Benoemingen, enz. STATEiV—GE\ERAAL. B u i te n 1 a n d. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. Stoomvaart-Berigten. SCHAGER MARKT van HEDEN. f ooren gekregen. Gelukkig was een pomp in de nabijheid en vlugtten de pikante diertjes voor 't water, maar de onge lukkige waarnemer van 't bijenleven beeft een hoofd als drie. De Zw. Crt. spreekt het 'nerigt van de aanhouding van den voormaligen directeur der Overijsselsche bank, L. E. J. Scheurleer, bepaald tegen. In de N. Kamper Crt. wordt de volgende geschie denis, onlangs te K. voorgevallen, medegedeeld: Zeker iemand was gefailleerd en derhalve moest de boedel verzegeld worden. De kantonregter begaf zich naar de woning van den faillant, met hem de griffier en de deurwaarder, terwijl aan den griffier werd overgelaten niet de noodige forma liteiten de zegels op te leggen. Schrijftafel, kastjes cn tafellade waren bereids van zegels voorzien, toen het scherpe oog van den griffier op den achtergrond der woning een deur ontdekte, welke hem een kast in den muur deed vermoeden. Vol waardigheid naderde hij met zegel, lak en kaars. Krak! daar heeft de geoefende hand het band en zegel aangebragt. Dan naauwelijks zit het zegel of binnen uit de kast roept eeu benaauwde stem: „Bezet!" De griffier kijkt vol verbazing op. „Hoe bezet? En wat hebt ge daarbinnen dan te doen?" „Wat ik doe?" „Ja, waartoe ben je in die kast gekomen?" „Maar dat is immers geen kast!" „Drommels, en de zegels zitten er op." „Nu, neem ze maar, zoo gaauw als het kan, weêr weg!" „Het ambtszegel afnemenOngelukkige, waar denk je aan Artikel dit en dat van het strafwetboek bepalen daarop een strenge straf; nooit!" „Maar ik kan hier toch niet blijven totdat de ontzegeling zal plaats hebben." „Heb maar wat geduld, ik zal den kantonregter raad plegen." De griffier ging naar den kantonregter, deze viel bijkans om van lagchen, toen hij van deze splinternieuwe zaak kennis droeg. Men ijlde heen om den gevangene te bevrijden. Intusschen waren er eerst een paar uren verloopen. Op het vierde noordelijk zendingsfeest, dat Woensdag den 8 Julij in het Asserbosch zal worden gehouden, zullen als sprekers optreden de heeren E. Cesar Segers, pred. te Leiden, die het feest opent; dr. A. Kuijper te Amsterdam, die de feestrede uitspreektds. Creutzberg te Arnhem, over evangelisatie; ds. de Graaff, te Amsterdam, over Livingstone; ds. W. G. Smith, te 's Hage, over Polynesiads. A. van Toorenenbergen, te Groningen, over de buitenlandsche zendinggenootschappen; T. M. Looman, te Amsterdam, over de binnenlandsche genootschappen; J. H. Gunning, te 's Hage, over de natuurlijke leefwijze; Gerth van Wijck, te Groningen, over Nieuw-Guinea; de zendeling A. Schreiber, over Sumatra; J. Hessels, te Bedum, over Madagaskar; prof. A. Brummelkamp, te Kampen, en C. de Wilde, te Schiedam, welke beide laatsten de slotredenen uitspreken. De kortste nacht heeft zich dit jaar op treurige wijze gekenmerkt door een zoo strenge vorst als slechts hoogst zelden zelfs in het vroege voorjaar wordt waargenomen. Van alle kanten komen de treurigste berigten in omtrent de schade, die deze nachtvorst aan den te veld staanden oogst in het zuiden van Groningen, in Drenthe, Overijssel en Gelderland heeft veroorzaakt. Als wij, zegt de Veend. Crt., den omvang der schade in cijfers zullen brengen, dan schatten wij dien minstens op 5 tonnen gouds, alleen wat het aardappelengewas betreft. Wij stellen dan den geheelen verbouw in de Veenkoloniën op slechts 2 millioen mudden a f 1 en 25 pCt. verlies. De boekweit is op de zandgronden overal totaal weg, terwijl die op veenbodem, voor zoo verre reeds boven den grond, ook geheel verloren is. Gelukkig heeft de rogge uitgebloeid en korrel gezet. Op de overige veldvruchten schijnt de vorst geen invloed te hebben gehad, schoon die zoo erg is geweest, dat bruggen en draaijen tegen het opkomen der zon in een winterkleed gehuld schenen en het gras in de weide stijf van ijzel was. In de nalatenschap van een ongehuwde dame te Herve (bij Luik) heeft men stapels koopwaren van allerlei aard gevonden, alles nieuw en de meeste nog voorzien van de kaartjes van de magazijnen, waaruit zij gekomen waren. Hoeden, gemaakte japonnen, mantels, omslagdoeken, enz. telde men bij honderden en men berekent de gezamenlijke waarde der voorwerpen op 80 a 100,000 francs. Henri Rochefort heeft bedankt voor een banket, dat zijne Londensche vrienden hem dezer dagen wilden aanbieden, en gezegd dat het tegenwoordige oogenblik niet geschikt is om feest te vieren en dat men liever het beschikbare geld moet besteden tot leniging van de armoede waaronder de Communisten in Nieuw-Caledonie lijden. Volgens de Times, zou Rochefort eerstdaags naar Zwitser land vertrekken. Jl. Zaturdag is het eerste nummer van Rochefort's Lanternete Genève uitgekomen. Door de hagelbui, welke Zaturdag voor acht dagen Milaan teisterde, werden niet minder dan veertien menschen gekwetst. Berigten uit Spanje maken melding dat de Carlisten wederom in het N. O. van Katalonië geslagen zijn. In het meer Michigan bij Milwankee, is een ziekte uitgebroken onder de visschen; men ziet ze bij millioenen dood op het water drijven. De oorzaak ligt in eene soort van trichinen. De verkoop van zieke visch is verboden. De geldcrisis van 't vorige jaar, in sommige hoofd steden van Europa ontstaan, doet nog altijd haar invloed gevoelen maar werden er fortuinen verloren, 't beteekent nog weinig bij hetgeen in Amerika voorviel. Het getal kooplieden dat over 1873 in de Vereenigde Staten bankroet maakte, bedraagt 5783, het passief bedroeg 228,499,000 dollars. Alleen in de stad New-York bedroeg het passief 90 millioen, tegen 20 millioen in 1871. Tot hoofdondevwijzeresse te Bakhuizen is benoemd mej. Kro- neman, te Zaandijk. De off. van gez. 2de kl. B. Léon, dienende aan boord van de monitor Tijger, wordt met den 15 Julij a. s. op non-activiteit gesteld en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den off. van gez. 2de kl. S. F. Kruijt. Eerste Hamer. De afdeelingen der Kamer hebben gisteren een aanvang gemaakt met het onderzoek van de verschillende wetsontwerpen haar door de Tweede Kamer toegezonden. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 23 Junij. In deze zitting zijn de vijf aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomendaaronder behoort de goedkeuring van het tractaat wegens de aansluiting van den spoorweg NienweschansIhrhove. Op de vraag van den heer Idserda of de minister van Financiën bereid zou zijn de afschaffing van den zeepaccijns alsnog te behandelen, heeft deze, met het oog op de politieke crisis en de mindere wenschelijkheid om zijn eventueelen opvolger te binden ten aanzien van plannen nopens eene herziening van het belastingstelsel, geadviseerd om het ontwerp niet te behan delen. De heer Idserda verklaarde nu geen voorstel te zullen doen en constateerde tevens dat de minister van Binnenl. Zaken zijne beloften vervuld had tot indiening der wet tot uitbreiding van het spoorwegnet. Hierna is de Kamer uiteengegaan. Frankrijk. De acclimatatie-tuin iu het Bols de Boulogne heeft een belangrijke aanwinst gedaan in een curieus dier, name lijk in een klein wit olifantje, dat niet grooter wordt. Het is slechts één meter hoog en weegt naauwelijk 100 kilo. Bij Colmey, departement Meurthe et Mosselle had dezer dagen een tragische gebeurtenis plaats. Zes smokke laars waren het langs die plaats stroomend riviertje over getrokken. Op den linkeroever gekomen, zetten zij hunne waar op den grond, ten einde de schoenen en kousen, die zij voor het doorwaden der rivier hadden uitgetrokken, weder aan te doen. Terwijl zij hiermede bezig waren 't was 2 ure in den nacht werden zij plotseling door de grenswachters^ overvallen. De smokkelaars lieten hunne waar in den steek en trachtten door de rivier naar den overkant te ontkomen. Aan twee hunner gelukte dit, maar in de onmiddelijke nabijheid was een diepte en on verwachts verdwenen vier der ongelukkigen daarin. Eerst twee dagen later gelukte het de lijken te vinden. Onder de verdronkenen was ook de chef der bende, Bechel genaamd, afkomstig uit Belgisch-Luxemburg. Hij was slechts een paar dagen geleden uit de gevangenis ontslagen, waar hij eenigen tijd had doorgebragt wegens smokkelhandel. Dnitschla&d. In een der voornaamste manufactuurmagazijnen van Berlijn bestaat de gewoonte om van tijd tot tijd de dames-koopsters een klein geschenk aan te bieden. Bij de invoering van den meter ontvingen de dames een behoorlijk afgeteekende ellemaat. Thans deelt de eigenaar waaijers van stroo vervaardigd uit en tegen 't najaar belooft hij een kookboek, 't Wordt gedurig moeijelijker om iets uit te vinden wat door nieuwheid de aandacht trekt. Waarschijnlijk is dit denkbeeld aan een Amerikaan ontleend; de eigenaar had er succes mede. Naar de Kreuzzeitung verneemt, is de doopplegtigheid in de familie van den Vorst von Wied, die door den Keizer van Duitschland zal worden bijgewoond, tot den 30 Junij a. s. uitgesteld. Oostenrijk. De Weener bladen vermelden de aankomst op den 21 dezer van de Koningin der Nederlanden in de Boheemsche badplaats Mariënbad. De geneeskundige leiding der bad kuur van II. M. die onder den naam van gravin van Buren reist is aan den badarts dr. Porges opgedragen. Het aantal badgasten te Mariënbad bedroeg den 20 dezer reeds nagenoeg drieduizend. Een ontzettend onheil viel den 2 dezer in een ijzer gieterij te Föhrau, in Stiermarken, voor. De meeste werk lieden en smelters waren bezig, met op kleine rolwagens klompen oud ijzer ter versmelting naar den hoogoven te brengen. De spoorstaven liepen langs een vrij steile helling regelregt naar 't zoogenaamde „inleggat," waar 't gesmolten ijzer afgeschept en telkens weêr nieuwe brokken ter smelting worden aangebragt. Toen nu verscheidene werklieden, de waarschuwing van den opzigter Wolf in den wind slaande met twee der zwaar beladen, door acht hunner voort- geschoven wagens vlak achter elkander aansnelden, weken de sporen onder den last uit, de wagens raakten er af en stortten, behalve drie werklieden, den opzigter zeiven en twee „mengers," die aan de rand van het pad stonden, medesleurende, neder in den met vloeibaar ijzer gevulden oven. De ongelukkigen laten zes weduwen en vijftien weezen na. G G >-5 Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. .SP a ,3 8 S o a? t> Toestand van de zee. Stand. J Afw. Stand. Afw. 24 12 zzw. 4k. 758.68 - 2.14 17.5 - 0.9 0.85 Slecht. 25 8 zzw. 3 759.00 - 1.76 14.9 - 1.8 0.79 II 25 12 zwtz. 6 758.77 - 1.99 16.9 - 1.7 0.72 weingolv it Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD.- Geene. GETROUWD: P. A. Radijs, en A. Bergtop. A. Koomen en K. Aenee. B. van der Hulst en M. W. Furst. K. Dekker en P. van der Velde. B. Strikker en G. J. Mooij. J. Keijzer en M. Westerhof. BEVALLEN; M. E. Goederman, (D.). F. Dilg, geb. Hooger- heide, (Z.). J. T. Smid, geb. Vermeer, (D.). N. Grimijser, geb. Bakker, (Z.). D. Bouvet, geb. Sporrij, (Z.). OVERLEDEN: H. C. E. Bruin, 16 dagen. J. Adams, 66 jaren. J. Overbeek, 16 maanden. S. A. Knuijvers, geb. Bom, 39 jaren. M. G. Langeveld, 19 jaren. J. Jansma, 23 jaren. van 17 tot 24 Junij 1874. ONDERTROUWDCornelis Amse, van den Helder en Hendrikje Brouwer, alhier. GETROUWD: Hendrik van Heerwaarde en Marretje Barhorst. Jan Plaatsman en Trijntje Leien. Cornelis Timmer en Anna Cor- nelia Keijzer. GEBORENAlbert en Dirk, zoons van Cornelis Eelman Az. en Neeltje Dijksen. Jan, zoon van Jan Boon Dz. en Immetje Schram. Neeltje, dochter van Albert Kooiman en Hiltje Zuidewind. Mar retje, dochter van Jacob Bakker Az. en Neeltje de Boer. Cornelis, zoon van Sijbrand Ellen en Antje Visser. Marina, dochter van Pieter Bakker Gz. en Dina Kooijman. Willem, zoon van Jan Dekker Sz. en Martje Zeijlemaker. OVERLEDEN: Geene. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Weêrsgesteldhcid: 24 Junijl2 u. Ligtbew.,ben., mooi,donder in de verte 25 Junij 8 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 25 Junijl2 u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Mei. Madura. B.Ordeman. Batavia via Suez. 24 Junij. 24 Junij. JeannetteMarianneLouise.* J. P. P. Jurjens. Atsjin via Newcastle. 24 Junij. 24 Bel Stewart.* R. Purdy. Sydney. 25 Junij. Paul.Const.Eleonore. P.H.Blom. Batavia. Liggen ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst 24 Junij. Amalia. K. Bakker. Duinker&Goedkoop. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. LordAshburton. R. Masey. Japan. Rijst. Duinker&Goedk. Lepanto. W. Cundy. Samarang. Stukg. RobertStride. J. Smith. Seaham. Steenk. vanVliet&Co. Londonderry. W. Slatcr. Sunderlaud. Duinker&Goedk. Carbon. G. Reston. Newcastle. ZurMiihlen Co. Kon.derNederl. M.C.Braat. Batavia via Suez. St\^g. de Vries Co. Helena, J. Thoosen. Helsingfors. HrVut. Amons Co. De Koning der Nederlanden is gisteren in den laten avond alhier van Batavia aangekomen. De Holland is den 22 dezer des namiddags Malta gepasseerd. De Prinses Amalia, van hier naar Batavia, passeerde den 23 dezer 's morgens Sagres (kaap St. Vincent). De Sumatra, van Java naar Holland, is wegens gebrek aan kolen door het stoomschip Red Gauntlett te Aden binnengesleept. liATERE BERIfiTEX Aan boord van het hier in de haven liggend Engelsch barkschip Lord Ashburton bevindt zich een groote beer, waarvan de makheid ieders bewondering wekt. Sommige manschappen der equipage voeden het beest uit de hand en steken zelfs hun hand in den bek van het dier, dat evenals een hond geketend op het dek ligt. Gisteren vertrok van Amsterdam naar hier Zr. Ms. ramtorenschip Guinea, welke bodem de noodige voorzie ningen heeft ondergaan en thans weer voor eventueele diensten beschikbaar is. Men verneemt dat het wachtschip 1ste kl. Prins Maurits gedokt zal worden, ten einde te onderzoeken of het schip nog voldoende zeewaardig kan worden gemaakt tot het doen van kleine kruistogten, ter oefening van jeugdige schepelingen. Yoor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 14 tot en met 20 dezer in deze provincie 4 runderen uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, nl. 3 te Haarlemmermeer en 1 te Landsmeer. Yoor de betrekking van stads-muziekmeester en kapelmeester van het stedelijk muziekkorps te Alkmaar hehben zich aangemeld 15 sollicitanten waarvan door Burgemeester en Wethouders, in overleg met de commissie van toezigt over gemeld korps, aan den gemeenteraad zijn aanbevolen, de heeren: A. L. Gaillard, te Kampen; Jacob Kwast, te Amsterdam, en J. M. Otto, te Alkmaar. Dat in den laatsten tijd in den veehandel belangrijke zaken gedreven zijn, kan o. a. blijken uit het feit dat de heer S. Poot, veehouder te Beukelsdijk (onder Overschie), aan een Belgisch handelaar sedert primo Dec. jl., van zijne stallen heeft verkocht 338 stuks vette ossen voor eene gezamenlijke waarde van f 108,500, waarvan de laatste 130 stuks in één koop tegen f 325 per stuk. Men schrijft uit Vlaardingen aan de A. C., dd. 23 dezer „Volgens brief van den eersten haringjager, gedagteekend van den 16 dezer, waren er van de haringvisscherij geen gunstige berigten te melden. Het weder was koud en guur en hij had nog maar 1 ton haring aan boord, door stuurman Huisman van de logger Vertrouwen overgezet." De markt te Beusichem was den 23 dezer in vollen gang. Tot dien dag waren in het geheel aangevoerd 3434 paarden, waaronder 8 hengsten. De aanvoer was alzoo buitengemeen groot en menig paard heeft reeds van eige naar verwisseld. De handel was over het algemeen leven dig, en vreemde kooplieden, Duitsche en Engelsche, maar vooral Fransche, hebben tegen hooge prijzen groote aan- koopen gedaan. Voor goede paarden werd besteed van f 700 tot f 1000 en hooger. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren - Vette Rammen - Schapen - Lammeren f Bokken&Gqiten - MagereVarkens - Biggen Kippen .c. Eenden Boter per kop - Kaas per K.G. Kip-Eijeren per 100 - Eend-Eijeren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3