Binnenland. Benoeming-en, enz. Buitenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 December. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, was het schroefstoomschip Deli, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. P. Swaan, op zijne reis naar Oost--Indië, den 25steü dezer te Aden aangekomen. Aan boord was alles wel. De mailboot Koning der Nederlanden kwam den 27 dezer te Aden aan, en vertrok den 28 dezer, 's morgens ten 6 ure, weder van daar; alles wel. De mailboot Conrad passeerde den 27 dezer Gibraltar, des middags ten 12 ure; alles wel. De mailboot Madura, den 24 dezer te Port-Saïd aangekomen, heeft den 26 de reis voortgezet. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is op den 29 dezer maand openbare afkondiging gedaan van de raadsbesluiten van den 14 October 1873, goedgekeurd bij Zijner Majesteits besluit van den 13 December 11., n°. 5: a. tot heffing van een hoofdelijken omslag voor 1874, ten bedrage van hoogstens f 17,000 b. tot heffing van een belasting op het gemaal, a f 1 de 100 kilogrammen meel van tarwe enz., van 1 Januarij tot ultimo December 1874; en c. tot heffing van de bestaande belasting op het gedis tilleerd, tot ultimo April 1875. Uithoofde van de feestdagen en het ruwe weder hebben onze visschers gedurende de laatste dagen aan de vischvangst weinig gedaan, en die er nog op uit zijn geweest vingen niets. Slechts 2 sloepen kwamen alhier met hun vangst aan. De eerste besomde f 1000 en de tweede f 500. De firma den Duik en von Oterendorp werd dezer dagen zeer teleurgesteld, daar zij moest vernemen, dat de sloep de Goede Verwachting, schipper Ruijg, die voor hen circa 6000 zeekreeften in lading heeft van Christiansand naar hier, wegens stormweer te Bremerhaven was binnengeloopen, behalve met veel schade aan het tuig met geheel vermor zelde lading. Genoemde firma wilde op Amerikaansche wijze de teelt alhier beproeven van deze schaaldieren. Zijn wij wel ingelicht dan zijn deze heeren door deze mislukking niet afgeschrikt en zullen zij spoedig eene tweede bezen ding bestellen. Wij vernemen, dat door het centraal comité voor het kindergeschenk aan Z. M. den Koning reeds circa f 25,000 ontvangen is. (Amst. Crt.) De regering heeft voor f 8 een kanon uit de 14de eeuw aangekocht, uit Venlo afkomstig en bestemd om deel uit te maken van het, naar men hoopt, weldra op te rigten Museum van vaderlandsche kunst en oudheden. In den ring Scharwoude zijn de predikantstractementen der navolgende plaatsen in de laatste dagen verhoogd, als volgtZuid-Scharwoude met f 200, Haringcarspel met f 200, Oudkarspel met f 100, Noord-Scharwoude met f 100, Winkel met f 200 en Nieuwe Niedorp met f 100. Op de laatste plaats deed men dit reeds vier jaren achtereen. Te Amsterdam werd gisteren aanbesteed: het maken van aardewerken, gebouwen en verdere werken voor de uitbreiding van het gemeenschappelijk station te Amers foort. Minste inschrijver de heer S. van der Kamp, te Leiden, voor f 94,668. Jl. Donderdag en Vrijdag heeft het Algem. Nederl. Werkliedenverbond te Amsterdam een vergadering gehouden, onder voorzitting van den heer Heldt. Er waren 35 afge vaardigden en vele leden, die twee morgen- en eene avond zitting bijwoonden. De toestand van 't verbond is niet gun stig; de afdeelingen worden minder en het ledental evenzeer. Te 's Hage heeft men zelfs geen afdeeling kunnen oprigten te Amsterdam trok zich de oudste vereeniging terug; te Haarlem smolt 't getal leden van 350 op 80. De voorzitter, daarop wijzende, betreurde dien achteruitgang, die onver schilligheid; hij zeide ook dat de Grondwet, die te veel de belangen der bezittenden voorstond, verouderd was en herzien moest worden. De secretaris Schuurman gaf nog onderscheidene mededeelingen; in 't belang van eene goede regeling van den arbeid van kinderen waren in 't vorig jaar 2000 adressen aan Z. M. met 30 teekenlijsten rond gezonden en slechts 3000 handteekeningen werden verkregen op grond van discussiën, in 't vorig jaar op de eerste algemeene vergadering gehouden, was te Utrecht den 15 en 17 Junij een coöperatief congres gehouden en werd den 19 Sept. een spaar- en voorschotbank opgerigt; op het adres aan den Amsterdamschen gemeenteraad, dat de gemeente de tarieven der loonen mogt verhoogen, was afwijzend beschikt; de tarieven moeten zich regelen naar vraag en aanbod. Daarop werd het oprigten van een begrafenisfonds bespro ken eD daartoe besloten. Vervolgens kwam ter sprake bijdragen te bepalen, om het vernietingen van vakvereenigingen door patroons te voor komen. Bij de oprigting van 't verbond had. men wel alle verband met de Internationale afgewezen; nu wilde men toch een soort van verzetkassen tegen de patroons. Men zou echter het geld niet vinden; de sigarenmakers werkstaking had f 30,000 gekost; men deinsde dus voor de zaak, die men wenschte, terug. Op de volgende alge meene vergadering zou ze weder ter tafel komen. Om tot een eigen orgaan te geraken, zou het bestuur eene overeenkomst trachten te sluiten met eenig blad, het liefst met de Werkman. Men zal beproeven een congres bijeen te roepen van pa troons en werklieden. Vervolgens kwam geleidelijke loonsverhooging, door het verbond, en vakvereenigingen te bevorderen, in behande ling. Het voor en tegen van de vordering van den werkman tegenover de stelling van vraag en aanbod werd in het breede uiteengezet en ten slotte bepaald, dat het centraal bestuur door het oprigten van vakvereenigingen en het onderling iri verband brengen er van, tot verbetering van de zedelijke en stoffelijke welvaart van den werkman zou trachten werkzaam te zijn. Tot het verkrijgen van eigen woningen is te Amsterdam, Leeuwarden en Rotterdam reeds veel gedaanzich zelf te leeren helpen moet den werkman worden ingeprent; dan alleen is in deze iets te verrigten. De heer Rommeits hield een rede over de noodzakelijk heid van voldoend lager onderwijs, zonder 't welk geen volkswelvaart denkbaar is; daarom naar school met de kinderendat is 't groote redmiddel. Daarom werd ver- pligt onderwijs besproken en de noodzakelijkheid daarvan met algemeene stemmen aangenomen. Het livretten-stelsel werd afgekeurd en niet in 't belang van den werkman genoemd. Door 't verbond zal het dan ook worden bestreden. Wat ten slotte de openbaarmaking betreft, de vergade ring betoonde zich voorstander van openbaarheid, omdat het kwaad alleen het licht schuwt. Het verbond verlangt openbaarmaking van zijn handelingen en verklaarde het te betreuren, dat patroons-vereenigingen niet van 't zelfde beginsel uitgingen. (U. D.) De heer van Gendt betoogt in eene brochure, dat het paleis op den Dam, te Amsterdam, ten volle de ruimte bezit voor alle lokalen voor 't stadhuis benoodigd; er zijn op den beganen grond en de vier verdiepingen 111 ver trokken, behalve de woningen voor boden't tegenwoordig stadhuis heeft er 63, en in een uitgeschreven prijsvraag waren en slechts 110 noodig gesteld, een tusschen-verdieping blijft dan nog voor de archieven open. Voor de waarde van 't tegenwoordig stadhuis kan 't paleis uitnemend voor stadhuis worden ingerigt. Een nieuw paleis zou in 't Park tegenover den Hortus moeten gebouwd worden en op de plaats van 't tegenwoordig stadhuis de beurs worden opgerigt. De Amsterdamsche bladen berigten, dat het tooneel- gezelschap van de hh. Albregt en van Ollefen slechts voor 't oogenblik ontheven is van de bepaling, dat het te Amsterdam moet gevestigd zijn, uit aanmerking der moeijelijkheid, om in dat saizoen te verhuizen. 't Handbl. deelt nog mede, dat de stadsschouwburg in de helft van Jan. zal geopend worden met een oorspronkelijk blijspel, Thuisblijvengetiteld, door den gunstig bekenden schrijver van „Uitgaan.1' Blijkens een verhandeling van mr. W. P. Sautyn Kluit, opgenomen in de werken van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden, over de Haarlemsche Courant, is het ad verteeren van familieberigten in 1795 in gebruik gekomen. Toen dit een paar jaar geduurd had, begreep de fiscus dat het land daardoor groote schade leed door verminderd briefport. Men zal zich herinneren dat toen een enkelvoudige brief uit het noorden naar de residentie 8 stuivers port kostte! Om die schade goed te maken, besloot het bestuur van Holland een belasting te heffen van f 1 voor een geboorte-, f 2 voor een dood- en f 3 voor een huwelijksannonce. Bovendien betaalde men 2 stuivers zegelregt, -f 1,50 voor de drie eerste regels en '9 stuivers meer voor. eiken regel. Te 's Hage zijn üitgegeven acht afbeeldingen der maag, die de gevolgen toonen van het gebruik en misbruik van sterken drank. Aan de waterleiding te Rotterdam zal een grootere uitbreiding worden gegeven dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Het buizennet zal worden uitgebreid, en alzoo zal de som, voor het maken der waterleiding geraamd, wordeD overschreden met f 50,000; de geheele aanleg vereischt dus de som van f 1,488.000. Verder is besloten, na de voltooijing der waterleiding, 20 openbare water- of drink- kranen in de stad te plaatsen. De kosten hiervan worden begroot op f 90,000. Te Rotterdam is voor de feestviering bij gelegenheid van de 25jarige regering van Z. M. den Koning bijeen- gebragt de aanzienlijke som van f 28,588,16. Te Workum en Koudum is eene vereeniging opgerigt tot publieken verkoop van boter, die bereids 36 leden telt. Tot volraagt is gekozen de heer N Asma te Koudum. Op Dingsdag den 20 Jan. a. s. zal in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht eene buiten gewone algemeene vergadering gehouden worden van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond. Onder de zaken die te behandelen zijn komt voor het houden van een vijfden Nationalen schietwedstrijd, waarvoor het Centraal Comité, indien er toe besloten wordt, het programma van den vierden Nationalen wedstrijd wil van kracht doen verklaren. In plaats van den heer J. des Amorie van der Hoeven, moet een nieuw lid van het Centraal Comité gekozen worden. De dieven, die de vorige week in de pastorie te Austerlitz onder Zeist, hebben ingebroken, zijn nog niet ontdekt. Reeds eenige malen meende de politie hen op 't spoor te zijn. Op den eersten Kersdag zijn de reizigers van den laatsten sneltrein uit Arnhem aan een groot gevaar ontsnapt. Een onverlaat had een eind voorbij 't station Driebergen een losliggende rail dwars over de rails gelegd. De trein is wel niet gedérailleerd, maar de machine werd door den schok defect en kon de reis niet vervolgen. Een hulptrein, uit Utrecht gezonden, heeft de reizigers afgehaald en de ledige trein met defecte machine is door een andere loco motief naar 't station Driebergen teruggevoerd, om de baan voor den laatsten trein vrij te maken. De vermoedelijke dader, die zoovele menschenlevens roekeloos in gevaar gebragt heeft, is door de politie gevangen genomen. Hij is een landbouwer, onder Veenendaal woonachtig. De dysenterie, welke dit jaar in Gelderland geheerscht heeft, heeft zich in 33 gemeenten vertoond en 652 per sonen aangetast, waarvan 150 zijn gestorven. Jl. Vrijdag avond is, bij gelegenheid van eene ver loting in het veld, onder de gemeente, twist ontstaan, met het ongelukkig gevolg, dat een jongeling van 18 jaar den volgenden ochtend op den weg vermoord is gevonden. De vermoedelijke dader heeft eene vrouw en 5 kinderen. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van deze zaak te zijn. In den laten avond van den eersten Kersdag heeft te Beesd eene zeer treurige zaak plaats gehad. Aan de Achtersteeg, tusschen Beesd en Kuilenburg, waren in eene herberg een aantal jongelingen en meisjes bij elkander, toen plotseling een jongman van ongeveer 20 jaren kwam binnen stuiven, en aan een ander jongman van denzelfden ouderdom met een mes zulk eene gevaarlijke wonde in de zijde toebragt, dat deze binnen weinige oogenblikken den geest gaf. De regtbank van Tiel heeft reeds het noodige onderzoek gedaan, en de dader is gevat. Er schijnt tusschen de beide jonge lieden eene veete bestaan te hebben, en de sterke drank heeft dit verder gebragt. Ook hier zal waar schijnlijk de waarheid weder bevestigd worden van de spreuk: de jenever is de beste leverancier voor het tuchthuis. De gefailleerde bankier J. H. G. te Dinxperlo is in het begin dezer maand naar Amerika gevlugt. Zijn passief bedraagt, voor zooverre men kan nagaan, f240,000; onder scheidene bankiershuizen zijn er in betrokken, terwijl ook vele landbouwers en renteniers aldaar gevoelige verliezen lijden. Een telegrafisch berigt uit Baltimore in de Vereenigde Staten meldt, dat genoemde G. incognito reizende onder den naam van Herr Schröder, mit Sammtlichen Gepack, zooals de Duitschers zeggen, is gevat. De Keizer van Duitschland bevindt zich volgens de laatste berigten iets beter. Het mond- en klaauwzeer breidt zich in Zwitserland uit. Blijkens de officiëele opgaaf heerschte die ziekte den 16 dezer op 357 stallen, zijnde 224 stallen meer dan op den 1 dezer. Uit Rome wordt berigt dat de toestand van de Hertogin van Aoste is verergerd. In een Reuter-telegram leest men het berigt uit Lissabon, dat de runderpest op Madeira is uitgebroken en dat het vee, hetwelk op genoemd eiland gekocht werd en reeds naar Cape Coast vervoerd is, door de ziekte aangetast werd. Vaderlijke Regeringszorg. In 1834 nam de stede lijke regering van Amsterdam het besluit om het rijdpn door de stad met karossen, koetsen, kalessen, enz. te ver bieden, niet alleen tot voorkoming van ongelukken, bij de engte van vele stegen en straten, maar ook tot bewaring van eenvoud van zeden, naardien gewoonlijk de een door het exempel van den ander uitgelokt werd om ook rijtuig te houden, vaak tot verderf van hunne huizen en tot ruïne van hunne middelen. Tot hulponderwijzer te Enkhuizen is benoemd de heer H. M. Hubrechtse, te Betranchement. De adelborst 2de kl. jhr. D. van Heemskerek van Beest wordt met den 1 Jan. a. s. benoemd tot adelborst 1ste kl. Met dien datum worden geplaatstaan boord van het wacht schip alhier de adelborsten 1ste kl. J. D. Wolterbeek en D. A. Kvaijenhoff van de Leur, met intrekking hunner plaatsing aan boord van het transportschip Java, en aan boord van laatstgemelden bodem de adelb. 1ste kl. P. T. M. van Leeuwen en P. 0. Granpré Molière. Het schroefstoomschip 2de kl. Marnix wordt met den 31 dezer buiten dienst gesteld en de kapt.-luit. ter zee A. Bietveld eervol van het bevel over dien bodem ontheven. De luit. ter zee 1ste kl. B. Wijmans, de luits. ter zee 2de kl. P. Holtzapffel, W. H. van Braam, L. J. K. A. Jeekel, W. Bömer en A. C. van der Sande Lacosta, de adelborsten 1ste kl. jhr. H. M. Speelman en C. Meyboom, de off. van geZ. 3de kl. dr. P. M. Cowan, de off. van adm. J. C. de Vriese en de scheepsklerken J. C. van Beyn en P. Lensing, allen dienende aan boord van gemeld schroefstoomschip, de eerstgenoemde als lste officier, worden met den laatsten dezer op non-act. gesteld. De lste luit. A. D. baron van Verschuer, van het lste reg. vest.-art. alhier, is bij het 3de reg. te Nijmegen overgeplaatst. Frankrijk. Bazaine, jl. Donderdag van Trianon vertrokken, kwam Vrijdag op het eiland St. Marguérite aan. De ex-maar- schalk heeft zijn oudsten zoon medegenomen en is verge zeld van zijn beide neven, officieren bij het leger, en van kolonel Villette. Het escorte, dat hem begeleidt, staat onder bevel van een kolonel der gendarmerie. Tevens is een directeur van het gevangeniswezen vertrokken, om het toezigt te houden bij zijne installatie in het fort van St. Marguérite. Rochefort is met het transportschip Virginië te Numea aangekomen. De zeereis moet zijn gezondheid niet ver beterd hebben. Eranqois Victor Hugo, zoon van Victor Hugo, is den 26 dezer te Parijs overleden. Te Parijs werd dezer dagen de bibliotheek van een beroemd geleerde in 't Chineesch verkocht. Onder de belangrijke werken was er één, honderd jaren geleden gedrukt in de keizerlijke drukkerij te Peking, en behelzende 600 afbeeldingen der typan en kleederdragten van de ver schillende wilde stammen, die aan China schatpligtig zijn. Het werd gekocht voor 1100 fr., naar men zegt, door den agent van een beroemde modiste te Parijs, die nu vooreerst genoeg nieuwe modellen voor damestoiletten heeft. Het Comité van Hulpbetoon aan den Elzas en Lotha ringen heeft jl. Vrijdag te Marseille alle kinderen van uit die landen geëmigreerden rondom een kersboom bijeenver zameld en hun geschenken gegeven. Jl. Zaturdag heeft te Parijs eene hevige ontploffing plaats gehad in een fabriek van los kruid voor kinder pistolen. Vijf vrouwen verloren het leven en vijf andere werden ernstig gekwetst, ten gevolge der instorting van het vrij ruime gebouw.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2