ADVERTENTIËN. Frankrijk. Engelasd. Italië. Spanje. INGEZONDEN. Ingezonden mededeelingen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. 284ste STAATS LOTERIJ. vijfde KLASSE. SCHAGER MARKT van HEDEN. De Figaro deelt mede, op welke wijze te Philadelphia een geval van lijkenverbranding heeft plaats gegrepen. Zekere doctor Francis Opdyke, te Heidelberg geboren, heeft den 18 April jl. het lijk van zijn zoon verbrand, en wel in den kelder van het huis door hem bewoond, North Fourth Street no. 1, 949. Een reporter van de Sunday Pres teekende uit den mond van den geneesheer het volgende verhaal op„Ik verheug mij u te zien, daar uw blad, naar ik opmerk, de zaak de lijkenverbranding sterk voorstaat. Hier op den schoorsteenmantel ziet gij het over schot van mijn zoon. Ik ben op deze wijs te werk gegaan het ligchaam van mijn zoon heb ik in een ijzeren kist gelegd, geheel naakt. Die kist heb ik op den haard geplaatst, welken ik geheel met hout gevuld had. De luiken van den kelder stonden open. In de kist had ik onderscheidene gaten laten maken om de ontsnapping der gassen te gemakkelijker te doen plaats vinden. Toen heb ik tot vier uren des avonds de kist wit gloeiend gestookt en daarbij anderhalf vaam hout verbruikt! Ik doofde het vuur uit en had eerst plan om te middernacht de kist te openen doch bij nader nadenken besloot ik tot den volgenden dag te wachten. Ik vond daar toen niets meer van het ligchaam van mijnen zoon over, dan ongeveer een liter grijze asch, die ik in een urn deed, welke ik in mijn studeerkamer op den schoorsteenmantel geplaatst heb." Practisch als een Amerikaan gaf de doctor meteen een rekening der gemaakte onkosten. Aan een kist 50 dollar. fornuis24 u u urn 2.40 hout 16 Totaal93.50 dollars. De Keizer van Rusland vertrekt heden van Londen naar Vlissingen. De regering van Guatemala heeft alle mogelijke genoegdoening aangeboden (eene schadeloosstelling van 10000 p. st.), voor 't ongehoorde affront, den Britschen consul te San José aangedaan, wien, naar een telegram berigtte, de militaire commandant dier plaats in 't open baar 200 rottingslagen deed toedienen. De wrok van den commandant tegen den consul schijnt van een geheel per soonlijken aard te zijn geweest. Uit de jongste berigten omtrent den hongersnood in Bengalen zou men mogen opmaken, dat de Britsch-Indische regering door hare krachtdadige maatregelen er in geslaagd is om over 't geheel, tot dusver althans, groote sterfte onder de noodlijdende bevolking te voorkomen, doch niet, om te verhinderen dat er ontzettend veel gebrek en ellende geleden worden. Allengs begint men 't spook van den hongersnood tot wijken te brengen, behalve op die plaatsen, waar het als ware 't plotseling verrijst, en men er dus niet tegen gewapend is. Voor de toekomst zal nu alles afhangen van de verwachte regens. De Paus heeft den 13 dezer, zijnen verjaardag, de gelukwenschingen ontvangen van de kardinalen, de prelaten en van zeer vele Italianen en vreemdelingen. Door een kweekeling van de „Latijnsche Amerikaansche school" werd een in de Spaansche taal gesteld adres van gehechtheid voorgelezen. De Paus antwoordde, dat hij met voldoening de gevoelens aannam in dit adres uitgedrukt, maar dat hij scherp afkeurde de handelwijze van eenige regeringen in Amerika, met name Mexico en Guatemala, waar de kerk wreedelijk vervolgd wordt. Pius IX voegde er eenige strenge woorden bij over hen, die in Mexico, met misbruik van hunne magt, de kerk onregtvaardig verdrukken. De brieven en adressen van gelukwensching werden dien dag bij duizendtallen op het Vatikaan bezorgd; uit Italië niet minder dan 20,000. Men kent thans den inhoud van eenige door den maar schalk Concha aan den minister van Oorlog gerigte officiële rapporten omtrent de krijgsverrigtingen, die tot het opbreken van het beleg van Bilbao hebben geleid. Het blijkt daaruit dat het verlies van het republikeinsche leger op den 28 April (inneming van den bergpas van las Munecas^) bestaan 'beeft in 45 gesneuvelden en 436 gekwetsten en op 30 April (de verdrijving der Carlisten uit de positiën van Abanto) in 43 gesneuvelden en 193 gekwetsten. E.ATKKE BEKIfiTEIV. Het Amerikaansch fregat Kearsarge, groot 988 tonnen, liggende alhier, is onderhands verkocht aan den heer F. R. P. Victor, te Amsterdam. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 10 tot en met 16 dezer in deze provincie 6 runderen, uit hoofde van longziekte, afgemaakt, waarvan 5 te Haarlem mermeer en 1 te Hoogwoud. Men schrijft uit Wijfie' aan de Zw. Crt.: „Een allertreurigst voorval heeft hier algemeene deel neming gewekt. De pastoor dezer parochie was Zaturdag avond bezig naar een doel te schieten; een jongeling is daarbij tegenwoordig en begeeft zich voor dat doel, juist op het oogenblik dat het schot valt, waardoor hij zoodanig in den rug of schouder getroffen werd, dat hij weinige uren daarna bezweek. De ongelukkige was een oppassend inensch van 22 jaren en eenig kind. De ouders en de pastoor zijn radeloos. De N. Rott. Crt. meldt dat de pastoor zoodanig door schrik bevangen is, dat hij aan verstandverbijstering lijdt en niet buiten levensgevaar verkeert." Een twaalftal hoofden van huisgezinnen en familiën betuigen hunnen hartelijken dank aan kapitein, officieren en verdere bemanning van het stoomschip Maas, voor het goede eten en drinken en de welwillende behandeling, door hen op de reis genoten en raden een ieder, die naar Noord— Amerika wensebt te vertrekken, ten sterkste aan zulks te doen per Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij. Mijnheer de Redacteur Met genoegen las ik in een vorig nummer uwer courant, de dankbetuiging van liet gemeentebestuur aan de Feestcommissie voor de regeling der feesten van IS cn 13 Mei, aan de overige inwoners voor de uitstekende orde daarbij in acht geuomen. Zelf lid dier Feestcommissie geweest zijnde ben ik, evenals alle leden wel zullen zijn, zeer gevoelig voor de eer. Het gemeente-bestuur sprak echter in het algemeen en kon natuurlijk niet anders, doch zeer aangenaam ware het zeker velen geweest, wanneer iemand, meer gewoon dan steller dezes, om in een nieuwsblad te schrijven zich eens de tijd hadde gegund, om eens na te gaan aan wie voor het grootste gedeelte de eer van het welslagen dier feesten toekomt, en aan hen die zooveel verant woordelijkheid op zich namen, een woord van dank toe te brengen. Of zou men denken dat het zoo gemakkelijk is om een dergelijk feest te organiseereneen ieder die wel eens deel heeft uitgemaakt van dergelijke Commissie, zou het kunnen vertellen op hoeveel bezwaren men telkens en telkens stuit en hoeveel volharding er toe noodig is om niet moedeloos te worden bij al de kleingeestigheden waarmede men soms te worstelen heeft, vooral wanneer zooals hier het geval is, men alles uit eigen middelen moet bestrijden zonder de minste stoffelijke ondersteuning van gemeentewege. Nu echter niemand het doet, beschouw ik het als een pligt, om, hoe gebrekkig dan ook, een woord van warmen dank te brengen aan de leden van het bestuur der Feestcommissie voor al de zorg en moeite die zij zich gaven om het regt schitterend feest zooals het hier werd gevierd op touw te zetten, te leiden en tot zulk een gunstig einde te brengen. Hulde aan hen die tijd noch moeite spaarden om de feestdagen zoo aangenaam te doen zijn dat ze niet ligt zullen worden vergeten. En mogt zich weder een dergelijk feest voordoen, dat zij dan weder voortreden, en voorzeker zal het hun ook dan niet aan de onder steuning van Helders burgerij ontbreken. (Plaateruimte betaald). Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co. in Hamburgwelke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïntresseerden, het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: J. Selman en J. J. Feijerabend. BEVALLENE. C. Marchand, geb. Griek, (D.). F. Neesen, geb. van 't Vlie, (Z.). OVERLEDENGeene. van 5 tot 19 Mei 1874, ONDERTROUWD: Cornelis Slik en Trijntje Plaatsman. Arie Verboom en Neeltje Schellinger. Jan Geus en Antje Salm. Pieter Henkes en Naatje Kuiper. GETROUWD Pieter Bremer en Trientje Hartog. Jacob Bakker en Nantje Slot. Dirk Eelman en Jantje Ellen. Jacob Kuijper en Niesje Kooger. GEBORENJohanna Maria, dochter van Wilhelmus Johannes Nepomocenus Dijkmans en Alida Hendrika Kreuger. Jan, zoon van Cornelis Peper en Pietertje Bakker. Cornelis, zoon vaoi Reijer Vermeulen en Antje Smit. Alida Wilhelmina, dochter van Jan Vos Dz. en Antje Hillenius. Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, zoon van Pieter Koning Cz. en Pietertje Eelman. Cornelis, zoon van Arie Dalmeijer en Baafje Kikkert. OVERLEDENMaarten Zuidewind, 2 maanden, zoon van Jacob Zuidewind en Naatje Daalder. Gerrit Tuinder, 71 jaren, weduwnaar van Antje Bethlehem. Dieuwertje Ran, 73 jaren. Jan Wiegel, 72 jaren, gehuwd met Jantje van Dommelen. Jacob Dekker, 18 jaren, zoon van Pieter Dekker en Teijtje Schagen. Pieter de Graaf, 86 jaren, gehuwd met Dieuwertje Koorn. Aagje Bakker, 68 jaren, gehuwd met Jan Dekker. Van 1 tot 15 Mei 1874. ONDERTROUWD: C. Roossloot en G. E. van der Putt. A. C. van Eek en G. Zeeman. A. Smit, weduwnaar van G. Grootes en 1>. de Groot. GETROUWD: J. Jongejan en G. Kruijer. P. Schager en M. Snip. S. Schrieken en A. Glas. J. Castricum en S. Sluis. J. Kreijger en A. van Twuijver. F. Nobel en M. van der Oord. D. Dekker en M. Kos. W. Aartsen en A. IJfsi. J. Schouten en N. lJfs. K. Boer en A. van Stralen. C. Lodder en N. Sinnege. S. Bakker Vz. en A. Stompedissel. P. Langedijk en E. Weij. C. van der Meulen en A. C. Sijbecarspel. _A. Bruin en A. de Wit. GEBOREN: Cornelis, zoon van L. Bestevaar en N. Wit. Nicolaas Petrus, zoon van P. J. Kerkhoven en M. M. van Zanden. Bernhard Heinrich, zoon van J. H. Meijer en S. T. Janse. Johanna, dochter van E. Pot en A. Mekken. Arie, zoon van P. de Jong en G. Bommer. Engeltje, dochter van J. de Leeuw en E. Zuid- scherwoude. Anna, dochter van J. Smits eir A. Kreijger. Johannes Theodorus, zoon van D. Tromp en M. C. Ligthart. Guurtje, dochter van J. Swager en T. Liefhebber. OVERLEDENPieter, 1 maand, zoon. van P. Heijblok en N. Muntjewerf. Pieter Ploeger, 29 jaren, ecihtgenoot van T. Marees. Jan, 11 jaren, zoon van J. Meulevelt en E. Grootei. Pieter, 10 weken, zoon van J. Mosk en D. Heijblok. Windrigting en Kracht. notn. Ik. ntw. 0.3„ noto. 1.2„ Barometer mm. Stand. Afw. 768.36 765.07 763.91 t 7.78 t 4.47 f 3.31 Thermometer C. -P •SP e Stand. Afw 11.2 10.4 11.0 - 3.1 - 2.2 - 3.6 0.63 0.71 0.75 Toestand van de zee. Vlak. Weersgesteldheid: 20 Mei 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 21 Mei 8 u. Idem. 21 Mei 12 u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 April. Borneo. C. Jaski. PadangviaSuez. 7 Mei. Venus. D. G. Piejeers. Middell.Zee. 19 Mei. 20 Mei. de Hoop. A. W. Ouwehand. Suriname. 19 Mei. 21 Mei. Ant.Hendr.Carol. M.IIocdemaker. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Magdeburg. J. Baker. Taganrog. Graan. Duink.&Goedk. Dertiende lijst: No. 946, 6949 en 14062 ieder 1000; No. 1580 en 15428 ieder 400; No. 2396, 6697, 13454 en 17680 ieder 200; No. 474, 483, 2371, 5172, 6021, 6054, 6905, 9526,11270, 12283,13852 en 19918 ieder /100. Veertiende lijst: No. 3156, 14428, 16839 en 19960 ieder ƒ1000; No. 7928, 8242, 9471, 13565 en 18054 ieder ƒ400; No. 1398, 2069, 3258, 15791, 16741 en 19296 ieder/200; No. 4474, 8272, 12451, 13024, 14321, 14331,15526, 16453 en 19676 ieder 100. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen Stieren 120 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 10 Nucht.Kalveren Vette Rammen 608 Schapen f a - 160al80 - 180a230 - 140a380 - 180a220 - 160al80 - 60al00 - 7a 16 - 26a 36 3280 Lammeren f 8 a 16 12 Bokken&Geiten - 1 a 8 31 MagereVarkens - 10 a 18 45 Biggen - 3 a 74 Kippen c. 50 a 70 Eenden a Boter per kop - 82ja Kaas per kilogram - 40 a474 Kip-Eijeren per 100 -250 a260 Eend-Eijeren -320 a325 Veertigjarige Eehtvereeniging VAN RE IJ ER BOON EN NEELTJE BAKKER. Oosterend op Texel, 22 Mei 1874. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Getrouwd: P. KLEIN en A. JONKER. Helder, 20 Mei 1874. Heden morgen overleed alhier, in den ouderdom van ruim dertig jaren, aan eene zeer ernstige ongesteldheid, onze geliefde oudste Zoon JAN CONRADUS, in leven Luitenant ter Zee 2de klasse. Zwaar treft ons benevens zijne Broeders en Zusters en haar, met wie hij gewenscht had door het huwelijk vereenigd te worden, dit smartelijk verlies. Ameide, 18 Mei 1874. L. J. DE BORST VERDOORN, A. J. DE BORST VERDOORN, geb. Meijeb. Algemeene kennisgeving. Voor de menigvuldige en treffende blijken van belang stelling, die ons op ons Zilveren Huwelijksfeest mogten ten deel vallen, betuigen wij bij dezen onzen innigen dank. Inzonderheid brengen wij dank aan Bestuurderen en Leden der Sociëteit Mars, die het genoegen van onzen feestdag zoo aanmerkelijk hebben verhoogd. A. WONDERIEGEM. A. WONDERIEGEM DOORNBOS. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun 25jarig Huwelijk ondervonden, betuigen de ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. A. KORFF. G. KORFF—BOON. De ondergeteekenden betuigen bij dezen hunnen harte lijken dank voor de menigvuldige blijken van belang stelling, ondervonden bij hunne vijf-en-twintigjarige Echtvereeniging. Koegras, 22 Mei 1874. P. BRANDS en Echtgenoote.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3