1874. N°. 32. Zondag 15 Maart. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdao namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. franco per post - 1.65. Bureau: SOLE SFLE IS, T. 163. Priji der Advertoatiëu V.n 14 regel» 60 oeat, elke regel meer 15 cent. Groote letter» of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oett—lndiê: via Triiet 17 Maart 's avonds 6 u. e Marseille 26 Maart, 's avonds 6 n. Brinditi 23 Maart, 's avonds G u. Cura(ao en Suriname16 Maart, 's morg. 6 u. Kaap de Goede Hoopvia Soutliampton: 27 Maart, 'i morg. 6 u. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Maart. De mailboot Celebes is jl. Dingsdag te Marseille aangekomen. Naar wij vernemen heeft jl. Donderdag avond eene bestuursvergadering der feestcommissie alhier plaats gehad, mede bijgewoond door HH. Hoofdonderwijzers. Nagehoudene bespreking is men het eens geworden omtrent het plan roor de te houden schoolfeesten. Een berigt uit Apeldoorn, dd. 12 Maart luidt: „Z. M. de Koning is volmaakt gezond; dagelijks doet Z. M. wandelingen te voet of uitstapjes in open rijtuig. De berigten van het tegendeel zijn zonder grond.* Zestal te 's Hageds. Gerth van Wijk, te Groningen Hogerzeil, te Arnhem; van Maasdijk, te Haarlem; van Toorenenbergen, te Rotterdam; de Hartog, te Rotterdam, en Knottnerus, te Dordrecht. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door ds. Ph. J. Hoedemaker, pred. te Rotterdam. Door de Nederlandsche Maatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepenCoDstance, Helena Henriette, Vice-Admiraal May, Anna Elisabeth, Galileï en Oceaan. Men berigt, dat door den minister van Justitie aan den bekenden ds. P. J. R. Laan op diens verzoek om intrekking van zijn signalement in het Politieblad, op grond van de door hem overgelegde verklaring van genees- SToff een misdaad onder de Commune. Voor den 18den krijgsraad te Parijs wordt thans eene vreeselijke misdaad behandeld, die nog uit den tijd der commune dateert. Den 27 Eebr. 1871 was eene digte menigte op de Place de Bastille vergaderd. Nationale garden kwamen in digte gelederen de roode vlag, op de kolom geheschen, begroeten en allerwegen weergalmde de Marseillaise, nu en dan onderbroken door den kreet: Leve de republiek! Ook Vincenzini bevond zich onder die duizenden en stemde niet alleen met die kreet ten volle in, door zoo hard mogelijk mede te schreeuwen, maar zwaaide bovendien met zijn hoed. Ofschoon hij dus als patriot geheel en al in den geest der manifestatie handelde, naderde hem echter eensklaps een uit den hoop, die hem in het oor beet: „Hoe? gij, een Corsicaan en stille verklikker, gij hebt de onbe schaamdheid, leve de republiek! te roepen. Ik ken u en gij kent mij." Daarop verdween bij, doch keerde weldra met een bende bezetenen terug, en weldra waren Vincenzini alsmede een andere agent, Cartoux genaamd, die hem vergezelde, van alle kanten bestookt. Cartoux wist door kracht en behendigheid zich los te wringen, maar de andere werd naar de rue des Tournelles voort gestuwd. Te vergeefs trachtte hij te ontvlugten, door in een tabakswinkel een schuilplaats te zoeken; spoedig had de razende menigte hem weêr .onder stompen en slagen naar buiten gesleurd, en 't duurde niet lang, of men hoorde van verschillende kanten flen kreet opgaan: hang hem op! hang hem op! dood aan den Verrader Zoo gezegd zoo gedaan, men zocht een plaats, waar dit gevoe gelijk kon geschieden, en de keus viel op. het balcon van een huis op den boulevard ïtiehard Lenoir, doCh de bewoonster gilde zoo vreeselijk, dat men van dit plan afzag. „Dan te water met hém!" schreeuwde men nu, en voort ging het met den ongelukkige naar de Seine. De rampzalige, de afschuwelijke marteling, wélke men hem op den weg er heen deed ondergaan, niet langer kunnende verdragen, viel op de knieën en smeekte handenwringend: „geef mij een pistool, en ik zal mij dooden, als gij dan toch wilt, dat ik sterven zal." Die bede werd echter met vloeken en verwenschingen gesmoord, terwijl een meisje, op een bank geklommen, den onge lukkige in het gelaat sloeg, zeggende: „Ik veroordeel u om ver dronken te worden." Dit summiere vonnis, aldus geformuleerd en door zulk een regter, was zonder beroep. Op nieuw viel men Vincenzini te lijf en sleepte hem naar de haven Henri IV, waar hij in 't water geworpen werd. Toen echter ëen der toeschouwers van dit communalistisch feest de heidenen waardig bespeurde, dat de ongelukkige zwemmen kon, werd de drenkeling aan het touw, dat men hem om den hals had gebonden, naar de kade teruggetrokken en snoerde men zijne handen en voeten vast aan een plank. Eenige nabijliggende bootjes waren zoo opge propt met menschen, dat er twee van braken en verscheidene per sonen in het water stortten, maar wat kwam er dat op aan, men was gelukkig en klapte in de handen van vermaak. Vincenzini, begaafd met eene physieke en morele kracht van Ongewonen aard en bovendien uitstekend zwemmer, wist zich op zijue plank boven water te houden en dreef den stroom af; zelfs kundigen, en dat de reden nlzoo daartoe zou hebben opge houden te bestaan is te kennen gegeven, dat, vermits hij uit het krankzinnigen-gesticht niet is ontslagen, maar daaruit ontvlugt, de reden tot de plaatsing van bedoelde bekendmaking niet is vervallen. In afwachting van nadere voorschriften ter voorkoming van de verspreiding der longziekte bij het ter weide brengen van verdacht vee zijn de burgemeesters van gemeenten, waar zich van longziekte verdacht rundvee bevindt, uitge- noodigd om elke vergunning tot vervoer van verdacht vee naar de weide afhankelijk te stellen van eene verklaring, door eenen geëxamineerden veearts afgegeven, dat de geheele koppel, waartoe dat vee behoort, is ingeënt. Dat er geen gebrek aan veevoeder is, blijkt uit den grooten aanvoer van boter en kaas, wekelijks op alle markten in Noordholland. Deze is grooter dan verleden jaar en de prijzen zijn niettemin nog iets hooger. Men schrijft ons van Texel, dd. 13 dezer: „Voor eenige dagen trachtte een der manschappen van de stoomboot Ada van Holland" een reusachtigen bruin- visch met de harpoen te schieten; de poging gelukte in zooverre, dat het spitse wapen werkelijk in het ligchaam van den haringverslinder drong. 't Gewonde dier, dat nu pijlsnel voor den steven van de stoomboot overschoot, brak bij die manoeuvre de houten steel van den harpoen, en verdween met het ijzeren wapen in het ligchaam onder water. Iemand die derhalve het lijk van dezen yisch vindt, weet waar het wapen moet terug bezorgd worden. Men beweert toch, dat bruinvisschen, als zij aan het vleesch zijn gewond, onvermijdelijk aan die wonde moeten sterven." Niettegenstaande de minder gunstige berigten uit Amerika, maken zich te Texel weder eenige huisgezinnen, voor het meerendeel landbouwers en veefokkers, gereed derwaarts te vertrekken. Vele jaren geleden werd te Texel van de visscherij in de Noordzee achter het dorp de Koog veel werk gemaakt slaagde bij er in zich onder water van zjjne banden te ontdoen en begon andermaal te zwemmen. Dit ziende, kende de woede van het volk geen grenzen meer, en spoedig vloog een bui van steenen in de rigting, waarin Vincenzini zich verwijderde. Te vergeefs poogden een paar bootjes hem ter hulp te komen tegenover de bedreigingen der menigte waren zij gedwongen het ruime sop te kiezen. De commissaris van politie Maeé waagde het een woord in bet midden te brengen en moest in eene kazerne de vlugt nemen om zijn eigen lijf te bergen. Allengs begonnen de krachten van Vincenzini af te nemen; in liet water was eene lange roode streep zigtbaar, ontstaan door het bloed, dat uit zijn wonden vloeide. Eindelijk trof een zware steen zijn hoofd, niet lang daarna verdween de ongelukkige, kwam nog een oogenblik boven en zonk toen voor goed in de diepte. Enkele der hoofdschuldigen zijn ontsnapt of kunnen ten minste niet ontdekt worden. Slotproces Tichborne. Reeds hebben wij kortelijk gemeld, welke beslissing de Londen- sche Queens Bench in zake het Tichborne-proces genomen heeft. Minder dan een balf uur was voor de jury voldoende om met algemeene stemmen tot de conclusie te komen, dat de gewaande sir Roger niets anders was dan -een gewone schurk van de laagste soort, zonder eenige kennis of opvoeding. Toch hield die „vulgar scoundrel" het geregt 6 jaren aan de praat, wel een bewijs, dat of in de Engelsche wetten een betreurenswaardige gaping is, of wel dat in Engeland ontzettend ligtgeloovige lieden zijn. Dat hij veroordeeld zou worden, verwachtte een ieder, zelfs' dé digte menigte welke zich voor liet parlementsgebouw verdrong. Men Koorde onder die duizenden niet: wat zal de uitspraak zijn? maar: hoeveel zal hij krijgen? Het gepeupel heeft, zoo als men weet, gedurende den loop van het proces steeds sympathie voor den eischer getoond, en de politie had dus voor alle gebeurlijkheden de noodige maatregelen genomen; doch weinige oogenblikken voordat de uitspraak algemeen bekend werd, viel er iets voor, waaruit genoegzaam bleek, dat voor onge regeldheid of demonstratie tegen de wet niet het geringste gevaar bestond. Toen namelijk de verdediger van den pretendent ver scheen, was de ontvangst, die men hem bereidde, in volslagen contrast met de „ovaties," welke hem gewoonlijk van de leegloopers op het plein voor het gebouw waren te beurt gevallen. Men had liem naauweliiks bespeurd, of er werden meer teekenen van af- dan van goedkeuring gegeven, en het duurde niet lang of een tierende, scheldende en fluitende hoop volgde hem op de hielen. Het gerucht van het vonnis verspreidde zich meer en meer, en allengs liet men den advocaat met rust, om geheel en al zijne aandacht te wijden aan de vraaglangs welken uitgang de veroor- i deelde naar buiten zou komen. De politie zorgde er evenwel voor bet publiek te misleiden, en terwijl men op een paar punten met ongeduld stond te wachten, was inmiddels een gesloten rijtuig, de „identifier" genaamd, omdat er gevangenen in rondgereden worden, om geïdentifiëerd te worden, wanneer er kwestiën bestaan betref- Zij leverde veelal goede vangsten op, maar de zeer lage vischprijs destijds deed deze industrie vervallen. De zeer geroemde Kooger schelvisch was dus in jaren niet meer te krijgen. Thans echter hebben de gebr. Ran ëerle vereeniging tot hervatting der vischvangst opgerigt, schuit en gereedschap aangekocht, de bemanning aangesteld, en men wacht slechts op de eerste gunstige gelegenheid om zee te kiezen. De handel in hout en andere bouwmaterialen neemt te Hoorn dagelijks toe; een gevolg van den aanbouw van vele woningen in de stad en haren omtrek. Vooral in de omliggende dorpen ziet men voortdurend flinke gebouwen verrijzen en fraaije boeren-hofsteden aanleggen. In de stad worden meestal woningen voor den werkenden stand aangebouwd. 't Volgende voorbeeld van buitengewone vruchtbaar heid zal men wel waardig achten ter mededeeling. Dezer dagen bragt te Warf huizen een schaap van de derde dragt, eenigszins Engelsch ras, zelf bij de geboorte een vierling, drie lammeren ter wereld en eenige uren daarna werd dit getal nog met drie vermeerderd, 't Zijn alle zes sterke en gezonde lammeren, natuurlijk niet zwaar, doch men kan evenmin zeggen, dat er zich zeer kleinen en zwakken bij bevinden. We zagen, zoo meldt men van daar aan de Gron. Crt., ze bij den eigenaar J. P. Buikema, landgebruiker aldaar, om de moeder springen en huppelen. Vier zijn van 't vrouwelijk en twee van 't mannelijk geslacht en allen goed Engelsch soort. Allen zuigen de moeder, echter krijgen ze uit een theepot koemelk om goed verzadigd te worden, 't Gelijkt er geheel naar, dat ze bij dezo uit muntende behandeling allen op zullen komen. Naar het D. verneemt, is door den minister vah Oorlog eene commissie van officieren benoemd, ten eitlde een onderzoek in te stellen naar de redenen, die het ver minderen van het aantal kadetten aan de Kon. Militaire Academie veroorzaken en naar de middelen, die in dien toestand door eene reorganisatie verbetering kunnen aan brengen. Genoemde commissie zal te Breda zitting houden. fende vroegere veroordeelingen, op een plek nabij Victoria Tbwer blijven staan, er werden toebereidselen gemaakt, alleen aan de hoofden der politie bekend, om daar den gevangene ongemerkt te doen instijgen. De list gelukte; reeds een uur was de valsche Tichborne vertrokken, toen de menigte nog geduldig stond te wachten. Toen nu echter obk de politie-agenten zich allengs ver wijderden, gaf men de hoop op. Gedurende den rid naar de gevangenis Newgate na de uit spraak was de veroordeelde zich volkomen meester gebleven sprak Orton geen woord, doch eenmaal zijne bestemming bereikt hebbende, keerde hij zich om, en wenschte den inspecteur Denning een good ly. De sombere gangen der gevangenis doorgaande, om de voor hein in gereedheid gebragte cel te betrekkeu, toonde hij niet de minste ontroering. In die cel dezelfde, waar hij reeds eenmaal gevangen zat dringt weinig liebt door, en het geheele ameu blement bestaat in een stroozak op een platform, een vóet boven den vloer, een klein tafeltje en een vastgeklonken houten stoel. Den nacht na zijne veroordeeling sliep „Tichborne" als op een bed van rozen; den volgenden morgen des Zondags door den cipier gewekt, at hij met smaak zijn ontbijt, bestaande in brood en gruttenpap, bekend onder den naam van „skilly." Daarna Woonde hij de godsdienstoefening in de kapel bij. De gevangene krijgt driemaal per dag te eten; 's morgens brood met gruttenpap, 's middags 4 ons vleesch, brood en aardappelen (dit slechts driemaal per week) en nu en dan een stuk ordinaire reuzelpudding, terwijl thee en souper te zamen worden genomen ten 6 uur 's avonds en uit een weinig melk met water en-een stuk brood bestaan. Zijne bloedverwanten welke, de Ortons'? zal hij die dan erkennenmogen hem slechts eenmaal om de 3 maanden 'een bezoek brengen. Tot dusverre heeft de gevangene niet de minste aanmerking gemaakt en onderwerpt zich gelaten in zijn lot. De zoogenaamde sir Roger Tichborne, eigenlijk gezegd Arthur Orton, bevindt zich dus in de gevangenis van Newgate, waar hjjj zijn straf, die in 14 jaren dwangarbeid bestaat, zal ondergaan, én is aan dezelfde regelen als zijne medegevangenen onderworpen. Hij was steeds een sterk rooker en dronk veel sterken drank. Men vreest, dat, wanneer men hem eensklaps niet meer laattooken en drinken, hij er ziek van zal worden, zoodat de geneesheeren hebben aangeraden hem hiermede langzamerhand te doen ophouden. Toen hij in de gevangenis kwam, vond men in het kleêrenmagazijn geen kleeding, die groot en wijd genoeg was voor zulk een zwaar en reusachtig man als hij. De kleermaker van Newgate heeft dus voor hem een geheel nieuw pak moeten maken., i Dit zal althans van hem gezegd moeten worden, dat hij dé i kalme waardigheid, die hij van den beginne heeft aangenomen, j meesterlijk heeft weten te behouden, en daardoor nog vele Engel- schen in den waan zal doen blijven, dat hij werkelijk de vermoorde I onschuld is. Behalve den verloren tijd zal het de Kroon, voor zoover het de vervolging voor „meineed" betreft, op een aardige som geld te staan komen: de getuigen uit Australië ontvingen elk niet minder dan 1000 p. st. De kosten van het regtsgeding, waarin Orton 1 als eischer optrad, werden gedragen door zijne vrienden en aanhangers^

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1