ADVERTENTliN. Engeland. Daitschland. Zwitserland. Amerika. Gemeenteraad van Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. 1°. Yan het driejarig- regt tot MAAIJ EN en YISSCHEN van WIER op de, buitengronden en wateren van den polder, en 2\ Yan het GEBRUIK van een perceel GRAS- en RIETLAND, in de onmiddelijke nabijheid van de van Ewijckssluis gelegen. deel te nemen aan deze godsdienstoefening, die door de geestelijken van de Madeleine geleid wordt. Jl. Donderdag heeft de heer Thiers in volmaakten welstand zijn 76sten verjaardag gevierd. Den 26 Jan. jl. werden in Nieuw-Caledonië vier gedeporteerden doodgeschoten, die een hunner mede-ver oordeelden vermoord hadden. De stoffelijke overblijfselen van wijlen dr. Livingstone zijn jl. Zaturdag in Westminster-abdij bijgezet. De stoet bewoog zich te midden van een ontelbare, digt opeen gedrongen menigte. Onder de rijtuigen, die den lijkwagen volgden, zag men in de eerste plaats, die van de Koningin, van den Prins van Wallis, van den Duitschen gezant, van de barones Burdett Couts, van sir Bartle Frére, van lady Franklin, de weduwe van den vermaarden Noordpoolreiziger, enz. De meeste winkels waren geslotenblootshoofds begroette de menigte den stoet. Bij aankomst in de abdij, werd de kist door den deken ontvangen en door dezen, gevolgd door de geheele geeste lijkheid en de rouwdragenden, naar de groeve begeleid. Aan het hoofd der rouwdragenden gingen miss Livingstone, de hertog van Manchester, lord Houghton, lord Kynnaird, de bisschoppen van Lincoln en Siërra Leone, de lord-mayor met twintig leden van den gemeenteraad van Londen en deputatiën van alle wetenschappelijke vereenigingen. De dienst werd verrigt door de geestelijkheid van de abdij, versterkt en bijgestaan door een deel van de geestelijken der koninklijke kapellen, waarna het lijk in de groeve werd neergelaten, waarin het voor goed moet rusten. Het ligt in een ruwe kist, te Zanzibar vervaardigd, die weer omgeven is door een zware kist van lood en waarom heen nu weêr een eikenhouten kist is gemaakt. Daarop staat het volgend eenvoudig opschrift„David Livingstone, geboren te Blantyre, in Lanarkshire, in Schotland, 19 Maart 1813; overleden te Ilala, in Centraal Afrika, 14 Mei 1873." Uit Palestina heeft dr. Lehmaun, rabbijn te Mainz, redacteur van den Israelit, telegrammen ontvangen, waarbij dringend om hulp gevraagd wordt voor de behoeftige Jood- sche bevolking, welke den hongerdood te gemoet ziet. Palestina heeft een harden winter te verduren gehad, gelijk er sedert eeuwen geen is voorgekomen. Orkanen en sneeuw stormen hebben de wegen onbruikbaar gemaakt, de uitzigten voor den oogst vernietigd, vele woningen doen instorten. De prijzen der buitendien reeds dure levensmiddelen zijn verdubbeld. De Israelit heeft nu een oproeping gerigt tot alle weldadige geloofsgenooten om snellen en onbekrompen onderstand. Te Genève zijn in het begin der vorige week ongeregeld heden voorgevallen. Een aantal werklieden, meest met selaars, hadden den arbeid gestaakt en wilden thans hunne kameraden beletten om te arbeiden. Toen deze weigerden met de leegloopers gemeene zaak te maken, ontstond er eene hevige vechtpartij, waaraan de gendarmerie eerst een einde kwam maken toen reeds vele werklieden meer of minder ernstig gekwetst waren. Van de onruststokers zijn 64 in hechtenis genomen, waaronder 47 vreemdelingen; van deze zijn 41 Franschen, en twee hunner, die de leiding der beweging op zich genomen schenen te hebben, zijn uitgewekenen der Parijsche Commune. Te New-York is eene finantiële ouderneming van zeer bijzonderen aard op touw gezet. De „(lalleon Treasury Company" stelt zich ten doel om van het Spaansche gouvernement een concessie te verkrijgen voor het opduiken der schatten, die door het vergaan van een gedeelte der Spaansche Zilvervloot in 1702 in de haven van Vigo ver zonken liggen. Bedoelde vloot, die in Sept. van dat jaar onder geleide van een Fransch eskader de haven van Vigo bereikte, had volgens het prospectus eene waarde in specie aan boord van 80 millioen Spaansche zilveren dollars. Op den 22 Oct. daaraanvolgende werd bedoelde vloot door de Engelschen. en Hollanders aangetast met dit gevolg, dat een aantal scbepen werden vermeesterd. De meeste evenwel zonken door toedoen der Spanjaarden of werden aan de vlammen prijsgegeven. Kortom het prospectus berekent, dat ten minste 37 millioen dollars in de haven verborgen liggen. Een groot deel van het kapitaal zou moeten strekken tot betaling der kosten en geldelijke voorwaarden van de concessie. Honderd twee en zestig dames te Lowell, in Massa- chussets, hebben zich tot de wetgevende magt van dezen Staat gewend met verzoek om toelating van veelwijverij hij de wet. Massachussets is namelijk met veertig duizend vrouwen meer dan mannen gezegend. Om haar verlangen aannemelijker te maken, stellen adressanten voor te bepalen, dat tot het aangaan van een tweede, derde, vierde huwelijk enz. de toestemming der vorige echtgenooten vereischt wordt. Vergadering van Vrijdag 17 April 1874. Afwezig de heeren P. Langeveld en C. Reij. Na de opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen Provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Wordt ter tafel gebragt eene circulaire betreffende de begraaf plaatsen. De Voorzitter berigt aan den Raad dat daaromtrent aan HH. Gedeputeerde Staten is geschreven, en het voornemen bestaat om aan Z. M, opheffing te verzoeken van het bepaalde bij de 1ste alinea van art. 13 der wet van 10 April 1869, (Staatsblad No. 65,) 3. Wordt voorlezing gedaan van het procesverbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het 1ste kwartaal 1874. 4. Wordt ingevolge art. 182 der gemeentewet ter tafel gebragt, het verslag der gemeente over 187 3.- 5. Wordt door den ^Voorzitter aan den Raad aangeboden het verslag der Plaatselijke Schoolcommissie. Beide stukken zullen ter lezing bij de heeren leden worden rond gezonden. 6. De Voorzitter berigt, dat het besluit voor de geldleening ad f 2300, van HH. Gedeputeerde Staten is terug ontvangen, met de aanmerking om daarin nog te bepalen, de aflossing en rente. Ben gewijzigd besluit wordt alsnu aangeboden, om ten fine van goedkeuring aan HH. Gedeputeerde Staten te worden gezonden. 7. De Voorzitter doet mededeeling dat het besluit voor het tractement van den kweekeling aan de school voor openbaar lager onderwijs te Oude Schild van HH. Gedeputeerde Staten is terug ontvangen met eenige aanmerking. Ben gewijzigd besluit wordt aangeboden, om het ter goedkeuring aan IIH. Gedeputeerde Staten te zenden. 8. Wordt aan den Raad kennis gegeven dat het besluit tot heffing van schoolgelden, van HH. Gedeputeerde Staten goedgekeurd is terug ontvangen. 9. Wordt gelezen een rekest van ingezetenen in Eijerland, ver zoekende om aldaar eene nieuwe school te bouwen. Wordt besloten aan adressanten te doen kennen dat de Raad, tengevolge van financiëele bezwaren, geene termen heeft kunnen vinden het verzoek in te willigen, doch dat het voornemen bestaat de school te zz. Eijerland te vergrooten. 10. Wordt gelezen eene missive van den heer schoolopziener, betreffende het aanstellen van een 2den hulponderwijzer aan de openbare lagere school te den Burg. De Voorzitter berigt, namens het Dagelijksch Bestuur, dat er weder eene oproeping is geschied voor een hulponderwijzer te Oude Schild, en men het examen wenscht af te wachten, en hiervan mededeeling te doen aan den heer schoolopziener. 11. Wordt gelezen eene missive van den heer K. Kikkert, ver zoekende, tengevolge zijne hooge jaren, ontslag als regent van het Algemeen Weeshuis. Op voorstel van den heer Westenberg wordt besloten aan den heer Kikkert een schrijven te rigten en ZEd. te verzoeken zijn verzoek in te trekken. De vergadering wordt voor eenigen tijd geschorst. Na opening der vergadering, brengt de Voorzitter ter tafel: 12. Het Kohier der Hondenbelasting, dienst 1874, hetwelk gedurende 14 dagen heeft ter visie gelegen en waartegen geene be zwaren zijn ingekomen. De Voorzitter stelt voor het vast te stellen, waartoe wordt besloten; zullende het alsnu andermaal gedurende 8 dagen ter visie worden nedergelegd. 13. Wordt gelezen een rekwest van ingezetenen te Koog, ver zoekende om den weg door het dorp te bestraten of te begrinden. Wordt besloten aan adressanten te doen kennen dat de Raad uit hoofde der groote kosten, het verzoek moet wijzen van de hand dat men echter zeer gaarne bereid is de behulpzame hand te bieden tot eenige verbetering. 14. De Voorzitter brengt ter tafel eene instructie voor den heer A. E. Stiggelbout, genees- en verloskundige alhier, voor de behan deling van armen en onvermogende vrouwen. Wordt na mededeeling goedgekeurd. 15. De Voorzitter stelt voor over te gaan tot de benoeming van een stembureau. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Mentz en Zijin met den Voorzitter, welke zich daartoe bereid verklaren, terwijl de overige heeren tot plaatsvervangers worden gekozen. 16. Wordt door den Raad een crediet verleend ad f 100 voor de feestviering op 12 Mei a. s., en wel tot versiering en verlichting van het Raadhuis. 17. De Voorzitter brengt aan de orde de behandeling der reclame van den Hoofdelijken Omslag. De heer Zijm stelt voor de behandeling daarvan in eene ver gadering met gesloten deuren te houden. De Raad zich hiermede vereenigende, wordt door den Voorzitter de vergadering gesloten, om in eene beslotene vergadering over te gaan. Bij heropening wordt door den Voorzitter voorgesteld het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, zooals het is gewijzigd, vast te stellen en medegedeeld dat gedurende de vergadering hem is ter hand gesteld een schrijven van den heer dr. J. Ensing. Wordt besloten het te behandelen in eene volgende vergadering, waarna de zitting wordt gesloten. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: G. Steggerda, schilder en A. van der Hulst. P. J. Mangel, werkman en K. de Vries. GETROUWDGeene. BEVALLENE. M. Govers, geb. Bicreubroodspot, (Z.). J. A. Oostendorp, geb. van Stipriaan, (Z.). M. L. Kotster, geb. Lachmuth, (Z.). T. Brugman, geb. Veenstra, (Z.). W. L. Dörr, (Z.j. M. Leijer, geb. Uurbanus, (Z.). A. M. Hagenaar, geb. Veen, (D.). M. A. Portegijs, geb. de Moor, (Z.). OVERLEDEN: T. Timmer, 1 jaar. J. P. Hassing, 83 jaren. G. Koningstein, geb. van Seel, circa 80 jaren. J. P. Rijkers, 10 maanden. M. J. Verbrugge, 18 dagen. Ambtshalve inge schreven 2. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming, 16 April. Geesina Maria. P.RuardiBek. Padang. 3 April. 19 April. Castor. H. Haack. Genua. 3 April, Celebes. C. A. Bakker. Batavia viaSuez. 18 April. Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. 20 April, Hermanuslsaak. W.W.Veenstra. St.Thomas. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 20 April. Bernhard Carl. C. Luder. ZurMühlen&Co. Hongkong Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Victoria. H. Jacobsen. Drammen. Hout. Amons Co. Ottolina. W. Ouwehand. Banjoewangie. Stukg. Duinker&Goedk. Eliza. G. Denyer. Sunderland. Steenk. Order. BrotherlyLove. J. Moffat. Neweastle. Duinker&Goedk. Guyers. J. Gewe. ZurMuhlen&Co. Chip Chase. T. Reed. William. W. Harding. Charlestown. Katoen. Duinker&Goedk. Pocahontas. C. Williams. Savannah. Order. Weerkundige Waarnemingen te Helder CLandskeet) Wiudrigting en Kracht. zwtw. 0.6k. wzw. 0.3/, zo. 0.1„ zzw. 0.1„ Barometer mm. Stand. Afw. 764.00 764.65 763.96 76Ï.54 5.13 5.84 5.20 4.78 Thermometer C. Stand. Afw. 11.1 11.2 11.2 15.7 t 1.0 f 0.9 f 2.7 f 2.5 c 0.87 0.86 0.90 0.69 Toestand van de zee. Vlak. Weersgesteldheid: 19 April 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 20 April 12 u. Helder, beneveld, mooi. 21 April 8 u. Helder, ligtbewolkt, schoon. 21 April 12 u. Idem. LAT11KG BEHIGTEX. De laatste berigten uit Spanje houden in, dat de regering officieel elk denkbeeld van een convenio verwerpt en den strijd tegen de carlisten met de wapenen in de hand zal voortzetten. Een merkwaardige stoet zal in den aanstaanden zomer het vasteland doorkruisen. Sergeant Bates, dezelfde die eenige jaren geleden Engeland doorreist heeft met de Amerikaansche vlag, zal den 10 Mei de Vereenigde Staten verlaten, vergezeld van twee voormalige Fransche en Duitsche soldaten, en na Londen bezocht te hebben, over steken naar Galais. Te Londen zullen oud-militairen uit alle andere landen van Europa zich bij hen aansluiten en met hen den Grooten Internationalen Marsch der Negentiende Eeuw volvoeren. De sergeant en de oud-soldaten zullen allen de vlag van hun eigen land dragen en door al de hoofd steden vrn Europa, van Galais naar St. Petersburg trekken. Eene wit zijden banier, met de woorden Vrede op Aarde, zal door een neger worden gedragen. Vijf-en-Tfvïntigjarige Echtvereniging VAN A. Rz. DEKKER en Te. DEKKER, geb. Spaakman. Van Ewijckssluis, Anna Paulowna, 22 April 1874. Bevallen van een Zoon G. GREID AN US-WITSENBURG. Burgerbrug, 18 April 1874. Eenige kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Dochter A. M. HAGE NAAR, geb. VEEN. Nieuwediep, 20 April 1874. Bevallen van een Zoon M. LEIJERUURBANUS. Helder, 21 April 1874. Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondig lijden, mijn dierbare Echtgenoote ENGELTJE DE RUITER, in den ouderdom van ruim 66 jaren. Die de overledene gekend hebben zullen mijn smartelijk verlies het best kunnen beseffen. Burg op Texel, 18 April 1874. J. Sz. WUIS. Mede uit naam mijner Kinderen. Den 12 April is te Elburg aan de gevolgen eener long ontsteking overleden, tot diepe droefheid van zijne Ouders, Broeders en eenige Zuster, mijn innig beminde Broeder JAN DAVID WOLTERBEEK, Adelborst 1 ste klasse bij de K. N. M. Hij had den ouderdom van bijna 19 jaren bereikt. Niemvediep, 20 April 1874. P. S. R. WOLTERBEEK, Adelborst. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden oniving ik de treurige tijding, dat op den 7 De cember 1873 te Atsjin is overleden, mijn geliefde Zoon JAN WILLEM KRUL, in den ouderdom van 20 jaren en 8 maanden, diep betreurd door mij en mijne Kinderen. Helder, 25 April 1874. De Wed. C. S. KRUL—BRUINS. Algemeens kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Vader en Beliuwdvader J. HASSING, in den ouderdom van circa 87 jaren. Nieuwediep, 21 April 1874. K. HASSING. Uit aller naam. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den IjSB? ANNA PAULOWNA - POLDER maken bekend, dat op Zaturdag; den Sdcn Mei 1874-, des voormiddags te elf ure, in het logement VEERB URG, (ll'EtlltRS: VERl'ACHTIHG zal worden gehouden: Nadere informatiën zijn te bekomen bij den Opzigter des polders A. Rz. DEKKER. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. C. DE LEEUW, Voorzitter. D. VAN FOREEST, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3