Dr. W. J. BLITZj, ADVERTENTIE N. EVANGELIE EN VRIJHEID. Turkije. Burg-er lijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Ingezonden inededeelingen. SCHAGElt MARKT van HEDEN. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Spanje. Burgerlijke Stand, Gemeente Texel. Stoomvaart- Berigten 285ste STAATS LOTERIJ. P. J. DUINKER. Chirurgien-Dentiste van Amsterdam, thans GERARD DOUWSTRAAT, Y Y, No. 156*, vertrok hij naar Italië als onderbevelhebber van het Spaansche leger, dat afgezonden werd om tot herstel van den Paus mede te werken. Zijne deelneming aan het opstellen van het adres, waarin het bijeenroepen van de Cortes werd verlangd, berokkende hem een verbanning naar de Kanarische eilanden; doch hij wist de uitvoering van dit vonnis te ontgaan en week naar Frankrijk. De omwenteling van 1854 bragt hem in Spanje terug, en na de verbanning van Maria Christina en de wederoptreding van Espartero werd hij tot directeur-generaal der artil lerie en tot maarschalk benoemd. O'Donnell behield hem, doch Narvaez wilde zijne diensten niet. In 1868 belastte Koningin Isabella maarschalk Concha met het landsbe stuur, op het oogenblik dat de opstand zou uitbarsten. Hij nam zijn ontslag toen de Koningin weigerde Marfori te verwijderen, en sedert leefde Concha als stil burger op zijne landgoederen, waar hij zich met het landbouwbedrijf onledig hield, totdat maarschalk Serrano hem het opper bevel gaf over het legerkorps dat de Carlistische positiën voor Bilbao moest bestoken. Na de bemagtiging van deze stad werd hij opperbevelhebber van het noorderleger, en op het punt van Estella aan de Carlisteu te ontnemen, werd hij door een hunner kogels doodelijk getroffen. Omtrent het in een telegram medegedeelde vergaan van de Turksche stoomboot Kars in de zee van Marmora ver neemt men in een berigt uit Konstantinopel van 23 Junij, dat die ramp in den nacht van den 19 op den 20 Junij, omstreeks één ure, is voorgevallen en het gevolg is geweest van eene aanvaring van dit vaartuig en van de Egyptische stoomboot Bahare. De schok was zóó geweldig, dat de Kars in tweeën spleet en bijna oogenblikkelijk zonk. Van de 300 van Konstantinopel naar Salonichi bestemde passa giers zijn slechts 38 gered. Onder de ongeveer 260 ver moedelijk verongelukte personen bevinden zich de kapitein en de eerste stuurman van de Kars, beiden Cephalonische Grieken, en verscheidene officieren van het Turksche leger. De Bahare was zwaar geladen en had bovendien zelve belangrijke schade bekomen, zoodat zij weinig tot redding der schipbreukelingen heeft kunnen toebrengen. Met moeite is zij jl. Zaturdag ochtend te Akhir-Capi binnengeloopen. Men hoopt, dat een kustvaarder, die zich in de nabijheid van het tooneel der ramp bevond, nog eenige der schip breukelingen aan boord heeft kunnen nemen. Amerika Volgens den Herald, heeft de president Grant van Spanje schadevergoeding geëischt wegens de teregtstelling der gevangenen van de Virginius. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDF. Setteur en R. G. Saurbeek. BEVALLENG. Smit, geb. de Beurs, (D.). B. Buijs, geb. Bijl, (Z.). A. Asjes, geb. Dekker, (Z.). J. Duinker, geb. Zwager man, (Z.). A. L. C. Bosse, geb. Muller, (D.). OVERLEDENGeene. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 17 April. 2 .Tulij. Ottolina.* W.Ouwehand. Batavia. 30 Mei. 1 Julij. Madura. B.Ordeman. Batavia via Suez. 2S Junij. Telanak. J. R. Lusink. Batavia. 2S Junij. 2 Julij. Carlo Borremeo. G. Cante. New-York. 1 Julij. Julius. K.Wijtsma. Suriname. 2 Julij. Antoinette. S.ILHoven. Batavia. Ligt ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoir.s'. 1 Julij, Vesta. B. H. Boer. Hoogl.&v.Kerw. Tjilatjap. 1 ii Pacific. C. Johnsen. van Vliet Co. New-York. 1 i, Vesta. K. Grunde. 1 Hitterö. S. O. Waage. 1 ii Seth. S. Tugnizza. Zur Mühlen Co. (Plaatsruimte betaaldj. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reële bediening tegenover hare geïntresseerden, het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. PER TELEGRAAF. 8 Paarden f 50al60 Ossen - a Stieren - 100a200 39 Gelde-Koeijen - 110a280 Kalf-Koeijen - 180a210 Vaarzen - 80al05 Hokkelingen - a 15 Nueht.Kalveren- 5a 17 Vette Rammen - a 122 Schapen - 22a 26 Lammeren f 8 a 12 Bokken&Geitena 12 MagereVarkens - 8 a 12 52 Biggen - 2 a 4 Kippen c. 50 a 80 Eenden - a Boter per kop - 75 a 90 Kaas per kilogram - 40 a 45 Kip-Eijeren per 100 -300 a Eend-Eijeren -310 a Getrouwd F. SETTEUR en R. G. SAURBEEK. Helder, 1 Julij 1874. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, mijne geliefde Dochter ANTJE, in den ouderdom van ruim 29 jaren. Zij, die de overledene gekend hebben zullen beseffen hoe zwaar mij ook dit verlies weder treft. Tevens betuig ik bij dezen mijn hartelijken dank aan Dr. BAKKER voor zijne bewezen geneeskundige dienst. Nieuwediep, 27 Junij 1874. Wed. A. B. SMIT, geb. Vermeulen. de president heeft het leger achter zich en alle conser vatieven, tot welke schakering zij ook behooren. De Eerste Kamer van de regtbank der Seine heeft vonnis geveld in de zaak van Courbet, als hoofdschuldige bij de omverwerping van de Vendömezuil. De regtbank heeft hem veroordeeld tot het betalen der schade door deze daad teweeggebragt, en die zal worden bepaald wanneer de kolom weder opgerigt is. Het leggen van beslag op hetgeen hij had te vorderen en op de verschillende voor werpen, die hij bezit, is goedgekeurd. Aangaande het onweder, dat de toeschouwers bij de wedrennen te Lyon heeft verrast, deelen de Fransche dagbladen tal van bijzondei beden me Je. Er zijn hagelsteenen gevonden, die 400 grammen wogen, terwijl de stad er in een oogenblik uitzag, alsof men in het midden des winters verkeerde. Alleen aan de planten in de serres begroot men de schade op 100,000 fr. Ook van andere plaatsen, o. a. Chlesles, departement Marne, komen dergelijke berigten in, waaruit blijkt dat meer dan de helft van den oogst vernield is en dat 12 uren na het onweder de velden nog bedekt waren met hagel. Te L'Etrat (Loire) werd een kind van 5 jaren op den schoot der moeder door den bliksem gedood. De rozenmaagd te Enghien is dit jaar mejufvrouw Anna Briffault, oud 18 jaren. Sedert jaren reeds verdient ze met de naald voor haar zelve en haar betrekkingen 't brood, daarbij is ze een voorbeeld van zedigheid. Met de bloemenkrans heeft men haar de som van 1254 frs. ter hand gesteld. De gezondheidstoestand der achtergebleven Engelsche soldaten op de Goudkust is bijzonder slecht. De Engelsche dagbladen dringen er zeer op aan, dat een gezonder garnizoens vesting dan Cape Coast Castle worde uitgekozen. De moeraskoortsen maken wekelijks meer en meer soldaten en officieren tot slagtoffers van het klimaat. Van het eerste West-Indische regiment b. v., dat achter was gelaten, omdat men hoopte, dat het lange verblijf der manschappen in West-Indië hen zou hebben bestand gemaakt tegen het klimaat, zijn reeds sedert het vertrek van sir Garnet Wolseley zes officieren gestorven en zijn negen zwaar ziek naar Europa gezonden. De doctor en een officier van controle zijn eveneens overleden en drie dezer laatste offi cieren eveneens ziek naar Engeland gezonden. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is jl. Maandag te Ems aangekomen om den Duitschen Keizer te bezoeken. De vrouw van den Russischen ambassadeur te Berlijn is jl. Zondag avond te Potsdam verdronken. Zij werd nog levend uit het water gehaald, maar stierf den volgenden morgen. De internationale cholera-conferentie teWeenen isdoorgraaf Andrassy met eene rede geopend, waarin hij op het doel der conferentie wees, de hoop uitsprak, dat het bereikt moge worden, en alle medewerking van de zijde der regering beloofde. De Russissche staatsraad, de heer Lenz, sprak daarop uit naam van de leden der conferentie een woord van dank. De heer von Gagern werd tot voor zitter gekozen. Na regeling van den loop der werkzaam heden wees professor Sigmund aan, hoe op dit oogenblik de stand der zaken is die op de conferentie behandeld zullen worden. De voorzitter deelde daarop de vergadering een door hem opgesteld programma mede. Bij een jl. Dingsdag gegeven gala-diner ter eere van den Grootvorst Constantijn heeft Keizer Frans Joseph een dronk ingesteld op het welzijn van zijn waarden vriend, den Keizer van Rusland, en van het dappere Russische leger en de Russische vloot en haren groot-admiraal. De Grootvorst betuigde daarvoor zijnen dank en wenschte den Keizer, namens den Keizer, het Russissche leger en de orde van St. George geluk, aldus eindigende,/God bescherme en behoede U. M. en haar getrouw leger!" De Grootvorst vertrok den volgenden dag naar Warschau. Wat de betaling der drie verschenen coupons van de buitenlandsche schuld (die van Julij 1873 en van Jan. en Julij 1874) betreft, is den Spaanschen minister van Financiën gemagtigd, eene schikking met de houders dier coupons aan te gaan. Er zullen aan die houders worden afgestaan acht Rio-Tinto-pagares, eene gezamenlijke waarde van 74 millioen piasters vertegenwoordigende, die gedis conteerd zullen kunnen worden. De schatkist zal 25 mil lioen pesetas beschikbaar stellen voor de amortisatie der coupons. De amortisatie van den vierden coupon zal plaats hebben door middel van aanbesteding te Madrid en bij definan- ciëele commissiën in het buitenland. De genoemde 25 millioen pesetas zullen gewaarborgd worden door belastingen, die door de Spaansche Bank zullen worden geïnd. Houders van schuldbrieven, die verklaren, dat zij hunne coupons tegen een verminderden prijs willen afstaan, zullen het eerst in aanmerking komen. De laatste berigten luiden: „Generaal Zabala is te Endela aangekomen. De troepen hebben dezelfde positiën bezet. Eenige detachementen staan bij Tafalla. De geest van het leger is voortreffelijk. Op den 27 Junij jl. hebben de republikeinen 800 man verloren." Maarschalk Concha, de op 28 Junij gesneuvelde opperbevelhebber van het Spaansche noorderleger, was geboren te Madrid in 1794. Hij nam deel aan den onafhankelijkheidsoorlog tegen Napoleon I en onderscheidde zich in 1816 in den oorlog tegen de opgestane koloniën in Zuid-Amerika. In 1824 streed hij in Spanje tegen don Carlos. Door Cadix tot volksvertegenwoordiger gekozen, ondersteunde hij in de Cortes de politiek van Espartero, later die van Narvaez. In 1843 onderwierp hij de opstan delingen van Saragossa en bezette Barcelona. Als kapitein- generaal van Katalonië, tot welke betrekking hij in 1844 na het bedwingen van den opstand van Carthagena, benoemd werd, fnuikte hij het Carlistische oproer aldaar. In 1849 van 24 Junij tot 1 Julij 1874. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Willem Maas en Elizabetli Yerberne. GEBOREN en OVERLEDEN: Geene. De Madura is gisteren van hier naar Batavia vertrokken. De Rotterdam is jl. Zondag na eene reis van 12 dagen te New-York aangekomen en zal 9 Julij weder herwaarts vertrekken. EERSTE KLA.SSE. Tweede lijst: No. 5569 1500; No. 4572 400; No. 1967, 4501 en 17483 ieder 200; No. 3 759, 5998, 13604 en 16171 ieder f 100. Derde lijstNo. 1580, 9435 en 16137 ieder 1000; No. 19801 ƒ400; No. 9681 ƒ200; No. 7714, 9796, 9992, 12082, 15887 en 18272 ieder 100. LATKKE BERIGTEK. Voor zoover bekend is, is in den loop der week van 21 tot en met 27 Junij jl. in deze provincie slechts 1 rund uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt. Het geval deed zich voor te Haarlemmermeer. Een onzettend voorval heeft jl. Dingsdag in het nabij Groningen gelegen dorp Usquert plaats gegrepen. De echtgenoote van den heer H. aldaar heeft, terwijl deze zich op reis bevond, twee harer kinderen van 10 en 12jarigen leeftijd, en daarna zich zelve, den hals afgesneden. Naar men zegt, zouden zich bij de ongelukkige vrouw, in den laatsten tijd, sporen van ligte verstandsverbijstering hebben geopenbaard. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) 0 f-5 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. 1 procent. J Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 zw. lOk. 762.10 f 1.65 17.6 - 1.2 0.87 Golvend. 2 8 zw. 1.8„ 762.64 f 2.23 18.9 f 1.9 0.81 Vlak. 2 12 t. 5„ 761.95 f 1.54 26.0 t 7.2 0.59 weingolv Weêrsgesteldheid: 1 Julijl2u. Digtbewolkt, winderig. 2 Julij 8 u. Helder, mooiweer. 2Julijl2u. Helder, mooi. De ondergeteekenden en Familie betuigen hunnen harte lijken dank voor de vele bewijzen van deelneming bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 1 Julij 1874. F. SETTEUR, R. G. SETTEUR—SAURBEEK. KIESVEREENIGING In hare Vergadering van 1 Julij 11. koos de Vereeniging tot haren candidaat ter vervulling der vacature in het Kiescollegie met eenparige stemmen den Heer Alle Kiezers, die met de beginselen der Vereeniging instemmen, worden dringend aangespoord, aanstaanden Dingsdag 7 Julij aan de stemming deel te nemen en hunne keuze op genoemden Heer te vestigen. Namens het Bestuur, D. DE LANGE, President. J. P. VAN VARIK, Secretaris. den 22 Junij in een Koorddansersspel te Schagen: Het bovenwerk van een GOUDEN BROCHE. Zij die het verloren heeft kan het tegen betaling dezer terugbekomen. Adres: IJ. BUIK, te Koegras. i Allen die iets te vorderen hebben van wijlen Ds. J. H. KREMER, gelieven vóór ÏO Julij de REKENING te zenden op de Kerkgracht, No. 310. vroeger WEESPERPIiEIN, W 644, is te spreken of te ontbieden wegens alle Operatiën betreffende den Mond, alsook wegens zijne nieuw uitgevondene Ameri- kaansche Kunsttanden, met garantie, Vrijdag en Zaturdag 3 en 4 dezer bij A. WON DERIF.GEM, Westgracht, No. 308, te Nieuwediep-, Zondag 5 dezer bij G. W. SLIJBOOM, Hótel DE LINDEBOOM, Burg te Texel, en verder aan bovenstaand adres. PS. Abonneert Familiën. vltSL.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3