ADVERTENTIËN. Benoeming-en, enz. Engelss! Marine-Haven Nieuwediep. Ing-ezonden mededeeling-en. Buvg-erlijke Stand. Gemeente Helder. 284ste STAATS LOTERIJ KAPPER weggezonden, sedert door den burgerlijken regter drie malen was veroordeeld en dus niet meer als vrijwilliger of als plaatsvervanger bij de militie kon worden toegelaten. In het bedelaarsgesticbt te Ommerschans kwam bij intus- schen in kennis met zekeren K., die even als hij in kolo niale militaire dienst wenschte te treden, maar, daar deze de gevorderde lengte miste, verzocht en bekwam beschul digde diens geboorte-akte. Op dat stuk voorzag hij zich van een bewijs van goed gedrag en van eene vrijstelling van de nationale militie, altijd zich voordoende alsof hij K. was. Met deze stukken bij zich, maakte hij in Oct. van het vorige jaar te Harderwijk kennis met iemand die zijn bestaan vindt in het koopen en verkoopen van personen die als plaatsvervangers of nommerverwisselaars willen dienst nemen. Zoo kwam ook beschuldigde door de derde hand 23 Oct. te 's Hage aan en verbond zich door het teekenen eener notariëele onderhandsche acte voor f 100 als plaatsvervanger bij de nationale militie. Bij zijne inlijving op 31 Oct. ontving hij f 25 en leende van tijd tot tijd geld in voorschot op zijn handgeld, te ontvangen op het tijdstip dat bij bij de koloniale dienst, zou zijn overgegaan. Dat verlangen naar de Oost bragt echter aan bet licht het gepleegde bedrog en de valscliheid, want op aanvrage tot overteekening volgde zijne inhechtenisneming. Bij het verhoor van beschuldigde liet de president hem voorlezen het door hem in de instructie geschreven stuk van vergelijking, waarvan wij de woorden om de toepasse lijkheid er van hier vermelden. Zij luiden: Te vroeg gedaan, Te laat bedacht, Heeft menigeen In 't leed gebragt. De president wenschte wel dat die woorden in de regt- zaal duidelijk te lezen waren. Adv.-gen. mr. Terpstra rekwireerde eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 15 jaren en twee hoeten van f 50. De verdediger mr. Horch schroomde iets af te dingen op het genomen rekwisitoir, maar toch kon hij niet nalaten eenige bedenkingen in het midden te brengen. Hij geloofde niet dat het de bedoeling van den wetgever is geweest, om, zooals art. 147 C. P. zegt, ieder die eene publieke of authentieke onderhandsche acte onder teekent, strafbaar te stellen. Hij wees ten slotte op tal van verzachtende omstandigheden en hoopte dat het hof geen tuchthuisstraf zou opleggen. Het hof, dat nog Vrijdag uitspraak deed, verklaarde O. schuldig aan valscliheid in een authentiek geschrift, door het verzinnen eener verbindtenis en het namaken eener handteekening en het des bewust gebruik maken daarvan. Zijne geldelijke ongelegenheid als verzachtende omstandig heid aannemende, veroordeelde het hof den schuldigverklaarde tot drie jaren gevangenisstraf en twee boeten van f 50. Te 's Hertogenbosch is een meisje van 14 jaar, werkende in de capsule-fabriek van de heeren Rouppe van der Voort en Lewin aldaar, bij het overstappen van een kleinen pletmolen, die in rust stond, gestruikeld en achter over gevallendenkelijk heeft zij zich bij het vallen aan den hefboom gegrepen, daar die molen in beweging ge raakte; spoedig er van weggerukt, want anders was ze misschien geheel vermorseld geworden, is zij er afgekomen met enkele wonden. Ofschoon zij zware pijnen lijdt is er geen levensgevaar. Men schrijft uit Roozendaal, dd. 22 Mei: „Ons stationsterrein bood heden ochtend een eigenaardig schouwspel aan. Het station was met Russische, Neder- landsche en Belgische vlaggen versierd, terwijl de perrons geheel met tapijten waren belegd. Ten 10.5 ure stoomde de keizerlijke trein binnen, waarin zich bevonden Z. M. de Keizer van Rusland, Z.'M. de Koning, HH. KK. HH. de Prinsen Hendrik en Alexander en een talrijk gevolg. Zoodra de trein stilstond, stapten HH. MM. uit en werden door de reeds gisteren gearriveerde Belgische hoofdofficieren gecomplimenteerd, waarna een hartelijk afscheid tusschen den Keizer en onzen Koning plaats vond. Ten 10.10 ure vertrok de Keizer naar België, tot het laatst toe door Koning Willem III toegewuifd. Deze onderhield zich daarna nog eenige oogenblikken met den burgemeester, en vertrok ten 10,15 ure per extra-trein naar 's Hage. De „Harmonie-Unie" voerde bij afwisseling het Russische, Belgische en nationale volksliederen uit." De Arnh. Crt. levert, naar aanleiding van het artikel der KI. Crt. over 't verleenen van ridderorden aan mannen van de pers (door ons in 't vorig nommer overgenomen) o. a. de volgende beschouwing: „Het geheele stuk maakt een onaangenamen indruk. Een liberaal orgaan, dat in anno 1874 de waarde van ridder orden betoogt en zich er over verwondert en beklaagt, dat van dien „vrolijken regen" geen enkele druppel neder daalde op de hoofden der journalisten, speelt eene ver rassende rol. Behalve de Militaire Willemsorde, die ten minste nog éénige reden van bestaan heeft, zijn ridderorden in het algemeen in onze eeuw, ten minste hij constitutioneel geregeerde volken, eene antiquiteit, een anachronisme geworden. Deze menagerie van fantastisch uitgedoschte en gekleurde dieren, van gouden, groene, witte en roode leeuwen, van wanschapen adelaren met dubbele koppen en lijven, al deze nooit bestaan hebbende fauna en flora der heraldiek, heeft in onzen tijd geenerlei zin meer. Het is, ronduit gesproken, onzin, en dat niet telkens er tegen ge protesteerd en het belagchelijke er van aangetoond wordt, is slechts hierdoor te verklaren, dat het onzin is waaraan wij lang gewoon zijn geraakt en dien wij dus bijna niet meer opmerken. Als iemand zich gevleid gevoelt een lintje, kruisje of rosetje in liet knoopsgat van zijn rok en jas te mogen steken, waarom zouden wij, nu zoovele duizenden dooden het vóór hem gedaan hebben en zoovele duizenden levenden het met hem doen, hem deze onschuldige kindervreugd vergallen? Niemand wordt er door benadeeld. In deze kleine ijdelheid met een ridderlijken titel, die tot geene daden van ridderlijkheid en tot geene pligten als ridder te vervullen verbindt, kan men gemakkelijk berusten. Maar wanneer men de instelling der ridderorden der burgerlijke ridderorden althans in beginsel gaat voor staan en verdedigen, als nóg behoorende tot de instellingen van onzen tijd, als werkelijke, niet als conventionele waarde hebbende dingen, dan mag het protest niet achterblijven. Vooral niet, wanneer liet betoog en het aanzoek komen van de zijde van constitutionele en liberale organen. Dat eene servile pers en geriefelijke dagbladschrijvers bedelen om eene decoratie en solliciteren om óók eene ridderorde, begrijpen wij. Zij hebben regt, van hunne patronen, in wier dienst zij hunne hersenen uitputten en hunne pennen stomp schrijven, dit extra-loon te bedingen. Maar van zelfstandige en onafhankelijke bladen hegrijpen wij zulke sollicitatiën niet. Eene gedecoreerde pers, eene pers die zich onder verpligting stelt, die hunkert om een lintje, kruisje of rosetje voor het knoopsgat harer redacteuren deelachtig te worden, kan en zal niet lang eene zelfstandige en onafhankelijke pers blijven." In de schaduw van de Génestet's eenvoudig gedenk- teeken, werd jl. Vrijdag morgen te Rozendaal bij Arnhem het stoffelijk overschot van dr. W.Bosch aan de aarde toevertrouwd. Trouwe vrienden en vriendinnen vonden elkander bij de groeve. Een hunner, zijn veeljarige vriend en geestverwant, J. P. de Keijzer, sprak een hoog ernstig woord bij het graf van der Javanen kampioen. „Zalig zijt gij, als u de menschen smaden en vervolgen, en liegende, alle kwaad tegen U spreken om mijnentwil: alzoo hebben zij vervolgd de profeten, die bij u geweest zijn." Dat woord paste hij toe op den profeet, die Neder lands geweten had wakker geschud, maar daarvoor ook had ontvangen het profetenloon: verdachtmaking, smaad en laster. Met den gloed der volle overtuiging bragt hij hulde aan den adel der beginselen, aan de zuiverheid der bedoelingen, aan den heldenmoed van den brave, die ge profeteerd had tegen Neêrlands volkszonde, en zelfs pro feteerde hij, dat de geest van den heraut der geregtigheid zou voortleven en de nakomelingschap regt zoude doen aan don edelen burger, die zijn volk had willen zuiveren van den nationalen smet, aan den Christen, die in den kleurling aan gindsche zijde van den oceaan den mensch had gewaardeerd. Met diepen weemoed verlieten allen het graf, waarin de brave ruste van zijn onvermoeiden arbeid en onafgebroken strijd voor waarheid en regt. In 3 koopen, elk ad 1000 stuks, zijn jl. Woensdag van Meppel per spoor naar Duitschland getransporteerd 3000 biggen, door den koopman van daar in de omliggende gemeenten de Wijk, Ruinerwold enz. opgekocht, tegen stevige prijzen; alles voor den aanfok van zwijnen in 't buitenland. De Koning van Zweden heeft den Rijksdag met eene troonrede gesloten. Hij betuigde daarin zijne tevredenheid over de nieuwe scheepvaartwet en over de verhooging der begrooting van onderwijs. Een der reusaehtigste werken van den nieuweren tijd is zeker wel de spoorweg, welke de Stille Zuidzee met het Amazonedal verbinden moet. Men telt er niet minder dan 30 bruggen en 35 tunnels, eene lengte vertegen woordigende van 18000 voet, waarvan 3000 voor de bruggen in één enkele plaats. Voor 't aanleggen van den weg moesten meer dan honderd millioen kubieke voeten aarde en rots worden verwijderd. In 1870 begonnen, heeft het werk reeds 33 millioen dollars gekost en 't zal niet voor 1876 voltooid zijn. 't Merkwaardigste van al is de groote viaduct, de hoogste der wereld, ter lengte van 580 voet en in 't midden 300 voet hoog. Tusschen de acht en twaalf duizend Chinesche werklieden en koelies zijn dag en nacht aan den arbeid. Ofschoon het eene reclame is, verdienen de bijzon derheden in het volgende artikeltje van de in Michigan verschijnende Hollandsche courant, de Grondwet, de aandacht, ook als bijdrage tot de kennis van den tegenwoordigen toestand in Amerika. In het laatste gedeelte van verleden week had er aldaar eene gewigtige aankomst plaats. Het was dezen keer geen de wereld rondreizende Hollandsche baron, geen agent voor gepatenteerds lijken-verbrandingstoestellen en geene scherpgeneusde en goudgebrilde voorlezeres over het vrouwen stemregt, maar het was de aankomst van eene ontzaggelijk groote hoeveelheid van allerlei voorjaars- en zomergoederen in den grooten baksteenen winkel der firma P. A. Steketee, hoek van 8ste en Cedar-Straat. Met moeite kon men zich, van wege de vele en groote kisten, welke opge hoopt lagen op en bij het zijpad, een doortogt hanen in den winkel, waar thans van alles wat men bedenken kan volop te verkrijgen is, o. a. ook eene rijke en prachtige verscheidenheid van shawls. Leest verder de advertentie en vergeet vooral niet den winkel te bezoeken. Aan Zr. Ms. adj. in buitengew. dienst, den gen.-majoor bij het leger in Nederl.-Indië G. M. Verspijck, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen; tevens is aan genoem den gen.-majoor toegekend den titulairen rang van luit.-generaal. Buitenland. België. De Keizer van Rusland is jl. Vrijdag middag ten 1' ure te Brussel aangekomen met den Koning van België. Zij begaven zich naar het paleis, waar een dejeuner van 125 couverts was aangerigt. Op den weg naar het paleis stonden troepen geschaard en de muziek speelde het Rus sische volkslied. De Keizer is ten 1| ure weder vertrok ken; de Koning heeft hem tot Leuven vergezeld. Frankrijk. Het tweegevecht tusschen Prins Metternich en den hertog van Montebello heeft den 21sten p'aats gehad. Er waren moeijlijkheden gerezen over de keus van het wapen, waarmede men vechten zou. Vandaar dat het duel niet op den bepaalden tijd plaats had. Ten slotte werd besloten, dat de strijders zich van den degen zouden bedienen. De hertog van Montebello is aan den regterarm ligt gekwetst. De president Mac Mahon heeft een nieuw ministerie samengesteld. De partijen in het staatkundige zijn over het algemeen weinig ingenomen met het nieuwe bewind; de Bonapartisten echter zijn zeer tevreden. De bekende vriend des Keizers, de heer Magne, die stelselmatig buiten alle ministeriële combinaties was gehouden, is ten slotte minister gebleven. De Orleanisten toonen zich, blijkens de bladen dezer partij, ten hoogste geërgerd over het optreden van het nieuwe bewind, dat als een kabinet van zaken wordt begroet, zonder uitzigt op een lang leven. In den omtrek van Mile-End (Londen) is een vreeselijken moord gepleegd. Een geheele familie, bestaande uit vader moeder en vier kinderen, werd dood in liaar logement gevonden. Men had de ongelukkigen den hals afgesneden. Het jongste kind, slechts vier maanden oud, lag in de armen zijner moeder. De overige kinderen lagen bebloed op het bed. De man lag uitgestrekt op den vloer tusschen het bed en de toilet-tafel. Daar de man bekend was als een dronkaard, onderstelt men, dat hij eerst zijn vrouw en kinderen en vervolgens zich zelf van 't leven heeft beroofd. Blijkbaar had de vader zich voor den toiletspiegel geplaatst om de doodelijke sneê beter te kunnen rigten. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 7 Mei. 25 Mei. Venus. D. G. Piejeers. Middell.Zee. 24 Mei. PrinsesAmalia. G.H.Timmermans. Soerabaija. 25 Mei. Mr.Jacob v.Lennep. H. J. Beekman. Batavia. 25 Mei. MariaAdolfina. W. Bakker Wz. AtsjinviaNewc. 25 Mei. 25 Mei. Hecla. J. Eingers. Gibraltar. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 25 Mei. DukeofWellington. O.Williams. ZurMühlen&Co. Norfolk. 25 Jane Anna. L.W.Bartlett. Dninker&Goedk. (Plaatsruimte betaald). BALS. SOIKÉES. Er bestaat geen verfrissehender middel dan het. Eau d'Anvers van Aug. de Marbaix, voor bals en soirees zoo uitnemend geschikt. Gestookt op aromatische planten verdrijft deze parfumerie op groote vergaderingen de zoo lastige warmte. Voor warme landen zooals Indië is het bijzonder prijzenswaardig. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S, SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïntresseerden, het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENA. B. Visser, geb. Kikkert, (D.). N. Beneker, geb. Bijl, (Z.). M. Jolen, geb. Rippens, (D.). OVERLEDENJ. J. Kleinman, 9 maanden. C. Zaatman, geb. Mulder, 90 jaren. J. van Wilgen, 12 jaren. V IJ TT D E K. E A. 8 S E. Zeventiende lijst: No. 6759 prijs 70 en premie ƒ3000; No. 11550 400; No. 6930 f 200. LATKBE BERIGTE1V. De mailboot Conrad passeerde in den morgen van den 24 dezer Gibraltar; alles wel. Heden morgen overleed alhier, in den ouderdom van ruim dertig jaren, aan eene zeer ernstige ongesteldheid, onze geliefde oudste Zoon JAN CONRADUS, in leven Luitenant ter Zee 2de klasse. Zwaar treft ons benevens zijne Broeders en Zusters en haar, met wie hij gewenscht had door het huwelijk vereenigd te worden, dit smartelijk verlies. Ameide, 18 Mei 1874. L. J. DE BORST VER DOORN, A. J. DE BORST YERDOORN, geb. Meijer. Algemeene kennisgeving. Heden middag ten een ure ontsliep, na een langdurig doch geduldig lijden, en voorzien van de Heilige Sacramenten der stervenden, mijn eenigst geliefd Dochtertje JANNETJE, in den ouderdom van twaalf jaren en zeven maanden. Helder, 24 Mei 1874. S. VAN WILGEN. Deze is dienende tot eenige en algemeene kennsigeving. De ondergeteekende maakt zijne geachte Plaatsgenooten bekend, dat hij zich als heeft gevestigd in de SPOORSTRAAT, Wijk Q,, Ulo 15, alhier. Beleefdelijk verzoekt hij de gunst van het geëerde Publiek. Alle artikelen tot zijn vak behoorende worden door hem geleverd. Helder, 26 Mei 1874. T. VAN ZHIJLEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3