Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschlaod. Oostenrijk. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 284ste STAATS-LOTERIJ - - trein overreden, waardoor zijne beenen van het ligchaam werden gesneden. Met de meeste zorg werd hij van Breukelen per spoor naar Utrecht overgebragt, doch naau- weiijks aldaar in het gasthuis aangekomen is hij aan de gevolgen bezweken. Men deelt der Arnh. Crt. mede, dat de dezer dagen onder de benaming van „Noot van Atsjin" aangeboden vrucht, niets anders is dan de pit van de cachou eene vrucht van de Anacardium occidentale," op Java genoemd ujamboc monjet," in Suriname cachouboom,,zij is niet eetbaar, bevat een sterk trekmiddel, dat van de Spaanscbe vlieg overtreffende. In den jongsten tijd is te Zwolle en omstreken door vreemde kooplieden veel lust getoond tot aankoop van weelde-paarden. Jl. Woensdag zijn 26 stuks prachtige paarden per centraalspoor naar Frankrijk vervoerd, die in deze streken waren opgekocht van 700 tot 800 gulden. Te Leeuwarden is aan een der nieuw aangelegde Btraten den naam „van Swietenstraat" gegeven. Voor het prov. geregtshof van Limburg zal M. J. Cörver, metselaar, 23 jaren oud, teregtstaan, als beschuldigd van moord op een anderen metselaar H. Kleikers, dien hij te Bosholtz, in een twist, aangegrepen met de woorden, „ik steek je met een dolk kapot," tegen een muur geduwd en vermoord heeft, tengevolge waarvan Kleikers den avond van denzelfden dag is overleden. Er zijn 25 getuigen gedagvaard. De feesten tot viering van een vijf-en-twintigjarige regering zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Pas viel dit voorregt den Keizer van Oostenrijk te beurt en thans volgt op 23 Maart a. s. dat van Victor Emmanuel, Koning van Italië. De gemeenteraad van Home heeft schitterende feesten verordend en is voornemens zich in gala-rijtuigen der voormalige senatoren, met het gevolg der fideli in hun costuum uit de 16de eeuw, van het Kapitool naar het Quirinaal te begeven, om den Koning geluk te wenschen. Een aantal burgemeesters heeft zich reeds doen aanmelden om den Koning te komen begroeten, en de bisschop van Milaan heeft last gegeven om het feest in de kerken luisterrijk te doen vieren. Onder den titel van The Fanciers Gazette is in Engeland aangekondigd een weekblad speciaal ten nutte van hen, die zich toeleggen op het fokken enz. van tam gevogelte en wat daarmede in verband staat. Van de hand van den bekenden correspondent van den New-York Herald, Stanley, is reeds een geschiedenis van den Ashantijnschen oorlog ter perse. Het werk zal den titel voeren: Coomassie and Magdala, the story op two English Campaigns." Tot Koning van de Sandwichs-eilanden is verkozen Prins Karakua; de aanhangers van Koningin Emma waren over die keuze zoo verbitterd, dat zij het paleis van de volksvertegenwoordiging hebben ingenomen en in brand gestoken. Engelsche en Amerikaansche marine-soldaten hebben het oproerige volkje uiteengedreven. De nieuwe Koning is intusschen erg benaauwd, daar hij zijn leven niet zeker is. Aan mr: G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, is, voor het tijdvak van Vrijdag 27 Maart tot en met Vrijdag IS Mei a. s., vergun ning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van vee, van het stoomgemaal de Lijnden (Vijfhuizen) naar Leiden en tusschen gelegen plaatsen. De off. v. gez. 3de kl. bij de zeemagt H. Moermans is, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, met 1 April a. 8. op pensioen gesteld. Oost-Indië. Ontslagen, op verzoek, eervol met behoud van regt op pensioen, de portier aan de fabriek voor de marine te Soerabaija W. J. H. van 't Hul. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 19 Maart. ln deze zitting is besloten tot toelating van den heer dr. A. Kuyper. De heer Messchert van Vollenhoven heeft verlof gevraagd en bekomen, om op een nader te bepalen dag tot de Begering, des noods in Comité-Generaal, deze vragen te rigtenhoe wordt door de Begering in de eischen, ook de geldelijke eischen, van den oorlog met Atsjin voorzien? Wat is het doel dat de Eegering zich voorstelt? Welke zijn hare inzigten en voornemens voor de toekomst? Daama zijn de beraadslagingen over het voorstel van Zuylen tot herziening van het reglement van orde hervat en be sloten met de aanneming van het gewijzigd reglement, dat den 14 April a. s. in werking zal treden. Als vermoedelijk dader van den moord van een stationchef van de ceintuurbaan te Brussel, is, zooals in der tijd gemeld werd, zekere E. Leclercq in hechtenis genomen, op geen anderen grond dan dat hij, hoewel een vriend van den vermoorde zijnde, diens begrafenis niet had bijgewoond. Het vermoeden bleek weldra ongegrond, maar de ongelukkige, reeds ongesteld bij zijne inhechtenisneming, werd door de zaak z66 geschokt, dat hij het bestierf. Hij laat eene moeder en eene zuster na, die hij onderhield. De hertog van Padua is als maire van Courson ontslagen wegens de rol, die hij bij de manifestatie te Chislehurst speelde. Een der laatste Parijsche nouveautés is, om op de keerzijde van het menu bij een diner, niet alleen de namen der gasten te laten drukken, maar er tevens eene kleine biographische noot bij te voegen, zoo b. v.mr. A. de beroemde schrijver vanmej. C. de welbekende pianiste, enz. Een groot gemak voor menschen met zwakke geheu gens, die gaarne een praatje maken met een talent en zich natuurlijk op het juiste oogenblik nooit kunnen her inneren of de heer D., dien hij complimenteert over zijne zeldzame gaven, de violist is, wiens naam hij laatst las op een affiche van een concert of de schilder, wiens stuk hij zoozeer hoorde bewonderen, bij welke tentoonstelling ook? of wel dat hij een gansch andere celebriteit is. Een genot om maar even het menu om te keeren en zonder de mir.ste inspanning van de hersenen te vergen dadelijk en pays de connaissance te zijn. Het door sir Garnet Wolseley op den 13 Febr. jl. met een gevolmagtigde van den Koning van Ashantijn gesloten tractaat behelst de volgende bepalingen Art. 1. Voortaan zal er een eeuwigdurende vrede be staan tusschen de Koningin van Engeland en hare bond- genooten aan de Goudkust ter eenre en den Koning van Ashantijn en zijn volk ter andere zijde. Art. 2. De Koning van Ashantijn belooft te zullen voldoen een bedrag van 50,000 oneen zuiver goud, als vergoeding voor de kosten, welke hij de Koningin van Engeland door den jongsten oorlog heeft gedwongen te maken, waarvan hij zich verbindt 1000 oneen terstond en het overige, naarmate zulks door de Britsche regering zal verlangd worden, later in termijnen te betalen. Art. 3. De Koning van Ashantijn doet, zoo voor zich- zèlven als voor zijne opvolgers, afstand van alle regten en aanspraken op eenige schatting of leengift van de Koningen van Dinkira, Assin, Akim en Adansi, of van de andere bondgenooten van H. M., welke voorheen aan Ashantijn ondergeschikt zijn geweest. Art. 4. De Koning doet verder, zoo voor zichzelven als voor zijne erfgenamen en opvolgers, afstand van alle aan spraken op eenige souvereiniteit over Elmina of over eenige van de volksstammen, welke voorheen in het bond genootschap stonden met de Nederlandsche regering, even als op elke schatting of leengift van die stammen, alsmede op eenige subsidie of betaling van eiken aard van de zijde van de Britsche regering wegens Elmina of eenige andere der Britsche forten en bezittingen aan de Goudkust. Art. 6. De handel tusschen Ashantijn en Hr. Ms. forten aan de kust zal vrij zijn. Het zal iedereen vrijstaan koop mansgoederen te vervoeren van de kust naar Comassie of van die plaats naar eenig punt van Hr. Ms. bezittingen ter kuste. Art. 7. De Koning van Ashantijn verbindt zich den grooten weg van Comassie naar de rivier Prah ten allen tijde vrij en open en in een goeden staat te onderhouden op eene breedte van vijftien voeten. Art. 8. Vermits er voortaan voortdurende vriendschap tusschen Hr. Ms. onderdanen en het volk van Ashantijn moet bestaan, belooft de Koning, als een bewijs der op- regtheid zijner vriendschap voor de Koningin Victoria, zijne beste pogingen te zullen aanwenden om het gebruik van het slagten van menschen te keeren, en daaraan ge heel en al een einde te maken, als zijnde dit gebruik afschuwelijk in de oogen eener Christelijke natie. De generaal heeft den 12 Febr., gelijk uit eene door hem aan den minister van koloniën gerigte dépêche blijkt, wegens het eindigen van den oorlog den staat van beleg in Elmina en de omliggende landen bij eene proclamatie opgeheven verklaard. Het Parlement is jl. Donderdag geopend met eene door den lord-kanselier voorgelezen koninklijke troonrede, waarin gezegd wordt: „Mijne betrekkingen met aile vreemde mogendheden is van den meest vriendschappelijken aard, en ik zal niet in gebreke blijven om onzen uit die hartelijke betrekkingen voortvloeijenden invloed aan te wonden ten gunste der handhaving van den Europeschen vrede en ter getrouwe nakoming der internationale verpligtingen. Het huwelijk van den hertog van Edinburgh is voor mij eene bron van geluk en is een waarborg voor den vrede tusschen de twee betrokken rijken. Ik hoop, dat de expeditie tegen Ashantee ter westkust van Afrika een meer bevredigenden toestand zal teweeg brengen." H. M. brengt vervolgens lof toe aan de expeditionaire troepen, spreekt haar leedwezen uit over den hongersnood in Bengalen, en zegt, dat het Indische opperbestuur last heeft ontvangen om niets te sparen, waardoor die vreese- lijke ramp kan worden gelenigd, De begrooting zal onver wijld worden ingediend. Het schijnt, dat het Engelsch publiek nog niet ont slagen zal worden van den pretendent Tichborne of Orton. Zijne vrienden hebben nu eene inschrijving geopend, ten einde geld te verkrijgen om hem in cassatie te doen komen tegen het geslagen vonnis. Velen zijn er nog, die hem voor Tichborne houden; velen althans houden hem niet voor Orton. Men zal zich herinneren dat, na de verkla ring van den beweerden broeder van Arthur Orton, dat hij dezen niet alleen als zoodanig kende, maar ook onderstand van hem ontving, evenals zijne zuster, deze laatste verklaard heeft hem niet te kennen als slechts onderstand te genieten van Tichborne, tot wien zij zich gewend hadden om te vernemen, of hij ook wist waar Arthur zich bevond. Thans is er ten overvloede een brief gekomen uit Victoria, dat Arthur Orton daar nog leefde en bekend was. Het portret van den pretendent was voorts door een regter te Melbourne herkend als dat van een persoon, welke tege lijkertijd met Orton wegens diefstal van een paard te- regt stond. Voor den veroordeelde is in de gevangenis van Milbank eene nieuwe cel gebouwd, omdat hij te zwaarlijvig is voor eene der bestaande. Hij weegt 392 pond, iets minder dan bij zijne inhechtenisneming. Te Londen worden tegenwoordig uit Spanje groote hoeveelheden geslagt vee aangevoerd. In de vorige week nog zijn 4000 Spaansche schapen te Londen aangebragt. Door de vele ziekten onder het vee in Nederland, zou er wel gevaar kunnen bestaan dat dit land op de markt verdrongen werd. Het volgende schrijft men omtrent de demonstratie, te Chislehurst bijgewoond. Het aantal van hen, die zich voor eene toegangskaart hadden aangemeld, was zeer groot en zonder die kaart werd men afgewezen. De eene trein na den anderen vertrok van Charing Cros en daar het te voorzien was dat de meeste reizigers voor Cambden House Franschen zouden zijn, waren zoowel als ambtenaren in de bureaux, conducteurs op den trein en zelfs als politie agenten aangewezen voor het meerendeel personen welke het Fransch magtig waren. De arbeidende klasse was bijna in het geheel niet ver tegenwoordigd; de overgroote meerderheid bestond uit personen uit den aanzienlijken en bemiddelden stand. De heeren waren in het zwart met witte dassen en lichte handschoenen. De bezoekers werden eerst ten half twee ure op Chislehurst ontvangen, wanneer de Keizerin en haar zoon uit de mis waren teruggekeerd. Zij begaven zich derwaarts ten half twaalf, vergezeld van Prins Achile Murat, Pietri, Conneau en de bedienden, allen in rouwgewaad. Na de mis werden de bezoekers in het park toegelaten; de ex- Keizerin en haar zoon begaven zich naar eene tent en daar hield deze zijne toespraak, in antwoord op het adres van den hertog van Padua. Zij werd door luide bijvals betuigingen afgebroken, en deze werden herhaald toen moeder en zoon naar het huis terugkeerden, waar de deputatiën een voor een door hen ontvangen werden, wat, door het voorlezen der adressen, langen tijd duurde. Aan het diner werden slechts de voornaamste personen toegelaten. Onder hen, die aan de demonstratie deelnamen, waren een dozijn leden van de Nationale Vergadering, een half dozijn van den Staatsraad, 65 voormalige prefecten en de redacteurs van de Gaulois, Figaro, Pays, Ami de 1'ordre, Liberté, Patrie en eenige andere. Extra nommers van die bladen werden v<5<5r het park verkocht. Door een Engelsche firma zijn nietminder dan drie brand kasten geleverd ter bewaring der kostbaarheden van H. K. H. de hertogin van Edinburgh. O. a. zijn daaronder meer dan honderd armbanden, terwijl de waarde van al de kost baarheden op meer dan een half millioen wordt geschat. De jongste berigten omtrent den gezondheidstoestand van Prins Bismarck luiden wederom iets gunstiger; de pijnen bleven verminderen en de krachten toenemen. Deze berigten zijn gedagteekend uit Berlijn van den 18 dezer des avonds. Uit Metz wordt gemeld, dat aldaar 20 Katholieke geestelijken uit het district Chateau-Salins in verhoor zijn genomen, wegens het afkondigen van den herderlijken brief, waarin de bisschop van Nancy de geloovigen aanspoort om te bidden voor de hereeniging van Elzas-Lotharingen met Frankrijk. Elf geestelijken zijn veroordeeld tot 14, drie tot 8 dagen gevangenisstraf, de overigen zijn vrij gesproken. Er moeten er nog 17 wegens hetzelfde feit teregtstaan. Te Crefeld heeft zich een comité gevormd tot het oprigten van een monument op het graf van Carl Wilhelm, conponist der Wacht am Rhein, overleden en begraven te Smalkalden. Omtrent het internationale congres, dat in den aan staanden zomer te Weenen zal bijeenkomen, ten einde maatregelen tegen de verspreiding van de cholera te be ramen, verneemt men, dat de meeste gouvernementen hunne medewerking hebben toegezegd, en dat men tegen woordig bezig is met het programma voor de werkzaam heden van het congres vast te stellen. Elke Staat zal daarop vertegenwoordigd worden door twee afgevaardigden, bij voorkeur uit de geneesheeren te kiezen. Het congres zal voorts het regt hebben om geleerden of personen, die eene studie van den epidemischen aard der Aziatische cholera en van de organisatie der quarantaines gemaakt hebben, uit te noodigen, aan zijne werkzaamheden te komen deelnemen. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDBBTEOUWDH. Thijssen, werkman en A. Schellinger. T. Christensen, zeeman en M. F. de Graaf, wonende te Amsterdam. F. Nieman, zeeman en M. C. van der Hoeven. GETBOUWDGeene. BEVALLEND. Waldenmaier, geb. Langereis, (D.). A. Mole naar, geb. Bieraers, (Z.). J. de Wit, geb. van de Graaff, (Z.)« N. J. Donker, geb. Kraan, (D.). A. van den Brink, geb. Bavensteijn, (D.). OVERLEDENL. Parodi, 27 jaren. W. Verboef, 18 dagen. P. Lafeber, 5 maanden. J. Meijer, 63 jaren. Ambtshalve ingeschreven 2. TWEEDE KLASSE. Vierde lijstNo. 8722 2000; No. 12792 1500; No. 13831 ƒ400; No. 3628, 6945 en 14857 ieder ƒ100. LATER» BERIGTEN. Op uitnoodiging van burgemeester en wethouders heeft zich te Vlieland eene commissie gevormd voor de feestviering op 12 Mei a. s. De heer L. Zunderdorp, burgemeester, is tot eere-voorzitter, en de heer K. Ree- deker, wethouder, tot eerelid benoemd, en verder werden de heeren J. F. Schnaar tot voorzitter, I. J. Zeilemaker tot penningmeester en J. Smit, tot secretaris benoemd. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) 1 Maart. II s CD M P Win drigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 12 nwtw. 28k. 755.89 - 5.71 6.0 - 0.8 0.67 Hol. 21 8 nwtw. 0.2„ 766.04 f 4.44 7.5 t 0.8 0.82 Vlak. 21 12 zzw. 2.5„ 766.49 f 4.89 8.0 t 1.1 0.80 H 21 klaart 8 u. Helder, bewolkt, mooi. 21 Maart 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2