8INE N0MINE. ADVERTENTIËN. Frankrijk. Engeland. China en Japan. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. fl fl Iug-ezonden mededeelingen. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. reeds genomen of nog te nemen om in dien toestand te voorzien, en zulks naar aanleiding van het verslag van het bestuur der Amsterdamsche Kanaal-maatschappij in de vergadering van aandeel houders uitgebragt. De interpellatiën van de heeren Fabius en Gratama zijn bepaald na afloop der aan de orde gestelde wetsont werpen. De beraadslaging over het ontwerp tot wijziging in de bepalingen op de regterlijke tucht is aangevangen. De minister van Justitie heeft toegezegd in het volgend zitting- joar een voorstel te doen tot verhooging der bezoldiging van de ambtenaren der regterlijke magt. De algemeene beraadslaging is geslotendie over de artikelen aangevangen. Heden voortzetting. Buitenland. De Corr. Havas berigt, dat Henri Rochefort zich niet te Brussel zal vestigen, maar wel te Rotterdam, waar reeds een appartement voor hem zou zijn gehuurd. Hij zóu daar ter stede spoedig na zijn aankomst zijn Lanterne weder doen verschijnen. Door een vermaard landbouwkundige wordt aan den Couriei de la Meuse medegedeeld, dat het wegnemen van de bloesems der aardappelen, na hun geheele ontwikkeling en vóór de vorming der vrucht, een vermeerdering van de knollen te weeg brengt, die voor het minst gelijk staat met het derde deel van den gewonen oogst. De Pall Mali Gazette brengt een verrassenden en zeer vrijmoedigen afscheidsgroet aan den Keizer van Rusland. Het blad verklaart alles, wat de Londensche pers over de geestdriftvolle ontvangst van den hooggeplaatsten gast door het Engelsche volk gezegd heeft, voor „humbug." Waarheid is het, dat de Keizer volstrekt geen warme, maar slechts een koele ontvangst van de zijde van 't publiek is ten deel gevallen. Er waren ongetwijfeld vele nieuwsgierigen, want Londen heeft altijd eenige duizenden leegloopers, die gaarne eenige vertooning naloopen. Ook kan het publiek geen gebrek aan eerbied verweten worden. Maar het zal de ver verwijderde lezers onzer bladen verwonderen, als zij vernemen, dat een omgang van den lord-mayor door de hoofdstad evenveel lieden bijeenbrengt en evenveel vlaggen deed uitsteken als de rid van den Keizer gedaan heeft. Maar zoo is het werkelijk." De Keizer was naar het blad verder verzekert niet populair. Van een nieuw tijdperk van vriendschap is geen spoor zigtbaar geweest. Trouwens, dit is iets waarover men geenzins rouwig behoeft te zijn. Had Engeland zich daarover kunnen verheugen, dat voor twee jaren dezelfde Keizer bij een gunstige gelegenheid het door den verschrikkelijken Krim-oorlog afgedwongen Zwarte Zee-tractaat verscheurd heeft, of daarover dat de geruststellende belofte, welke graaf Schuwaloff ten opzigte der Russische veroveringen voor ongeveer zes maanden met verpanding van 't keizer lijk woord te Londen heeft gegeven, geschonden zijn, en wel zonder een enkel woord van verontschuldiging? Had dit maar zoo in 't vergeetboek moeten gebragt zijn? Zulke vragen mogen niet wellevend heeten, maar ontkennend kunnen zij niet beantwoord worden. Een lompe ontvangst ware niet passend geweest, maar nog veel minder zulk eene, als de dagbladschrijvers hadden gewenscht of voor gesteld. „Het Engelsche publiek is niet slecht en dom genoeg, om een vriendschap te huichelen, welke de hande lingen van 't Russische kabinet onmogelijk gemaakt hebben." De fashionable wereld te Londen amuseert zich thans met, trots de zomerhitte, schaatsen te rijden. De schaatsen rollen op wieltjes, maar zeer snel en de effen asphalt-vlakte van het Princes crickefield te Brompton geeft gelegenheid om het schaatsenrijden volkomen na te bootsen. De hoofdzaak intusschen ontbreekt, namelijk, de frissche, versterkende winterlucht, maar, dit daargelaten, beantwoordt de uitspanning volkomen aan het doelzij ontslaat de groote wereld van hare stijve vormen en stelt haar in staat meer ongedwongen bijeen te zijn. De oude daines hebben alle gelegenheid om met elkander te praten de jongeren om met hare aanbidders zich te onderhouden. Bovendien biedt het schaatsenrijden eene aangename afwisseling aan van den gebruikelijken rid in de Rottenrow van Hydepark, waar ook de etiquette den staf zwaait. Jl. Dingsdag liep te Blackwall de zoogenaamde „tweeling-stoomboot" van stapel, die tusschen Dover en Calais reizigers moet overbrengen zonder dat zij zeeziek worden. Het vaartuig is ongeveer 200 voet lang, alles te zamen genomen, en bestaat uit twee halve kiel- lengten, gescheiden op 26 voet afstand en te zamen gehouden door sterke ribben, welke het geraamte uitmaken van het vereenigde vaartuig, dat een dak van 183 voet lengte heeft en 60 voet breed is. De stoommachine is van 250 paardenkracht. Deze tweeling-stoomboot schijnt vervaardigd in navolging van de schepen in Zuidelijk Indië, die een loefbak in den vorm eener sigaar aan de zijde voeren en bijzonder vast liggen. Er was een zeer aanzienlijk gezel schap aanwezig, waaronder de gezanten van Duitschland en Frankrijk en eenige Russische admiraals, en lady Gran- ville verrigte de plegtigheid. De boot heet Castalia. Mé. De ongesteldheid van den Paus blijft voortduren. Jl. Woens dag gevoelde Z. H. zich zeer lusteloos, en heeft den vol genden nacht een hevigen aanval van koorts gehad. De geneesheeren betoonen zich over 's Pausen toestand bezorgd. Er is gesproken van een te verwachten oorlog van China met Japan, een gevolg van de landing van Japansche troepen opFormosa, 'twelk China als eene onderhoorigheid beschouwt en er wordt van een anderen kant gewaagd van een aanval die China op Rusland zou beoogen, omdat toen Kuldsha en Kashgar, de westelijkste provinciën van China zich los scheurden, 't eerste door Rusland werd geannexeerd. Dit schijnt zeker, dat China groote oorlogstoebereidselen te land en ter zee maakt. Men zal daarover glimlagchen, maar 't is toch niet zonder belang te letten op hetgeen de heer Huc in 1'Empire Chinois schrijft: t ls niet onmogelijk, dat China in zichzelf al de elementen bezit, noodig tot 't organiseeren van de magtigste armee ter wereld. De Chineezen zijn verstandig, vernuftig en volgzaamzij begrijpen en onthouden gemakkelijk wat men hun leert; zij zijn volhardend en wonderbaar bedrijvig, wanneer hen iets tot bedrijvigheid prikkelt. Al de eigen schappen tot 't vormen van goede soldaten zijn in hen vereenigdontzag voor de overheid, gehoorzaamheid onder de strengste tucht, een zeldzame geschiktheid tot 't door staan van allerhande ontberingen, en een bepaald ongeëvenaarde mate van doodsverachting. Vaak bewonderde ik 't hoe zij honger, dorst, hitte, koude en de vermoeijenissen van lange marschen getroostten, als ware dit alles spel voor hen. Alzoo bezitten zij zedelijk en ligchamelijk al de vereischten voor 't oorlogwerk, en zeker zou het hun aan getalsterkte niet falenbij millioenen zou men hen in 't veld kunnen brengen, wat betreft de uitrusting van een enorm leger, deze zou zoo moeijelijk niet wezen. China zou bij vreemde natiën niet ter markt behoeven te gaan: het beschikt zelf over onuitputtelijke bronnen tot legervorming, een groot deel der bevolking houdt zich met de kust— en riviervaart bezig; de stroomen en groote meeren in 't binnenland zijn bedekt met visschers- en koopvaardij-jonken, wier be manning een overvloedig contingent zouden leveren van voortreffelijke zeelieden. Weldra zullen de Chineezen geheel met eigen middelen schepen van Europeesch model bouwenbinnen enkele jaren zouden zij een magtige oorlogs vloot in zee kunnen sturen. Ongetwijfeld zal de lezer 't denkbeeld van zulk een verbazend leger, als een lawine van het Aziatische hoogland afdalende, gelijk in de dagen van Dschengis-Khan, en van die tallooze Chineesche schepen, die elke zee zouden doorploegen en elke haven blokkeeren, zeer fantastisch achten. Wij zelf wanen dan ook niet, 't zoo spoedig verwezenlijkt te zien. Toch, wanneer men grondig bekend is met dit land van 400 millioen inwoners, met de hulpbronnen dezer rijke en vruchtbare gewesten dan komt onwillekeurig de vraag op, wat zulk eene natie beletten zou een grooten invloed te oefenen op den loop der wereldgebeurtenissen. Wat China slechts behoeft, is een waarlijk groot man, een man van genie, in staat om de levenskrachten van dit rijk, dat volkrijker is dan geheel Europa en reeds meer dan dertig eeuwen van beschaving achter zich heeft, ten nutte aan te wenden. Mogt er een Keizer opstaan bedeeld met een grooten geest en een ijzeren wil, besloten om voor goed met de traditiën van 't oude te breken en de progressieve beschaving van 't westen onder zijn volk aan te kweeken, 't werk der wedergeboorte, gelooven we, zou met rassche schreden vorderen, en die Chi neezen, die ons thans een belagchelijk volk toeschijnen, zouden met wat meer ontzag dienen behandeld te worden, ja, zij zouden een oorzaak van doodelijke ongerustheid kunnen worden voor die mogendheden, die thans zoo gretig naar 't erf der oude Aziatische natiën de hand uitstrekken." Dezer dagen is te New-York de dochter van den Pre sident met een Engelschen ingenieur, den heer Sartoris, in den echt verbonden. Het jeugdige paar, miss Nellie Grant is slechts 19 jaar, haar echtgenoot 23 jaren oud, vertrok voor eenige dagen naar Europa, en op de stoomboot waren bijzondere maatregelen genomen om hun den overtogt zoo aan genaam mogelijk te maken. De echtverbindtenis werd op het White House voltrokken en was zeer privé. De Engelsche ambassadeur was van het corps-diplomatiek de eenige genoodigde. Den 5 Mei heeft te New-York eene hardlooperij plaats gehad tusschen den bekenden directeur van de New- York Herald Bennett en een advocaat, Wipple genaamd. De kampioenen hadden zich gedurende eene maand geoefend en les genomen bij de bekwaamste onderwijzers in de gymnastiek. De weddenschap bedroeg 15,000 fr. en de te doorloopen afstand 4 mijlen. Bennett heeft nagenoeg 7 minuten vóór Wipple den eindpaal bereikt, 't Is onnoodig te zeggen, dat duizenden toeschouwers zich langs de baan verdrongen. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDJ. F. Philips, timmerman en M. C. Hin. S. M. Verburgt, schoenmaker en A. W. van Krinkeler. J. P. Holm, zeeman en B. F. Selderbeek. J. Dijker, landman en J. M. Driessen. GETROUWD: Geene. BEVALLENG. Bruning, geb. Dito, (D.). R. de Roos, geb. van Vaalen, N. Hoogerwerf, geb. Visser, (Z.). M. van Wolferen, geb. Klop, (Z.). J. Vos, geb. Kissing, (D.). A. Visser, geb. Manck, (D.). OVERLEDENW. H. Leewens, 54 jaren. R. de Ring, geb. Plas, 72 jaren. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Mei. Holland.R.Berkelb.v.d.Sprenkel.Batavia v. Suez 24 Mei. PrinsesAmalia. G.H.Timmermans. Soerabaija. 28 Maart. 5 Junij. Maria. E. de Jong. Bat. via Gard fl. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 4 Jnnij. Henderik Daniël.AJ.Ouwehand. ZurMühlen&Co. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in dc Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Holmside. W. Drijden. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Wynyard. R. Robson. Seaham. Duinker&Goedk. 0"vell. P. Swann. Sunderland. van Vliet Co. Henr.Gerard.Susanna.K.Krijnen.Helsingfors. Hout. Amons Co. Weerkundige Waarnemingen tc Helder (Landskeet) ;j5» Uren. I Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 wzw. 1.4k. 769.38 f 8.30 17.6 t 0.9 0.68 Vlak. 6 8 zwtw. 0.1 764.61 t 3.46 17.5 f 2.6 0.77 6 12 zwtw. 1.4„ 764.10 f 2.95 18.5 t 1-7 0.69 ii Weêrsgesteldheid5 Junrjl'2 u. Ligtbewolkt, mooi. 6 Junij 8 u. Helder, beneveld, schoon. 6 Junij 12 u. Idem. (Plaatsruimte betaald). Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co. in Hamburgwelke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geïntresseerden, het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. LATGBE BERIGTEN. Eerstdaags worden hier verwacht twee officieren der Noorsche marine, ter bezigtiging van het maritime établis sement alhier. Onder de oorlogschepen op 's Rijks werf alhier liggende, die bestemd zijn ter slooping, behoort ook de Willem, een schip omstreeks 10 jaren oud. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Warder de heer H. Rol, hulponderwijzer te Spanbroek. De benoemde was No. 4 op de voordragt. De begrafenis van den ten gevolge van zijn met den gewezen Brusselschen schepen Fontainas gevoerd twee gevecht overleden ingenieur Firmin Lehembre heeft jl. Woensdag op het Schaarbeeksche kerkhof, bij Brussel, onder een grooten volkstoeloop plaats gehad, nadat de uit vaart in de kerk der HH. Johannes en Nicolaas was gehouden. Bij deze plegtigheid is een stuitend incident voorgekomen. Het publiek heeft namelijk het eenige lid der familie, die het lijk volgde, den heer Leopold Lehembre, broeder des overledenen, zoodanig uitgejouwd, dat hij het raadzaam geacht heeft, zich, nadat de lijkstoet de kerk bereikt haddaaruit te verwijderen. Het schijnt, dat de heer Leopold Lehembre, zijnen broeder bij de handhaving van de eer der familie, welke deze zich ten pligt had gesteld, niet dien bijstand heeft verleend, welken hij regtmatig had mogen verwachten. Een der vrienden van den overledene, den heer Ollivier-Petitjean, heeft bij het graf hulde gebragt aan de verdiensten en deugden van den overledene, met name aan de kordate en eervolle wijze, waarop hij zich in de zaak, waarvan hij het slagtoffer is geworden, niet alleen tijdens het duel, maar reeds vóór de schaking zijner zuster, gedragen heeft. Granen, enz. 22 hectol. Tarwe f 13,a 13,25; hectol. Rogge f a 57 bectol. Gerst f 7,25 a 8,50; 55 hectol. Haver f 5,a 5,75; 17 hectol. Boonen: Bruine f 10,50 a f 11,50, Witte f -,a -, Paardenb. f 8,50 a 5 hectol. Erwten: Graauwe f 16,a Vale f -,- a Groene f a Witte f a hectol. Kanariezaad f hectol. Mosterdzaad f a alles per hectoliter. Kaas. 322 stapels; Kleine f 35,50, Middelbare f 36,25, Com missie f 36,—, laagste prijs f 14, per 50 kilogram. Vee. 2 Paarden f 40 a 200; 7 Koeijen f 130 a 175; 42 nuchtere Kalveren f9,al8; 410 Schapen f 26 a 34; 546 Lam meren f 5 a 16; 150 magere Varkens f 13 a 20; 440 Biggen f 2 a 66 Bokken en Geiten f 4a 88 Kleine Bokken f 0,60 a2, Boter, f 0,75 a 0,85 per 0.630 kilogram. Q©©©©§ee©©eeee©ee©e©©e©e©gee@©ee@e©g©3© Vijftigjarige Echtvereenlging VAN jü> K. J. PAARLBERG f$ EN O A. K. SMIT. g St. Maartensbrug, gem. Zijpe, 6 Junij 1874. K. J. Paaklberg. h Namens mij en mijne Pleeqkinderen. 0> O s©©es©s©g©ee©©s©©e©§©se©©©s3©eee©©©s©s© Eenige kennisgeving. Bevallen van een Dochter J. VOSKISSING. Nieuwediep, 5 Junij 1874. VERGADERING op MAANDAG 8 JUNIJ, 's avonds ten 81 uur, in het lokaal MUS1S SACRUM. HET BESTUUR.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3