1874. N°. 46. Vrijdag 17 April. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT ■Wij huldigen het goede. Vertchijut Dinb«dag-, Donderdag-»* Zvtordio namiddag. .bonsemeatiprijs per kwartaal1.3 franco per post 30. - 1.65. Bureau: 13 O L F. J> I' L E IX, 163. Prijs der Adyertcn tiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. V E !IT R E K l) ,10 EN D K R BRIE VEN M AI ES Naar Oost-lndië: via Triest 28 April 's avonds 6 u. „nu Marseille 23 April, 's avonds 6 u. Brindisi 20 April, 's avonds 6 u. u .j per mailboot Celebes 18 April 's av. 7u.l2m. h Curagao en Suriname, 1 Mei, 's morg. 6 u. Kaap de Goeds Hoop, via Southampton: 23 April, 's morg. 6 u. Zitting van Dingsdag den 14 April 1874. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de heeren Boom, Werendlijn Smit en Maalsteed, met kennisgeving van verhindering. Be notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Er wordt ter tafel gehragt het verslag der gemeente over 1873, alsmede de janrverslageu van liet lager- en middelbaar onderwijs. Deze stukken zullen hij de leden van den Baad rondgezonden worden ter lezing. Met eenparige stemmen wordt goedgekeurd het doen van eenige af- en overschrijvingen op de gemeente-b'egrooting. Be Voorzitter herinnert, dat hij reeds in de vorige zitting heeft gewezen op het welhaast verstrijken van den tijd, waarvoor aan deze gemeente dispensatie is verleend van de oprigting eener burger-dagschool, waartoe gemeenten die meer dan 10,000 inwoners tellen volgens de wet op het middelbaar onderwijs verpligt zijn. Hij stelt namens het Dagel. Bestuur voor, om de vroeger opge geven redenen ook thans weder in het midden te brengen en bij de Ilooge Begering op nieuw dispensatie aan te vragen. Hij merkt daarbij op dat het onderwijs hier naar de behoeften der ingezetenen is ingerigt en dat de oprigting eener school voor middelbaar onderwijs al te zeer de krachten der gemeente zoude te hoven gaan. De heer van Veen bespreekt hij deze gelegenheid het door de schoolcommissie als minder gunstig vermelde schoollokaal van den heer Blok. De Voorzitter antwoordt dat dit lokaal, hoezeer minder aanzienlijk, toch voldoende ruimte voor het aantal leerlingen aanbiedt. Nadat de heer van Veen had gerepliceerd en de heer Hugenholtz had doen uitkomen, dat hier, waar zooveel voor het lager onderwijs gedaan wordt, het middelbaar onderwijs toch niet mag worden veronachtzaamd, verzekert de Voorzitter, dat de wenk van den heer van Veen door hem zal worden behartigd. Het voorstel om dispensatie aan te vragen wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Omtrent de nog steeds hangende zaak der mestverzameling, wordt gelezen een schrijven van Z. Exc. den minister van Oorlog, houdende mededeeling, dat tegen de plaatsing van de mestraalt nabij de verdedigingslinie geene bezwaren bestaan en dat toegestaan wordt het gebruik van een overgangsweg en van een gedeelte der vaart, heiden staande onder 't beheer der genie. Daaraan is echter toe gevoegd de opgave van een 7tal voorwaarden, waaraan het gemeente bestuur heeft te voldoen. Zonder discussie worden die voor waarden voorloopig aangenomen. Betreffende diezelfde aangelegenheid deelt de Voorzitter nog mede, dat het nader overleg met de heeren Janzen over het gebruik van een aan die heeren toebehoorenden weg tot geen gunstig resultaat heeft geleid. Die heeren blijven er aan hechten, dat zij ontlast worden van het eigendom en het onderhoud van de brug nabij de gasfabriek. De Voorzitter stelt daarop voor om alsnu te trachten tot eene raming te komen van de kosten van het onder houd en de bediening der brug, ten einde te geraken tot eene begrooting der daarvoor jaarlijks gevorderde uitgaven. Tegelijk zouden dan geraamd worden de uitgaven voor onderhoud van den overgangsweg en de vaart, door den minister van Oorlog ten gebruike toegezegd. De heer de Lange merkt op, dat het voordeeliger zou zijn het verkrijgen van het regt tot gebruik van den weg over te laten aan den aannemer der mestverzameling. Die kon des noods ook de opgehaalde vuilnis te water naar de mestvaalt vervoeren. Om de gevorderde kosten van de brug maakt spreker bezwaar zijne stem daaraan te verleenen. De heer Graat bestrijdt het denkbeeld van den heer de Lange; hij doet uitkomen, dat het van den aanvang af het streven is geweest om alles zoo voor te bereiden, dat het voor den aannemer allezins mogelijk is op voor de gemeente voordeelige voorwaarden de mest verzameling te pachten, Hij wijst er op dat bij vervoer te water binnen de gemeente de exploitatie veel omslagtiger, moeijelijker en kostbaarder zou worden, terwijl vervoer te water hij vriezend weder althans geheel onmogelijk zou zijn. De heer Janzen deelt mede, dat de koBten voor onderhoud en bediening der brug niet groot zullen zijn. De brug is 12 jaren oud en kan nog wel even zoolang in stand blijven. Hij merkt verder op, dat het z. i. niet aangaat een brug, gelegen in 't midden der gemeente en voor algemeen gebruik bestemd, ten koste te doen zijn van een paar particulieren. Ten slotte wordt het Dagel. Bestuur gemagtigd om eene raming van kosten per jaar te doen opmaken, waarna de Baad eene be slissing in deze zal hebben te nemen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling, dat Gedep. Staten hebben bepaald, dat de gemeente-rekening vóór uit. Augustus hij dat collegie moet worden ingediend. Er wordt ter tafel gebragt eene hegrooting voor het maken van scheidingsmuren in de school op de Vischmarkt. De kosten hiervan zijn door den gemeente-bouwmeester geraamd op f 1580.Er wordt bepaald, dat deze zaak een punt van overweging zal uitma ken bij het opmaken der begrooting voor 1875. Nog worden voor kennisgeving aangenomen dezemededeelingen: a. Dat door Gedep. Staten is goedgekeurd de suppletoire he grooting voor den bouw der school in de Oostslootstraat, en b. Dat bij de op 13 dezer gehoudene verificatie van de boeken en de kas des gemeente-ontvangers een en ander is in orde bevon den, in kas zijnde de som van f 44,497.40. Tot het onderzoek van bezwaren tegen het voljaars-kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1874, stelt de Voorzitter voorde openbare zitting te doen overgaan in eene zitting met gesloten deuren. Dienovereenkomstig wordt besloten. ESBij de heropening van de openbare vergadering is, op voorstel van den heer de Lange, met algemeene stemmen besloten aan den heer dr. F. J. van Leent, hij diens aanstaand vertrek uit de gemeente, den welgemeenden dank van den Baad te betuigen voor de belangelooze behandeling van zoovele ooglijders onder de inge zetenen. Na het geven van eenige inlichtingen aan de heeren Braaksma en Giltjes nopens liet besprokene in de vorige zitting, in zake het houwen van een huisje voor den afslag van visch, wordt de ver- rins: door den Voorzitter gesloten. HELDEE en NIEUWEDIEP, 16 April. Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, kommandant kapt.- Init. ter zee C. A. B. D. Kijk, is 12 Maart ji. te Cura9ao aangekomen. JI. Maandag morgen :s uit deze haven gezeild de instructie-brik Ternate, kommandant luit. ter zee 1ste kl. K. O. van der Veen, tot het doen van een instructietogt in deZuiderzee met de stuurmans- en bootsmansleeriingen. Behalve eerst genoemde officier behooren nog tot den etat-major de luit. ter zee 2de kl. J. Lastdrager en de off. van gez. 2de kl. Valk. Volgens telegram van Suez, dd. 13 April, is de mailboot Holland, kapt. L. Hoefman, in de golf van Suez op 2 mijlen afstand van Suez op zandgrond geraakt. Er zijn acht ligters van Suez heengezonden om het schip te ligten en men verwacht zonder schade weder vlot te worden. Volgens telegram is de mailboot Borneo, kapt. Berkelbach van der Sprenkel, eergisteren van Marseille naar hier vertrokken. De mailboot Dahlia, kapt. Crawford, is jl. Zondag te Batavia aangekomen. Alles wel. De mailboot Madura, van Batavia naar hier, is, na buiten Straat Sunda vijf dagen zwaar weder te hebben doorgestaan, den 12 dezer te Point de Galle (Ceylon) gearriveerd, en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Alles wel aan boord. De staten ter westkust van Sumatra, van Troemon af tot en met Waylah, erkennen de Nederlandsche opper- magt; aldaar is de blokkade opgeheven. De week van 6 tot 11 April muntte uit door schoon weder en gaf den visscherman gelegenheid de geleden schade in de week voor Paschen weer goed te maken. De zee leverde ook nu weder bij het uitgaan onzer vloot een aardig panorama op, toen een 150tal vaartuigen full-speed het ruime sop kozen. Jammer evenwel, dat de besommingen voor de schoone springlevende visschen slechts zeer laag waren. Is de Paschen eenmaal voorbij, dan is de animo voor visch geheel gedaan. Had men vóór die dagen gaarne f 30 voor de schelvisch gegeven, nu was ze gedaald tot f 10; zelfs tot dien prijs waren de koopers nog niet gretig. De prijzen van alle vischsoorten waren dan ook zeer flaauw, zoowel uit het binnen- als buitenland. Tongen werden het meest gezocht aangezien er koopers voor Engeland waren, waar deze visch zeer schraal blijkt te zijn. Naar goede schol blijft men te vergeefs uitzien; telde men vroeger het aangebragte bij wigtjes thans bij enkelestuks. Kabeljaauw wordt aan de kust bijzonder veel gevangen. 11 bommen besomden hier f 885, waarvoor zij afleverden 4200 tongen, 200 bunschollen, 80 schelvisschen, 35 tar botten en grieten, 38 manden kleine schol. Een logger bragt aan: 15 kabeljaauwen, 12 heilbotten en 4 bennen vleet. Onze Urkers, Enkhuizers en Vollendammers kwamen alhier aan met21000 schelvisschen van f 28 tot f 10 per 100 stuks; 1297 kabeljaauwen a 50 ct. (gestelde prijs), 2730 roggen voor 52 tot 20 ct., 6190 tongen van 10 tot 25 ct., 25 tarbotten en grieten, 90 wigtjes kleine schol f 4.50 tot f 7.50. Door eenige Huisduiner haringtrekkers circa 200 harders. 't Was gisteren avond feest in het Algemeen Wees huis dezer gemeente. In eene vergadering van het bestuur werd er aan gedacht, dat een der dames-regentessen, mej. de wed. H. Blokziel, weinige dagen geleden die betrekking 30 achtereenvolgende jaren had bekleed. De hoogbejaarde, achtenswaardige regentes had de weezen een onthaal be reid. Bij de binnenkomst in de zaal werd haar door een der jongste meisjes een fraaije bouquet aangeboden en in hartelijke kindertaal den dank der weezen toegebragt. In tegenwoordigheid van regenten en regentessen werd, onder de meest gewenschte leiding van den vader en de moeder, de avond in gepaste vrolijkheid doorgebragt. De aange name en hoogst ordelijke wijze, waarop de weezen zich ontspanden, droeg blijkbaar de bijzondere goedkeuring van het bestuur weg. Vooral werd door het uitmuntend zingen van onderscheidene stukjes het genoegen zeer verhoogd. Moge de waardige vrouw, aan wie de weezen dezen gezelligen avond hadden te danken, nog lang gespaard blijven en voor het welzijn der weezen werkzaam zijn Ds. Kinderman alhier en ds. Bleeker te de Eijp komen voor op het achttal bij de Evang. Luth. gemeente te 's Hertogenbosch. Het is te Texel druk met het lammen der schapen, en veel tweelingen worden er geborenniet onvoordeelig voor den veefokker welke ze vroeg verkochtde prijs was toen f 12 tot f 12.25 thans wordt men wat bedaarder, zoodat men van geen verdere aankoopen verneemt.. Den 12 Mei zal men ook te Texel feest vieren. Keeds zijn de gelden tot dekking der kosten gevonden, programmas vastgesteld, muziekkorpsen geëngageerd en tot eene algemeene illuminatie besloten. Aan optogten van eenige dorpen van dit eiland zal het niet ontbreken, zoodat men velerlei verrassingen te wachten heeft. Jl. Dingsdag avond mogt de heer Oscar Carré een allezins verdiend blijk van hulde ontvangen van het Amster- damsche publiek, dat gedurende eenige maanden in zijnen circus zooveel genot gesmaakt heeft. Hem werden een zilveren beker en een lauwerkrans vereerd. (Amst. Crt.) Uit een particuliere correspondentie verneemt de N. Eott. Crt. dat don Carlos den heer August Wils, te Eotterdam, tot ridder 1ste kl. der orde van San Fernando benoemd en aan vijf Nederlanders, die als zouaven in het carlistische leger strijden, het Kruis van Verdiensten ver leend heeft, allen wegens betoonden moed en dapperheid in verschillende gevechten. Zooals men weet, is de heer Aug. Wils reeds eenigen tijd geleden benoemd totkommandant der zouaven en de broeder van den ten vorigen jare zoo roemrijk gesneuvelden held Ignace Wils. Een correspondent uit 's Hage aan de Arnh. Crt. zegt dat aldaar weer een nieuw gerucht loopt aangaande een huwelijk van den Prins van Oranje, ditmaal niet met eene Prinses, maar met eene „Haagsche juffer", wier naam echter niet genoemd wordt. De correspondent houdt intusschen het gerucht voor bepaald ongelooflijk en zou daarenboven het huwelijk van onzen aanstaanden Kroonprins met eene Nederlandsche jonkvrouw uit een politiek oogpunt voor zeer onraadzaam houden. Men meldt uit 't Gooi, o. a.: Met 't zachte voorjaarsweder wordt het in deze streken allerliefst; 't jonge plantsoen loopt zoo weelderig uit, de vruchtboomen openen hunne verbazende hoeveelheid vrucht knoppen, de winterrogge staat zóó als die in geen jaren op den hoogen grond is gezien, in één woord: alles voor spelt ons 't naderen van den lieven zomer. Jl. Vrijdag had te Kampen op eenvoudige, doch plegtige wijze de ter aarde bestelling plaats van het lijk van den kolonel Kempees. De officieren van het instructie- bataillon droegen van den ingang van het kerkhof af de baar met de lijkkist naar de groeve, waar door verschil lende sprekers op treffende wijze hulde gebragt werd aan de groote verdiensten van den overledene. Eene groote schare belangstellenden woonde de indrukwekkende plegtig- heid bij. Het leger verliest in den kolonel Kempees een zijner meest verdienstelijke hoofdofficieren, het instructie- bataillon een uitstekend chef. De Pr. O. en Zw. Crt. meldt, dat de tappers in de gemeente Grafhorst, bij Kampen, besloten hebben, des Zondags geen sterken drank meer te verkoopen. Een noodlottige proefneming. Het driejarig kind van een Chinees te Binangoon was op zekeren dag dat de vader afwezig was, bijzonder lastig, huilde onafge broken en was niet te stillen. Als speelgoed gaf de moeder het eindelijk een doosje lucifers, waarin het afleiding van zijn verdriet scheen te erlangen, ten minste het schreijen hield nu op; de lucifers werden uit het doosje gehaald en de „kleine begon te knabbelen aan de koppen die een aan- genamen smaak schenen te hebben, want het kind veror berde de een na de andere. Lang duurde dat echter niet; eensklaps werd het door hevige pijnen in den buik aan gedaan en was spoedig daarop een lijk. Toen de vader te huis kwam en het lijkje zag was hij ontroostbaar, en toen hij de oorzaak van den dood vernam, wilde hij niet gelooven dat lucifers zoo gevaarlijk waren. Om er zich van te overtuigen nam hij de overgebleven strijkhoutjes en begon de koppen er van af te bijten en in te slikken, evenwel ook maar gedurende weinig oogeu- blikken. De proefneming kostte hem spoedig het leven. De vrouw had man en zoon gelijktijdig ter aarde te bestellen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1