Frankrijk. Engeland. Denemarken. China es Japan. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. rt 0 naren, die des morgens van 4 tot 9 uur dienst hadden gehad en op het oogenblik van de ontdekking van den diefstal niet op het postkantoor aanwezig waren, zijn onmiddelijk ontboden, doch alles is tot nu toe vruchteloos gebleven. De geldkist bevatte 85,000 fr.; zij draagt geen teekens van inbraak, maar sluit alleen niet goed meer. Twee deuren verleenen toegang tot het bureau, waar de geldkist staat. Men heeft opgemerkt, dat de sleutel der deur, door welke de bestellers naar buiten gaan, verdwenen is. De ambtenaar, die des avonds het laatst is vertrokken, heeft dit bemerkt en dus de deur alleen toegetrokken, die des morgens wagenwijd opeustond. Men verneemt nog, dat de sleutel van de geldkist eenige weken geleden verloren is geweest, doch later is teruggevonden. De daders der vreeselijke moorden te Angervilliers en Limours schijnen gelukkig ontdekt te zijn. Dingsdag werd te Limours een brievenbesteller vermist; de politie deed onderzoek en vond hem onder een boom geworgd met zijn eigen zakdoek en zijn brieventasch naast hem. In die tasch vond men een brief van hem, waarin hij mededeelde zelf onschuldig te zijn en als daders vijf personen noemt, waarvan vier in den omtrek woonden, en de vijfde, een slagersknecht, te Parijs werkzaam was. Al die personen werden in hechtenis genomen. Wat den brievenbesteller tot zelfmoord beeft gedreven, is onbekend, maar men vermoedt, dat hij niet zoo onschuldig is als hij beweert, of dat hij, na door zijn betrekking ontdekt te hebben wie de moordenaars waren, zich verpligt achtende hen aan te geven en toch bevreesd voor wraak, uit wanhoop een eind aan zijn leven heeft gemaakt Het is te hopen, dat de schuld der aangehou denen moge blijken. De grootvorstin Maria van Rusland, welke dezer dagen met den hertog van Edinburg is gehuwd, was bij die gele genheid gedost in een wit kanten kleed en een met her melijn omzoomden purperen fluweelen mantel, waarvan de sleep door den stalmeester der grootvorstin en vier kamer- heeren gedragen werd. Zij had een diamanten kroon op het hoofd, en de kanten sluijer was met geurende oranje bloesems omboord. De Czarina droeg een gouden japon (van gouddraad?); de Prinses van Wales een parelgrijs zijden gewaad. De bruidegom was gekleed in de uniform van een Russisch zeeofficier. Na de huwelijksplegtigheid losten twintig kanonnen onder de ramen van het paleis 164 salvo's. Aan de Times wordt uit Calcutta getelegrapheerd, dat de hongersnood hevig woedt in vijftien districten, die een bevolking van 25 millioen inwoners bevatten; elf districten met 14 millioen inwoners zijn gedeeltelijk aangetast. Voor een der Engelsche regtbanken stond in de vorige week eene vrouw teregt wegens bedelarij, voortspruitende uit verslaafdheid aan den tabak. Met een pijp in den mond vroeg zij, al rookende, den voorbijgangers een gift om een nieuwen voorraad tabak te koopen. Dit beroep op het publiek bragt haar voor den regter. Gevraagd, of zij nog iets tot haar verdediging had in te brengen, gaf zij ten antwoord, dat tabak het eenige was, wat zij begeerde. Toen haar een week gevangenisstraf werd opgelegd, smeekte zij den regter op hartroerenden toon, haar een weinig tabak in den kerker te willen verschaffen. „Het was zoo goed voor de tandpijn!" Doch de magistraat verklaarde, dat hij den gevangenen geen pijp, veel minder een dosis tabak mogt toestaan. En zoo boet de arme thans met schande en scha haar alleszins onvrouwelijken hartstogt. Het tot dusver van de Deensche kroon afhankelijk eiland IJsland zal eene eigene constitutie bekomen. Hoewel niet meer dan een 70,000 bewoners tellende, die zich met vischvangst, handel en landbouw bezig houden, hadden de IJslanders er reeds lang bij de Deensche regering op aangedrongen, dat zij het regt zouden hebben om hunne eigene zaken te beheeren. Nadat de kwestie langen tijd hangende was gebleven, heeft het Deensche bewind er eindelijk toe besloten hun verzoek in te willigen en is op den 5den dezer de IJsland- sche constitutie door den Koning onderteekend. Zij is op dezelfde leest als die van Denemarken geschoeid en verzekert aan de IJslanders een bijna volledig zelfbeheer. De wet gevende magt is gesteld in handen van de kroon en van het Althing of volksvertegenwoordiging. IJsland zal in 't geheel niet bijdragen tot de gemeenschappelijke lasten van et rijk, 't Zal in het kabinet door een afzonderlijken, verantwoordelijken minister vertegenwoordigd zijn, die, door middel van een gouverneur, het uitvoerende bewind op het eiland zal oefenen. Het Althing is verdeeld in twee kamers, wier leden voor een deel benoemd zullen worden door den Koning en voor een deel gekozen door het volk. Deze constitutie zal den 1 Aug. a. s. in werking treden. In berigten uit Japan wordt, onder nog andere nieuwe veroveringen, die de Westersche beschaving in den laatsten tijd in het rijk van den Mikado maakte, vermeld de op- rigting- van een inzonderheid voor zeelieden bestemd matigheidsgenootschap en van eene gymnastiek-vereeniging, in den trant van de in Duitschland bestaande. In die zelfde berigten wordt de terugkomst in Japan aangekondigd van den opperpriester der Buddhisten Schin-Schin, die eene langdurige reis door Europa en Indië heeft gemaakt met het doel om de Christelijke godsdienst in de landen, waar zij beleden wordt, te onderzoeken en met zijne eigene eeredienst te vergelijken. Zijne reis heeft hem, gelijk ge meld wordt, 10,000 doll. gekost; daarentegen hebben de conferentiën, die hij onderweg gehouden heeft, meer dan 30,000 doll. opgebragt. Als tegenhanger van deze blijken van toenemende be schaving in het Japansche rijk wordt door andere berigt- gevers gemeld, dat, niet lang geleden nog, in den omtrek van Hiogo, eene Japansche vrouw, die haren man door vergif om het leven had gebragt, door middel van vier ossen levend gevierendeeld is geworden; eene executie waarbij, zoo als de verslaggever opmerkt, de redelooze werktuigen zich meewariger toonden dan de menschen, daar men de ossen niet dan door het toebrengen van do felste slagen en door schrikaanjaging met brandende stroobossen tot het volbrengen hunner gruwelijke daad kon nopen. Onder de werklieden in de westelijke staten heerscht sedert lang groote ontevredenheid, welke, naar het schijnt, een steeds dreigender aanzien verkrijgt. Op zeer veel plaatsen worden bijeenkomsten en optogten gehouden, waarbij Duitschers een groote rol spelen en 't soms luid ruchtig genoeg toegaat. Op een daarvan, te Chicago, werden een aantal „eischen" voorgelezen, welke men den stedelijken raad stellen zou. Allen, tot werk bekwaam, moest de stad acht uren daags werk verschaffen voor voldoend loon, den onbekwamen en hun, die geen arbeid krijgen konden, voorschotten in geld en levensmiddelen. De verdeeling behoorde te geschieden door eene com missie uit de werklieden, en indien de stadskas niet vol doende was, moesten er maar leeningen gesloten worden. Toen men het hierover eens was, toog men den anderen dag, tien duizend man sterk, naar de vergaderzaal van den raad. Aan banieren natuurlijk geen gebrek, waaronder ook twee Duitsche, met het opschrift: Krijg aan den lediggang! en: Den dood aan den nood! De burgemeester en de raadsleden waren door den grooten optogt niet weinig verschrikt en beloofden de eischen in overweging te nemen. Een der aldermen, een bakker, bood aan zestig dagen lang tion duizend brooden daags te leveren, tegen vergoeding van het meel. Naar men ver zekert, moet Chicago tegenwoordig niet minder dan veertig duizend menschen van het noodige voorzien. Gelijke berigten komen uit Cincinnati, Louisville, India- nopolis en andere groote steden van 't westen. Ongelukkig maken de volksmenners van den onloochenbaren nood gebruik om in het troebele water hunne netten uit te slaan. De vereenigingen te Chicago maken er geen geheim van, dat ze met de Internationale in betrekking staan, welke te New-York haren hoofdzetel heeft. Te gelijker tijd hebben de machinisten op bijna al de spoorwegen van Ohio, Illinois, Indiana, Kentucky, en een deel van Missouri het werk gestaakt, steden van Chicago, St. Louis, Indianopolis, Louisville in zeker opzigt van de buitenwereld afsluitende, en wel omdat de maatschappijen zich door de omstandigheden genoopt hadden gezien om de loonen met tien ten honderd te verlagen; 't geen minder verschrikkelijk klinkt, als men weet dat de laagste bezol diging nog altijd tweehonderdtachtig gulden in de maand bedroeg. In de Noord-Amerikaansche stad Wyoming zijne vrouwelijke regters. Een van die dames had dezer dagen te rigten over haar echtgenoot, die wegens dronkenschap was aangeklaagd. Zonder genade sprak Mevrouw over Mijnheer eene geldboete uit, maar daarna gevoelde zij mede lijden, tastte in haar zak en betaalde de boete voor haar gemaal. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: P. van Boom en D. Bak. J. Jauson en A. van der Struijs. BEVALLENC. Mikkelsen, geb. Jansens, (D.). G. Goedhart, geb. Kolles, (D.). H. A. Brandenburg, geb. Visser, (D.). E. Bethlehem, geb. Mooijman, (D.). T. Menscb, geb. Assems, OVERLEDENM. Mannel, 8 jaren en 6 maanden. J. H. de Nijs, 20 jaren. Van 21 tot 28 Januarij 1874. ON DERTROU WD: Geene GETROUWD: Pieter Koning Cz., weduwnaar van Antje Vis- man en Pietertje Eelman. GEBOREN: Dirk, zoon van Simon Lap en Grietje Bruin. Grietje, dochter van Auker de Wijn en Gesina Thomassen. Kors Jan, zoon van Jacob Bruin Hz. en Aagje Roeper. Jacobus, zoon van Cornelis Kalis en Antje Kuiper. Anne Pieter, zoon van Pieter Dijksen en Anna Petronella Kuiper. OVERLEDEN: Geene. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Gezagvoerder. Bestemming. Aankomst. Vertrek. Schip. 2 Oct. 28 Jan. MariaCatharina. 30 Oet. Tromp. 18 Nov. 28 Jan. Cato Paulie. 28 Nov. 28 H Sandviken. 25 Nov. 28 II KaapstadPacket. 26 Nov. 28 Conhance. 26 Nov. 28 u Spes Nostra. 26 Nov 28 H Sappemeer 11. 3 Dec. 28 II Alida. 14 Dec. 28 II Java. 17 Dee. 28 II Constance. 19 Dee. 28 II Onderneming. 26 Dec. 28 1/ Louise. 28 Dec. 28 1/ Vooruit. 29 Dee. 28 1/ Jeannette. 2 Jan. 27 II Cornelia Maria. 14 Jan. 28 tl Raphaël. 14 Jan. 28 1/ Diewerke.* 14 Jan. AnnaGeertruida. 14 Jan. 28 1/ Paolo Borzono. 16 Jan. Capella. 21 Jan. 28 J. A. Hooites. 25 Jan. City of Bangor. J.Sluisman. P. Hoekstra. E. R. Hotze. J. Hanssens. Amerika. Batavia. Suriname. Amerika. Ligt ter reede. H. Holle. Messina. J.J. Beekhuis. Buenos-Ayres Z.K.Rozenberg. Venetië. H. E. Nagel. Montevideo. W.L.Bakker. Batavia. M. Kimmerer. Soerabaija. C. L. van Veen. Suriname. J. Vogelzang. Samarang. J.Hillebrandt. Cura^ao. J.KlasenHz. Montevideo. P.D.Mulder. Suriname. G. Molenaar. Curaijao. B. van Veen. Suriname. C.R.Kempen. Oporto. P. Borzono. New-York. E. Mangor. Amerika. R. R. de Jonge. Montevideo. C.F.H.Menges. Amerika. "fc. a e Uren. jj Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. "bL'-g -*-3 CJ ^3 O O O Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 n. 0.7k. 773.42'tl3.2l 5.7 f 2.1 0.74- Vlak. 29 8 wtz. 0.6, 770.86 -f 10.67 6.2 f 4.2 0.97 n 29 12 wtz. 1.2» 770.05 f 9.86 6.8 f 3.1 0.92 11 Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst., 27 Jan. Saga. O. Olsen. v. Vliet St Co. Nicolaiff. 28 i, Arelhusa. J. Mc. Kenzie. ZurM ühlenStCo. Taganrog Weersgesteldheid: 28 Jan. 12 u. Ligtbew., mooiweer. 29 Jan. 8 u, Nevelig, mistig, mooi. 29 Jan. 12 u. Nevelig, mistig, mooi. SCHAOElt MARKl' VAN HEDEN. (Per telegraaf Lammeren f a 3Bokk.enGeiten - 1 a 5 20 Magere Varkens- 13 a 26 20 Biggen 5 a 9 200 Eenden e. 75 allO 30 Kippen - 75 a200 Boter per kop -110 a KansperK.G. - 40 a42£ - a Kip-Eijeren per 100 -300 u - 26a 331 Eend-Eijeren a 2 l'aardeu Ossen Stieren 11 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingcn 20 Nucht.Kalveren Vette Rammen 472 Schapen 1 80a555 180a200 170a210 6a 18' LATEKE IIEKKtTKÏ. men eergisteren een rouwfeest aan de nagedachtenis van kapitein Te 's Hage heeft georganiseerd gewijd Lafors, den eersten officier die den heldendood stierf in de tweede expeditie tegen Atsjin. De nette zaal Lefèbre in de Hartogstraat, zegt het Vaderland, was voor deze plegtigheid uitgekozen. Zij was geheel met rouwfloers omhangen, waarop eenige afbeel dingen van doodshoofden waren aangebragt, terwijl aan het einde der zaal een katafalk was geplaatst. Aan de voorzijde van de katafalk hing het bijna levensgroot- portret van den overledene op glas gephotografeerd, in een immortellen krans van witte rozen. Onder het portret hingen de eer bewijzen, waarmede de borst van den overledene is versierd geweest. Ook het voetstuk was met rozen getooid, terwijl in het midden de woorden »Atsjin, P. F. T. L., 26 Dec. 1873" den dag waarop Lafors den heldendood stierf te lezen waren. Achter de zwarte, met witte koorden afgezette katafalk hing op een wit gordijn een wapenrek, en zoowel aan de linker- als aan de regterzijde van de katafalk stonden eenige geweren tegen elkander geplaatst, met rouwgaas overtogen. De heer mr. F. baron van Hogendorp hield, nadat de doffe orgeltoonen de marche funèbre door de zaal hadden doen klinken, een rouwrede. Treffend schilderde hij o. a. den overledene in zijn leven en werken. Hij wees er pp hoe zijn geheele leven geweest was een leven van onver droten arbeid en zichzelf vergetende opoffering. Hoe hij op löjarigen leeftijd reeds in dienst kwam, 21 jaren oud zijnde reeds de epauletten kreeg en zich steeds gunstig onderscheidde. Hij was de eerste die zich aanmeldde toen) officieren werden gevraagd om het Indische leger te ver sterken. Hij behoorde, zeide spreker, tot hen, die het gevaar onbeschroomd tegemoet treden, die steeds op die punten wenschen te zijn, waar het vaderland liet meest wordt bedreigd, die zelfs het gevaar beminnen omdat .keft hen in de gelegenheid stelt een ongewone kracht en energie te ontwikkelen. ,n Hij ging en bij het beschrijven van het aandeel, dat' de te vroeg gestorven kapitein nog aan de tweede expe ditie heeft gehad, kon de spreker van aandoening zijne rede bijna niet vervolgen. Hij ging en hij streed als een leeuw. Eerst zeven uren lang tot het nemen van een kampong, en nadat de kampong genomen was, den volgen dag op nieuw om de vlakte voor den kraton te verkennen. Helaas! op die vlakte stierf hij den heldendood. Vervolgens sprak de heer v. H. den broeder van den overledene hartelijk aan en schetste daarna wat ook hij, wat zijne krijgsmakkers, wat zijne vrienden in hem ver liezen. Dood is zijn ligchaam, maar zijn geest blijft onder ons leven. Zoo'n dood, dat waren de slotwoorden van den spreker, is de onsterfelijkheid. Nadat het beroemde Graflied van Lindpainter daarop door een mannenkoor met orgels begeleiding was aangeheven, bragten ook de kolonel Queysen, chef van het regiment, waartoe de overledene behoorde en de heer dr. H. J. Vinkhuyzen een woord van hulde aan de nagedachtenis van den gesneuvelde. Ten slotte sprak kapitein H. Lafors een woord van dank. Het is onnoodig hierbij te voegen hoe het woord, dat den' broeder van de trillende lippen kwam, de diepe aandoening des harten weêrgaf en in aller mannelijk oog welde" een traan toen de heer Lafors het eenvoudig afscheidswoord overbragt, dat uit den stervenden mond door een vrienden hand, die hem op gindsch slagveld de oogen toegedrukt had, was overgebragt, en in een telegram was neerge schreven. Recevet ses adieux: in deze woorden, roerend door treffenden eenvoud, was het vervat. Met het schoone koraal van Luther „Ein fester Burg ist unser Gott" eindigde deze plegtighéid,- riadat de heer Grandia een gevoelvol woord van dank jiad gesproken yooh' de medewerking van hooggewaardeerde zijde, waardoor hei gelukt was dit rouwfeest een gepaste hulde te doen worden aan de nagedachtenis van een braaf soldaat en een hoog gewaardeerd vriend. f Het verkeer en de opbrengst in 1873 van de navol gende rijks-telegraafkantoren was aldus: Alkmaar verzou den 10095, ontvangen 7027 berigten. opbrengst f 3242-08j Hoorn verz. 7213, ontv. 6537, opbr. f 2501'.28s; Nieuwe diep verz. 31300, ontv. 20467, opbr. f 10824.09» Enk huizen verz. 4764, ontv. 4185, opbr. f1562.69Medemblik verz. 1253, ontv. 1041, opbr. f 385.15; Texel verz. 1601, ontv. 1266, opbr. f 509.94; Vlieland verz. 2272, ontv» 923, opbr. f 742.80». J In Zwitserland heerscht het mond- en klauwzeer nog op 710 stallen. In Rusland heerscht de runderpest in 23 gouvernementen. Gedurende één maand werden in laatst genoemd rijk 16,000 stuks vee aangetast en ruim 14,000 stuks gedood. Oostenrijk wordt door deze laatste ziekte ook nog vrij sterk bezocht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3