1874. N°. 65. Zondag 31 Mei. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag a. 9. vertrekt de mail naar Ooit-Indië vla Brindisle. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Binnenland. I HELDER en NlËUWEDIEP, 30 Mei. Maandag 1 Junij vangt bij de Holl. Spoorweg-Maatschappij de zomerdienst aan. Van hier naar Amsterdam zullen treinen loopen te 6 n. 30 m. en 9 u. 10 m. des voormiddags, te 1 u. 25 m. en 6 u. 55 m. des namiddags. Van Amsterdam j zullen alhier treinen aankomen te 9 u. 45 m. voormiddags, te 12 u. 23 m. namiddags, te 7 u. 30 m. en 10 u. 42 m. 's avonds. Vrijdags en Zaturdags vertrekt van hier naar Alkmaar een markttrein te 11 u. 46 m. voormiddags en van Alkmaar naar hier te 2 u. 2 m. namiddags. De rederijkerskamer Olympia zal Woensdag a. s. in Tivoli weder eene buitengewone vergadering geven. Zr. Ms. schroefstoomsch ip de Amstel wordt in het begin der volgende maand te Hellevoetsluis terugverwacht. Het instructie-vaartuig Urania ligt gereed om Maandag a. s. de jaarlijksche oefeningstogt in de Zuiderzee aan te vangen met de adelborsten van het laatste studiejaar. Het etat-major van genoemden bodem is zamengesteld als volgt: P. ten Bosch, luit. ter zee lste kl, kommandant; J. P. J. Lucardie, luit. ter zee 2de kl.,; A. Pieters, off. van gez. 2de kl.; H. J. Knottenbelt, off. van adm. 3de kl. Aangaande de ovatie, Z. M. bij Bronbeek jl. Maandag door de invaliden gebragt, meldt de N. Arnh. Crt. de volgende bijzonderheden „De generaal-commandant, vernomen hebbende dat Z. M. Maandag Bronbeek zou passeren, deed aan den directeur van den Staatsspoorweg de vraag, of het niet mogelijk zou zijn den trein, als deze tegenover Bronbeek was, een weinig langzamer te doen rijden, waarop een toestemmend ant woord kwam. Daarop werd te Bronbeek een triomfwagen gemaakt, bestaande in een terras van bloemen met het levensgroot portret van Z. M., waarnaast een invalide met een guidon. Op het terras verhief zich eene kolom met het opschrift„Hulde aan onzen koninklijken weldoener, Willem III," omkranst door bloemen en groenop de kolom stond een invalide met de beroemde Atsjinesche vlag. Overigens was de wagen versierd met onderscheidene in Indië veroverde vlaggen. Een en ander maakte een goede vertooning. De triomfwagen werd geplaatst in de nabijheid van den spoorweg bij Persikhaaf; langs den weg, op eenige schreden van elkander, stonden invaliden geschaard, met de vlaggen van verschillende natiën. Eene batterij van veroverd geschut stond ook op het terrein. Bij de aankomst van den trein werden uit eene te Simoniseki veroverden houwitser saluut schoten gelost. De trein reed daarop langzamerhand tot voor de geschaarde invaliden, die driemaal met hunne vlaggen salueerden. Wat men volstrekt niet verwacht had gebeurde. De trein stopte, de portieren werden opengemaakt en de gene raal-commandant, met zijn degen salueerende, trad naar den Koning, om hem zijne hulde en die der invaliden in woorden te vertolken, en hem dank te zeggen ook voor het grootmoedig besluit, door Z. M. ten voordeele der arme soldaten genomen. De Koning antwoordde, hartelijk hulde brengende aan leger en vloot in Nederl.-Indië. Ook de vlaggen der oorlogschepen, die bij Atsjin streden en thans op het inva lidenhuis zijn gedeponeerd, waren aanwezig. Aan dekreten: „Leve de Koning, Leve onze weldoener!" scheen geen einde te zullen komen, toen de koninklijke trein zich verwijderde van eene militaire ovatie, gelijk zeer zeker slechts zelden aan een vorst gebragt wordt. Namelijk dat hij de hulde ontvangt van zijne oude dapperen, begroet wordt met het vuur eener batterij, zamengesteld uit ver overd geschut, en het saluut ontvangt met veroverde vaandels." Blijkens een berigt van het Nederl. consulaat te Elmina, van 20 April, is de blokkade der Goudkust van dien dag af definitief opgeheven. Naar het Vaderland verneemt zou bij eenige officieren van gezondheid van de landmagt het voornemen bestaan, eerstdaags ontslag uit de dienst te nemen. H. K. H. de Prinses von Wied, geboren Prinses Maria der Nederlanden, is jl. Donderdag namiddag ten 5 ure te Neuwied voorspoedig bevallen van een zoon. De Keizer van Rusland heeft aan den zeeloods B. D. Streefkerk een gouden horologie met ketting ten geschenke gegeven, en ook aan de loodsen G. Ketting, M. van Boven en A. van Gelder geschenken doen toekomen. Het ledental der Tweede Kamer zal met twee ver meerderd moeten worden wegens de toeneming der bevolking in ons land, blijkens de bevolkings-lijsten van 1 Jan. 1874. Aangenomen het beroep naar Aarlanderveen, door den heer Noordink, pred. te Broek op Langedijk; naar Beets door den heer H. de Lang, pred. te Oude Niedorp. Bedankt voor het beroep naar Oosterland op Wie- ringen door den heer N. Caro Wz. pred. te Spijk; naar Hippolitushoef c. a. door den heer W. van der Veen, te Waalwijk. Het tweede Zuider-Zendingsfeest zal op 8 Julij a. s. in den omtrek van Goes plaats hebben. Uit goede bron wordt gemeld, dat jl. Donderdag de Staatscommissie, belast met de opneming van den Ooster spoorweg, den weg en de kunstwerken allezins naar eisch heeft aangetroffen, zoodat in de eerste helft van Junij de spoorweg voor het publiek zal geopend worden. In den loop van de volgende maand zullen door de Directie van den Oosterspoorweg de aardebaan, benevens de kunst- en andere werken van het station Amersfoort tot aan den straatweg van Barneveld naar Voorthuizen en die van de grens der gemeente Apeldoorn en Voorst tot de aansluiting aan de Staatsbaan worden aanbesteedde raming voor de eerste lijn is f 149,400, die voor de laatste f 234,000 Jl. Donderdag morgen werden van Texel naar de Leidsche markt verscheept 3400 lammeren, per stoombooten van den heer van Leeuwen, hetgeen een zeldzame drukte opleverdedrie stoombooten werden tot dat einde afgeladen. De Raad der gemeente Alkmaar heeft in zijne zitting van jl. Woensdag besloten, niet over te gaan tot het op- rigten van eene schietbaan, aangezien de gemeente, met het oog op de openbare veiligheid, geene tot oprigting daarvan geschikte terreinen bezit. Het provinciaal geregtsliof te Amsterdam heeft gisteren bij een belangrijk arrest uitspraak gedaan in de de vorige week behandelde zaak, tegen den voormaligen burgemeester eener Noordhollandsche gemeente. Het hof heeft, in overeen stemming met het door den verdediger, mr. Ph. A. Haas Az., gepleitte, den beschuldigde vrijgesproken van de hem ten laste gelegde 22 valschlieden in onderhandsche geschrif ten en het 3 maal desbewust gebruik maken daarvan, alsmede van het 13 maal misbruik maken eener in blanco gestelde handteekening en ontslagen van regtsvewolging ter zake van 2 der 4 hem ten laste gelegde valschheden in een mandaat door hem, als burgemeester, ten behoeve van een veldwachter op de gemeentekas afgegeven. Het hof heeft den beschuldigde echter schuldig verklaard aan de 2 overige hem ten laste gelegde valschheden, gepleegd door een openbaar ambtenaar in eene acte tot zijn post behoorende, door valsche feiten als waar te vermelden, alsmede aan het desbewust gebruik maken daarvan. Het hof heeft namelijk overwogen dat de daaromtrent door hem voor den regter-commissaris te Hoorn afgelegde bekentenis wel is waar later door hem is teruggenomen, doch hare bewijskracht behoudt, omdat die terugneming zonder aannemelijke redenen is geschied. Vermits het door die bewijzen toegebragte nadeel slechts f 12 bedraagt en dus gering is, heeft het hof, met toepassing van ver zachtende omstandigheden, den beschuldigde veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 9 maanden en betaling van 4 geldboeten, ieder groot f 50. Men zal zich herinneren dat in Febr. 11., ten kantore van de kassiers Lenormant en van Ouwenaller, te Amsterdam, een valschelijk met de handteekening Loonen frères onder- teekende wissel, groot f 1800, ter betaling is aangeboden, en dat die aanbieding geleid heeft tot arrestatie van zekeren Jacob Bons, tot vóór korten tijd wissellooper voor de expediteurs-firma van Gend Loos aldaar. Gemelde Bons stond jl. Dingsdag voor de kriminele kamer van het provinciaal geregtshof in Noordholland teregt, ter zake: 1°. van valschheid in een geschrift van koophandel en het desbewust gebruik maken van dat valsche stuk2°. van misbruik van vertrouwen, vijfmaal gepleegd ten nadeele van gemelde expediteurs-firma, door het niet verantwoorden van hem ter inkassering gegeven wissels, tot een gezamen lijk bedrag van ruim f 1000. 15 getuigen werden gehoord. Bij dit verhoor bleek o. a. dat een van de chefs der kassiers firma dadelijk hij de presentatie van den wissel, ten 111 ure des voormiddags, vermoeden kreeg van de valschheia en den kruijer, die de boodschap deed, de vraag gedaan had, voor wien hij het geld inkasseerde. Deze antwoordde „voor iemand, die om 12 uur het geld aan mijn pothuis zal komen halen en zich noemt J. F. Meijer." Dit ant woord versterkte gemelden chef in zijn argwaan. Hij ging naar den zolder zijner woning om uit te zien of zich ook iemand van verdacht uitzigt in de nabijheid hevond, zag werkelijk zoodanig iemand met den kruijer spreken, ver volgde hem door eenige straten en deed hem door een politieagent arresteren. Overeenkomstig het rekwisitoir van het O. M. werd de beschuldigde, met toepassing van verzachtende omstandigheden, als niet toegebragt geldelijk nadeel enz., veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren en betaling van 2 geldboeten van f 50 en 5 van f 12.50. (Amst. Crt) De heer J. van Dol, van Andijk, die in de door de afdeeling Amsterdam der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank op jl. Donderdag avond gehouden maandelijksche openbare vergadering als spreker optrad, deed in hoeijende bewoordingen op eenvoudige en duidelijke wijze zijne hoorders gevoelen, dat de klagt door den werkman in het algemeen, en door zoovelen in het bijzonder, gedaan over het gemis aan levensgenot, daar uit te verklaren valt, dat het verdiende geld, in plaats voor al wat nuttig, noodig en aangenaam is, verruild wordt met den sterken drank. Het gesprokene gaf den voor zitter aanleiding om de aandacht te vestigen op de door de afdeeling aangeplakte biljetten, als een bewijs hoe ver keerde geldruiling de opbrengst der belasting op het gedis tilleerd dagelijks vermeerdert, en er daardoor eene toekomst dreigt, die de verwoesting van het volksgeluk met zich voert. De burgemeester van de hofstad heeft in den Raad verklaard, dat de ongeregeldheden bij 's Konings intogt zijn toe te schrijven aan de „buitenlui." De Hagenaars gedroegen zich „voorbeeldig." De politieagenten te Dordrecht hebben wegens hun goed gedrag op het Koningsfeest ieder f 5 ontvangen eneen feestplaat. Voor het hof in Utrecht heeft teregtgestaan de Duitscher Frans Robert Hugo Frohnsdorf, onder beschuldiging den 25 Dec. jl. bij Driebergen een sneltrein in gevaar te hebben gebragt. Tegen den beschuldigde is 5 a 10 jaren tuchthuisstraf geëischt. Uit Vlissingen schrijft men o. a. het volgende aan de Midd. Crt.: „Een aantal bezoekers uit Vlissingen en de naburige plaatsen maakten jl. Zondag gebruik van de na 2 ure des middags geschonken vergunning om het keizerlijke jagt, de Derjava, te bezigtigen. Het is een raderstoomschip van middelmatige grootte, met machines welke, naar den omvang der cilinders en andere deelen te oordeelen, zeer krachtig moeten zijn. Het tuig bestaat uit drie schoener- masten, de bewapening uit eeu zestal kanonnetjes, meer tot saluten dan tot verdediging bestemd, aan welke alles wat metaal is als zilver u tegenhlinkt. Alles op het bovendek is even keurig en verraadt, dat men zich in de nabijheid eener vorstelijke woning bevindt. De woning zelve, het eigenlijke logies voor de hooge passagiers, behoort zeker tot het meest bezienswaardige dat men ooit op een schip te aanschouwen kan krijgen. Een uitvoerige beschrijving er van zou kolommen van uw blad vullen, doch daarom niet minder lezenswaardig zijn. Mij zij het alleen vergund, den indruk weêr te geven, dien het geheel op mij gemaakt heeft. Het logies bestaat uit twee verdiepingen, waarvan de bovenste op het dek gebouwd is en door een tran toegang verleent tot het beneden-gedeelte. Aan weerszijden vindt men een aantal slaapvertrekken. In de beneden-verdieping vindt men, in het achterste gedeelte van het schip, een salon en aan het tegenovergestelde einde der keizerlijke vertrekken, midden- scheeps ongeveer, een eetzaal. Ook op do boven-ver- dieping wordt een eet- of vereenigings-zaal aangetroffen. Hetgeen bij de beschouwing het meest de aandacht trekt, is de afwezigheid van alle kleuren, alle verguldsel of andere schitterende pracht en te gelijk de ware élégance, de degelijkheid waardoor alles zich onderscheidt, als men het op de keper beschouwt. De beschotten, van fijne ligte houtsoorten, zijn alle op de kunstigste wijze uitgesneden en gebeeldhouwd. Van diezelfde ligte houtsoort is al het ameublement, ook een pianino, die in het achtersalon of de kajuit staat. De stoelen en rustbanken, thans met ligte overtrekken bedekt, zijn meest met donkere lederen zit tingen bekleed. De meubelen onderscheiden zich, gelijk zulks op een schip het geval behoort te zijn, door beknopt heid en doelmatigheid. Zoo kan een rustbank, eenvoudig door de zitting op te ligten, in een badkuip veranderd worden. Kleine étagères voor boeken of andere kleinig heden, boven de waschtafels geplaatst, kunnen op zijde geschoven worden en maken dan plaats voor een spiegel. Keurig gebeeldhouwde kastjes bevatten het servies en ander kommaliewant. Kolossale lichtkroonen, met kaarsen bezet, zijn bestemd om de salons te verlichten. In de groote eetzaal vindt men schilderijen, waarschijnlijk too- neelen uit de Russische kerkgeschiedenis of mythologie voorstellende, fijn gepenseelde figuren, helder van kleur, op een kouden achtergrond, gelijk ieder, die wel eens eene Grieksche kerk gezien heeft, ze zich herinneren zal." De correspondent vernam, dat dit schip twee millioen gulden gekost heeft. In de vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht, den 22 dezer te Arnhem gehouden, deelde de inspecteur mede, dat het verloop der cholera in ons vaderland tot nog toe zeer gunstig is

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1