1874. N°. 85. Vrijdag 17 Julij. 32 Jaargang. KENNISGEVING. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: HOLE JIPLEIN, «1°. 163. HELDERSCIIE MEliWEDIKPER ('01 RAM. „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuedag namiddag. A-bonnemeatsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Adyertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Grooto letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-ïndië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, ter voor koming van ongelukken, ter algemeene kennis, dat, te beginnen met den 21 dezer maand tot ongeveer het midden der maand September aanstaande, door de Artillerie SCHIETOEFENINGEN zullen worden gehouden van de batterij KAAPHOOFD en bet fort KIJKDUIN, waardoor een gedeelte van het terrein ten zuiden van dat fort, ter breedte van ongeveer 300 en ter lengte van 500 meters tijdens het vuren onveilig zal zijn. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal eene roode vlag op het fort KIJKDUIN en een roode vlag aan het einde der rooilijn op een uit den omtrek zigtbaar punt geheschen worden. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 4 Julij 1874. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Julij. Zr. Ms. opnemings-stoomschip Hydrograaf vertrok giste ren, Zr. Ms. stoomschepen Pontianak en Bandjermassing zullen in het laatst dezer week de reis via Suez naar Oost-Indië aanvaarden. De eerste met bestemming Bata via, de beide laatsten Atsjin. Laatstgenoemde bodem deed jl. Dingsdag een proeftogt, welke zeer goed heeft voldaan; liet liep 9 mijl ruim in de wacht. Het schieten o. a. met de beide vuurmonden van 18 centimeter veroorzaakte aan boord geene moeijelijkheden. De Ponti anak maakte eenige dagen te voren den proeftogt, die mede aan de verwachting beantwoordde. Het état-major van de Hydrograaf is zamengesteld als volgt: jhr. T. E. de Brauw, luit. ter zee 1ste kl. kom- mandant; D. J. W. A. G. Coops, luit. ter zee 2de kl. oudste officier; W. J. Struick en H. J. Kleijnhens, luits. ter zee 2de kl.; J. H. Calineijer, F. van den Berg, P. T. M. van Leeuwen, H. P. Netscher en F. C. Granpré Molière, adelborsten 1ste kl.W. F. Clous, off. van gez. 2de kl.; D. A. van der Laan, off. van adm. 2de kl. Van de Pontianak: J. H Commijs, luit. ter zee lste kl. kommandant; A. F. J. Frackers, luit. ter zee 2de kl., oudste officier; G. A. v. d. Mieden en L. G. Kakebeeke luits. ter zee 2de kl.; W. A. Palm, adelborst lste kl.; P. C. Buijze, off. van gez. 2de kl.; IT. J. van der Meer, off. van adm. 3de kl. Van de Bandjermassing: E. L. Ehnle, luit. ter zee lste kl., kommandant; P. Heijning, luit. ter zee 2de kl., oudste officier; H. T. Kouwenberg eu J. A. Kloek, luits. ter zee 2de kl.L. Adriani, adelborst lste kl.M. Steensma, off. van gez. 2de kl.P. K. S. Metman, off. van adm. 3de kl. De Huwelijks-Courant. {Slot.) Hebben wij ons oog laten gaan over de vrouwelijke huwelijks- candidaten, thans zijn wij genaderd tot het mannelijk personeel van ons origineel blad. Laten wij over dat personeel ons oog gaan, dan ontdekken wij dat de geestelijkheid van de Bngelsche kerk geen zwarigheid maakt den niet meer ongewonen, maar toch waarlijk niet orthodoxen weg te bewandelen tot het verkrijgen van een wederhelft. Men telt daar vijf en twintig hoogeerwaardige eu eerwaardige heeren, die, ter voldoening van hun lust tot trouwen, van dezen weg gebruik maken. De meesten van die hoogeer waardige en eerwaardige heeren behooren tot de Engelsche kerk; en hunne neiging om welopgevoede dames van ongeveer dertig jarigen leeftijd tot hunne echtgenooten te erlangen, openbaren zij in hunne advertentiën. Een van deze heeren, een Presbyteriaan, een vriend van varen en rijden, (zooals hij in zijne annonce mede deelt) en die, zooals zijne vrouwelijke bekenden oordeelen, als een voorbeeld van een goed en liberaal echtgenoot mag worden aange merkt, verlangt in aanraking te komen met een dame, die verstandig en goedhartig is, er goed uitziet en die over duizend pond sterling aan baar geld beschikken kan. Daarop volgt een lange lijst van hoofd-officieren, majoors, oversten en andere officieren van de in de Oost-Indien verblijfhoudende troepen, die door tusschenkomst van dit hulpvaardige blad het geluk van het huwelijks-leven wenschen deelachtig te worden. Van eenigzins twijfelachtiger gehalte schijnen ons de bedoelingen van een jong advocaat van „buiffengewone beschaving, edelen inborst, onberispelijke manieren en gewoonten, van een vurig temperament, aangenaam uiterlijk en j henijdenswaardigen stand „te zijn, voor wien, zooals er waarlijk nog bij te kennen gegeven wordt, „de aanzienlijkste gezelschapskringen geopend staan." Zeer interessant is de advertentie van een leeraar in de wiskunde, die „zich met een der dochters van Eva wenscht te verbinden en zich verlangt te vestigen op een stil en eenzaam landgoed, om, zooals het noodlot zal beschikken, daar geluk of ongeluk roet elkander te deelen;" of de volgende, die voor de medegedeelde Naar wij vernemen wordt Zr. Ms. scliroefstoomschip kwartier zou begeven om geschoren le worden, zou zeker Cura9ao den 1 Aug. a. s. in dienst gesteld met bestemming verwonderd staan in plaats van bij een barbier, bij een Oost-Indië. i bankier aan te landen. Naar aanleiding van het berigt ook door ons opge nomen, dat de komeet Coggia den 23 dezer op klaarlichten dag zigtbaar zal zijn, meldt men: Inderdaad zal dit, volgens de verklaring van den sterrekundige Hind, het geval zijn, doch men verzuimde er bij te voegen, dat op dien dag een goede telescoop noodig zal wezen. De meesten zullen zich dus dezer dagen moeten verge noegen de staartster des avonds te aanschouwen, welke moeite rijkelijk beloond wordt door do schitterende pracht van het verschijnsel, dat thans omstreeks middernacht in zijn volle heerlijkheid prijkt. II. M. de Koningin zal aanstaanden Zaturdag des avonds van HDs. reis naar Mariënbad, en na Overijssel te hebben bezocht, in de residentie terugkeeren. Daags daarna hoopt H. M. de inwijding van de thans voltooide kapel voor de badgasten te Scheveningen door ds. van Oosterzee met hare tegenwoordigheid te vereeren. Men schrijft ons van Texel, dd. 12 dezer: „Op heden herdacht onze geachte genees-, heel- en verloskundige, de heer A. E. Stiggelbout, zijn 40jarige ambtsvervulling, waarvan deze 36 jaren op Texel practi- seerde. De grijze jubelaris mogt zich verheugen in de belangstelling van vele vrienden op dien dag, welke hem een lang aanblijven toewenschen." Men schrijft ons van Callantsoog, dd. 15 dezer „Gisteren bad er in onze gemeente eene aandoenlijke plegtigheid plaats, nl. de ter-aarde-besteliing van een man, die in waarheid een vriend en raadsman van allen wilde zijn. Die man was de heer C. Hoek, sedert 1873, lid van den raad dezer gemeente. Als zoodanig heeft hij zeer sterk geijverd voor de plaatsing der nieuwe school en onderwijzerswoning in de kom der gemeente. Hij heeft echter het nieuwe gebouw niet vol tooid gezien. Een slepende ziekte rukte den waardigen man op 43jarigen leeftijd uit het midden der zijnen. Bij de geopende groeve werd een hartelijk woord door den onderwijzer der gemeente gesproken. Hij wees op de daden des ontslapenen, en sprak den wensch uit, dat de inwoners van Callantsoog aan weduwe en kinderen mogen vergelden, wat Hoek voor allen heeft gedaan." -De hoerenhofstede van Jb. Neef'kes, te Valkoog, is jl. Vrijdag morgen, terwijl de eigenaar met kaas naar de Alkmaarsche markt was, door brand vernield. Alies was tegen brandschade verzekerd. Het nieuwe Amsterdamsche adresboek 187475 bevat o. a. een curieuse fout. Het raadslid Fuld wordt gepro moveerd tot jonkheer, zonder dat daarvan bij de Hoogen Raad van Adel iets hekend is. Het gilde der barbiers wordt vermeerderd met den heer George Rosenthal, wonende op de Heerengracht en kantoor houdende in de Spiegel straat. De persoon, die zich naar dit aristocratische niet behoeft onder te doen: „een deftig onderwijzer, begaafd met een uitmuntend uiterlijk en met een warm gevoel, voor wien zich de gelegenheid aanbiedt een winstgevende school te vestigen, wenscht om deze reden in kennis te komen met eene dame van een goede opvoeding en met eenige middelen, die zich tevens bereid verklaart in deze nuttige onderneming de behulpzame hand te bieden. Drie artsen, die een goede praktijk hebben en zes chirurgijns vertegen woordigen het eorps van de jonge en trouwlustige Esculapen, die door middel van deze huwelijks-courant de haven van het huiselijk geluk en huiselijk leven wenschen binnen te loopen. De kunst wordt slechts door een enkel individu en de letterkunde door een heer van vijf voet en negen duim lengte, vertegenwoordigd, die een weekblad in een interessant oord, dertig mijlen van Londen verwijderd, redigeert, en door deze betrekking een jaarlijksch inkomen van honderd twintig pond sterling erlangt. Tot deelgenoot dezer positie en om het geluk zamen te genieten, zoekt hij„een schoone dame met verstand, beschaving en gezegend met aardsche middelen, die in hem" dit verzekert hij „een echtgenoot zal vinden, die volkomen in staat is hare verdiensten naar waarde te schatten." Vijf grondbezitters en drie eenvoudige pachters wenschen het huwelijksbootje in te stappen met. dames, die lust en opgewektheid hebben voor landhuishoudkunde. Wat de kooplieden betreft, onze courant biedt daarvan een lijst van drie en twintig personen aan. Vier ingenieurs, negentien die een ambachtsbedrijf uitoefenen, eenige commiesen, één reiziger, drie „respectabele jongelieden" drukken zich in duidelijke woorden uit, wat soort van vrouwen door hen verlangd worden. Zelfs twee Engelsche lords bieden zich op onze huwelijksmarkt aan, heide „in hunne beste jaren;" de een „tussclien de vijftig en zestig jaren" de ander „nauwelijks vijf en vijftig jaren oud." De laatste kondigt openlijk aan, dat deze leeftijd met een oog van verschooning zal worden aangezien, daar hij jaarlijks vier duizend pond sterling inkomen heeft, en bereid is voor zijne weduwe, zoolang zij leeft, jaarlijks duizend pond inkomen te verzekeren. Onder de twee honderd vier en vijftig heeren, die naar den echtelijken staat streven, hebben slechts elf de zoetigheden van het huwelijksleven reeds genoten. Met uitzondering van één enkele, De Brusselsche correspondent van de Amst. Crt. meldt, dat een „Nederlandsch onderdaan» thans angst en schrik verspreid in de bosschen nabij Boussu (Henegouwen.) Die „Nederlandsche onderdaan" is een phyton (slang) van het eiland Sumatra, twee meter lang en uit een menagerie ontvlugt. Verscheidene menschert hebben het dier ontmoet en niet dan met de grootste voorzigtigheid waagt men zich in die streek. Jl. Maandag zijn te 's Hage uit Dresden aangekomen twee jeugdige zonen van den hertog van Saksen-Meiningen, vergezeld van twee gouverneurs en verder gevolg. Zij begaven zich onmiddellijk naar Scheveningen, waar zij op eene villa hun intrek hebben genomen. Hunne komst heeft, naar wij vernemen, ten doel den tijd te Scheveningen in gezelschap van de zonen des Duitschen Kroonprins door to brengen. Ook de vijfde of laatste haringjager is te Vlaardingen binnengekomen met 432 halve ton haring, waarvan 45 ton maatjes zijn; de gezamenlijke aanbrengst is 1263 ton vollen, 255 ton maatjes 1518 ton haring; zijnde dergelijke hoeveelheid nog nooit in den jaagtijd aangebragt. -Jl. Dingsdag hield het Nederlandsch Weerbaarheids- bond te Utrecht eene vergadering, waarop 16 vereenigingen vertegenwoordigd waren. De groote vraag was of dit jaar een schietwedstrijd zou gehouden worden, na de financieële mislukking van den laatsten wedstrijd. In stemming gebragt verklaarden 10 er zich tegen, 1 zou zich bedenken en 10 bleven buiten stemming, zoodat de wedstrijd waarschijnlijk niet doorgaat, tenzij de algemeene vergadering, welke in de volgende maand le Utrecht bijeenkomt, er anders over mogt beslissen. Te Nuland is een merrippaard van den landbouwer Jac. van Drunen op laaghartige wijze mishandeld. Met een scherpsnijdend werktuig is het beest eene diepe snede toegebragt van ongeveer een halven meter lengte, loopende van den kop af over den hals tot bij de borst. Toen men 's morgens het misdrijf ontdekte, likte het veulen het bloed uit de wond. Het provinciaal geregtshof te Middelburg had jl. Maandag vonnis te vellen over een lid van de regterlijke magt. De heeren B. van der Veen, griffier bij het kanton- geregt te Cortgene, en P. C. Broos, kantoorklerk, beiden wonende te Colijnsplaat, waren beschuldigd van in den avond van den 13 April jl. herhaaldelijk en opzettelijk geweerschoten te hebben gelost, met het doel om de rust te verstoren. Het scheen, dat het om een meisje te doen was, en ter verontschuldiging voerden de beschuldigden hunnen opgewonden toestand aan. Zij zijn veroordeeld tot f 7.50 boete of 1 dag subsidiaire gevangenisstraf en in de kosten. Te Zierikzee heeft jl. Dingsdag een 13jarig meisje een koperen oorbelletje ingeslikt, ten gevolge waarvan het kind binnen korten tijd een lijk was. die zich de grilligheid in het hoofd heeft gezet, een dame tot wederhelft te erlangen, „van een slanke taille en met een aardig klein voetje" zijn deze weduwnaars ten opzichte der vrouwelijke bekoorlijkheden, die zij verlangen, niet zoo kieskeurig, als hunne I medezoekers, maar die nog nimmer gehuwd zijn geweest. De j laatsten, de nog nooit getrouwd geweest zijnden, plaatsen hun 1 licht en hunne verdiensten geenzins onder de korenmaat. Zoo verlangt onder anderen „een Roomsch-Catholiek heer, met een schoon geestvol uiterlijk, die er tien jaar jonger uitziet dan hij werkelijk is, eene vrouw, maar zij moet er zeer aardig uitzien, een uitnemend liefderijk karakter bezitten, vol geestige invallen zijn en niet onbemiddeld wezen." Ook zij, die geen Engelschen zijn, zooals Dnitschers, Franschen, Russen, Amerikanen en anderen figureeren in een vrij aanzienlijk getal onder onze huwelijks-candi- daten. Een Amerikaan van drie en dertig jaren oud, vijf voet en zeven duim groot, blond, mét blauwe oogen en van een zeer goede familie, met een bedrijf-kapitaal van vijf duizend pond sterling, dat hem jaarlijks een zuivere winst van vijftien honderd pond sterling opbrengt, verlangt zich met een jonge Engelsche dame, tussehen de achttien en vijf en twintig jaren, van middelmatige grootte, met zwarte oogen en haren, van een goede houding, vurig tempe rament en eenig vermogen in betrekking gesteld te zien; het i laatst verlangde is slechts bijzaak, de hoofdzaak is. dat bedoelde dame alle andere opgenoemde eigenschappen bezit; zulke eigen schappen, die door alle echte mannen op prijs worden gesteld." Met dezen onhaatzuchtigen wensch van den blonden Yankéewillen wij ons uittreksel uit het Londensehe Orgaan tot bevordering van het huiselijk geluk besluiten. Wij meeneu, het gegevene is meer dan genoegzaam om onzen lezers duidelijk te maken, hoe het genoemde blad, voor slechts drie pences wekelijks, in een lang gevoelde behoefte voorziet. Misschien zijn onze mededeelingen van groot belang en daardoor dienstbaar, dat er ook in Nederland iemand zal opstaan, die zich tot navolging gevoelt aangespoord. Aan medearbeiders en medearbeideressen, die bovendien voor hunne en hare mededeelingen nog betalen, zal het waarschijnlijk, indien ook zulk een onderneming in ons land op touw wordt gezet, niét ontbreken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1