1874. N°. 72. Woensdag 17 Junij. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT ,,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdao-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. jLbonnementsprys per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, ND. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de inall naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Junij. De mailboot Koning der Nederlanden kwam jl. Zaturdag te Napels aan en vertrok van daar Zondag ochtend. Alles wel. De mailboot Java, van Batavia naar hier, is jl. Vrijdag morgen te Gibraltar aangekomen en heeft des namiddags de reis voortgezet. De Holland verliet jl. Zaturdag Southampton. De off. van gez. 1ste kl. H. L. Reeder, alhier en dr. H. van Capelle, te 's Hage, referendaris bij het departement van Binnenl. Zaken, zullen, naar wij verne men, het Nederlandsch gouvernement vertegenwoordigen op het internationaal cholera-congres, dat den 1 Julij a. s. te Weenen zal worden gehouden. Wij vernemen, dat de heer P. A. van Aken, officier- machinist 1ste kl. bij de zeemagt, zijn ontslag uit de dienst heeft aangevraagd uithoofde van zijne benoeming tot ingenieur bij het stoomwezen der Maatschappij Nederland. Jl. Zondag werd door het stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den kapelmeester Weckesser, in Tivoli eene matinee musicale gegeven, en wel in den nieuw aan- gelegden tuin, die, hoewel nog niet gereed zijnde, reeds een aardig aanzien krijgt. De acoustiek van den netten muziektempel was door den sterken wind moeijelijk te beoordeelen. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen gedurende dezen zomer meer concerten volgen. De verdienstelijke uitvoeringen van genoemd korps verdienen inderdaad een flink bezoek. Het schietterrein nabij het fort Kijkduin is sedert het vorige jaar niet meer beschikbaar voor de oefeningen in het schijfschieten. Tengevolge hiervan zullen, naar wij vernemen, de oefeningen in het schieten voor leden van 't Vrijkorps eerlang op 't terrein nabij den Oesterput weder aanvangen. Ook is besloten tot het houden van een huis- houdelijken schietwedstrijd op Zondag 5 Julij e. k. Van het vuurwerk, bestemd om bij de gondelvaart op 13 Mei jl. te worden afgestoken, is nog eenige voor raad overgebleven, die nu, vanwege het bestuur der feest commissie, gebezigd zal worden tot opluistering van den Me terugkomst van generaal van Swieten en een gedeelte der troepen uit Atsjin te Batavia. Batavia, 6 Mei. Reeds liet vroege morgenuur van deu anders zoo rustigen Zondag kenmerkte zich door eene eigenaardige bedrijvigheid, door eene ongewone drukte langs de verschillende straten. Het was de met ongeduld verbeide dag, waarop de intogt van een gedeelte der van Afeyin terugkeerende troepen zou plaats hebben, waarop hun een hartelijk onthaal en een warme welkomstgroet van Batavia's burgerij zouden aangeboden worden. Eene kalme opgewektheid, geheel in overeenstemming met het feest van den dag, had de gemoederen van de belangstellende en deelnemende inwoners dezer plaats aangegrepen. Overal hadden zich in bonte mengeling groepen van Europeanen, inlanders en andere Oosterlingen verzameld, om getuigen te zijn van de hulde, die aan onze strijders gebragt werdiedereen wilde zooveel mogelijk toonen hoezeer de dapperheid en de geestkracht van officieren en minderen op prijs werden gesteld. In den vroegen ochtend zou het regterhalf 12de bataillon ontscheept worden; het linkerhalf was tot aller spijt en teleurstelling nog niet ter reede gekomen om in dezelfde ovatie te kunnen deelen. Aan den Kleinen Boom zou de optogt beginnen, waar zich dan ook een groot aantal personen verzameld hadden en waar de orde, evenals elders, uitstekend gehandhaafd werd. Kwart na zevenen kondigt het gefluit van de locomotief de komst van den extra-trein aan, die weldra zijn kostbaren last bij de ont schepingsplaats afzet: het dames- en heeren-comité tot ontvangst en onthaal der troepen, alsmede een zestigtal jeugdige schoonen, steeds bereid om bloemen te strooijen op den gevaarvollen levensweg van den krijger, om lauweren te bicden aan de dapperen, die pal stonden in het vuur en die het moordend lood en zwaard van den vijand ontkwamen. Beschenen door de liefelijke stralen van de j morgenzon, met een opgeruimd gelaat, eenvoudig en smaakvol in het wit gekleed, de bevallige vormen getooid met de vaderlandsche en oranje-kleuren stonden zij daar, als uit het rijk der feeën te voorschijn getreden, geschikt om op den meest kouden vrouwen hater een betooverenden invloed te oefenen, met klimmend ongeduld het oogenblik af te wachten, waarop de dapperen voet aan wal zullen zetten. Ruim acht uur wordt het teeken gegeven dat de militairen de Tjiliwang verlaten hebben en langs de kade opgesteld worden. De opper- en tweede bevelhebber, generaal de Neve, de korps-chefs en chefs van staven plaatsen zich aan het hoofd van het bataillon; de stafmuziek speelt de vaderlandsche liederen verjaardag van H. M. de Koningin, op Woensdag 17 dezer. Bij gunstig weder zal dien dag, des avonds ten 10 ure, op het Westplein eenig vuurwerk worden afgestoken. Van lieverlede begint het jaarliiksch volksvermaak, de kermis of jaarmarkt, weder te naderen. Reeds werd over de plaatsing van kramen en tenten eene discussie gevoerd in de jongste zitting van den gemeenteraad en wij achten het niet ongepast om, evenals vorige jaren, nu reeds eene en andere mededeeling te doen omtrent de aan staande kermis. Behalve de beide Salons van Boas en Judels en van Stoete, zullen op de kermis prijken: een Velocipède Cirque Americain; een Theatre van Curiositeitenhet Paardenspel van Blanus; een tent waarin door 20 artisten Plastieke en Gymnastieke uitvoeringen zullen worden gegevenMinerva een Schiettent; twee Cosmorama's; een Panorama; twee Glasblazerijeneen Kijkspeleen tent, waarin „een houten beeld dat spreekt, met zeldzaamheden;" Nieuw kermis vermaak waarin o. a. de inneming van den kraton van Atsjin wordt voorgesteld; een Panorama en Cosmorama, waarin groote opéra's vertoond worden met stereoscoopglazen en waarin o. a. wordt voorgesteld de oorlog der Neder landers tegen de Atsjinezen, de Fransch-Duitsche oorlog en het brandende Parijs; het Theatre des Variétés van Calp met een rijk programma, waarin van de familie Mon- tagne Wartenberg als beroemde artisten wordt gewag gemaakt; drie verscheidenheden zonder weergader grooten grootste, 2,10 M. groot, 26 jaar oud, der kleinen kleinste, de kleinste vrouw van Europa 0.95 M., oud 25 jaar, de kleinste mensch die er bestaat, 1.05 M., 28 jaar. Het zijn miss Murphy, de Markiezin de Pompadour en admiraal Piccolomini. Verder kondigen wij aan Mechanische kunstwerken van F. A. Lehman. Vervolgens het Cagliostro Thefltre van E. Basch, dat hier van vroeger welbekend is, doch steeds verrijkt wordt met nieuws van allerlei aard en dat zich bestendig in eene algemeene belangstelling verheugen mag. Eindelijk het Theatre van Kunst en Vermaak van B. Broekman, waarin de inneming van den Briel door de Watergeuzen en de inneming van den kraton van Atsjin wordt voorgesteld. Men ziet de Atsjinezen met hunne klewangs tegen het vuur der onzen inloopen, aangevoerd door hunne Hadji's, Radja's enz. Dit Theatre geeft ook te zien: beweegbare nevelbeelden of versmeltende en ver dwijnende gezigten en geesten-pantomime. Blijkens mededeeling van den heer Blanus is zijn Paar denspel verrijkt met de optreding der wereldberoemde Arabische familie Hassan, voor de eerste maal in Holland. en den Atsjin-kratonmarsch. De heer Kleijn, voorzitter van het Comité, biedt mevrouw van Rees, presidente van het Dames-comité, den armzij begeven zich voor het front der troepen; fanfares worden aangeheven, en nu hecht de presidente een krans van fraaije bloemen aan het vaandel, dat eerbied afdwingt van burger en soldaat, want het draagt de zigtbare en duidelijke teekenen hoevele kogels het doek getroffen hebben, aan hoevele gevaren zij waren blootgesteld, die rondom dat zinne beeld van „overwinnen of sterven" op het slagveld geschaard waren. Nu treden eenige dames te voorschijn, die, door het lot aangewezen, aan elk der generaals en andere officieren met schuchtere bevallig heid en innemenden lach een bloemruiker aanbieden, welke uit zulke handen voor de geharde krijgers zeker dubbel welkom moest zijn en met een woord en blik van dankbaarheid ontvangen werden. Terwijl het comité weder den trein bestijgt om zich naar de soeieteit De Harmonie te spoeden, marcheert de troep door de met vlaggen en groen versierde straten de aloude poort aan den ingang der stad was met tropheeën en guirlandes getooid en droeg in haar front een „welkom" aan de strijders. Bij De Harmonie aangekomen, waar de officieren der schutterij en bijna alles wat Batavia aan uitgelezen schoonen bezit, waar ambtenaren en burgers verzameld waren, waar de overige troepen hier in garnizoen geschaard stonden, waar een eereboog was opge- rigt met een „Hulde aan het leger en de marine," hielden de troepen eenigen tijd rust. En toen zij zich voor hun verderen togt langs Rijswijk weder in beweging stelden, werden zij bestrooid met bloemen door dezelfde handen, die zich aan de plaats der ont scheping reeds zoo kostelijk van hare taak gekweten hadden. In de vestibule van het gouvernements-hötel op Rijswijk werden de manschappen opgewacht door mevr. Loudou, Zijne Exc. den gou verneur-generaal en eenige Raden van Indië; er wordt halt gecom mandeerd; de generaals met hun staf begeven zich naar binnen; het bataillon met het vaandel wordt binnen de enceinte van het voorplein opgesteld; mevr. LoudoD en de landvoogd verlaten de voorgalerij; Z. Exc. spreekt den bataillons-commandant toe en mevr. Loudon voegt daarop, onder het luid gejuich der talrijke menigte, een tweeden krans bij dien, welke het vaandel reeds siert. Men trekt verder naar het einddoel van den togt, naar de esplanade van het fort Prins Prederik, waartoe een kolossale eereboog met de woorden„Eere den strijders" toegang verleent. De flesschen worden ontkurkt, de dorstigen gelaafd, de hongerigen gespijsd. Het deed hun goed, men kon het ze aanzien, de ondanks den vermoeijenden marsch toch nog opgeruimde troep, daar zulk een onthaal te vinden van de burgerij, langs hun geheelen weg en ook daar de bewijzen van waardeering te ondervinden, waarop zij zoozeer regt hadden. En om voor afwisseling te zorgen kunnen we nu reeds verzekeren, dat er een zestal carroussels, eenige schommels, zuur-, poffertjes en beignets-kramen zullen zijn, terwijl de heer Hartsinck mede in een afzonderlijke tent voor 't noodige amusement zal zorg dragen. Dronkenschap deed gisteren morgen een jongeling in het kanaal springen. Spoedig was hij weder op het drooge gebragt en wij hopen genezen van zijn pogen tot zelfmoord. Volgens berigten uit Ems wordt de Koning der Nederlanden den 18 dezer aldaar verwacht om den Keizer van Rusland een bezoek te brengen. Een Reuters telegram uit Singapore, onlangs mede gedeeld, betrekkelijk kapt. van Daalen vindt eenige ophel dering uit het relaas dat het Alg. Dagbl. van Ned.-Indië geeft van de aankomst van generaal van Swieten c. s. te Batavia. Daarbij was kapt. van Daalen, reeds vroeger te Batavia gearriveerd, tegenwoordig. Hij was chef van den staf der 2de brigade van de expeditie, daarbij verwond, en van daar vroeger teruggekomen. Hij wordt door vriend en vijand genoemd een allezins verdienstelijk, en doorkundig officier, jonger bloedverwant van den bekenden kolonel van Daalen. Hij is echter alles behalve tevreden over het bestuur en den gouverneur-generaal en zou daarvan op wat al te doorslaande wijs blijk hebben gegeven, doordien, toen de gouverneur-generaal hem bij bovengemelde gelegenheid toesprak en herhaaldelijk de hand bood, die kennelijk geweigerd te hebben. De Fransche regering heeft het verlangen betuigd, te worden, bekendgemaakt met de hier te lande bestaande verordeningen omtrent de spaarbanken. Ten einde zoo volledig mogelijk daaraan te knnnen voldoen, zou het onzen minister van Binnenl. Zaken aangenaam wezen, een exemplaar te ontvangen van het voor ieder der in Neder land aanwezige spaarbanken in werking zijnde reglement. Beroepen te Oost-Zaandam de heer Isaiic van den Bergh, pred. te Ooster- en Wester Blokker. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Zutphen, ds. J. van Andel, reizend zendeling-leeraar in Noord-Holland. De directeur der kolonie Nederl. Mettray, de heer J. W. Schlimmer, heeft tegen 1 Oct. a. s om reden van gezondheid, ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. Gisteren werd door de Holland3che Spoorweg-maat schappij (Ooster-Spoorweg) in het stationsgebouw buiten de Willemspoort te Amsterdam in het openbaar aanbesteed het maken van de aardebaan met de spoorbaan, de kunst en eenige andere werken, van de greus der gemeenten Apeldoorn enVoorst tot aan de aansluiting aan den staats- De heer Kleijn, president van het Comité, beklimt het geïm proviseerde gestoelte; een op de Atsjinezen veroverd kanon; hij spreekt ongeveer in de volgende bewoordingen den strijders en de verzamelde menigte toe: „Toen ik op den elfden Mei van het vorige jaar de terugkee renden namens vele ingezetenen van Batavia op deze zelfde plaats begroette, wees ik er op dat er geen sprake was van lauweren, kransen en triumfkreten, maar dat velen het bewijs wilden leveren het pogen en beleid op prijs te stellen, ook al was het gewenschte resultaat niet verkregen, dat zij wilden toonen hoezeer de moed gewaardeerd werd en dat het terugkeeren aan geene andere oorzaken werd toegeschreven dan aan de overmagt der natuurkrachten. Ik sprak toen de hoop uit dat weldra Neêrlands vlag op Atsjin's bodem zoo stevig door ons dapper leger zou worden geplant, dat geen menschelijke kracht haar ooit zou knnnen afrukken en dat zij het kenteeken zou zijn van vrede, beschaving en geluk. Nu heeft uwe ontvangst een feestelijker aanziennu kwamen wij u tegemoet in feestgewaad; nu mogt Batavia's schoone vrouwen schaar u en uw vaandel met bloemen sieren; nu klonk u op uwen togt het „hoera" vrolijk tegen; nu worden u niet alleen door Batavia feesten en uitspanningen aangeboden, maar uit geheel Indië zijn wij gesteund om n een blijden intogt te bezorgen. En waarom Omdat aan het eerste gedeelte der voor een jaar uit gesproken hoop is voldaan; omdat Neêrlands vlag, op Atsjins veste geplant, veilig is onder de hoede der daar achtergeblevenen. Die vlag zal daar blijven uitwaaijen, zoolang Nederland zal blijven bestaan, totdat de laatste der onzen het verdedigend wapen in zijne stervende handen zal zien verbrijzelen. De volkeren zullen het aanschouwen, dat nog de moed der vaderen is blijven voortleven in het nageslacht en nog altijd de leus van Nederland en Oranje: Ik zal handhaven" waarheid is. Wij bidden dat daar, waar onze vlag zich ontplooit, beschaving, nijverheid, handel en landbouw zich krachtig zullen ontwikkelen. Het terugzien op hetgeen gij weêr voor Neêrlands roem hebt gedaan, is echter vermengd met droevige herinneringen. Bij het verlies van zoovele dappere wapenbroeders en edele mannen, die voor Vaderland en Koning het leven lieten, wordt een traan aan hunne nagedachtenis gewijd, die zich ook het mannenoog niet behoeft te schamen, die het gevoelig hart tot eer verstrekt. Met eerbied en stille vereering roepen wij de dooden voor onzen geest en brengen hun onzen dankbaren afscheidsgroet: mogen zij rusten in vrede! Hunne betrekkingen en vrienden zullen troost vinden in de zekerheid dat, in de jaren van bloedige oorlogen, eene Ver- eeniging voor hen zorgde, die onze eeuw tot eene onvergankelijke eer strekt; dat mannen, doordrongen van mensehenliefde, hen lief-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1