Binnenland. Uit Atsjin vernemen wij, schrijft de Penang Gazette van den 16 Mei, dat Panglima Polim schijnbaar opgehouden heeft actief op te treden tot de verdediging van zijn land tegen de Nederlanders, en, hoewel hij tot dusverre nog geene stappen tot toenadering heeft gedaan, gelooft men toch dat hij niet zulke vijandelijke gevoelens meer jegens hen koestert als eenigen tijd geleden. Het onthaal, dat de van Atsjin teruggekeerde troepen den 5den 's namiddags op het Waterlooplein was bereid, zette de kroon op het werk van de talrijke bemoeijingen, waarmede het Comité zich namens de burgerij belast had. Reeds bij den eersten aanblik zag het er op het ruime veld regt feestelijk en gezellig uit. Rondom de kolom van Waterloo, tegenover het sociëteitsgebouw Concordia, waren verschillende tenten opgerigt, waarin overvloed van dranken en versnaperingen voor de krijgers beschikbaar werden gehoudenop eenigen afstand bestond gelegenheid, tot mastklimmen en andere vermakelijkheden, waarvoor prijzen waren uitgeloofd; het geheel werd opgeluisterd door bataillons- muziek, gammelang en waijang. Aan ieder soldaat was een bon ter hand gesteld, waarop hij zich naar verkiezing aan wijn, brood, vruchten, sigaren, enz. kon te goed doen. Om vier uur was het terrein voor de strijders toegankelijk en werden de te Meester Cornelis in garnizoen liggende met een extra-trein aangebragt. In elk der tenten hadden eenige jonge dames, indezelfde bevallige costuum uitgedost als waarmede zij Zondag jl. de terugkeerenden tegemoetkwamen, bereidwillig postgevat om, bijgestaan door de heeren van het Comité, de verlangde ververschingen tegen de uitgereikte bons in te ruilen Gaandeweg nam de opgewekte stemming toe en ver meerderde het aantal belangstellende wandelaars, die in bonte mengeling tusschen de feestvierende krijgslieden zich op het terrein bewogen, en onder welke ook de leger commandant en de generaals opgemerkt werden. Met gre tigheid werd van de kostelijke gaven gebruik gemaakt, zoodat spoedig de ruime voorraad uitgeput en de inwendige mensch door spijs en drank gesterkt was. Nadat de duisternis was gevallen, werd het terrein door Bengaalsch vuur verlicht, luchtballons en vuurpijlen werden opgelaten en een chassinet, waarop „hulde aan het leger", schitterend verlicht. Omstreeks 7 uur was het feest afgeloopen en zeker tot genoegen van de gasten, onze dappere krijgers, en van de gastvrouw, Batavia's menschlievende burgerij. Aan allen komt veel lof toe: aan het Comité, zoowel heeren als dames, omdat het zich op waardige wijze van zijn mandaat gekweten en de eer der burgerij uitstekend heeft opgehouden; aan de manschappen, omdat zij getoond hebben, ondanks de vrees van eenige preutschen, zich volkomen bewust te zijn van de plaats waar en de personen tegenover wie zij zich bevonden. Zonder dat het noodig was eenigen buiten gewonen maatregel van voorzorg te nemen, hebben zij zich ordelijk gedragen en niemand aanstoot of ergernis gegeven. Er heerschte alom een opgeruimde toon, men zong en schertste. Zij toonden de hun bereide ontvangst ten volle waardig te zijnzij gaven blijken van stille dankbaarheid door hun ingetogen gedrag. De onderofficieren kwamen en corps den president van het Comité in passende woorden hunne erkentelijkheid betuigen voor de bewijzen van waar deering, waarvan zij het voorwerp waren. Wij hebben nog verzuimd melding te maken, dat aan het einde van het plein een ruime tent was geplaatst, waar de dames en heeren van het Comité gedurende het onthaal der troepen en ook nog eenigen tijd daarna vertoefden ook daar werd uit eigen bijdragen (en niet uit de inge schreven fondsen, zooals de bewering van sommigen zeer onjuist luidde) een glas champagne geschonken aan officieren, dames en leden der commissie; het gebruik, dat anderen daarvan ongevraagd meenden te mogen maken, moet als zeer ongepast en onwelvoegelijk bestempeld worden. (Indiër.) HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Junij. Aan boord van de mailboot Koning der Nederlanden, gisteren avond van Batavia alhier aangekomen, bevindt zich als passagier de luit. ter zee 1ste kl. C. J. Marinkelle, adjudant van wijlen den generaal-majoor Kohier en van den luitenant-generaal van Swieten, respeptiyelijk bij de eerste en tweede expeditie tegen Atsjin. V fr, Bij het schijfschieten van Zr. Ms. instructie-vaartuig Vulkaan op de Hors, is gisteren middag een matroos 2de kl. door het opzijslaan van een geweerkogel zoodanig getroffen dat hij onmiddelijk dood was. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer G. A. Haremaker, geb. alhier, na verdediging van een academisch proefschrift „Een geval van chronische lever-antrophie. Z. K. H. Prins Alexander heeft jl. Dingsdag zijn buitenlandsche reis reeds aanvaard. De minister van Buitenl. Zaken, baron Gericke, is, volgens het U. D., naar Zwitserland vertrokken om met Z. M. den Koning te beraadslagen. Het dividend der Nederlandsch Indische Spoorweg- Maatschappij, over het boekjaar 1873, is vastgesteld op f 28 per aandeel van f 1000. Op de jaarlijksche paardenmarkt te Schagen waren jl. Maandag 230 paarden aan de lijn; de prijzen varieerden van f 60 tot 575, de handel was niet zeer levendig. Jl, Dingsdag is te Noordscharwoude het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den geachten hoofdonder wijzer dier gemeente, den heer A. van den Eelaart, die gedurende een tijdsverloop van dertig jaren op zeer ver dienstelijke wijze werkzaam was ter opleiding van de school jeugd zoowel als van de kweekelingen, die zijne normaal lessen bijwoonden. Bij zijn graf werd door den predikant dier gemeente en den heer Hombrink, hoofdonderwijzer te Zuid schar woude, eene welverdiende hulde aan zijne nage dachtenis toegebragt. De drukke werkzaamheden met het inleggen van ansjovis te Monnikendam spoeden ten einde. Er zijn aldaar circa 12,500 ankers ingelegd (elk anker telt tusschen de 3200 a 3500 ansjovissen). Jammer dat juist in het midden van de vangst een langdurige windstilte kwam, die het visschen onmogelijk maakteook de daarop volgende koude was zeer nadeelig, meer dan het dubbele was anders aan gebragt. De hooge prijzen, ad f 26 het anker, die men voor de nieuwe ansjovis besteedt, moeten vooral aan de vele speculatiën in dat artikel worden toegeschreven. Door de commiezen der posterijen te Amsterdam zijn adressen gerigt aan. de Tweede Kamer en aan den minister van Financiën, om aan te dringen op verbetering van hun lot. -Groote feestelijkheden zijn te Amsterdam in 't verschiet. In Julij a. s. wordt nl. het 25jarig bestaan van het Park, in Sept. e. k. het lOjarig bestaan van het Paleis van Volksvlijt feestelijk herdacht en gevierd. Men leest in het Handelsblad van gisteren „Er wordt hier ter stede thans over niets zooveel gesproken, als over de duizenden, die de een heeft gewonnen en dus de ander heeft verloren in „dividenden Handelmaatschappij", waarin een ergerlijke windhandel wordt gedreven. De transactiën zijn niet anders als spel en berusten op geenerlei reëelen grondslag. Het kapitaal der Handelmaatschappij is in ongeveer 30000 aandeelen verdeeld en toch worden er dividenden op honderd duizenden aandeelen ter beurze verkocht. Het zijn niet de aandeelhouders, die aldus het te verwachten dividend zoeken te realiseeren, maar specu lanten, die reeds talrijke maanden vddr dat het dividend bekend kan zijn, in den wind koopen en verkoopen, om op bepaalde tijden het verschil met elkander af te rekenen. De kolossale omvang, welken deze windhandel in den laatsten tijd heeft gekregen, en die aan den tijd der Rubbles en van den tulpenhandel herinnert, strekken der Amster- damsche beurs tot oneer. Wij gelooven, dat het dringend noodig is dat ieder, die iets kan doen tot beteugeling dezer onzinnige speculatiën, welke alligt tot verkeerde practijken leiden, daartoe medewerke. Wij van onze zijde zullen voortaan in ons beursberigt geen noteering van dividend- Handelmaatschappij opgeven. Maar wij gelooven, dat de Handelmaatschappij zelve, die aan de speculatiën natuurlijk doodonschuldig is, er veel toe zou kunnen bijdragen om het kwaad te verminderen, indien zij bij de aanstaande wijziging der „Artikelen van overeenkomst" de maandelijksche open baarmaking harer balans invoerde, gelijk dit bij andere groote instellingen van dien aard het geval is." Jl. Zondag zijn uit Amsterdam per Oosterspoorweg naar BussumHilversum en Baarn vervoerd ongeveer 4000 personen. Bij veiling hebben 406,00,90 hectol. koolzaad in het Wijkermeer opgebragt f 77.997, en 445,46,80 hectol. in den Spaarndarnscheu polder f 53,537. Men schrijft aan de Leidsche Crt.: ,Er wordt zeer naar regen verlangd, want het is droog. Daarbij komt dat de noordewind en veel zonneschijn de droogte hebben bevorderd, terwijl het weer toch schraal bleef en alzoo groeizaamheid ontbreekt. In den laatsten tijd daalde de thermometer na zonsondergang beduidend en waren de nachten zeer koud. De met eene heldere lucht spoedig afgekoelde temperatuur ging met nacht vorst gepaard. Met vochtige weersverandering zouden de aardappelen, die tevens klein van stuk zijn, en waarvan de verzending nog niet ruim is, spoedig zwellen en alge meen verzonden kunnen worden. Het graan, het koolzaad en het vlas, inzonderheid boonen en erwten, bloemkool en andere gewassen hebben veel behoefte aan regen. In de kweekerijen en tuinen is het de planten en gewassen aan te zien, dat zij veel van hun frischheid verloren hebben, als een gevolg van droogte en schrale wind. Toch beuren de rozestruiken tot dusver het hoofd fier omhoog en bieden een aantal bloemen en knoppen te genieten aan. Het gras staat schraal op de weilandenhooggelegen stukken beginnen reeds te verdorren. De hooibouw is gunstig. Er wordt over het algemeen voordeelig gemaaid en het hooi voor spoedig binnengehaald. Zoo onbeduidend als de groeizaam heid was in het grootste gedeelte van Mei, zooveel ver goeding schonk daarvoor liet weer gedurende het laatste gedeelte van die maand en het begin van Junij." Uit eene mededeeling, in de zitting van den gemeenteraad te 's Hage blijkt, dat de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij voornemens is, hare lijn tot Scbeveningen door te trekken en aldaar een station te plaatsen. Men meldt uit Hellevoetsluis dd. 19 Junij aan het D. v. Zh. Sedert de werving ook opengesteld is voor vreemdelingen hebben zich in deze en de vorige week negen personen als matroos aan de marinedienst verbonden, waar onder Engelschen, Nooren en Denenhet verhoogd handgeld schijnt hieraan veel deel te hebben. In het groot stedelijk badhuis te Schevingen is jl. Zaturdag eene Russische familie aangekomen, die tot Scbeveningen de reis heeft gedaan met hare eigene stoom boot, welke thans in het kanaal ligt. De gewezen notaris P. is jl. Dingsdag door de arrondissements-regtbank te Rotterdam, wegens misbruik van vertrouwen, veroordeeld tot 10 maanden celstraf en 3 geldboeten elk van f 12.50 en vijf jaren verlies van burger- regten. Diep ontroerd hoorde de beklaagde de voorlezing van het vonnis aan, die ruim een uur duurde, en in een deerniswaardigen toestand werd hij de regtzaal uitgeleid. In het Westland kan men voor alsnog niet aan al de opgegeven orders voor nieuwe aardappelen voldoen, daar de vraag voor Engeland meer en meer uitbreiding krijgt. In het algemeen toch is de knol in de laatste dagen weinig of niet in grootte toegenomen en zou een malsche regen zeer gewenseht wezen. Niettegenstaande dat alles, worden toch bij duizenden halfmuds manden (zoogenaamde kinnen- manden) nieuwe aardappelen naar de verschillende havens van .Groot-Brittannië verscheept en laat het zich wel aanzien, dat in deze week dat op nog ruimer schaal zal kunnen plaats vinden, te meer nog, daar de handelaren in het Westland zeer gezind zijn tot verkoopen, doordien het te verwachten is, dat zeer spoedig groote aanvoeren uit de Geldersche streken zullen opdagen. Men meldt ons uit Utrecht, dd. 23 dezer: „Zijn er zoovele feestdagen voor onze stad, waarlijk heden was dit niet het geval en merkbaar is de indruk, die velen ondervinden als ze de zalen van Themis betreden; twee jongelieden uit den deftigen burgerstand op de bank der beschuldiging, een ernstige regterschaar, de procureur- generaal en de substituut-griffier voor ons, twee advocaten gereed om met allen ernst de taak te aanvaarden, achter ons het talrijk opgekomen publiek en naast ons de gere serveerde plaatsen bezet met mannen, die zelden eene zit ting bijwonen. „Die sta zie toe dat hij niet valle," spreekt eene stem in ons, als de substituut-griffier de uitvoerige acte van beschuldiging voorleest en de eerste beschuldigde, v. H., met onverschilligen blik rondziet, terwijl de tweede, met de hand aan het hoofd, het publiek den rug toekeert. Al is hij onschuldig, toch beseffen wij de smart, die deze zaak aan velen en vooral aan zijne moeder moet geven, en we zien het met innig medelijden, want de 26jarige jonge man is in eene stad als deze blootgesteld geweest aan vele verlokkende stemmen, die al werd de vrees van velen niet bewaarheid, dat hij betrokken geweest is in de oorzaak van den brand, die beider gebouw en zaak ver woestte, zich toegaf aan meer dan gewone uitspanningen. We deelen ook in den rouw van de familieleden, die hier voorname handelaars zijn, en dezen dag als een der bit terste zullen gedenken, en zouden zoo gaarne dien vrij- moedigen blik zien neerslaan, al is hij aan het feit on schuldig waarvoor thans de regterschaar optrad. Die lange acte van beschuldiging toch, van 1| uur ruim, zij bevat veel dat hem niet tot eer verstrekt. Wij zullen niet ver der uitweiden over deze zaak, doch het slot der acte aanvoeren, waar het vermoeden wordt uitgesproken, dat, om de hooge assurantie-penningen te genieten, het goed van hem en anderen aan het vuur werd prijs gegeven en het leven van buren in gevaar gebragt. De gemakkelijke wijze, waarop de assurantie met hem gesloten werd, is welligt de oorzaak van het gebeurde, en zoo als we bij den aanvang zeiden, het leven is zoo vol afwisseling van vermaken, dat menigeen daarvan het slagtoffer werd. Ruim 80 getuigen zullen thans voorkomen, om daarna den eisch van den procureur des Konings en de pleidooijen van de beide met eere bekende verdedigers, de hh. Dumosch en Melvill van Lynden te kunnen hooren. Moge de uitspraak der vierschaar naar geweten kunnen zijn: Niet schuldig! En nu betreden wij een ander terrein aan de oostzijde der stad; wij vinden daar eene nieuwe industriële inrig- ting, die niet alleen onze stad, maar ons geheele land alle eer aandoet, de fabriek van uurwerken van de hh. Haak en Duprat, reeds vroeger te Rotterdam bestaande, waarvan een firmant uitgetreden en vervangen is door een bekwaam stad genoot, den heer Grüber. De juistheid der uurwerken van die fabrikanten is algemeen erkend en menige Noordhol- landsche plaats zou zich verheugen als ze dergelijken rijk was. Te Weenen met groote onderscheiding vereerd, lokt degelijk werk en billijken prijs ieder uit; hier toevende zouden wij u tal van uurwerken kunnen aanwijzen, die de firma eer aandoen, en bij een bezoek aan Utrecht zullen wij u in de fabriek gaarne introduceerenwe weten dat ook ten uwent een geest van vooruitgang is, die alle eer verdient. Nog korten tijd en Utrecht gaat den zomerslaap houden, in tegenoverstelling van vele dieren; de aanzienlijke wijken worden ledig en de villa's te Zeist, Driebergen, enz. zijn weder in alle pracht. Nog jagen hier eeff tiental vier spannen voorbij, waarin de jonge academieburgers eenen gepromoveerden broeder vergezellen; weldra gaan ze allen ook heen. De hooggeleerde heeren gaan naar het buiten land en naar congressen, en de studenten gaan uitrusten van hunne vermoeijende studiën, om in September weder te komen zien waaraan ze zich alsdan zullen wijden. De verkooping van hooigras en de verpachting van de naweiden van de verschillende landen in en om de provincie Utrecht, is voor het grootste gedeelte afgeloopen men betaalde voor het hooigras per bunder van f 120 tot 140, terwijl de naweide gemiddeld voor ieder stuk vee f 10 tot f 15 gold. In de provincie Utrecht wordt in hoofdzaak voor de Engelsche markt tegenwoordig veel zoetemelksche kaas verkocht, waarvoor zelfs tot f 30.per 100 pond betaald wordt. In den namiddag van jl. Donderdag is het driejarig kind van een seinwachter aan den Oosterspoorweg door de locomotief van een aankomenden trein in de nabijheid van Amersfoort doodelijk getroffen. (U. D.) Bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Amersfoort zijn 1906 stemmen uitgebragt. Er moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren jhr. mr. M. M. van Asch van Wijk, die 909, en mr. W. baron van Goltstein, die 823 stemmen bekwam. De heer mr. G. M. van der Linden verkreeg 148, de heer Pijnappel 25 stemmen. Te 's Bosch wandelde jl. Dingsdag middag een kin dermeisje van ongeveer 13jarigen leeftijd met een slapend kind van eenige maanden op den arm. Bij ongeluk liep haar eene vrouw tegen het lijf, waardoor zij 't kind uit den arm liet glippen, dat met het hoofdje op de steenen neerkwam en op de plaats doodbleef. Jl. Maandag namiddag omstreeks half vier barstte te Wamel een felle brand uit, die in korten tijd zulk eene uitbreiding kreeg, dat tusschen de 20 en 25 woningen in de asch zijn gelegd. Naar men verneemt, is de brand ontstaan in het huis door den veldwachter bewoond. De oorzaak is echter tot nog toe onbekend. Ofschoon de R. K. kerk wel eenig gevaar liep, is zij, evenals alle huizen in de kom van het dorp, gespaard gebleven. Ten 8 ure was men den brand meester. Te Beekbergen heeft iemand, die een zwerm bijen stond te bewonderen, welke in een boom gevlogen was, den geheeleu zwerm tengevolge van een windvlaag om de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2