Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. de Barisan zien, dat zij aan zulke vertooningen niet gewend warep; ze lieten hunne officieren alleen staan, toen de Hadjis met de klewang in de vuist de gelederen waren binnengedrongen. Doch door aanmoediging en het spelen der muziek ging het weldra beter. Een hunner officieren, de luitenant-adjudant, werd letterlijk in stukken gehakt. In 't geheel hebben wij 499 dooden en gewonden, waar van 84 gesneuveld, terwijl tot heden nog 30 aan de gevolgen hunner wonden zijn bezweken. Hoe groot het aantal is van hen, die door verlies van handen, armen en beenen ongeschikt voor de dienst zullen worden, is nog niet na te gaan. Ik wil slechts het volgende staaltje van een der flankeurs mededeelen. Den 10 April, bij de eerste inname van den missigit, zag ik tusschen een aantal doode Atsjinezen telkens een paar bebloede armen in de hoogte komenbij nader onder zoek bleken ze toe te behooren aan den Europeschen flankeur Overmeijer; de.man was stervende: vier vingers van de linkerhand waren hem afgeslagen; de regterhand was in het gewricht afgehouwen en hing er los bij, verder was het regter schoudergewricht geheel door een klewang- houw geopendeen reeks van klewanghouwen over den arm deden aan gekorven visch denken; het regter schou derblad was compleet afgeslagen; verder eenige klewang- houwen over de dij en eindelijk drie zware houwen over het hoofd, zoodat de schedel was geopend en men de hersenen zag kloppen. Een mijner collega's vond het overbodig den man nog te verbinden, daar hij, zooals het zich liet aanzien, binnen een kwartier den geest zou geven. Toen ik echter, na een paar minuten, niets te doen had, ondernam ik dit moeijelijk verband, sneed weg, wat niet blijven kon, en eindelijk was ik zoo goed als klaar met hem, toen hij, nadat ik hem een flinke hoeveelheid madera had ingegeven, waarachtig de oogen opende, juist op het oogenblik dat de missigit in brand vloog, enzoo m dien toestand, een klomp bloed gelijk, de vlam ziende, vergat de kerel zijn wonden, stak zijn stompje omhoog en riep: „Hoerah, leve de Koning, leve het vaderland!" - Wat zeg je van zoo'n kranigen kerel Ik gaf hem nu nog meer opwekkende zaken in, liet hem naar eene plaats brengen, waar ik meende dat hij een weinig veiliger lag, en zie: mijn moeite is beloond, de dappere Overmeijer leeft; zijn krachtig gestel is hem dienstig geweest. En zoo zou ik je een tal van verhalen kunnen doener werd zoo schoon gevochten!" Op de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken, jl. Dingsdag te Rotterdam gehouden, zijn o. a. bekroond Voor ossen, uitsluitend met hard voeder gemest: 1ste prijs (f 75) C. D. Rezelman, te Wieringerwaard; 2de prijs (f 50) en 4de prijs (f 20) W. de Geus, te Schermerhorn 3de prijs (f 30) D. Blaauboer Gz., te Barsingerhorn. Koeijen, uitsluitend met hard voeder gemest2de prijs (f 30) P. Bleij, te Schermerhorn; 3de prijs (f20) de wed. C. Smit, te Oterleek. Vette schapen: 1ste prijs (f 20) J. de Wit, te Beemster. Voor niet gemest vee (ossen, oud 3 jaren)1ste prijs (f 40) J. J. Kaan, te Wieringerwaard. Prijzen van het bestuur bekwamen o. a.Voor een os met hard voeder gemest (f 10) W. de Geus, te Schermer horn; voor een dito (f 10) dezelfde; voor eene koe met hard voeder gemest (f 10) A. W. de Boer, te Wieringer- woude; voor een dito (f 10) G. Vriend, te Sijbekarspel; voor een dito (f 10) A. Couwenhoven, te Oterleek; voor een dito (f 10) H. Smidt, te Beemster. In de Debatingclub te Hellevoetsluis, is gisteren avond als spreker opgetreden, de heer C. A. Jeekel, van Leerdam, tot verdediging der volgende stellingen: 1. In constituti- onnele staten zijn politieke partijen noodzakelijk. II. Liberale beginselen zijn eene levensbehoefte voor een constitutionnele monarchie. III. De liberale partij in Nederland voldoet niet aan de eischen die door het staatsregt constitutionneel gebruik aan een liberale partij gesteld worden. Uit Ulrum wordt aan de Gron. Crt. het volgende gemeld omtrent de door den storm van jl. Vrijdag veroor zaakte ramp. Door den hevigen noordwestenstorm en den daardoor veroorzaakten hoogen watervloed is in den binnengedijkt wordenden polder achter Vierhuizen en Hornhuizen een verschrikkelijk onheil geschied. Alle keetan van het werkvolk, ter sterkte van 400 a 500 man, waren, onvoor- zigtig genoeg, gebouwd aan den binnenkant van een in den kwelder aanwezigen kadijk, van geringe hoogte en buiten den provincialen zeedijk. Die kadijk nu, ofschoon bij gewone watertijen voldoende, kon thans den hoogen watervloed in het geheel niet keeren. De geheele kwelder was dus in weinige oogenblikken door het zeewater overstroomd. De keeten werden daardoor uit elkander en tegen den provin cialen zeedijk geslagen. Het werkvolk, met den hier bestaanden toestand niet genoegzaam bekend, had geen tijd zich allen te redden. Tot dusver telt men 13 vermisten, die ongetwijfeld in den vloed omgekomen zijn. Daaronder bevindt zich eene geheele huishouding van man, vrouw en 5 kinderen, pas van elders aangekomen. Verder eene vrouw met twee kinderen, benevens 3 mannen. Een der akeligste tooneelen was het gezigt van eene drijvende plank, waaraan zich een man met zijne vrouw en 2 kinderen vast klemden. Alleen eerstgenoemde had genoegzame kracht de plank vast te houden en daarmede den dijk behouden te bereiken. De vrouw met de beide kinderen werden door de woedende golven weggeslagen en voor de oogen des mans onder den vloed bedolven. Een ander man trachtte zich te redden op het dak van een beestenhut nabij de behuizing van den heer W. L. Dijkhuis, doch had reeds te veel krachten verloren om zich vast te houden en zonk weg in de diepte. La Fille de Madame Angot heeft eene groote bekend heid doen verwerven aan den componist Charles Lecocq. Thans is eene nieuwe opéra-comique van hem opgevoerd in het Théatre des fantaisies Parisiennes, te Brussel, Girojlé. Girofla getiteld. Het is even los en levendig als Lecocqs eerste opera en niet dubbelzinnig. Wie de vrolijke muziek en de levenslustige, dwaze scènes hoort en ziet, zou niet ligt vermoeden, dat de auteur een klein, gebrekkig man is, die op krukken loopt. Te Liskeard, in Engeland, loopt reeds eenigen tijd een man rond, die van top tot teen gekleed is in een pak, uit rattenvellen zamengesteld. Tot het maken van hoed, das, vest, jas, bouffante, pan talon, slobkousen en schoenen heeft hij 670 ratten gebruikt. Hij heeft zichzelven dus tot een wandelende advertentie gemaakt, om op de ratten als handelsartikel de aandacht te vestigen. Tot lioogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Gro- ningsche hoogeschool is benoemd dr. J, Craraer, pred. te Amsterdam. Met ingang van 1 April a. s., is aan den heer C. van Lennep, óp verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Heemstede en Beimebroek, en tot burgemeester dier gemeente benoemd de hoer J. Ph. Dolleman. Aan den lieer II. W. D. Donker Curtius is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, als notaris te Ooster-Blokker. Met ingang van 1 April a. s. zijn bevorderd: tot kapt.-luits. ter zee de luits. ter zee 1ste kl. W. Meijen en J. Tromp; tot luits. ter zee 1ste kl. de luits. ter zee 2de kl. M. J. C. Lucardie, L. M. L. de Haan en L. A. Dittlof Tjassens; tot luits. ter zee2dekl.de adelb. 1ste kl. jhr. II. M. Speelman, J. B. Dukkers, C. Pels Kijcken en C. Meijboom, met bepaling, dat de benoemde luit. ter zee jhr. H. M. Speelman zal rang nemen tusschen de luits. ter zee 2de kl. A. C. van der Sande Lacoste en S. K. Sijbrandi. De luit. ter zee 1ste kl. W. F. Meijen, is met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel van Zr. Ms. monitor Heiligerlee, terwijl dat bevel met den 1 April a. s. is opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. A. ïtoëll. De kapt. der artillerie H. A. Schneiders van Greijffenswert, van het 1ste regiment vesting-artillerie, is, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking. Tweede Kamer. Zitting; van Woensdag 25 Maart. De geheele wet tot regeling der consulaatregten is aangenomen met algemeene stemmen. Frankrijk. Zooals gemeld is behoort tot de getrouwen, die Napo leons zoon op zijnen verjaardag zijn gaan bezoeken, ook vrouw Lebon, de doyenne der vischvrouwen van Parijs, door eene deputatie van de dames de la halle vergezeld. Zij was zoo voldaan over hare reis naar Chislehurst, dat zij ten aanhoore van al de bezoekers uitriep: „Voor geen honderdduizend francs zou ik dezen dag willen missen." Vrouw Lebon heeft in alle opzigten oude brieven. Zij werd vóór achttien jaren op de Tuileriën in de kraamkamer toegelaten en was een der eersten, die den „keizerlijken Prins" in zijne wieg mogt aanschouwen. Zij heeft thans den ouderdom van 81 jaren bereikt. Haar werd, reeds in haar jeugd als gloeijend Bonapartistisch bekend, door de dames de la halle de eer gegeven Napoleon I, bij zijnen terugkeer van Elba, een bouquet te overhandigen. Geheel haar leven is zij aan het politiek geloof harer jeugd trouw gebleven. Na den val van het eerste keizerrijk was al haar hoop op Napoleon II gevestigd. Zij ging hem dikwijls in zijne ballingschap bezoeken en nam bij zijnen dood den rouw aan. Zij heeft haren zoon den naam Napoleon gegeven. Na den coup d' etat, die Napoleon III ten zetel hief, organiseerde zij het fameuse bal der dames de la hallealwaar niet meer of minder dan 5000 personen tegenwoordig waren. Napoleon zelf had de uitnoodiging aangenomen en omhelsde vrouw Lebon open baar, voor aller oog. De fortuin is haar even trouw geweest als zij aan de Napoleontische dynastie. Zij wordt op een vermogen van twee en half millioen geschat, en is o. a. eigenares van twee groote huizen te Parijs in de rue de Turbigo. De beruchte pastoor Santa Cruz is op de Spaansche grenzen door Fransche ambtenaren gevangen genomen en naar Bayonne getransporteerd. Uit Pau wordt, onder dagteekening van jl. Zondag, gemeld, dat de hertogin van Madrid van eene dochter bevallen is. De gemalin van Don Carlos heeft eenigen tijd geleden hare residentie in die stad gevestigd. De Prins en de Prinses van Wallis legden jl. Zaturdag een bezoek af bij Keizerin Eugenie. De tuinmansbaas van maarschalk Mac Mahon had voor deze gelegenheid een uitmuntend schoone bouquet gebragt. Jl. Maandag is ook de Sarmatian van West-Afrika te Portmouth voor anker gekomen, aan boord hebbende het 24ste regiment Bergschotten (de Zwarte Wacht), dat bij de expeditie tegen Ashantie de voorhoede heeft uitgemaakt. Generaal Garnet Wolsely is jl. Zaturdag te Sout- hampton aan wal gestapt en werd bij zijne aankomst te Londen met luide toejuichingen ontvangen. De zonnescherm van Koning Coffee Kalhali zal als oorlogstrophée uit Ashantee in het museum te Kensington geplaatst worden. Duitschlasd. Een bejaard baanwachter te Witten, die reeds 24 jaren lang zijnen post met trouw en ijver vervuld had, wilde jl. Maandag, nadat hij afgelost was, over den spoorweg huis waarts keeren. Om een goederentrein te ontwijken, stapt hij op een ander spoor, maar wordt bijna op hetzelfde oogenblik door den personentrein, van Dortmund komende, verpletterd. Twee uren later komt zijn zoon, eveneens baanwachter, den weg langs en vindt hier en daar stukken van een menschelijk ligchaam; bij nader onderzoek volgt de vreeselijke ontdekking, dat het de overblijfselen van zijn eigen vader zijn. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDD. V. van Hoolwerff en T. Kikkert. A. Zeeuw en A. Duit. J. J. Beckers en C. Londen. J. Heeroma en J. Smit. BEVALLEN: J. Poll, geb. Valk, (D.). OVERLEDENW. Zaal, geb. Dekker, 26 jaren. van 18 tot 25 Maart 1874. ONDERTROUWD: Gerrit Bakker en Aaltje Ras. Sijbrand Keijser Cz. en Dirkje Bruin. GETROUWDPieter Keijser Rz. en Trijntje Leenderts Salm. GEBORENGeertje, dochter van Gerrit Brouwer en Tetje Boon. Gerard Jan, zoon van Harmannes Smit en Klaasje Bakelaar. Trijntje, dochter van Trijntje Pais. OVERLEDENDirk de Ruijter, 22 dagen, en Abraham de Ruijter, 27 dagen, zoons van Abraham de Ruijter en Pietje Bakker. Klaas Dros, 26 jaren, wonende te Schagen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 11 Maart. Electra. P.H.Landweer. Batavia. 13 Maart. 25 Maart. Albatros. H. H. Koch. Suriname. 20 Maart. 25 Maart. Kosmopoliet. E. II. Klein. Suriname. 21 Maart. ElizabetliMaria. H. J. Muller. Soerabaija. 22 Maart. 25 Maart. Columbo. J.H.Svendsen. Savannah. 23 Maart. 26 Helena&Henriette.*C.Heiner. Samarang. 24 Maart. 26 Zeenymph.* P. V. Coulon. Macassar. Liggen ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 22 Maart. JanErezeman. T.R.deJonge. ZurMühlen&Co. Cette. 24 Loreley. J.A.Marcussen.vanVliet&Co.New-Orleans 24 GeorgePeabody.Ch.Morrell. 25 Wilhelm.&Clara. A.A.H.v.Herw. Duink.&Goedk.Bezoekie, 26 PrinsesAmalia. G.H.Timmerman. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Seaham. C. Stobbs. Seaham. Steenk. Duinker&Goedk. JohnRobertson. J. Stamp. Rajah. W. Wall. Newcastle. ZurMühlen&Co. Activ. A. Wang. Drammen. Hout. Amons Co. LATBBE BEBIGTEK. De mailboot Borneo, van Batavia naar hier, is den 24 dezer te Suez aangekomen en het kanaal ingegaan. Met het Engelsche stoomschip Warrior, dat in het begin van April van hier door de Stoomvaartmaatschappij Nederland naar Java zal gezonden worden, zal een deta- chemens suppletietroepen, sterk 200 man, de reis mede- maken. De Maatschappij heeft dit stoomschip ingehuurd om geen vertraging in de dienst te hebben. Door tusschenkomst der postadministratie kan men geldsommen tot een bedrag van f 150 van hier naar Indië en omgekeerd verzenden. Voor zoover bekend is, zijn gedurende de week van den 15 tot en met den 21 dezer in de provincie Noord holland 15 runderen uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, en wel 3 te Heilo, 3 te Hoogwoud, 1 te Landsmeer en 8 te Wijk aan Zee en Duin. De gevallen te Wijk aan Zee en Duin zijn de eerste van dien aard aldaar. Jl. Dingsdag heeft te Egmond aan Zee overeenkomstig het progi%mraa, de plegtigheid van het leggen van den eersten steen van het asyl voor ouden van dagen door Z. K. H. Prins Hendrik plaats gehad. Ds. van Laer heeft de feestrede uitgesproken. Met toestemming van Z. K. H, is aan het asyl de naam gegeven van „Prins Hendrik stichting." De heer Loyson (pater Hyacinthe) zal den 27 April e. k. in Doctrina te Leiden optreden. Volgens het Hld. bestaat het plan, om de hoofdcur sussen voor de onderofficieren der infanterie tot één te vereenigen en deze te verplaatsen naar Breda. Het per soneel ter instructie der infanterie aan de Koninklijke Militaire Academie aldaar zou dan met het onderwijs belast worden. De heer H. R. Hendriks, te Oss, heeft voor f 140,000 aangenomen het bouwen van eene R. K. kerk met toren eu pastorie te Werfershoef. Jl. Maandag zijn te Meppel 2 vette varkens geslagt, die respectivelijk 756 en 724 pond wogen. In den circus-Salamonsky te Berlijn had zich in den loop der vorige week een talrijk publiek verzameld op de aankondiging, dat „de sterkste der Fransche worste laars dien avond in het strijdperk zou treden met een heer, die niet genoemd wilde worden." Na hevigen strijd delfde de Franschman het onderspit onder luid gejuich der toeschouwers. De sterke onbekende wordt gezegd een tot de hooge aristocratie behoorend officier der Pruisissche garde te zijn. In Monrovia, gelegen in de neger-republiek Liberia aan de Westkust van Afrika, wordt een blad uitgegeven, dat zich „Advokate" noemt en waarvan men de jaarlijksche abonnementsprijs, bij vooruitbetaling, kan voldoen met een schepel ongebolsterde koffij. PER TELEGRAAF. Lammeren f 26 a 34 3 Bokken&Geiten - 4 a 6 20 MagereVarkens - 12 a 16 53 Biggen - 4 a 7 30 Kippen c. 50 al75 6 Eenden - 75 al25 Boter per kop - 97|a Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -275 a Eend-Eijeren -325 a 2 Paarden f 50a 90 2 Ossen - 180a210 Stieren - a 25 Gelde-Koeijen - 140a255 Kalf-Koeijen - 190a210 Vaarzen - a Hokkelingen - 45a 50 70 Nucht.Kalveren- 4a 18 Vette Rammen - a 440 Schapen - 30a 36

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3