1374. N°. 59. Zondag 17 Mei. 32 Jaargang. DANKBETUIGING. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, 163. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dixgbdag-, Donderdag-eu Zaturijag uamidüair. AAxmaememtsprijs per kwartaal1.30. franco per pos* - 1.65. Prijs der Adrert c a ti ën Vtn 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndiê: via Triest 26 Mei 's avonds 6 u. Marseille 21 Mei, 's avonds 6 u. u h Brinditi 18 Mei, 's avonds 6 u. per mailboot Borneo 17 Mei 'sav. 7 u. 12m. Curafao en Suriname, 1 Junij, 's morg. 6 u. Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 23 Mei, 's morg. 6 u. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER acht het zich tot een pligt den warmsten dank aan de Ingezetenen, en in het bijzonder aan de Feestcommissie te betuigen voor de uitmuntende wijze en regeling der feestviering op de dagen van den 12den en 13den dezer maand. De algemeene geest van orde, welwillendheid en gepaste vreugde, waardoor de feestviering der 25jarige regering van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, zich ook hier heeft gekenmerkt, verdient bijzondere erkentelijkheid. Onder de aangenaamste herinneringen bij de herdenking aan de heugelijke gebeurtenis, die geheel het Nederlandsche volk tot dankbare vreugde stemde, mogen de Ingezetenen der gemeente Helder zich verzekerd houden dat hunne betoonde hartelijke belangstelling door het Gemeente bestuur hoog is gewaardeerd. Helder, den 16 Mei 1874. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Mei. De oud vice-admiraal A. A. de Vries brengt sedert eenige dagen aan onze gemeente een bezoek. In de bijeenkomst der leden van de vereeniging het Metalen Kruis alhier, werd op den morgen van s Konings zilveren krooningsfeest, met een toepasselijke toespraak, aan den president dezer vereeniging, een groote en sierlijk bewerkte zilveren medaille uitgereikt. Op de voorzijde prijkt het Heldersche wapen, daaronder het Metalen Kruis, met de woorden: Trouw aan Koning en Vaderland, 1830 en 1831; randschrift: Afdeeling Helder; aan de keerzijde: Uit achting aan den president M. W. Ruijgh, van de leden der vereeniging, 1 Mei 1874. Deze medaille is door den heer J. F. Manikus ver vaardigd; de uitvoering mag prachtig genoemd worden. Z. M. de Koning, II. M. de Koningin, HH. KK. HH. de Prinsen, en de groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar verlieten gisteren voormiddag precies ten elfure hetpaleis, begeleid door de eerewacht. Dekommandant, de heer II. L. M. Luden, reed naast het portier van het rijtuig des Konings. Ten 11.25 spoorden de hooge personen naar 's Hage. Voor het paleis waren niettegenstaande de plasregens zeervele menschen verzameld, waaronder een dertigtal Belgische schutters die hun Vive le Roi! met ons Leve de Koning! deden weêrgalmen. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn gisteren namiddag vóór half één ure, van Amsterdam in de residentie aangekomen en werden door de burgemeester en vele autoriteiten ontvangen. De burgemeester hield eene toespraak, waarin aan het Opperwezen dank werd gehragt voor de viering van het zilveren feest en Gods bescherming voor KoniDg en Vaderland werd afgesmeekt. Deze toespraak, Waarin de burgemeester o. a. deed uitkomen dat op de gansche wereld geen volk meer gehecht aan zijn stamhuis is dan Nederland aan Oranje, werd levendig toegejuicht, onder het geroep: ,Leve de Koning!" „leve de Koningin!" Daarna deden de Koning en de Koningin en de leden van het Koninklijk gezin in open rijtuigen hunnen plegtigen intogt in de residentie. De toevloed was buitengewoon en de geesdrift algemeen. Het w^der was ongunstig, zoodat een gedeelte der feestviering moest worden uitgesteld. Wat elders waarschijnlijk ook het geval was, had ook hier plaatshet weder begunstigde het effect van de bijzondere deelen niet; toch leverde het geheel een prachtig en indrukwekkend schouwspel op." Het cadeau der natie aan Z. M. den Koning bedraagt ongeveer f 180,000. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, dd. 15 dezer: „De festiviteiten ter gelegenheid van 's vorsten juhiié alhier gehouden, zijn uitstekend afgeloopen. De feestcom missie die reeds maanden geleden hare taak aanvaardde, heeft zich alleszins loffelijk gekweten en verdient een woord van dank voor hare veelvuldige bemoeijingen. Ook de meisjes van ons dorp kunnen wij een woord van dank niet onthouden, voor de fraaije versieringen, die zij aan de eerebogen wisten te bevestigen, en waarvoor zij tijd en geld immer veil hadden. Jammer, dubbel jammer echter, dat ook zij zoo vreeselijk door wind en weer in hunne verwachtingen werden teleurgesteld. Reeds op 10 Mei wapperde alom de driekleur met 't lief oranje, en zag men groen en bloemen aanbrengen ter versiering van het dorp. Op 12 Mei was ieder reeds tijdig op de been, om deelgenoot of aanschouwer van den optogt te zijn, die uit 150 mannen en jongelingen bestond en over de dorpen Oosterend, de Waal en den Burg zou trekken. De flinke tamboer, ons door den heer komman- dant der mariniers weder welwillend bij onze optogten af gestaan, trok ten half' negen ure roffelend het dorp door, om de manschappen bijeen te roepen. Weldra was ieder op de verzamelplaats present en wer den de keurige vaandels, henevens de prachtige banier ontrold. Met een driewerf hoerawerd de kommandant, in generaals-uniform te paard gezeten, welkom geheeten. Daarna begaf men zich naar de Noordkaap, ten einde de zegewagen af te halen, om vervolgens van het dorp te vertrekken. Bij iedere eereboog stonden in het wit ge- kleede meisjes, om de manschappen te bestrooijen. In plaats van eene liefelijke Meizon, waar zoo vurig naar verlangd was, deed een snerpende Noordenwind, ver gezeld van een kille regen, al het mogelijke om de vrucht van dagen arbeids en geldelijke opoffering deerlijk te teisteren. Toch was het weder niet zoo magtig, om de geestdrift bij onze feestgenooten uit te dooven. „Wij zullen niet smelten," „wij komen wel weêr heel thuis," enz. waren de algemeene uitroepen, en zoo ging het dan voorwaarts! Hier en daar werd halt gehouden, en onder de leiding van de ceremoniemeesters weerklonken de feestliederen uit de krachtige mannenkeelen. 't Gezigt op den stoet was aangrijpend en deed menigeen van de zwakkere sekse een traan wegpinken. De eerewagen werd allerwege bewon derd om zijn frappant aanzien; rondom de buste van Z. M. den Koning, die op eene verhevenheid tusschen heerlijk groen en prachtige bloemen op den wagen stond, waren de zinnebeelden van Koophandel, Zeevaart, Nijver heid, Landbouw en Kunst vertegenwoordigd. Neptunus en Mercurius in costuum voor op den wagen trokken aller aandacht door hun nette houding, zoo ook de twee schulpenvisschers, die hun bedrijf aanschouwelijk voor stelden. Te Oosterend werd de optogt door de schooljeugd onder gezang ingehaald, wijl de mannen van het dorp zeiven afwezig waren, aangezien ook zij een optogt naar den Burg maakten. Door den photograaf Bakker werd van den optogt een tweetal groepen gephotographeerd, om eerlang in den handel te worden gebragt. Bij het dorp de Waal werd de stoet door een ruiterwacht van de Waal, en door één van den Burg onder daverend hoera begroet. Even te voren, was men onder dezelfde begroeting, de fraaie optogt van Oos terend gepasseerd. Voorwaarts ging het weêr de Waal door, na het zingen van een lief feestliedje en zoo bereikte ook eindelyk de stoet den Burg. Een muziekkorps stond met een groot deel der bewoners klaar om de feestvierenden te begroeten, en onder een driewerf hoera, en het zingen van 't „WTien Neerland's bloed" in te halen. Zoo trok men door de rijk versierde straten, waar kosten noch moeite bleek gespaard te zijn om het mooie dorp nog beter aanzien te geven, 't Mogt bijna een trioraftogt heeten, met zooveel geesdrift als de stoet van ons dorp allerwege begroet werd. Algemeen echter bewonderde men de orde en goede geest, die onder de deelnemers van den optogt heerschte, en deed de president van de Burger feestcom missie in zijn toespraak dan ook zinspelen, op de spreuk onze vad'ren „Eendragt maakt magt" zoo treffend bij den stoet van ons dorp op te merken. Na hier en daar een feestlied ten beste te hebben gegeven, en den burgemeester een ovatie te hebben gehragt vertrok men van den Burg en bereikte wel een weinig nat en beslijkt maar toch in de beste orde weer het Oude Schild, na een marsch van acht ure. Aan Z. M. den Koning was van hier het volgend tele gram verzonden: Met optogt, liederen en beden, Viert Oude Schild uw feesttij heden, Versmaad o Vorst, de j hulde ook niet Die U het ned'rig dorpje biedt. Gisteren 14 Mei, werd, na dat alles weer in orde was gebragt, een optogt naar den Hoorn gehouden. Prachtig weer begunstigde dit bezoek en verhoogde niet weinig het genot. Door een goed georganiseerde ruiterwacht, en in 't wit gekleede meisje vergezeld van de schooljeugd werd de stoet ingehaald en met luide hoera's begroet. De president der feestcommissie hield een schoone toe spraak, en werd op zeer gepaste wijze door den president i der Oude Schilder ^feestcommissie beantwoord. Daarna werden alle manschappen op eene versnapering onthaald, en gaven menig feestliedje ten beste. Bloothoofds werd met de bewoners van den Hoorn, het eerste en laatste couplet, van Tollens volkslied gezongen. Van den Hoorn vertrokken zijnde, werd ten half acht ure de optogt van den Burg ingehaald, die een contra- bezoek aan Oude Schild bragt. Voorafgegaan door een sierlijke ruiterwacht, volgde een prachtige stoet, die vooral bij de verlichting en het ontstoken Bengaalsch vuur schit terend uitkwam. Ook door de Oosterender schooljeugd werd een bezoek aan ons dorp gebragt. De vrolijke jeugd werd natuurlijk hartelijk verwelkomd en behoorlijk uitge leide gedaan. Met een vuurwerk en illuminatie van de eerebogen werden de feestelijkheden besloten. Wij kunnen niet nalaten, allen die zoo flink medewerkten om het feest zoo ordelijk te doen afloopen dank te zeggen, inzonderheid den fermen kommandant, die opnieuw getoond heeft bij dergelijke festiviteiten, de regte man op de regte plaats te zijn. De schooljeugd zal het feest besluiten, door het maken van een rijtoertje langs, of liever rond ons eiland." Van Oude Schild meldt men ons nog dd. 15 dezer: „De jongeling die onlangs het ongeluk had een been te breken tusschen de machine van de „Ada van Holland," is onder hevig zenuwlijden gestorven. De deelneming is algemeen, en de begrafenis heeft heden plaats gehad op zeer treffende wijze. Alle vlaggen tot luister van het feest wapperende, werden bij die gelegenheid halverstok geheschen." Men schrijft ons van Oosterend op Texel, dd. 14 dezer: „Ter viering van 's Konings jubileum werd hier een gecostumeerde optogt gehouden, waarvan het programma bestond uit de navolgende nummers, als: 1. Kommandant der eerewacht, bevelhebber van den optogt; 2. Escorte eerewacht te paard; Stadhouderlijk tijdperk3. Prins Willem I te paard. Aan weerszijden een paadje met eene banier; 4. Afdeeling Watergeuzen met enterbijlen; 5. Prins Maurits en Prins Frederik Hendrik naast elkander te paard. Aan weerszijden een paadje met eene banier; 6. Afdeeling piekeniers; 7. Prins Willem II en Prins Willem III naast elkander te paard. Aan weerszijde een page met eene banier; 8. Afdeeling Soldeniers met vuurroeren; 9. Prins Willem IV en Prins Willem V gezeten in een wagen. Aan weerszijden een page met eene banier: Koningrijk der Nederlanden10. Eerewacht te paard11. Konincr Willem I, Koning Willem II, Koning Willem III, te zamen gezeten in een wagen met vier paarden bespannen, Lakeijen en vier pages met banieren; 12. Afdeelino- voetvolk, Koophandel en Scheepvaart; 13. id. Nijverheid; 14. id. Landbouw en Veefokkerij; 15. id. Visscherij. Deze afdeelingen, zoowel als de vorigen, waren allen voorzien van nationale vlaggen en vaandels met toepasse lijke inscriptiën. Even zoo had elke banier een toepasse lijke inscriptie. Door den geheelen optogt werd aan de naburige dorpen de Waal en den Burg een bezoek gebragt en 's avonds maakte men gezamenlijk eene promenade bij fakkellicht. Men schrijft ons van Hoorn, dd. 15 dezer: „In een heden alhier gehouden vergadering der Vereeni ging van Volksvermaken, thans bijna 1000 leden sterk, deelde de president mede, dat het Z. M. den Koning behaagd had, den 12 Mei 11. tot eerelidmaatschap dier vereeniging te aanvaarden, en dat het Z. M. aangenaam zijn zou, het insigne aan Hoogstdeszelfs paleis te 's Gravenhage te ontvangen. Het bestuur heeft van de vergadering thans in last gekregen, het bestuurders-insigne, (een dravend paardje, hangende aan een rood er. wit zijden lintf van massief goud met diamanten oogen te doen vervaardigen en dit in keurig étui Z. M. aan te bieden. Maandag en Dingsdag zal hier het krooningsfeest gevierd worden, hopen wij dat het weder wat gunstiger worde. Men schrijft ons van Grootebroek, c. a.: „Onze plaats was feestelijk met vlaggen en oranje-wimpels getooid, te twaalf uur begon een kinder-optogt die onder de leiding der beide onderwijzers de heeren de Boer en Schoonenberg geregeld en vrolijk afliep, daarna werden de kleinen in de kolfbaan van de herberg „de Raap" te Lutjebroek onthaald, terwijl zij bij afwisseling vaderlands en koningslievende liedjes zongen; eene tombola beschonk allen met aangename geschenkenten slotte werden er goochelkunsten vertoond, en eindelijk begaf zich de stoet naar het kerkgebouw der Hervormden waar met begeleidend orgelspel nog allerliefst werd gezongen. Niettegenstaande den regen hadden onze kinderen een waren vreugdedag, wij ouderen hadden alleen maar spijt dat de leerlingen der Parochiale R. C. school te Grootebroek geene ver gunning hadden gekregen zich bij ons aan te sluiten. Een verdraagzamer geest zat in Lutjebroek voor, waar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1