Kossuth. De bekende schrijver Max Schlesinger deelt het volgende mede: Benoemingen, enz. Oost-Indië. Benoemd: Tot adm. teven magazijnm. bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaya, de adm. bij het marine-établissement aldaar P. W. Hofland. Overgeplaatst naar het marine-établissement te Soerabaya, en belast met de waarneming der betrekking van adm. bij dat établissement, de adm. tevens magazijnm. bij de fabriek voor de marine en het stoom wezen aldaar, J. J. H. Woesthoff. STATER-GENERAAL. Buitenland. OosleEiijk. Spanje. Amerika. Naar het U. D. verneemt, zal met 1 Mei een gedeelte van de miliciens van de ligting van 1873, die nog bij de regiment infanterie in dienst staan, met onbepaald verlof naar huis gezonden worden. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat te Montfoort, binnen één jaar tijds, de echtgenooten van de beide wet houders elk bevallen zijn van twee jongens. Drie daarvan zijn nog in blakenden welstand. Jl. Maandag stierf te Tilburg plotseling een man, die de aandacht vari het publiek bijzonder heeft getrokken, juist omdat hij er zich aan onttrok, een ongelukkige die zich steeds verbeeldde dat elk het op zijn leven had gemunt om hem zijn geld te ontstelen. Nu zijn enkelen in die zoo vreeselijk gebarricadeerde woning binnengedrongenhet aantal palissaden met ket tingen verbonden en waarvan er enkelen op scharnieren draaiden om een naauwen doortogt te laten is niet te ver melden, ook de ijzeren bouten voor de ramen, maar de deur wekte nog meer aandacht. Voor het venster daarboven hing een kolossale ijzeren plaat die met kettingen heen en weer kon bewogen worden, om naar omstandigheden licht te kunnen doorlaten of tegen denkbeeldige kogels te beschermen. In de zitkamer vond men koperen laarzen, een koperen masqué met neus en oogen (omgekeerde koekoeken) ettelijke harnassen, geweren, een koperen ronden dekkleed om onder te slapen: op de brandkast, die zóó vol was tnet specie, dat er niets meer in kon, twee zakken met f 1000 elk aan specie, benevens een waschkom met kruik, tusschen papieren en linnengoed 17 bankjes van f 1000 elk; de eigenaar van al dat geld, hetwelk hem zooveel angst veroorzaakt had, lag kalm en op een rustbed omdat hij niet wist dat vreemden zoo in zijn boedel rondtasten dien hij niet meer behoefde. (Het Vaderland.) De vooruitzigten van het tot stand komen van de Ned. Westpliaalsche Spoorwegmaatschappij te Zutphen zijn zeer gunstig. Er is twee en een half millioen noodig, en er is thans voor f 1,427,250 in het maatschappelijk kapitaal deelgenomen. De regering heeft, zooals bekend is, een rijkssubsidie toegezegd van f 750,000. Op de jl. Vrijdag te Zwolle gehouden paardenmarkt waren p. m. 230 stuks aangevoerd, voornamelijk werk paarden en voor de slagtbank. Voor werkpaarden besteedde men f 180 h 230 en voor de slagtbank van f 35 tot 110. Te Zwolle overleed een jeugdig paar, eerst sedert 9 maanden gehuwd, binnen 8 dagen aan de typhus. Onder de te Groningen ingekomen giften voor een nationaal geschenk voor Z. M. den Koning, komt er eene voor met het volgende bijschrift: Wanneer de coupon betaald wordt door Spanje, Dan geef ik gaarne meer voor Oranje." Berigten uit Natal behelzen o. a. het volgende: ,/Van de goudvelden waren fabelachtige berigten ingekomen. Er werd gesproken van klompen goud van 13 pond zwaar, ja zelfs van 21 pond en nog daarboven.' Blijkens officieële bekendmaking heerscht het mond en klaauwzeer in Zwitserland nog in 514 stallen, zijnde 113 minder dan op 31 Jan. Van longziekte hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. In de dagbladen van Turin leest men nu en dan de volgende aankondiging: „Lessen in het Duitsch, Engelsch en Hongaarsch tegen matigen prijs, gegeven door L. Kossuth, 164 Nieuwstraat." Hij die deze advertentie plaatsen laat, is niemand anders dan de beroemde Hongaarsche dictator. Hij is thans bijna vergeten, zelfs in zijn eigen land, onder het wigt zijner jaren gebukt en geeft les voor een franc per uur. Dit moge vernederend schijnen, hij echter is trotsch op zijne armoede. Hij verhaalt, dat drie jaren geleden zijne Hon gaarsche vrienden hem een geschenk hadden aangeboden van 50 duizend francs, hetwelk hij geweigerd heeft. „Nooit heeft mij dit berouwd, zegt hij, zelfs niet in de oogenblikken dat ik honger en dorst leed." Schlesinger was geen vreemdeling voor den grijsaard, want hij had hem vroeger te Londen ontmoet, waar hij hem gegevens had verstrekt voor diens werk over Hongarije in 1849. Toen ik in zijn kamertje kwam, verhaalt hij, herkende hij mij niet en ik was diep getroffen door de armoede, die in deze kleine ruimte heerschte. Hoe was ook zijn uiterlijk veranderd, zijne haren waren grijs geworden, zijne wangen ingevallen en zijn oog dof; zijne voorheen zoo regte gestalte was gebogen en met moeite slechts rigtte hij zich op om mij welkom te heeten. Toen ik hem meegedeeld had wie ik was, kwam er een glimlach op zijn gelaat. Thans herken ik u, zeide hij; tegenwoordig komt men mij niet dikwijls opzoekeniedereen vergeet mij. Schlesinger sprak eenigen tijd met hem over politiek en hij zag toen een handschrift in, dat Schlesinger hem ter lezing gaf. Terwijl hij daarmede bezig was, wierp zijn bezoeker een blik rondom zich. Achter mij, verhaalt hij, lag een hard, smal bed. Tegen de wand hingen de por tretten van Mazzini, Bixio, Kisz en, zonderling genoeg, ook dat van Lodewijk Napoleon. Op de planken van een slecht bezetten boekenkast, zag ik eenige werken, onder anderen Victor Hugo's Année Terrible en Kingslakes Krimoorlog, alsmede een dozijn werken over de taal met versleten ruggen. Op tafel, vlak bij het bed, lag naast een stuk koud vleesch een geheel brood. Tot mijne ver legenheid bemerkte ik, dat mijne nieuwsgierige blikken aan Kossuth niet waren ontgaan. Gij ziet zelf, merkte hij op, dat ik zeer arm ben. Toen vervolgde hij glimlagchend: Bij mijn vertrek uit Hongarije, in 1849, hebben nogtans de Keizerlijke dagbladen mij beschuldigd dat ik mij verrijkt had ten koste van mijn land. Wilt gij weten van hoeveel ik het vorige jaar heb geleefd? van minder dan 800 francs." Ik boog treurig het hoofd. Nadat ik nog een poos lang met hem gesproken had over mijn werk betreffende Andrassy, zeide hij, dat hij thans weder een les had en nam ik afscheid. De anecdote van den boer, die zijn paard verloor uit gebrek aan voedsel en zich toen beklaagde dat hij al zoo mooi op weg was 't zonder eten te stellen, heeft zich in Londen in anderen vorm en in werkelijkheid voorgedaan. Een man die vroeger buitengewoon mager was, liet zich als levend skelet voor geld zien. Hij kreeg druk bezoek en verdiende veel geld, maar ongelukkigerwijze regelde hij daarnaar zijn levenswijs en 't gevolg daarvan was, dat hij er als een gewoon menschenkind begon uit te zien en dus zijn geldwinning ophield. Ten einde raad besloot hij door vasten zich weder voor zijn vroeger metier als levend skelet geschikt te maken. Hij was reeds tamelijk op weg, maar nog niet mager genoeg, toen hij dezer dagen op straat den hongerdood stierf. Aan een jong paar werd een serenade gebragt, uit kattenmuziek bestaande. De jonge vrouw wist er zich spoedig af te helpen; ze noodigde de muziekanten binnen en onthaalde hen op gebakjes en cider. Cider vooral, veel cider.... De cider was vermengd met een duchtige hoeveelheid Engelsch zout. Men begrijpt hoe vlug de muziekanten de een na den ander verdwenen. Tot klerken bij de directie der Marine te Amsterdam, zijn met den 1 Maart benoemd de heeren J. F. Sachse en J. H. Stollé. Benoemd tot luitenant-generaal, Z. M. adjudanten in buitenge wone dienst de generaal-majoor R. A. Jackson, lid van het Hoog Militair Geregtshof, en N. Mac-Leod, inspecteur der infanterie. Met ingang van den 1 April a. s. is op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezen diensten en is hij bevorderd tot commandeur in de Orde van den Nederl. Leeuw. Op de gewone wijze zal, volgens kennisgeving in de Staatscourant dit jaar weder examen plaats hebben ter toelating tot de Kon. Mil. Academie te Breda. Opengesteld zijn de volgende plaatsen voor de dienst hier te lande: infanterie 45, artillerie 40, genie 9; voor de dienst in Oost-Indiëinfanterie 20, cavallarie 2, artillerie 8, genie 24. Tweede Hamer. Zitting van Zaturdag 28 Februarij. Na velerlei re-en duplie ken zijn de algemeene discussiën over de muntwet gesloten. De minister heeft art. 1 gesplitst, zoodat allereerst de kwestie ter beslissing komt van de invoering van den enkelen gouden standaard. Hierover hadden nieuwe discussiën en motiën plaats. Zitting van Maandag 2 Maart. Na langdurige hernieuwde discussie over de voorstellen der HH, Schiinmelpenninck en van Houten, betreffende de orde van beraadslaging over het door de Regering gesplitste art. 1 der muntwet, is eindelijk met 40 tegen 29 stemmen aangenomen eene nieuwe motie van den heer Schiin melpenninck, om over art. 1 en 2 gelijktijdig te beraadslagen en de stemming te doen plaats hebben eerst over art. 2 en dan over art. 1 (standaard goud.) De heer Bredius lichtte zijn amendement tot feitelijke aansluiting aan het frankenstelsel der Latijnsche Unie toe. De heer Blussé stelde als amendement voor en verdedigde de feitelijke aansluiting aan het Engelsche stelsel en ook tot behoud der eenheid met Neêrlandsch Indië. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft jl. Vrijdag verworpen het voorstel de Belcastel tot het heffen van een belasting op de piano's van 5 franc per jaar, en een ander voorstel dat strekte om van elk fotografisch portret een regt van tien centimes te heffen. Een der leden var. de Nationale Vergadering heeft ver langd, dat eene uitzondering zou worden gemaakt voor die, welke niet bespeeld worden en slechts eene herinnering zijn aan dierbare afgestorven betrekkingen. Een blad maakt de geestige opmerking, dat men deze zoogenaamde zwijgende piano's niet alleen moest vrijstellen, maar zelfs beloonen. Een piano, die niet bespeeld wordt, maakt zich daardoor reeds verdienstelijk. Bij deze gelegenheid wordt ook de geschiedenis der piano's besproken. Daaruit blijkt dat in 1715 het eerste van die instrumenten werd vervaardigd door zekeren Lepine en gekocht werd door den vader van Beaumarchais. Vroeger had men de clavecimbaal. De bloei der Parijsche piano- fabrieken echter dagteekent eerst van 1777, toen een zekere Sebastiaan Erard, uit Straatsburg, zich te Parijs vestigde en de instrumenten vervaardigde, die zijn naam beroemd hebben gemaakt. Engeland Officieël wordt thans aangekondigd, dat H. M. de Koningin den 12 dezer met haar zoon en haar nieuwe schoondochter, den hertog en de hertogin van Edinburg, een feestelijken intogt binnen de hoofdstad zal houden. In het museum van Madame Tussaud is thans ook eene afbeelding van Livingstone opgenomen. De persoon, die sedert een aantal jaren aanspraak gemaakt heeft op de titels en de goederen dor familie Tichborne en in dien tijd in Engeland algemeen onder den naam van „the Claimant," liet onderwerp der gesprekken heeft uitgemaakt, is jl. Zaturdag eindelijk door de jury schuldig verklaard aan meineed en valsch getuigenis, en deswege door het Hof van Queens Bench tot 14 jaren dwangarbeid veroordeeld. De jury had 188 dagen gezeten en daarvan waren 19 ingenomen door het resumé van den lord Chief Justice. Uit Londen berigt men: „De commissie uit de vreemde fondsenhouders heeft eenparig aangenomen het voorstel van de Spaansche regering tot betaling der ver schuldigde coupons door middel van buitenlandsche 5pCt. obligatiën „a pari," gewaarborgd door hypothecaire obli- gatiën van koopers der nationale goederen. Die laatste obligatiën zijn afkoopbaar binnen twintig jaren, door mid del van een jaarlijksch amortisatiefonds van 3 pCt. De commissie wacht op een officiëelen brief van den Spaan- schen minister van Financiën, om een algemeene vergade ring der belanghebbenden bijeen te roepen." Duilschland. De cholera schijnt eindelijk het zwaar geteisterde Munchen te zullen verlaten. Van Dingsdag avond den 17 tot Woensdag avond den 18 dezer zijn slechts twee gevallen van overlijden aangegeven. In 't geheel zijn er, sinds het begin van de epidemie, te Munchen 2896 gevallen aan gegeven, waarvan 1380 met doodelijken afloop. In het Duitsche dorp Grabig zijn in de afgeloopen maand twee diamanten bruiloften gevierd. Beide paren hebben altijd in dat dorp gewoond en zijn daar ook inliet huwelijk verbonden. Een officieus artikel constateert, dat de reis des Keizers Europa nieuwe waarborgen heeft gegeven tegen eene oplos sing van het Oostersche vraagstuk langs den weg van geweld, en aan Oostenrijk tegen belemmeringen zijner ont wikkeling door het panslavisme. Ook zijn door den uitslag dier reis diegenen teleurgesteld, die storing van de goede verstandhouding met Duitschland, toegeven aan chauvinis- tischen wraaklust en begunstiging van nationale droomerijen wenschen. Als proefneming is thans ook door den Oostenrijkschen minister van Koophandel, dr. Banhaus, bepaald, dat vrouwen voor de dienst op het postkantoor te Weenen door de administratie mogen worden aangenomen. Naar aanleiding van een bezoek, onlangs door 95 Engelschen op Caprera afgelegd, merkt de Neue freie Presse op, dat gezegd eiland, sinds Garibaldi aldaar zijn verbjijf heeft gevestigd, vrij wat meer bezoek ontvangt dan vroegpr. Vóór hij daar vertoefde kwam nu en dan een enkel sclqip op 't eiland aan; nu daarentegen zijn in de laatste drie jaar niet minder dan 150 stoombooten voor Caprera verschenen. Sinds 1871 ontving de generaal voor een waarde van 14 a 16000 lires aan landbouwwerktuigen uit Amerika ten geschenke, terwijl hij een menigte cadeaux, deels in kost baarheden, ter waarde van ongeveer een millioen lires, terugstuurde. Ten gevolge van de verbeteringen op 't eiland aangebragt, bedraagt zijn inkomen thans per jaar 3000 lires. Garibaldi is eereburger van 90 steden en dorpen en eerepresident van 120 genootschappen. Hij heeft 21 eere sabels, waaronder 11 uit het buitenland. Sinds 1871 ontving hij 5000 adressen als bewijs van hoogachting en sympathie. Serrano is benoemd tot president van het Uitvoerend Bewind der republiek. Zabala is president van den minister raad geworden. De Amerikaansche staatsschuld is sedert het begin van het loopende finantiële jaar (1 Julij 1873) vermeerderd met een bedrag ven 9,651,400 dollars en bedraagt thans in haar geheel 2,293,170,689 dollars. Dit in de laatste jaren onge wone verschijnsel dankt zijn oorsprong aan de bekende beurs-crisis te New-York, ten gevolge waarvan de Staat tusschen beide kwam en niet in de mogelijkheid was af te lossen, althans gedurende de 4 laatste maanden van 1873; de aflossing is weder begonnen met 1874 en in Jan. is reeds 1,845,212 dollars geamortiseerd. De te Holland in de Yereenigde Staten verschijnende Grondwet, bevat de volgende onbewimpelde mededeeling aan het hoofd van het blad: Wat zal uw antwoord zijn Wij hebben tot verscheidenen onzer lezers een gewigtige vraag te rigten en zij is wel deze„Denkt gij niet, dat het meer dan tijd wordt, om eens met ons te vereffenen en het aan ons schuldige te betalen? Of denkt gij, dat gij niet verpligt zijt om ons te betalen; of dat wij het niet noodig hebben? Wij hebben lang gewacht met aanmaning, om reden de tijden hard zijn en wij niemand willen lastig vallen ofschoon anderen dit ons doen; doch wij weten dat velen, die betalen kunnen, de harde tijden tot een voorwendsel gebruiken en tot een scherm, om zich daarmede tegen betaling te vrijwaren. Doch, daar wij ook onze schulden betalen moeten en men ons niet ontziet wegens de harde tijden, moeten wij bij hen, die ons schuldig zijn, aandringen op onmiddelijke betaling. Wij hopen der halve dat allen, die ons schuldig zijn en eenigzins kunnen betalen, en die zijn er genoeg hun pligt zullen vol brengen en ons betalen, door of persoonlijk het geld ons te bezorgen, of het per brief te zenden, of het aan onZe agenten te doen geworden. Wij moeten geld hebben, en kunnen niet langer wachten. Wij hopen, dat ook onze lezers in de stad en omgeving, die schuldig zijn voor bladen of advertentiën, ons met een bezoek zullen vereeren en de greenbacks medebrengen." Naar aanleiding van liet ontvreemden van een dirkjespeer en twee pruimen, Uit de couranten van den laatsten tijd hebben we vernomen dat er een vonnis is uitgesproken door bet Provinciale Hof van Noor.d- Holland, 't welk tot vele beschouwingen aanleiding gegeven heeft. Dat vonnis had tot grond, zoo meldden ons de dag- en weekbladen, het wegnemen van één dirkjespeer en dat feit had te Warmenhuizen plaats gehad. Welke courant men in handen kreeg, of het een liberale of conservative was, allen zongen hetzelfde deuntje met de noodige variatiën. Later is die Warmenhuizer diefstal opgevolgd door een soortgelijke te Wieringen, die volgens de berichten schijnt bestaan te hebben in het wegnemen van twee pruimen, de waarde van één cent vertegenwoordigende. Van dit laatste feit had ik niets vernomen, het kwam ter mijner kennis door de Nieuwe Rot terdammer Courant. De Correspondent van die courant heeft dit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2