1874. N°. 68. Zondag 7 Junij. 32 Jaargang. De COMMISSARIS des KONINGS WAARSCHUWING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: HOLENPLEIN, X°. 163. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Ytfieh^nt Dinqbdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prij» der AdverteHtiën Ven 1regel» 60 cent, elke regel meer 16 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië vla Brindfsi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Holland, geschiedt den 7 Junij a. s., na aankomst van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7.30 des avonds. in de provincie NOORDHOLLAND Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de scheep vaart aan de Koopvaarders-Schutsluis te Nieuwediep door het verwisselen van sluisdeuren den 16 Junij e. k. en volgende dagen oponthoud zal kunnen ondervinden, daar gedurende dien tijd alléén zal worden geschut voor zoover de Directie oordeelt dat de werkzaamheden dit gedoogen. Haarlem, 1 Junij 1874. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. De VOORZITTER van deu RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 9 JUNIJ 1874, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, den 6 Junij 1874. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Geldelijke regeling 1873. 2. Verhuring van een gemeente-gebouw. 3. Kosten verplaatsing mestbelt. 4. Verzoek van den hoofdonderwijzer Sipkens. 5. Kosten huis viscliafslag. 6. Mededeeline van stukken, enz. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER, acht het noodig ernstig te waarschuwen tegen het loopen of beschadigen van de dezer dagen genomen kostbare proef der beplanting met helm en duinen, van een gedeelte der duinen achter het gebouw der Waterleiding-Maatschappij. Elke vernieling, hoe gering ook, zal, zonder oogluiking, volgens de wet, worden vervolgd. Het groot belang, verbonden aan het wèlgelukken van zoodanige beplanting voor de provincie in het algemeen en voor deze gemeente in liet bijzonder, doet de ondergeteekende vertrouwen dat ieder daartoe gaarne zal willen medewerken, en dat ouders, wier kinderen, vooral zonder geleide, de duinen gaan bezoeken, hunne kinderen op het ongeoorloofd en strafbaar beschadigen der nieuwe beplanting zullen wijzen. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 6 Junij 1874. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Junij. De officieren van de dd. artillerie-schutterij maakten jl. Donderdag namiddag hunne opwachting bii den vice- admiraal, den heer E. A. A. Gregory, commandant der marine alhier, om Z. Exc. met zijne bevordering geluk te wenschen. De mailboot Conrad is jl. Donderdag van Suez vertrokken. De mailboot Warrior is den 4 dezer te Batavia aan gekomen alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl., (compositiebouw) Sambas, commandant luit. ter zee 1ste kl. L. G. C. van Wachendorff van Rijn, te Fijenoord voor rekening van het departement van Koloniën aangebouwd, is jl. Woensdag te Hellevoetsluis gearriveerd, om aan 's Rijks werf aldaar verder te worden uitgerust. Z. M. de Koning vertrekt den 18 dezer, des nachts ten 2 ure, uit de residentie naar Zwitserland. Is het Vad. goed ingelicht, dan zal de Koning te Martigny, in het zuiden van dat land, verblijf houden. Het Dagblad berigt thans dat H. M. de Koningin zich naar Mariënbad, in Bohemen, zal begeven, om door het gebruik der baden haar eenigszins geschokte gezondheid te herstellen. Ds. G. Boer, pred. te Ouderkerk aan den IJssel, is beroepen te Hoeve, te Doorspijk en té Apeldoorn, makende dit laatste zijn 55ste beroep uit. Bedankt voor het beroep naar Kampen, door ds, E. A. G. van Hoogenhuyze, pred. te Steenwijk. 't Is thans, volgens het U. D., zeker dat de Ooster spoorweg Woensdag 10 Junij a. s. voor het publiek zal geopend worden. Des Maandags en Dingsdag zullen echter reeds al de op de dienstregeling voorkomende treinen als oefeningstreinen loopen en „zonder betaling" voor het publiek toegankelijk zijn. Men meldt ons van Texel dd. 6 dezer: Maandag 8 dezer is het een dag van vreugde in den polder Eijerland, immers alsdan viert de geachte hoofd onderwijzer Boonacker zijn 25jarig jubilé als onderwijzer; dat het dien gids der jeugd op dien dag niet zal ontbreken aan bewijzen van belangstelling, zulks moge wij verwachten van hen die de heer Boonacker kennen. Lang zal hij leven Op Woensdag den 9 September a. s. zal door de Yereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier, in de onmiddelijke nabijheid van het station te Anna Paulowna, een wedstrijd met dorschwerk- tuigen gehouden worden. Uit te loven prijzen1. voor het beste dorschwerktuig door stoom gedreven van 6 tot 8 p. k., 1ste prijs f 50, 2de prijs f 25; 2. voor het beste dorschwerktuig door stoom gedreven van 4 p. k. en daarboven, 1ste prijs f 100, 2de prijs f 50; 3. voor het beste driepaards dorschwerktuig, lste prijs f 70, 2de prijs f 40, 3de prijs f 20; 4. voor het beste tweepaards dorschwerktuig, lste prijs f 70, 2de prijs f 40, 3de prijs f 20; 5. voor het beste éénpaards dorsch werktuig, lste prijs f 50, 2de prijs f 25; 6. voor het beste handdorschwerktuig, lste prijs f30, 2de prijs f20; 7. voor de beste wanmolen, lste prijs f 25, 2de prijs f 10. Aan werklieden die blijken geven van bekwaamheid om met bovengenoemde werktuigen vlug en behendig te kunnen omgaan, zullen, op voorstel van de commissie van beoor deeling, prijzen worden toegekend. Aangifte tot mededinging, met opgaaf van welk nommer, kan geschieden vóór 1 Julij a. s., franco bij den secretaris, den heer J. Koopman Jr., te Winkel. Op aanvrage van het bestuur is onder eenige bepalingen door de directie der Holl. spoorwegmaatschappij vrijdom van vervoer toegestaan voor de mededingende werktuigen naar en van den wedstrijd. Uit Broek op Langendijk wordt gemeld: „In deze kerkelijk zeer verdeelde gemeente, waar men vier verschillende kerkgebouwen vindt (eene hervormde-, een doopsgezinde- en twee verschillende afgescheidene), schijnen velen ook niet langer tevreden te zijn met ééne openbare school. Er worden namelijk pogingen aangewend, om op ons dorp eene bijzondere school te stichten." In de Nieuwe Walekerk te Amsterdam werd jl. Don derdag het öOjarig bestaan van het Nederlandsche Genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen gevierd, met het uitspreken eener feestrede door mr. G. van Tien hoven. De redenaar begon met een terugblik te slaan op het veld, waarop wij het geslacht, dat ons voorging, hoop vol zagen arbeidenwaarop wij het werk, door hen be gonnen, tot op dezen oogenblik met moed hebben voortgezet. Is hunne hoop verwezenlijkt, is onze moed geregtvaardigd? ziedaar de vragen, die de redenaar als toetssteen van den arbeid van het Genootschap wenschte te beantwoorden. Na eene uiteenzetting van het onderscheid tusschen staat en maatschappij, tusschen het staatsleven en het maat schappelijk leven, kwam de redenaar tot de verdediging der stelling, van het beginsel: overwin het kwade door het goede. Dit beginsel heeft niet of slechts zeer onvol ledig aan de verwachting beantwoord. Het beantwoordde aan 's menschen diepste behoeften en hoogste aspiratiën, maar den magthebbenden der aarde ontging het niet, dat de toeneming der maatschappelijke kracht, die beloofd werd, slechts door verzwakking der staatsalmagt kon wor den verkregen. Lang en zwaar was de strijd, tot dat niet door wetenschappelijke bewijsvoering en dogmatische stel lingen, maar door de waarheid in hare eenvoudigheid de weg tot het hart der menschheid werd gevonden. Een eeuw geleden, riep Beccaria den straffenden staat het „binnen de grenzen" toe, Elizabeth Fry trad als „engel der gevangenissen" op. Allerwege begint in deze eeuw het zoeken naar den juisten strafmeter, naar het beste straf- en gevangenisstelsel. Er ontstond een ernstig streven naar eene verbeterde opvatting van de pligten van den staat en van de regten der burgers. Ons vaderland bleef daarbij niet achter. De spreuk: Overwin het kwade door het goede, was de grondslag van het genootschap, dat door W. H. Suringar, J. L. Nierstrasz en W. H. Warnsinck Bz. werd orgerigt. Het goede, door dit genootschap gewrocht, de verbeteringen door zijn optreden verkregen, het weldadige en zedelijke er door verrigt, werd nu door den redenaar in krachtige termen geschilderd, ter bevestigende beant woording van de vragen, in den aanhef gesteld. De sedert j eeuwen gevoerde strijd bestaat echter nog, wel veranderd, maar niet verouderd. Volkomen harmonie tusschen de wenschen en de daden van het genootschap bestaat nog niet. Dit wekke op tot handelen met versterkten wil en vernieuwden moed. „Laat men ons medelijdend of min achtend toeroepen, dat wij naar idealen jagen, in de idealen van den mensch lag nog steeds voor hem zeiven het grootste geluk besloten en voor de menschheid de lang zame, maar zeker rijpende vrucht van beschaving en ont wikkeling." De rede, welke ruim anderhalf uur duurde en waarvan het bovenstaande slechts een in zeer breede trekken vervat résumé is, werd met belangstelling door eene aanzienlijke schare dames en heeren gevolgd. Een twintigtal jonge dames zongen voor en na het uitspreken liederen. (Am.Crt.) Voor het prov. hof in Zuidholland heeft jl. Woensdag de 60jarige grijsaard J. V., vroeger onderkassier bij de stadsbank van leening te Leiden, teregtgestaan wegens verduistering van gelden, eene zaak die wel gansch niet zonder antecedent is. Het was een vrij ingewikkelde tactiek die de ongelukkige man gevolgd had bij zijne ontvreem dingen achterhouding van 't geld voor verkochte panden, beleening van panden door en voor zich zelf, vervanging van panden van waarde door steentjes, spijkers en dergelijke voorwerpen, kortom hij moest het een met het ander stoppen. Dat middel kon alleen gelukken door de slechte controle van het gemeentebestuur van Leiden en van com missarissen der bank. Tegen den beschuldigde is eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en eene geldboete van f 50 geëischt. Zijn ver dediger, mr. H. Vreede, pleitte verzachtende omstandigheden. Op de jl. Woensdag te Delft gehouden paardenmarkt waren 363 paarden aangevoerd. De handel was echter niet bijzonder levendig, ofschoon voor enkele goede paarden hooge prijzen, zelfs tot f 600, besteed werden. Het schoone weder in den voormiddag had een groot aantal vreemde lingen uit den omtrek naar de stad gelokt. Jl. Woensdag is te Utrecht aanbesteed het bouwen van een wees-, oude mannen- en vrouwenhuis, voor reke ning van het Roomsch-katholiek parochiaal armbestuur, aan den Maliesingel aldaar. De minste inschrijving was van de 9 ingekomen billetten die van den heer W. Tielens, aldaar, voor de som van f 135,800. (U. D.) Het volgend voorval levert weer het bewijs, hoe gevaarlijk het is het vleesch van zieke runderen te eten. Vóór eenige dagen werd te Waspik bij den landbouwer H. Smits eene koe afgemaakt, lijdende aan het miltvuur of eene andere ziekte. G. Lips, de nachtwaker, ontdeed het beest van de huid en at van het vleesch. Spoedig gevoelde hij zich ongesteld en thans is hij reeds overleden. Ver scheidene andere personen, die ook van het vleesch gegeten hebben, kregen brakingen en diarrhee; gelukkig heeft het tot heden bij hen geen verdere gevolgen gehad. De politie van het voorgevallene onderrigt, doet streng onderzoek. De kersenoogst te Tielerwaard belooft dit jaar buitengewoon groot te zijn. Ook peren en appelen zijn er in overvloed. De hoornen zijn als het ware overladen. In de „handelingen van het geneeskundig staatstoezigt in Zeeland" wordt o. a. melding gemaakt van een vergif tiging door het pruimen van tabak, voorgekomen in de gemeente Nisse. Een jongen van vier jaren, die, op zijn verzoek, van andere jongens tabak gekregen had, heeft het kaauwen en inslikken daarvan met den dood moeten bekoopen. In de laatstgehouden zitting van den geneeskundigen raad van Zeeland is door den inspecteur medegedeeld, dat het geregtelijk onderzoek naar de oorzaken der worstver giftiging te Middelburg nog niet is afgeloopen, maar dat, met het oog op de uitkomst der voorloopig ingestelde onderzoekingen, te voorzien is, dat de aanleiding der ver giftiging in het duister zal gehuld blijven. Op voorstel van den voorzitter is besloten, door tusschenkomst van den minister van Binnenl. Zaken, dien van Buitenl. Zaken in kennis te stellen met een geval van besmetting in een gasthuis te Antwerpen, met verzoek om het gebeurde aan de Belgische regering mede te deelen. Men had namelijk in dat gasthuis een zekeren schipper van Gelder, die menschen en huisraad moest overbrengen, gelaten in eene zaal, waar poklijders lagen; hij werd besmet en stierf, en het door hem vervoerd gezin werd een bron van besmet ting te Vlissingen. Dr. de Man deelde gevallen mede van het opgraven van afgekeurde, in stukken gesneden, met chloorkalk gedesinfecteerde en begraven dieren, waarna het vleesch werd opgegeten. Van den 23 tot den 26 dezer zal te Zierikzee het 28 Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres gehouden worden. Als gewoonlijk zullen daar weder verschillende onder werpen, voor den vaderlandschen landbouw van groot belang, besproken worden. De programma's zijn natuurlijk in handen van alle belangstellenden en we zouden dus slechts ruimte verspillen, door dit hier over te nemen. Wij wijzen er daarom alleen op, dat bijv. in de eerste afdeeling zal gesproken worden over hetgeen gedaan kan worden in het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1