ADVERTENTIËN. Marine-Haven Nieuwediep. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Benoemingen, enz. Ingezonden mededeelingen. ADOLPH HAAS, in Hamburg, fi Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Oct. Koophandel. J.E.Visser. Amerika. 30 Oct. Tromp. P. Hoekstra. Batavia. 18 Nov. Cato Paulie. E. B. Hotze. Suriname. 26 Nov. Confiance. H. Holle. Messina. 26 Nov. Spes Nostra. J.J.Beekhuis. Buenos-Ayres 28 Nov. Sappemeer II. Z.K.Rozenberg. Venetië. Dec. Alida. H. E. Nagel. Montevideo. 14 Dec. Java. W.L.Bakker. Batavia. 17 Dec. Constance. M. Kimmerer. Soerabaija. 19 Dec. Onderneming. C. L. van Veen. Suriname. 26 Dec. Louise. J. Vogelzang. Samarang. 28 Dec. Vooruit. J.Hillebrandt. Curaijao. 29 Dec. Jeannette. J.KlasenHz. Montevideo. 26 Dec. 1 Jan. Vesuvius. E. Overlack. Middell. Zee. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 30 Dec. Kosmopoliet. F. H. Klein. Hoogl.8cv.Herw. Suriname. 1 Jan. Electra. P.H.Landweer. Batavia. Opgave van af Dingsdag middag tot Woensdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD; Geene. BEVALLEN: S. Stelleman, geb. de Rooij, (Z.). OVERLEDEN: M. Sinjewel, 2 maanden. Van 24 tot 31 December 1873. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Arend Pieter Keijser en Neeltje Bakker. GEBORENKlaas, zoon van Aris Bakker Bz. en Trijntje Mantje. Johanna, dochter van Aart Bakelaar en Cornelia Wiegel. Dirk, zoon van Jan Maas en Jantje Huijsman. Dirk Cornelis, zoon van Meijert Vlas Cz. en Neeltje Schagen. Jan, zoon van Klaas Slot en Vrouwtje Zoetelief. Johan Frans Bruno, zoon van Willem Henri Bruno Bok en Ikalina Josephine Henriette van Dunne. OVERLEDEN: Jacobus Johan Mantje, 23 dagen, zoon van Jan Mantje en Grietje Bakker. Albert Bruin, 22 jaren. Johanna Cornelia Keijser, 8 jaren, dochter van Johannes Sibrand Keijser en Neeltje Boon. Bevallen van een Zoon I. J. H. BRUNO BOKVAN DUNNE. Texel, 29 December 1873. Eenige kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter AALTJE FLENS, geliefde echtgenoote van NANNING DEKKER Pz. Texel, 30 December 1873. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondig doch smartelijk lijden, onze geliefde Zoon PIETER, in den ouderdom van ruim 22 jaren. Pettemerklu/t (Zijpe), 27 December 1873. G. Pz. BOONTJES. M. BOONTJES—AVIS. Heden ontsliep, na een langdurig en smartvol Jlijden, mijne geliefde Echtgenoot en der Kinderen zorgdragende Vader, HARMANNUS VAN DER WAL, in den ouderdom van 41 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van circa tien jaren, mij vier Kinderen nalatende, te jong om hun verlies te kunnen beseffen. Harlingen, den 28 December 1873. Wed. H. VAN DER WAL—HOEN. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ongesteldheid, ons geliefd oudste Dochtertje JOHANNA CORNELIA, in den jeugdigen leeftijd van 8 jaren en ruim 4 maanden. Burg op Texel, 30 December 1873. J. S. KEIJSER. N. KEIJSER—BOON. i Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder MARTJE DIJKER, in den ouderdom van ruim 80 jaren. D. LEIEN. F. LEIEN—DUINKER. 31 December 1873. Wed. J. BRUIN—DUINKER. W. DUINKER—DUINKER. Te Arnhem overleed dezer dagen in 70jarigen ouder dom de heer W. J. van Ollefen, gedurende 40 jaren was hij een sieraad van het Nederlandsch tooneel. Te Workum en Koudum is een vereeniging opgerigt tot publieken verkoop van boter; zij telt bereids 36 leden. Tot volmagt is gekozen de heer N. Asma te Koudum. Nadat zeer lang getwist was over de vraag, of de tweede poging tot het gieten van de Keizersklok voorden dom te Keulen al dan niet mislukt was, wordt thans officieël gemeld, dat zij uitmuntend geslaagd is. Voor de „vervolgde priesters" in Zwitserland worden hier te lande nog altijd gelden bijeengebragt; in de laatste dagen heeft men weder ruim f 1000 gegeven, zoodat het bedrag voor die vreemdelingen tot reeds ruim f 8000 geklommen is. In een uit de Perzische stad Tabriz aan de Mshak, een te Tiflis uitgegeven Armenisch blad, gezonden brief, wordt gemeld, dat de teregtstelling van de Mirza Yussuf Khan, een der kundigste en meest populaire staatslieden van Perzië, grooten indruk gemaakt heeft. Yussuf was in Europa, op kosten van den Shah, opgevoed en had eenigen tijd in Parijs gestudeerd. Teruggekomen, had hij uittreksels van Fransche regtsgeleerde werken medegebragt, die hij in het Perzisch vertaald en in een voor zijn eigen land geschikt wetboek zamengevat had. Dit wetboek was door den Shah aan eene commissie voorgelegd, maar, meenende dat de tijd van hervorming nog niet daar was en vermits de hongersnood, die het land drie jaren achtereen geteisterd heeft, pas uitgebroken was, heeft de Shah Yussuf naar Astrakan gezonden om levensmiddelen voor zijne gebrek lijdende onderdanen te koopen. Yussuf is naar Astrakan vertrokken, maar heeft aldaar slechts een deel van de hem toevertrouwde som gebruikt en zich daarvan 16,000 tomans (f 80,000) toegeëigend, waardoor de dood is veroorzaakt van duizenden menschen. De Shah beval, na zijne Euro- pesche reis, terstond een onderzoek ten dezen, en heeft Yussuf, nadat diens schuld duidelijk gebleken was, ter dood veroordeeld. In Withelock's Memorials fol. ed. 1682 p. 457, leest men het volgende antwoord van Cromwell aan eenige Schot- sche predikanten, die om de bevoegdheid tot wetgeving tegen het gebruik van wijnen en sterke dranken kwamen vragen: „De vrees, die gij voorgeeft te koesteren, dat dwalingen zullen verminderen, staat gelijk met den wensch van den man die al den wijn buiten het land wilde houden, opdat niemand dronken zou worden. Men zal bevinden dat het een onverstandige en onregtmatige ijver is, om iemand de vrijheid, welke de natuur hem gaf, te ontzeggen, op grond van de veronderstelling, dat hij er misbruik van maken zal; doet hij dit, straf hem dan." Bij de dd. schutterij te Hoorn is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan E. H. Groenman als lste luit.; bij die schutterij zijn benoemd tot lsten luit. mr. F. H. G. van der Hoeven, thans 2de luit.tot 2den luit. II. Polman, thans schutter. Tot havenmeester aan het Noordh. kanaal en zijne havens is benoemd C. H. Klint, thans havenmeester aan het kanaal door Zuid-Beveland. Tot telegraphist 3de kl. is alhier aangesteld de heer C. J. de Breuk, Rijkstelegraaf klerk. Aan den luit. ter zee lste kl. H. Van Goens is met ingang van 1 Jan. opgedragen de betrekking van chef der afd. materieel bij het departement van Marine. Met genoemden datum is benoemd tot lid der commissie voor het examineren van zeeofficieren de luit. ter zee lste kl. jhr. E. P. E. de Stuers. De off. van adm. 2de kl. D. A. van der Laan, dienende aan boord van het schroefstoomschip het Loo, wordt met den 5 Jan. a. s. op non-activiteit gesteld, en op gemelden bodem en met den 6 daaraanvolgende vervangen door den off. van adm. 2de kl. J.J. van den Berge. De off. van adm. 3de kl. J. P. van Goethem en de scheepskl. J. P. M. Kluppelt, D. G. Krol van der Hoek en J. van Heumen, allen dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, de off. van adm. 3de kl. J. J. van Diemen en de scheepskl. J. J. van der Ley, C. C. Hammacher en S. Hummelinck, allen die nende aan boord van het wachtschip alhier, en de scheepsklerk J. Langereis, dienende aan boord van het raderstoomschip Valk, worden met den 20 dezer op non-activiteit gesteld; met den 21 dezer worden geplaatst: aan boord van het wachtschip alhier de off. van adm. 3de kl. W. Pronk en aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis de off. van adm. 3de kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy. Gedurende het jaar 1874 zullen de navolgende sommen worden uitbetaald aan hen die zich vrijwillig bij het leger verbinden, te weten o. Voor iederen nieuw aangeuomen militair beneden den graad van korporaal, die den ouderdom van 18 jaren heeft bereikt, zoomede voor iederen tamboer en hoornblazer beneden dien leeftijd en iederen miliciën, die zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen, f 45; b. voor iederen militair beneden den graad van korporaal, telkens wanneer hij zich vóór zijn 40ste levensjaar opnieuw verbindt, f40; c. voor iederen sergeant-of korporaal mili ciën bij het wapen der infanterie, die gedurende zijn grooten ver loftijd onder de wapenen wenscht te blijven, zonder zich als vrij williger te verbinden, voor zes maanden werkelijken diensttijd eene premie van f 75; voor 12 maanden id. f 150; d.voor iederen ad- spirant-korporaal, die bij het wapen vrijwillig voor zes jaren in dienst treedt, f 55; voor iederen adspirant-onderofflcier f 85. Buitenland. Frankrijk. Het Journal des Débats behelst eene correspondentie uit Geneve, waarin gemeld wordt de dood van een oud geneesheer, doctor Gosse, een zeer geacht geleerde en tevens als man van veel geest bekend. Zijn lijden, maar vooral zijn sterfbed was hoogst merkwaardig. Hij kende zijne kwaal volkomen en wist dat geen herstel mogelijk was, maar beredeneerde de verschijnselen zoo kalm, zoo helder, besprak den loop der ziekte zoo uitvoerig en bedaard, als of hij niet zelf, maar een zijner patiënten de lijder was. Met het grootste geduld en de meeste welwillendheid liet hij alle middelen, zoo in- als uitwendig, op zich aanwenden, hoewel hij geen oogenblik aan een gunstig gevolg geloofde maar hij meende aan de wetenschap, en bijgevolg aan andere lijders eene dienst te doen, door op zijn ligchaam te laten experimenteren en deed dan een juiste opgave van hetgeen hij inwendig, en met kennis van zaken waarnam. Hij ontving zijne vrienden aan zijn ziekbed, was vriendelijk, hoogst beleefd en geestig als altijd in zijne beste dagen hij sprak en dicteerde brieven met de grootste gemakke lijkheid, waarbij hij gedurig blijken gaf van zijn stalen geheugen. Ook dicteerde hij zijne ziektegeschiedenis, dag aan dag, en lichtte ieder nieuw verschijnsel kort, maar zeer zakelijk toe. Den veertienden dag gaf hij op, dat het zintuig van den reuk werkeloos was geworden, en hij dit als een onfeilbaar voorteeken van zijn naderend einde be schouwde. Den tweeden dag daarna begon het gezigt hem te begeven en den zeventienden dag verloor hij het bijna geheel. Het gehoor werd niet aangetast en alleen de spraak eenigzins belemmerd in de laatste dagen zijns levens. Op het oogenblik dat hij insluimerde, om niet weder te ont waken, zes uren vóór zijnen dood, deed hij de vrienden, om zijn sponde verzameld, nog met grooten nadruk op merken, dat zijne geestvermogens volkomen helder waren. Het was de negentiende dag. Vóór dat hij de oogen voor altijd sloot, zeide hij„wat zijn zij te beklagen die den dood vreezen, en wat zal ik mij gelukkig voelen, als mijn geest, van alle aardsche belemmeringen en hinderpalen ont slagen, zich vrij zal kunnen ontwikkelen." In het Journal de Paris wordt medegedeeld hoe de tegenwoordige gemeenteraad van Madrid, de bij uitnemend heid aristocratische hoofdstad van Spanje, tegenwoordig is zamengesteld1 advocaat (dat is al bijzonder weinig!), 3 timmerlieden, 1 sereno of nachtwacht, 7 tappers, 1 instrumentmaker, 2 koopmans-kantoorbedienden, 1 inge nieur, 1 koeherder, 1 oud-geëmployeerde bij het gemeente bestuur, 1 zaakwaarnemer, 1 portier, 2 reizende kooplieden, 1 boekbinder, 1 handelaar in brandhout, 3 kruideniers, 2 graankoopers, 1 glazenmaker, 1 spekslager, 1 bakker, 1 hoedenmaker, 1 vergulder, 1 apotheker, 2 schoenmakers, 2 doctors, 1 steengraver. Eindelijk heeft het Italiaansche gouvernement ons ontslagen van de pifferari of straatmuziekantjes. Die kinderen der bergen, grootendeels uit Noord-Italië afkomstig, werden door ouders of voogden verkocht aan Parijsche speculanten, die hen exploiteerden. Iederen dag werden die kinderen de straat op gezonden om al zingende en spelende te bedelen, en geslagen als zij niet des avonds zekere som aan hunnen baas, die hun huisvesting en voedsel gaf, ter hand stelden. Thans is in Italië een wet afgekondigd, dat zij die hunne kinderen afstaan, verhuren of verkoopen, met een boete van 50 a 1000 fr. en gevangenis voor den tijd van één maand tot twee jaren en langer gestraft kunnen worden De Parijsche Vereeniging, die ten vorigen jare de in de Fransche hoofdstad gevestigde behoeftige uitgeweken Elzassers en Lotharingers een Kersfeest bereidde, zooals zij dit, naar landsgebruik, steeds gewoon waren geweest te vieren, heeft ook dit jaar weder in ruime mate, voor hen gezorgd. De kersboom, op eersten Kersdag door de be- moeijingen dier Vereeniging in de met nationale vlaggen en met de wapens der voornaamste steden van het gede- possedeerde gebied versierde zaal van het Elysée-Mont- Martre opgerigt, was afkomstig van de in den Elzas gele gen goederen van mevr. Kestner, eene der bestuurderessen van de Vereeniging. Het comité had 1170 gezinnen, een aantal van 2150 kinderen vertegenwoordigende, tot bijwo ning van het feest genoodigd. Het aandeel, 't welk elk kind uit den bijeenvergaarden feestschat erlangde, bestond uit eene waarde van 10 a 12 fr. aan kleederen, uit speel goed, lekkernijen en boeken. Er was voor eene uitmun tende feestmuziek gezorgd: het vermaarde muziekcorps der republikeinsche garde had zijne diensten aangeboden. Door verscheidene leden zijn toepasselijke voordragten gehouden. Een aantal Parijsche en andere, meerendeels de oostelijke departementen vertegenwoordigende Gedeputeerden woonden dit feest bij. (Plaatsruimte betaald). BELANGRIJK VOOR VELEN! In alle branchen in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeene veel gezochte origineele loten, regtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, ander zijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma, algemeen de aandacht vestigen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) a CS Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 31 12 z. lOk. 753.04 - 6.90 3.8 f 0.6 0.93 Golvend. 1 8 wzw. 0.8 762.40 f 2.45 5.4 •f 3.6 0.91 Vlak. 1 12 wzw. 3.5„ 764.49 f 4.54 6.6 f 3.3 0.91 Slecht. Weersgesteldheid: 31 Dec. 12 u. Digtbetrokk.,winderig,regenbuijig 1 Jan. 8 u. Helder, beneveld, mooi. 1 Jan. 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. Gevroren dikte van 30 op 91 Jan. 22 millimeters. Heden overleed ons geliefd Zoontje LAURENS, na een smartelijk lijden van twaalf dagen, in den ouderdom van negen maanden. Helder, 31 December 1873. C. SCHOL. A. SCHOL, geb, JONGKEES.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3