1 OPENBARE VERHURING, Benoemingen, enz. STATElM-GEAERAAL. Buitenland. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. Nierop is hem de betaling van kosten en schaden door de stad kwijtgescholden. Volgens een te Amsterdam ontvangen particulier telegram uit Berlijn, zou de ziekte van Keizer Wilhelm eene zeer ernstige wending genomen hebben en de Vorst in zeer zorgelijke omstandigheden verkeeren. (Amst.Crt.) Te Haarlem zijn jl. Dingsdag ruim 53 bunders lan derijen verkocht, die gezamenlijk een som van f 113,760 hebben opgebragt. De arrondissements-regtbank te 's Hage heeft Dings dag jl. de vrouw, die de vorige week teregtstond, beklaagd van het te vondeling leggen en verlaten van een kind, vrijgesproken van het haar ten laste gelegde, op grond dat niet voldoende was gebleken, dat zij het kind buiten het huis en dus op straat had nedergelegd. Bij den predikant te Austerlitz (Utrecht), die pas de eenzaam liggende pastorie had betrokken, in Zaturdag inge broken. De dieven zijn het geheele huis doorgewandeld, zij hebben kleedingstukken enz. medegenomen en bovendien gesoupeerd met brood en madera. Voor de regtbank te Zwolle is behandeld de zaak tegen Hendrik Visscher, kastelein te Ambt Vollenhoven, aangeklaagd van op den 9 October jl., bij het erf van J. van Egten, onder Ambt Vollenhoven, met een geweer zeven aan v. E. toebehoorende tamme eendvogels doodgeschoten en, althans eenige daarvan, arglistig medegenomen te hebben. Deze zaak was reeds naar den heer procureur-generaal in Overijssel verwezen; het provinciaal geregtshof heeft echter de zaak weder verwezen naar de correctionele teregtzitting. De beklaagde is dan ook correctioneel veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting. (Zw. Crt.) In Friesland moet een lid der Prov. Staten eerlang voor den bevoegden regter verschijnen wegens overtreding der jagtwet. Dezelfde rijksveldwachter, die hem heeft betrapt, had voor 2 jaar twee zoons van den beklaagde wegens overtreding aangeklaagd. Jl. Dingsdag had te Groningen de aanbesteding plaats van het bedijken van eenige aan die gemeente toe behoorende kwelderlanden, in den Dollard, gelegen onder de gemeente Beerta. Er waren twee inschrijvingsbilletten ingeleverd. Er is ingeschreven voor f 372,000 en f 297,800, het laagste door de heeren C. de Jong, te Nieuwolda en G. W. Holtman, te Beerta. In het rapport, zoo meldt men o. a. uit Parijs aan de Amst. Crt., dat over den toestand van het kasteel op het eiland Sainte-Marguérite aan den minister van binnen- landsche zaken door den algemeenen secretaris van de afdeeling gevangenissen aan zijn departement is opgezonden, wordt gezegd, dat het kasteel slechts geringe reparatie be hoeft, om den ex-maarschalk Bazaine tot gevangenis te kunnen dienen. Kolonel Luccioni, die hem op de villa te Versailles en later te Trianon bewaakt heeft, zal hem naar het eiland brengen. Bazaine is overigens weer de oude, dat wil zeggen de neerslagtigheid, die zich na de uitspraak van het vonnis van hem had meester gemaakt, is geheel geweken. Hij wandelt dagelijks een paar uren in den tuin, leest, schrijft, schermt en ontvangt bezoeken, evenwel niet zooveel meer als in den beginne, omdat sommigen zijner vrienden zich onvoorzigtige uitdrukkingen hebben laten ontvallen. Niemand wordt meer tot hem toegelaten, tenzij voorzien van eene vergunning van den minister van binnenlandsche zaken. Zijne vrouw en kinderen brengen den geheelen dag te Trianon door tot etenstijd. Van mevrouw Bazaine gesproken, men moet zich ergeren over de onkieschheid van de Illustration, die in haar laatste nummer mevrouw Bazaine voorstelt biddende voor haren man. En in welke houding? En in welk toilet Men moet soms vragen of de Franschen dan van alle begrip van welvoegelijkheid verstoken zijn. Daar heeft men een maarschalk van Frankrijk beschuldigd van hoog verraad, van pligtverzuim, ja van wat niet al. Het open baar ministerie heeft den kogel voor hem geëischt en, op het oogenblik dat het vonnis zal worden uitgesproken, zondert de jonge vrouw van den maarschalk zich af in den gebede. En wat doet nu een geïllustreerd blad? Het neemt de eene of andere lorette, steekt die in een kleed met een dozijn opnaaisels, een eindeloozen sleep en een geduchte queue de Paris, legt die juffer met de eene knie op een bidstoeltje, geeft haar de meest theatrale en cokette houding en zet er onder.... mevrouw Bazaine „biddende voor haren man." Als dat niet afschuwelijk is, weet ik niet wat men dan als zoodanig moet betitelen. Indien Bazaine vrij was, zou hij van den directeur der Illustration voldoening vragen voor de beleediging hem in zijne vrouw aangedaan. Maar wie kan zeggen of hij en zijne vrouw het niet wel aardig vinden? De lust tot komedie-spelen, zelfs in de ernstigste aangelegenheden en de heiligste mo menten, zit den Franschen zoo in het bloed. Inmiddels is het portret van den maarschalk uit de zaal der maarschalken van Frankrijk in het museum van Ver sailles verwijderd en zijn tuin in de rue de Jéna te koop aangeslagen. Van de kosten van het proces-Bazaine worden allerlei overdreven geruchten verspreid. Het eene blad spreekt van een millioen francseen ander van anderhalf millioen een derde van 300,000 fr. en de waarheid is, dat het geheele proces den ex-maarschalk niet meer dan tusschen de 60,000 a 80,000 fr. zal kosten. De kosten aan de werken te Trianon uitgevoerd en het surplus van de kosten der getuigen komen ten laste van het ministerie van oorlog. De wet kent iederen getuige slechts op zijn hoogst 2 fr. 50 c. per dag toe, en meer behoeft de veroordeelde niet te betalen. Omtrent de gewoonten en gebruiken der negerstammen aan de Kust van Guinea zijn de volgende regelen van een Engelsch dagblad o. a. ontleend aan het Vaderland: Een opperhoofd is terstond aan zijn hoffelijkheid en waardige houding herkenbaar. Zijn tent binnentredende, wordt men minzaam behandeld en niet, gelijk bij de andere negers, lastig gevallen om geschenken of aalmoezen. Elk opper hoofd bezit een troon, en zijn opvolger heeft aanzienlijk getal arm- en halsbanden en verdere sieraden en kostbaarheden te verwachten. De troonopvolging geschiedt zeer eigenaardig. Als troonopvolger komt namelijk niet de zoon van het opperhoofd, maar diens neef in aanmerking. Als reden hiervan wordt door een ontwikkeld Afrikaan de volgende snedige opheldering gegevenAls vrouw zoon heeft, niemand weet wie vader is; als zuster zoon heeft, gij oom zijt. Enkele negers van hoogen stand hebben een indrukwekkend uiterlijk. Zoo is o. a. de jonge Koning van Abrah een flink gebouwd man, met fraaie gelaatstrekken en vorstelijken gang't is een lust hem te zien gaan met de blaauwe toga, door een gouden haak vastgegespt, over den regterschouder geslagen. De gespierde arm, die te voorschijn komt, zou een stier met een vuistslag kunnen dooden. De Fantijnen zijn, wat het gemeene volk betreft, ten gevolge van onzindelijkheid en verwaarloozing met allerlei kwalen behebt. Hun hutten zijn hoogst onrein. Zij begraven de dooden in hun woonsteden, slechts weinige voeten onder den beganen grond. De gebruiken, welke bij het huwelijk worden in acht genomen, zijn zeer eenvoudig. De prijs van een vrouw hangt af van haar stand. Een voorname vrouw, zooals de dochter van een opperhoofd, kost vijf onsen goud, maar voor twee onsen goud kan men een knappe levens gezellin magtig worden. Als een gehuwde vrouw wordt geschaakt, kan de echtgenoot den don Juan dwingen tot betaling van den voor haar betaalden koopprijs en ver goeding van de kosten van haar onderhoud sedert den trouwdag. Deze kosten zullen nimmer zeer aanzienlijk zijn, want de negerinnen worden zeer spoedig oud en reeds op den leeftijd van 25 jaren behoeft men -niet meer bevreesd te zijn, dat zij geschaakt zullen worden.s Over 't geheel genomen, worden de vrouwen met achting bejegend, wat haar wel toekomt, wijl zij het grootste deel van den arbeid verrigten. De pligt der mannen bestaat in te strijden, hetzij tegen den vijand of tegen het wild gedierte doch meestal wordt diepligt door hen met tegen zin vervuld; dan worden zij daartoe door hun vrouwen met een vracht stokslagen aangespoord. Bij zekere gelegenheid waren de heeren der schepping zoo moedeloos om ten strijde te trekken, dat zij door hun wederhelften zelfs niet door toepassing van den stok daartoe konden gedreven worden. De vrouwen ontdeden zich daarop van hare weinige kleedingstukken, want, riepen zij hare echt- genooten beschimpend toe, nu er alleen vrouwen in het krom zijn behoeven wij geen kleeren meer te dragen. Met 1 Jan. a. s. worden geplaatstaan boord van bet wacht schip alhier de adelb. 1ste kl. W. APalm en de off. van gez. lste kl. W. C. A. Hajenius; in de rol van het wachtschip te Amsterdam én belast met de waarneming der geneeskundige dienst bij 's Rijks werf en het gedeelte mariniers aldaar, de off. van gez. lste kl. P. J. Feitkamp; aan boord van het ramschip Buffel de off. van gez. 2de kl. J. O. Harthoorn; bij het marine-hospitaal alhier de off. v. gez. 3de kl. G. P. J. Theunissenterwijl de off. van gez. 2de kl. J. Mijers met den 31 dezer op non-activiteit wordt gesteld. De off. van adm. 3de kl. G. H. Slot, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indie en vandaar den 17 dezer in Neder land teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Aan J. H. B. Nep, 2de ziekenoppasser op het stoomschip Ad miraal van Kinsbergen, is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een der manschappen van dat schip uit de Bandjermasin-rivier op 1 Maart 11., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 24 December. Met algemeene stemmen zijn aangenomen de wet op de middelen, en de hoofdstukken Huis des Konings en nationale schuld. De Kamer is gescheiden tot 12 Januarij, ter verdere afdoening der staatsbegrooting voor 1874. Frankrijk. Volgens la Liberté bedraagt het geheele aantal der wegens het oproer van de Commune veroordeelden, die, hetzij naar Nieuw-Caledonië, hetzij naar de verschillende centrale strafgestichten in Frankrijk gerigt zijn geworden, op dit oogenblik 15,275. Engeland. De Daily Telegraph behelst berigten van de Goud kust, loopende tot den 5 dezer. Zij houden in, dat de Ashantijnen toen in vollen terugtogt over de Prah waren. De gezondheidstoestand van het Engelsche leger had nog niet veel verbetering ondergaan. Het gerucht, volgens 't welk de Koning der Ashantijnen overleden zou zijn, schijnt onjuist te wezen. Jl. Zaturdag-nammiddag heeft op de Theems te Londen een jammerlijk ongeval plaats gehad. Een 18tal werklieden die op den oever der Theems bij West-Moulsey hun werk hadden, begaven zich, na hun loon te hebben ontvangen, in eene boot, die hen moest overzetten, maar die veel te klein was om hen te dragen en al spoedig water schepte en zonk. Acht hunner en de veerman werden gered. De overigen kwamen in de diepte om. Te Loch Lomond heeft een ramp plaats gegrepen, die algemeen deelneming wekt. Sir James Colquhoun, baronet, is na een hertenjagt op de vaart huiswaarts ver dronken met zijne beide jagers en een jongen. Men heeft de boot omgeslagen gevonden drijvende, waarin zich nog twee van de vijf geschoten herten bevonden. Van de lijken had men verder nog niets bespeurd. Duitschland. Te Keulen werd des nachts een pandjeshuis bestolen. De eigenaar, die meer dan 400 thaler daarbij verloor, ging zelf aan het opsporen van den dief, omdat hij vermoeden had, en slaagde er in hem te ontdekken en aan de politie over te leveren. De dief was.... de nachtwacht. Jammer, zegt de Kölnische Zeitung, dat de man niet een dag of wat gewacht heeft, dan had hij eerst ten minste nog de nieuw jaarsfooitjes voor zijn trouw en waakzaamheid kunnen ontvangen. Opgave van af Dingsdag middag tot Woensdag middag. ONDERTROUWD: J. de Boer, visscherman, wonende te Urk en A. Bakker. GETROUWD: T. Bruning en G. Dito. BEVALLEN: J. Verschoor, (D.). G. Baak, geb. Kroesen, (Z.). Z. J. Kruijs, geb. Marreveld, (Z). OVERLEDENM. G. Pronk, circa 2 maanden. Van 17 tot 24 December 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENAnna Maria, dochter van Hermanus Martinus Bruin en Jacoba de Graaf. OVERLEDENJan Gijsbert Kruithoed, 2 maanden, zoon van Volkert Kruithoed en Willemijntje Bijl. Engeltje van der Vis, 42 jaren, echtgenoot van Pieter Dekker. 1 aangespoeld lijk. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 7 Oct. SuaannaElizabetb. G.vanderBorden. Pensacola. 30 Oct. Tromp. P. Hoekstra. Batavia. 18 Nov. Cato Paulie. E. R. Hotze. Suriname. 18 Nov. Sandviken. J. Hanssens. Amerika. 25 Nov. KaapstadPacket. P. Collenteur. Curaqao. 26 Nov. Hendrik Daniël. A.J.Ouweband. Suriname. 26 Nov. Confiance. H. Holle. Messina. 26 Nov. Spes Nostra. J.J.Beekhuis. Buenos-Ayres 28 Nov. Sappemeer II. Z.K.Rozenberg. Venetië. 3 Dec. Alida. H. E. Nagel. Montevideo. 10 Dec. Jannetje. J. Schrier. New-York. 13 Dec. Maria Pace. O. Testore. New-York. 14 Dec. Java. W.L.Bakker. Batavia. 17 Dec. Constance. M. Kiinmerer. Soerabaija. 19 Dec. Onderneming. C. L. van Veen. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 23 Dec. Daring. J. Pipperell. Amons Co. Cephalonia. 25 Dec. Bérénice. II. Rutters. ZurMühlen&Co. Valencin. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. A 5Pa 4> JS CJ O O Toestand van de 03 O Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 24 25 25 12 8 12 nwtn. lik. zw. 5„ zwtz. 6 766.18[f 6.37 769.04+ 9.20 768.61+ 8.77 7.2 7.0 8.0 3.4 4.3 4.3 0.75 0.85 0.91 golvend, weingolv rt Weersgesteldheid: 24 Dec. 12 u. Helder, bewolkt, winderig. 25 Dec. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. 25 Dec. 12 u. idem. LATKUE HKKIUTK.V. Reuter's Agentschap berigt het volgende uit Penang dd. 23 dezerDe Nederlanders zijn meester van beide oevers der Atsjin-rivier. Het gerucht loopt dat de Sultan geneigd is zich over te geven. Het zal wel onnoodig zijn op te merken dat dit telegram niets nieuws bevat; hetzelfde werd ons jl. Dingsdag uitvoeriger in een telegram uit den Haag geseind. Tot op heden middag waren in de residentie geene nadere herigten ontvangen. Mogten wij in den loop van den avond of morgen herigten omtrent de expeditie ontvangen, dan zal de Bed. die voor het Bureau aanplakken. Wij hopen dan dat het als kerstijding een vredeberigt moge zijn. Een verhoor der equipage van de Cornelia Maria heeft plaats gehad, waaruit is gebleken dat er ten aanzien van het ontstaan van den brand aan boord van dat vaartuig vermoeden van kwaadwilligheid bestaat; althans één man der equipage is voorloopig in hechtenis gehouden. op VBIJOA6 8 JANUARIJ 1874, voormiddags 11 ure, in het Logement VEERBURG, aan de Kleine Sluis, te Anna Paulowna, voor den tijd van 4 jaren enkel om te beweiden: De zoogenaamde SCHORGRONDEN met DIJK en KADE, in den Anna Paulowna-Polder, tusschen de van Ewijksvaart en het Oude Veer, groot 60 bunders 32 roeden 90 ellen; in 6 perceelen op de aanplakbilletten vermeld. Nader te bevragen bij den Notaris Ph. HULST, te Zuidscharwoude.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3