen aan een predikant, die ten gevolge van een spoorwegongeluk niet langer zijn ambt kon waarnemen, f 48,000 schadeloosstelling toegekend en aan een aardappelkoopman f 60,000. De Times geeft maandelijks verslag van de rampen welke op de treinen in Engeland voorvallen en noemt die lijst met grimmigen humor ,/de slagersrekening van de maand." In Nov. zijn 38 treinen gederailleerd. Acht personen zijn gedood, 120 zijn zwaar verwond en verminkt en 150 zijn gekneusd. De /slagersrekening" van Dec. zal niet kleiner zijn, dan die van Nov. Tot nu toe hebben eiken dag een paar „ongelukken" plaats gehad. Te Birmingham heeft Woensdag 11. weder eene ernstige botsing plaats gevonden. Dertig personen werden zwaar gewond. Men telegrapheerde om doctoren en rijtuigen ten einde de ongelukkigen te vervoeren. JI. Maandag werd te Londen de jaarlijksche najaars tentoonstelling van vee in de Agricultural Hall geopend. Deze tentoonstellingen, die door eene in 1798 opgerigte vereeniging, de Smithfield Cattle Club, georganiseerd werden, nemen telken jare in belangrijkheid toe, als leverende de bewijzen van den wonderbaren vooruitgang in de weten schap der veefokkerij. Curieus is 't na te gaan, hoe sinds 't begin dezer eeuw 't desideratum dat den prijs waardig gekeurd werd, gewijzigd is. Op de eerste tentoonstelling, in 1799, was naar kolossale afmetingen de vraag. Nog bestaan de overleveringen van een bekroonden Hereford-os, die 7 voet hoog was, ruim 12 voet omvang lom de lendenen had, en meer dan 260 stone (2080 Eng. ponden) woog; en van den zoogenaamden „Black Prince", van wien de eigenaar met trots verklaarde, dat men op een ladder klimmen moest om hem behoorlijk te kunnen overzien. Later, van 1840 tot 1860 omstreeks, vond men slechts schoonheid in ontzettende massa's vetde bekroonde dieren waren onooglijke klompen, die dikwijls van plompheid niet loopen konden. Tegenwoordig is de wedstrijd der veefokkers meer in overeenstemming met goeden smaak en natuur; men let op schoone vormen, hoedanigheid van vleesch, deugdelijkheid van ras, en andere eigenschappen, die voor de veeteelt van wezenlijk belang zijn. Onder de provisiën die uit Engeland naar Cape Coast worden gezonden, bevindt zich een ruime bezending erwtenworst. Te Plymouth heeft eene eerste actrice den jeune premier uit den schouwburg aangeklaagd, omdat hij op het oogenblik dat zij als Madama de Pompadour in baars minnaars armen bezig was bevallig en tevens natuurlijk te sterven, haar hadgeknepen. De regter meende, dat dit knijpen bij ongeluk gebeurd wasopzettelijk zal een premier amoureux toch niet ligt de dame, met wie hij dagelijks moet omgaan, hinderen en plagen. De regter nam aan dat het door aandoening en opwinding van het oogenblik ver oorzaakt zal zijn en de premier amoureux werd vrijgesproken. Prins Bismarck zal eerstdaags zijn landgoed Varzin ver laten en zijn winterverblijf te Berlijn komen betrekken. Vele landverhuizers uit de Pruissische provincie Posen komen uit Amerika in hun vaderland terug, na vergeefs getracht te hebben daar een bestaan te vinden. Veelal hadden zij nog juist genoeg om de terugreis te betalen, en zij komen dan bij hun terugkeer voorloopig ten laste der openbare liefdadigheid. Er zijn er echter ook, die in Amerika de gelden voor den overtogt niet kunnen bij eenbrengen en nu gebrek lijden. Het bombardement van Carthagena duurt nog altijd voort. In negen dagen tijds zijn reeds bijna 7000 bommen in de ongelukkige stad geworpen. Zij is reeds vpor een groot deel verwoest. -Volgens berigten uit San Sebastian, is de bekende bende-aanvoerder Santa-Cruz bij Astiazu (prov. Guipuzcoa) weder in het veld verschenen en heeft hij het Carlisten- hoofd Yturse gevangen genomen. Het gerucht liep, dat het tot een gevecht was gekomen tusschen Santa-Cruz en Lizzaraga, en dat de aanhangers des laatstgenoemden op de vlugt waren gedreven. De overeenkomst betreffende den tijd en de wijze van uitlevering der Virginius is onderteekend. Aanstaanden Dingsdag zal de nog in leven gebleven bemanning der Virginius te Santjago en de Virginius zelve in eene andere haven van Havana ter beschikking van de Amerikaansche regering worden gesteld. LATËBG BEBIHTEX. Naar men berigt, is de eerste premie in vast goed bij de trekking van de Maatschappij voor Landontginning getrokken door een kuiper te Oud-Zevenaar, en de tweede door de stadsbode te Doetinchem. Nu meldt men weder, dat het vee te Deventer nog nooit zoo'n hoogen prijs heeft gehad als iu de laatste dagen. Alles is daar voor Londensche rekening opgekocht. Er was eene vergadering uitgeschreven van allen, die belang stelden iu de bovengenoemde zaak, tegen den avond van Dingsdag 9 Dec. Drie jaren lang heeft dc Commissie, die zich daartoe aan den Burg heeft gevormd, met hulp der sub-commissiën op de andere dorpen gewerkt, en voorloopig zeer gunstige resultaten verkregen. Aan talrijke buisgezinnen over het geheele eiland is arbeid, en daardoor levensonderhoud verschaft; bedelarij is geweerd, en dat wel zoodanig dat ieder die gunstige gevolgen op rekening der werkverschaffing moest stellen. Met betrekkelijk geringe sommen werkende was door haar toedoen eene aanzienlijke besparing in geld, en krachtige opwekking van eergevoel bij den bedeelden of bedelenden verkregen. Die resultaten waren niet onbekend, en eene oproeping om de rekening en verantwoording der Hoofd-commissie te komen liooren, zou, men mogt er op rekenen, ruime opkomst ten gevolge hebben gehad. Ieder zou zich haasten zijne belang stelling en ingenomenheid te betuigen met eene zoo nuttige inrigting. Men mogt zich met grond afvragenZal het lokaal in den Lindeboom wel groot genoeg zijn om alle belangstellenden te bevatten? Wat het laatste bezwaar betreft, het bleek geen bezwaar te zijn. Alle tegenwoordige belangstellenden hadden zich vrij gevoegelijk rondom een ronde tafel kunnen schikken. De Hoofd-commissie en de Sub-commissie van den Hoorn, zarnen 7 personen, en verder 7 andere personen, waaronder de gemeenteraad, die blijkens hare jongste zitting zooveel inst de werkverschaffing opheeft, door één raadslid vertegenwoordigd was, waren daar. Men hoorde het verslag nopens de werkzaamheden van het afgeloopen jaar, men hoorde dat de rekening, niettegenstaande alle moeijelijkheden, sloot met een batig saldo; maar men hoorde tevens dat de Hoofd-com missie zonder krachtdadige ondersteuning het gewigt der zaak niet langer alleen op hare schouderen konde en wilde laten aankomen. Doodsgevaar dus voor eene zoo nuttige inrigting. Het eenige redmiddel: belangstelling, deelneming. En mogt men uit dat. getal van 14 aanwezigen niet het tegenovergestelde opmaken? Texelaars, was er waarlijk op uw geheele eiland niet meer belangstelling in eene waarachtig goede en nuttige zaak dan er Dingsdag avond getoond werd? Heeft het onkruid van kleingeestige kibbelzucht zoo diepe wortelen onder u geschoten, dat het ieder opschietende graanhalm vermag te verstikken? Is het waar dat Texel, door zijne natuurlijke gesteldheid en rijkdom zoo voorbeschikt een voorbeeld te worden eener gelukkige gemeente, tot strafte voor eeuwigdurende veeten en partijschappen, niet meè mag gaan op den weg van vooruitgang; dat daar wat goed en nuttig is moet verkwijnen in den muffen dampkring van laauwheid en klein geestigheid Niemand uwer, die op deze vragen zal antwoorden: „ja", zij het dan ook gevolgd door, „helaas!" Daarvoor zal u Texel's nationale trots bewaren. Maar gij hadt misschien iets op de inrigting der werkverschaffing tegen. Misschien stond u dit of dat in personen of zaken niet aan. Maar dan hadt gij juist moeten opkomen, en onderzoeken of uw ongunstig oordeel juist was, om te steunen zoo het bleek, dat gij hadt misgetast, om naar verbetering te streven, indien gij in uwe overtuiging werdt bevestigd. 't Is zoo gemakkelijk te klagen over de onvruchtbaarheid van den akker; maar hij heeft geen regt tot dien klagt, die te lui of te onverschillig is ploeg en mestvork ter hand te nemen. Maar neen! 't Was geen onwil of onverschilligheid, dat gij niet opkwaamtgij hadt niet gedacht, dat ook uwe tegenwoordigheid vereischt werd, dat daar ieder belangstellende zich moest bevinden. Dat zal de vergadering doen zien, die op Maandag 15 Dec. des avonds ten 7 ure in het logement de Vergulde Zwaan zal worden gehouden. Dan zal het lokaal te klein zijn u allen te bevatten, dan zult gij krachtig zamen werken om den bloei te verzekeren eener instelling, die Texel's eere kan worden. Zoo 't anders is Dan weet ik een mooi wapen voor Texel. De twee leeuwen op uw wapen maken dan plaats voor twee katten, zinnebeelden van kibbelzucht; het anker, dat zij steunen, zal dan van zelf wel omvallen, daar de katten liever hunne pooten zullen gebruiken om elkander de oogen uit te krabben dan om het vast te houden. Het randschrift: tweedragt baart zwakheid, zal de schilderij volmakep. Burg op Texel, 10 Dec. 1873. J. M. II. (Plaatsruimte betaald). BELANGRIJK VOOR VELEN! In alle branchen in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeene veel gezochte origineele loten, regtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, ander zijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma, algemeen de aandacht vestigen. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: T. Bruning, werkman en G. Dito. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. Compier, (D.). C. E. Blokhuijs, geb. van Hert, (D.). M. M. Walles, geb. van Lintei, (D.J OVERLEDEN: J. van Exter, 10 weken. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 7 Oct. SusannaElizabeth. G.vanderBorden. Pensacola. 30 Oct. Tromp. P. Hoekstra. Batavia. 18 Nov. Cato Paulie. E. R. Hotze. Suriname. 25 Nov. KaapstadPacket. P. Collenteur. Cura^ao. 26 Nov. Hendrik Daniël. A.J.Ouwehand. Suriname. 26 Nov. Confiance. H. Holle. Messina. 26 Nov. Spes Nostra. J.J.Beekhuis. Buenos-Ayres 28 Nov. Sappemeer II. Z.K.Rozenberg. Venetic. 3 Dec. Alida. H. E. Nagel. Montevideo. 10 Dec. Jannetje. J. Schrier. New-Tork. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 13 Dec. City of Rangor. C.E.H.Menges. vanVliet&Co. Philadelphia TELEGB4PHI8CH BERIQTEV. TWEEDE KABEB. Hoofdstuk Financiën aangenomen 39 tegen 17. Dis cussie Oorlog aangevangen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windrigting en Kracht. 12 12 nnw. wzw. wzw. 0.2k. 0.6„ 1* Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.! proeent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 777.47!tl8.01 776.16 +16.67 776.23+16.74 Dec. 12 u. Di Dec. 8 u. 7.0 2.4 6.2 2.7 6.2 f 1.6 1 gtbewolkt, bene Idem. 0.88 0.82 0.82 reld, Vlak. V mooi. 13 Dec. 12 u. Digtbetrokken, mistig. Kaas. Aangevoerd 467 stapels, wegende 114939 kilogram. Kleine Hooi f -,Commissie f Middelbare f Laagste prijs f Kleine Gras f 36,50. Comm. f 35,50. Middelb. f 37, Laagste prijs f 18, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer 3993 hectoliters, waarvan 743 Tarwe, 318 Rogge, 635 Gerst, 1869 Haver, 294 Boonen, 51 rood Mosterdzaad, 83 Erwten. Tarwe f 9 a 13.25, Rogge f 9.75 a 10.50, Gerst f 6.50 a 7.50, idem Chev. f 8 a 8.50, Haver f 4.25 a 5.75, Paardenboonen f 7.70 a 8,25, bruine dito f 12 a 13, rood Mosterdzaad f 16.50 a 17.50, Erwten, groene f 12 a 16, graauwe f 13 a 16, vale f 10 a 13, witte f 10, alles per hectoliter. 8 Paarden bov.'tjaar f 55a280 Veulens - a 6 Koeijen - 40all0 32 NuchtereKalveren- 7a 16 326 Schapen - 17a 44 Lammeren - a 62 Magere Varkens - 13a 18 224 Biggen ben. 10 w.- 5a 8 6 Bokken en Geiten - 4a 8 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 80a 90 Vyf-eii-twiiitigjarïge Echt vereeniging VAN JAN HENDRIKUS MENS EN TRIJNTJE KEIZER. Helder, 14 December 1873. Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Voorspoedig bevallen van een Dochter D. Gr. RIJLAARS DAM—DE HAAN. Nieuwediep, 10 December 1873. Overleden te Amsterdam, den lOden December 1873, onze Vader en Behuwd vader, de Wel - Edele Heer A. OLTMANS. H. L. REEDER. V. REEDER, Oltmans. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de menigvuldige bewijzen van hartelijke deelneming, ontvangen bij en na het overlijden van onzen geliefden JOHs. PIETER, zij bij dezen onze innige dank betuigd. De Cocksdorp, 11 December 1873. J. VAN PUTTEN en Echtgenoot. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de blijken van belangstelling, ontvangen bij de geboorte van hun zoon. B. K. BOOM. M. G. BOOM—FERCKEN. De eigenaren van aan het Domein rentpligtigen grond (Hoofdgracht, Achter de Rasters, Zuidstraat, Weststraat, Binnenhaven) worden herinnerd aan de betaling der rente over 1873, met beleefd verzoek om, ter voorkoming van soms lastige nazoeking, bij de betaling ten kantore Van Registratie, Langestraat, C 112, de kwitantie van het vorige jaar over te leggen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3