Benoemingen, enz. STATER-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Jl. Vrijdag middag werd te Amsterdam, onder voor zitting van den heer S. W. Josephus Jitta, de jaarlijksche algemeene vergadering der Amsterdamsche kanaal-maat schappij gehouden. Blijkens het verslag is een groot gedeelte van het IJ in vruchtbaar land van de beste soort veranderd. Er zijn reeds twee veilingen gehouden van drooggemaakte gronden. In Nov. zijn 482, in April 502 hectaren in veiling gebragt. Gemiddeld hebben de gronden per hectare een prijs van ruim f 2000 opgeleverd. In den laatsten tijd onderging de maatschappij weder onderscheidene tegenspoeden, bijv. ten aanzien van de haven hoofden, die versterking naar een ander plan behoeven, en met betrekking tot verzandingen in de haven, die het bestuur toeschrijft aan de natuur, onafhankelijk van de werken. Aanzienlijke uitgaven worden voor een en ander vereisclit. Er bestaat vrees, dat een verlenging van den termijn, bij concessie voor liet werk bepaald, noodig zal zijn. De regering zal voor de veranderde havenwerken ook van hare zijde moeten bijdragen, maar ook de maatschappij daartoe bijbrengen wat zij kan. De rekening over 1873 werd overeenkomstig prae-advies van commissarissen door de vergadering goedgekeurd. Indien wij het verslag der directie resumeeren, zegt het Handelsblad, blijkt er uit, dat de maatschappij, zoover de andaanwinning betreft, alle reden tot tevredenheid heeft en geeft, maar dat het er bedroefd uitziet met de voor- uitzigten van de hoofdstad des rijks, om een goed kanaal en een goede haven te krijgen. Merkwaardig was het dat geen enkel aandeelhouder iets te vragen had, aangaande de zaken waarover het verslag zwijgt, en niemand de een voudige vraag deed, of er werkelijk eenige kans bestaat dat de hoofdstad eenmaal een goed en voldoend breeden en diepen toegang naar zee verkrijgen zal. In een vereenigde vergadering van de beide Amster damsche departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten, f 100 beschikbaar te stellen, ,/ter erkenning van het lofwaardig gedrag der politie" gedurende de jongste feesten. Door de Commissie, die aan de politie een blijk van tevredenheid wil aanbieden, is tot dusver (met inbegrip van bovengenoemde som) omstreeks f 1000 ontvangen. De stand van het grasgewas laat te Beverwijk en omstreken veel te wenschen over. Behalve andere oor zaken heeft het land veel te lijden van een wormsoort, die de wortels van het gras afknaagt en daardoor groote schade veroorzaakt. Uit het Westland meldt men o. a. dat de granen zeer goed staan en de weilanden herleven. Aan de veemarkt te Utrecht waren jl. Zaturdag 382 stuks vee aangebragt. De handel was levendig als ge woonlijk en er werden hooge prijzen voor het vee besteed. Aan de varkensmarkt was veel aanvoer, met redelijken handel. De lammerenmarkt was zeer levendig; er werden 664 stuks tegen den prijs van f 7 tot 8.50 verkocht. De laatste linnenmarkt te Doetinchem was ruim voor zien, en de handel willig. Men besteedde voor wit linnen van 50 tot 60 cent, het grijze gold van 45 tot 55 cent. Voor eenige dagen heeft de burgemeester van Holten een prachtig hert geschoten. De opziener van de jagt te Diepenveen heeft echter tegen den gelukkigen jager en zijne vijf medgezellen proces-verbaal opgemaakt, omdat zij zonder buitengewone magtiging (de hertenjagt is in Overijssel nooit geopend!) de hertenjagt hebben uitgeoefend. Van den heer J. C. Kinderman, (Chonia) zal binnen kort verschijnen: „Lodewijk van Nassau (de volmaakte ridder) beschouwd naar zijn leven en karakter." In Londen is tegenwoordig de school voor kookkunst, die aanvankelijk tijdelijk was geopend tegelijk met een tentoonstelling, voor goed gevestigd te Soutli-Kensington. Zij, die deze lessen getrouw hebben gevolgd, kunnen een testimonium krijgen. Punch geeft den raad om haar examen te laten doen; hij vooronderstelt, dat voortaan wel iedere man, die eene vrouw zoekt, zal beginnen met haar te vragen„hebt gij een certificaat voor het koken en stelde de volgende examenvragen op: 1. Wat is uw beschouwing over gesmolten boter? 2. Geef een naauwkeurige beschrijving van het gereed maken der volgende zaken a. Aardappelenb. eijerenc. varkens-coteletjesd. pan nekoeken; e. wild; koffij. 3. Welke wijnen moeten gepresenteerd worden a. bij oesters; b. bij schildpadsoep; c. bij zalm; d. bij het dessert? 4. Hoe zoudt gij handelen, gesteld eens: uw man zond u een telegram, ongeveer 4.30 na den middag, dat hij een paar vrienden zou meêbrengen te dineren, terwijl gij niets dan koud vleesch, aardappelen en groenten met een pud- dingje na had, genoeg voor uw beiden, maar niet voor vier personen. Stel het etensuur op zes uur en uwe keukenmeid niet in een stemming om nog haastig bood schappen te doen, terwijl slager, polier en groenteboer ook allen nog al heel ver van u af wonen, en gij niets in huis hebt dan brood, meel, boter, aardappelen en eijeren, macaroni, rijst, een stuk spek, een goede kaas en een schotel schelvisch. 5. Geef biografische schetsen van hen, die zich naam maakten als koks en noem de voornaamste keukenboeken, die er uitkwamen sedert Aaltje. 6. Welke spreekwoorden zijn er ontleend aan de kook kunst, behalve„te veel koks bederven de brij 7. Hoeveel boter, eijeren, aardappelen en brood is er wekelijks benoodigd voor een huishouding van zes vol wassen personen? 8. Hoeveel tijd is er noodig om een runderrib te braden 9. Waar liggen de volgende plaatsen, en waar zijn zij voor bekend: Bologne, Stilton, Westfalen, Madera, Mokka, Messina, Perigord? 10. G., die een inkomen heeft van f 6000 'sjaars, waar hij zes kinderen van moet onderhouden, verbeeldt zich, dat hij eens een diné moet geven van acht a tien personen. Maak eens een menu (voor de maand Mei,) dat rekening houdt met de beurs van G. en de verwachting van zijn vrienden. 11. Hoe zult gij contröle houden over de uitgaven van de keuken, zonder het eergevoel der keukenmeid te kwetsen 12. Hoeveel tijd is er noodig om een gewone keuken- kagche! te potlooden, hoeveel om ketels enz. te roodaarden en om stoep en straat te doen van een gewoon burger woonhuis (in het laatste geval natuurlijk praatjes met bakker, slager enz. meegerekend?) 13. Geef mij een beschrijving van een klapstuk, een rib, een staartstuk, een rollade, een borst en tevens van de wijze, waarop al die stukken gebraden moeten worden. 14. Wat is het onderscheid tusschen koken, bakken, braden, roosteren, smelten en sudderen? (Ons Streven.) Staat en Keek. -Modiste: U verlangt zeker de bloemen aan den linkerkant van uw hoed, mevrouw? Dat is van 't jaar de mode. Mevrouw (na zich eenige oogen- blikken bedacht te hebben): Ik weet waarlijk niet... ziet u jufvrouw, u moet weten dat er links van mijn plaats in de kerk een pilaar staat, zoodat alleen de regterkant van mijn coiffure door de gemeente gezien wordt!... Pauze en verlegenheid van de modiste. Dame: Ik zou natuurlijk een andere plaats in de kerk knnnen nemen. Echtgenoot van de dameJa, dat zou gaan, maar wij zonden des noods, naar een andere kerk kunnen gaan. Het is thans zeker dat het internationale congres over het oorlogsvolkenregt den 27 Julij (niet den 15 Julij) te Brussel zal bijeenkomen, dat de regeringen van Europa er aan zullen deelnemen en dat het door Prins Gortschakoff ontworpen programma het onderwerp der beraadslaging zal zijn. Zeven personen, waaronder vier kinderen zijn ver dronken te Wangen bij Genève ten gevolge van het omslaan eener pont, veroorzaakt door de onhandigheid van den knecht van den veerman. Uithoofde van den sterken stroom was er geen mogelijkheid hen te redden. De Paus is volkomen hersteld en heeft jl. Donderdag en Vrijdag weder zijne gewone wandelingen door het Vati- kaan gedaan. Als een merkwaardige bijzonderheid verdient ver melding dat de heer William Adair, een Indiaan van den Cherokeestam, zich te New-York als advokaat heeft geves tigd; hij is de eerste regtsgeleerde onder de zoogenaamde roodhuiden. De heer F. H. van Etteger, hoofdopzigter bij de gemeentewerken te Dordrecht, is benoemd tot adjunct-architect te Arnhem, op eene jaarwedde van f 1800. Met ingang van den 15 dezer is benoemd tot griffier bij het kanton- geregt te Noordwijk, mr. F. E. Crommelin, thans griffier bij het kantongeregt te Purmerend. Met den 10 dezer a. s. worden geplaatst: aan boord van het opnemingsvaartuig Hydrograaf, de luits. ter zee 2de kl. D. J. W. A. G. Coops, W. J. Struick, en II. J. Kleijnhens, eerstgen. als oudste offi, de adelb. 1ste kl. D. A. Kraijenhoff van de Leur, de off. van gez. 2de kl. W. T. Clous en de off. van adm. 2de kl. D. A. van der Laan; aan boord van het scliroefstoomsehip Band- jermassing, de luits. ter zee 2de kl. P. Ileijning, II. F. Kouweuberg en J. A. Kloek, eerstgenoemde als oudste offi, de offi van gez. 2de kl. M. Steensma en de off. van'adm. 3de kl. P. K. S. Metman; aan boord van het scliroefstoomsehip Palembang, de luits. terzee 2de kl. A. J. Krabbe, II. O. Feith en B. J. G. Volck, eerstgen. als oudste off., de off. van gez. 2de kl. J. A. G. Hulst en de off. van adm. 3de. kl. F. J. Olivier. Aan C. van Itandwijk, te Amsterdam, is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van drenkelingen op verschillende tijdstippen te Alkmaar, laatstelijk in 1809, toege kend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tweede Kamer. De definitieve begrooting voor het ministerie van Marine is thans bij de Kamer ingekomen. De minister heeft bij de inzending eene memorie gevoegd, waarin hij zijne denkbeelden omtrent de toekomst onzer marine uiteenzet. Van de Nederlandsche zeemagt mag gevorderd worden: l.Mari- time middelen voor de landsverdediging; 2. een auxiliair eseader in Oost-Indië; 3. een kleine scheepsmagt in West-Indië; en 4. eenige schepen buitengaats, om de vlag te vertoonen en tot oefening van 't personeel. Van de Indische zeemagt spreekt de minister van Marine niet, omdat die niet tot zijn departement behoort. Voor de landsverdediging worden noodig geacht 5 ramschepen, 11 monitors, 24 kanonneerbooten, 24 gepantserde en ongepantserde riviervaartuigen en torpedo-booten met een reserve van 3 monitors. Versperringen en torpedo's zullen daaraan toegevoegd worden. Voor het eseader in Oost-Indië: 2 gepantserde schepen en 2 schroefstoomschepen 1ste kl. voor West-Indië; 1 scliroefstoomsehip lste en een 2de kl. voor vertooning van vlag; 1 of 2 schroef stoomschepen 1ste, een 2de en een 3de kl.de noodige instructie vaartuigen. Als reserve van deze cathegoriën zouden moeten aan gewezen worden 1 gepantserd schip, 2 of 4 schroefstoomschepen lste kl. en van de 3de en 4de kl. elk een. In 't geheel moet dus de zeemagt bestaan uit: 5 ramschepen; 14 monitors; 25 stoomkanonneerbooten24 ge pantserde en ongepantserde riviervaartuigen en torpedo-booten; 3 gepantserde schepen7 schroefstoomschepen lste kl.3 schroef stoomschepen 3de kl. en 3 schroefstoomschepen 4de kl. Daarvan zijn nog niet voorhanden of in aanmaak: 4 monitors; 14 stoomkanonneerbooten; 20 riviervaartuigen en torpedo-booten2 gepantserde schepen; 7 schroefstoomschepen lste kl.2 schroef stoomschepen 3de kl. en 2 schroefstoomschepen 4de kl. Het voor handen materiëel is echter van dien aard, dat het binnen eenige jaren nagenoeg geheel zal vernieuwd moeten worden. Ter uitvoering van dit plan is noodig f 25,450,000, welke som de minister zich voorstelt in 10 jaren te laten verwerken. De minister wil geheel afzien van 't bouwen van houten schepen. Behalve de gepantserde schepen is de minister voornemens den aanbouw van al die schepen in Nederland te doen plaats hebben, gedeeltelijk op 's Eijks, gedeeltelijk op particuliere werven, die daartoe tegenwoordig voldoende zijn ingerigt. De gepantserde schepen, die niet te diep mogen liggen, moeten te lang en te breed zijn om in Amsterdam gebouwd te kunnen worden; wat de lengte betreft wegens de sluizen in het Noordhollandsch Kanaal, wat de breedte betreft wegens de Oosterdoksluis. Ook voor het personeel moet meer gedaan worden dan tot dusver. Het handgeld zal worden verhoogd en de pensioenen verbeterd. Wat de pensioen-wet voor de marine-officieren betreft, de minister erkent dat die met het oog op de dienstjaren in Indië herziening behoeft. De heer Guizot, die reeds meer dan 86 jaren oud is, is ernstig ziek. De geneesheer Béhier, zijn vriend, is in alle haast uit Parijs ontboden, om hem te Val Richer te bezoeken. Guizot heeft sedert eenige dagen het bed niet verlaten. In het bosch van Soignies heeft een tweegevecht met de pistool plaats gehad tusschen den gewezen Brusselschen schepen Ch. Fontainas en een Belgisch ingenieur, den broeder der onderwijzeres, die door eerstgenoemde onlangs geschaakt is. De ingenieur is niet gevaarlijk aan het hoofd gekwetst; daar hij echter terstond na het ontvangen der kwetsuur op den grond is gevallen, schijnt dit zijn toestand verergerd te hebben. Eerst was bepaald, dat de degen gebruikt zou worden; maar daags vóór het tweegevecht had de ingenieur zich bij eene oefening in het schermen de hand bezeerd, waardoor hij den degen niet kon hanteeren. De clerikale bladen verlangen dat de heer Fontainas, evenals het schepenschap, ook zijn mandaat als lid van den Brusselschen gemeenteraad nederlegge. Henry Rochefort heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij de Commune verdedigt, de brandstichtingen en executiën goedkeurt, omdat zij slechts represailles waren. Hij geeft eene beschrijving van het verschrikkelijk lijden der communisten, gedurende het vervoer naar en het verblijf in Nieuw-Caledonië, en beschuldigt op bittere wijze Mac- Mahon, wiens gezag slechts kort zal zijn. Volgens de RépubliqueFran9aise is een ernstig conflikt ontstaan tusschen China en Japan, en zou een oorlog daarvan het gevolg zijn. Tevens zou het Chinesche leger Rusland in het noorden aantasten. Op nieuw heft de Times een klagt aan over den toestand van gewapenden vrede in Europa. Zulk een vrede, zegt 't blad, heeft de wereld nooit te voren gekend. Het is een vrede, vol achterdocht en wantrouwen niet alleen, maar die aan Europa even zware lasten oplegt als ooit een oorlog 't deed ja, zoozeer de hulpbronnen der volkeren uitput en hun vooruitgang belemmert, dat een oorlog, waaruit een wezenlijke vrede voortspruiten zou, schier te wenschen zou zijn. Hoe verschillend de politieke en finan ciële omstandigheden der mogendheden ook zijn, op twee pnnten verkeeren zij alle in hetzelfde geval: alle, (de Times zondert er drie uit: Engeland, Denemarken en Nederland), alle leven zij in diepen vrede met elkander, en doen des niettemin al 't mogelijke om de sterkte harer staande legers te verhoogen. Zelfs België en Zweden (belagchelijk genoegrigten zich ten gronde met hun armzalige pogingen om in dit opzigt hun magtiger buren na te apen. Kortom, Europa schijnt terug te keeren tot de tradities van een vroegere eeuw, toen elk vrij man soldaat was, en de werken der nijverheid geheel moesten achterstaan bij de eischen van de krijgsdienst. En 't ergst is, dat van de huidige wapening-manie de grens niet te bespeuren is, zoodat het kwaad van jaar tot jaar ondragelijker begint te worden. Immers, de nieuwe leger-organisatie van Rusland, die drie millioen soldaten in 't veld belooft te brengen, zal ontwij felbaar Duitschland aanzetten tot nog verdere uitbreiding zijner strijdmagt; en 't voorbeeld van Duitschland zal al de overige Staten prikkelen tot navolging. Nog meer zal dan de toestand van Europa gaan gelijken op een wezen lijken oorlogstoestand. Inderdaad, hij doet dat nu reeds al te zeer, hoewel nog geen schot gelost is, de krijgsklaroen nog niet geklonken heeft. Reeds staan de legers der natiën tegenover elkander geschaardéén sein slechts is voldoende om hen elkanders grenzen over te doen trekkenZoo mogen wij dan vragen, of ons roemen op vrede en voor uitgang in werkelijkheid niet leugenachtig is? Want de vrede is beroofd van zijne zegeningen, en onze vooruitgang heeft hoofdzakelijk gediend om ods meer geld en meer inspanning te doen veil hebben voor de vervaardiging van vernielingswerktuigen. Is, mogen wij verder vragen, is 't Europa van heden dan wel wijzer en beter dan dat van voorheen? Zijn de kinderen der 19de eeuw minder dan die der 18de verslaafd aan de gruwelen des oorlogs? Zijn onze staatslieden minder dan hun voorgangers schuldig aan de verschrikkelijke misdaad van 't aanmoedigen der slechtste menschelijke neigingen, en van 't scheppen eener algemeene wederzijdsche ongerustheid of wantrouwendheid, die er niet min gevaarlijk om is, al is zij ten eenenmale zonder redelijken grond?Indien zulk een staat van zaken nog langer geduld wordt, zal er een smet gaan kleven op alles wat met de Europesche staatkunde in onmiddelijke betrekking staat. Want op de schouders der Europesche staatslieden rust in deze de blaam. Zij zijn 't, die de tegenwoordige gespannen verhouding tusschen de verschillende mogendheden in 't leven riepen. Waarom zij dat deden of 't was uit misplaatste vrees, of uit louter ijdelheid en liefde voor militair vertoon dit laten we in 't midden, 't Feit blijft, dat er een kwaad door gesticht is, zoo groot als waaronder maar ooit de wereld gebukt ging: een kwaad, dat bovendien niet gemakkelijk te genezen zal zijn. Onze hoop is, dat de groote natiën van Europa hare tegenwoordige dwaasheid zullen inzien en meester worden, om daarna haar aandacht en krachten te gaan rigten op edeler en heilrijker doeleinden. Mogten we van eene zoo gezegende omwenteling slechts eenig voorteeken kunnen bespeuren In een der voornaamste goudsmederijen van Londen wordt, voor rekening van den Koning van Siam, een prachtig eetservies voor vijftig couverts vervaardigd, dat niet minder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2