Benoemingen, enz. Buitenland. Het anatomisch kabinet van dr. Hendriks te 's Hage, waarvoor eens 30,000 gulden werd geboden, ofschoon des- knndigen beweerden, dat om de volledigheid der verzameling eene universiteit een ton daarvoor had kunnen uitgeven, is dezer dagen stukgewijs voor kwartjes en dubbeltjes verkocht, zoodat het gezamenlijk eene som van f 500 heeft opgebragt. De regtbank te Rotterdam heeft jl. Donderdag- de beide werklieden van de Rijnspoorweg-maatschappij, die1 teregt hebben gestaan, schuldig verklaard en ieder veroor deeld tot eene gevangenisstraf van een jaar cellulair; de rijkscommies is veroordeeld tot anderhalf jaar celstraf, terwijl de opkooper, bij gebrek van bewijs, is vrijgesproken. Bij de jl. Dingsdag te Rotterdam door de Rotterdam- sche Handelsvereeniging gehouden aanbesteding van haven en andere werken op Feijenoord, waren de hoogste en laagste inschrijvingen als volgt: voor het geheele werk, havens en kaden, laagste inschrijvers de hh. Nadorst en Westmaas voor f 547,000 en hoogste inschrijver de heer Bekker voor f 804,000. Voor de aardewerken, zonder het metselwerk, laagste inschrijvers de hh. Nadorst en West maas voor f 496,000 en hoogste inschrijver de heer Bekker voor f 752,000. Voor het metselwerk, laagste inschrijver de heer Steenhoven voor f 43,700 en hoogste inschrijver de heer Monster voor f 78,000. Men meldt uit Heerlen: Bij een pachter in deze gemeente stierven in weinig dagen acht koeijen en vier paarden. Daar men de oorzaak van den dood dezer dieren niet kon ontdekken, begon men te gelooven aan.... hekserij. Heden heeft men de gewaande heks gevankelijk naar Maastricht gebragt; de heks was niemand anders dan een knecht van den pachter, die, om zich wegens eene kleinig heid op zijn meester te wreken, de beesten met een bezem steel in het lijf had gestoken, hetgeen eene zwelling van binnen veroorzaakte, welke na eenige dagen den dood ten gevolge had. Naar men verneemt, zou de wachtmeester der maréchaussée den knecht op deze verfoeijelijke daad betrapt hebben, en moet hij overigens alles hebben bekend. Te Knijpe is een Jongedochters-Vereeniging opge- rigt, onder het motto„Trekt ons, wij zullen u naloopen." Tot voorkoming van vergissingen wordt hierbij gevoegd, dat dit motto niet op vrijers schijnt te zien, wat deze of gene oppervlakkig wel zou meenen. Althans de leden zijn overeengekomen telken 14 dagen te vergaderen om den bijbel te lezen en door de liefde elkander te stichten en anderen tot troost te zijn. Er zijn er al 10 en men hoopt op meer. Men meldt van Ooststellingwerf, dd. 10 Maart Een hartverscheurend ongeluk heeft te Nieuw-Ap- pelscha plaats gehad. De vrouw van L. Kromkamp, land bouwer aldaar, zou met haar zuigeling een bezoek brengen aan haar familie te Oudehorne. De landbouwer Albert Drok, wiens zoon voor den militieraad te Heerenveen moest verschijnen, zou met paard en wagen van L. Kromkamp naar Oudehorne rijden en diens vrouw en kind medenemen. Heden nacht om 1 uur vertrokken zij, doch op zeer kor ten afstand van de woning van Kromkamp geraakte de wagen in de vaart, met het jammerlijk gevolg, dat de vrouw en haar kindje verdronken. De ongelukkige laat een ontroostbaren echtgenoot en drie zeer jeugdige zoontjes achter. Met hoeveel opgewondenheid de tijding, dat Groningen als vesting is opgeheven, in die stad is opgenomen, blijkt o. a. uit deze ontboezeming van de Prov. Gron. Crt.„Groningen ontzet! Deze leus verstaat ieder, al is zij twee honderd jaar oud. Maar zij is nu weer jong, met al de kracht van het eerste, frissche levenDe vlaggen uit, lustig wappere hare driekleur, om de volksvreugde te tooijen met de vaderlandsche kleuren! Feest moet er zijn, feest voor oud en jong, voor arm en rijk! 11 Maart 1874 en 28 Augustus 1672 zijn van nu af aan hoogtijden in het leven onzer gemeente. De Eerste Kamer zal ons wel geen streep door de rekening halenKomt aan met spade en schop en slecht ons den wal, die veerkracht en gezondheid beknelde maakt plaats voor onsWij hebben zoo lang in het naauwe keurslijf ons voortbewogennu zetten wij de lon gen uit, verheffen de borst en roeren de ijverige handen. Wij gaan het toonen, dat „Groningen ontzet!" is een "Groningen herboren!" De vlaggen uit en maakt feest!" Jl. Donderdag is te Pekela het treurig berigt ver nomen van het vergaan van het schoonerschip Stad Edam, kapt. J. de Groot, van AUoa naar Dantzig bestemd. De bemanning is omgekomen. Onderscheidene familiën in Groningerland zijn in diepen rouw. Jl. Donderdag morgen waren aan het spoorstation te Meppel ruim 200 kalfdekoeijen aanwezig, door Pruis- sische kooplieden op de stations der omliggende gemeenten aangekocht, tegen f 200 a f 250 per stuk. De aanneming der „vestingwet" heeft in verschillende plaatsen, welker wallen daardoor zullen afgebroken worden, veel vreugde verwekt. Door het uitsteken van vlaggen en door muziekuitvoeringen is die heugelijke gebeurtenis herdacht. In eene oude verzameling van aanteekeningen vindt men het volgende: „De Koning van Atsjin, op Sumatra, noemt zich Koning van het geheele aardrijk, schitterende als de stralen der middagzon; Koning, door God geschapen zoo volkomen als de volle maan, zoo prachtig als de noordster; Koning der Koningen, voor wien alle Koningen moeten buigen en aan wiens bevelen zij alle moeten gehoorzamenKoning, met een verstand zoo helder als de zeede slaaf Gods, die God ziet, die de schande der menschen kan bedekken en hunne zonden kan vergeven; die pal staat en in wiens schaduw alle slaven een veilige toevlugt vinden; Koning, naar wiens hoogwijzen raad alle volken vragen; de goede, zachtmoedige, regtvaardigede nuttigste Koning ter wereld wiens voeten een liefelijken reuk verspreiden over en rondom alle Koningen der aarde; wiens oogen stralen als de morgenster; Eigenaar van den olifant met de sterke tanden en van het geheele heir der roode, zwarte, witte, bonte, gevlekte en onvruchtbare olifanten; wien dé Almachtige bekleedt met edelgesteenten en heerschappij geeft over alle dingen." Uit Engeland meldt men den dood van een welbekend man, dien men den uitvinder der stalen pennen zou kunnen noemen. Zijn naam was Josepli Gillott, en hij stierf aan een aanval van pleuris ten zijnen huize Westlbourne-road, te Edgbaston. Gillott was de eerste, die de stalen pennen met de machine wist te vervaardigen, en verwierf zich daarmede een vermogen van verscheidene millioenen ponden sterling. In zijne jeugd was hij staalslijper te Sheffield en werd daar vervolgens klein-fabrikant in stalen speelgoederen en gereed schappen. Hij vestigde echter zijne aandacht voornamelijk op het vervaardigen van stalen pennen, die destijds in zeer geringe hoeveelheden met de. handen vervaardigd en voor ongeveer twee gulden per stuk verkocht werden, besloot zich met allen ijver op dezen nieuwen tak van industrie toe te leggen en het stalen-pennenfabrikaat tot meerdere vol making te brengen. Het aantal van deze pennen, dat tegen woordig in de werkplaatsen van Gillott jaarlijks wordt vervaardigd, bedraagt 150 a 200 millioen. De bewoners der Sandwichs-eilanden hebben den dood van hun Koning Lunalilo een maand lang betreurd en daarna, bij plebisciet,den machtigsten persoon uit het land, zekeren David Kalakua, op den troon geplaatst. Een Amerikaansch gedenkteeken, De Illustrirte Zeitung deelt het volgende mede: „Zooals men weet zal de republiek der Vereenigde Staten in 1876 haar honderdjarige onafhankelijkheid herdenken en bij die gelegenheid een wereldtentoonstelling houden. Maar men wil ook een blijvend herinneringsteeken bezitten, en ter eere van het ontstaan der magtige republiek zal als monument een toren verrijzen, die hooger dan eenig menschenwerk, zal wed ijveren met dien van Babel, waarvan het bijbelverhaal spreekt. Men wil namelijk te Philadelphia een toren bouwen ter hoogte van 1000 Eng. voeten (1 voet 0,3048 M.) Een dergelijk gevaarte is wel is waar niet meer dan een dwerg, vergeleken bij de hoogste toppen der Cordilleras en der Himalaya, maar elk menschenwerk zal er door overtroffen worden. De dom te Keulen heeft een hoogte van 500 voetde groote pyramide van Cheops is 480 voetde koepel der St. Pieterskerk te Rome 473 voet; de dom te Straatsburg 438 voetde toren der St. Pauluskerk te Lon den 375 voet. De hoogte van den koepel der rotonde op de Weener tentoonstelling bedroeg 348 voet. Het plan van den reuzentoren is ontworpen door de ingenieurs Glarke en Reeves. Deze mannen staan zoo ter goeder naam en faam bekend, dat de Amerikanen vast vertrouwen op het slagen der onderneming, nu de namen dezer ingenieurs er meê verbonden zijn. Als bouwmaterieel zal Noord-Amerikaansch smeedijzer gebezigd worden, dat men tot platen bewerkt, welke door middel van dwarse stijlen in horizontale verbindingsbalken aaneengehecht zullen worden. De tpren is rond. In doorsnede is hij volgens het ontwerp - aan den voet 150 voet en aan de spits 130 voet in diameter. Van den grond tot den top loopt een holle buis, die 30 voet in doorsnede bedraagt. In die buis is een toestel aangebragt, dat op- en neder kan bewogen worden en waarmede in den tijd van een uur 500 menschen naar boven kunnen worden gebragt. Drie minuten zijn voldoende om den top te bereiken en vijf minuten zijn noodig om weêr beneden te komen. Zij die bevreesd zijn voor een dergelijken togt, kunnen gebruik maken van een wenteltrap, die zich buiten aan de verticale buis bevindt. Van den top der buis tot aan den omtrek van het grondvlak dat, zooals wij zeiden, 150 voet in doorsnede is, loopt in alle rigtingen stevig ijzeren draadwerk, hetwelk mede bevestigd is aan een drietal galerijen, die zich res- pectivelijk op 250, 500 en 750 voet van den grond om de buis bevinden. Daardoor is de toren zoo flink bevestigd, als ware hij van steen gebouwd, en door het geringe oppervlak van het ijzeren traliewerk om het zoo te noemen biedt hij weinig vat aan de kracht van den wind. Men heeft alles zóó berekend, dat bij den grootsten druk, uitgeoefend door een zijdelingsche windvlaag van 50 pond op den vierk. voet, de spanning in de onderste zui lenrij van het grondvlak niet meer dan 500 pond per vierk. duim bedraagt. De galerijen zullen overdekt worden en tevens omgeven door traliewerk, zoodat ongelukken onmogelijk kunnen plaats grijpen. De kosten van het werk schat men op een millioen dollars en men hoopt het in den tijd van één jaar te kunnen voltooijen. De plaats waar het gevaarte zal ver rijzen, is nog niet met juistheid bepaald, maar het zal in elk geval digt bij het tentoonstellingsgebouw zijn, hetwelk dan op schitterende wijze door electrisch licht kan worden verhelderd. Is de tentoonstelling eenmaal afgeloopen, dan blijft de republiek in het bezit van een reuzentoren, wiens wederga in de wereld niet gevonden wordt. Misschien bezigt men hem later voor een of ander nuttig doel. Als observatorium zal hij misschien dienst kunnen doen. De Brusselsche bladen melden, dat een onzer land- genooten, een handelsreiziger, Dingsdag avond bij de beurs te Brussel een portefeuille met 29.000 fr. aan waarde had verloren en dat hij, bezig zijnde haar te zoeken, den vinder ontmoette, die den persoon afwachtte welke de portefeuille verloren had. Het was een kapitein van het Belgische regiment carabiniers. In den omtrek van Cesano in Lombardije is een dynamiet-fabriek in de lucht gesprongen, op een oogenblik dat zes vrouwen bezig waren patronen te maken. De ontploffing was vreeselijk; slechts één van de zes vrouwen werd als door een wonder gespaard. De oorzaak der ramp is onbekend. ])e off. van gez. 3de kl. dr. F. M. Cowan, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den 15 dezer op non- activiteit gesteld. De minister van Oorlog, willende zooveel mogelijk bevorderen dat zij, die te dezen jare voor de dienst bij de nationale militie worden bestemd, hunne militiepligten in persoon vervullen en zich daardoor voorbereiden om, des vereischt, te kunnen voldoen aan den grondwettigen pligt, die op ieder ingezeten rust: het dragen der wapenen tot handhaving der onafhankelijk van den staat en tot beveiliging van zijn grondgebied, vestigt in de Staatscourant van 12 Maart de aandacht op de verschillende voordeelen, welke voor hen, die bij de militie dienen, aan kennis, bruikbaarheid, ijver en goed gedrag, ingevolge de bestaande voorschriften, reeds verbonden zijn of daaraan nog zullen verbonden worden. Frankrijk. In den nacht van 8 op 9 dezer zijn niet minder dan vijf lijken van zelfmoordenaars uit de Seine bij Parijs opgehaald. Mevr. de wed. Lenoix-Joussereau heeft een som van 10 millioen vermaakt tot stichting en onderhoud van een uitgebreid asyl voor behoeftige of verminkte grijsaards. De Koning van Siam heeft aan den Jardin Bota- nique te Parijs een witten olifant ten geschenke gegeven, die eerstdaags daar zal aankomen. In hun land worden die dieren beschouwd als heilig. Te Marvejols, in Lozere, zijn bij gelegenheid eener drukke veemarkt, de ossen, koeijen en kalveren plotseling aan het hollen gegaanhet angstgeschreeuw der markt- bezoekers maakte hen nog woedender. Zij renden de stad door, alles voor zich nederwerpende. Een twaalftal personen zijn zwaar gewond naar het gasthuis gebragt, en het aantal gekwetsten bij particulieren opgenomen is zeer aanzienlijk. De straten leverden een tooneel vol ijselijkheden op; mannen vrouwen en kinderen vlugtten in alle rigtingen en het hoornvee viel elkander aan, wat de verwarring nog verhoogde. Engeland. De Koningin, vergezeld van den Prins en de Prinsels van Walles, benevens den hertog en de hertogin van Edin'burgh en Prins Christiaan, begaf zich jl. Dingsdag naar de verzamelplaats der jagthonden, welke een hert, dat in een kar op de plaats waar de jagt gehouden zou worden, moesten nazetten. Het koninklijk gezelschap zag het loslaten van het hert aan en keerde toen naar Windsor terug. De Prins van Walles en Prins Christiaan, benevens vele dames namen aan de jagt deel. Na anderhalf uur uit gejaagd te hebben, werd het hert in het groote perk van Windsor tot staan gebragt, de honden afgehouden en het dier weder in verzekerde bewaring genomen. Er viel eenige sneeuw en het terrein leverde vele gelegenheden tot het springen over hekken en beken, hetgeen het genoegen uitmaakte. Een correspondent der Times deelt de volgende meldenswaardige bijzonderheden over Californië mede: Bij de Wetgevende Vergadering te Sacramento is een wetsvoorstel tot afschaffing der doodstraf ingediend, doch voorzeker op 't meest ongeschikte tijdstip. Onmogelijk toch is het om over zulk een voorstel met ernst te beraadslagen, nu verschillende moorden allerwege onveiligheid versprei den en de wetgeving nog kort geleden 15,000 dollars op het hoofd van den aanvoerder eener rooverbende heeft moeten stellen. Deze bende, die van Vasquez genaamd, maakt het ook al te erg en er heerscht algemeene vrees onder de bevolking. Te Kingston worden do gemeente gelden door eene gewapende vereeniging bewaakt, en der gelijke maatregelen zouden ook in andere plaatsen noodig zijn, daar de bende zich verdeeld heeft in kleinere troepen en zoovele streken te gelijk bedreigt. Meer nog dan het bestaan eener rooverbende getuigen voor de in Californië heerschende geringschatting van menschenlevens de veel vuldige vechtpartijen, waarbij op de publieke straat revol vers, enz. een groote rol spelen. En wat moet men er van zeggen, als lieden uit de zoogenaamde betere standen, ja zelfs zij, die de openbare meening heeten te vormen, de voornaamste personen bij die revolver-ontmoetingen zijn? De Chronicle bevatte voor eenigen tijd een artikel tegen de Sun, waarop dit blad met gelijke munt betaalde. De drie eigenaars der Chronicle maakten daarop korte wetten, gingen de bureaus van het vijandelijk blad binnen, sloegen de persen, letterkasten, enz. stuk en namen vijf zetters onder 't voorhouden van revolvers gevangen. Dit alles had plaats in tegenwoordigheid van een politie beambte, die geen schijn van regt had om daar te wezen. De vijf zetters werden in de gevangenis geworpen, die zijj j daar zij geen borgstelling van 5000 dollars kunnen geven, nog altijd niet verlaten hebben. Van de twee redacteurs, die eveneens gevangen genomen waren, begaf zich voor eenige dagen de een, onder geleide der politie, ten einde eene borgstelling te verkrijgen, ,over de California-straat, toen een der eigenaars van de Chronicle achtereenvolgens twee schoten op hem loste en juist ten derden male wilde vuren, toen hij door de politie gevangen genomen werd. De beide andere eigenaars werden ook gearresteerd, en zelfs in de gevangenis poogden zij den redacteur der Sun om 't leven te brengen, doch werden in hunne poging door de politie verhinderd. Toch werden ze alle drie weder vrijgelaten, daar ieder hunner 3000 dollars papier als borgtogt stelde, dat zij in het tegen hen aangevangen proces, dat niet crimineel was, maar slechts wegens hoon in geschrifte, zouden verschijnen. Nu zij op vrije voeten zijn, kunnen zij thans hunne schietoefeningen ongestoord voortzetten. Zulke voorvallen werpen natuurlijk een treurig licht op de algemeene moraliteit, even als op de verdor venheid der ambtenaren in Californië. Voor 't laatste bestaat nog een ander en beter bewijs: Californië is de duurst geregeerde Staat. Terwijl de 2,665,260 bewoners van Ohio voor de som van 23,848,979 dollars geregeerd worden, d. w. z., 8 dollars ruim per hoofd moeten bijdra gen, en terwijl in den duursten Staat de bijdrage per hoofd zelfs nog maar ruim 14 dollars bedraagt, moeten de bewo ners van Californië 20 dollars per hoofd betalen, om

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2