Oostenrijk. Italië. Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAA RSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT YAN HEDEN. welstand en de hygiëne der stad; aanleg eener slagtplaats, verbreeding van straten, overwelving van beken en andere afwateringen enz.; ruim 3 millioen tot kwijting van geldelijke verbindtenissen enz. De gezamenlijke uitgaven, waarin voorzien moet worden, beloopen 63 millioen fr.men rekent echter op bijdragen van den Staat en het gewest, ten geza menlijken bedrage van 3 millioen. De nieuwe operatie zal geene verzwaring van den last der belastingschuldigen ten gevolge hebben. De stedelijke geldmiddelen zijn, volgens het door den schepen van der Taelen uitgebragte rapport, in de laatstverloopen twee jaren zoo vooruitgegaan dat de rentebetaling der nieuwe leening uit de gewone inkomsten bestreden zal kunnen worden. Het leenings-voorstel is met algemeene steramen aangenomen. Frankrijk. Maarschalk Mac Mahon heeft jl. Donderdag bij de Nationale Vergadering een boodschap ingediend, welke niets nieuws behelst. Hij verklaart daarin bij herhaling dat hij het hem opgedragen gezag zal handhaven gedurende de zeven jaren bij de wet van 20 Nov. 1873 bepaald, en beveelt nadrukkelijk de definitieve vaststelling der staats regeling aan. Opmerking verdient de verwerping van een motie tot urgent-verklaring van een door Duval gedaan voorstel tot kamerontbinding; van dezen uitersten maatregel is ook in de boodschap geen sprake, en toch zal er waar schijnlijk toe overgegaan worden. Van lieverlede naderen de laatste colossale kunstwerken tot versiering van het nieuwe opera-gebouw te Parijs, dat, naar het plan van Keizer Napoleon, tevens een monu ment van Fransche kunstvlijt in deze eeuw worden moest, hunne voltooijing. Van de acht groote „gobelins," die de verversching-salon moeten opluisteren, zijn vier geheel afgewerkt, twee zullen nog een veertien dagen arbeid vorderen, en de twee laatsten denkt men in Dec. e. k. gereed te zullen hebben. De eerstbedoelde zes zullen in de volgende maand tentoongesteld worden in het Palais de 1'Industrie. Gustave Lafargue, zeker geen onbevoegd beoor delaar, zegt er van, dat het echte meesterstukken zijn van weefkunst, en dat wol en zijde de oorspronkelijke teekening, zoowel wat de kleuren als de lijnen en ook de fijne expressie der figuren betreft, met een bewonderenswaardige levendigheid en schoonheid wedergeven. Het beroemdste naald- en borduurwerk der oudheid, zegt hij, heeft dezen graad van volkomenheid nooit bereikt. Het zijn allegorische voorstellingen, zinspelingen op den wijD, de thee, de koffij, het ijs, de vruchten, in een woord, juist passende voor de zaal die zij versieren moeten. Enkele der teekeningen zijn vervaardigd door den kunstschilder Collin, tegenwoordig lid van den gemeenteraad van Parijs. Ieder dezer ramen heeft drie werklieden een jaar werk gekost, daar elk dezer kunstenaars, dagelijks den gewonen tijd arbeidende, niet meer dan een „vierkanten meter per jaar" afwerken kan. Einssalle en zijne liefde. Te Londen is in het Crystal Palace het vijfde driejarige handelsfeest gevierd. Vierduizend executanten, onder leiding van sir Machael Costa, hebben voor twintig duizend personen welke het publiek uitmaakten, de „Messias" uitgevoerd. Het „Hallelujah" werd staande aangehoord. Het koor bestond uit 758 sopranen, 788 contralten, 690 tenoren en 713 bassen. In het orkest zaten 140 eerste violen. Het geheele feest werd door 80,000 toeschouwers en hoorders bijgewoond en de recette heeft ongeveer een half millioen gulden bedragen. De internationale Gezondheids-Conferentie te Weenen heeft bij de voortzetting harer beraadslagingen gehandeld over de vraag, of men reeds middelen en methoden van desinfectie kent, die met zekerheid de smetstof der cholera vernietigen. Deze vraag moest ontkennend beantwoord worden, maar de mogelijkheid om zoodanige middelen en methoden te vinden werd niet ontkend. Ook was men het hierover eens, dat de bekende middelen toch niet geheel zonder gevolg zijn. Daarna kwam het meer of minder doeltreffende der quarantaine-maatregelen ter spraak. Tot dusver echter alleen de quarantaine te land. Deze werd door verreweg de meeste leden, indien ergens, dan alleen in het oosten uitvoerbaar geacht. De vergadering kwam tot het besluit, dat in het alge meen gesproken de quarantaine te land niet uitvoerbaar, noch doeltreffend is, vooral ook met het oog op de moeije- lijkheden, die daaruit voor handel en verkeer ontstaan. Jl. Donderdag zou over de zee- en rivier-quarantaine gehandeld worden. Voor de quarantaine-kwestien was eene commissie benoemd, bestaande uitdr. Hirsch (Duitsch- land), dr. von Alber (Oostenrijk), dr. van Capelie (Neder land), dr. Semmola (Italië) en dr. Seaton (Engeland). In de Gazetta van Messina wordt bekend gemaakt, dat de regering aan ieder, die haar behulpzaam is in de gevangenneming der beruchte bandieten Leona, Pasquale, Rocca, Rinaldi, en Capraro, zonder onderscheid van tijd of personen, 25,000 fr. zal uitbetalen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft gelast, aan die bekendmaking de grootst mogelijke openbaarheid te geven en haar op alle openbare plaatsen van Sicilië te doen aanplakken. Tengevolge der onderhandelingen tussclien Berlijn en Madrid over eene schadevergoeding aan de Duitsche koop' lieden te Carthagena, heeft de Spaansche regering eene bij contract bepaalde som toegestaan. Amerika. Jl. Zaturdag is, ter gelegenheid van den verjaardag van Noord-Amerika's onafhankelijk-verklaring, te Philadelphia de eerste steen gelegd van het wereldtentoonstellings-gebouw in Vermount-park. Men meldt uit Berlijn aan le Temps: „Eene vrouw van goede geboorte maar van lage gevoelens stelt zieh op 't oogenblik ten toon op de planken van een der kleinste schouwburgen van Berlijn. Haar romantisch verleden verhoogd door een bijsmaakje van schan daal trekt het publiek aanzij heeft volstrekt geen talent. Het is mevrouw de weduwe von Radevitzka. geb. von Doenniges, tegen woordig gescheiden echtgenoote van Eriedmann. De arme jongen, die zich voor haar heeft laten dooden, noemde haar in zijne brieven „mijn goud vosje." Het haar van mevrouw Eriedmann heeft de onbeschrijfelijke kleur, vuurrood en toch niet hard, dat de Venetiaansche schilderschool zoo gaarne zag. Zij heeft een buitengewone schoonheid moeten zijn, eenige prachtige over blijfselen behield zij tot nu toe. Schouders als geene tweede; onlangs droeg zij in het tweede bedrijf een ver geopend rood fluweelen kleed, het was alsof Titiaan's dochter Lavinia, die men hier op 't museum kan zien, uit hare lijst ware gestapt. Ik weet niet, of de tragische geschiedenis van Ferdinand Lassalle en freule Doenniges aan onze lezers bekend is. Omdat de executeur-testamentair van Lassalle, Bernhard Becker, in 1868 volledige inlichtingen heeft gegeven omtrent de intrigue, volgens de papieren van den overledene; omdat die feiten publiek eigen dom zijn en het niet mogelijk is geweest eene achtbare familie het verdriet te besparen haren naam bij die gelegenheid overal genoemd te zien; omdat eindelijk de heldin zelve de beroemdheid van den man, wiens naam zij exploiteert, te baat nemende, zich aan 't publiek vertoont in stukken, met opzet uitgezocht wegens de pikante toespelingen, die zij bevatten sluit geene reden van welvoegelijk- heid mij den mond. Ferdinand Lassalle was een man van buitengewoon kraehtigen geest. De denker, die een weinig licht heeft verspreid over de duisternissen van Heraclitus, den duistere; de jurist, die het „stelsel der verkregen regten" schreef; de schrijver van staathuishoudkundige verhandelingen, van politieke brochures, die de verschillendste en gewigtigste kwestiën rakende man, die zelfs niet heeft kunnen nalaten een drama te beproeven (Eranz von Sechingen); de weg slepende redenaar; de onvermoeide volksmenner; de leider der volkspartij bezat hoedanigheden, die men zelden vereenigd vindt en alles in zijne werken, tot zelfs de grove dwalingen, toonen den leeuwenklaauw. Men kan van zijn karakter niet zeggen dat het algemeene sym pathie moest wekkenwel, dat het niets gewoons had. Iemand, die hem op de school te Breslau gekend heeft, verhaalde mij, dat men toen reeds ten opzigte van Lassalle geene andere keuze had dan bewondering of haat. Ileersch- en eerzuchtig en ijdel heeft hij altijd opgewonden vereerders en onverbiddelijke vijanden gehad De vrouwen, waarvan hij veel werk maakte, hielden van deze bevelende natuur, wier kracht geene zachtheid uitstaat. Hij heeft de gravin Hatzfeld eene langdurige genegenheid iugeboezemd en een hevigen, hoewel voorbijgaanden hartstogt aan freule Doenniges, als men ten minste zoo de gril mag noemen, die hem het leven kostte. Man van de wereld, met neigingen, waarbij twintig duizend livres rente hem zeer te stade kwamen, een volmaakt Israëlitisch gentleman, was hij een elegant revolutionnair, een dandy, die het vermaak en het hardste werk met gelijken ijver zocht, die in het boudoir eener gravin uitrustte van de vermoeijenissen eener meeting van arbeiders en droomde van de stichting der Duitsche sociale republiek tusschen eene reis naar Italië en een uitstapje naar Zwitserland. Spielhagen heeft hem geïdealiseerd in zijn romanIn Reihe und Glied. Hij is de titel van een drama, dat verleden jaar te Berlijn werd opgevoerd. Ik heb lang gewacht naar eene gelegenheid om deze merkwaardige figuur te schetsen. Het was in Zwitserland en wel te Rigi-Kaltbad in den zomer van 't jaar 1864, dat hij verliefd raakte op mejufvrouw Doenniges, met wie hij reeds te Berlijn kennis had gemaakt. Hij was toen negen-en-dertig jaar. Zijn faam was bevestigd door talrijke processen en gevangennemingen. Mejufvrouw Doenniges, de dóchter van een Beijersch diplomaat, die toen Beijeren bij de Helvetische regering vertegenwoordigde, bezat een schitterenden bruidschat; hij dacht aan een huwelijk en vond haar zeer schoon. Enkele wandel- ridjes waren voldoende om eene wisseling van trouwbeloften te bewerken. Echter had het meisje een bruidegom, een adellijk Komaan, Janko van Radevitzka, Romanist van natuur. Geene nieuwelinge in liefdeshistories, zij had er eenige achter den rug, waarvan eene te Tegernsee vrij wat opspraak verwekte ondervond mejufvrouw Doenniges de betoovering van dien blik, dien zij in hare brieven een arends-, een tijgerblik noemt. De bruidegom was in Rumenië een weinig ver. En dan scheen Lasalle met zijne reputatie van hemelbestormer minder vervelend dan de eerlijke edelman, wien men de hand der dame had beloofd. De briefwisseling der gelieven getuigt bij mejufvrouw Doenniges van een levendige over spanning; bij Lassalle van een onoverwinnelijk besluit. Vele hinder palen stonden in den weg. Het moeijelijkste was niet den bruidegom te verwijderen, maar den weerstand te overwinnen van den heer Doenniges, die, hoewel met eene Joodsche vrouw gehuwd, een Christen schoonzoon wilde en, als conservatief, de daden en den plebejischen naam van Lassalle verafschuwde. Dat alles schrikte den laatste echter niet af; het denkbeeld van de te overwinnen moeijelijkheden was hem een prikkel. De vraag kan gedaan worden wat hem 't meeste aantrok, freule Doenniges of 't vooruitzigt van eenen strijd tegen den hoogmoed, de godsdienstbezwaren, de poli tieke meeningen van den vader en de regten van den bruidegom. Zij, die tegenwoordig mevrouw Eriedmann heet, zegt, dat Lassalle haar nooit met wezenlijke liefde beminde. Dat is gemakkelijk Als men de telegrammen leest, door hem gewisseld met de gravin Hatzfeldt en kolonel Rustow, als men ziet hoe hij hemel en aarde beweegt, hoe hij de fijnste plannen bedenkt om zijn doel te bereiken, kan men niet nalaten te denken, dat hij de zaak leidt gelijk hij eene staatkundige zamenzwering zou besturen en dat uit zijne behoefte aan werkzaamheid gedeeltelijk zijn ijver voortspruit. Maar Lassalle was edelmoedig en opregt; hij had mejufvrouw Doenniges gewaarschuwd; hij had gezegd: zoo gij den moed niet hebt mij tot aan 't einde te volgen, geef mij dan uw woord niet, want als ik eens begonnen ben, ga ik niet terug. Zij heeft hem midden op den weg laten staan, na hem eerst voortgeduwd te hebben. Na een hevig tooneel met haren vader had zij hare toevlugt gezocht bij Lassalle, die niet van den regten weg willende afwijken, haar weer te huis had bezorgd. Begon zij toen te twijfelen aan zijne liefde? Haar bruidegom, in der haast geroepen, vond haar weifelendde vaderlijke vermaningen eerst zonder vrucht, werden beter opgenomen. Uit een gevoel van eerbied had Lassalle geen misbruik willen maken van hare onvoorzigtigheidhij werd beloond door koele onverschilligheid. Voor 't overige duurde de strijd reeds te lang; er moest een einde aan komen. Lassalle wendde een bovenmenschelijke inspanning aan om het verloren terrein te herwinnen. Het was te laat. Toen hij de zekerheid van zijn ongeluk had ontvangen, toen een drooge vernederende weigering zijne laatste illusie vernietigde, tastte de wanhoop hem aan. Hij schreef onmiddellijk twee beleedigende brieven aan den bruidegom en aan den vader. Den volgenden morgen viel hij door een kogel van Radevitzka, die een uitstekend schutter was. Mejufvrouw Doenniges huwde haren verloofde; weduwe geworden hertrouwde zij met een acteur uit Weenen, Eriedmann. Op de affiches heet zij nog mevrouw Radevitzka. Dit is eene reclame, zij heeft niets dan heure haren, hare schouders en de herinnering aan Lassalle. Ik heb haar gezien in de lion amoureux. (In dit stuk van Ponsard raakt de markiezin Maupas verliefd op het lid der conventie Humbert er is dus eenige overeenkomst). Als zij vervloekt wordt door den graaf d'Ars, haren vader, schijnt zij tot het publiek te willen zeggen: „Gij weet, dat ben ik, dat is de passie van Lassalle ik heb dat alles zelf beleefd." En het publiek vindt hierin zijn genot. Wat mij betreft, ik heb het kleine oude residenz-theater na het derde bedrijf verlaten. Ik kon deze vrouw, die de herinnering aan een man van moed aldus exploiteert, zonder te vragen, of zij zich zelve dan volstrekt niets te verwijten heeft, niet langer aanzien. Onze deugdzame Berlijners schijnen het terugstootende van dit schouwspel niet te gevoelen. Er is hier geene kwestie van moraal, maar van goeden smaak." (Gr. Crt.) De Maas, van New-Tork naar Rotterdam, is jl. Donderdag te Brouwershaven gearriveerd. De kapitein rapporteert op 43° N. B. en 50° W. L. 4 groote ijsbergen te zijn gepasseerd, van ongeveer 100 voet hoog en 300 voet lang. Op de uitreis zag men op 46? N. B. en 45° W. L. veel ijs. De W. A. Scholten, van Rotterdam naar New-York, is den 6 dezer op 49° 40' N. B. en 13° W. L. gepraaid. Alles wel. De Rotterdam is den 9 Julij van New-York naar Nederland vertrokken. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. A. Eurst, werkman en A. E. Nung. J. Kramer, steenhouwer en A. M. Yerel. GETROUWDGeene. BEVALLENA. Zeeuw, geb. Duit, (D.). A. Weijens, geb. Liedmeier, (Z.). OVERLEDENJ. W. Bruin, 4 maanden. M. van Vleuten, geb. van der Wel, 54 jaren. L. P. den Langen Wendels, II weken. Van 1 tot 30 Junij 1874. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Jb. Metselaar en Dieuwertje Wagemaker. J, Kooij en Antje Wagemaker. J. de Wit en Immetje Post. C. Wiegman en Trijntje de Jong. GEBORENNan, zoon van Jb. Takes en A. Zomerdijk. Cornelis, zoon van Jb. Gorter en N. de Haan. Hiltje, dochter van N. Wagemaker en M. Bakker. Grietje, dochter van P. Bais en G. Scheltus. Jan, zoon van P. Maars en M. Hennink. Trijntje, dochter van S. Bakker en A. Lont. Cornelia Petronelle, dochter van Jb. Keijzer en D. Griek. Pietertje, dochter van M. Vroone en J. Koning. OVERLEDEN Pietertje Vroone, 12 uren, dochter van M. Vroone en J. Koning. Van 1 tot 30 Junij 1874. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. GEBOREN: Johannes, zoon van Cornelis Vader en Hende- rika Smit. OVERLEDEN: Geene. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Mei. 11 Julij. PrinsvanOranje.*T.J.Aukes. Padang, enz. viaSuez. 5 Julij. Java Packet. C.A.Trappen. Batavia. 5 Julij. 10 Julij. Friesland. T. Sipkes. Samarang. Vertrekt heden namiddag 3) uur. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sceptre. N. Eorsdieke. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Rembrandt. L.W.Brinkhorst. Norrköping. Meerschaum. J. Hall. Seaham. Steenk. Duinker&Goedk. Wynyard. R. Robson. Seaham. C. Stobbs. Carbon. G. Reston. Newcastle. C. Berghuijs. Acklington. W. Robson. Charlestown. v.d.Brugh&Co. Canada. O. Andersen. Ornskuldvick. Hout. Amons Co. Leonide. H.C.Rigelsen. Finland. Blikman Co. Lost 11 achterlaadkanonnen en 600 puntkogels in het Marinedok. Granen, enz. 51 hectol. Tarwe f 12,50 a 12,70; hectol. Rogge f a 45 hectol. Gerst f 6,75 a 8,26; 27 hectol. Haver f 5,a 5,75; 1 hectol. Boonen: Bruine f 13,50 a f Witte f -,a -, Paardenb. f -,a -,6 hectol. Erwten: Graauwe f 15,50 a Vale f 9,50 a Groene f 16,a Witte f a 12 hectol. Karweizaad f 19,a 19,25; hectol. Mosterdzaad f alles per hectoliter. Kaas. 750 stapels; Kleine f 34,Middelbare f 34,Com missie f 33,laagste prijs f 18, per 50 kilogram. Vee. 3 Paarden f 45 a 75; 3 Koeijen f 140 a 210; 17 nuchtere Kalveren f 6,al5; 38 Schapen f 18 a 27; 20 Lam meren f 4 a 12; 70 magere Varkens f 10 a 16; 140 Biggen f 2 a 5 Bokken en Geiten f -a -Kleine Bokken f a-, Boter, f 0,95 a 1,per 0.630 kilogram;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3