Frankrijk. Buitschland. Marine-Haven Nieuwecliep. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Ingezonden mededeelingen. SCHAGER MARKT van HEDEN. De eeuw der Kruppsche kanonnen, der pantserschepen en nitro-glycerine torpedo's is tegelijk de eeuw der mensch- lievende congressen. Gelijkt ons geslacht werkelijk niet op den Farizeeër? En mogen wij hopen, dat de tegenstrijdig heid die onzen tijd beheerscht, de tegenstrijdigheid tusschen gereglementeerd medelijden en gereglementeerde barbaarsch- heid, tusschen gereglementeerd doodslaan en gereglementeerd wonden verbinden, vast zal ophouden? Mogen wij hopen, dat er ooit een hoogere vrijheid zal gevonden worden, waarin zich de tweestrijd onzer dagen harmonisch zal oplossen?'' De heer Lehembre, broeder der onderwijzeres, welke door den heer Fontainas is geschaakt, de schande zijner zuster willende wreken, door met den heer Fontainas te duelleren, is aan de bekomen wond overleden. De zaak geeft den Echo de Namur aanleiding tot eene zeer juiste beschouwing, die wij allen voorstanders van het duel ten zeerste aanbevelen. „Ziedaar dan, schrijft het blad, de moraliteit van het duelEen beginselloos man verleidt uwe zuster en onteert een vlekkeloozen naam. Gij eischt voldoening en gij, die het goede regt aan uwe zijde hebt, wordt in 't gevecht gedood. De beleediger beneemt nog met zijne bezoedelde handen zijn onschuldigen tegenstander het leven!" Gambetta heeft op eene private bijeenkomst te Auxerre eene redevoering gehouden, waarin hij op de vorderingen wees, welke de republikeinsche partij gemaakt had. De verkiezingen hadden achtereenvolgens de verschillende vormen der monarchie veroordeeld. Met scherpe bewoor dingen geeselde hij de Bonapartisten en hij eindigde met een beroep op alle liberalen. In een brief uit Petersburg aan het Journal des Debats wordt melding gemaakt van den treurigen toestand van den grootvorst Nikolaas Konstantinovitsch, neef des Keizers, die door eene krankzinnigheid van bekenden aard is aangetast. Hij heeft namelijk de manie om te stelen door zijne hooge positie bleef hij lang buiten verdenking en bleef zijn toestand dus lang geheim. De verdwijning van een heiligenbeeldje met kostbare edelgesteenten, waaraan zijne moeder zeer gehecht was, heeft de manie aan het licht gebragt. Men vreest, dat hij ongeneeslijk is en op dit oogenblik verkeert hij in een zeer ernstigen toestand. Cham heeft den politieken toestand van Frankrijk plastisch aldus willen voorstellen Frankrijk ligt ziek uit gestrekt in de zaal der Nationale Vergadering en wacht den uitslag eener vrij langdurige consultatie. Maar de doctoren afgevaardigden blijven onbewegelijk. De voorzitter van den geneeskundigen raad hetzelfde. De bel hangt stil. Een spreker staat als een zoutpilaar op de tribune. De bode zwijgt. Het publiek is onbewegelijk. De stenographen zitten met de pen in de hand werkeloos. Cham noemt dit la médêcine expectantc. Engeland Het schip British Admiral heeft op Kings-Island, nabij Melbourne, schipbreuk geleden en daarbij zijn 79 opvarenden verdronken. Negen personen zijn gered. Groote opschudding heerschte jl. Vrijdag voor een der Londensche hospitalen, waarin achttien kinderen, als vergiftigd waren ingebragt. Voor eenige maanden was een suikerbakkerij afgebrand; bij het wegruimen van het puin, vond een knaap een aantal zoetsmakende stukjes, die hij voor suikergebak hield. Hij verkocht het gevondene en, toen er geen koopers zich opdeden, gaf hij het weg. Achttien kinderen werden gevaarlijk ziek; gelukkig was er een gasthuis in de nabijheid en aan tijdige geneeskundige hulp is het te danken, dat de kinderen in het leven zijn gebleven. Het gedrang van ouders en bloedverwanten der kleine lijders, die allen iets omtrent hen vernemen wilden, was zoo groot, dat de politie voor het gebouw moest post vatten. Professor Buskin, te Oxford, is opgekomen tegen de ligchaamsoefeningen van de studenten, in roeijen, gymnastiek enz. bestaande, omdat zij geen praktisch nut opleverden. Zijn dwaze theorie heeft nogtans aanhangers gevonden, en thans zijn een aantal studenten bezig met het aanleggen van een weg in den omtrek van het dorp Hinksley. Het publiek lacht hen uit; de straatwerkers zien het met tegenzin en de weg zal niet deugen, terwijl de ligchaamsbewegingen van den straatwerker op verre na zoo geschikt niet zijn tot ontwikkeling der spieren, als de gewone gymnastische oefeningen. Wiesbaden blijft aantrekkelijk ondanks de speeltafels zijn opgeheven of misschien wel juist daarom. De natuur biedt alles aan wat men kan verlangen: heerlijke wandelingen door prachtige parken, langs zacht kabbelende beeken, over bergen, door dalen. Hier trekt u de prachtige ligging van de Grieksche kapel onweer staanbaar aan, daar is het de schitterende afwisseling van de omstreken in de rigting van Schlangenbad of wel de schoone Allee naar BiebrichMosbach voerendede Molkencur zoo uitlokkend gelegen; de links en regts kwistig met prachtige vergezigten bedeelden weg naar de Platte; gindsdoch waartoe meer? Die eenmaal te Wiesbaden vertoefd heeft keert er steeds gaarne weder; die er niet geweest is heeft onregt wanneer hij zijn reisplan niet zóó regelt, dat hij Wiesbaden bezoeken kan en daar eenige dagen verblijven. Meen niet, dat, nu de speelbank verdwenen is, het aantrekkelijke van Wiesbaden tevens vervloog. Integendeel. Volop muziek, viermalen daags door verschillende orchesten, concerten waar de beroemdste artisten zich doen hooren, opera's, bals, vuur werken, jagt, visscherij en wat al niet meer wordt door de Cur-directie den vreemdeling aangeboden. En dan de heilzame baden, de versterkende wateren, waardoor menigeen de gezondheid terug kreeg en de rust van de in zulk een bekoorlijke en landelijke stilte gehulde stad, zoo frisch gebouwd, met haar wijde straten en groote pleinen, haar parken, waarin de fonteinen den atmospheer afkoelen Da/unDahin möclite ich mit Dir zieken l" Zwitserland. Het gouvernement van het kanton Unterwalden heeft, om het toenemend misbruik, 't welk door jeugdige knapen van het rooken en snuiven wordt gómaakt, tegen te gaan, een besluit uitgevaardigd, waarbij allen, die vóór hun achttiende jaar van tabak gebruik maken, met geldboeten worden bedreigd. Rusland Het officiëele Petersburger blad schrijft, dat de geheele Europesche pers met uitdrukkingen van opregte sympathie iedere schrede van den Keizer van Rusland gedurende zijn buitenlandsche reis hcefi gevolgd. Overal werd de diepste eerbied aan den dag gelegd voor de verheven en inenschlievende politiek van den gekroonden voorstander des vredes. Te Berlijn, Stuttgart, Amsterdam, Londen en Brussel werd hij hartelijk welkom geheeten door zijne medesouvereinen en met geestdrift door de inwoners begroet, die in grooten getale opkwamen om hem toe te juichen. De geheele wereld sympathiseerde met den hoogen gast en vader, die met ongeduld wachtte dat hij het onuitsprekelijk geluk zou smaken zijne geliefde eenige dochter te omhelzen. De ge denkwaardige woorden, door Z. M. te Berlijn en te Londen gesproken, hebben een echo gevonden in alle Europesche Staten. De woorden bij deze gelegenheid door den door- luchtigen handhaver des vredes gesproken, zullen een diepen en blij venden indruk te weeg brengen bij de volken der aarde, die er meer en meer op gesteld worden om de onschatbare zegeningen zich te verzekeren, die uit vriend schappelijke internationale betrekkingen voortvloeijen. China en Japan. Zooals men weet heeft het Japansche gouvernement een expeditie uitgezonden, om de woeste bevolking ter oostkust van het eiland Formosa te tuchtigen, die Japansche matrozen, welke schipbreuk hadden geleden, mishandelden. Thans heeft een eerste treffen plaats gehad, echter van weinig beteekenis. Van den anderen kant verzekert de République Fran9aise dat daaruit moeijelijkheden tusschen Japan en China zouden zijn ontstaan. Amerika De laatste sporen van den burgeroorlog in de Vereenigde Staten kunnen thans wel gezegd worden uitgewischt te zijn. Den 27 April jl. heeft te Mobile, in Alabama, een belangwekkende plegtigheid plaats gehad ter vereering van de nagedachtenis der gevallen strijders van de geconfede- reerden. De geheele bevolking, ook de ambtenaren van het gouvernement, hebben daaraan deelgenomen. De zaken stonden dien dag stil. De regtbanken hielden geen zitting; de beurs bleef geslotende officieren van het leger der Unie zonden bloemen om de graven te versieren; een monument 'werd onthuld en toen admiraal Semmes op 't punt stond het doek op te ligten, dat het gedenkteeken omsluijerde, bood kolonel Wickersham, die in de rijen der Noordelijken heeft gediend gedurende den oorlog, den admiraal een bloemkrans aan, onder de volgende toespraak: „Deze bloemen worden aangeboden als bewijzen van de gevoelens van genegenheid en sympathie, van de over levenden der soldaten van de federalen te Mobile, die de dappere en heldhaftige krijgsbedrijven van den jongsten oorlog vereeren en die wenschen dezen krans te zien aan nemen als een nederige hulde aan de onversaagdheid en toewijding voor een zaak, die haar altijd dierbaarder was dan het leven. Laat ons de nagedachtenis aan degenen, die onder deze zoden sluimeren, bewaren." Eene karavaan van geheel buitengewonen aard wordt dezer dagen uit verschillende deelen der Vereenigde Staten van Noord-Amerika in Duitschland verwacht. Dertig ongehuwde dames, van 20 tot 40 jaren, mannelijke hulp versmadende, hebben zich vereenigd om onder geleide van een Duitsche matrone eene reis door een deel van Europa te doen. Zij denken, behalve te Berlijn, ook geruimen tijd te Parijs en te Florence te vertoeven en ongeveer drie maanden op reis te blijven. De Tribune deelt eenige nadere bijzonderheden mede omtrent het barsten van het waterreservoir te Northampton in Massachusetts den 16 Mei, waaraan het volgende ontleend is: Aan het bovengedeelte van de Mill-rivier, die in den Connecticut uitloopt, in het graafschap Hampshire, zijn drie groote reservoirs voor de vele fabrieken aldaar aan gelegd. Een barstte eensklaps 's ochtends tusschen 7 en 8 uur. Het water stortte met verpletterend geweld op de veel lager liggende dorpen. Het zuidelijke gedeelte van Williamsburg werd bijna geheel weggespoeld. Verder overstelpte het water Skinnersville, Haydenville en Leeds, de voornaamste fabrieken en de meeste woningen vernielende. De ramp was zoo plotseling, dat bijna niemand vlugten kon. Het water baande zich een weg door den hollen weg, die door heuvelen gevormd wordt, tot dat te Florence, vijf mijlen verder, het terrein vlakker wordt. Het had echter toen nog kracht genoeg om eenige bruggen en den spoorweg te vernielen. Volgens een ander berigt zijn er zeker bij deze ramp 144 menschen omgekomen, maar de opgaven waren nog niet volledig en men vreesde, dat het cijfer wel 200 zou bereiken. De schade bedraagt 1| milli- oen dollars. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Mei. Holland.R.Berkelb.v.d.Sprenkel.Batavia v. Suez 24 Mei. PrinsesAmalia. G.H.Timmermans. Soerabaija. 3 Junij. 4 Junij. Kitty. Z. Mulder. Bat.viaCardiff. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 3 Junij. Pres.v.ïtijckev. K.J.Lieuwen. IIoogl.&v.Herw. Banjoewangie. 3 Bel Stewart. R. Purdy. vanVliet&Co. Charlestown. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Londonderry. W. Slater. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. West-Friesland. M.Thomasz. Soderhamn. Hout. vanVliet&Co. Angenieta. G.E.Visser. au u Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: K. Kikkert en G. Timmerman. J. Buikes en J. Brandt. BEVALLEN: A. Bakker, geb. Nauta, (D.). M. Kuiper, geb. Rieuwers, (Z.). A. de Wit, geb. Ruijter, (Z.). T. van Leeuwen, geb. Daalder, (Z.). G. Engelenberg, geb. Molenaar, (Z.). M. A. Annart, geb. Schutter, (D.). G. Kraak, geb. Meijer, (D.). A. J. Bos, geb. Antheunissen, (D.). OVERLEDENA. Marchand, 13 dagen. D. Roderwijn, 33 jaren. van 26 Mei tot 3 Junij 1874. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENFrouwtje, dochter van Willem Kaan Lz. en Hendrikje Kalis. Guurtje, dochter van Hendrik Koekebakker en Sina Huizinga. OVERLEDEN: Geertje Koning, 80 jaren, gehuwd met Gerrit Vlaming. Lutje Burgman, 7 8 jaren, weduwnaar van Geertje Tielstra. Van 1 tot 31 Mei 1874. ONDERTROUWDP. Buitenberg, arbeider en T. Schouwvlieger. E. Heere, metselaar en P. Schotvanger. A. Tiel, wed. van J. Zwaan, arbeider en G. den Das. GETROUWD: C. Keijzer en T. Kooij. E. Heere en P. Schotvanger. BEVALLEN: M. Slikker, geb. Braaf, (D.). T. Sint, geb. Sman, (Z.). K. Wal, geb. Witvliet, (Z.). R. Cornelissen, geb. Otsen, (Z.). J. van der Peet, geb. Molenaar, (Z.). A. Mulder, geb. Schenk. (Z.). N. Tiel, geb. Kossen, (D.). G. Polet, geb. Liefhebber, (Z.). G. van Wachendorff van Rijn, geb. Kuiper, (Z.). G. Zeeman, geb. Bijhost, (Z.). E. F. van den Berg, geb. Bramleij, (Z.). M. de Groot, geb. Doorn (Z.). OVERLEDENJ. M. Verstegen, 24 jaren. M. Meilink, 7 weken. (Plaatsruimte betaald). Reclame. Onder de voorwerpen behoorende tot de afdeeling chemische industrie, die op de Weener wereld-tentoonstelling een bedui dende rol speelde, trok het sedert 25 jaren beroemde en over de geheele wereld verbreide ANATHERIN-MONDWATER, A nat herin- Tan d-Pasta, het plantaardig tandpoeder en de tan d- p 1 o m b om zelf de holle tanden te vullen, van den K. K. Hof- tandarts dr. J. G. POPP te Weenen, Stadt, Bognergasse No. 2, met regt de algemeene aandacht. De verzorging der tanden, dit sieraad van beide geslachten, was sedert overoude dagen een der voornaamste bezigheden, waarmee de beschaafde volken zich bezig hielden. Reeds de Romeinen en Grieken kenden allerlei mid delen tot verzorging en behoud der tanden. Maar alle vroegere middelen konden de tanden wel sierlijk maken, doch ten koste van hun duurzaamheid. De vooruitgang heeft trouwens ook hier heil zaam gewerkt en de uitvinding van dr. POPP heeft al de gebreken die audere middelen aankleefden overwonnen. Het ANATHERIN- MONDWATER heeft reeds voor millioeneu heilzaam gewerkt, zoowel door het wegnemen van mondkwalen als door het behouden van goede tanden, en volgens wetenschappelijke mededeelingen van' de „Novara" die de reis rondom de wereld doet, heeft het ANATHERIN-MONDWATER, bij de epidemisch op dien bodem uitgebroken scheurbuik, onschatbare diensten bewezen. Het ANATHE RIN-MONDWATER, aangenaam en aromatisch van smaak, is een tand-arcanum in den waren zin des woords en behoort aan deze en aan gene zijde van den oceaan tot de meest geliefde dentistische geneesmiddelen. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS 8t Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïntresseerden, het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. LATRBE BEBIOTEIV. De mailboot Java, van Batavia naar hier, arriveerde den 2 dezer te Port-Saïd en zou 's nachts de reis voorts zetten. Alles wel. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 24 tot en met 30 Mei, in deze provincie uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt 7 runderen en wel 3 te Haarlemmermeer en 4 te Sloten. In de raadsvergadering van de Zijpe van jl. Dingsdag is tot secretaris dier gemeente benoemd de heer M. Bossen, tot dusver klerk aan de gemeente-secretarie aldaar. Tot penningmeester van den Zijpe-Hazepolder is benoemd de heer G. C. Hulst, burgemeester te Zijpe. In de zitting van den gemeenteraad te Amsterdam, gisteren gehouden, is op voorstel van den heer van Nierop, naar aanleiding van het jongste verslag, door liet bestuur der Kanaal-Maatschappij uitgebragt, besloten, een adres te rigten aan de regering, houdende verzoek om afdoende maatregelen te nemen ter verzekering eener spoedige tot standbrenging van het Noordzeekanaal. Het provinciaal geregtshof heeft jl. Dingsdag detr beschuldigde Frohnsdorf schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit van het opzettelijk doen ontstaan van gevaar voor den sneltrein nabij Driebergen, op den 25 Dec. 1873, en hem veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen Stieren 30 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 10 Nucht.Kalveren Vette Rammen 480 Schapen f a - a - 100al80 - 130a200 - 175a210 - 150al90 - 65al05 - 7a 16 - a - 24a 39 1545 Lammeren f 8 a 16 5 Bokken&Geiten - 1 a 8 20 Magere Varkens - 9 a 22 90 Biggen - 3ja 20 Kippen e. 50 a Eenden a Boter per kop - 90 a Kaas per kilogram - 35 a Kip-Eijeren per 100 -280 a300 Eend-Eijeren -300 a320 70 SO

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3