Bertoernino'en, enz. STATEN-GKNERAAL. Frankrijk. Er. geland. Duitschland. Denemarken. 283ste STAATS-LQTERIJ. Uit het in de Staatscourant medegedeelde overzigt van de opbrengst der gewone rijksmiddelen over het jaar 1873 blijkt, dat die opbrengst bedraagt f 84,781,466.45. De raming was f 76,649,323.50. De werkelijke opbrengst heeft dus de raming overtroffen met f 8,132,142,95. In het vorige jaar (1872) was de opbrengst derzelfde middelen geweest f 82,511,301,86). Het jaar 1873 heeft dus meer opgebragt ruim 2| millioen gulden. Door den rijkstelegraaf werden in 1873 overgebragt 2,064,238 betaalde telegrammen, waarvan 1,314,340 binnen- landsche, 636,543 door Nederlandsche kantoren met het buitenland gewisseld en 113,355 door buitenlandsche kan toren over Nederland verzonden. De opbrengst bedroeg f 667,965.21|, waarvan 406,877.47 komt voor de binnen- landsclie telegrammen, f 224,797.79 voorden berigtenwissel met den vreemde en 36,289.95) voor de over Nederland verzonden tijdingen. In 1872 bedroeg het aantal overgebragte berigten 2,018,673, waarvan de opbrengst was f 641,710.19 - In 1873 zijn in de gemmeente Zijpe, geboren 109 jongens en 96 meisjes, komen inwonen 196 m. en 197 v., ambtshalve ingeschreven 3 m. en 3 v., gezamenlijk 308 m. 296 v.; overleden 60 m. 44 v.; naar elders ver trokken 203 m. 226 v., gezamenlijk 263 m. 270 v. De bevolking der gemeente is dus in 1873 vermeerderd met 45 m. en 26 v., totaal 71, De bevolking bestond op 1 Jan. 1873 uit 2382 m. en 2477 v., totaal 4859 en dus op 1 Jan. 1874 uit 2427 m. en 2503 v., totaal 4930, in de onderscheidene godsdienstige gezindheden zich verdeelend als volgt: 3622 Ned. Herv., 27 Evang. Luth., 150 Doops gezinden, 34 Chr. Afgescheidenen, 1092 R. Cath., 2 Oud- li., 3 Ned. Israël. In 1873 zijn 48 huwelijken voltrokken, als: 37 tusschen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen jongman en weduwe, 6 tusschen weduwenaars en jonge doch ters, 4 tusschen weduwenaars en weduwen. Levenloos aan gegeven 6 jongens en 7 meisjes. 4 tweelinggeboorten hebben plaats gehad. In de vorige week is te Haarlemmermeer gearresteerd en naar het huis van verzekering te Haarlem overgebragt de vrouw van A. te Haarlemmermeer, als verdacht van grove mishandelingen te hebben gepleegd op haar dochtertje oud 12 a 13 jaren. De heer Wouter Sluis uit den Beemster, bekend als een onzer voornaamste veekenners, hield den 8 dezer te Haarlemmermeer een voordragt tot onderwerp hebbende: „De kenteekenen der melkgeving bij rundvee". Met veel belangstelling werd hij aangehoord en wat hierbij vooral belangrijk was hij heeft die kenmerken aangewezen bij de koeijen van den heer J. Knol in het hoofddorp aldaar. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat op den huize Leeuwenberg nabij Voorburg de ooijevaars, die in Sèpt. 11. vertrokken, reeds jl. Woensdag daar teruggekeerd zijn. Jl. Maandag overleed op zijn villa onder Groesbeek na kortstondige ongesteldheid de Groningsche emeritus hoogleeraar H. C. van Hall. De overledene had den ouderdom van 72 jaren bereikt. Naar de Nieuwe Arnh. Crt. verneemt, is thans ont dekt dat er ook valsche guldens, met het handschrift: God zij met ons, in omloop zijn. Het provinciaal geregtshof in Overijsel heeft den landbouwerszoon Roelof Snijder te Wapserveen tot vijfjaren tuchthuisstraf veroordeeld, ter zake van moed willigen manslag, gepleegd op den persoon van Cornelis Brals. Te Enschedé loopt het gerucht, dat te Delden de de vorige week een meisje is bevallen en daarna bezweken men riep een doctor, wien bij onderzoek van 't lijk dadelijk bleek, dat er een bevalling had plaats gehad. De doctor vraagde naar 't kind en dit werd daarop uit een doos te te wederleggen." „Gij hebt in ieder geval uw vriend," antwoordde Valentine met een eenigzins spottenden blik naar Hartig ziende. „In een oorlog met jonge dames roept men niet gaarne zijne vrienden te hulp, dat is een hoofdregel in dezen eeuwigen krijg van de beide geslachten tegen elkander." „Leven zij dan in strijd?" „Welzeker, in den begiline omdat zij elkander niet goed be grepen en dan vervolgens, geërgerd door het bewustzijn, dat men ongetwijfeld eens voor een der vijanden de wapenen zal moeten laten vallen en door hem overwonnen worden." „O, welk een Duitsch idee," riep Valentine uit, „dus draagt in Duitschland ook de liefde de „PickelhaubeP" „Even als bij de Grieken Eros den helm. En zoo overal. Onze planeet heeft zijn loopbaan tusschen Venus en Mars! Dit is haar overoud noodlot. Als de liefde evenals een grap bij het carnaval opgenomen wordt, waarin men zich voor elkander maskert en elkander bouketten en zoetekoek toewerpt, dan komt de strijd later in het huwelijk." Waar hij dan veel erger is," wierp Hartig hier weder tusschen in, „wegens de grootere nabijheid der positiën, die in dien tusschentijd zijn ingenomen." De drooge manier van uitdrukken van Hartig en zijn humo ristisch gebarenspel bij deze opmerking, deed de beide dames weder lachen; zij werden van het geven van een antwoord ontslagen, doordien mijnheer d'Avelon op dit oogenblik het terras optrad, vergezeld door den heer, die hem was gaan zoeken. Hij was gekleed in een grijs zomerjasje en hoed een witten stroohoed op zijn verhit gelaat duidde aan, dat hij met het een of ander werk zich op het land had bezig gehouden. Ook nam hij een groot snoeimes in de linkerhand, om de rechterhand dadelijk aan de twee jongelieden aan te bieden. Hij heette hen met groote vriendelijk heid welkom, verzocht miss Ellen voor de noodige verfrisschingen te zorgen en naar het diner te willen zien, zoodat ook de beide vreemdelingen daaraan deel konden nemenijverig in zijne be moeiingen haalde hij zelf sigaren en nadat hij den jongeren heer als zijn vriend Gaston de Ribeaupierre had voorgesteld, begon hij het gesprek met vragen naar de nieuwste staatkundige tijdingen, die de officieren hem konden mededeelen. „Dat moet het eerst afgedaan zijn," zeide laf, „opdat men daarna rustiger tot andere onderwerpen kan overgaanik hoop de vreemde heeren het genoegen te mogen aandoen, hun mijn goed en de wijze waarop dat hier in het departement der Voges bestuurd wordt, te laten zien. Gij zult hier veel, zeer veel anders en ook beter vinden, dan men het in Duitschland gewoon is te verrichten. Dus ten eerste: (Wordt vervolgd.) voorschijn gehaald. Hierdoor ontstond argwaan bij den geneesheer, die daarop het lijk van de moeder nader onderzocht en bevond, dat het meisje vermoedelijk was vergiftigd. De beschuldigde, een jongmensch, zou daarop gevankelijk naar Amelo overgebragt zijn. Uit Groningen wordt aan de N. Rott. Crt. gemeld, dat jl. Donderdag, op het 2de abonnements-concert van den heer J. H. Bekker aldaar, zich een muzikaal wonder kind heeft doen hooren, op hetwelk de aandacht befmort te worden gevestigd; te meer, daar het elders in ons land persoonlijk nog onbekend is. 't Is een zevenjarig meisje, Fanny Richter, 't dochtertje van den heer Richter, leeraar aan de Reaalschool te Leer (Oost-Friesland). Het kind heeft in 't nu verloopen jaar op vele plaatsen in Duitsch land zich doen hooren, en algemeen was ook daar blijkens de dagbladen de verbazing over dit zoo vroeg ontluikend muzikaal talent. Het tengere, hoogst interessante kind kan nog geene noot lezen, evenmin als het nog onderwijs in 't gewone lezen en schrijven heeft ontvangen, wat men niet anders dan goedkeuren kan, met het oog op 't gevaar, dat elke studie bij zulk eene vroegtijdige rijp heid van den geest medebrengt. Met verbazing heeft men ook te Groningen gezien, hoe ver dit kind reeds ontwikkeld is in de voordragt en de techniek van het pianospel. Het droeg gedeelten van sonates en dergelijke voor van de beste meesters, en ook eigen kleine compositiën. De eerste heeft zij zich eigen gemaakt door het gehoor. Indien dit kind ligchaamskracht genoeg bezit en behouden mag, durft men daarvan eene schitterende toekomst verwachten. Jl. Donderdagmorgen vertrok een trein, waarop 200 jonge varkens geladen waren, van Maastricht naar Aken. De deuren van den waggon, waarin zij zich bevonden, schijnen niet goed gesloten geweest, of opengegaan te zijn, Althans, toen de trein te Aken aankwam, vond men slechts drie varkens. De anderen waren van den trein gevallen en zijn ten deele verpletterd. De lieer D. J. Brouwer is benoemd tot Nederl. consul te Port-Saïd. Tot kapt. 2de kl. bij het 2de reg. vesting-art. is bevorderd de 1ste luit. L. Zegers Veeckens, van het 1ste reg. vesting-art. Door den Directeur van openbare werken in Ned. Indië is verplaatst van Tjiringen, residentie Bantam, naar de afdeeling Tjilitjap, residentie Banjoemaas, de Opzigter van den Waterstaat B. Visser. Eerste Kamer, Zitting van Donderdag 15 Januarij. De beraadslaging over hoofdstuk Binnenl. Zaken is voortgezet. Bij de afdeeling Water staat zijn ter sprake gekomen: het beheer der kleine rivieren; de verbetering van het Zwolsche diepde behoefte aan verbetering van den waterafvoer in Waterland; de toestand van den haven kom in Sparendam; de verruiming van de haven te Nieuwediep de verbetering der Keulsche vaart de bepaling van het peil op het Noordzeekanaal en nog eenige andere punten. De minister heeft op het gesprokene door de heeren Smit en Prins over uit breiding der havenwerken te Nieuwediep en verbetering van het Noordhollandsch kanaal geantwoord, dat de adviezen van den waterstaat strekten om met de verruiming der bedoelde haven te wachten totdat het Noordzee-kanaal gereed zou zijn, daar het gebrek aan ruimte voornamelijk ontstond door de houtvlotten, die in de haven liggen. Voor'oopig wilde de minister zich bij dat advies nederleggen. Nadat echter de heer Smit nogmaals op het besproken onderwerp was teruggekomen, deed de minister de toezegging, dat hij een nader onderzoek zou instellen door een ander deskundige dan een ambtenaar van den waterstaat, omtrent de vraag, in hoever het denkbaar is, dat de houtvlotten bij het tot stand komen van het Noordzee-kanaal niet van dien weg zullen gebruik maken. Ten slotte is hoofdstuk Binnenl. Zaken aangenomen met 30 stem men tegen 1. Vervolgens zijn het budget van Oorlog, na korte discussie, aan genomen met 29 stemmen tegen 1 van den heer Dumbar en de begrooting van Suriname en Curapao met algemeene stemmen. Zitting van Vrijdag 16 Januarij. Het hoofdstuk Finantiën is met algemeene stemmeu aangenomen, na eenige discussie, waarbij de minister de hoop herhaalde tot afschaffing van de zeepbelasting te kunnen overgaan. Daarna is de beraadslaging over hoofdstuk Koloniën aangevangen. Jl. Woensdag kwam in de zitting der Kamer o. a. de dubbele moord ter sprake. De heer Prins had nl. gehoord dat er niet alleen van het spiritisme was gebruik gemaakt om een der verdachten tot bekentenis te brengen, maar dat zelfs iemand was omgekocht om zich met de Jong in de gevangenis te laten opsluiten en daar de bekentenis uit te lokken. Of dit feit inder daad heeft plaats gehad, bleek echter niet. De minister van Justitie wist het niet, maar zou het onderzoeken. Buitenland. In den Jardin des Plautes te Parijs is van Java overgebragt een soort van radijs, voortbrengende een schil, welke soms meer dan 10 duim in de 24 uren groeit. Die schillen dienen tot voedsel. Als ze balfvcrwege ontloken zijn kan men ze confijten of als salade gebruiken. Als ze volkomen rijp gekookt worden komt de smaak veel overeen met die van asperges en doperwten. Een telegram uit Rome van den 14 dezer aan de Daily Telegraph meldt, dat kardinaal Antonelli gevaarlijk ziek ligt aan een aanval van jicht op do maag. De Paus had hem de laatste vertroostingen der kerk toegediendzijn toestand wekt ernstige bezorgdheid. Een verschrikkelijk ongeiuk heeft te Bolton in Engeland plaats gehad, in de atlas-ijzerfabriek van den heer Walinsley. In een der gebouwen stonden acht verticale stoomketels, elk van 20 voet lang, die met elkander door pijpen ver bonden zijn. Bovendien waren er een paar groote hori zontale ketels. Een der verticale ketels, een nieuwe, die voor het eerst gebruikt werd, sprong, op het oogenblik toen de meeste werklieden buiten het gebouw aan het schaften waren, in de lucht. Het ijzeren dak van het gebouw werd vernield. De eene helft werd in haar geheel met al de pijpen, die de ketels met de machinerie in gemeenschap stellen en met de ijzeren pijlers, waarop het dak rustte, hoog in de lucht geworpen en viel met een ontzettenden slag, alles vermorselende, op enkele ellen afstands neder. In den muur, welke op Fletcherstreet uitkomt, werd een gat van tien meter middellijn gemaakt, en „een wolk" leijenpannen en baksteenen werd hoog in de lucht over de stad geworpen, en de top van den ketel, drieduizend pond zwaar, werd 150 el ver boven op de smelterij van een andere fabriek geworpen. Een jongen van 17 jaar, genaamd Thomas Bartow, werkte op den spoorweg, die niet ver van de fabriek loopt, toen de ontploffing plaats had. Hij liep weg, zoo hard hij kon, toen een der ijzeren platen door de lucht snorde en hem, zoo glad als geschiedde het met een bijl, onthoofde. Groote stukken van den ketel werden honderde ellen ver over den spoorweg geworpen, en daar al de pijpen stuk werden geslagen, spoot de stoom met woeste kracht overal omhoog, een digten nevel makende, die belette dat men iets zag. Vijf dooden en twintig zwaargewonden werden ten laatste gevonden. Verschrikkelijke verwoesting werd aangerigt. Overal werden ruiten gebroken, en een gedeelte van St. Mark's Church werd, op vijf minuten afstands van de fabriek, verwoest. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung spreekt over de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk en verklaart dat de zuiver Fransche en Duitsche staatkundige belangen niet uiteenloopen. De kansen op het behoud des vredes hingen hiervan af) welke houding de Fransche regering tegenover het ultramontanisme aannam; zij zouden veel verminderen, wanneer de Fransche staatkunde zich dienst baar maakte aan de wereldlijke bedoelingen van het Pausdom. De vice -president van het Deensche Folksthing de heer Hansen, werd dezer dagen, bij gelegenheid van zijn 68sten verjaardag, door eene commissie geluk gewenscht, die hem tevens het bewijs van eigendom eener bij Kopen hagen gelegene, voor 18,000 rdl. gekochte villa" aanbood, als blijk van erkentelijkheid voor zijn vele staatkundige bemoeijingen. Volgens den wensch der commissie zal bedoelde villa den naam van „Volksgeschenk" dragen. Een Raadsvergadering ten platten lande. siot Ware ik burger van N. Scharwoude, dan wist ik wel, wat ik doen zou. Uit de twee gehoudene raadsvergaderingen zien wij, er bestaat in den Raad vooruitgang. Gedachtig aan het spreekwoord: een aanhouder wint; of langzamerhand wordt de hardste steen door druppels water doorboord, ging ik dadelijk weer aan het werk om een verzoek bij den gemeenteraad in te leveren, waarin ik op nieuw zou aandringen om nog eens op het genomen besluit terug te komen. Want houd onder het oog wat heerlijke uitkomst door dat eerste verzoek tot stand is gekomen. Immers in de eerste vergadering over de straatverlichting gehouden staat daar de Burge meester alleen, hij staat daar bijna om medelijden met hem te hebben, eenzaam en door al zijue mede-raadsleden verlaten; vier vijf of zes dagen daarna, liet komt op een paar dagen niet aan, is zijn aanhang drie maal zoo sterk. Nog één gewonnen en de meer derheid is voor de verwerkelijking van een goede zaak. Ware ik inwoner van N. Seharwoude, met alle macht die in mij is, zou ik roepen: Op, burgers van N. Scharwoude, op! klopt nog eens bij den Raad aan, dan winnen wij een goede zaak. De mensch, elk menseh wordt bij zijn handelen door een geest gedreven. In ons dagelijksch leven hooren wij dan ook over ver schillende geesten spreken, want waarlijk er bestaan zoo eenige geesten. Er zijn liberale en illiberale, kerkelijke en onkerkelijke, zinnelijke en geestelijke, heilige en onheilige geesten, en nog onein dig veel meer. Welke geest zou de raadsleden van N. Seharwoude, die liever de duisternis van de donkere nachten tusschen St. Nico- lnas en Kersmis hebben, dan het licht van petroleumlampen, bezielen? Stellig geen liberale, maar een behoudende geest, geen geest van ontwikkeling en vooruitgang, maar een geest van de hekken aan de oude palen laten hangen. Het is zeker de geest van Jan Salie die hen vervult. Ik heb dien man wel nooit gekend, maar nooit heb ik anders over hem hooren spreken dan dat hij is geweest een saaie, lamlendige, van geen vooruitgaan houdende kerel. Of vervult hen de geest van kool en uien? Nu, dat zal ook wel een waterachtig geestje wezen en aan dien geest is wel een luchtje. Ik heb wel eens gehoord, dat men aan den Laugen- dijk veel spreekt vanop de kniebollen kruipen; nu de geest die die vier leden van den Raad bezielt zal een „kniebollen-kruipers- geest zijn. Zij zijn stellig geen loopers, zeker eehte kruipers en om die reden dan ook niet bang, dat zij bij volslagen duisternis 1 in het water zullen loopen. Wat is het toch te bejammeren, dat zooveel goeds, dat door ons in onze tegenwoordige dagen voor geringe kosten kan worden genoten door een Jan Salie-geest zoo allerjammerlijkst wordt tegen gehouden. Op alles wat men hoort, kan men geen kasteelen bouwen, en alles kan men niet als waarheid aannemen; veel hoort men, waarvan men vurig wenscht dat het leugen wezen moge, maar het gerucht, dat ik gehoord heb, hoop ik dat waarheid moge zijn. En wat heb ik nu gehoord? dit: eerstdaags zal te Z. Schar woude ook over de straatverlichting een raadsvergadering gehouden worden. Het is te wenschen dat de Jan Salie-geest daar verban nen mag wezen en dat het geroep der Langendijkers naar licht, op die plaats een begin van vervulling moge erlangen. Waarlijk, de overige drie dorpen zullen dan wel vo'gen. De menschen be zitten nog al de zucht om na te volgen, en wij allen weten ook, de ijverzucht tusschen aangrenzende dorpen is nog al groot. A. wil niet onderdoen voor B., waarom zou B. ook niet tot stand brengen wat A. heelt verwerkelijkt? Daarom Zuid-Scharwouders neemt het initiatief, en gij zult u kuunen beroemenWij zijn .de Lucifers voor den Langendijk! Ingezonden V IJ F D lil KLLA.SSB. Elfde lijst: No. 1276, 5738, 13966, 14170 en 15625 ieder f 1Ó00; No. 11813, 13419, 15372 en 19143 ieder /'400; No. 30, 2840, 4482 en 12270 ieder/200; No. 2199, 4216, 4275, 6146, 7992 en 14915 ieder 100. Tioaalfde lijst; 5153, 9652, 9913, 10718 en 16222 ieder f 1000; 'No. 2856, 17105 en 17151 ieder ƒ400; No. 3483, 6586, 9940, 10644 en 17433 ieder f200; No. 2003, 3247, 4373, 5051, 6368, 6849, 9800, 12212, 14200, 14520, 15376 en 19310 ieder f 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2