meldde generaal van Swieten, dat een aanval gedaan werd door 200 man, die gemakkelijk werd afgeslagen; in het tweede berigtte de opperbevelhebber dat de troepen bij eene verkenning verder gingen dan noodig was, en dientengevolge werden teruggeslagen. Ten aanzien van dit laatste is dus Reuter's berigt niet juist. Het slot van zijn berigt stemt daarentegen weder vrij wel met het beden ontvangen regeringstelegram overeen. Aan een brief van een der officieren, welke de expeditie naar Atsjin medemaken, ontleent de Arnh. Crt. het volgende Na het nemen van den kraton is er nog maar eenige keeren uitgerukt, en sinds ruim een maand is hier niet meer aan gedaan, maar wordt er uitsluitend gewerkt aar, de hier op te rigten versterkingen. Dat dit op den duur niet altijd even amusant is, behoef ik niet te zeggen; en dat het ontvangen van een brief hierop een alleraange naamste afwisseling bezorgt, evenmin. Er komen hier de volgende versterkingende kraton (in officiële stukken Cotta Radjaheen groot tort, tegen over den kraton aan de kali een klein bentingje voor bruggenhoofd; op Penajoeng, een half nur lager aan de kali, waar zich thans het hoofdbivak bevindt, een benting bij de daar geslagen brug; voorts een kwartier lager aan de rivier een fortje, waar vroeger een Atsjinesche benting lag; waarschijnlijk nog een in de kampong Marasa; eindelijk moet het terrein om de meeste dezer werken op 2000 meter straal worden schoongemaakt. Wanneer deze werken gereed zijn, blijven hier een gedeelte der troepen als bezetting achter, en gaan de anderen naar Java terug. Ik behoor niet tot een der blijvende bataillons; daar deze echter tot compleet zullen worden aangevuld, zullen er officieren worden overgeplaatst, en kan ik dus nog niet zeggen, wat mijne bestemming zijn zal. Men beweert dat de vertrekkende troepen p. m. medio April gaan zullenof de geprojecteerde werken dan echter wel klaar zullen zijn, betwijfel ik. Na het nemen van den kraton is mijn bataillon ijselijk veel heen en weêr getrokken van kraton naar Penajoeng vice versa (toepasselijk liedvan Delfshaven naar Schiedam enz., met eene kleine verandering van woorden); ik ben op het oogenblik weêr op Penajoeng, met de beide overige luits. der compagnie in eene hut aan de kali, een aller- vrolijkst uitzigt: aan de eene zijde de rivier over hare lengte met de digtbegroeide oevers en het gebergte tot achtergrondvlak voor ons de rivier en daarover de passer, waar de Atsjinezen der enkele bevriende kampongs hunne waren tegen exorbitante prijzen komen verkoopen, en de tramway die tusschen hier en den kraton is aangelegd voor het vervoer van geschut, geniematerieël enz. enz. (Penajoeng ligt aan de oostzijde, de kraton aan de overzijde der rivier. Over onze operatiën wil ik liever later breedvoerig praten, dan er thans over schrijven; ik heb hier veel opgemerkt, en mijne opinie is niet altijd die van vele anderen. Misschien schrijf ik u uitvoerig na afloop der expeditie. De kolonel Pel, vroeger commandant onzer brigade, blijft als commandant; de blijvende troepen zullende brigade- Pel uitmaken, zoodat mijn bataillon van de 2de brigade bij de 3de is overgeplaatst. Ter gelegenheid hiervan hebben we, den laatsten avond van ons verblijf in den kraton, waar de kolonel Pel en de blijvende troepen voorloopig reeds gelegerd zijn, den kolonel een afscheidsdinétje ge geven met de weinige middelen, waarover we beschikken konden, hadden we het toch nog vrij aardig kunnen inrig- ten; ziehier het afschrift van het menu: Menu du Diner d notre Colonel J. L. J. H. Pel a Kotta Radja le 18 Mars 1874. oupe Kraton a l' AméricainePotage au Colonel; Filet de boeuf Atjehnois Asperges d la Koerong Daroe; Salade a la VictoirePud ding du quatorzième Bataillon; Fruits a l'humanité; Café; Liqueurs, etc. (De Koerong Daroe is het riviertje, in de- Kali Atjeh uitstroomende, dat door den kraton loopt; de vruchten hadden we gekregen van het Roode Kruis.) Voor de juistheid van dit laatste kan ik niet instaan. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP. 30 Aprii. Met den trein van 1 u. 20 min. 's namiddags vertrok gisteren met zijne familie van hier de heer dr. F. J. van Leent, dirigerend officier van gezondheid der marine, die op den 16den der volgende maand met de mailboot Conrad naar Indië zal vertrekken. Sedert Oct. 1868 was de heer van Leent alhier gevestigd en terwijl hij zich jegens ieder door eenen humanen omgang onderscheidde, was hij velen ten weldoener, door zijne kennis, inzonderheid op 't gebied der oogheelkunde, ten behoeve van zoovele lij ders aan te wenden. Door eenige belangstellende vrienden werd den vertrek kende uitgeleide gedaan aan het stationveel grooter dan 't getal der daar aanwezigen is zeker 't aantal van hen, die den heer van Leent zich zullen blijven herinneren en en die hem, hoe ver ook weldra van ons verwijderd, alles goeds toewenschen. Gisteren avond werd in 't lokaal Musis Sacrum alhier de aangekondigde soiree musicale gegeven door den heer B. van der Kaa, oud-élève van het Blinden-Instituut te Amsterdam. Op verdienstelijke wijze werden de verschillende nommers van het program ma uitgevoerd, zoodat het vrij talrijk opgekomen publiek herhaaldelijk van hare ingenomen heid blijk gaf. De indruk van het gehoorde werd voor zeker bij allen nog aanmerkelijk verhoogd door de gedachte, dat hij die zich hooren deed van een zoo edel zintuig, van het gezigt, is beroofd. -Z. K. H. Prins Alexander bragt jl. Dingsdag incognito een bezoek aan boord van de ramtorenschepen en monitors in deze haven. De minister van Finantiën verwittigt de belangheb- j benden dat, te beginnen met 1 Mei dezes jaars, de gelegenheid zal bestaan om uit Nederland naar Nederl.-Indië kleine geld sommen door bemiddeling der postadministratie over te maken. Het regt, wegens deze geldverzeridingen van den afzender te heffen en door middel van frankeerzegels, die j op de formulieren worden vastgehecht te kwijten, bedraagt twintig cent voor elke tien gulden of gedeelte van tien gulden. Uit aanmerking van de voortdurende koude des nachts heeft de minister van Oorlog bepaald dat aan alle militaire wachten des Rijks tot den 15den der volgende maand brandstoffen zullen worden verstrekt. Aangenomen het beroep Kwadijk en bedankt voor Rockanje en voor St. Maarten en Valkoog door den heer H. A. van der Meulen, proponent. -De algemeene vergadering van het Nederlandsch schoolverbond zal dit jaar den 1 Junij te Utrecht gehou den worden. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 19 tot en met 25 dezer in deze provincie slechts 2 run- deren uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, en wel in de gemeente Sloten. Volgens officiële opgaven bedroeg de bevolking in de na te melden gemeenten van Noordholland op 31 Dec. 1873 de daarbij opgegeven getallen: Alkmaar 11,698, Amsterdam 281,944, Beemster 3913, Beverwijk 3320, Bloemendaal 3712, Edam 5288, Enkhuizen 5455, Haarlem 32,758, Haarlemmermeer 12,253, Helder 20,104, Hoorn 9587, Huizen 3281, Nieuwer-Amstel 9408, Purmerend 4747, Sloten 3365, Terschelling 3218, Texel 6368, Velzen 4204, Weesp 3335, .Wormerveer 3617, Zaandam 12,201, Zijpe 4930. Het krooningsfeest zal te Alkmaar op den 13 Mei gevierd worden, met het houden van eene groote hard draverij in den Hout en het ontsteken van vuurwerk. Onder voorzitting van mr. C. D. Asser hield de centrale commissie voor de algemeene zaken van het Neder- landsch-Israëlitisch kerkgenootschap jl. Zondag te Amster dam eene buitengewone vergadering. Van de 21 leden uit de verschillende hoofdplaatsen van het Rijk waren 19 tegenwoordig. Met 14 tegen 5 stemmen werd aangenomen een voorstel van het lid mr. D. Polak Daniels (van 's Hage), met welk voorstel zich de meerderheid van de permanente commissie, onder intrekking van hare voor- dragt, vereenigde. Dat voorstel stelde de al dan niet ver binding van het rectoraat en het rabbinaat buiten het debat en luidde, dat voortaan ieder vreemdeling, de noodige titels in het buitenland verkregen hebbende, ontheven is van het vereischte, tot dusver gevorderd, dat hij reeds elders minstens twee jaren het rabbinaat heeft bekleed", doch dat van den anderen kant van eiken buiter.landschen rabbijn, rector of niet, de geldigheid van het in den vreemde verkregen diploma steeds door een rabbinaal collegie in dit land moet worden onderzocht alvorens hij als opperrabbijn in Nederland mag optreden. De aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, hielden jl. Maandag de jaarlijksche algemeene vergadering, gepresideerd door den heer A. C. Wertheim. Uit het verslag bleek, dat het jaar 1873 ruim f 12,080 winst had opgeleverd, zijnde ongeveer f 1700 meer dan het jaar te voren. In de vergadering van effecten-handelaren, jl. Dingsdag avond in de Effecten-Societeit te Amsterdam gehouden, zijn de volgende besluiten aangenomen: 1. dat op 11 Mei geene officiële prijscourant zal opgemaakt worden; 2. dat het hestuur gemagtigd is, zoo noodig, ook den 13 Mei geer.e officiële prijscourant op te maken; 3. dat de levering van verkochte stukken gedurende de feestdagen niet zal plaats hebben en de eerste leveringsdag zal zijn Vrijdag 15 Mei. De Amst. Crt. verneemt, dat het geschenk, hetwelk van wege het groothertogdom Luxemburg Z. M. den Koning bij het zilveren feest zal worden aangeboden, zal bestaan in een prachtig gewerkt antiek schild, voorstellende de Aegis, het schild van Zeus, door Hephestos vervaardigd. Men schrijft uit 's Hage aan 't Handelsblad: „Zijn hier te lande velen in angstige bezorgdheid omtrent den toestand hunner betrekkingen in Atsjin, dan is het voor hen ook een onschatbare troost de overtuiging te erlangen, dat het den gekwetsten en zieken daar aan niets hoegenaamd ontbreekt, en het Roode Kruis in toewijding met de geneeskundige dienst wedijvert. Indien eerstdaags de gewone vervanging van den chef van de geneeskundige dienst der zeemagt zal plaats hebben en de aftredende chef een welverdiende rust verkrijgt, dan zal zijn plaats worden ingenomen door een man, in de volle kracht des levens, met de Indische toestanden geheel bekend en met al die talenten toegerust, welke men in deze gewigtige dagen voor zulk een betrekking eischen kan, tot het geven van adviezen, zoo aan het Indisch gouvernement als aan hen, die van zijn groote ervaring op het gebied der genees- en heelkunde wenschen gebruik te maken. Wij wenschen doctor van Leent een voorspoedige reis." Op de buitenplaats Slarigeregt, nabij Breukelen, toebehoorende aan den heer Dudok de Wit, is een merk waardig verschijnsel te zien, dat bewijst welk een belang rijke rol de bast der boomen speelt bij het opnemen dei- sappen uit den grond. Daar staat namelijk een morellen- boom (leiboom) van 5 meters vlugt en van wiens stam, eene hoogte hebbende van ongeveer IJ meter, niets meer bestaat dan een reep bast; de stam zelf is geheel weg, en niettegenstaande dat levert de boom in haren rijken bloei een prachtig gezigt op. Het is een vreemd gezigt, dat slechts een reep bast voedsel geeft aan zooveel takken, terwijl verzekerd wordt, dat de boom elk jaar goede vruchten levert. Door het studenten-gezelschap Doctrina uitgenoodigd tot het houden eener voordragt, arriveerde jl. Zondag te Leiden uit Genève de heer Loyson (père Hyacinthe) en nam zijn intrek bij prof. Rauwenhoff, waar hem een talrijk bezoek ge bragt werd. Maandag avond trad hij op, voor een buitengewoon talrijk gehoor, in de groote zaal van het stadsgebouw op de Breedestraat. Het onderwerp zijner rede wasla crise actuelle dans l'église catholique en met aanwijzing van het bekende standpunt, door hem ingenomen, legde hij het geloof aan een persoonlijken God en de souvereiniteit Gods aan zijn beschouwing ten grondslag en verklaarde onder de vrijheid beide de staatkundige en godsdienstige, de vrijheid voor elke natie en familie, algemeen en individueel, te verstaan. Na de pauze kwam spreker tot het beginsel der scheiding van Kerk en Staat; hij wenschte haar, niet in volstrekten zin, of in radicalen geest, maar hoofdzakelijk tot losmaking van den zilveren band, terwijl hij, bij erkenning en eer biediging van ieders zelfstandigheid, den wederkeerigen invloed van beiden op elkander in breede trekken aanwees. Ten slotte sloeg de redenaar een blik in de toekomst, ver klarende alléén heil te verwachten van hervorming in de Roomsche tot een Catholieke kerk. Te ruim half acht ure, zegt het Vaderland, betrad de heer Loyson den katheder. Zijn uiterlijk is eenvoudig, zijn voorkomen krachtig, doch zijn gelaat onderscheidt zich niet door sterk sprekende trekken. Met heldere stem ving hij aan te spreken; meer en meer geraakte de spreker in gloed, een breede woordenvloed stroomde hem van de lippen, en in het vuur zijner improvisatie nam zijn krachtig geluid zulke kolossale proportiën aan, dat men als 't ware ver pletterd werd door de magt zijner welsprekenheid. Pére Hyacinthe is een waar redenaar bij hem geen affectatie, geen gezochte zinbouw of oratorische wendingen en verras singen hij preekt niet, hij acteert niet, hij poseert niet. Hyacinthe spreekt uit het hart tot het hart, wat hij zegt vloeit voort uit zijn innigste gemoedsovertuiging, hij maakt zijn hoorders deelgenooten van zijn eigen peinzen, denken en worstelen, en geen zijner hoorders die hem eenigszins heeft kunnen volgen, heeft zijn edele taal, zijn schitterende rede kunnen aanhooren zonder dat de stem van het huma nisme die er uit sprak, in eigen boezem althans eenigen weerklank vond of een snaar van sympathie deed trillen. Te Rotterdam heeft een agent van politie, die iemand arresteren moest, het genoegen gehad dezen tweemaal in 't water te moeten naspringen. Met hulp van een inspec teur en een burger werd hij zijnen man ten slotte toch baas. Door den buitengewonen stand van gras in de wei landen zijn de stallen te Capelle (Langstraat), reeds eenige dagen ontruimd en het vee vindt schier overal voldoende voedsel. Een en ander oefent, zooals gewoonlijk, weder invloed op de prijzen der koeijen uit, die dan ook merke lijk gestegen zijn. De prijs van het hooi is zeer verschillend, de voorraad is intusschen zeer gering, zoodat slechts enkele partijtjes van de beste soort verhandeld worden. Het hooigras voor het a. s. saizoen wordt alweder tot ongekend hooge prijzen gepacht. De vruchtboomen leveren ook in de geheele Langstraat een prachtig gezigt op. De Vlissingsche gemeenteraad heeft lang en breed beraadslaagd over de vraag, of de vergaderingen der regenten van het gasthuis en van het weeshuis al dan niet met gebed zouden geopend en gesloten worden. In het gasthuis zal men nu bidden, in het weeshuis niet. Waarom is onbekend. De landbouwer F. van der Lee te Haskerdijken heeft het eerste voer hooi, in dit jaar gewonnen, reeds binnen. Jl. Zaturdag werd het ingehaald. Deze oogst getuigt van een buitengewoon vroeg voorjaar. Te Leeuwarden hebben twee gevangenen in het tuchthuis op een medegevangene, die als opzigter in de werkzaal dienst deed, een moordaanslag gepleegd, door hem met een plank zoodanig op het hoofd te slaan, dat men voor zijn leven vreest. Meer en meer neemt de wijn-vervalsching toe; zoo wel in Frankrijk als in Duitschland zijn fabrieken en groote handelshuizen die het buitenland van deze waar voorzien. Al bestelt men wijn uit Bordeaux van zoogenaamde soliede huizen, dan is men geenszins zeker niet een surrogaat te bekomen. In Stiermarken hebben de wijnbouwers zich tot de regering gewend om dit bedrog tegen te gaan, daar de werkelijke wijnbouw er groote nadeelen van ondervindt. Dat die aanvraag om hulp aan de regering niet overbodig is, blijkt o. a. uit de volgende annonce in de Oostenrijk- sche dagbladen voorkomende: „Kunstwijn fabiiek! Met 50 gulden kapitaal jaarlijks duizenden te winnen Daar in f Duitschland mijn kunstwijnrecept voor honderde thalers wordt verkocht, heb ik besloten aan die zwendelarij het hoofd te bieden, door den prijs van mijn recept voortaan op f 20 te stellen. Om mijn kunstwijn te maken is geen chemische kennis noodig. Zij wordt zonder druiven, ooft of rozijnen gemaakt. De ingrediënten zijn bij iederen drogist te bekomen. Geen toestellen of dergelijke worden vereischt. De eimer (gelijk aan 56 kan) komt slechts op f 31 te staan, bouquet van bepaalde wijnstreken of bergen, wordt tegen afzondei lijk honorarium geleverd. Bij vooruitbetaling." Iemand, die 20 gulden voor 't geheim over had, zond dat bedrag aan het opgegeven adres en ontving een ant woord, waaruit hij een en ander in de N. Fr. Presse mededeelt. In de prijscourant voor de verschillende recepten, bij dit antwoord gevoegd, komt o. a voor: Eenvoudige goede wijn met den gewonen wijn aroma f 20. Muscaatwijn f' 25. Malaga, Tokayer, Madera per recept f 50. Diverse kleuren rood, donkerrood, donkergeel enz. per kleur f 5. Aan het slot schrijft deze wakkere man, die met de edele druif totaal gebroken heeft: „Het is een onderneming waarmede ge rijk kunt worden, ik heb er reeds menigeen op de been geholpen. Fijne wijnen, die in Weenen hoogelijk worden geroemd, zijn en worden volgens mijn recept met 5 h 600 pCt. winst vervaardigd." Onwillekeurig rijst de vraag: wat drinken wij? Don Alphonso, Isabella's zoon, zal volgens de Hour te Woolwich de artillerieschool bezoeken. Hij stelt zich veel voor van den omgang met Loulou. Blijkens officiële opgave heerschte in Zwitserland den 22 dezer het mond- en klaauwzeer op 138 stallen, zijnde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2