Benoeming-en, enz. Niet minder dan 738 lotelingen in Noordholland hebben zich aangeboden om bij de zeemilitie te dienen. Het aantal dat daarbij geplaatst zal kunnen worden, is nog niet bekend. De lotelingen, die zijn toegewezen aan de bereden korpsen, worden met verlof gezonden. A. s. Woensdag geeft, naar men ons mededeelt, de blinde organist B. van der Kaa een soiree musicale in Musis Sacrum. Het Utr. Dagbl. meldde bij zijn optreden aldaar o. a.: ,/Zijn vroeger verkregen reputatie geeft ons regt den ongelukkigen kunstenaar bij het publiek aan te bevelen. Vaardigheid en goede voordragten kenschetsen hem als waardig vertolker van de klassieke werken, voor den Koning der muziek-instrumenten geschreven. Herhaaldelijk alhier met genoegen gehoord, waagt hij het nogmaals, ten einde in zijn onderhoud te voorzien, het publiek uit te noodigen tot bijwoning van het door hem aangekondigd concert, 't Publiek, dat zoo vaak getoond heeft kunst- en mensch- lievend te zijn, zal voorzeker den ijverigen virtuoos niet te vergeefs op zich laten wachten." Volgens bij het Departement van Marine ontvangen berigt, is het transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. J. van Mansvelt, den 23 Maart jl. in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord alles wel. Het schroefstoomschip 4de kl. Sambas, liggende te Fijenoord, wordt den 10 Mei in dienst gesteld met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opge dragen aan den luit. ter zee 1ste kl. L. G. C. van Wachendorff van Rijn. De mailboot Conrad, kapitein Graadt van Roggen, is gisteren morgen alhier binnengekomen. De mailboot Celebes, te Southampton aangekomen, zou gisteren avond de reis voortzetten. Naar de Amst. Crt. verneemt, zal, ter gelegenheid van de aanstaande Meifeesten, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door het gemeentebestuur op 12 Mei een banket gegeven worden als blijk van hulde aan HH. MM. den Koning en de Koningin, welke, benevens de andere leden der koninklijke familie, alsmede de ministers, het korps diplomatiek, de leden der Eerste en der Tweede Kamer, enz. enz., aan het feestmaal zullen deelnemen. Zijn wij goed onderrigt dan is het aantal couverts 350 a 400. Door Jacobus Krijger, tuinier en hovenier te Naaldwijk, zijn gisteren de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. Koning Leopold van België heeft een buitengewoon gezantschap benoemd, met het doel den Koning en de Koningin der Nederlanden, bij gelegenheid van het 25jarig regerings-jubileum op 12 Mei a. s. te Amsterdam namens de vorstelijke familie in België te gaan begroeten. Het Dagblad deelt mede dat de stoomvaartmaatschappij Nederland dit jaar in staat zou zijn een dividend van 51 pCt. uit te keeren; het zal echter in de eerste plaats aangewend worden tot dekking van het tekort (ad 2 ton) van het vorig jaar. In het Algemeen Politieblad van den 17 dezer komen niet minder dan 196 namen voor van personen, die gedu rende 1873 van de landmagt en het korps mariniers zijn gedeserteerd. Hieronder bevinden zich 65 personen, die zich geëngageerd hadden voor Ned.-Indië, waaronder 36 Franschen. Beroepen te Hippolitushoef c. a., ds. W. van der Veen, pred. te Waalwijk. Door het Prov. bestuur van Noordholland isjl. Don derdag o. a. aanbesteed: 1. Het driejarig onderhoud van de haven beoosten het Oude Schild op Texel van 1 Mei 1874 tot 31 Dec. 1876; minste inschrijver de heer W. Hillenius, te Texel, voor f 3643. 2. Het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordhol land, in drie perceelen; minste inschrijvers: 1ste perceel, de heer W. Hillenius, te Texel, voor f 4148; 2de perceel, de heer A. Kapitijn, te Zijperbrug, voor f"86363de perceel, de heer J. J. Tesselaar, te Alkmaar, voor f 6868. 3. Het leveren van brik en stortsteen en het bestorten der Heldersche zeewering, in twee perceelen; minste inschrijvers: lste perceel, de heer W. Goedkoop Dz., te Amsterdam, voor f 1625; 2de perceel, de heer A. M. Langeveld, te Hardinxveld, voor f 6983. De raad der gemeente St. Maarten heeft bepaald, dat de kermis te Valkoog voortaan zal worden gehouden op den laatsten Zondag van Aug. en den daaropvolgenden Maandag en Dingsdag. Het is een lust te zien, hoe schoon de graslanden om Hoorn heen staan. Regen en wind hebben spoedig het gras dik en sterk doen ontkiemen. Men ziet reeds op vele plaatsen het vee in de weide, ofschoon er nog hooi in overvloed is. Al het uitgezaaide staat heerlijk. De vroege aardappelen staan een goed stuk boven den grond en de winter-aardappelen worden door eenige ver bouwers al gepoot. Naar het zich laat aanzien beloven de boomeu veel vrucht. Het winterkoren laat, naar de meening van velen, niets te wenscken over. De correspondent van de Amst. Crt. verhaalt van een schandaal, dat wij om de ook door hem vermelde redenen en daarom alleen opnemen. „Gaarne, zegt hij, zou ik over de zaak-Fontainas zwijgen, omdat ik weet, dat gij er niet van houdt schandaaltjes voor uwe lezers op te disschen, maar het is mij onmogelijk, nu zij in alle bladen behandeld wordt en het onderwerp van alle gesprekken is in Brussel zoowel als elders in ons land. De heer Fontainas, schepen der hoofdstad, belast met de afdeeling openbaar onderwijs, heeft België verlaten met een jeugdige onderwijzeres eener gemeenteschool in vergevorderden staat van zwangerschap. Te Parijs achterhaald door iemand, die van het stadhuis was afgezonden, werd hem door dezen te kennen gegeven, dat, indien hij niet onmiddelijk ontslag nam, de burgemeester en de andere schepenen hunne betrek kingen zouden nederleggen. De heer Fontainas deed wat van hem verlangd werd, en de Moniteur meldt, dat de Koning het door den wet houder van Brussel ingediende ontslag heeft aangenomen. Ook heeft Fontainas ontslag genomen als lid van den Brusselschen gemeenteraad, als lid der Provinciale Staten van Brabar.d en als majoor der burgerwacht enz. De ex-schepen, wiens vader burgemeester van Brussel is geweest, was op zeer jeugdigen leeftijd tot een hooge positie gekomen, welke hij overigens om zijne talenten verdiende, en de schoonste toekomst was voor hem weg gelegd. Bovendien was hij de schoonzoon van een zeer voornaam bankier en vader van drie kinderen. Men kan volstrekt niet begrijpen, hoe de heer Fontainas zich zoo ver heeft kunnen vergeten om zich zeiven en zijne familie te schandvlekken; men beweert zelfs, dat aan zinsver bijstering gedacht moet worden, Dezer dagen meldden de Kl. Crt. de geboorte van een kalf van 54 kilo. Nu deelt men mede dat te IJtens, bij den landbouwer R. R. Sybrandy, een kalf ter wereld kwam van 't gewigt van 55 kilo. Dit is dus voor de deskundigen nog merkwaardiger. Te 's Graveland heeft een allerhevigste brand in een paar uur tijds groote verwoesting aangerigt. Een geheele boerderij met schuren, stallen hooiberg enz. bene vens 17 koeijen zijn daarbij verbrand; voorts zijn de geheele huizing, boerderij, herberg, stalling, op twee na al de rijtuigen en zeven paarden van den stal- en loge menthouder Boeschoten insgelijks verbrand; verder de gansche huizing en de smederij van Reesink, de woning en werkplaats van den wagenmaker van der Paauw, met al den voorraad hout enz. Het Vaderland verneemt dat de onderhandelingen tusschen de besturen v^n de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en het Nederlandsch Tooneelverbond over de oprigting eener Tooneelscbool reeds zoover zijn gevorderd, dat deze school in Sept. of Oct. zal worden geopend te Amsterdam in een daartoe ingerigt gebouw op de Prinsen gracht bij de Reestraat. Het prov. geregtshof in Zuidholland deed gisteren morgen uitspraak in de vorige week en eergisteren voor dat regtscollege behandelde strafzaken betrekkelijk de dief stallen van gas. In de zaak van den koffijhuishouder J. S. nam het hof aan dat het overtuigend is bewezen het aan beschuldigde ten laste gelegde, afgescheiden van de arglist, die naar 's hofs overtuiging volkomen bestaat. De daad door den beschuldigde gepleegd werd gekwalificeerd als diefstal, bij nacht in een bewoond huis, waaraan bij werd schuldig ver klaard en onder aanneming van verzachtende omstandig heden veroordeeld tot eene celstraf voor den tijd van 9 maanden. Ten aanzien van den beschuldigde v. P., tapper te 's Hage, werd de arglistige wegneming van gas, twee malen bij nacht gepleegd, als bewezen aangenomen, zoodat hij daaraan schuldig is verklaard. De geringe waarde van het gestolene gaf den hove aanleiding tot aanneming van verzachtende omstandigheden, zoodat het den tapper eene correctioneele gevangenisstraf van 3 maanden oplegde. In de vergadering der leden van het Rotterdamsch Zeemanshuis heeft Prins Hendrik eene rede gehouden, waarvan de Amst. Crt. het volgende als resumé geeft. De tijdsomstandigheden zijn ernstig. Er is schijnbaar toenadering tusschen de nationaliteiten, maar in het wezen der zaak bestaat er de grootst mogelijke zelfzucht van iedere nationaliteit. Nederland alleen maakt daarop eene uitzondering. Nederland heeft altijd kennis en kapitaal veil voor den vreemde, en wat doet de vreemdeling voor ons? Het antwoord op deze vraag kan niet gunstig luiden. Iedere vreemdeling is ons lief en trekt voordeel van onze overzeesche bezittingen en van het moederland, terwijl de vreemdeling ons zijne hulp zoo gemakkelijk niet schenkt. Schatten Hollandsch geld worden in allerlei vreemde, niet zelden uiterst gewaagde, ondernemingen gestoken. Vraagt men daarentegen den Nederlander geld voor Nederlandsche ondernemingen, dan is schier geen kapitaal te vinden, al blijkt het dat zij aan dringende behoeften voldoen en op solide grondslagen rusten. Het gebeurde met de dokken in Indië moge daarvan tot bewijs strekken. Het nationa liteitsgevoel, in de laatste maanden gelukkig meer opgewekt, is niet levendig genoeg. Er is gemis aan naauwe aaneen sluiting van plaatselijke krachten. Nederland is klein het kan aan grondgebied niet grooter worden gemaakt dan het is, maar het kan grooter worden dan het is, wanneer de kennis en het kapitaal, die hier aanwezig zijn, zich ver binden tot bevordering van het eigen belang van het gemeen schappelijk vaderland, waardoor het van zelf eiken individu beter zal gaan dan thans. Vriendschap en vrede met den vreemdeling, maar onze kennis en ons geld aangewend tot bevordering van plaatselijke belangen. Zoo kunnen, beter dan thans, nijverheid, handel en scheepvaart tegelijk met het algemeen volkswelzijn in Nederland oneindig beter worden bevorderd, dan, gelijk in de laatste jaren het geval was, hulp en steun aan Nederlandsche belangen te ont houden om die, niet zelden met jammerlijke uitkomsten, aan den vreemdeling te schenken. Bij enkele hoveniers in Abstede (Utrecht) zijn reeds aspersies gestokende doperwten groeijen uitstekend. Naar het U. D. verneemt, zijn de werken bij Ever- dingen door den minister van Oorlog aan den minsten inschrijver niet toegewezen, als zijnde de ingeschreven som verre boven de raming, die f 272,000 bedroeg. De Haagsche correspondent van de N. Midd. Crt. eindigt een schrijven aan genoemd blad met twee nieuwtjes: „Het eerste betreft de onkiesche geruchten, nopens een huwelijk van den Kroonprins verspreid. Van al die onder stelde huwelijken met freule A. of B. is niets aan, ook al zal Z. K. H., hierin aan ieder ander jong menscli gelijk, wel eens deze of gene jeugdige schoone onderscheidend bejegenen. Echter moet er ernstig sprake zijn van een huwelijk van den Kroonprins met de dochter des Konings van Denemarken." Zijn tweede nieuwtje is, dat de heer Nierstrasz, lid der Tweede Kamer, zijn ontslag uit de zeedienst zou nemen. Eerlang zou hij voor bevordering in aanmerking komen, maar hij verlangt zulks niet en treedt daarom terug. Het Hbl. zegt bij het berigt omtrent het huwelijk van den Kroonprins: De eenige Deensche Prinses, die hier bedoeld kan zijn, is H. K. H. Prinses Tbyra Amelia Carolina Charlotte Anna, geboren 29 Sept. 1853. Hare twee oudere zusters zijn reeds gehuwd; de oudste met den Prins van Wallis, de tweede met den Grootvorst-troon opvolger van Rusland. Mej. Allette Jacobs heeft jl. Donderdag aan de Hoogeschool te Groningen met lof het examen afgelegd als kandidaat in de geneeskunde. Onder onze feestzangers, zegt de Arnh. Crt., zijn ook grappenmakers. Zoo geeft een van hen een lied om te zingen op de wijze van de Zilveren Vloot, en hij wil zijne feestvierende landgenooten te Doesburg op die wijze doen aanheffen: „Leven wij niet in een vrij land?" Wij zetten het den besten zanger uit Doesburg om hierbij maat te houden. Een ander couplet luidt: Denkt eens na aan den watersnood, Hoe milddadig hij zich heeft gedragen, Hoedat hij 1000 menschen heeft geholpen uit den nood, Zelf zijn leven er voor is gaan wagen, enz. enz. Het slotcouplet is niet het minst merkwaardige Daarom is het nu voor ons een feestdag En willen hem met eendragt eens regt goed vieren, En hopen dat God hem nog jaren sparen mag, In vreugde, eer en goede manieren. Aan wie? Aan Willem III Lang leve Willem III Lang leve onze vorst 1 Lang leve onze vorst Hij heeft een goede adelijke borst. Men moet wel geheel en al buiten zich zelve van vreugde zijn, om zoo iets te kunnen zingen. Onder Leuvenheim (Gelderland) heeft dezer dagen een koe, nog geen volle 2 jaren oud, 3 levende kalveren geworpen. Sir Mozes Montefiore zal binnen kort naar Jeruzalem vertrekken, om de Joden aldaar hulp en leniging te brengen in den daar heerschenden nood. Ter bevordering van dat doel heeft hij een beroep gedaan op de openbare lief dadigheid. In Rusland zal op 's Keizers verjaardag (29 April) een wet worden afgekondigd tot opheffing van de gijseling voor schuld. Als een bewijs hoe in Amerika, staat Michigan, handen op de boerderijen aldaar te kort komen, kan zeker dienen, dat op een boerderij in Ipsilante den boerenknechts van f 50 tot f 70 per maand betaald wordt en de boeren meiden f 5 tot f 6 per week, alles boven kost en inwoning. Men heeft echter het liefst Nederlanders, daar het bouwen en de zuivelbereiding aldaar op Hollandsche wijze plaats heeft. In de Siècle leest men 't volgende: Een respectabel burger, de heer Paccard, maire van een belangrijke gemeente van Haute-Savoye, is vervolgd wegens verstoring der rust van den commandant der gendarmerie, door laat op den avond onder de vensters van dien hooggeplaatsten beambte schikbarend lang te hebben staan niezen. De gendarmen beweren, dat het aangeklaagde hoofd der gemeente, niettegenstaande hij door hen herhaaldelijk werd uitgenoodigd zijn bruyante fanfare" te eindigen, toch is voortgegaan met op gedruisckmakende wijze zijn neus te snuiten en te niezen. Het was een gewigtige zaak. Onmiddelijk werd proces verbaal opgemaakt en de maire werd den volgenden dag uitgenoodigd zich ter prefectuur te begeven om rekenschap af te leggen van zijn schandelijk gedrag. Daar aangekomen noodigde de prefect hem uit den agenten, die hij beleedigd had, zijn verontschuldiging aan te bieden. De heer Paccard weigerde echter bepaald dat te doen en diende nog staande de zitting zijn ontslag in als maire, dat weldra gevolgd zal worden door dat van den geheelen gemeenteraad. Aan den heer G. M. Koentz, gewezen adj.-commandant van het huis van correctie te Hoorn, is verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 150 's jaars. De luit. ter zee lste kl. J. P. Noorduijn, dienende aan boord van het wachtschip te IIellevoetslui3, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 Mei a. s. vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. L. Duker. De luit. ter zee 2de kl. K. P. H. graaf van Limburg Stirum, dienende aan boord van den monitor Tijger, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 Mei e. k. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. M. .1 P. Westveer. Met 1 Mei a. s. wordt de luit. ter zee 2de kl. G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop geplaatst aan boord van den monitor lleiligerlee, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. jhr. J. C. E. Westpalm van Hoorn, die met dien datum wordt toegevoegd aan den chef der hydrografie, in plaats van den luit. ter zee 2de kl. W. J. Struick, die alsdan geplaatst wordt in de rol van het wachtschip te Amsterdam. De off. van gez. 2de kl. dr. F. M. Cowan wordt den 21 Mei geplaatst in de rol van het wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van het oefeningsvaartuig Vulkaan. De 2de luits. bij het corps mariniers N. van de Roemer en J". A. J. T. E. Esser zijn met den 23 dezer eervol als zoodanig ont slagen en benoemd tot 2den luit. bij het wapen der inf. in O.-Indië. Bevorderd bij de infanterie: tot lsten luit. bij het 2de reg., de 2de luit. H. L. V. E. Salomon van het 7de reg.; bij het 6de reg. tot lsten luit., de 2de luit. P. J. Sehipperheyn, van het korps; bij het 7de reg. tot luit.-kol. de majoor A. F. Beijen, en tot lsten luit. de 2de luit. D. Vinkhuizen, beiden van het korps; bij het 8ste reg. tot kol. komm. de luit.-kol. P. Heitz, van het 7de reg. Dit jaar kunnen weder zes jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk bij de Marine worden aangesteld. De voorwaarden vindt men in de Staatscourant van heden. De Staatscourant behelst de Koninklijke goedkeuring op het reglement der vereeniging tot het oprigten en in stand houden van een gesticht voor ouden van dagen binnen de gemeente Egmond aan Zee.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2